Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

erika107
8. led 2009

no tak ja chodim kazdych 6 t na kontrolu k neurologicke lebo maly ma na mozocku nalez...tak sme sledovany sonograficky a potom ku neurologicke ... a potom s vysledkami chodime do predcasnackej poradni 🙂 ... uz som si zvykla na ten kolobeh i ked niekedy ma to vystavuje lebo musim vsetko zorganizovat tak aby manzel mal prave volno v praci :( ...

septim: a preco si musela v 33 tt rodit?

septim
8. led 2009

Ono to zacalo samo. Ja si slavila svatek doma s rodinou a pobolivala me zada. Nic jsem si nepripoustela protoze me bolela cele tehu. No a vecer jsme zacala malinko spinit a dost me tvrdlo bricho. Jela jsme do porodnice a tam mi rekli ze uz se rozbehl porod. Byla jsem otvrena na pet a kontrakce po 3minutach. Meli ale plno tak me rychlou prevazeli asi 20km do jine porodnice. Tam jsem o pul desate vecer dojela a za pul hodiny byly obe holky venku. Sly cisarem pro pricnou polohu jedne. Vahy 2,5kg a 2kg. Dychaly sami a byly nastesti ok. V porodnici jsem musela cekat na ukonceny 36tyden, aby nas pustily domu. Dnes mame 7,5kg a 6,7kg. 😉

erika107
8. led 2009

tak to ste krasne velke moj maly sa tiez vypytal necakane pondelok 4.augusta rano som isla na WC a vysla som z wc a zacala mi odtekat plodova voda... tak ma hned viezol manzel do ruzinovskej nemocnice...brali ma hore na oddelenie urobili vysetrenia ale problem bol v tom ze ja som sa neotvarala .,,tak som si pobudla na cakacke az do dalsieho dna s tym ze rano v utorok mi dali vyvolavacku a ked sa to nespusti tak budem cisarom rodit...no ale nastastie 5.8 sa mi o 15.00 narodil krassny syncek Matthiasko vazil 2340 g a meral 48 cm. je to moje krasne slniecko teraz ma 5 mesiacikov a vazi 7880 g

septim
8. led 2009

To uz je krasne velikej 😉

erika107
8. led 2009

prave som pozerala fotky tvojich babuliek ake su velikanskeeeeeeeeeeee.... ja nemam tu fotky neviem ako sa tam pridavaaju ale mozes kuknut na stranke www.picasaweb.google.com/ericka107 ... su tam fotky podla mesiacikov ... a babulky krmis umelov alebo kojis?

berunka
8. led 2009

ahojky holky prosim vas jak dlouho jste vase mimisky zbavovaly rymy?dostaly jsme s malou jeste Mucosolvan protoze chrapta a ma hleny v krcku.za jak dlouho vam Mucosolvan zabral ze jste slysely ze uz je zahleneni lepsi?

rohacka
8. led 2009

Deina - pre dospelych na zvysenie imunity dobry Preventan - on vytvara akusi ochrannu vrstvu na slizniciach a tak lahko tam nepreniknu virusy a bakterie - mat ho vyskusany, aj v rodine
- ja si robim 2 x v zime kuru s Actimelom - to je ten probioticky napoj - 14 dni nalacno pred ranajkami, velmi dobre, alebo probiotika v tabletach
- Imunoglukan alebo iny vytazok z hlivy ustricovej

Na zvysenie imunity pre deti od 6 mesiacov je Echinaceovy sirup od firmy Hanus, od roka aj Immunal kvapky - tiez z echinacei. Vacsina echinaceovych sirupov je az od 3 rokov, ale o tychto viem, ze su od skorsieho veku. Ked je Kubko chory, mne aj lekarka stale povie, ze davat aj Cebion Multi a casto aj probiotika, my davame BioGaia kvapky, lebo sa beru len 1 x denne. Od roka sa moze aj Imunoglukan sirup - to je vytazok z hlivy ustricovej - vyborny na imunitu, ale treba brat dlhodobo, Kubko bral viac ako pol roka, pozor ale - od roka len s povolenim lekara, bezne az od 3 rokov.

Uf, neviem, ci niekto z toho vyjde, oprasujem stare znalosti z prace 🙂 . Robila som vo velkosklade liekov a specialneho zdravotnickeho materialu...

erika107
8. led 2009

chcela som sa spytat kedy ste zacali prikrmovat predcasniacikov? myslim neakymi kasickami alebo zeleninkou

elinka27
8. led 2009

tak v noci sme mali šou, malý vrieskal a nie a nie spať, dnes od rána ešte nespal,teplotu zatiaľ má len zvýšenu, v noci som mu nasilu dala ešte Nurofen sirup 😒 Nemôžem ho dnes ani za živý svet uspať,akonáhle ho dám do postielky tak vrieska, zaspal 2x na 5min a to začal kašlať tak sa prebral a bolo po spánku,takže mi tu stále piluje uši a ja som si vôbec neoddýchla, no fakt super deň 😒

septim
8. led 2009

erika107 krmim umelim mlekem. jedna ma Nutrilon Ar kvuli ublinkavani, a druha Bebu sensitive kvuli boleni briska a prdikum. 😉 Koukala jsem na foto je moooc krasnej.Manzel si moc pral kluka a mame tri holcicky 😀 Jinak jak tu nekdo psal davam taky holkam probiotika ty kapky BioGaia. Davam jednou denne 5 kapek.Nechavam si je vozit prave ze slovenka, protoze u nas vyjdou na 700Kc. 😒

erika107
8. led 2009

septim: ja tiez davam nutrilon 🙂 ... dnes som maleho pred kupanim vazila a uz ma 8045g ... a naco su dobre tie probiotika?

septim
8. led 2009

Tak to je poradnej chlapik 😀 😀 😀 Ja je davam kvuli boleni briska a prdikum. ☹

ella1111
8. led 2009

mozem sa opytat v ktorych tyzdnoch ste rodili a aky vplyv to malo na babatko?som v 30t a mam trochu obyvy ze to pojde skor.

erika107
8. led 2009

septim: aha tak moj maly nema s tym vobec problem....

ella: tak ja som porodila uplne necakane 🙂 pondelok 4.augusta rano som isla na WC a vysla som z wc a zacala mi odtekat plodova voda... tak ma hned viezol manzel do ruzinovskej nemocnice...brali ma hore na oddelenie urobili vysetrenia ale problem bol v tom ze ja som sa neotvarala .,,tak som si pobudla na cakacke az do dalsieho dna s tym ze rano v utorok mi dali vyvolavacku a ked sa to nespusti tak budem cisarom rodit...no ale nastastie 5.8 sa mi o 15.00 narodil krassny syncek Matthiasko vazil 2340 g a meral 48 cm. je to moje krasne slniecko teraz ma 5 mesiacikov a vazi 8045g

a skadial si? kde budes rodit?

elize
8. led 2009

septim Biogaia u vas stoji tak vela, fuha 😨 Je to dobre na crevnu mikrofloru. Nam to poradili ked mal Maxinko alergicku reakciu na ATB a dostaval silne kortikoidy. Doteraz ich uzivme a upravilo sa kakanie (doteraz kakaval aj 5x denne a teraz len 2x) 🙂

elinka prajem skore uzdravenie a pevne nervy. Ono to moze byt chorobou, ale aj tymi stolickami, chudatko.

My sme dnes boli v materskom centre. Dlho som sa tomu branila kvoli Maxinkovej zlej imunite. Velmi sa mu tam pacilo a ked bude velka zima alebo prsat urcite tam este zajdeme 🙂

erika ja som zacala s prikrmami ked mal Maxik 5 mesiacov, on bol scasti na UM. Zacala som zeleninou. Prvykrat som mu dala kasu az ked mal 6 mesiacov a velmi mu chutila. Prve prikrmy som konzultovala s pediatrickou. Ona mi radila co a kedy dat.
Teraz ked ideme do hypermarketu a vidi jedlo (zeleninu, pecivo, umele mlieka, detske kasicky, ...) tak krici na plne hrdlo "mnam, mnam" ako keby tyzden nejedol 😀 Vzdy mu musim kupit rohlik, aj ked tesne predtym spraskal plny tanier obeda 😀

erika107
8. led 2009

elize: tak mne v predcasnackej povedala ze mam zacat kasami :( ... a perco sa ti drobcek narodil skor? a ma neake nasledky? chodite niekam do speci poradni alebo ku lekarom?

septim
8. led 2009

elize, no prave ze u nas jsou takhle drahe, vubec nechapu proc. Mame pribuzne na slovensku tak mi je vozi 😉

elize
8. led 2009

erika: kolko ludi, tolko nazorov. Kamaratkina dr. zase povedala, ze od roka moze dat malemu kravske mlieko. 😲
S kasami mozes zacat skor, myslim ze tym nic nepokazis. Mne dr. radila najprv zeleninu a potom ovocie kvoli tomu, aby si nezvykol na sladku chut, to by mu ta zelenina uz nemusela chutit a v nej je viac vitaminov 🙂
Ja som mala problemy uz od zaciatku tehu. Stale som krvacala a v 17tt mi zasivali krcok maternice, pretoze som sa zacala otvarat. Tak som si lezala a lezala az jedneho dna mi odtiekla plodova voda 😅 Maxik je nastastie uplne v poriadku. Dychal sam, na podpore bol len tri dni kvoli tomu, aby sa velmi nenamahal. Ani vojtovku sme nemuseli cvicit. Sledovany je na ocnom, kardiologii a chirurgii. Ale vsetko je OK, skor si myslim ze maju za tu dispenzarnu starostlivost peniazky navyse. A chodime este do rizikovej poradne v ramci ktorej je aj neurologicke vysetrenie. Tam sme od narodenia boli 2x a vraveli ze nas po dalsej navsteve vyradia, tak uvidime.

Ja som to asi prehliadla Matthiasko sa narodil v ktorom tyzdni? Co bolo dovodom predcasneho porodu?Tiez si rodila na Antolskej? Uf, ale som zvedava, co? 😅

deina
8. led 2009

Rohacka, dakujem, ten Preventan znie ako nieco presne pre mna, ked to chrani sliznice (totiz ten moj Sjogrenov syndrom sposobuje to, ze mam sliznice nechranene). 🙂 Vyskusam.

Mne sa maly tiez tak narodil, ze mi odtiekla plodova voda - vecer. Este som bola v ten den v praci, dokonca aj v poradni, vsetko bolo vporiadku a predsa. 😖 Ale dopadlo to velmi dobre. 🙂

deina
9. led 2009

Mam taku otazku... akurat som hovorila s jednou znamou z USA (spoluziacka z VS), uplne bola zhrozena, ze maly dostal steroidy na vyvoj pluc, u nich je to vraj ilegalne. Mne sa to nezda, vraj vsetky steroidy su u nich ilegalne, ale som si ista, ze to nie je pravda, prednison je tiez steroid a viem, ze ludia s mojou chorobou ho beru, aj ti, co ziju v US. Dostali vase deti steroidy na vyvin pluc?

septim
9. led 2009

deina moje holky ne, uy by se to nestihlo. Nastesti byly ok. Kamaradka co ma taky dvojky 29.tyden steroidy dostaly.

andulka4
9. led 2009

David dostal kortikoidy...tedy přesněji řečeno já a rovnou do zadečku 🙂

Steroidy jsou něco jiného a jsou nelegální i v ČR

andulka4
9. led 2009

No snad nejsou kortikoidy a steroidy to samé, né?

Kortikoidy bývají i v lécích a mastích
Steroidy jsou anabolika na růst svalů u sportovců, né?

gucz
9. led 2009

ja som injekcie na podporu pľúcok nedostala, malá dostala priamo do pľúc surfaktant.
Ale nieje steroid ako steroid, je ich viac typov, kamarátka tiež berie prednison. A kortikoidy sú viac v mastiach na kožné choroby.

berunka
9. led 2009

ahojky maminy tak jsme s Eli byli dneska u doktorky protoze ryma neustupuje a mela teplotu 37,3 po odecteni tak jsme pred vikendem radsi vyrazili. ma lehkou virozu,nastesti nemusi mit ATB.chtela jsem se zeptat jak by jste mesicni miminko oblekly kdyz je takhle lehce nachlazene a zda koupat nebo ne?

fajn
9. led 2009

gucz Prednison jsou taky kortikoidy aspoň si myslím Dianka je dostávala asi měsíc

elinka27
9. led 2009

berunka, moj maly je už veľký a teraz je tiež chorý,tak som kúpanie vynechala,aspoň hlavičku určite.Ale zasa 37,3 nieje ešte teplota aspoň u takto malých detí sa to tak neberie, tam sa počíta s teplotou keď je tak 38,5C už po odpočítaní.
Pokiaľ má ale nádchu tak si myslím,že pár dní stačí keď jej umyješ len ritku a je to 😉

elinka27
9. led 2009

a inak Kubkovi dnes teplota konečne klesla,ale nechce vôbec jesť musím ho prehovárať a nikedy bezúspešne,dokonca nepije ani mlieko, tak teraz neviem asi je to jedno z druhým, prerezala sa mu stolička a ešte je aj prechladnutý.

Inak toe priedušky už máme chytené druhý krát takto, a to do 10 mesiacov nebýval chorý vôbec 😒

berunka
9. led 2009

eli dekuji za odpoved.doufam ze se Kubikovi brzy ulevi.me to stacilo vcera kdyz jsem ji videla chudinku jak je zmozena tim jak ji neni dobre.dneska jsme koupili odsavacku na vysavac a muzu jen vrele doporucit.je to uzasna vec,ryma sla krasne ven a mala vubec neplakala.a i po prvnim odsani je videt jak se ji ulevilo.

elinka27
9. led 2009

my ju máme už dávno tiež,ale Kubko sa už pri tom bráni, a susedia si myslia,že nám asi šibe, lebo odávame aj v noci keď je treba 😀