Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
2. čer 2008

Ahojte baby. Bola som s nasim malym v nemocnici vyse tyzdna, preto som sa vobec neozvala. 😖 Schytal zapal priedusiek a nie a nie sa z toho dostat. Lekari zozaciatku hovorili, ze to preto, lebo je taky maco. Primar dokonca povedal, ze preto, lebo sa narodil obezny... asi necital jeho papiere... 🙄 Ale potom si akosi uvedomili, ze je predcasne narodeny a vraj preto mu to trvalo dlhsie dat sa dokopy, ale uz je dobre. 😅 Uz sme doma.

Nas maly sa tiez este nepretaca, ale teraz som ho ani netrapila s cvicenim, ked bol taky chory. Este mu asi doprajem oddych, nech je uplne fit, budem ho len davat na brusko zatial, potom zacneme zase cvicit.

No a mozno na nieco v nemocnici prisli. 😅 Znizili mu davku, aby tak rychlo nepriberal - zo 150ml na 100ml, ale dali mu AR mlieko a to je take dobre huste, ze mu normalne tych 100-120ml staci a vobec negrcka, kaka kazdy den a je spokojny. Tak sme objednani aj ku gastroenterologicke, no som zvedava. Ale to mlieko mu naozaj robi dobre, uz vobec nepribera tak hrozne. Napokon sa aj "odmackuje". 😵

Licina, mne sa maly krasne naucil jest z flasky, ked sme zacali pouzivat ortodonticke cumliky. Poradila mi ho sestricka a slo to. 🙂 Zozaciatku mu davali z flasky a zvysok dostal sondou, ale vzdy sa snazili, aby najprv pil sam, nech nezlenivie a stale vypil viac a viac z tej flasky. Potom jeden den ho prisla pozriet jedna nasa znama sestricka, velmi trpezliva a jej vypil vsetko, potvorka! 😅 Ale potom pil vsetko uz aj mne, to bolo asi po dvoch tyzdnoch od narodenia - s ortodontickym cumlikom (anatomickym). A dudlik mu najviac vyhovuje od Aventu silikonovy. Je maly a ma tvar slzicky, ziadny iny nechce.

andulka4
2. čer 2008

Jejda holky a kde přišli k angíně a zápalu průdušek :( To je mi líto.....bobánci malí
Doufám že už jsou OK 😀

Deino a no já ti nevím ale nemá ještě malý tak 2-3měsíce na přetáčení čas? Já myslela že se mají děti přetáčet tak okolo 5ho měsíce!

deina
3. čer 2008

Este ma cas, jasne, to len ja som netrpezliva. 🙂 Ale zacina robit take divne pohyby, tak ho sledujem, co tym mysli - ci sa to chce pretocit alebo co, no neviem. Ale zatial sa da iba na bok z chrbatika.

Zapal priedusiek schytal odo mna. ☹ Bola som chora a preslo to nanho, chudatko moje male a nechcelo ho to vobec pustit, tolko sa trapil. Doteraz vobec nebol chory a teraz sups, hned takto, ze aj do nemocnice sme museli ist. Ale je vpohode, vesely, uz mu je dobre. 😵 Dala som ho dnes na brusko, ze ci nezabudol past koniky, ale nie, krasne sa drzal, takze uz je zase aj silnejsi, to som rada.

janina77
3. čer 2008

Ahojte,
nejako nestiham pisat, ako je vonku tak teplo, tak sme vela na dvore, a Domco v poslednom case nejak malo spinka cez den. Nemala by som ho viac potrapit vojtovkou, aby spal dlhsie? 😀 Ale v noci super, tak sa nestazujem 😉 . Len to zaspavanie je cim dalej dlhsie.
No a v sobotu vecer sa mu kooooonecne podarilo samemu otocit z chrbta na brusko 🙂 . Spekulant jeden, a just vtedy, ked som pri nom nebola. Takze to asi nebude o motivacii 😀 .
Ale zas odvtedy to viac neurobil ☹ , no aj tak som spokojnejsia.

elinka27
3. čer 2008

jeeej,baby ja uz vobec nestiham pisat tolko, neviem cim je to,ci tym ze sa vonku oteplilo,alebo co 😀 a vy si tu toho pisete ze ani nestiham citat 😝

gucz
3. čer 2008

čauko janina gratulujeme k úspešnému prvému pretočeniu 🙂 😉 🙂 , ani sa nenazdáš a bude sa vrtieť ako divý. my máme tiež nejak rozhádzané spanie, či skôr zaspávanie, hlavne večer, normálne sa modlím, aby dnes večer nevystrájala ako včera... Ste celý deň vonku? my len sem tam ráno a potom až po nejakej tretej, malá je bledá po mne, tak aj keď ju natieram, bojím sa aby sa nespálila. Včera mi po tretej spala vonku v káre a skoro sa uvarila, po búdou je riadne horko 😖 ☹

andulka4
3. čer 2008

Jani tak to je naprosto úžasná zpráva 😀 Myslím že si to pro tebe ještě vypiluje a pak ti to ukáže přesně tak jak to má vypadat 🙂

janina77
3. čer 2008

gucz, nie, nie sme cele dni vonku. Spinkame vonku v tieni hned po obede a potom este podvecer okolo piatej. No a okrem toho sme vonku, ked nieco robim okolo domu alebo vesiam pradlo. V kociku sa mu celkom paci aj sa len tak hrajkat s hrkalkami. A vzdy sa trochu zdrzime pohojdat sa na velkej hojdacke 🙂. Ale nie sme vonku viac ako dnuka 😉 . Maly je tiez bledy, natieram ho 40, ale niekedy zabudnem 😖 , nastastie sa este nespalil, ved sme stale v tieni. Ale licka uz ma trosku hnedsie 😉 .
No a s tym otacanim, od soboty nic ☹ , keby som to vtedy nevidela, tak sa mi ani nezda, ze by to mohol vediet. On je asi fakt velky lenivec a pohodak...

gucz
4. čer 2008

No čo,Dominik je kludnučké dieťatko, veď on začne, ja som stále chcela, aby sa pretáčala, potom aby liezla a teraz mám oči pomaly ako slimák vygúlené, čo ju musím stále sledovať, aby niekde necapla. Sem tam si normálne prajem, aby chvíľu ležala pri hračkách v kľude.
Moja Laura mala raz červené líčka, vlastne celú tváričku a to sme išli hneď poobede len do potravín na chvíľku, a ja ťava som ju nenatrela, tak mi to potom bolo ľúto. Má opálenú tvár aj rúčky, oproti zbytku tela vyzerajú ako špinavé 😉 .

elinka27
4. čer 2008

boze nic nestiham,tento moj poklad by aj spal a nie a nie, musi najprv hodinu mrcat a ja ho musim cicikat aby aspon na pol hodinu zaspal 😠

andulka4
4. čer 2008

Holky strácím se v slovenštině 🙂 co je to cicikat? 🙂

Jo a mám super velkou novinku....DAVÍDEK DRŽÍ HLAVIČKU....juchůůůůů

gucz
4. čer 2008

cicikat je čičíkať, ja neviem čo tým elinka myslela, u nás je to keď sa Laurušu snažím uspať na rukách, alebo v kočíku..... Ale významov to má asi viac

Parádička, a to má len 4 mesiačky a keď sa to tak vezme tak vlastne len dva. Je to šikulka 🙂 , čo dodať, len tak ďalej

gucz
4. čer 2008

Ozaj ja som sa dnes stretla s anielom, jej Sofinkou, a s Monikou a jej predčasniatkom Sabinkou a zistila som, že na tých našich bambulkách ani nieje vidieť, že boli predčasné, sú to úžasné detičky plné sily do života. Ak nájdem kábel od telefónu, hodím do albumu fotku, mrknite na tie slniečka, povedali by ste, že sú predčasné???

gucz
4. čer 2008

Teda nie s Monikou ale s Milkou, stále si to mýlim ☹

deina
5. čer 2008

Caute baby. Vcera boli malemu konecne odpustene ortopedicke nohavicky, tak sa z toho obaja vytesujeme. On sa vrti este viac ako predtym, hrozna mala vrtula to je. Nechapem, ako moze tak vysoko dvihat tie nozicky! 😀 No a neviem, co to robi, ale zacal sa davat nabok - z chrbatika nabok. To este nie je pretacanie, nie? To by mal najprv z bruska na chrbatik, ci nie? V kazdom pripade vrti sa tak, ze ho uz nemozem nechat sameho, podareny je. Boli sme vcera aj u doktorky, tak som sa jej musela pochvalit, ako pekne drzi hlavicku (lebo predtym mu padala dozadu, ked sme ho tahali do sedu, ale potom som s nim cvicila a uz to vie). Aj ten zapal mu uz ustupil, taka som rada. 😵 Chuda, tolko ho trapili v tej nemocnici, same inekcie, odbery krvi, no strasne...

Gucz, krasne fotky, naozaj su to krasne slniecka. 😵

Janina, gratulujem. 🙂

elinka27
5. čer 2008

gucz, myslela som čičíkat ja pisem bez diakritiky 🙂 a ja ho cicikam v kociku, na rukach uz chvalabohu nie.Minuly tyzden mal anginu, tak som ho pestovala na rukach,bo bol nekludny inak nezaspal,a som myslela,ze mu to ostane ale preslo ho to a vratil sa do "normalu"

andulka, janina gratulujem su to pasaci 😉

elinka27
5. čer 2008

pasaci ako som myslela ze su pašaci, asi začnem písať s diakritikou,lebo si budete myslieť,že som nejaká zvrhlá či čo 😀

elize
5. čer 2008

Ahojte maminky 🙂 ja tiez vobec nestiham pisat. Minuly tyzden sme sa vratili z nemocnice kvoli podozreniu na zapal mozgu 😲 nastiastie plany poplach, islo len o beznu dojcensku virozu. Maxino dostal vysoke teploty a z toho mu vystupila fontanela. Pre istotu si nas nechali v nemocnici na par dni na pozorovanie.
Inac od minuleho tyzdna sa Maxik pretaca 😀 no konecne 😀 je dajaky zivsi, neobsedi ani minutu. Ked je na brusku tak cestuje po celej podlozke aj hodinu vkuse. Mam silne podozrenie na hyperaktivitu 😅

Janina gratulujem k prvemu pretoceniu. Uz vie ako na to - to je hlavne 😉

deina
5. čer 2008

Podozrenie na zapal mozgu? Jezisikriste, to znie hrozne, som rada, ze slo len o virozu. 🙂 Uz sa ma dobre?

Nuz, krpec bol cele doobeda akysi hyperaktivny (ja neviem, co sa tomu dietatu porobilo, neustale sa vrti a hybe), teraz ho to asi vycerpalo a spi. Este asi nie je celkom fit, stale berie antibiotika, ale napriek tomu sa nezastavi.

gucz
5. čer 2008

elize chvalabohu, že sa tá diagnóza nepotvrdila, fuha, taký drobec. Ja mám normálne strach, čo bude naša prvá choroba, Laurika ešte choručká nebola, ak nerátam soplík. Asi by som bola hodne vydesená, keby sa nám stalo niečo také ako tebe elize. Ale som rada že to dobre dopadlo

všetkým zvykajte si 😉 deťúrence budú len živšie a živšie, moja je hotové živé striebro, niekedy mám pocit, že mi už rastú oči aj na chrbte 😕 . A to som aj čítala v nejakom časopise, že predčasniatka bývajú dosť často hyperaktívne.

elinka27 ja som to pochopila, čo si napísala v pohodke aj bez diakritiky, to bolo len na ozrejmenie pre andulku4, ona píše po česky. Ja píšem aj s mäkčeňmi a tak, ale to je len sila zvyku, sem tam zabudnem dať znamienko.

deina najprv sa dieťatko učí pretáčať z chrbátika na bruško, resp. na bok a potom na bruško. Tie prvé pretočenia z bruška na chrbát sú skôr reflexné ako cielené, totižto pre dieťatko je oveľa ťažšie sa tak pretočiť vedome, niektorým to trvá hodne dlho, kým to zvládnu od prvého pretočenia z chrbátika na bruško

gucz
5. čer 2008

janina na tej poslednej fotke v albume Dominik ako pekne sedká, hotový veľký chlap 🙂

elinka27
5. čer 2008

veru tie predcasniatka si davaju nacas, na vsetko.Najprv su lenivy, a potom nas jedneho dna pekne prekvapia,Jakub sa stale pretaca len na jednu stranu,ale najnovsie pochopil ako sa da pretocit v postielke.Najprv mu to neislo a jedoval sa ze ho ta stena brzdi,ale uz prisiel na to ako sa da posunut a tak ho tam asi zacnem priväzovat lebo inak neviem asi sa mi najblizsie pretlaci cez tie rebriny ako zemiak 😝 😀

deina
5. čer 2008

Takze najprv na bok a na brusko? Na bok sa uz zacal davat, vrtula jedna. 😅 Prvykrat to spravil v nemocnici. Prisla som do izby a kukam, ze on lezi na boku a cumakuje z postielky. Myslela som, ze sa tam dako zosmykol, ale vidim, ze to nie je len take zosmyknutie.

Ale to je pravda, ze su najprv akysi lenivi a potom z nicoho nic nieco urobia... Misulo je taky, ze sice zacne dost skoro (napriklad hlavku zacal dvihat, ked mal 3 tyzdne), ale len tak, aby sa nepovedalo, nie poriadne. Potom sa mu to jeden den zapaci, to sa usmieva od ucha k uchu a potom uz nema problem nieco robit. Ale az ked sa mu to zapaci. Postielku som musela oblozit hniezdom, lebo sa mi stale buchal o tie rebriny hlavickou.

gucz
5. čer 2008

cez tie rebriny ako zemiak, tak z chuti som sa už dávno nezasmiala, diky elinka27 😀 😀 😀, hneď sa mi zlepšila náladička, prosím Ťa píš častejšie 🙂

aniel
5. čer 2008

gucz mrkni na internú poštu 🙄

elize
5. čer 2008

Maxinko je uz v poriadku. Teraz si uzivam kazdu chvilku s nim. Ked nam povedali, ze maju podozrenie na zapal mozgu aj sme si s manzelom poplakali. Bolo to este horsie ako ked sa narodil a bol v inkubatore. Neviem si predstavit, ze by sme ho nemali. Ale je OK a to je hlavne.

Tie deticky su uzasne. Tak rychlo rastu. Neviem si predstavit, ze by som od takehoto drobceka odisla do prace. Ja si planujem matersku uzivat cele 3 roky 🙂

Deina ked sa Misko dava na bok tak sa kazdu chvilku zacne pretacat, uvidis. Nas drobec sa velmi jeduje ked mu to nejde. A my sa na nom smejeme, ved nech sa trosku potrapi 😀

susika
5. čer 2008

ahojte. dlho som tu nebola a normálne ste ma tu zeptali s tými chorobami. elize, to ako k tomu prišli, že zápal mozgu?...to som ešte ani nepočula a to ako že aml zdvihnutú fontanelu?mne sa vidí, že tá moja malá ju má nejakú malú už, aby apson do toho roka vydržala. a to bola o dva mesaice skor narodená a deti, ktoré boli s nami v rehab. centre tam mali aj rok a fontanelu takú veľkú, že malá junemala takú ani ked sa narodila. veľkú na dlžku ukazováka a širokú na štvrť dlane.no fakt.kludne aj 10x5cm a moja ju má už len 1x1 cm. zatial mi nikto nič nepovedal, ale fakt mám strach.inak je to šikula.nejako nám tá vojtovka fakt pomáha. brble o dušu, až sa bojím aby nebol a ž moc ukecaná a všetko opakuje.ani tak nie slová, na to je ešte malá ale aj ton hlasu.a zvuky. ako lietadlo, auto a vláčik.

deina-ja ais tiež zoženiem to hniezdo, lebo malá má tiež stále strepané nohy a ruky v tých tyčkách. dávala som jej tam deku, ale ona potom ,ked ide spať má z toho bunker a tak má šou, žťe neche spať a hrá sa z dekami🙂)čo z nej vyrastie. ona má šou asi zo všetkého.

baby, dnes som sa skoro ušťala. videla ma vysávať, tak potom našla tú kefu z vysávača, zobrala ju, a ked bola na štyroch hučala ako vysávač a behala tou kefou po zemi🙂)som sa skoro pocikala od smiechu. škoda, že som to nenakamerovala.ale ked ona vždy potom prestane 😀 😀 😀

gucz
6. čer 2008

😀 🙂 😀 , susika fakt dobré s tým vysávačom. Z tej fontanely si nič nerob, zakaždým keď ideš k detskej na poradňu, tak jej prejde prstami po hlavine a sleduje to. Moja ju má už celkom malú asi 1x1 cm, najviac možno 1,5x1,5cm, neviem presne, ale to sa všetkým deťom uzatvára do 1,5 roka.

Moja slečna objavila čaro tanca, tancuje na melódiu z hračky, na reklamy, pesničky z telky, rádia, či rozhlasu v dedine, postaví sa pri nábytku, drží sa ho a vlní sa, pohupuje sa v kolienkach 🙂 , čo z toho dieťaťa bude??? A ak je náhodou v beháku tak až tak nadskakuje pri hudbe. Vysávač akurát prenasleduje, mám pocit, že sa ho trochu aj bojí, toho hluku.

gabinaf
6. čer 2008

Ahoj holky,

mám na vás dotaz ohledně hyperaktivity. Asi všechny víme, že u nedonošenců je docela častá, ale máte nějaká zkušenosti? Jak se to projevuje? Nás prcek se narodil 34+4 a i přes neustálé "bude zaostávat", je to pravý opak. Z bříška na záda přetáčíme od 3 měsíců, ze zad na bříško od 4 měsíců, teď mu bude 7, už několik týdnů se pokouší lézt a tento týden tak nějak začal. Již několik týdnů se také staví na nožičky a už se sám udrží, jenom nemá balanc 🙂 Naše doktorka říkala, že za pár měsíců bude běhat. Hlavičku držel v podstatě od 2 měsíců. Nevíte, jaké jsou testy na hyperaktivitu? a opravdu se projevuje tím, že dělají věci dříve než by měli? Já jsem zatím slyšela jen to, že při hyperaktivitě děti špatně a málo spí, ale také nevím, jestli to tak je. Tak snad nějaká budete něco vědět. Díky

gucz
6. čer 2008

hyperaktivita je keď je tvoje dieťa ako živé striebro, môj brat taký bol, chvíľu neusedel, len sa to volakedy tak nesledovalo ako dnes. Nejaké články som videla v časopisoch s detskou tématikou. Samozrejme, že sú určite aj vážne prípady, dieťa stále v pohybe , bez potreby spánku, horšie učenie sa nových vecí, alebo naopak moc rýchle učenie a tak, ale na to sa radšej spýtaj tvojej doktorky. Moja bola s PMV pozadu a zrazu to všetko dobehla behom jedného mesiaca, tiež je stále v pohybe, ale neviem či môže ísť o hyperaktivitu, predsa je to ešte malé dieťa a tie takéto bývajú