Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

hlavinka
4. únor 2013

@molniak dekuju za zpravu.
Kamaradka uz je doma, miminko je v inkubatoru, ale maminka za nim chodi klokankovat kazdy den🙂 A taky samozrejme odsava mlicko....

gable
4. únor 2013

@vierazit198 ahoj,tak u nás probíhá týden pokroků 😀 Tomášek začal lozit, zatím jen couvá,ale snad nabere brzy ten správný směr. Zoubky zatím žádné nemá,tak stále přikrmy mixuju. Papá masíčka, zeleniny, ovoce, měl i jogurt a zatím mu všechno moc chutná. Večer dostává kašičku a v noci se chce pořád kojit, je to závislák. Snad ho to přejde do osmnáctin,jinak se z toho zblázním, kojím třikrát až stokrát za noc 😀 Dobrá zpráva taky je,že nám snížili Vojtovku ze čtyř cvičení denně na dvě,tak to už je úplná pohoda, to je jak nic. Za týden jedeme na kontrolu do rizikovky, tak jsem zvědavá,jak ho budou chválit. Jinak je úplně boží, pořád dobře naladěný,mám z něj strašnou radost 😉

dadkav
5. únor 2013

@hula my nejdeme na pobyt zatiaľ, budeme chodiť cvicit, biolampa, masáže...dnes sme sa boli ukázať a budúci týždeň začíname

31deniska01
7. únor 2013

ahojte moj maly sa taktiez narodil predcasne 33+2 a teraz ma dva a pol mesiaca, mesiac bol v nemocnici, mal problem s dychanim, doma mame aj monitor dychania, dneska sme absolvovali aj prve ockovanie do obidvoch noziciek, a bola som milo prekvapena, ze mi neplakal, len od laku, trosku, co sa neda povedat o ostatnych detickach co tam boli 🙂 a nastastie mi nedostal ani horucky 🙂 je to nas maly bojovnik 🙂 krasne mi dviha hlavicku,reaguje na hlasy a usmieva sa 🙂 jeho najoblubenejsia cinnost okrem spania je kupanie 🙂)) tam dokaze aj zaspat 🙂) narodil sa 2050g a 46cm, sice rastie pomalicky ma necele 4kg ale nevadi 🙂) hlavne je ze sa dobre napapa, vsetkym mamickam prajem aby nase deticky rastli, boli zdrave a nic im nechybalo 🙂))

ivushqa
8. únor 2013

ahojte, pripájam sa k vašej skupine, moja Nelinka sa narodila v 26.tt. s váhou 850 gr, má 5 mesiacov (korigovane 2),doteraz je krmená MM -väčšinou odstriekané. ako ste riešili príkrmy? doktorka mi asi povie, že od začiatku 7.mesiaca môžeme skúšať mrkvičku a pod., ale ja si myslím, že s MM vydržíme max. do konca 6.mesiaca, potom by som jej ešte 1 mesiac dávala len UM a až potom začala s príkrmami, nech toho nie je na jej tráviaci systém naraz veľa

dadkav
8. únor 2013

@ivushqa ahoj,my sme zacali od 5 mesiaca korigovaneho veku, mne sa to zdalo velmi skoro, ale na hematologii a na zaklade toho aj v rizik. ambulancii mi povedali, ze mam zacat kvoli krvi tak som sa nakoniec na to dala, ale velmi pozvolna...aj tak zjedla velmi malinko kym na to prisla 😀, znasala to v pohode nastastie, ale napr. kase nepapame dodnes, aj tak nas je dost 🙂

dadkav
8. únor 2013

@ivushqa jaaaj no ale my sme asi iny pripad, bo my sme na UM

aduska6661
9. únor 2013

zdravim, mne sa mala narodila 970g v 31tt... mala 35cm .....teraz ma 1rok a 8 mesiacov a chcela by som vediet kolko merali a vazili vase deticky co sa narodili v tychto g a cm na cca 20 mesiacov...sa mi zda ze rastie trosku pomaly..... dakujem

zzuzana82
10. únor 2013

@aduska6661 ahoj moj maly sa narodil v 30+5 a mal 926gr a 30 cm , teraz mame 20 mesiacov a ma 84 cm a nejakych 12 kil, neviem to presne odvazit bo nechce ani na chvilu postat 😀 ale 12 mame na 100% 🙂

aduska6661
11. únor 2013

@zzuzana82 ahoj , moja ma teraz 78cm a nejakych 10,5 kg... :( ale napr topanky nosi velkost aku na 20 mesiacov by mala nosit cca.. nozky ma 22-23ky.... podla strihu.....

zzuzana82
11. únor 2013

@aduska6661 vidis a moj ma prave male nozky 😀 my nosime 20tky uz asi 2-3 mesiace a nie a nie narast 🙄 ale aspon poriadne znici topanky 😀

aduska6661
11. únor 2013

@zzuzana82 moja mala tiez stale malu nozku az teraz jej tak zrazu narastla..ani som nestihla zaregistrovat kedy a uz boli vsetky topanky a papucky male.... 😒 ja dufam ze aj s vyskou a vahou to tak pojde..lebo sa mi vidi velmi malika... 🙄

zzuzana82
11. únor 2013

@aduska6661 urcite nie 🙂 , moj krpec je dost velky oproti inym detickam, sice neviem po kom, bo jaj mam len 153cm 😀 ale mame kamosku, ktora je narodena normalne , teda nie je predcasniatko,vekovo su narovnako s Riskom , a ona je ovela mensia ako Risko, on je od nej o pol hlavy vyssi 😅

aduska6661
11. únor 2013

@zzuzana82 fuuu...az mi odlahlo , ze tvoj je vacsieho vzrastu :D :D kedze moja uteka aj cm aj kg.... ja mam zasa 170cm ale asi do nejakych 11 rokov som bola stale najmensia z triedy :D tak dufam ze sa vytiahne aj ona 🙂

zzuzana82
11. únor 2013

@aduska6661 vidis to 😀 ja som bola najmensia v triede vzdy :D urcite sa neboj,ved kazde dieta je ine , a zase ona je dievcatko, tak ked ju porovnam s Riskom ,zase az tak mala oproti nemu nie je 🙂) a co mam kamosky s predcasniatkami tak on patri medzi najvacsich 😀 a vlastne Tvoja by tam patrila tiez , lebo je vacsia ako oni , akurat kamoska pisala miery svojich chalanov a oni su este starsi ako Risko a nemaju ani 9 kil, druha kamaratka mala dievcatka a tie mali 10 kil ked mali 2 roky 🙂 Takze tvoja mala nie je az tak mala 😀 Neboj , urcite je to v pohode 😉

aduska6661
11. únor 2013

@zzuzana82 tak to je super......uz som spokojnejsia :D :D :D tak vsetko dobre 🙂

hula
13. únor 2013

@dadkav ahoj no co ako ste s cvicenim?

dadkav
13. únor 2013

@hula ahoj, tak vyfasovali sme dva cviky Vojtu v pondelok, tak plače odušu a bráni sa :( no nič musíme cvičiť a vydržať...aj keď mi to drasa nervy, ale ak to ma pomôcť

hula
14. únor 2013

@dadkav no mi mame tiez 2 cviky ale poviem ti ze necvicime lebo ja som rada ked je polhodku ticho a kedze som samaak
na toto vsetko tak bohuzial necvicim,fakt uz nevladzem ja viem ze mu to pomoze ,ked ma naladu tak zacvicime ale uz sme dlho necvicili,takze asi tak a ake su tie cviky?

ninuska23
18. únor 2013

Ahojte. potrebovala by som pomocť. Mam dcéru narodenu v 30 týždni. Vážila 1120g a merala 37 cm. už mame skoro 6 mesiacov. teraz važi 4900 g a meria 57 cm. stale je kojena. ale už ju idem prikrmovať len neviem ako a kedy by som mala do stravy pridať lepok. vie mi nietko poradiť. Ďakujem. Veronika

dadkav
18. únor 2013

@hula zrejme mame tie iste dva cviky, jaaaaj cez den som aj ja sama a uz ju veru ledva udrzim, brani sa potvorka a reve dost, ma cca 10 kg takze sranda, aj ruky obcas citim...keby som to na nu nechala necvicili by sme nikdy, zaviedla som " vojensky rezim" a musime postihat 🙂

dadkav
18. únor 2013

@ninuska23 ahoj, moja je sice na UM, zacali sme s prikrmovanim okolo 5 mesiaca od narodenia, cize skor /ale na odporucenie 2 lekarov/ a lepok som zacala pridavat az cca po dvoch mesiacoch

fanta3
19. únor 2013

ahojte mamičky, tak sa pripájam k Vám- dcérka sa mi narodila v 26.tt s váhou 950g a 36cm, prešli sme si operáciou srdiečka (ductus) a dlho bola na dychacich prístrojoch (aj hlavne kvoly tomu srdiecku), ešte mame aj razštep makkeho podnebia ale po troch mesiacoch sa moja babula dostala konečne z nemocnice domov. V podstate všetko mame OK (ako ocneho, kardio atd) akurat po neurologickej stranke je hypertonicka a hyperkineticka, celkovo pomaly priberame (ale s tym razstepom to papanieje trosku komplikovanejsie, takze to tragicky neberiem) a svalovy tonus ma tiez taky slabsi. Cvicime Vojtovu 3mesiace, napredujeme no veeeeelmi veeeelmi pomaly. Vsade sa pise ake je dolezity vyvin dietata do 1roka a ako sa vie vela veci ovplyvnit do toho jedneho roka, no stale nejake ockovania mame, vtedy necvicime a strasne sa to necvicenie na nej podpisuje. Napredujeme, potom ockovanie, par dni necvicenia a zase sme tam kde sme aj boli a mam pocit ze nam len cas uteka. Neviete mi poradit aj nejake dalsie alternativne cvicenia, pripadne dobre masaze, pripadne nemate nejake linky na stranky ohladne toho....proste hocico co vam pomohlo, budem vdacna za vsetky rady, tipy a triky 🙂

31deniska01
19. únor 2013

Ahojte mate niektora skusenost s pruhom u chlapcekov, nasemu sa spravil a dneska ideme k lekarovi na chirurgiu, tak uvidime kedy nas bude cakat operacia, lebo neviem ci to nebude komplikovanejsie, pretoze moj maly berie kofein, kvoli tomu ze zabudal dychat ked bol mensi, a mame aj monitor dychania (bude ho musiet mat az do jedneho roka) teraz koncime pomaly treti mesiac, inak pribera velmi pekne, cestuje mi po celej postielke uz, hlavicku dviha a pozoruje vsetko okolo seba a krasne sa nam smeje niekedy aj zo zvukom uz, a zacina blabotat pomalinky 🙂)) robi nam radost, aj ked sa narodil skor trosku, tak dufam ze vsetko dobehne bez problemov, len sa strasne teraz bojim co nas caka ☹

ninuska23
19. únor 2013

@dadkav. Ďakujem velmi pekne za radu 🙂

luli2012
19. únor 2013

Ahoj holky/maminky. Ráda bych se k Vám přidala. Minulý rok se nám narodila dcera v 32. týdnu. Momentálně řeším to, že bychom chtěli výhledově určitě ještě jedno miminko, ale doktoři jsou toho názoru, že se to s největší pravděpodobností může opakovat.. Chtěla jsem se zeptat, jak jste na tom vy? Bylo 2. těhotenství v pohodě? Případně jak se vypořádáváte se strachem z dalšího těhotenství? Nedokážu si představit to celé prožít znovu (psychicky jsem to nenesla vůbec dobře, což určitě znáte), a to třeba ještě v dřívějším týdnu.. Děkuju za odpověď a ať se Vám všem i dětem daří!!

mitote
19. únor 2013

muzu se zeptat jak jste to meli s ockovanim? mame korigovane 1 mesic a neurolozka nam rekla, ze uz muzeme prevenar a po nem hexu.... 😨 jinak mala je 25+5, 680g.... takze uz ma bio 4 mesice a tyden

luli2012
19. únor 2013

@mitote My to máme stejně.. praktický doktor řekl, že záleží na tom, jak řekne neurolog, že jakmile to povolí, tak začneme očkovat.. začíná se prevenarem a pak ta hexa, ta je myslím ve 3 měsících, takže u těch nedonošenců se to posuzuje individuálně dle vývoje..

vanule
20. únor 2013

@mitote my museli čekat do 6měsíce, až po té doporučil neurolog očkování. Ale jak pediatr tak u naušnic (jiný doktor) se hrozně divili, že proč tak pozdě, prý neviděli žádný důvod odkladu. no ale co, teď už máme 3dávky (očkovali najednou Hexu+ Prevenar) za sebou a další (poslední) až za půl roku

31deniska01
21. únor 2013

@mitote mi teraz koncime treti mesiac, ale korigovane mame len mesiac a pol a uz mame za sebou ockovanie podla toho kolko ma mesiacov a nie korigovane a v marci nas caka dalsie 🙂))