Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
28. zář 2008

Elize a copak bylo az problémy u vás ☹

szivem
28. zář 2008

môj bol tiez iba 3dni na pristrojoch a potom uz dychal sam a ockovali ho synagisom 5mesiace.Ze by aj v tom si Dr.hodili korunou kto ma narok a kto nie.Nam to ockovanie pomohlo,Mario chory nebol.

deina
29. zář 2008

Tamia, tak ako hovori Gucz - maly nemal problemy s dychanim po porode, dychal pekne sam, takze preto synagis nedostane. Ani na pneumologiu sme nemuseli chodit. Jedine, co nam odporucali, je prevenar a ten dostal.

Andulka, gratulujem k zubkom! 🙂

Kiki, nas maly mal 7250g a 62cm v styroch mesiacoch. 😉 Nerob si starosti, ved aj dospeli ludia su rozne vysoki. Kamskina mala je rovnako vysoka ako nas Misulo a to ma o dva mesiace menej (ale nie je predcasna) a je dievcatko, tie by mali byt mensie.

deina
29. zář 2008

Jaj a tento nas monitor - podla mna minule pipal aj vtedy, ked Misulo lezal priamo na podlozke, zeby sme mali fakt hruby matrac? 😕 Mame kokosovy, dost pevny...

gucz
29. zář 2008

možno je to tým matracom... 😖

andulka4
29. zář 2008

Deino nám to taky tak dělalo a když jsme vyměnily baterky zase to bylo OK 🙂

A holky zuby nám jdou nějak rychle....už se klube špičák

gucz
29. zář 2008

Z Davídka bude malý žralok 😀

deina
29. zář 2008

Nemalo by to blikat, ked dochadzaju baterky? 😕 Vyskusam.

Dalsi zubok? 😅

rohacka
29. zář 2008

Som prekvapena, ze tolke mate monitor dychu - ja som sa na to pytala v porodnici, povedali mi, ze zbytocne, kedze nemal ani raz zastavu dychu, hoci mal problemy s dychanim, ze sa budem iba zbytocne stresovat, lebo casto bzuci bezdovodne. Tak sme to nechali tak...
Dnes sme boli na neurologii - mentalne dobre - na 5. trimenon a vzpriamovanie na 4. trimenon. Ale klenby na oboch nozickach nam hrozne prepadavaju dole - pricom na to cvicime uz par mesiacov - takze nesmieme nutit chodit, nevodit za ruky a pod. Vraj nozky este nie su na chodzu pripravene. Ale dostali sme pochvalu za rozpravanie. O 3 mesiace sme tam opat. V cakarni sme boli 1.5 hod. a to sme boli objedani. Uz som myslela, ze sa mi tam Kubko zblazni. Najnovsie sa riadne rozzuri, ked nejde podla jeho vole. Asi mame prvy vzdor...
Inac, cely vikend sme teplotovali az horuckovali - zda sa, ze Kubkovi idu ocne zubky, mala som podozrenie na 6. chorobu - lebo len mal horucky a nic ine - v pohode sa hral, papal a mal aj viac ako 39 stupnov. Tak sme zabalovali a paralenovali... Nespala som poriadne 3 noci, ale uz je dobre. Vsetko raz prejde...

andulka4
29. zář 2008

Deino nám to taky pořád houkalo a tak jsme vyměnili baterky a byl klid

gucz
29. zář 2008

rohacka je mi lúto že Jakubko teplotoval, že ste sa nevyspali ☹ , ale 39 len zo zúbkov? to sa mi zdá moc, možno mal nejakú virózu... Moja je ešte stále soplavá, už je to týždeň. Tak ideme zajtra k doktorke, nech ju pozrie. I keď teplotu nemá, papá normálne, aj je čulá, ten soplík sa mi nepáči. Majú ju zajtra očkovať (čo jej presunuli z minulého týždňa) ale keďže sme sa soplíku nezbavili, tak neviem, asi sa to zasa presunie. Tečie jej z nosíku voda, nie stále, ale sem tam 😨

szivem
29. zář 2008

aj my ideme zajtra na ockovanie,uz teraz mi ho je luto.

elize
29. zář 2008

Gucz aj my soplikujeme, ale len treti den. Velmi vela deticiek z nasho okolia soplikuje. Tiez to Maxinko dobre znasa, dokonca aj celkom pekne spi (klop - klop), vyvysila som mu matrac. Len to odsavanie soplikov mu "trosku" lezie na nervy. Ked som si odsat skusala ja, tak sa na tom paradne zabaval 😀

Andulka ked sa nam ozvu zuby tak teplotujeme, kakame aj 6x denne a riedke (to ma potom dost zaparenu ritulku a pritom mu ju hned prebalim), nespave noci, mrzutost, ... Ale horne zuby su v nedohladne. Dasienka su cervene a citlive, tak snad sa cim skor prerezu. Najradsej by som bola, keby som to mohla za neho odtrpet ja 😅

Rohacka super ze vas pochvalili za to rozpravanie, to velmi pomoze ked na rizikovej ambulancii pochvalia 🙂 a to chodenie, no bude musiet Kubko chvilku pockat ☹ ale nic mu neutecie 😉 pekne si to napisala "vsetko raz prejde". Ja si to tiez hovorim ked mam Maxik zle spanie, ked ho trapia, zubky, aj teraz ked ma sopliky 🙂

deina
30. zář 2008

Rohacka, to je super, ze vas takto pochvalili za rozpravanie, sikovny je Jakubko. 🙂

Nas maly tiez soplikuje, uz zase. Par tyzdnov bol pokoj a teraz opat - asi to ma odo mna, ja som bohuzial taka, ze ide okolo jeden virus a hned ma chyti. 😠 A potom to maly zvykne odo mna chytit, takze mna tu ma na trenovanie imunity.

Tak, vymenili sme baterky a dnes v noci monitor nepipal. 😀 Dufam, ze naozaj len v tom bola chyba. Nam ho v nemocnici odporucali, mali ich vsade na nedonoseneckom (ten babysense), ale kupili sme ho uz skor. Svokra zacala rozpravat o tom, ze manzel jej parkrat prestal dychat, ked bol maly - tak sme to radsej kupili, co ak by v tom mohla byt daka dedicnost. Paranoidni rodicia... 😅 Nastastie zatial nepipal kvoli tomu, zeby maly nebol vporiadku.

tamia
30. zář 2008

gucz,
ako to, že vás tak rýchlo vyradili? mne sa zdá, že nám hovorili, že tam budeme do troch rokov

rohacka
30. zář 2008

Gucz - ja som tiez vsade citala, ze od zubov je len zvysena teplota, nie horucka. Ale moje deti to maju obidve. Pytala som sa na to aj nasej detskej zubarky. Ona mi povedala, ze naozaj sa to tak hovori, ze od zubkov len zvysena teplota, ale vraj jej dcera je detska lekarka a aj ona ma take skusenosti, ze niektore deti maju az horucky zo zubkov. My mame minimalne prechladnutie pri kazdom zube. Hovorila mi, ze mozu byt aj vtedy horucky, ked je uz dasienko porusene a dostane sa tam potrava, tam sa to kazi a ako keby sa to zapalilo. Kazala mi vytierat buduci zubok silnym salviovym cajom - ten je protizapalovy - gazou namotanou na prste.

Tamia - aj v Presove je to tak, ze kazde dieta, ktore bolo hoci len chvilu na novorodeneckej JISke sleduju do troch rokov. Aj keby bolo cely cas v poriadku.

deina
30. zář 2008

Tamia, ty chodis tam, kam aj my, ze? K Dancziovej. Takze tam budeme chodit az do troch rokov?

elinka27
30. zář 2008

u nas je to tiez tak,ale tie navstevy uz nie su take caste, myslim ,ze je to len raz rocne do 3 rokov

gucz
30. zář 2008

no my sme codili sprvu často, a potom keď videli že je ok, tak nám dali kontrolu ako ročnej. Tam sme boli keď mala rok aj týždeň a tam ju skúšali že čo vie a tak, a boli veľmi spokojný, tak nás vyradili. Inak ešte stále zostáva sledovaná neurológom a pedooftalmologičkou a na kardiológii.. Sleduje nás aj detská, tak keby dačo, tak by nás tam poslala, ale už nás teda vyradili. Čo boli so mnou maminky v pôrodnici, tak aj ich detičky už vyradili zo sledovania.

gucz
30. zář 2008

dnes som bola s malou u tej detskej doktorky, kvôli tomu soplíku (predvčerom aj včera aj grcala po jednom raze). Takže jej to zateká, doktorka jej spravila výter, či tam nemá nejakého bacila, a podľa toho jej dá potom lieky, zatiaľ mám dávať len sprej s morskou vodou.

janama001
30. zář 2008

ahojte aj my sme uz druhy den soplikavy chuda moje tak neznasa odsavanie normalka mi ju manzel musi pomahat drzat. no aj teraz sa ideme odsavat. tiez davame len roztok so solou

elinka27
30. zář 2008

gucz, mne povedali na poslednej kontrole, ze nas chcu vidiet ako rocnych a potom nas vyradia, znamena to,ze uz tam nebudeme chodit?Tak som rada, bo som si myslela, ze do 3 rokov aspon raz do roka sa este chodi, tak potom asi nie.

janama, nas ma hystericke zachvaty pri odsavani, sa pritom vzdy "pobijeme" 😉

janama001
30. zář 2008

babulka moja uz buvinka som zvedava dokedy. kedy ju zobudia sopliky. spinka vyvisene ale to vlastne od narodenia trochu to pomaha dnes sme sa aj kocikovali v autosedacke aby jej nestekali sople do hrdielka. ☹
ani sme dnes necvicili aby sa to nezhorsilo aj tak bola taka unavena ze by asi zaspala aj vo vani pri kupani

gucz
30. zář 2008

aj my sa bijeme pri odsávaní, je to boj kto z koho 😀 , a keď zabadá odsávačku tak prchá ako acetón...

elinka ak sa im bude zdať, že je šikovný, tak ho určite vyradia, teda ak nemáte žiadne problémy

kikimaruska
30. zář 2008

Ahojky. Čtu, že se basvíte o očkování synagis- vůbec netuším oč jde? My ještě nebyli očkováni vůbec, až po 6 měsíci bude první. A divím se, že nechodíme do plicní poradny, jen do rizikové. Byli jsme 62 dní na kyslíku a máme dysplazii plic...

elize
1. říj 2008

kikimaruska do plucnej poradne chodia zrejme len deti, ktore mali pri narodeni problem s dychanim. Nas drobec po narodeni dychal sam. Len aby sa nenamahal tak mu v dychani tri dni pomahal pristroj.
Synagis je na zlepsenie imunity. Teda aspon tak som to pochopila 🙂

Dnes idem s Maxikom k lekarke kvoli tym soplikom. Vobec sa mi to nepaci. Odsavat by som mohla od rana do vecera a vzdy mu z nosteka bude tiect ☹ Minule nam dr. povedala, ze nemam prilis casto odsavat, vraj to funguje ako dojcenie - cim viac odsavam tym viac sa hlienu tvori. Tak mu odsavam len pred spanim, inak len sopliky vytahujem palickami, ktore su urcene do usi. Pri odsavani krici ako keby islo o zivot. To ho nahanam po celej posteli. Budem musiet zmenit miesto odsavania, pretoze ked ho ideme ukladat spat spusti neuveritelny rev. Mysli si, ze sa ide odsavat, chuda moje.

My sme boli v rizikovej poradni len 2x, a to ma uz viac ako 10 mesiacov. Tak neviem .... ale prvykrat na nas zabudli, to som tam musela volat 😅

deina
1. říj 2008

Aj my ideme dnes k lekarke, maleho chytili sopliky. To ma odo mna, chuda moje. Ked je pri niekom, kto je chory, tak pohoda, nechyti to, ale ked to uz chytim ja (a ja som bohuzial casto chora), tak to potom odo mna uz chyti. Ale snad nic vazne, mozno daka viroza - sopliky, mierne zvysena teplota, ale pre istotu ho k nej zoberiem, nech sa nanho pozrie (inak ma tu manzel uplne vystresuje).

Krpec tiez bojuje s odsavackou, ale da sa - ked sme boli v nemocnici, tak mu vela odsavali z nosa a to bola ina odsavacka, tam mu strcili tie hadicky az neviem kam, ale bola velmi ucinna. Len odvtedy sa boji vsetkeho, co mu strkam do nosa, aj paliciek, aj domacej odsavacky - az potom, ked zbada, ze to nie je taka ako v nemocnici, tak sa trosku upokoji a da si odsat nos.

elinka27
1. říj 2008

tak moj neznáša asi nič čo sa dáva do nosa, odkedy mu dávali sondy ešte keď ležal v nemocnici.
Bože tu je strašné počasie, ale už tuším prestalo konečne pršať.
Dnes podvečer ideme pozrieť jednému cukrárovi a dať objednať tortu pre malého k roku,lebo to treba objednať popredu, bo už mi jedna cukrárka povedala,že má november plný.Chcem mu vybrať nejakú peknú detskú

tamia
1. říj 2008

deina,
ano chod9me k dancziovej..... teraz ideme v novembri. Vraj tam budeme chodiť do 3 rokov. Nás si volá nejak často na kontroly, každé tri mesiace. Ale neviem na čo, ked ju len odvážia, odmerajú a spýtajú sa čo vie. To sa ma pýta každý lekár a tiež váhovo aj výškovo sme sledovaný u vicerých lekárov. Ked by sme bývali trochu dalej ako bývame asi by osm nechodila... 😒 neviem..

deina
1. říj 2008

Aj nas len tak - odvazi, odmeria, opyta sa a hotovo, to robi aj nasa detska doktorka, tak ani neviem, naco chodime aj k Dancziovej. Ale ked sme boli v nemocnici, tak bola mila, pytala sa na nas. 🙂 Chodime kazde styri mesiace, teraz pojdeme niekedy v oktobri.

Boli sme u nasej doktorky - krpec ma zase chyteny nosohltan, dostal nejaky sirup (takej pekne bledomodrej farby), asi nie velmi chutny, zapla som mu zvlhcovac a spi, mohol by aj dlhsie potiahnut, ked sa uz hovori, ze spanok lieci.