Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
31. pro 2008

No myslela jsem to tak že když bude mít žízeň sám si veme láhev ze stolu a napije se 🙂 🙂 🙂

elinka27
31. pro 2008

čaute, no ja sa tiež márne snažím naučiť Kubka,aby si podržal sám hrček na pitie, aj ho drží a cucá,ale nevie si ho ešte sám nakoliť,takže mu nič netiečie, tak mu musím pomáhať, a rada by som bola keby si aj fľašu s mliekom držal sám keď papá v postielke 😀 ale asi si na to ešte počkám, malý behá už o stošesť nestíham už za ním

berunka
31. pro 2008

ahojky maminy nemate nektera zkusenost s rymou u tak maleho prcka jako je nase Eli? v nosanku nic nema,akorat jsem pred par dny vytahla tycinkou dva sopliky.ted ji z nosu netece ani po vykapani Libenarem.akorat mi prijde ze obcas trochu hur dycha.muze to byt zadni ryma?

andulka4
31. pro 2008

První rýmu jsme měli až jako 10měsíční ale bubáky v nosíku měl často. Dávám preventivně denně vincentku do nosíku a ručníky na topení.

rohacka
1. led 2009

Berunka - Libenar sa moze davat aj preventivne a dlhodobo, takze mozes davat, ci tu nadchu skutocne ma alebo nema a casto vetraj. U nas nadcha stale zacinala tecenim z nosika. Ak dojcis, tak je super odstriekat trosku mlieka a ocnym kvapatkom alebo kvapatkom z nosnych kvapiek kvapnut do nosa - urcite tym neublizis, ale pomoct mozes.

berunka
1. led 2009

s tim materskym mlikem to jsi se dozvedela kde ze se ma kapat do nosanku?ja se teda trochu bojim ji to tam kapat 😒

ededik
1. led 2009

Ahoj maminky,
do nového roku Vám všetkým želám veľa zdravíčka, lásky a čo najmenej trápenia z drobcami... 🙂

maatkka
1. led 2009

Maminky chcela by som sa spytat ci mate niektora skusenosti s krvacanim do mozgu u predcasne narodeneho babatka po porode.Moje dievatko sa narodilo sekciou v 30-tom tyzdni vazila kilo a zistili jej prekonane krvacanie.Neviete mi poradit ake su prognozy u takychto deticiek?

janina77
1. led 2009

maatkka, krvacanie do mozgu u predcasne narodenych deti je dost caste, zalezi vsak na tom, ake silne to krvacanie je. Lekari to oznacuju podla stupna, myslim, ze su 4, ale mozno aj 5, neviem presne. Zalezi na tom, ako sa to krvacanie odbura, v ktorej casti sa vyskytlo, a od dalsich faktorov, ktore presne neovladam 🙂. Postihy pre dietatko maju velmi siroku skalu, od uplne nicoho az po tazke poskodenia. Ak vies viac o tom, o ake krvacanie do mozgu sa jednalo, tak napis. No najlepsie by ti to vedel povedat lekar v nemocnici, neurolog a podobne.
Nas maly mal krvacanie do mozgu stupen 1 az lahka 2. Nastastie nema z toho ziadne viditelne nasledky. 🙂

rohacka
1. led 2009

Berunka - vobec sa nemusis bat dat materske mlieko do nosa! Dava sa to bezne, takisto do ociek, ked su zapalene, mozes nim potierat zaparenu dupku na vyliecenie (napr. pri vymene vloziek do podprsenky ich hned nevyhodis, ale pouzijes este na utretie dupky), natriet bolave bradavky pri kojeni - aspon to ma teraz napada. Ved materske mlieko je super 🙂 Uvadzaju to mnohe zdroje, napr. naposledy som o tom citala v slovenskom casopise Zdravie, hovori o tom detska lekarka MUDr. Katarina Simovicova - cislo 1/2009.

Inac, aj ja prajem vsetko dobre do roku 2009! Nech nam deti robia radost a sme zdravi...

Maatkka - naozaj, tak ako pise Janina - zalezi od lokalizacie a rozsahu krvacania. Len sa pytaj a pytaj lekarov a hladaj na internete...

deina
2. led 2009

Ahojte, prajem vsetko najlepsie do noveho roka. 😅

Elinka, Misko si tiez nevie flasku sam naklonit, ale ked lezi, tak by si ju drzat veru mohol. Ked bol mensi, tak to vedel, preto si myslim, ze teraz je uz proste pohodlny. Ved co sa bude namahat, ked ho ja obluzim.

gucz
2. led 2009

baby tak moja pije sama (však je aj staršia) ale pije už dlho, len jej dám fľašu a pije. Nakláňať si ju keď pije postojačky sa naučila až teraz, predtým som ju naučila, že si musí ľahnúť a tak sa napiť. Tak keď bola smädná, tak si vzala fľašu a ľahla si s ňou kde práve bola (väčšinou asi 10cm od koberca na parkety 😉 ). Ona pila mlieko dosť dlho, tak ma to už nebavilo jej to držať, tak som jej ju jedného dňa prestala a ak sa chcela napiť, tak si ju musela držať sama a to učenie netrvalo dlho

gucz
2. led 2009

deina inak krásne fotky 🙂

deina
2. led 2009

Ako si ju prinutila, aby si ju sama drzala? Dala si jej prsty okolo flasky? A drz si ju, moja zlata, inak budes smadna... 😅 Skusala som tak, ze som nechala flasku na stole, nech si vezme a napije sa, ked je smadny, ale to je trochu drasticke, kedze si ju nevie naklonit...

gucz
2. led 2009

ano deina tak ako píšeš, buď si budeš držať, alebo budeš smedná. Ale moja pila sprvu tak len mlieko z fľaše a to pije vždy v postieľke, dám jej pod hlavu môj vankúš, a prikryjem ju perinkou, tak tú fľašu má opretú sem tam aj o tú perinu a pridržiava si ju len tak ledabolo, aby jej nespadla. S vodou my to máme také všelijaké, vodu si sama nevezme, to sa jej spýtam že chceš vodičku? a ak sa rozbehne k fľaške, tak jej ju podám a ona si s ňou ľahne. Ale vodu pije len minimálne, vlastne až tento posledný mesiac sa nejak rozpila

deina
2. led 2009

Dakujem. 🙂

Mne pije vodu, caj len zriedkakedy (teraz som mu ho robila, lebo som ho chcela naucit na Avent poharik, ale nedal sa zlakat), no casto postojacky. Budem ho musiet naucit lahnut si pritom. 😀

maatkka
2. led 2009

Dievcata moc moc dakujem za vase odpovede na ten stupen sa urciet spytam aj na to v ktorej casti mozgu to vlastne bolo to ma vtedy od strachu ani nenapadlo.Lekarka nam povedala ze uz to ma takmer celkom vstrebane tak snad to nebol vysoky stupen.Len vravela ze jej po nom ostali nejake "nezive miesta" co mne znelo tak strasne ze ma skoro zlozilo ale naordinovala jej injekcie celebrolyzinu a samozrejme vojtovku a povedala ze dufa ze to bude dobre?????Keby si myslela ze bude mat nejake vazne trvale nasledky tak by to nepovedala vsak?Vsak?Utesujem sa tym aj ked viem ze to teraz este nevie nikto s istotou povedat.Este raz dakujem maminy.

deina
2. led 2009

Maatka, mozno je este skoro urcite, ci to nejake nasledky malo - ale ver, ze vojtovka velmi, velmi pomaha a urcite budete chodit na kontroly. Keby to bolo vyzeralo vaznejsie, ten vyssi stupen, to by asi aj doktorka videla. V jednom clanku som citala, ze ak sa stane, ze sa urcita cast v mozgu poskodi, dokaze jej funkciu prebrat ina cast mozgu.

Hm, Misulo mi dnes pije sam, sam si drzi flasku. 😕 Spravila som tak, ako Gucz pisala, vzdy ho dam do lahu pit a pije. Asi je nanho este skoro, aby vedel pit posediacky alebo v stoji, kedze si nevie naklonit pohar, ale uz aj takto to je pokrok. 🙂

gucz
2. led 2009

maatkka aj moja mala krvičku v hlave, ale lekár mi povedal, že to bolo len trošičku a že sa tým nemám zaťažovať. Záleží od stupňa krvácania i od toho kde to krvácalo. Aj my sme cvičili vojtovku a pravidelne chodíme na kontroly na neurológii (dúfam že teraz 8.1. to bude naposledy). Malinká pekne všetko dohnala a teraz by si už ani nezistila že bola predčasná. Kto nás nepozná od malička mi ani neverí, čím všetkým sme prešli......

gucz
2. led 2009

deina to som rada, že mu to tak ide, moja tak pila od 11 mesiacov asi, a ako som už písala, až teraz tento posledný mesiac si nakláňa fľašu, sem tam aj hlavu zakloní. Z aventu kúzelného hrnčeka pije len keď dakam ideme, ona si totižto cucne silno, potom jej zabehne voda, tak prská. Má radšej fľašku s dierou uprostred (od baby nova)

marianka2
2. led 2009

Ahoj maatkka!

Aj ja mám doma synčeka včera mal 5. mesiacov, a narodil sa v 31.tt., všetko bolo OK až na mozog. I keď nemal krvácanie do mozgu, mal na ňom "nejaké zmeny", tak mi to vraveli lekári, spôsobil to asi nedostatok kyslíka, neskôr z prepúšťacej správy som sa dozvedela že sú to tzv. periventrikulárne leukomalácie, PVL.
Máš aj ty určite tú správu, tak sa pozri a odpíš, či je to to.
Je to dg., kde odumrela biela hmota v mozgu. A koľko má vlastne tvoje dievčatko?

deina
2. led 2009

Mne z toho Avent hrnceka vsetko prilis tecie, nie som si ista, ci by to tak malo byt - otocim poharik a tecie z neho. Potom sa s tym ide zadrhnut, lebo mu vojde privela do pusy. Raz sme mali Nuby poharik, z neho musel sat, aby nieco slo, mal ho rad, ale nam praskol. Aventky dostal teraz na Vianoce, jednu od starych rodicov a druhu od buduceho uja (ak si vemze moju sestru 😵 ).

Maatka, mozno by ti vedela poradit aj jedna baba odtialto z konika. Tusim ma nick "Lucenek", robi sestricku na neurologii, najdes ju v teme o poskodeni mozocku z nedostatku kyslika - skus jej napisat IP.

gucz
2. led 2009

deina tiecť by to nemalo, skús spod vrchnáka , teda toho sosáka dať dolu gumičku a potom ju tam dať ešte raz. Ak to nepomôže, tak choď reklamovať

janina77
3. led 2009

Nas Domco si drzi flasu uplne bezproblemov, nejake 2 mesiace pije aj v sede, vie si ju pekne naklonit.
My sme zacinali s malickou umelohmotnou flastickou s vodou, mal vtedy len 9 mesiacov (pol roka korigovane), davala som mu ju kym som ho obliekala ked lezal a drzal si ju pekne sam. Ale ziadne uska na flasi ani nic podobne, lebo to s nou hned triasol ako s hrkalkou. Potom ho to prestalo bavit a asi od roka si ju uz drzi pevne, v lahu pil bezproblemov, v sede zacal nedavno. Ja mu uz teraz vlastne nikdy flasu nedrzim. A na cajik mame taku co ma v strede flase dieru (takuto - http://www.canpol.sk/product.php?lp=71&gr=276&p... ), ze je to ako dve uchopky, tu ma najradsej. Do tej mu dam cajik, polozim n zem kde sa hra a berie si ju sam, ked sa chce napit.

deina
3. led 2009

Ake zlate flasky. 😅

Zistila som, ze som z toho mensieho Avent poharika dala dole tu tesniacu gumicku (no bodaj by to netieklo, ze?) a stratila ju. Nastastie mame este jeden poharik, tento ma iny naustok, tvrdsi - a paci sa mu viac taky tvrdy, ked nepije, tak si na nom ostri zubku a z tohto mi dnes vypil vyse 100ml caju, sam poleziacky. Najprv sa trochu hneval, najedovane poharik zahodil, ale potom sa pekne napil. 🙂

andulka4
3. led 2009

tak jsem to s tím čajem včera zkoušela a pije a drží si flašku sám ale né když sedí....to jí nenakloní

holky chtěla jsem se vás zeptat kdy vaše děti začali samotné sedět....resp kdy se samotné posadili a seděli pevn?
David se umí sám posadit do kleku(to sedí na obou patách) ale když si sedne sám normálně tak asi po minutě spadne :( záda má ještě hodně slabé

jinak u nás je to už sranda 🙂 leze krááásně a rychle....všude se staví (u pračky, vany, u židle, stolu) Největší srnda je jak mne pronásleduje....leze všude zamnou 🙂

janina77
3. led 2009

andulka, Domimu trvalo sedenie veeeeelmi dlho, kym si konecne sam sadol, mal vyse 13 mesiacov. To uz viac ako mesiac stvornozkoval a sediet nie a nie. musim ist, prave prisiel z prechadzky 🙂.

deina
3. led 2009

😀 Musi byt podareny.

Misko si sam sadol, ked mal nieco cez 9 mesiacov, vtedy sa aj prvykrat postavil, prislo to akosi spolu. Sada si z polohy na styroch.

andulka4
3. led 2009

Janina a hned seděl pevně? David se sám posadí ale když ho posadím já tak spadne 🙂

gucz
3. led 2009

janina aj moja má na pitie najradšej takú fľašu s dierkou uprostred, akurát od baby nova (predávajú bežne v Tescu). A moja si sadla tiež až keď už lozila, no ale ona vedela pevne sedieť aj pred tým keď som ju posadila, i keď som ju sedieť moc nedávala.