Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

beatrice100182
12. lis 2009

Rohacka- dojcime sa a mas pravdu. Dnes večer som to už nevydržala - mala plakala hodinu v kuse, nepomahalo ani zobrat na ruky, ja som plakala s nou, tak som jej dala po necelych dvoch hodinach. Chudatko, sa nevie dojest, už to vykuckava von, ale ked jej zoberiem prsnik (a to ho nezuzle, ale ozaj taha), tak place a place.
Fakt som sa snazila jej nahodit ten 3hodinovy rytmus, ale je z toho zla a nervozna, nevie sa poriadne najest, lebo to hlta a nema nikdy dost a ja mam potom z toho depku. A to bola take dobre babatko - najest a spat. ☹ Som sa rozhodla, ze sa na to vykaslem a budem jej davat, ked si pyta. Len dufam, ze si zase navykne spat, lebo tato zravka, co ma z toho....
Inak, pre seba som si minuly tyzden kupila ciste zelezo, tak snad aspon to pomoze... 😉

rohacka
13. lis 2009

Beatrice - super, tesim sa, ze si sa tak rozhodla. Ja som sa uz poucila - neverit ani lekarovi, vsetko overovat!!!! Informacia o 3-hodinovom dojceni je zastarana, tak kojili nase mamy a povedzme si - vacsina z nich nevydrzala kojit viac ako 4 - 6 tyzdnov, deti boli hladne, mlieka sa netvorilo dost - a to je koniec dojcenia. Prepac, ze som sa mierne rozculila, ale taketo veci ma riadne vytacaju, co ti doktori niekedy narozpravaju. Dojci na poziadanie a uvidis, ze budes mat spokojne, krasne priberajuce babatko. Okrem toho sa tvrdi, ze dojcene dieta nemoze priberat privela, len tolko, kolko potrebuje. A este okrem toho - donosene dieta potrebuje za prvy rok zivota strojnasobit svoju porodnu hmotnost, ale nedonosene dieta aj zvacsit hmotnost 4-5x (podla porodnej hmotnosti - kedze maju co dohanat). Velmi Ti drzim prsty, aby to cele dobre dopadlo, aby ste boli spokojne obe 🙂

deina
13. lis 2009

Vdaka za povzbudenie, baby. 🙂 Dnes mame zase tradicne doobedie, co znamena, ze Matko takmer neustale place a je nespokojny a ja nic nestiham. Tak som si povedala, ze poobede poslem Miska von so svokrou a skusime si oddychnut. Nejaka som unavena a strasne vysusena, uz ma aj slinne zlazy bolia, to som doteraz nevedela ani, kde ich mam... Ale s tym nic nenarobim, o par dni sa to upravi a mozno aj toto ma vplyv na mlieko a ked sa to upravi, upravi sa aj to.

Inak tato chvilka ticha je uzasna... 🙂 Mala by som dokoncit obed, ale nieco som musela prist kuknut...

dvojka
13. lis 2009

Deina-to je jasný,že si potřebuješ taky odpočinout a mít nějakou tu chvilku pro sebe,jen at příbuzenstvo pomáhá 😀 ,navíc Míša je už ve věku kdy může nějaký ten čas trávit i s někým jiným než si jen ty 😉
Je moc obdivuhodný jak nevzdáváš to kojení 😉 a myslim,že to přinese své ovoce.
Dala jsem si taky nějaký fotky Anetky do alba.

Holky,jak je to s tou chůzí,Anetka obchází nábytek i ho stěhuje 😀 ,ale ta její robotí chůze 😕 ,občas úplně zapomíná pokrčit nohy a chodí fakt zajímavě,se stydim páč si nepamatuju jak to byxlo u Kiky,měly jste to taky tak? 😕

A ještě dotaz ohledně botek,pořídily jste capačky nebo obuv až opravdu při samostatné chůzi?Anetka je většinu dna na nohou,prakticky už ani moc neleze,tak nevim jestli jí botky nepořídit 😖 😕 ,Kice jsme je pořídili až když začla sama chodit,jenže to se zdálo být pozdě,má ted ploché nohy,máme ortopedické vložky,sandálky a cvičíme . 😲

dvojka
13. lis 2009

A moc děkujeme za přáníčka 😵

irasek
13. lis 2009

dvojka- fotky krásné, hlavně ty sourozenecké 🙂 Anetka vůbec nevypadá drobně, je na ní vidět, že jí vůbec nic neschází. Obě holky jsou moc pěkné, ty se povedly 😀
Boty Páťa nosí, co začal chodit, zn. Fare, prý jsou kvalitní. Na doma má bačkůrky, kotníčkové.

Dneska jsme byli poprvé u zubaře a objednal ho na 5.ledna, že mu přeříznou uzdičku pod jazykem. Má krátký jazyk a omezovalo by ho to v budoucnu při pořádném mluvení. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Dr. říkal, že se není čeho obávat, jde o patnáctiminutový výkon s lokální anestezií, ale stejně... ☹

dvojka
13. lis 2009

Irasek-dělali to ted kamarádčinýmu synovi a opravdu neni čeho se bát 😵 ,něco mu na tu uzdičku nastříkali a pak střihli,vše proběhlo úplně v pořádku.Druhý den ho to prý trošinku bolelo...
Takže se opravdu nemáš čeho bát.
A děkuju za pochvalu 😵 ,holky se fakt povedly ,jsou to lumpice 😀

dvojka
13. lis 2009

Celý zákrok prý netrval dýl jak 5 minut 🙂

xixao
13. lis 2009

Ahoj, já mám hned dvě nedonošeňata: první dcera 36+3 narozená, nyní 2,5 roku, druhá dcera 35+2, nyní 7 měsíců. Ani s jednou jsem nemusela nebo nemusím nikam chodit Ta starší byla od počátku naopak ve všem o mnoho vepředu oproti vrstevníkům, např. od 7m uměla sama chodit atd. Tahle mladší je taková pohodovější, tak ještě neumí sama ani sedět ani se plazit či lézt. Takže mám občas takové obavy, jestli není nějak pozadu, ale pak si řeknu, že to moc řeším a hlavně, že mám srovnání se starší dcerou, která byla extrémně šikovná ve všem. Takže zatím jsem v klidu, snad mi to potvrdí i dr. na 8mi měsíční prohlídce, kam jdeme cca za 14 dní.
Jinak obě byly po narození jen pro jistotu v inkubátoru cca den až dva, pak už normálně mimo. Porodní váha 2940 a 2710g. V porodnici jsem byla s oběma 8 dní.

irasek
13. lis 2009

děkuji dvojka za info i za uklidnění. Taky si myslím a doufám, že to proběhne v klidu. Hlavně tak hodnýho doktora jsem ještě nezažila vůbec nikde. Nespěchal, vše v klidu vysvětlil a na Páťu byl úplně úžasný, přestože absolutně nespolupracoval 😉 Mimo jiné říkal, že by děti vůbec neměli pít granulované čaje, že je to svinstvo a spoustu jiných zajímavostí... takových doktorů více, co jsou normální 😀

andulka4
13. lis 2009

Irasek jojo nečí čeho se bát....fiknou mu to a bude ok......akorát dost pozdě teda!!!!Pediatr vás tam měl poslat tak o rok dříve!!!!!

jinak já měla Hydronefrozu a dávali mi tokolitika (nejvyšší) asi týden ale byla jsem bez čípku a otvírala jsem se takže po 6ti dnech jsem musela jít rodit....kontrakce už byli co 10min a vyšší dávky léků nebyly

myslíš že se ta Hydronefroza znovu neobjeví?

dvojka
13. lis 2009

No kamarádčin syn bude mít 4 roky a dělali mu to teprve nedávno a to jen díky tomu,že na to přišly učitelky ve školce 😕

andulka4
13. lis 2009

nám se na uzdičku pediatrička kouká pokaždé co tam jdeme

dvojka
13. lis 2009

Hm...co si pamatuju,tak nám jí zkoukla jen při první prohlídce.
A u tý kamarádky o tom věděla,ale nijak to neřešila

dvojka
13. lis 2009

Ona totiž,když jí pustili z porodky šla k ní a v ordinaci jí doktorka řekla,že mu to nastřihne(malej měl 8 dní)ale nedostala se mu do pusinky a tak se to asi promlčelo nebo na to zapoměla fakt nevim, a právě učitelky to kámošce řekly a něco se začlo dít 🙂

irasek
13. lis 2009

Páťa hned když se narodil, tak říkali (byl u toho manžel, já byla na sále), že je ta uzdička velká. Pak se nic nedělo. Řikala jsem to naší pediatričce už dvakrát, ale říkala, že do roka jim roste jazyk. No a dneska to ten zubař řekl hned a ten tomu určitě rozumí více. K pediatričce jdeme až na 18m prohlídku, ale s ní to už řešit nebudu, jenom jí to řeknu jako fakt. Uvidíme, v lednu napíšu, jak to zvládl.

Andulka- mě bylo řečeno, že příčinou hydronefrozy je u mě špatná poloha plodu. Dlouho byla příčná. No a tim utiskoval močovod a neodváděl moč a nafukoval se dutý systém ledvin. Bolelo to příšerně. Odeznělo to ve 33tt, kdy se otočil hlavou dolu. Jenže pak jsem celá otekla, stouply mi bílkoviny a tlak a bylo stejně hotovo ☹
Tak nevim, ale jak píšu, to říkali mě. A ultrazvuk ledvin jsem si nechala dělat sama z vlastní iniciativy po porodu, nikdo už nikdy nic neřešil, až mě to přišlo divný. Člověk kvůli tomu tak dlouho leží v nemocnici...
A v infuzích mi kapaly analgetika, tokolytika ne.
Tobě říkali, že se to opakovat může? To snad ani nechci vědět, s tím já nepočítám vůbec, takhle už nikdy těhotná nebudu strachy 😠

andulka4
13. lis 2009

mě kontrolovali v nemocnici od 22tt....chodila jsem na UTZ ledvin co 3týdny
tokolitika jsou léky tlumící kontrakce....to se dr snaží oddálit porod
na posledním UTZ ledviny jsem byla někdy po 6ti nedělí a vše ok

jinak dr neříkal že by se to mohlo opakovat....u mne byl problém to že byl D veliký

irasek
13. lis 2009

Mě začali kontrolovat až v tom 28tt, když zjišťovali, odkud mě to bolí.
Vím, na co jsou tokolitika, to už si měla při tom kontrakce? Souviselo to s tou hydronefrozou? A řekli ti, čim to bylo u tebe způsobené? Možná taky tím, jak byl veliký a jak se tam roztahoval 😀 I když náš byl prcek a taky se tam vesele roztahoval...

Nesmíš myslet na katastrofy, vše bude v pohodě, proč by nás to mělo postihovat vícekrát 😉 Necháš si říct, co to bude, nebo to bude tajemství?

dvojka
14. lis 2009

Andulka-a jak se vůbec cítíš?A jak to zvládáš?Ted je asi ještě brzy vid?Dokud neni buben 😀 A co nevolnosti,máš už za sebou a nebo vůbec nebyly? 🙂

andulka4
14. lis 2009

nenecháme si to říct, a nevolnosti jsem nikdy neměla, ani u D ani teď

maatkka
15. lis 2009

gucz a vy ako??? sa mi zdalo ze si sa dlhsie neozvala tak som ti kuk do albumu a vidim ze ste presne "v stadiu" ked sa Lilu musela narodit... tak nech drobcek este dlllho (no vlastne uz ani nie tak dlho 😉 ) pekne pobudne v brusku 🙂

gucz
16. lis 2009

ahojček, nakúkla som a akurát ma maatkka spomína 🙂
my sa máme dobre, aj ja aj malinká. Sem tam sem aj pozriem, len neviem čo by som mala písať... všetko po starom, malá pekne rozpráva, vie pomenovať farby, behá a skáče ako o život, proste šinter. Ciká do šerblíka, ale má aj plienky na cestovanie autom, a na spinkanie. Kakanie hlási vždy keď už je aspoň jeden bobek v gaťkách... Ale aj tak dobre, nesilím to. No a ešte trochu štrajkuje s jedením (nechce normálne obedy, všetko ofrfle), jedla by len jogurty, termixy, mlieko, jablká... Ale však aj to sa poddá.
Ja sa mám tiež dobre, tehu cukrovku zvládam diétou, už ma ani záha tak nepáli. Sem tam mi tvrdne bruško, ale aj to sa dá, keď si ľahnem, tak to prejde. Najbližšiu poradňu mám až 2.12, to by mi mala lekárka robiť aj ultrazvuk, tak uvidíme ako na tom sme. Ale malý si pekne kopká, tak je asi všetko ok. 🙂
ešte by som chcela vydržať 2 v 1 aspoň 6 týždňov, aj keď 8 - 10 by bolo samozrejme lepšie 😉 . No už som si pre istotu včera kúpila popôrodné vložky, najmenšie plienky, a podobné somariny do pôrodnice a rýchlo som to schovala do skrine. Nech to mám po ruke ak by dačo 😉
A vy sa ako máte?

andulka4
16. lis 2009

ahoooj
já byla dneska na NT screeningu a vše ok 😀

Gudz neboooj vydržíš. 😀

Holky a Davídek už umí sám říct svou první básničku....táto, mámo v komoře je myš, pustíme tam kocourka on tu myšku vyšťourá...akorát říká vycouvá místo vyšťourá

irasek
16. lis 2009

andulka- šikovný, dej video. Mrkla jsem na tolstolobika a nemá chybu 🙂 Snad to nevadí
gucz- 36 a více 😀

Páťa mi začal řikat "maminko", už nejsem "máma". To je tak hezký, moc mě to potěšilo.

maatkka
16. lis 2009

gucz to je parada ze sa vam tak dari 😉 mam siiilny pocit ze to u vas bude este viac ako tych 6 tyzdnov 🙂
andulka ten je sikovnyyyyy 🙂
irasek to si neviem ani predstavit ze by mi Julia povedala "maminka" ja som hotova aj ked mi povie "mama" ale musi to byt krasne 🙂

andulka4
16. lis 2009

D mi "maminko" říká už dlouho a opravdu je to úžasné slovo 😀
nejkrásnější je když si mne chce někam odvést, třeba do jíného pokoje....to řekne "maminko učičku" (neumíme r)....tak to bych ho láskou sežrala

jenže když to praktikuje takhle pořát tak pak to leze nanervy

deina
17. lis 2009

Baby, vydrzite, uvidite. Aspon do 38tt. 😉

Odsavam, odsavam, zatial sa drzime, tak sa tesim. 🙂 Povedala som si, ze kaslem na to, dam Bebu, ked sa budem prilis trapit a aha ho, prsia sa zlakli, tak odsavam. 😀 Potvory. Ale asi fakt to velmi suvisi s tym, ako sa citim, nielen psychicky, ale najma fyzicky... trochu sa ozve Sjogren a hned je to horsie. 😀 😀

Davidek je velmi sikovny. 😵 Uzasny.

argousek
17. lis 2009

deina gratuluju ono to s tím mlíčkem půjde, oni jsou taky ty různé laktační krize, já jsem to měla taky několikrát, že jsem si myslela, že už konec a nakonec se to zase rozběhlo

guzc nestraš, však budeš ještě mít okna a vytírat podlahu, abys nakonec už porodila a nebudeš se moc dočkat 😀 😀 😀

Adámek říká od lázní mamka, taťka a když jsme ho učili ať řekne babička, tak řekne babka, ale to se babičkám moc nelíbí 😀

andulka4
17. lis 2009

Deinuš....no to jsou úžasné zprávy

Argi Aďoš je borec, je super jak vám lázně pomohly....jsem na vás pyšná

Holky a posílám vám nahrávku jak D říká svou první básničku 😀 (je třeba pustit zvuk na plno)....sice to neříká úplně celé (což umí) ale i tak 😀

andulka4
17. lis 2009

Deinuš....no to jsou úžasné zprávy

Argi Aďoš je borec, je super jak vám lázně pomohly....jsem na vás pyšná

Holky a posílám vám nahrávku jak D říká svou první básničku 😀 (je třeba pustit zvuk na plno)....sice to neříká úplně celé (což umí) ale i tak 😀

https://www.youtube.com/watch?v=DM6ASLPSa44