Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

irasek
1. únor 2009

Meleri: i my jsme v 35tt a dr říkala, že v klidu můžeme měsíc ubrat (to asi víš), takže se nestresuj, to přijde. Nám je teď 7 měsíců a leze nám dozadu. Takže vše krásně dohnal.

meleri
2. únor 2009

tak to jste mě uklidnily, děkuju holky.

maatkka
2. únor 2009

Janina77 odkedy som si dnes precitala ze ste v nemocke stale na vas musim mysliet.Veeelmi drzim palce aby drobcek vydrzal do sameeeho konca.

maatkka
2. únor 2009

Pozeram ze som to napisala do inej temy nie do extremistov.No nevadi hadam to aj tu najdes... 😉

janina77
3. únor 2009

maatkka, nasla som 🙂 , a dakujem za podporu 🙂 .

elinka27
3. únor 2009

janina,drž sa

inak aj u vás je také zlé počasie?fúka tu vietor a prší,tak to vyzerá,že stvrdneme doma ☹

deina
3. únor 2009

Janina, drzim palce, nech to v nemocnici dobre dopadne. 😉

U nas je tiez hnusne, cely den prsi, maly je mrzuty, ja som mrzuta... sestra odisla nakupovat do Madarska, tak snad nam nieco pekne prinesie.

rohacka
3. únor 2009

Jej, u nas je pekne, krasne snezi...
Janina - maj vela sily, hned som si spomenula na seba, ako som bola v nemocnici 2 mesiace a Dorotka bola doma... Ona bola v pohode a ja som preplakala litre slz, ako mi za nou bolo smutno... Tak sa drz lepsie ako ja a hlavne nech sa malicke drzi tam, kde je...
My sme boli s Kubkom na EEG, lekarka povedala, ze je to velmi dobre, ze je rada 🙂 . Veeeelmi sa tesim 😵 . Ale mame prist o 2 mesiace znova, ako sa vyvija chodza, lebo naozaj chodi velmi nestabilne a to uz chodi viac ako 2 mesiace. Dnes sme boli prvykrat v solnej jaskyni, snad nam to zlepsie trochu zdravie - hlavne caste nadchy a Dorotkine skolkarske choroby. Deti sa super zahrali s krystalmi soli na zemi ako v piesku - vedierka, lopatky. V piatok ideme zas.

janina77
3. únor 2009

ahojte baby,
dakujem vam vsetkym za podporu. Som v nemocnici, lebo sa mi zacal skracovat krcok maternice, a tym mi hrozi predcasny porod ☹ . Zatial sa podarilo zastavit mi tvrdnutie bruska, nasledne ma caka zasivanie - serklaz, potom nejaky pobyt v nemocnici a potom lezanie doma, pravdepodobne az do porodu. Musim to nejako vydrzat, viem co riskujem nedodrzanim tohoto rezimu, a druhe predcasniatko to by uz bolo trosku vela 😉 . Takze chlapi maju doma skusku ohnom, musia si poradit, nic ine im neostava 🙂 .
Mate niektora skusenost so serklazou? Ak ano, napiste mi o tom cosi, mozete aj IP 🙂 . Pozdravujem vase deticky 🙂 .

erika107
3. únor 2009

ahojcek maminky 🙂

janina: drzim ti moc palceky aby vsetko dobre dopadlo 🙂 ...

Tak nas drobcek robi pokroky ked lezka na brusku tak sa odsuva dozadu hra sa na racika 🙂... ta vojtovka mu vazne pomaha 🙂 myslim si ze keby sme ju necvicili tak by este lezal na chrbatiku 🙂 ... a uz nam vysiel aj druhy zubok 🙂 ... a aj papanie zeleninky mu viacej chuti uz nevypluva 🙂 ... zo zeleninky papame mrkvicku, zemiacik, brokolicu, a karfiol ... babulky chcela som sa spytat co zo zeleninky by som mohla este zaradit drobcekovi do jedalnicka? a ako dlho ma papat len zeleninku? alebo uz mam ist na ovocie? dakujem za radu 🙂

musim utekak k drobcekovi lebo placka pacek

janina77
3. únor 2009

erika, pridaj este cuketu, tu deti vpohode zvladaju, opatrne mozes skusit aj petrzlen, kalerab. Po nejakych 2-3 tyzdnoch od zaciatku zeleniny mozes skusit aj ovocie, vyborna na prechod je mrkva s jablkom. Ale ja som kvoli zelezu pridala skor maso do zeleniny, az potom ovocie. ale to je vec nazoru 🙂 .

erika107
3. únor 2009

janina mne vravela dr. ze by som zo zeleniny mala prejst na masko ale vobec netusim aku zeleninu vsetku mozem davat krpcekovi :(

maatkka
3. únor 2009

Erika zo zeleninky vraj mozes skusit - mrkvu, zemiak, cuketu, spenatik, tekvicu, baklazan, pastrnak, brokolicu.Z ovocia - jablko, hrusku, banan, broskynu, marhulu, slivky, cucoriedky - ale tie vraj prevarit.
Babky co si myslite o tomto - nasa pediatricka nam dala papier s info o prikrmoch a tam ze : kupovana hydina je do jedneho roka nevhodna najma pre chlapcov nakolko je krmena hormonmi ktore mozu narusit hormonalny vyvoj dietata.Hm?

janina77
3. únor 2009

erika, toto by ti mohlo pomoct: http://www.rodinka.sk/index.php?id=489276

erika107
3. únor 2009

matka: dakujem za rady 🙂 a nemalo by sa vsetko ovocie zo zaciatku prevarat? a mixovat ako zeleninky? ... tak ohladne toho maska pocujem prvykrat...a mas super pediatricku ze ti dala vlastne neaky papier s cim zacat prikrmovat mne to povedala asi takto: "zacnite zeleninou potom dajte masko a az potom ovocie" to bolo vsetko co sa mi vyjadrila k prikrmovaniu :( ... keby osm nemala vas tak som v keli :( ...

janina: dakujem idem pozret tu stranku 🙂

DAkujem vam obom za pomoc 🙂

gucz
3. únor 2009

maatkka ja som zo začiatku dávala malej telacie mäsko a potom sme prešli aj na kuracie. To teraz momentálne máme zakázané od lekárky, práve kvôli tým hormónom. Malej sa pred Vianocami zväčšila bradavka, teda celé prsko jej opuchlo. Vysadili sme mäsko zo stravy a zdá sa, že jej to pomohlo. Tak neviem. Myslím že kuracinku môžeš dávať, ale nie každý deň, tak 2 - 3 x do týždňa trošku k zeleninke na obed by som dala. Zajtra idem s malou práve kvôli tomu prsku na endokrinológiu, tak uvidím, čo nám tam povedia, tak potom napíšem.

janina77 pekne odpočívaj, uvidíš tatino si s Dominikom určite poradí 🙂 , prajem Ti aby sa druhé miminko držalo v brušenku čo najdlhšie, budem na Vás myslieť. 🙂

gucz
3. únor 2009

erika107 máš pravdu aj ovocie by sa malo zprvu prevárať, ja som dávala malej jabĺčko uvarené v dojčenskej vode a samozrejmi mixované.

deina
3. únor 2009

Aj ja som davala najprv maso a az potom som pridala ovocie - najprv uvarene vo vode, surove nie velmi chcel, dokonca sa mi zo suroveho jablka vyhadzal. Teraz mu casto robim telacie maso a mama nosi nejake bio kurciatka z metra, ale akosi maso nemusi - je nejaka norma, kolko by mal zjest trebars za tyzden? Radsej mi zje zltok alebo len tak samotnu zeleninu, miluje cestoviny so syrom a napr ma rad trosku uvareneho kuracieho maska (z polievky), ale no nic moc, vela toho nezje. Asi skusim nejaku rybu...

rohacka
3. únor 2009

Fiha, tak to som v soku ohladom toho kuracieho masa pre chladcov 😒 . Moj maly papal kusok kuracinky 6 x tyzdenne a 1 x vareny zltok, pchala som ho, lebo bol anemicky, tak aspon trochu zeleza...

Deina - ak chces skusit rybu, odporucam pangasius - je to sladkovodny zralok, zarucene bez kosti. Jemnucky, takmer ho necitit po rybacine. My ho vsetci mame radi a deti stale jedia aj duplu, co im to tak chuti. Aj cenovo celkom fajn.

andulka4
3. únor 2009

Holky já teď zase řeším že se mi zdá že toho sníme nějak moc 😕
Ráno přesnídávku, na oběd 250ml masozeleninového příkrmu, pak přes den banán, jablko, krajíc chleba a zase tak 200ml masozeleninového příkrmu a pak večer ještě 150ml kaše....a v noci 4x kojím a přes den 3x

deina
3. únor 2009

Pangasius - to si musim zapamatat, vdaka za tip. 🙂

Andulka, mozno ma nejaky rastovy spurt, tak musi vela jest alebo vela vybeha (vystvornozkuje), teraz sa asi vela hybe, ze? Ale to je dobre, ze mu chuti.

U nas sa to teraz celkom ukludnilo - rano ma 150ml mlieka, malu bagetku (alebo vianocku alebo biely chlieb - tmavy nechce, grcka mi po nom) s maslom, potom na desiatu jablko alebo banan alebo vyzivu (200g) prip jogurt, obed klasika - zelenina s masom, hoci maso casto nezje, na olovrant mava kasu alebo jogurt prip chlieb s maslom a potom uz len 150ml mlieka. Neviem, ci aj mlieka nema malo - ale davam mu maslo, jogurty, mliecne kase, tak tym sa to hadam vyrovna.

elinka27
3. únor 2009

tak my už po novom nepapáme konečne v noci, ak pýta dám mu čaj, ráno vypije 150ml mlieka, potom dostane chlebík s maslo,alebo šunkou,alebo nejaké pečivo alebo jogurt,no proste čo je doma, a neskôr nejaké ovocie,alebo výživu, na obed má polievku, potom si pospí a keď sa zobudí dostane drúhé jedlo, potom ideme von, keď sa vráti dostane olovrant,či už chlebík,k tomu jablčko banán a tak,niekedy si pýta ešte varené, tak mu dám ešte polievku, večer po sprche dostane 210ml mlieka a okolo 20tej zaspáva.Takže sme konečne v normálnom režime 🙂

andulka4
3. únor 2009

No možná že spurt má...já nevím ale hubený je hodně tak by mohl něco přibrat 🙂 Hýbe se strašně moc...docela se bojím ať není hyperaktivní :( Je jak střela...

deina
4. únor 2009

Andulka, raz som citala v Mama a ja, ze predcasniatka su take akoby hyperaktivne (ale nemusi to byt hned ta porucha), kompenzuju si tym nieco - je to akysi druh obrany, velmi vela sa hybu, lozia, behaju a to im pomaha vo vyvoji.

elinka27
4. únor 2009

andulka ja mám tiež niekedy pocit,že môj je hyperaktívny,ale keď som sa na to raz opýtala na rizikovej poradni ako sa to vôbec prejavuje,povedala dokina,že z toho môžu bývať záchvaty zlosti,niektoré detičky si trieskajú hlavu o stenu a tak 😖 to že sa veľa hýbe prisúdila k tomu že je proste živý.
Ja som z Kubka niekedy už na nervy, začal si presadzovať svoje, keď nieje po jeho tak začne pišťať,má strašne vysoký hlas keď to robí a mne rezonuje v ušiach, vaši to nerobia?On akoby chcel zakričať,ale kedže nerozpáva vydá taký vysoký piskot akoby

deina
4. únor 2009

Nie, Misko krici a riadne, ked sa mu nieco nepaci, strasne sa vie hnevat - nastastie nepisti, to by som prisla o usi. 😖 Snad ho to coskoro prejde (ked zisti, ze tym pistanim nic nedosiahne).

gucz
4. únor 2009

čaute holky 🙂
tak my sme už od doktorky doma, naďalej máme obmedzené kuracie mäso, máme ho papať len 1x týždenne a že ešte by bolo lepšie ak by ho jedla len 2x do mesiaca. Teda tak som to pochopila. Na kontrolu ideme o 2 mesiace. Ak by sa to znovu objavilo tak jej spravia krvné testy, teraz to má ukludnené.
k tomu papaniu, mäso dieťa nemusí mať každý deň, i keď niektoré doktorky si to myslia. Bielkoviny má dieťa aj z jogurtov, dobré je dávať aj tvrdý syr (malá ho miluje), strukoviny, tvaroh a smotanu (napr miláčik)

Laura papá asi takto: ráno keď vstane ešte v postieľke dostane fľašu mlieka (150 ml), to je okolo siedmej - pol ôsmej. Potom má okolo deviatej buď jogurt, alebo plátok mazanca (to je sladké pečivo z domácej pekárne, cesto ako na vianočku) alebo banán. O 11tej dostane pred spaním fľašu mliečka (150ml), obedovať nechce. Keď vstane tak má obed (hustá zeleninová polievka alebo zelenina, zemiaky a mäso, alebo cestoviny s paradajkovou či syrovou omáčkou, alebo to čo máme k obedu my, akurát nesolené, dnes napríklad špenát so zemiakmi..). Dva chody mi zatiaľ nezje. Na olovrant máva detskú výživu (jablkovú domácu), alebo brumíka, alebo nakrájané jabĺčko, prípadne kúsok chlebíka, alebo miláčika (tvarohovo-smotanový dezert) a večer pred spaním vypije riedku kašu prípadne mlieko z fľaše. Medzi týmito chodmi pije čistú vodu, ale minimálne, má vždy nachystanú aj fľašku aj kúzelný hrnček z aventu a papá ešte popritom kukuričné chrumky, alebo kúsky chlebíka, alebo kúsky jabĺčka, podľa toho čo si vypýta. Niektoré dni toho zje veľa a niektoré dni veľmi málo, ale nechávam to na nej, nenútim ju jesť. Dnes ju merali a vážili. Má 11 kg, a odmerali ju že má 79 cm, ale pri meraní sa metala a pišťala, ja som ju merala doma pri stene a vyšlo mi, že má 82 cm, tak musí mať niečo medzi tým. Lekárka povedala, že je na tom akurát, nieje tlstá ani vychudnutá.

s tým presadzovaním vlastnej vôle ... tak to zažívame teraz denne aj niekoľko krát.Ak sa nechce obliekať, tak sa buď hodí o zem, alebo plače alebo mi utečie a schová sa v kuchyni buď pod stôl, alebo pod svoju stoličku na jedenie. Vie sa riadne jedovať, pri tom sa plieska o zem, reve, kope nohami, prípadne ak ju držím na rukách, tak sa hádže do zadu. A už sa ma snažila aj udrieť. Ale zasa sa nejeduje nejak extra často. No a naše najobľúbenejšie slová poslednej doby sú nije, nie, ne, nene a neni. Tak asi tak.
elinka to pišťanie poznám, reže to uši a moja aj ak niečo chce tak tak otravne mrnčí, na nervy.
Ale zasa aby som sa len nesťažovala, malá je zlatunká, stále sa dačo nové naučí, najnovšie začala vyliezať na stoličky v kuchyni, podáva mi hrnce zo skriniek ak vidí že varím, ak si spravím kávu a dakde odbehnem a vrátim sa, tak mi ju ukazuje a hovorí KÁVA aby som na ňu nebodaj nezabudla. Teraz sa strašne snaží sama jesť, je pri tom milená, ale aj nemotorná, moc jej to nejde. Dnes som jej bola kúpiť takú misku, čo sa prísavkou prilepí o stôl, aby sa jej to nešmýkalo a kúpila som jej aj anatomicky zahnutý príbor (taká ohnutá lyžička), tak snáď jejto s tým pôjde ľahšie. No a ešte strašne rada sa hrá že niečo varí a potom si vezme lyžičku a chodí tým imaginárnym jedlom kŕmiť všetky bábiky aj mňa. Dáva mi lyžičku do pusy a vraví ham am ham. No a čo ma ešte napadne..... jaj, ešte 100%tná hračka je zubná kefka, s tou si bude akože umývať zuby aj pol hodinu po tom, čo si ich začneme umývať spolu v kúpelke

maatkka
4. únor 2009

Ano erika my mame taku zlatu pediatricku aj jej sestricku.Ony nam vsetko ochotne vysvetlia a vacsinou maju nejake to info vytlacene na papieri a to mamickam rozdavaju.Ked mame toho niekedy vela lepia nam odkazy na tych samolepiacich papierikoch do karty a ked si na nieco spomenu aj same nam zavolaju - teda to sa stalo asi dvakrat - ale vzdy nam povedia ze keby sme si neboli niecim isti mame volat a to som mala zo zaciatku obdobia ze som tam vyvolavala skoro kazdy druhy den a nikdy som nemala z nich pocit ze obtazujem.

andulka4
4. únor 2009

Holky ať to tu nepíšu 2x napsala jsem na extrémisty jak jsme dopadli dneska na neurologii 🙂

elinka27
4. únor 2009

gucz a prečo nemôže malá to kuracie mäso?som to nejak nepostrehla či si o tom už písala.
No Jakubko tiež už začína robiť pokorky,dáva pa pá,vie ukázať aký bude veľký kde mám noštek, už aj v knižkách občas keď má náladu ukáže čo kde je.Najviac ma prekvapilo,ked začal strkať kľúče do kĺúčovej dierky,som nechápala odkiaľ to má 🙂 alebo sa začal stavať na digitálnu váhu,aby sa odvážil, a v zásuvkach keby nemáme tie ochrany tak neviem neviem, bo sa snaží spotrebiče strčiť do elektriny, a ešte keď mi dám handričku tak leští,takže tak 😀