Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gabinaf
4. led 2009

Já mám stejnou otázku: Je důležitější kojit nebo to, aby prcek prospíval? Myslím, že není naškodu zkoušet kojit, přikládat, odstříkávat, ale dokrmovat umkou. Malému to ublížit nemůže.
Vím, jak je evaviki. Mně sice prsa vyrostla o 3!!! čísla, ale taky tam nic nebylo. Nikdy nebyly pevný, tvrdý, nalitý, vlastně nevím, jaké to je, když bolí, protože je tam mlíko. Taky jsem chtěla udělat pro kojení všechno... a nekojila jsem. a nestydím se za to. A podpořil mně manžel. V nemocnici mi řekli, že vyzkoušíme umku, že nás pustí domů až budou vědět, že nemá alergii, atd. a já je prosila, ať mi ještě dají jeden víkend na rozkojení. Když jsem to po telefonu říkala manželovi, tak mi řekl: A co tím získáš? Zkoušet to můžeš doma, ale jak to tak vypadá, tak nikdy moc mlíka mít nebudeš, tak proč oddalovat odchod domů." A tak šel malý na umku a já se dalších 12 týdnů snažila. a k ničemu.

andulka4
4. led 2009

Evaviky ale ty jsi teprve pár dní po porodě 🙂 Mě se prsa nalili až mnooohem později a dětský tah při kojení je jinak silný než ten co udělá odsávačka nebo tvá ruka!!!Pokud tam mléko máš radím ti přikládej a vše se rozběhne tak jak má. Jo a na žádné tabulky a nic takového nedej. Já měla doam váhu a sama jsem si Davida po každém kojení vážila.Když měl 6měsíců tak měkdy vypil 45ml a někdy 80ml podle denní doby.Kojení je úplně jiné než do něj lít přesně vypočtenou dávku podle váhy....u kojení si dítě veme co potřebuje.Navíc přes flašku se dětem pije lépe bez námahy a vypijou toho více. PROSTĚ SETRVEJ....POUZE KOJ A BUDE TO OK

evaviki
4. led 2009

Mne v nemocnici sancu moc nedali, maly proste musel jest kazde tri hodiny a prikladanie ho tak vycerpavalo, ze mu chceli dat sondu.. Na umelu stravu som ho previest nedovolila, vsetci ma tam mali za blazna, ze sa este skusam rozkojit ☹ Keby som sa nebala, ze mu nejak ublizim.
Ale ste zlate, dakujem za rady a za podporu, budem skusat dalej, snad sa to zlepsi 🙂

gabinaf
4. led 2009

Evaviki,
možná nejlepší bude, když nebudeš poslouchat ani mně ani nikoho jiného a uděláš to, co cítíš, že je pro malého správné. Já se od začátku vždycky řídila svým instinktem (netušila jsem, že nějaký mám) a vyšlo to. Podstatné je, aby byl malý spokojený a ty taky, pak půjde všechno samo 🙂

andulka4
4. led 2009

Já D přiložila k prsu po víc jak týdnu.Týden byl jen sondovaná pak další týden pul sonda a napůl z flašky a 3týden už zvládal jen flašku.Ale byl tak slabý že nedokázal ani sát z lahve :( Musela jsem mu to tam stříkat :(

Sama mám prsa čísla jedna takže o velikosti prsou to není...

Hrozně moc ráda bych tě podpořila že to jde!!!!Tak setrvej snaž se a hlavně buď v pohodě a v klidu...když to nepůjde svět se nezboří

rohacka
4. led 2009

Evaviki - napis do temy Dakujeme Annag - ona Ti urcite poradi!!! Alebo zavolaj nejakej laktacnej poradkyni. Pozri si vybornu stranku www.kojeni.net, tam su otazky a odpovede, kde sa urcite najdes. Ale urcite to dovtedy nevzdavaj. To prve prilozenie po porode az tak vela nerobi, tym sa netrap. Zacni ako keby od zaciatku. Prikladaj, prikladaj, prikladaj. Uz za par hodin budes citit, ze je mliecka viac. Ja som proti klobucikom v tvojom pripade - nestimuluju priamo mliecne sinusy, t.j. nepodporuju velmi tvorbu mlieka. Klobucik je na ine problemy. Ale co Ti jednoznacne odporucam, kupit si elektricku odsavacku a pomahat si nou. Rucnou sa velmi narobis, ale elektricka je super. Hned po kazdom kojeni este odsaj elektrickou odsavackou - zo zaciatku to bude par kvapiek, potom par mililitrov a potom stale viac a viac. Co odstriekas, mozes malemu dat striekackou na dokrmenie, ked uz nebude vladat sat, kedze je slabucky. Mozno budes musiet isty cas pridavat UM k materskemu, ked bude hrozne hladny, ale ked budes prikladat a odsavat, tak sa nastartujes. Urcite si este len na zaciatku, po dvoch tyzdnoch nevzdavaj boj. Dojcenie je vysoka skola, bude to trvat par tyzdnov, mozno aj mesiacov, kym to pojde ako po masle, ale podporujem ta v tom, aby si vydrzala. Ja kojim Kubka doteraz, tiez bol slabucky, odsavala som, nevladal pit, ale postupne ako silnel, aj lepsie pil a vsetko je O.K. Urob si pohodlie, nechaj sa rozmaznavat, bud kludna, hoci aj skoro cely den v posteli s malym blizko pri sebe, lebo aj to stimuluje tvorbu mlieka, pij caj pre dojciace matky. Je naozaj strasne malo mamiciek, ktore sa nerozkoja. Ale strasne vela takych, ktore to vzdali bez boja! Bojuj za mliecko, je to Bozi dar pre babatko 🙂 . Tot moje rady, samozrejme, ty sa musis rozhodnut. Je to stale na mamkinom rozhodnuti.

andulka4
4. led 2009

Co to je to děkujeme Anag?

rohacka
5. led 2009

Annag je mamicka 3 deti a uzasne radi hlavne co sa tyka kojenia, ale aj ine veci. Tema bola zalozena mamickou, ktora jej chcela podakovat za pomoc, postupne sa pridavali dalsie, ktorym jej rady pomohli a teraz to funguje ako tema, kde sa jej da nieco spytat, co kto ma... Sledujem to pre zaujimavost, stale sa nieco naucim. Chcela by som raz robit laktacnu poradkynu alebo dulu, tak sa musim ucit... 🙂 .

rohacka
5. led 2009

Aha, teraz mi napadlo, ze v Cechach tu temu asi nevidite, lebo sa prihlasujete cez ceskeho modreho konika a je to slovenska tema. Niektore temy su v obidvoch konikoch, niektore nie. Tak ked sa jej niekto z Ciech chce nieco opytat, tak sa treba prihlasit cez slovenskeho modreho konika, tema je v Babatkach.

andulka4
5. led 2009

Rohačka já dokážu ohledně kojení taky dobře poradit 🙂 Natrápila jsem se dost hodně než jsem se rozkojila a všechny laktační poradkyně i řekli že kojit nikdy nebudu když je krmený přes flašku....a vidíš 🙂

hrozně ráda bych taky pomohla maminkám co začínají kojit a mají problémy...

myslím si že kojení je složitá věda i pro maminky donošených dětí natož pro nedonošence 🙂

evaviki
5. led 2009

Budem sa dalej snazit, este je skoro, aby som to vzdala. Odsavacku mam elektricku, dnes maleho krmim z lahvicky, pride k nam detska doktorka, tak potrebujem, aby pribral. ☹ Takze iba odstriekavam. Podarilo sa mi odsat 20ml, ale teda s masazami, nahrievanim, no bola to fuska 🙂 Tak uvidime, za chvilu sa chystam zase. Nejaka som vynervovana a chce sa mi plakat, ani neviem preco. Som si myslela, ze to s kojenim bude lahsie. 😀

rohacka
5. led 2009

Evaviki - ja by som na tvojom mieste dala najprv z prsnika, ked budes vidiet, ze uz netaha, ze sa len hra a nevladze, az potom odstriekaj. Nech si nezvykne. A nedavaj z klasickej flase - bud lyzickou, striekackou, najlepsie po prste alebo si kup taku flasu, co ma na konci lyzicku - je sice urcena na prve rozmixovane prikrmy, ale rychlejsie nakrmis tak, ze streknes z flase na lyzicku a sup do ust. To, ze si vynervovana a chce sa ti plakat, je uplne normalne - ved si este len 2 tyzdne po porode. Prejde to. Prijmi akukolvek pomoc a snaz sa odpocivat. Bude Ti lepsie, uvidis. Drzim palce.

dvojka
5. led 2009

andulka--no to jsi borec.Já se rozkojila 3 týdny po porodu a někdy jsou to ještě ted muka.Koupila jsem si koj.váhu,ale spíše mě to stresuje než-li utěšuje.
Evaviki-neboj,zvládneš to...Jsi šikulka a malej taky.Uvidíš že to půjde a rohacka má naprostou pravdu s tím že je normální že se ti chce plakat....

Mě na jipce taky krmily sestry 3 týdny malou z lahve a nakonec jsem se rozkojila.

andulka4
5. led 2009

Evičko vydrž Roháčka ti poradila přesně tak jak bych poradila i já.Budu na tebe myslet 🙂 VĚŘÍM TI 🙂 🙂 🙂

ps.KOJENÍ JE OPRAVDU VĚDA 🙂 NENÍ ZADARMO...

tiana
6. led 2009

gucz, deina dakujem za odpoved, nejaky casik som tu nebola, sorry. Malickemu to preslo, reflux ma stale, ale vdaka gavisconu to pekne zvladame. MM papa bez problemov a pribera pekne. Boli sme vcera na ockovani, chudacik nas malicky tak plakal 😢 , ja som mala z toho hruzu ked som videla tu bolest v jeho tvaricke....

tiana
6. led 2009

s malickym som tiez mala problemy, 1vy tyzden nechcel vobec papat, v nemocnici mi povedali, ze ma nepustia domov skor dokial sa maly nenauci papkat. Lenze on by len spinkal, ved mal byt este v brusku:(. No po 5 dnoch ma pustili, malicky mal stale problem papat. Prisli sme domov a skusali sme vsetko mozne, len aby sa prisal na dudu, Ja uz som stracala nervy, ale po niekolkych hodinach trapenia sa prisal. Nepapal vela, ale PAPAL! No a potom to uz postupne slo. Museli sme si najst vhodne polohy, naj mu vyhovuje, ked lezime🙂. Niekedy s dudou bojoval, ale ja som nad nim a s dudou vyhrala 😠 hehe...

andulka4
6. led 2009

holky jukněte jak leze po gauči 🙂
každý den trénujeme lezení a dneska kamarádku napadlo mu udělat schody jestli by to zvládl 🙂 a on se krásně vyškrábal 🙂 až nahoru 🙂

http://www.youtube.com/user/andulka4

deina
6. led 2009

Andulka, to je krasne, ako dobre mu to ide. 🙂 🙂 A tie fotky pri stromceku su velmi pekne. Aky je vysoky? Vyzera byt pekne dlhy. 😅

andulka4
6. led 2009

Deino na 11m kontrole měl 9kg a 80cm 🙂 je jak žížala...

janina77
6. led 2009

andulka, no super! Nasho Domca tiez strasne bavilo (vlastne aj teraz) lezenie po schodoch, u nasich maju v dome super schodisko tak tam lozil na poschodie aj 10x za sebou, vzdy len hore a zniest ho nazad dole 😀. Ale je to vyborny trening na svaly a aj na nakrocenie. Taky cvik je aj vo vojtovke, kde dieta robi nohou taky pohyb, akoby chcelo vyliezt na schod. A ze je to zaklad pre chodenie.

deina
6. led 2009

To som nevedela, nemame doma schody, ale u nasich sa stale rozbehne ku schodom - len skoda, ze hlavou dole. 😝

Davidek je stihlunky, ale ved to nevadi, nie? Aspon bude pohyblivejsi. 🙂

elize
6. led 2009

Ahojte maminky, prajem stastny Novy rok 🙂 dlho som tu nebola, neviem co skor. Manzelik v praci postupil a ma toho vela, takze vsetko ostava na mne ☹ na druhej strane sa Maxikovi venuje stale rovnako a to ma tesi 🙂

Evaviki urcite ho nekrm z flasky, vyskusaj suplementor. Da sa kupit v zdravotnickych potrebach a niektorych obchodoch s detskymi vecami (kociky, vanicky, odsavacky mlieka ...) a myslim, ze aj cez internet. Drobec vlastne pije tvoje odsate mlieko, ale zaroven ti akoby tahal z prsa, takze na rozbehnutie laktacie ako stvorene 😉 ide o akusi stimulaciu. Cez den si ho tiez skus k prsniku prilozit kedykolvek ta to napadne, nech si trosku "podudka", dotyk jeho pier tiez moze urobit zazraky. Mne sa vzdy mlieko spustilo samo a lepsie sa mi potom odsavalo 🙂

Andulka Davidko je velmi sikovny, a ako mu to lezenie uzasne ide 🙂 o chvilu ho budete nahanat 😀
Je neuveritelne ako tie deticky za dva mesiace, co som tu nebola povyrastli 🙂

Nam od Vianoc narastli 3 zuby, to bolo, ale zvladli sme to 😅 Zatial nechodime, ale uz je to na najlepsej ceste. Ak si mysli, ze ho drzim chodi ukazkovo, ale akonahle zisti ze ho nedrzim sadne si. Snad sa coskoro osmely 🙂

andulka4
6. led 2009

Janina jo já sním ten cvik z Vojtovky co popisuješ cvičím ale už ho nemůžu udržet 🙂 a leze už perfektně 🙂 teda aspoň si myslím že dobře 🙂

schody doma taky nemáme tak musí postačit gauč 🙂

každý den sním lezu po 4ech po bytě jak šílená....denně prolezem byt 5x dokolečka

bubinko83
7. led 2009

babule,kedy sa vam začali detičky pretačat na bok? Potom z chrbatika na bruško? a tak...

andulka4
7. led 2009

David začal ve 4,5 měsíci korigovaně ze zad na bříško pak na 14dní přestal a od 5ho měsíce to uměl pěkně.Od 6ho korigovaného z bříška na záda a vááálel sudy 🙂 Letadlo začal dělat taky od 5ho korigovaného 🙂 Nožičky si ocumlával taky nějak tak 🙂

deina
7. led 2009

Bubinko, na bok zacal dost skoro - 4 a pol mesiaca mal, o mesiac nato sa pretocil na brusku celkom a naspat az neskor, neviem, kedy presne. Myslim, ze spat to dokazal, az ked mal takmer 8 mesiacov, vtedy sa zacal plazit a vtedy uz vedel to pretacanie i z bruska na chrbat. To je nekorigovane. Zato si vsak dal nacas so stvornozkovanim, zacal az ako jedenastmesacny. Uz som si myslela, ze sa toho nedozijem a ze to preskoci, co by nemal. Neurologicka povedala, nech co najdlhsie stvornozkuje, ale jeho viac bavilo postavit sa. Nastastie si to rozmyslel a vratil sa na zem. 😅

Pohybovo je sikovny, horsie mu ide jemnejsia motorika - nedava pa-pa (len raz dedovi), hoci povedat pa-pa ako pozdrav vie, nezatlieska, neukaze, aky je napr velky, neukaze ocko, usko... ci na to ma este cas? Raz sa to nauci.

elinka27
7. led 2009

čaute nejak sem v poslednej dobe nestíham chodiť, dnes sme boli s malým u doktorky zasa má kašeľ a teplotu mal pred chvílou 39,5C,tak som mu dala čípok a klesla mu,teraz zaspal.
Neviete niekto ako sa dávajú zábaly?Už som sa to raz pýtala myslím,že roháčka mi to popisovala ale neviem to nájsť 😒

andulka4
7. led 2009

Tak David umí Pápá a umí zavrtět hlavou když řeknu nénéné. Paci paci ani jak je veliký neumí a neumí ani ukázat části těla ale to proto že ho to neučím (neboť vím že by mne stejně ignoroval 🙂 )

Od kamarádek děti toto vše uměly v 10měsících

Eli ahoooj 🙂 Zábaly se dělají octové.....já dám 3lžíce octu a 2dl vody a namočím tam kapesníky.Ty mu obmotám kolem kotníčků a ťapek 🙂 a dám na to hrubé ponožky. Teplotku měl poprvé teďka přes vánoce :( Tak jsem mu ty zábaly dělala ale nepomohlo nám to

Střídala jsem čípek a sirup po 4hodinách a teplota přešla po 3dnech.....lezou nám zase zuby :(

elinka27
7. led 2009

Kubkovi sa tlačia ešte stoličky k tomu aby to nebolo málo, ja som počula niečo o zábaloch v studenej alebo vlažnej vode,ale tam sa tuším dávali okolo hrudníka a tak,ale neviem presne ako

maruna75
7. led 2009

Ahoj holčiny?? 🙂
andulko.....Davídek je šikulka....zkoukla jsem youtube....no nádhera 🙂 ,už se na to taky těším 🙂 🙂
prosím tě....kdy si začal Davídek strkat nožičky do pusy??....náš Tom je děsně línej,ani se nechce otáčet..a nohy?? ty jak kdyby nebyly jeho...ted teprve začal sahat po hračkách...tak jsem ráda 🙂 🙂