Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
31. črc 2009

na teraz sa lúčim, ideme s malou na chatu, tak prajem krásny víkend.pa

rohacka
31. črc 2009

Ahojte, tak my sa hlasime, ze sme boli vcera prvykrat plavat v ramci dojcenskeho plavania. A bolo to super! Kubkovi sa to velmi pacilo, strasne rychlo zbehlo tych 45 minut. Musim si spisat, co sme cvicili, aby sme to vedeli robit aj na beznom kupalisku (nie za 12 eur 😖 ) A pytala som sa, ako je to s plavanim hypotonickych deti, lebo som sa stretla s nazorom, ze nepatria do vody, lebo voda este viac uvolnuje svalstvo. Tak mi pani na plavani povedala, ze je rozdiel v akej teplej vode plava. Vraj hypertonici potrebuju teplejsiu vodu, aby sa im uvolnilo svalstvo, napr. taku ako je v termalnych bazenoch. Hypotonici potrebuju takych 30 - 32 stupnov a cvicit vo vode - ak by len tak sedeli v kolese, tak nic z toho, ale ked cvicia, plavaju - hoci s pomocou rodicov, precvicuju si svaliky a voda je tak akurat na vzpruzenie - nie je ani velmi tepla ani studena. A vraj v studensej vode su deti ako stuhnute, lebo im je zima, ze to je tiez nevhodne. Tak som mudrejsia a teraz lutujem, ze som nezacala chodit s nim skor, hned ked sme zacali mat problemy. No ale uz to nevratim.

Moje najnovsie zistenie je, ze sa mi zda, ze ma Kubko jednu nohu kratsiu ako druhu o 2 cm - aspon podla mojho laickeho pohladu. Stale sa mi zdalo, ako keby krival na jednu nohu, co som pripisovala tomu hroznemu pluzgieru, co tam mal. Ale pluzgier je uz krasne zahojeny a stale ako keby viac naslapoval na jednu nohu - alebo neviem, ako to mam opisat. Tak to som zvedava, co z tohto bude..... Stale sa nam cosi komplikuje 😔

andulka4
31. črc 2009

Rohačka myslím že jste o nic nepřišli že jste nechodili plavat 😀 Mě dr říkala že je to pro nás jako pro hypotonika vhodné až teď v 18měsících

jinak mě nožky taky trápí....chodí po vnitřních stranách ☹

andy24
31. črc 2009

Ahoj holky
jestli mužu tak se k vám přidám. 😉 Malá se narodila ve 35t.s váhou 2,190- 46cm.Dneska už máme 5kg .Chtěla jsem se vás hlavně zeptat jestli jste cvičili vojtovu metodu.Kamarádka mě straší že nás tam pošlou.20.8jdeme na kontrolu k primářovi co nás propouštěl z nemocnice tak jsem zvědavá co nám poví.Malá otáčí víc hlavičku na jednu stranu,tak jí ze spaní hlavičku otáčím.A když jsme na bříšku tak hlavičku zvedat nechce,kamarádka tvrdí že by už měla. Jsou jí 3 a pul měsíce.Kdy zvedali hlavičku vaše děti.

meleri
31. črc 2009

Andy,

tak náš zvedal hlavu až někdy ve 4 měsícii...měl taky radši jednu stranu, pak se to spravilo, je mu 8 a půl měsíce. já si myslím že tě straší. taky se narodil v 35 tt. nenech se vystresovat, dej mu čas. já teda nevím ale nikdy jsme nic necvičili, doktorka říkala pouze že to chce čas a přirozený vývoj..te´d jsem byla trochu nervozní z toho že se neplazí ani nesedí ale holky mě tu taky uklidnily..prostě to chce asi čas..🙂

andy24
31. črc 2009

Meleri
dík za odpověd.I já si říkám že když je narozená dřív že hlavičku bude zvedat taky o něco pozdějc. 20.8 si nás zvou na kontrolu do nemocnice a tam se vědčinou rozhoduje o tom cvičení tak uvidím.Malou pořád sleduju,včera se mi tak poblinkala v kočáře jsem jsem z toho byla na mrtvici.Takhle obloukem blinkala už 3 krát,volala jsem doktorce tak když se to bude opakovat koupit prej mám nutriton.Nebo nás pošle na sono.

rohacka
31. črc 2009

Vitajte nove mamicky!
Andy - neboj, ked sa lekarom nebude nieco pozdavat, tak vas poslu cvicit. Ale urcite je to lepsie ako necvicit a potom mat nasledky. A samozrejme, v psychomotorickom vyvine odratavajte tyzdne, ktore sa vam deti narodili skor, mne dokonca hovorili, ze odratavat treba do 3 rokov. Hlavne treba davat babatka na brusko - to je najlepsie a najprirodzenejsie cvicenie, zlepsuje psychomotoricky vyvin

elinka27
1. srp 2009

ahojte opat som tu dlho nebola, teraz v lete akosi nechavam pocitac bokom 🙂 vitam aj ja nove mamicky
rohacka co sa tyka toho odratavania tak mne povedala doktorka ze Jakubko si to dobehol a ze uz netreba odratavat,ale aj tak mu este vzdy nechavam tu "rezervu" o ktoru sa narodil skor.
Inak neviem ci ste to aj vy zazili,ale ked sa s niekym bavim o tom ze maly je predcasny tak potom ked pride na rec napriklad na deti co sa narodili v termine tak kazdy im povie ze normalne deti, a tie predcasne su akoze nenormalne ci co?Dost ma to vytaca.

elinka27
1. srp 2009

Napriklad sestricka v nemocnici ked som sa jej na nieco opytala ohladom maleho,ze kedy napriklad bude robit hento ci ono, tak povedala "ze jeho nemozem porovnavat s normalnymi detmi ked sa narodil skor a treba mu dat cas aby si to dobehol" niektori ludia si fakt neuvedomuju co povedia 😠

dvojka
1. srp 2009

elinka-Ahojky
To já se setkávám často s tím,že když má třeba Anetka rýmu tak mi každý říká:,,víš,vždyt ona je nedonošená,ona nebude mít nikdy tu imunitu dobrou,no a já už tomu i věřim.
Mě vadí hrozně to,že mi každý čumí do kočáru a kroutí hlavou nad tím jak je drobná 😒 ,litujou jí a ve mě se kupí plno vzteku.Vždyt přece neni postižená,jen předčasně narozená.

irasek
2. srp 2009

dvojka- ahoj, včera jsem si opět vyslechla, jak je Páťa drobný...klasika... Jenže byl jedinej, který už běhal sám po zahradě 🙂 Ostatní dvě děti, stejně staré, sotva za ruku. Takže to mě potěšilo, že se předvedl. Já jim všem dám, nedonošenej 😠 O imunitě mají kolem nás taky všichni jasný názor. Děsně se diví, že neměl ještě ani rýmu. Takže neboj.
Kamarádka minulý týden porodila kluka a má 4,7kg. Pro mě zcela neuvěřitelné 😀

deina
2. srp 2009

Zatial som sa nestretla s tym, ze normalne deti a potom tie nase, nedonosene... u nas skor naopak, vacsina ludi, ked ho sla porovnavat s detmi narodenymi v termine v case, ked sa mal narodit on, to brala tak, ze on je starsi, pravdaze uz robi to a to... a mohla som im hovorit, ako starsi? Kam zmizli tie dva mesiace? Akoby ziskal nejaky naskok tym, ze sa narodil skor... Teraz je to uz viac menej jedno, nie je vidiet ziadny rozdiel a imunita? Raz bol vaznejsie chory, mal zapal priesudiek a odvtedy nic, ani sopliky, sem tam nejaka vyrazka a minule ta nozicka, co neviem, co malo znamenat.

deina
3. srp 2009

Jaj, baby, u nas sa to pitie mlieka akosi zhorsuje - doteraz to bolo aspon tak, ze zo 150ml nechal max 40ml, ale posledne dni boli take, ze nechal polku a potom uz si dal len par glgov a koniec. No co s nim? Teraz som mu skusila to mlieko rozmixovat s bananom, bude mat na desiatu, snad to zje. 😒 Ale jogurty mu stale chutia, len neviem, ci jogurt je prenho rovnako dobry ako UM.

meleri
3. srp 2009

Ahojte holky,

jak to tak čtu tak ty nedonošené děti teda pěkně kritizujou.... 😠 náš malý se sice narodil v 35 tt ale vypadá úplně normálně,je veliký tak to asi nikoho nenapadne...ale už se mi párkrát stalo i od cizích..cože ještě nesedí, cože ještě neleze....až ted si začínám uvědomovat že bych měla lidem říct, hele narodil se brzo tak nerýpejte...nejvíc to zamrzí od rodiny...moje matka začne srovnávat se mnou, že sem v 6týdnech pásla koníky, ve 3 měsících měla zub, atd.. atd.. 🙄
naštěstí naše doktorka je fajn a naopak ho velice chválí.. s tou imunitou to nechápu..přece jak jsou kojené tak je to ok?

dvojka
3. srp 2009

mel-jasně,ale vysvětluj to některým omezencům 😝

irasek-to je ted šikulka,že ti běhá už sám 😲 😵

deina-a nemůže to mlíčko odmítat kvůli vedrům?Ale pokud baští jogurty,tak by to mělo stačit,si myslim 😅

andreah.
4. srp 2009

Ahoj maminky,
prosím nemáte někdo zkušenost se suplementorem,jestli to opravdu funguje?Nebo nějaký jiný tip jak se na dobro zbavit lahve?Syn se narodil ve 24tt.,takže máme bronchopulmonální dysplazii ☹ Chtěla bych ho jen plně kojit,ale stále dokrmujeme z lahve.Už nám je 2,5 měsíce korigovaně a vážíme 4,8kg 🙂 Máte někdo nějakou radu?
Děkuji a přeji hezký den!A těm maminkám,co čekají na své broučky,hodně síly🙂
Andrea

rohacka
4. srp 2009

Andreah - pozri si na www.kojeni.net, daj si vyhladavat suplementor, v databaze otazok by si sa tiez asi nasla, je tam o predcasne narodenych detoch... Prip. napis tej panej, ktora tam radi, ak nenajdes odpoved medzi doteraz odpovedanymi otazkami. Vsetko dobre, zvladnite to.

elinka27
4. srp 2009

tak co sa tyka imunity vraj predcasniatka ju maju slabsiu,ale myslim,ze naozaj zalezi od kazdeho dietata.Ved ani nacas narodene deti nerobia vsetko podla "kalendara" a poznam deti co su v termine a nerobia zdaleka co moj,takze s tym porovnavanim by som to brala s rezervou.Ludia vedia byt niekedy pekne sprosti ked uz to tak musim napisat.Kubko je na svoj vek vysoky a kazdy mu tipuje uz okolo 2,5-3roky a preto kazdy kto ho nepozna automaticky predpoklada ze take velke dieta uz rozprava a tak sa mu prihovaraju a ked odpovie ale tou svojou hatlaninou tak pozeraju ja na blbca na neho 😀

gucz
4. srp 2009

čaute aj ja vítam nové maminy

aj ja to porovnávanie poznám, aj ako to bolí, tie podpichovačné reči, ale netreba si toho všímať, aj tak o rok, dva, nikto nebude vedieť, že sa detičky predčasne narodili.
Mne zasa lezie na nervy, keď to ľudia začnú zľachčovať, myslím to predčasné narodenie. Že však čo, však sa len narodila skôr.... Napríklad naša sa na 34-tý týždeň narodila dosť veľká (mala 2620g a 46cm), tak mi hocikto povie, že však som mala asi zle vyrátaný dátum pôrodu a tak, ale ja viem, že dátum bol správny. No a keby to bol vyšší týždeň tehotenstva, tak by nemala také ťažké zlyhanie pľúc. Ale kto to nezažil, ten to nepochopí..... Teraz to už radšej ani nikde nespomínam, že sa narodila predčasne

elinka pozerám že si snž, tak Ti prajem, nech sa snž rýchlo zmení na tt 🙂

gucz
4. srp 2009

a k tej imunite .... myslím si že každé dieťatko je iné. Laurika bola chorá asi 4x (laryngitída, zápal ucha, slintačka, prechladnutie) za tie 2 roky, a musím si zaklopať, teraz už asi 3 mesiace nič. Začala som ju trošku otužovať, tak sa mi zdá že to pomohlo trochu, uvidíme v zime. No ak to porovnám s neterkami, obe sa narodili v termíne, tak zasa Laurika tak často chorá nebýva, neterky sú od jesene do jari choré každý mesiac asi týždeň a k tomu majú každú chvíľu sopeľ a kašeľ

wsmoulinkaa
4. srp 2009

ahoj....my se taky narodili předčasně- 35+5 a jsme ok malá měla taky pěknou váhu 2820g 48cm tak těm zvědavcům aspon pak zklapne. taky se kdekdo ptá jestli je malá zdravá a tak 😖 někdy mě to štve. kamaradka ted je v 8měs už má prý mimi 2kg a že prý bude mít stejně nebo víc ta její až se narodí a nám že budou už 4měs...no tohle mě jako dycky nastartuje...máme už skoro 4kg tak si nemyslím že to je málo, dyt holčičky nejsou tak žravý 😅 teda jak který 😉

andulka4
4. srp 2009

ahoj holky
u nás (ťuk ťuk) není s imunitou žádný problém.....za celých 18měsíců měl pouze 1x horečky a průjem a jedenkrát 6tou nemoc....jinak nic (znova pro jistotu ťuk ťuk)

deina
4. srp 2009

Gucz, presne to iste u nas - mnohi to beru tak, akoby mal naskok o tie dva mesiace, co sa narodil skor. No vysvetli im to... 🙄

Ako meriate deti, ked im chcete zmerat vysku? Mne sa akosi nedari... poleziacky to vychadza az na 91-92cm, co je teda privela na jeden a polrocne dieta, po stojacky je to tych 87-88cm, co je dost velky rozdiel a preco tam vlastne je taky rozdiel? Blba otazka? 😀 Ale fakt, co sa hrbi, ked stoji, ze tam je taky rozdiel? 😨

dvojka
4. srp 2009

deina-me doktorka rekla,ze deti do 3 let se meri v leze 😕

deina
4. srp 2009

Naozaj? Sa mi nechce verit, ze ma potom 91 cm. 😨

dvojka
4. srp 2009

a proč by nemohl?Nebo si ho hodně natáhla 😀

dvojka
4. srp 2009

jo a ještě chci napsat,že na tříletý prohlídce mi už měřili Kritýnku ve stoje,takže nevim jak to vlastně myslela,ale vy jste ve věku,kdy určitě měřit ještě v leže 😉

deina
4. srp 2009

😀 😀 Len tak normalne som ho natiahla, vyrovnala. No zda sa mi to vela, aj ked je pravda, ze ma byt po kom vysoky.

Neviete este, co to moze byt s tym mliekom? Uz ho odmieta uplne, rano vypije par glgov a to je vsetko. 😒 Vecer nic. Jogurty miluje a co rano necha, mu zvyknem rozmixovat s bananom na desiatu - tak mu to mlieko nevadi. Len neviem, ci jogurt je rovnako dobry prenho ako UM, co poviete?

dvojka
4. srp 2009

deina-hm...už jsem ti na to odepisovala výše... 🙂 jinak fakt nevim 🤐

elinka27
4. srp 2009

deina, Kubko tiez jeden cas nechcel mlieko pit,ale mliecne polievky a jogurty jedol,tak ho nenut,mozno mu je len teraz tazke na zaludok ked su horka,aj my sme to tak mali.Alebo sa mozno predtym napal tuhej stravy a neni tak hladny,hmm..
My sme mali napriklad minuly mesiac taky,ze nechcel jest nic okrem mlieka, a nechala som to tak a preslo to.A co sa tyka jogurtov,tak moj Kubko ani oci nerozlepi rano pokial nedostane jogurt 😀 mlieko pije uz len na noc