Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

janina77
19. črc 2008

ano, pri sedeni grcka aj domi. Sam este nesedi, a zrejme ked ho posadim ku mne na kolena (ale vacsinou to robi svokre), tak vygrcne. Skusala som aj menej zatahovat plienku, lebo ked bol bez bodyna, tak som si vsimla, ze ta plienka sa mu pri sedeni zarezava do bruska, ale pomohlo len minimalne. Oni nesedia tak rovno a vsetky organy v brus. dutine zrejme tlacia na zaludok, ked su kus zhrbeni.

deina
19. črc 2008

No ano, je pri tom sedeni este taky zhrbeny, ale ked on niezeby sa opieral o moj chrbat, on sa musi vytiahnut do sedu! 😖 Ja ho dam spat a zase sa vytiahne - take brusaky asi nie je bohvieco na zaludok. 😕 Ale predtym sa mu to nestavalo, aj ked mi sedel na kolenach.

gucz
20. črc 2008

deina nevymenila si mu druh plienok? Moja začala po čase viac grckať, keď som jej kúpila hugies plienky. Tie majú taký moc pevný a vysoký pás, asi ju to tlačilo na žalúdok ak som ju mala posadenú na kolenách. Predtým som používala pampersky (oranžové slep&play) a keď sme sa k nim vrátili, grckať prestala, zaujímavé, že? A pritom nemala ani nemá reflux.

elinka27
20. črc 2008

nozicku si zacal chytat asi tak pred mesiacom, podla tabulky psychomotorickeho vyvoja co mam doma,to zacinaju deti robit cca okolo 7 mesiacov,takze to mame ok.Inak ked na tu tabulku pozeram,tak my sme vzdy na rozhrani medzi dvoma mesiacmi, myslim tym,ze v niecom sme nacas a nieco o ten mesiac pozadu.Tak si myslim,ze je to vlastne ok,lebo kazde dieta je individualne.

Co sa tyka toho grckania, tak nam nikdy oficialne nepotvrdili reflux,ale ja si aj tak myslim,ze ho mame,skusala som AR mlieko ale u nas nezabralo,lebo maly vypil take iste mnozstvo ako normalneho a bolo mu tazko od zaludka neslo mu odgrgnut a mal krce.Tak je pre neho lepsie ked si radsej vygrcne co ma navyse a netlaci ho to, aj ked je to narocne, lebo musim stale byt v strehu ked niekde sme aby sa neogrcol, popripade mna neogrcol a tak nosime uteraky na odgrgavanie a nahradne veci.Prave teraz sa balime na dovolenku, ideme na 10dni,ale veci mame ako keby sme isli na mesiac 🙂

Zatial sa s vami lucim, do 30 jula budeme dovolenkovat, tak sa tu mavajte zatial pekne. 😉

gucz
20. črc 2008

elinka27 krásnu dovolenku prajem, užite si to 🙂

andulka4
20. črc 2008

Eli pěknou dovolenku 🙂

Deina od mých kamarádek ty 2holčičky si začaly chytat nožičky a cpát si je do pusinky hned po 4tém měsíci....čili je to velmi individuální (podle tabulek bych to nebrala 😝 )

deina
21. črc 2008

Eli, krasnu dovolenku. 🙂

Nemenila som mu plienky, pouzivame Pampersky Active Baby, obcas Sleep and Play. Fakt neviem, z coho to ma, vcera grkal, ked som ho mala v polohe na odgrnutie. 😕 No ved uvidime, co nam povedia na gastre.

Ja sa velmi tabulkami neriadim, kedze vidim, ze aj u donosenych deti su velmi velke rozdiely vo vyvoji. Len tie nase musia neustale sledovat, chudiatka. 😖 Znamych syn je donoseny, o mesiac mladsi ako nas maly a este sa nevie celkom pretocit a len nedavno sa naucil udrzat si hlavicku pri tahani do sedu. A trapil ho niekto cvicenim, co myslite?

gucz
21. črc 2008

deina možno je to grckanie len prechodné. Moja grckávala hodne, na začiatku, potom jej to prešlo, potom zasa grckala tri dni, potom zasa dlho nie a tak dokola. Na gastro nás ani neposlali, a prešlo jej to, negrckala ani nepametám. Tak sa neboj, budeme Vám držať palčeky, aby vyšetrenie dopadlo dobre

andulka4
21. črc 2008

No mě Davídek grckal tak od 3ho do 4ho měsíce.Celkem tedy asi 2měsíce.Reflux to prý nebyl....to by se ukázalo už od narození tak nás na sono ani neposílali.Prý jsem ho moc překrmovala, ale nevím :(podle mne se překojit nedá 😉 Každopádně to bylo hrozné....každý den jsem ho aspoň 3x převlíkala a pračka mi jela nonstop.Teď už to vůbec nedělá(musím to zaklepat)

Deino nezvýšila jsi mu dávky jídla?Třeba ho to tlačí moc v bříšku? Nepláče ti třeba víc....jako že by ho bolelo bříško! Nic jiného mne nenapadá.Reflux to ale podle mne nebude...to by blinkal od narození.
Tak přeji ať to brzo přejde

rohacka
21. črc 2008

Nas poslali s Kubkom na gastro pre podozrenie na reflux, ked mal 13 mesiacov, lebo mi 3 tyzdne len v noci kaslal. Nikdy po jedle negrckal. Ked som oponovala, ze nemoze mat reflux, ved by ho mal od narodenia, lekarka mi povedala: A vy si myslite, ze dospeli nemaju reflux? Tak ma schladila... Ale na vysetreni mal reflux len 2 x za 10 minut, tak nam napisali - mierna forma. Ked na to pozrela obvodacka, povedala, ze nic si z toho nemam robit, ze to ma mozno kazdy clovek v takej miernej forme.

andulka4
21. črc 2008

No já myslím že to má každé dítě v té malé formě 🙂 Přece jen se málo hýbe jen vlastně leží...atd
Kamarádčina dcera ho má a je to dost hrozné....to by Deina určitě věděla že ho mají jelikož ona vyvrhne opravdu vše co sní....musejí ji dávat AR mléko.

Deina ale vlastně psala že ho mají že? A to ho máte od začátku?

Spíš bych to vyděla na to že dostává už zeleninku a tak grcká...je to přece jen těžké do žaludku a více se už hýbe...

deina
22. črc 2008

Nie som si ista, ci reflux maly ma, lebo este ho nato nevysetrili, len nam dala gastro lekarka AR mlieko. Odvtedy uz negrckal a teraz sme objednani na sono, no ale dufam, ze mu nic nie je. Ked on grcka aj po zelenine, aj po mlieku, je to jedno. Davky som mu nezvysovala, stale ma tych 120ml mlieka a zo zeleniny zje priblizne jednu hipp flasticku (tie vacsie, od 5.mesiaca). Ale ako nanho davam vacsi pozor, aby nesedel po jedle alebo sa prilis nevrtel, tak je to lepsie. 🙂

deina
22. črc 2008

Este ma tak napada: nemoze to byt aj kvoli tomu, ze mu idu zubky? 😕

andulka4
22. črc 2008

No tak to se omlouvám nevěděla jsem že máte Reflux už diagnostikovaný.Pak tedy nechápu proč řešíš že grcká...má to z refluxu.Nějak jsem se do toho zamotala a nechápu to...asi jsem si špatně přečetla o čem píšeš 😲

Jinak ten růst zoubků to je dost složité....ptala jsem se na to mojí zubařky a každému se prořezávají jinak dlouhou dobu. Tvar dásínek se mění i 2měsíce....a to to miminko nebolí.Prsty a předměty si dítě do pusinky strká né proto že mu rostou zuby ale proto že objevuje svět.Samozřejmě pokud už se mu prořezávají tak si je do pusinky strká o to raději. Růst zubů je provázen velkým slintáním, někdy teplotama a spíš bych řekla nechutenstvím.

První se prořezávají spodní zuby ale je i vyjímka kdy se mohou prořezat i vrchní.

deina
22. črc 2008

No ja si praveze nie som ista, ci mame reflux. Asi je to divne, ale doktora mu sono nerobila, dala mu AR mlieko a ze uvidime, co to spravi. Spravilo to to, ze prestal grckat, bolo to uzasne. Zacal zase az nedavno. Doktorka nas vtedy, ked nam dala to mlieko, objednala aj na sono, ale to je az zaciatkom augusta, tam sa uvidi, co sa deje. Mne je divne to, ze uz hadam dva mesiace negrckal a teraz zase zacal. Predtym mohol robit hocico, aj sa krutit po jedle, bolo to vporiadku a teraz? Ta zmena mi je divna. 😕

Maly by teraz najradsej vsetko zjedol. Minule chcel zjest slimaka od Fisher Price, strasne sa jedoval, ze ho zjest nevedel? A vcera sa zahryzol manzelovi do kolena. 😀

andulka4
22. črc 2008

Deinuš tak to ti neumím poradit 😢

David mi zase začal blinkat ale vím od čeho to má....buďto si strká prsty tak hluboko do pusy že se začne dávit a nebo si chytá kolínka a to si ty nohy přitáhne hodně k tělu takže taky ublinkne

Těžko říct z čeho to vy máte:(

deina
22. črc 2008

Uz to nie je tak daleko, ked pojdeme ku gastrolekarke, tak hadam bude vediet, co s nim. 🙂

Baby, mam novinku - ideme kupovat dom!!! 😅 😅 😅

gucz
22. črc 2008

íha, tak predsa? Na dedine, či na okraji mesta? Mišulko aspoň môže behať po dvorčeku na druhý rok 🙂

deina
22. črc 2008

Na dedine. 🙂 Teraz sa naraz aj tesim, aj obavam. Budem totiz musiet sadnut za volant. 😨 Jaj, jaaaj... bojim, bojim.

gucz
22. črc 2008

neboj, Ty to zvládneš, chce to len cvik, ja som nešoférovala 7 rokov a keď som ostala tehu, tak som sa odvážila, lebo sa mi na poradne nechcelo trepať autobusom. To bude v pohodke, teším sa s tebou, že budete mať novučké bývanie.papa

deina
22. črc 2008

Vdaka. 🙂 Budem to musiet zvladnut, nejako sa prekonat. Uf, snad to pojde...

janina77
23. črc 2008

Ahojte maminy,
tak my mame dnes presne rok! Tlacia sa mi slzy do oci, ked si spomeniem aky bol malinkaty, ked sa narodil, a ake chlapcisko je z neho teraz. Len tak pre zhrnutie - nie je toho vela, co dokaze, ale my sme veeelmi spokojni - Domi sa vie otacat z chrbta na brusko, aj naopak, len to som este stale nezistila, ci to robi umyselne alebo nie, lozi po 4, za zaujimavou hrackou, mobilom, igelitkou prejde aj 2-3 metre, sedi len s oporou. Vyska, krici, smeje sa nahlas, ale zatial nerorprava ziadne slova.
Tak som to strucne zhrnula, musim koncit, lebo prave bojuje zo vsetkych sil, aby vam aj on daco napisal.

Priestor pre Domiho:
-skoro mi to zmazal, takze vam nenapise nic, posielam 😉

gucz
23. črc 2008

janina77 všetko najlepšie Tebe aj Dominkovi prajem z celého srdiečka, aby Vám Domko robil len radosť, aby mal stále na tvári úsmev a bol spokojné dieťatko, aby sa Vám všetky choroby vyhýbali, veľa veľa šťastia a lásky a radosti zo života Vám prajeme.
to pretáčanie už bude asi vedomé, keď aj lozí po 4, je to šikulka 🙂

moja malá bola včera na poradni pre detičky, doktorka s ňou bola veľmi spokojná, že je to šikovná baba na to všetko čo si prežila, ani nevadí, že ešte nechodí sama. Zaočkovali nás prevenarom, tak má malá dnes teplotku, ráno skoro 39, ale už jej to klesá. Snáď budeme už zajtra ok

kajdzas
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andulka4
23. črc 2008

Dominičku tetka Andulka ti přeje všecičko nejnejnej k tvým PRVNÍM NAROZENINÁM......posílám ti přes maminku velikananánskou pusinku 😉

Gudz jsem ráda že jste byli pochváleni 🙂

Jinak David taky překvapuje 🙂 Začal se mi v noci ve spaní přetáčet na bříško 🙂 Přes den mu to jde jen na bok tak to ho dotočím 🙂 Je ale hrozně šikovný protože to dělá správně. Skrčí nožičky-překulí je na bok-pak přidá i ruce.....no prostě to cvičení 100%pomáhá a dělá to správě 😝 žádné zaklánění hlavičky nebo propínání do luku 😀

janina77
23. črc 2008

andulka, super, tak to je vyborne, ze sa takto pretaca.
Inak k tomu luku - ja som mala z toho tiez depku, ked sa vytacal do luku a tak sa snazil otocit. Nasa rehabka v LC mi povedala, ze je to zle, ze ho v tom vobec nemam podporovat. A potom som bola v BB a tam mi primarka z rehabky povedala, ze je to dobre, ze on sa bude proste tak otacat, lebo ma hypertonus. A neurologicka to tiez podporovala, aj ked sa prehynal do luku na chrbte (nie na boku) a tak sa snazil pohybovat. Tak potom nech sa v tom matka vyzna, co je dobre a co nie 😖

deina
23. črc 2008

Janina, prajem Domkovi vsetko najlepsie k prvym narodeninam. 😵

My sme dnes boli u neurologicky - prvykrat - a parada, Misulo bol pochvaleny. Vraj je velmi sikovny a lekarka ho dobre odhladla, ze hypotoniu ma hranicnu. Vraj je to takmer vporiadku a ani by nemusel cvicit, ale ze mu len prospeje, ked ho trosku usmernime, ale bude stacit, ked s nim budeme cvicit doma. Tak nam daky cvik ukazu na rehabilitacii a to budeme cvicit. Zevraj by sa uz mal vediet pretocit aj z bruska na chrbatik (naopak bez problemov), ale to mu este nejde - tie svaly na chrbte ma trosku slabsie + musi pretacat riadnu vahu. 😅

To vytacanie do luku je zle? 😕 On tiez tak zacal, teraz to uz tak nerobi, ale nikto sa nanho kvoli tomu nestazoval a dnes neurologicka povedala, ze vsetko robi spravne.

Ale ja sa bojim - on opat divne dycha. Nie je to take chrcanie, ako ked mal zapal priedusiek - ale neznie to dobre. ☹ Zajtra rano ho beriem k lekarke.

andulka4
23. črc 2008

Deino to neřeš jestli se propíná 🙂 hlavně že se přetáčí 🙂 Neuroložka by si něčeho špatného jistě všimla....jste borci

Jo a zítra raději k Dr zajdi!!!!!!

deina
23. črc 2008

Uz sa neprepina, teraz sa velmi pekne pretaca. Len naspat mu to akosi nejde, snazi sa, snazi... tak mu trosku pomozeme cvicenim. 🙂 To fakt by sa uz mal vediet pretacat aj spat? 😕 Ona to tak povedala, ale zase nie dako zdesene, ze sa este nepretoci aj naspat, len to tak podotkla, ale s takym tonom, ze nevadi...

Bojim sa, ze nas zase lekarka posle do nemocnice. ☹ Ja nechcem, ved hentak liecit ho viem aj doma, v nemocnici ho len stresovali, chudatko moje.

janina77
23. črc 2008

baby, a ako to vlastne vyzera, ked sa dieta otaca z bruska na chrbat? Ako si da rucky? Cim svihne? Lebo moj maly to robi neviemako 🙂 . Na posteli tak, ze sa postavi na hlavu a tak sa pretoci. A na zemi fakt neviemako, mne to skor pripada, ze si da blizko seba rucky alebo nozky a proste spadne na chrbat. 😲