Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
26. črc 2010

dik baby skusim ju zohnat najprv u nas v Seredi,a potom pojdem do TT tak tam sa popytam.Ja som sa tiez zaprisahala,ze tentoktrat kojit budem aj keby mal Jakubko visiet na lustri 🙂 ze si ho nevsimam,lebo v poslednej dobe je nervavy ked sa mu co i len chvilku nevenujem

argousek
27. črc 2010

elinka však ale ještě držíš pohromadě, ne 😉 Zbytečně se nestresuj, určitě kojit budeš. Ale kašli na takové ty řeči, že minimálně kojit po 2-3hodinách Blbost. Já jsem dávala v porodnici, jak si řekl,ještě jsem ani žádný mlíko neměla a krásně se mi pátý den nalily prsa. A zase kojit kdy si řekne, nemusí mít hlad, ale třeba jen žízeň. V tom šestinedělí jsem ho měla na prsu pořád, ale pak se to srovnalo a teď krásně kojíme po 3 hodinách a v noci po 5. No a uvidíš co Kubko, Adámek nejdřív nijak moc nereagoval a teď na to kojení hrozně žárlí. Dělá scény a tahá si svoje prsíčka, že chce taky mlíko 😝 Doufám, že ho to brzy přejde.

gucz
27. črc 2010

ja som si tiež Miška prikladala stále, vlastne odkedy mi ho priniesli na izbu. On je taký cecúšik, boli aj také dni, že papal každú hodinku po troške, ale v pohode. Teraz papá každé tri hodiny či je deň či noc a zajtra má pol roka, takže zajtra dostane 1x mrkvičku. No a Laura tiež najprv pozerala, že čo to... ale zvykla si. Prvý mesiac vždy keď som kojila, tak vymýšľala a robila to, čo vedela, že jej zakazujem (liezla do drezu, vyliezala na skrinku, stolík v obývačke) no a potom prestala, teraz jej to ani tak nepríde 🙂 . Ale aby nebola ukrátená, tak raz keď som kojila Miška, tak som jej povedala, že ak chce, tak môže skúsiť aj ona mliečko 🙂 . Tak najprv že nie, hanbila sa, a potom že skúsi, ale len mi oblizla bradavku a keď zistila, že mi tam netečie (kakao, alebo nejaký iný zázrak 😀 ), tak ju kojenie absolútne prestalo zaujímať.

elinka27
27. črc 2010

no ja sa kvoli tomu nejak nechcem stresovat,tiez verim ze ked bude vsetko oki,tak kojit budem,len som nejak tak asi naprogramovana kvoli tomu,ze pri malom sa to nepodarilo.A tak sa snazim hladat aj ine riesenia ako to rozkojit aby som potom nebola zaskocena,jednoducho sa snazim vopred pripravit radsej na to horsie a potom sa uvidi.Uvazujem nad kupou toho suplementora ale neviem ci ho aj vyuzijem a tak ma teda napadlo,ze skusim zohnat tu cievku a ak to pojde tak potom si ho ked tak kupim.Moja mama tiez nekojila lebo nemala mlieko,sestra tiez a tak sa bojim aby to nebolo geneticke.Dalej pocuvam ze treba byt v klude,ale keby ste vedeli ako my Kubko dava zabrat posledne mesiace tak uz som z neho normalne vycerpana.Uz som sa dnes zaprisahala ze s nim nepojdem von,a bude len muz chodit,ja za nim vladzem,ale on ma teraz take jedovate obdobie,ked neni po jeho tak neni nijako,trieska sa a uteka mi,vykrikuje po mne no otras.

argousek
27. črc 2010

jojo tak koukám, že je to všude stejné. Adámek taky jak není po jeho, tak hrozný hysteráky. Pak si říkám, že si lidi musí myslet, jak máme nevychovaný dítě, ale to bych ho musela třískat od rána do večera 😝
Jinak s tím kojením si opravdu nedělej starosti, povede se ti to. Já jsem neměla v porodnici moc mlíka a sestry mi ho musely párkrát dokrmit. No a tak jsem uvažovala i nad koupí váhy domů, že si ho budu převažovat. Pak se mi ale pátý den nalily prsa a tak jsem si řekla, že tomu nechám volný průběh, že to týden zkusím a uvidíme. No a kojila jsem týden aniž bych se stresovala vážením nebo tak, ale dala jsem mu kdykoliv si řekl, třeba jak píše gucz i po hodině. No a po týdnu přibral 250g, když mi ho doktorka vážila, tak už jsem to hodila za hlavu a na váhu jsem se vykašlala.
Elinko tak laktace se nastartuje úplně jinak než u nedonošence i tím, že ti ho přiloží po porodu na prso a jste potom vlastně pořád v kontaktu a máš ho u sebe na pokoji a můžeš si ho přikládat, kdy budeš chtít 😉
gucz no mně už to taky kamarádka říkala,tak ať mu zkusím dát,že uvidí, že to není nic extra a dá pokoj, že u nich to tak taky bylo. Já mám ale strach, že se mu to zalíbí a že i když nebude chtít pít, tak mně přijde ožužlávat. Navíc mám strach, aby mi nesprávným sáním zubama ještě bradavky nepoškodil. Navíc mi už přijde dost velký chlapisko, takže je to takový divný. Ale zkoušela jsem mu dneska dát mlíko do flašky a když kojím, tak si ho pije a byl docela hodnej, tak to tak asi budu praktikovat a uvidíme, jestli ho to uspokojí 😉

elinka27
27. črc 2010

no ved uvidime ako nam to pojde,hlavne nech sa nacas narodi a myslim,ze uz aj to bude prvy krok k tomu.Len teda ozaj chudak Jakubko budem ho musiet nejak zabavit aby nebol zly. @agrousek tiez mam pocit ze sa na nas ludia obzeraju ze maly je nejaky divny alebo nevychovany,ale uz to kaslem, najnovsie uz zacali po mne hadzat sucitne pohladi typu "boze ta este aj druhe caka a tento je aky zly",alebo poznamky typu "naco im je este druhe" ale ser... na nich

argousek
27. črc 2010

😀 😀 😀 elinka tak tak My jsme byli tuhle i s Adámkem na 2. měsíční kontrole se Štěpánkem u doktorky a Adámek tam hrozně vykřikoval 😝 Lidi nejdřív tak divně koukali na manžela, protože ho vedl a tak se ošklibovali a když jsem se pak s mm začala bavit, tak zjistili, že patříme k sobě, tak na mně tak soucitně koukali, jakože jakýho řvouna to máme, že se neumí chovat u doktorky 😝 On teď začal dělat to, že hodně křičí, vůbec nevím, jak na něj. Přijde mi, že křičí od té doby, co máme Štěpánka, že dřív to nedělal a že je to proto že Štěpánek pláče, tak ho napodobuje. Snažila jsem se mu to vysvětlit, že on křičet nemusí, že o něm vím, že miminka pláčou, protože neumí mluvit. Chvíli toho nechá a pak zase, někdy mu jí už lísknu, protože už nevím, jak mu to mám vysvětlit. No a když to má člověk doma celej den od rána do večera, tak je to někdy na palici 😅

elinka27
27. črc 2010

@argousek prave , ja mam pocit ze Kubko krici a zacal byt jedovaty ked uz naozaj pochopil,ze nebude sam, alebo to je mozno nahoda neviem,ale proste cim vacsie mam brusko tym sa to tusim stupnuje.On mi utecie na druhu stranu tam sa postavi a sam pre seba si vykrikuje "Nejdem,nechcem,nepojdem" a ja cakam kym ho to prejde,ale niekedy uz mi rupnu nervy nahucim na neho,a este sa mu aj udje,ale nema to bohvieaky ucinok,skor opacny,zacne ziapiat ako neandrtalec, proste nie nejake slova ale len take "waaa weeee" ale to je uplne skrekot a provokativne sa pri tom na mna pozera, a ked idem k nemu ze ho potiahnem za ruku aby isiel,tak ma zrazu gumenne nohy a vala sa a nechce ist.Kolkokrat sa uz stalo ze sa inak nedalo a musela som ho zobrat pod paze a odvliect, panecku to boli pohladi jak tehotna zenska s bruchom ako balom vlecie kopajuce,metiace sa kriciacie decko

elinka27
27. črc 2010

normalne sa teraz na tom bavim,ale do smiechu mi vtedy veru nieje 😀

gucz
27. črc 2010

@elinka27 u nás to bolo to isté, tiež Laura vyvádzala keď som bola tehu, nakoniec s ňou chodil von už len manžel a keď sa nedalo, tak sme boli doma. Tiež chvíľu po Miškovom narodení tak vyvádzala vonku (utekala a ešte sa pri tom na mňa smiala), ale prešlo ju to. Ja praktikujem takéto, že keď kričí, alebo reve najust, tak ju zavriem do jej izby a poviem jej, že nech si reve, keď prestane, tak nech príde za nami a síce zo začiatku tam vrieskala aj 5 minút Teraz si to dobre rozmyslí a príde že "maminka ja už som dobrá". To isté robíme aj vonku, ak uteká, alebo neposlúcha, tak ideme domov, môže revať koľko chce. Teraz už nemáme problémy a hlavne ja ju nemusím naháňať a vrieskať na celú ulicu nech nezdrhá.

@argousek ja som jej bradavku nedala cucať, len obliznúť 😉

fajn
27. črc 2010

@argousek
@elinka27
tak to jsem fakt ráda že takovy děcko nemám sama. Někdy je to na ranu hned ráno když leze z postele. Přijde mi že když má obecenstvo tak je to 100x horší než doma. I když dnes jsem to psychicky nevydržela a jednu jsem ji střelila, šla jsem věsit prádlo na zahradu a ona šla semnou ,já nesla koš s prádlem a ve druhé ruce kolíčky a ona ječí jak kdyby ju na nože brali ať na ňu počkám. Prostě u nás musí celá dědina vědět že štědrá vylezla ven.A když je Andrea doma tak je to taky psycho,právě včera jsem si říkala jestli já toto můžu vydržet

elinka27
27. črc 2010

@gucz presne tak to robim aj doma,ked sa jeduje zatvorim ho do jeho izby a on sa potom ukludni a pride,ked sa nechce obliekat ked niekam mame ist,tak ja sa obleciem a potom odidem z bytu a este ho pozdravim a zabuchnem za sebou dvere s tym ze cakam za dverami a po minute sa vratim a opytam sa ho ci ide,vtedy vacsinou skrotne a zacne sa obliekat.No vonku je to horsie tam sa bojim aby nevybehol pod auto a tak uz ani daleko nechodime, a poobede s nim chodi muz,no ale ako hovorim uz mam dost ci je teplo alebo co uz mi to je jedno, ked s nim nebude mat kto ist tak budem doma

elinka27
27. črc 2010

@fajn 😀 no co ktomu dodat, na mna maly este vykrikuje ze "neposlucham" a sklebi sa pri tom 😅

deina
27. črc 2010

No to mate s tymi starsimi vesele, baby. 😅 Elinka, predstavila som si, ako tahas Jakubka pod pazuchou... 😀 Dufam, ze coskoro ho to prejde, casom si tie deti zvyknu, ze uz nie su sami a prestanu vyvadzat. Teraz je to asi aj boj o pozornost.

Mne Misko vela nevyvadzal, asi bol rad, ze sme konecne vsetci doma po 3 tyzdnoch. Potom bol chvilu taky, ze niekedy na nevydrzanie, ale netrvalo to dlho a pravdupovediac sa mu dodnes cudujem, ako dobre znasal to, ze som nemala takmer ziadny cas sa mu venovat. Mam pocit, ze boli dni a tyzdne, ked som ine nerobila len sedela na gauci a bud krmila Matka alebo odsavala alebo s nim pochodovala po byte a snazila sa ho ukludnit. S nim som sa natrapila dost, ale s Miskom nie. Niezeby nemal svoje dni, ale podla mna je to take kludne pohodove dieta, velmi prisposobive.

Co mi ide niekedy na nervy je, ked manzel zacne s tym, ze je neposlusny, nevychovany... ale to on len vecer byva rozjaseny, tesi sa, ze ma konecne doma tatina, ale tatino je unaveny z roboty a nie vzdy ma energiu sa mu venovat, tak Misko pobehuje okolo, snazi sa ziskat jeho pozornost, no a ked to nejde podobrotky, tak zacne aj zle robit - ale ked som s nim sama, je vacsinou dobrucky (aj ked sem tam ho nieco pochyti, uz som ho tiez tahala domov, aj po zadku uz dostal). No mat taketo deti dve, je mi sveta zit. 😀 Tak ale aspon sa s Matesom nenudim, co? Moj maly nervak to je.

elinka27
27. črc 2010

@deina ja sa tiez stale utesujem tym ze druhe take urcite nebude a bude dobre ze neexistuje aby som mala take dve a ze uz horsie ako Kubko byt urcite nemoze, no ktovie mozno nakoniec zistim ze Kubko je vlastne dobrucky 😀

deina
27. črc 2010

@elinka27 😀 😀

Akoze mne hovorili, ze pockaj, prve dieta mas dobrucke, druhy bude cert a ja vzdy, ale coby, to sa len tak hovori... 😅 Nuz, kebyze mame najprv Matka, tak by sme Miska uz tak skoro nemali. 😅 Ale vie to byt aj zlate dieta, len uz teraz vidim, aky jedos a nervak z neho bude, juuuj, no nebudeme sa nudit.

deina
27. črc 2010

Ti dvaja uz rozdielnejsi byt nemozu...

andulka4
27. črc 2010

Elinko tak pokud chceš aby se ti mlíčko rychle rozběhlo tak udělej následující:
snaž se co nejvíc chodit do sprchy a nahřívat si prsa pod horkou vodou, pořádně masírovat a taky přikládat minimálně po 3hodinách....v noci častěji (nenechávej miminko spát déle)

já to všechno dělala a mlíko jsem měla za 2dny a to tolik že malá se narodila s váhou 2900g pak samo že zhubla a odcházeli jsme s 3100g-takže přibrala asi 400g 🙂

jinak já s D a kočárkem sama nikam nechodím....utíká mi a neposlouchá

a co se týká kojení....tak to nemáme problém ví že Katka brečí z hladu tak je rád že jí to mlíko uklidní.....když brečí hned mi řekne mami dej jí napít mlíčka-----na toto nežárlí a vždy když něco chce počká akorát je u toho nervozní a kńourá

když se nervne taky odejdu a nechám ho klidně i na hodbě v baráku.....

no a kojení taky chtěl vyzkoušet ale řekl že tam nic není....jen olízl prso 😉

no a kakao mu nedávám to je sladké

argousek
27. črc 2010

U nás je to naopak Adámek nervák 😝 a Štěpán hroznej pohodář 😉 Kdykoliv se vzbudí i v noci a jdu ho přebalovat, tak se na mně hned směje 😉 Zapláče akorát, když ho trápí nějakej prdík, ale jinak je zlatej.

elinka27
27. črc 2010

no ja sa necham prekvapit teda aka bude mala,ale ako hovorim pevne dufam,ze kludnejsia.Inak uz teraz na Jakubka reaguje ked krici tak ma kope ako besna,asi ho nemoze pocuvat 🙂

andulka4
27. črc 2010

Kačka je taky klidná a D je divočina....Katušku mám za zásluhy 😀
protože mě všichni obdivujou že jsem se při takovém divočákovi dala na druhé dítě 😀

gucz
28. črc 2010

Ja mám tiež Miška za odmenu. Síce ho prvé tri mesiace trápilo bruško a plakával, no teraz je to zlatučké usmievavé mimino 🙂, fakt ako za odmenu

deina
28. črc 2010

No ja som asi neposluchala. 😅 Miskovia su asi dobre deti, aj nas Misko je zlaty, aj ako babo bol zlatucky, vela spinkal, malo plakal, sice vyzadoval dost pozornosti, ale ktore dieta ju nevyzaduje? Hovorim ja, ze sme mali Mateja inak nazvat. 😀 (ja som chcela Dusana povodne alebo Gregora, divne meno, ale nejako mi nanho sedi)

Ako vam jedia teraz deti (tie vacsie)? Mne Misko hrozne strajkuje v jedeni, polievky este ako tak, tie ma rad, ale casto mi z druheho takmer nic nezje. Byval to taky baculko a teraz mu rebra spocitam, hrozne je chuducky, vytiahol sa a nic nepribral za posledny polrok, mozno dokonca nieco schudol, uz ho radsej ani na vahu nedavam (len doktorka ho vazila na preventivke). Uplne take chuducke rucicky, nozicky ma, ziadne brusko... ked vidim ine deti v jeho veku, este su vacsina take okruhlucke, zlate. Zaroven je velmi svalnaty, lytka ma ako futbalista, vela chodime peso - odkedy mame Matka, tak v kociku nesedel, chodi vsade peso, aj na dlhe prechadzky (kedze Matko isty cas ako tak spal len v kociku, aj vyse 2 hodin sme sa prechadzali).

deina
28. črc 2010

@elinka27, tvoj Kubko byval kedysi tiez macko, pamatam si, ako si ho tiez musela obmedzovat v jedeni - teraz je aky?

gucz
28. črc 2010

@deina naša Laura tiež toho moc nezje, neviem z čoho žije, však je aj najchudšia z detičiek čo tu máme. Asi z mlieka, to pije stále 3x denne 2,3 dl. Voľakedy vedela zjesť aj tri jogurty, teraz ani to nechce, z obeda mi zje 4 lyžičky ryže, alebo pár zemiakov a koniec. Mäso nechce. Zje samotnú šunku (aj to musí mať chuť), sem tam suchší salám, vypytuje klobásu (to videla u dedka). Spapá sem tam cornflake, ovocie a zeleninu nechce... vlastne na všetko mi povie, že mama ja to nelúbim. Dúfam, že keď v škôlke bude vidieť ako deti papajú, tak sa rozpapá aj ona

argousek
28. črc 2010

Tak Adámek zlobil s jídlem, když byl malej a teď naopak jí dobře. Ale chce jen to, co my. Jakmile při obědě zjistí, že manžel má něco jiného, tak to svoje nechá a jde somrovat k němu 😀 Ale jinak jí celkem dobře a není ani moc vybíravej. Teď má rovný metr a 15 kg. Zrovna nedávno jsem si říkala, že když ho teď vezmu za ruku, že už to není taková ta dětská ručička 😅

fajn
28. črc 2010

@argousek teda 15 kilo no to Didka snad bude mít ve druhé třídě 😀

andulka4
28. črc 2010

David má 15kg a 100cm je jak tyčka-hubený
jí ale úplně krásně a všechno+ještě 3x300ml mlíka

elinka27
28. črc 2010

@deina stale papa chuti mu skoro vsetko, az na par jedal.Maso by mohol denne, teraz ma 17kg a 96cm uz ho ale neobmedzujem dost vybeha takze to nieje az tak vidiet, ze by bol nejaky baculaty.Ale rano stale pyta mlieko 180ml, potom si da ranajky zvycajne chlebik,potom jogurt, obed ma polievku, zapije mliekom potom ide spat, ked sa zobudi dostane druhe, a potom nejaky olovrant lahsi,vecera a spat ide zasa s mliekom 🙂