Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
2. črc 2008

Nas krpec je tiez neuveritelne zivy, akoby pil namiesto nutrilonu kavu. 😀 Odkedy prisiel na to, ako sa pretacat, tak ine nerobi, len sa vrti a vrti, aj v noci. Pretoci sa a potom na nas kukuckuje z postele ako daky slimacik. 🙂 Ani v nositku mi nechce byt, asi mu vadi, ze sa v nom nemoze hybat.

elinka27
2. črc 2008

tak nam sa vcera Jakubko, prvy krat v postielke postavil, som skoro spadla z noh 😨

natalia3
2. črc 2008

Ahoj holky, tak Vas zase po dlouhe dobe zdravim. Sice tady do teto diskuze vubec nepatrim (Tobias je narozen 10 dni po termine), ale uz nekolikkrat jste mi dobre poradily tak jsem tady zas. Jak uz jsem psala, Tobi ma dost slabe nozicky, v roce se zacal teprve plazit, no a ted ma 13 mesicu a porad se jen plazi nebo vali sudu (to uz umi od 8 mesicu) nebo sedi, ale nechce chodit po ctyrech. No a ted muj problem. Bydlim na sidlisti a dneska jsem se dozvedela, ze nejaka zenska uz se nekoho ptala, jestli je muj syn postizeny, protoze nic nedela. jsem z toho dost hotova a nevim jak mam na to reagovat. Co mam rikat pravdu, nebo radsi lhat???? S Tobim jsme cvicily vojtovou metodu, ale naposledy jsme byly 17.6. a rehabilitacni sestra rikala, ze uz se dobre vyviji a ze ted na vse musi prijit sam (cvicily jsme jen 2 mesice). Tak nevim jsem z toho dost spatna. Jak ho mam naucit alespon chodit po ctyrech??? Poradte - PROSIM. A co mam rikat ted blbym sousedkam?? Ja vim, ze mi to muze byt jedno co si ostatni mysli, ale trosku jsem z toho taky nervozni a trapi me to. Predem dik za odpovedi....Nat

marcaa
2. črc 2008

Ahojky, lidé jsou fakt hnusný a starají se o co nemají. Vůbec o tom nepřemýšlej a uvidíš že malej bude za chvilku cupkat...

natalia3
2. črc 2008

Dik, ale vis jak to je cloveka to pak pekne s--e.... A ja kvuli tomu dneska cele dopoledne brecim.... ☹

kotenko
2. črc 2008

Natalia, moja dcerka je psotihnuta a ked niekto nieco o nas hovori, tak nepopieram, ked je to pravda. klebetniciam sa vyhybam... a pozri, co postihnute dieta nie je dietatom a nema pravo na zivot? alebo co...? nepochopila som to... a... co je na tom, ze mas postihnute dieta???? Nerozumiem, nema ta to preco trapit, pokial nemate ine vazne veci, okrem toho, ze nechodi. moja znama nechodila do 18 mesiacov a teraz beha po byte a rodicia ju nahanaju a hovoria jej, aby sa krotila...

riad sa lekarmi, na ostatnych sa mozes z vysoka .... USMIEVAT!!!

natalia3
2. črc 2008

MOC dik za rady, dost me to povzbudilo. Je to me prvni dite tak to asi vidim jinak. ale mas pravdu lhat nebudu - A i kdyby Tobi nikdy nechodil, tak ho hrozne moc miluji a ostatni mu muzou byt jedno.... Cau Nat

natalia3
2. črc 2008

Lidi umi byt zli a mysli si, ze jen oni jsou nejlepsi... Ale jak to pak vidim, jejich deti sice chodily brzo, ale ted jsou venku porad sami, rodice se jim vubec nevenujou. Umi se jen svymi detmi vychloubat, kdy chodily atd. ale venovat se jim nechcou - na to neni cas....

deina
2. črc 2008

Ludia vedia byt hnusni. Natalia, kasli na susedky, stare babizne, nemaju nic poriadneho na praci? 😠 Ked ti rehabilitacna sestra povedala, ze sa dobre vyvija, tak to je dobry znak. Co na tom, ze si dava trosku nacas? Dolezite je, ze robi pokroky. Brat mojho manzela zacal chodit, az ked mal 15 mesiacov a plienky mal tusim az do troch rokov a je to teraz uplne normalny chalan (chlap, kedze uz ma 38 😅).

Mas pravdu, ze mnohi sa detmi len vychvaluju a potom ich trebars posadia k telke a to je vsetko, nevenuju sa im.

Jej, Elinka, gratulujem, Jakubko je velmi sikovny! 😅

Ja hlasim spapanu celu flasticku zeleniny + morcacieho masa! 😅 Maly to zlupol jedna radost, nestacila som sa divit. Ani mlieko si potom nevypytal. Doteraz zjedol len mrkvu celu davku alebo mrkvu so zemiakom, ine mu akosi nechutilo. Spenat vobec, brokolica trosku, karfiol mu chutil...

gucz
2. črc 2008

natalia3 viem že také reči ťa môžu zabolieť, vytočiť, ale kašli na to, aj keď sa to ľahšie asi hovorí ako spraví. U nás sa tiež všetci čudujú, že malá ešte nechodí, však jej tato chodil od 9 mesiacov (o čom dosť pochybujem). Ale mne je jedno kedy začne, hlavneže je to šťastné a spokojné dieťatko.

My sme boli dnes na kontrole u pedooftalmologičky, na kontrole očiek. Od narodenia tam chodíme, nikdy nemala žiadne problémy a dnes mi povedala doktorka, že má na oboch očkách trojky dioptrie a že tam pôjdeme v decembri na kontrolu. Že sa to u takýchto detičiek stáva, a že jej to rastom a vývojom môže zmiznúť, alebo sa tie dioptrie môžu zmenšiť 😢 , taká som odtiaľ išla nešťastná, že mi cestou domov sem tam aj slzy tiekli, keby som nebola medzi ľuďmi, tak sa riadne vyrevem. ☹ . Snáď sa jej to polepší, keď tam pôjdeme na kontrolu. Ale zasa na druhej strane keby malinká aj nosila okuliarky, svet sa nezrúti, hlavne nech je spokojná. Celú cestu od doktorky domov prespala akoby vedela, že mi je z toho naprd.

Elinka malý je riadna šikulka, mojej to teda trvalo podstatne dlhšie, kým sa dopracovala k postaveniu. Gratulujem, len tak ďalej 🙂

deina a potom sa čudujeme, že z čoho má Mišulko také krásne líčenká 🙂 , ale to je dobre že mu chutí.
papa

elinka27
2. črc 2008

natalia, moj maly od narodenia neotvara celkom lave ocko, ma ptozu(ochabnute viecko), tiez ma to niekedy chyti a trapi ma to, a ludia tiez prikukaju na neho a hadzu take sucitne alebo udivene pohlady, vtedy si radsej kusnem do prey poriadne sa nadychnem a snazim sa to nevidiet.No najdu sa aj taky,co sa narovinu opytaju,a vtedy poviem pravdu, ved co ine mi ostava.Ohavarat ta budu aj tak, s tym nic nenarobis.Ale nikdy pred nimi nebudem plakat, to posledne co maly potrebuje aby ho niekto lutoval.Hlavu hore, vsetko bude dobre len to potrebuje cas. 😉

heppu
2. črc 2008

ahojte maminky dnes som bola na kontrole a vyzera ze pojdem skor rodit lebo uz mam vyzretu placentu koncim 35 tt. rodila ste niektora v tomto tyzdni???zaujimalo ci bude miminko v pohode aj ked nebude este take velke moje ma cca 2400 g

andulka4
2. črc 2008

Natali hlavu vzhůru 🙂 Já budu mít zřejmě to samé. Už teď se na to připravuju....jedině co snad budu moct říct je že je nedonošený tak proto je tak pomalý

Jinak kamarádčin kluk má taky 13měsíců a ještě nechodí....tady se tomu smějeme že je línej a nikdo to neřeší jelikož se v životě nachodí dost a dost.Takže klíďo to tak řekni i sousedkám 🙂

Eli Kubík je šikulka dej mu za mě pusinku jak hrooom 🙂

natalia3
2. črc 2008

Ahoj holky, diky dost jste me povzbudily. Ale po pravde receno si uz taky dost delam starosti, on se sam ani neposani, jen kdyz ho posadim. Takze jak jsem psala vali jen sudy a plazi se. No uvidime snad to bude dobry, Jeste jednou moc dekuji za podporu a vsem detickam preju hlavne zdravicko.... HOLKY JSTE FAKT SUPROVY..DIK

argousek
2. črc 2008

Natalia3 Kašli na klevetnice, důležité je, aby byl malý v pohodě. Nemají co na práci, tak pomlouvají. Já se takovým lidem spíš vyhýbám. Já mám zase 19 měsíčního chlapečka (narozen o 3,5měsíce dříve) a ještě nechodí, jen se staví u nábytku a chodí za ručičky. Taky mě to někdy hlodá, ale pak si říkám, že je to úplně jedno, kdy začne, hlavně aby začal. Jedna kolegyně se manžela z bývalé práce se hrozně divila, že Adámek ještě nechodí, tak jsem mu říkala, že jí měl říct, že právě tohle potřeboval slyšet 🙂 Ale pokud už necvičíte, mohu ti poradit knížku od Ivy Dolínkové Cvičíme s kojenci a batolaty prodávají to na www. portal.cz a myslím, že je to šikovná knížka. Je to takové cvičení formou hry, je tam vždy napsáno od kdy je možné cvik cvičit, co se tím posiluje a na co si máš dát pozor. Je to ilustrované barevnými fotografiemi, aby si viděla jak se cvik provádí. Je to pro děti od narození do tří let a já z ní čerpám dodnes. Jsou tam například i cviky pro cvičení dítěte na tom velkém rehabilitačním míči, tak se na to zkus podívat. Třeba by jsi ho tím nějakým způsobem motivovala. Tak hodně štěstí a hlavně hodně trpělivosti

natalia3
2. črc 2008

Jo, dik hned kouknu na tu stranku... Nat

deina
2. črc 2008

Argousek, ta knizka vyzera velmi dobre, to by bolo nieco aj pre Misula. Idem ju skusit pohladat na SK strankach. 🙂

elinka27
2. črc 2008

heppu, ja som rodila v 34tt, a maly je ok, az na tu motoriku v nej trosku zaostava,ale uz si to pomaly dohana a ja dufam,ze pojde stale dalej a neostane stat v jednom bode.Tazko takto dopredu povedat co ta caka kazde dieta je individualne, a zalezi len na nom ako sa mu bude darit.Dobre vsak je,ze dnesna medicina na tom celkom dobre a predcasne narodene deticky aspon vacsina z nich celkom dobre prospievaju 😉 Hlavu hore, vsetko dopadne OK uvidis.

vladimuraz
2. črc 2008

Ahoj holky, omlouvám se, že Vám sem lezu, chtěla bych se na něco zeptat. Mám holčičku narozenou o 3 měsíce dřív, teprve nyní, když jí je 9 měsíců, nám neuroložka povolila očkování hexavakcínou. Na jednu stranu jsem ráda, že to budeme mít za sebou, ale na druhou mám hrozný strach, jak to Klárka zvládne. Nedávno měla jen jeden den horečku a jako bychom se vrátily o pár týdnů nazpět, začaly jsme třeba zase vstávat v noci po třech hodinách na krmení... (už nekojím, po kaši spala 9 hodin v kuse), ještě 14 dní po horečce byla protivná, uplakaná, vůbec ne to veselé miminko, co bývala. Mám kamarádku, jejíž syn se po očkování hexou bloknul úpně, jeho vývoj se zarazil na další 1/4 roku, což jim bylo řečeno někde na specializovaném pracovišti v Praze, po druhé dávce se mu stalo to samé a třetí už mu vůbec nedali. Stejně jako další očkování, on nemá v podstatě nic. Možná nemít tuhle kamarádku, tak jsem v klidu, ale takhle bohužel ne. Chtěla bych zeptat, jak snášely hexu Vaše nedonošené dětičky, měli nějaké reakce? Kdy jste vakcínu dostali, je 6 měsíců korigovaného věku dostačující? Omlouvám se, jestli je můj dotaz hloupý, jsem prostě posera 😖 .
Všem přeju, ať se Vašim prckům i Vám dobře daří!!!

elinka27
2. črc 2008

vladi, my sme hexa dostali klasika v terminoch ako nacas narodene, snad o mesiac neskor myslim, neviem presne.Co sa tyka vyvoja u nas sa to nejak vyrazne neprejavilo, po kazdom ockovani mal ale vysoke horucky, ktore trvali cca 2dni.Inak sme nemali nijake vaznejsie komplikacie.

gucz
3. črc 2008

vlasimuraz aj moju očkovali normálne podľa termínov, a vo vývoji nenastal nejaký zvrat, malú očkovali aj v nemocnici na rizykovej poradni Synagisom 5x a v pohode. Akurát teraz naposledy (hexa) mala jeden deň 38,5 teplotu, ale prešlo to v pohode. Neboj sa očkovania, horšie je dostať tie choroby, aspoň ja si to myslím. V hexa vakcíne sa očkuje aj proti obrne. My pôjdeme teraz aj na očkovanie prevenarom (pneumokoky), a som tzomu rada, len nech už to máme za sebou 🙂

heppu
3. črc 2008

dakujem elinka ja dufam ze mi dnes povedia nieco pozitivne a skusia to oddialit este aspon o tyzden dva ak sa bude dat lebo chcem aby bola v poriadku ale zas asi jej nie je u mna uz dobre tak sa pyta

argousek
3. črc 2008

Ahoj holky, mě překvapuje, že vaše nedonošeňátka očkovali hexou. My jsme dostali normální očkování černý kašel, tetanus, záškrt a hemofilové infekce typu B a to v 8 měsící nekorigovaného a 5 měsíci korigovaného věku. Když jsme měli tohle, tak nám dali prevenar a teď nám očkují injekčně obrnu. Ještě nemáme hepatitidu typu B a ani tuberkulózu. Každé pracoviště si to dělá asi jinak a je to i podle toho jak bylo dítě nezralé. Řekli nám, že nás určitě hexou očkovat nebudou, že by to byla pro Adámka velká zátěž z neurologického hlediska. Vladimuraz raději se na to ještě přeptej, aby malé zbytečně neublížili. Můžeš se na to přeptat třeba na www. porodnice.cz je tam poradna a je tam i neonatolog Tak držím palečky 🙂

deina
3. črc 2008

Miska tiez ockovali normalne podla terminu, nie podla korigovaneho veku, hoci i tak to bolo o mesiac neskor (kvoli nezahojenemu tbc). Prvykrat mal len miernu teplotu a vela spal, trvalo to jeden den a druhykrat mal vyssie teploty, ale tiez len jeden den. Potom bolo vsetko vporiadku, na jeho vyvoji sa to nijako neprejavilo. Tak sa mi zda, ze v Cechach maju k ockovaniu uplne iny pristup.

elize
3. črc 2008

natalia to sa susedka spyta priamo teba? No ja by som jej s vaznou tvarou na to odpovedala: "A je to pravda, ze vas manzel podvadza?" Krute ja viem 😅 ale aspon bude rozmyslat nad niecim inym 😅
Vykasli sa na reci, mna sice tiez vedia poriadne vytocit. Nestoji to za to, naozaj 😉

Eli Kubko je teda riadny chlapisko. Ten tusim predbehne vsetky deti narodene v termine 😀

Aj nam dali hexavakcinu hned.

Ideme na dovcu tak este pobalim par veci a na obed vyrazame. Chcem to stihnut kym Maxik spi. Papa zatial 🙂

andulka4
3. črc 2008

Vladi já už se tu na to taky ptala a zjistila jsem že na Slovensku to dávají normálně podle biologického věku, kdežto u nás né. Většinou co jsem zjišťovala tak se očkujou nedonošenci tak jak psala Argi a né tou Hexou. Tu u nás berou že dídě příliš zatěžuje a bývá pak častěji nemocné.

Já jedu v pondělí na neurologii tak jsem zvědavá co nám tam řeknou, ale máme škaredou reakci na TBC takže se nám očkování protáhne tak jak tak. Každopádně ti napíšu jak jsme dopadli.

janina77
3. črc 2008

Elize - to je dobreeee 😀 😀 😀 (s tou susedkou)

K ockovaniu - nas ockovali ked sme prisli domov z nemocnice a maly trochu pribral, dokina povedala, aby mal aspon 3,5 kg. A normalne Hexou+ prevenar naraz. A po prvom ockovani (mal cca 5 mesiacov biologicky) trosku padol vo vyvine, ale do 1 mesiaca sme to dohnali. Horucky ziadne. Ale preventivne sme davali Panadol. Po druhom ockovani ziadny pokles vo vyvine. Tretie ockovanie mame az koncom augusta.
No a proti TBC zaockovany nie sme, budu nas ockovat az po ukonceni povinneho - ak som dobre pochopila tak az niekedy v 2. roku.

vladimuraz
3. črc 2008

Holky, díky moc za odpovědi. Je vidět, že co doktor, to názor. Naše dětská by malou naočkovala taky hned, ale neuroložka to nedoporučila, doporučení jsme dostali až teď. Všechny děti, co s námi byli na neonatologii a jsou stejně staré, už očkované jsou, tak teda asi taky půjdem. Ale spíš bych byla právě pro tu rozdělenou vakcínu do více dávek, jenže doktorka o tom nechce ani slyšet, asi je to pro ní práce navíc. Prevenar si zrovna vyřizujeme taky, měli bychom na něj mít nárok od státu, tak uvidím, jestli nám ho schválí.

gabinaf
4. črc 2008

Vladimuraz,
my jsem o necelých 6 týdnů dříve, očkování jsme měli posunuté o těch pár týdnů, všechny tři snášel bez problému, měli jsme do toho i Prevenar (2 týdny po Hexa) a nikdy jsme problémy neměli. Myslím si, že je to dost individuální, a že by se to mělo přizpůsobit každému dítěti zvlášt a ne to dělat plošně. Zkus se s nimi domluvit. My jsme zatím nebyli ani nemocní, nikdy jsme neměli teplotu nebo kašel, jednou rýmu, myslím si, že i proto to malý zvládl bez problémů. Snad dodám trochu pozitivní energie na boj s doktory 🙂

gabinaf
4. črc 2008

Tak ještě jednou 🙂
Holky, pročítám si vás, i když moc nepřispívám. Je mi líto, když si přečtu, jak se k vám lidé chovají, co jsou schopni říct. Já mám s Davídkem velké štěstí, ale chvíli mi trvalo, než jsem se na to tak naučila dívat. Když se narodil, všichni strašili. Jaké budou problémy, celý život, v 8 týdnech mi na Vojtovce řekli, že mi bude na levou nohu pajdat (neměl usazenou kyčel, ale toho si asi nevšimli). Odcházela jsem v slzách. A pak mi došlo, že donošený nedonošený, nemá žádné problémy, doktoři je hledají a ne pokaždé najdou. Mám staršího manžela,cizince, z prvního manželství má 3 dospělé děti s vlastními rodinami. Jeho dcera má 11 měsíční dceru. Teprve teď začala lézt, prý za sebou jednu nohu tahá. Moje česká hlava zareagovala: "Tam je nějaký problém". Možná je, ale u nich to neřeší ani doktoři ani rodiče. Nemají tabulky, podle kterých dítě musí v každém měsíci předvést ukázku dovedností a pokud nepředvede, začne série vyšetření na to, co je kde špatně. Pokud to bude přetrvávat, pak s tím něco začnou. Neříkám, že to je dobře nebo špatně, říkám, že nestresují rodiče. My, hlavně u nedonošených dětí, pořád posloucháme, že když to nebo ono je tak nebo takhle, je to proto, že.... Proč nedají každému dítěti stejnou šanci? tak bude chodit v 18 měsících, no a co? Chodí? Chodí. Vykašlete se na špatné prognózy, radujte se z každého dne, z každého úsměvu (myslím, že Argoušek nebo Kikimaruška by mohly vyprávět 😉 ), vykašlete se na lidi. Vaše dítě je vaše láska a jste pyšné na všechno, ať je to v souladu s tabulkama nebo ne. Ať si na pískovišti říkají co chtějí. Berte to tak, že naše děti jsou silnější osobnosti, mají většího sílu bojovat a vyhrát!! Tak moc bych vám chtěla předat trochu svojeho optimismu 🙂