Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
4. únor 2009

jáj aby som nezabudla,tak najnovšie už netancuje len keď sedí,ale postojačky, a vylieza na gauč,no ale už končim fakt 😀

andulka4
4. únor 2009

Juu tak to je měsíc pokroků...nebo co 🙂
David umí ukázat jak je veliký, zavrtí hlavou když řeknu NENÉ, umí pápá i paci paci...ukáže mi na nos když mu řeknu. Už ho ale nic nového neučím protože to má popletené a ukazuje to někdy i obráceně...trdlo moje

a začal tancovat na hudbu 🙂 a manžel ho naučil hodit míč(veme ho do obou ruk, dá nad hlavu a pustí 🙂)

elinka27
4. únor 2009

andulka, to aj náš Jakub,niekedy keď sa ho pýtam na niečo automaticky ukáže aký je veľký 😀

gucz
4. únor 2009

elinka27 tie kurence čo sú z obchodu sú chované krátko, musia rýchlo vyrásť a pribrať, takže v strave dostávajú asi aj zamiešané nejaké hormóny na rast. A ono to zostáva v mäse. Tak mi to bolo vysvetlené.Samozrejme že nejaké bio kurčatá by to nemali mať, ale zasa nebudem kupovať nejaké drahé bio kura len kvôli malej. MM moc kuracinu nemusí, má radšej bravčové a ja mäso nemusím mať vôbec. Výhoda by bola, kebyže niekto z rodiny kurence chová, ale nechová. Tak dávam teraz malej kuracinu len minimálne, to čo som mala pre ňu nakúpené (prsia v mrazáku) pomaly míňam pre nás dospelých. Kuracinu papá akurát v hippke, aj to sa snažím kupiť radšej hippku s jahňacím mäskom . Teda to nekupujem často, len keď cestujeme.

mimi198
5. únor 2009

ahojte babulky chcela by som saa vas opytat ci by ste mi neporadili. ja som tiez porodila predcasne v 34tt. z vahou 2100gno maly je v poriadku bol aj v inkubatore ale co mame problem s papanim ako papa, teraz ma 3. mesiace zacal sa aj usmievat. no k tomu papaniu neviem ci ho mam budit na papanie alebo ho mam nechat spinkat ked si nahodou pospinka aj dlhsie ze ci ho mam krmit pravidelne po tych 3h.? vahu mame 5100g a vypije asi tak 90ml, niekedy aj 120ml, a niekedy len 60ml, noo teraz novinka co sa mi stala ze nechcel ani hlt po troch hodinach tak som este hodinku pockala a vypil si 60ml. stava sa to aj vam u tychto deticiek? inak co sa tyka vysetreni tiez stale chodime po doktoroch, stale sopliky uz mu to odsavam aj tou na vysavac ale pritom mu niekedy ani nic neodsajem ale stale chrapci je to normalne u deti? citala som ze v troch mesiacoch by uz dieta malo v ruke drzat hracku no maly este nedrzi asi to bude chvilu trvat este ked je predcasne vsak?

gucz
5. únor 2009

mimi198 ja som malú kŕmila cez deň každé tri hodiny, ale tiež sa stávalo, že aj po štyroch, tiež niekedy odmietla fľašu. A s tým chrapčaním... aj moja tak zvláštne chrapčala, aj ju doktorka prezerala a kázala mi dávať sprej s morskou vodou na zvlhčenie sliznice. Keď bola malá malinká ako tvoj malý, tak som jej dávala nivea sprej do nošteka a pomohlo to. Neodsávaj často, lebo to tiež nieje dobré, opúcha z toho sliznica a soplík tam mať nemusí. Odsávaj najviac 2 - 3 x (ráno naobed večer), ale len keď tam ten soplík budeš naozaj počuť, či vidieť, prípadne mu zvlhči noštek a potom o 5 minút odsaj. A hrkálku držať naozaj ešte nemusí, keď odrátaš tých 6 týždňov čo mu chýba tak má vlastne len mesiac a pol a to je na hrkálku ešte skoro. Moja ju začala držať až nejak po 4 mesiaci, aj to len keĎ som jej ju dala do rúčky.

elinka27
5. únor 2009

gucz, tak ja z obchodu kurcata moc nekupujem, kamaratkina mama chova a zabija a mne sa dostanu priamo od nej cerstve,tie si naporcujem a mam,a su aj lacnejsie, pokial by si chcela daj vediet berie objednavky.Ak si prides po ne, byvaju 10km od TT.Prave teraz som si objednavala.
A ked aj kupujem kuracie tak len prsia,a to nieje moc casto, takze nejak moc to neje.A dnes sa uz pomaly neoplati ani vzduch dychat,lebo nieje cisty ako tak na to pozeram 😒

gucz
5. únor 2009

elinka napíš mi do ip po čom má tie kurence. diky

erika107
5. únor 2009

mimi: s tym jedenim nemam taku skusenost ako ty lebo moj maly bol ako svajciar az teraz ked ma 6 mesiacov tak si tak casto nevypyta papat 🙂 ... ale je hladosko riadny tiez 🙂 ... myslim si ze malunky ti krasne pribera 🙂 ... a co sa tyka soplikov... nas trapili minimalne prve 3 mesiace stale :( ... a tiez sme to robili ako ti pisala gucz, najskor som dala do nosteka morsku vodu a po takych 10 -15 minutach som mu soplik odsala ... a hrkalku? moj maly je narodeny v 36 tt a niez ju nevedel minimalne do 3 mesiaca drzat aj to bolo take drzanie :( ... rychlejsie mu padla z rucicky 🙂 ... neboj na vsetko pride svoj cas... :o)

deina
5. únor 2009

Mimi, nemoze to byt niecim inym ako soplikom? Ak si dobre pamatam, maly mi vela chrcal, ked bol malinky, ale bolo to sposobene nejakou chrupavkou, ktora este nebola dost pevna - nieco take, uz presne neviem, sopliky to nebolo. Same sa to neskor upravilo.

mimi198
6. únor 2009

mam taky pocit ze to moze byt aj tym ze to soplik ani nemusi byt niekedy no ale niekedy tam je ked sa odsaje, ale potom clovek fakt nevie, tiez som pocula uz o tej chrupavke

irasek
7. únor 2009

Ahojky maminky, mám dotázek: co Vám říkají lékaři na příští těhotenství ohledně předčasného porodu? Já jsem rodila v 35tt a přestože vše bylo v pořádku a dopadlo výborně, i tak to s mou psychikou dost zamávalo 😖 Bojím se, co bude příště, aby to opět nenastalo. . Jinak náš malý také chrčel a lékařka říkala, že mu stékají hleny v krku a že v poloze na bříšku to bude lepší. Měla pravdu. Ale chrčí v poloze na zádech dál...

deina
7. únor 2009

Irasek, mne zatial lekar hovoril, ze ma bude viacej sledovat pocas dalsieho tehotenstva - ale ak boli na pricine moje problemy s imunitou, tak neviem, neviem... tentokrat asi budem brat lieky a budem dufat, ze pomozu a predideme tak dalsiemu predcasnemu porodu.

bubinko83
7. únor 2009

irasek,aj mna trapi presne toto iste.No myslim,že si nepomožeme ,zaleži od toho ake si mala problemy.Ja sa tak strašne bojim druheho tehotenstva.Ale je to ešte daleko,kedže planujeme najkor o nejake štyri roky.Ako piše Deina budu nas viacej sledovat aby sa tomu predišlo.Asi je zbytočne sa trapit teraz nad touto otazkou,lebo nič neviriešiš.Uživaj si drobčeka čo maš pri sebe momentalne ta potrebuje ten 😉

irasek
7. únor 2009

děkuji, asi máte pravdu, co se má stát, to se stane. A otěhotnět chci taky až tak za dva roky nejdříve, takže uvidíme, třeba na vše špatné zapomenu. A díky za 35tt, mohlo být hůř. Malý je zcela v pořádku, ze všeho se vyhrabal vcelku rychle a je to úžasný číslo, kterého miluju, tak jak nikoho jiného 🙂

rohacka
7. únor 2009

Irasek - naozaj zalezi od toho, aka bola pricina predcasneho porodu. Su veci, ktore sa mozu opakovat, nieco je jedinecne. Poznam viacere mamicky, ktore mali najprv predcasniaka a potom donosene babatko. Mne napr. vyslovene uz nedoporucili tehotenstvo, ze nedonosim ani tolko, ako Kubka (34.tt) 😔 .

bubinko83
7. únor 2009

rohačka prečo by si už nedonosila? 😕

elinka27
7. únor 2009

ja som sa ani nad tym nejka nezamyslala,ale tiez predpokladam,ze ma budu viac sledovat, a urcite budem na rizikovom,ale co sa toho tyka aj ja mam strach aby som neporodila opat predcasne

ededik
7. únor 2009

Babky, naša Adelka je chorá....Do kelu, tak strašne mi je to ľúto...
Má kopec soplov, každú chvíľku odsávame, kašle ako tuberák...Ja sa z toho zbláznim...A to má len 4,5 mesiaca !!!
Berie antibiotiká, bolí ju z toho bruško - má hnačky... ☹
Vy ste mali tiež detičky choré ????
Museli sme to kdesi nachytať, však za týždeň sme u doktoroch aj 3x.

misak70
8. únor 2009

Ahoj vsem dnes jsem tady poprve a moc se mi libi vase diskuse.Ja jsem taky maminou nedonosenatek od 14.10.2008 mam dvojcatka holcicku a kluka narodili se v tt 35+2 .Musim rict ze to byli vazne mysicky ale obri bojovnici,nedali nas ani do inkubatoru Natalka mela 1850g a 42cm zhubla na 1600 a Davidek mel 2460 a 44cm.Dneska jsou nam 4 mesice a myslim ze jsou na tom skoro stejne jako donosenatka.

irasek
8. únor 2009

Doktor mi řekl, že můžu v pohodě otěhotnět, že se preeklampsie dvakrát s větší pravděpodobností neobjeví. Ale dr.Koucky u Apolináře měl názor jiný. Začnu to řešit později...

Misak70: gratuluji k dvojčátkům. Na to, že tam byli dva, tak bylo Davídka pořádný kousek, to je super. Náš Páťa se taky ohromně rozjedl a lékařka je od první chvíle spokojená, jak prospívá. A leze dozadu a plazí se dopředu a to kamarádky donošený kluk neumí. Takže je taky jako kdyby přišel na svět tak jak měl🙂

ededik: Adelky je mi moc líto, ale uvidíš, vše bude v pořádku. Antibiotika zaberou. Všude jsou teď nějaké chřipky, snažím se nejezdit moc mezi lidi, spíš vycházky v přírodě. Ale to asi víš. Držim palečky

rohacka
8. únor 2009

Bubinko - mam prolaps maternice - teda prepadnutu maternicu, a kazdy gram babatka ju tlaci este nizsie. Dorotka sa narodila na prelome 36. a 37. tt, Kubko v 34.tt a predpovedaju mi 28.tt,ak este raz otehotniem. To mi povedali dve gynekologicky, u ktorych som bola. Ale zistovala som aj z inych zdrojov, a tam az taki pesimisticki nie su... Tak neviem. Som rada, ze mam dvoch, dokonca dievcatko aj chlapceka, tak sa mam z coho tesit aj tak... Ale uz aj tak mi nie je vsetko jedno, ked vidim babatko v perinke 😉. Viem urcite, ze keby som otehotnela, musim cele tehotenstvo prelezat, aby som nezatazovala tu maternicu. Pri Kubkovi este navyse bola aj placenta praevia, mozno aj nezistena infekcia. Kazdy lekar inak hovoril.

Ededik - zvladnite to, aj my sme boli chori, myslela som, ze to sa snad nikdy neskonci a preslo to... Ked uz mate antibiotika, tak za nejake 3 dni bude ovela lepsie. Mozes jej este pomoct, ze budes nechavat vyparovat vriacu vodu so solou v zatvorenej izbe, zapalit solnu lampu v izbicke, vlhky stan nad postielku, zvysena poloha v postielke, na hrudnik husaciu mast a prikryt latkovou plienkou, do nosika kvapku materskeho mlieka aj morsky sprey, ku antibiotikam jednoznacne probiotika, nechat ju lezkat na brusku, nech jej vyteka soplik,... Viac mi teraz nenapada.

ededik
8. únor 2009

Díky, dúfam, že to bude lepšie...Už máme 3 deň antibiotiká....ale nemám pocit, že by sa to lepšilo...Iba čo viac kašle...
Aj keď logicky asi tie mikróby musia nejako von.... Pre istotu ideme zajtra znova k dr, aby ju popočúvala....

tanitta
8. únor 2009

ahojte mamicky 😉
mam na vas otazku.... ohladom dvihania hlavicky... mam synceka teraz ma 2mes a 2tyz a 4850gr (korig vek o 6t menej) a na poslednej poradni mi dr povedala ze uz sme mali pekne dvihat hlavicku 😕 ... on ju dvihne aj podrzi ale neudrzi dlho... na brusku mi reve a nedvihne lepsie je to pri drzani ako na lietadielko tam pekne drzi pozerka ale zase nie dlho....cez rameno tiez podrzi aj udrzi... len barankov ani za svet naucit sa a dvihnut... kedy vase deticky zacali pekne dvihat hlavky? dakujem

elinka27
8. únor 2009

tanitta to je individualne,ale moj mal s tym tiez problem a zacali sme cvicit na fitlopte a pomohlo to

ededik
8. únor 2009

Tanitta, moja je na tom podobne a to máme už 4,5 mesiace....Hlávku si udrží pekne, ale nie dlho....
Netreba sa pre to trápiť...ono to príde...
My cvičíme vojtovku, aj keď teraz keď je malá chorá, sme s tým prestali... ☹

tanitta
8. únor 2009

kocky vdaka;).. ja stale cosi sledujem ci je to normalne ci spravne napreduje urcite ako kazda z vas 😵..mali sme aj velmi tazky porod... bol ozivovany kyslik+masaz srdiecka 😔 este k tomu predcasny 34+1...spajam si potom dokopy same blbe myslienky 🙄 .. ci to nemoze oplyvnit ten spravny vyvoj atd...ach jo...dobru noc 😵

slluci
8. únor 2009

Všechny Vás zdravím a doufám, že se nebudete zlobit že píši. Malý se narodil jen o 14 dní dříve, takže donošenej. Měl 2930g a 48cm. Nyní mu je 10,5 měsíce a váží jen 8kg a 73 cm. Máme dle mého názoru opožděný vývoj hodně. Od začátku byl pozadu. Hlavičku držel až po 3 měsících, přetáčel se až skoro v sedmi a plazí se až od 10. Stále ještě neleze a ani nesedí. Dr. jsem od začátku říkala, jestli nepotřebuje rehabilitaci a ona furt ne a ne. A v 10 měsících nás konečně poslala na cvičení. Jen nám to cvičení moc nejde a vlastně mám trošku strach, jelikož není vůbec pevný a i přo tom plazení používá jen jednu nohu. Nemáte někdo dobrou radu, co bych ještě mohla udělat? Jinak se všem omlouvám, vím že sem nepatřím.

andulka4
8. únor 2009

Slluci to by jsi měla jít na debatu Cvičení Vojtovou metodou 🙂
Já mám syna o 2m narozeného dříve a přetáčet se začal v 7mi, v 10m se plazil a v 11lezl....takže jste dooost pozadu ale holt někteří takoví jsou 🙂 HLAVNĚ ZDRAVÍ 🙂

deina
9. únor 2009

Slluci, na rehabilitacii ti co povedali? Nic o tom, zeby bol hypotonicky alebo nieco podobne? Moze byt, ze je uplne zdravy a nemusis sa stresovat, proste kazde dieta ma svoje tempo. Kamaratkin syncek, donoseny, bol na tom podobne - uz sa toho po dedine napocuvala dost, ked ako rocny nechodil - ale nic mu nebolo, len si daval so vsetkym nacas. Zato bol vsak od malicka velmi ukecany - v tom sa rozvijal rychlejsie.