Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

alenaba
8. lis 2012

@evakva Veronika sa mi narodila v 36tt. sekciou, mliečko som mala kojila soma a našťastie kojím stále, ale odsávačku využívam tiež, najprv sme mali trošku problém - veľmi sa unavila, tak som to riešila tak, ako prvé dostala prsko a potom sme dali z flaše, neskôr začala jeden prsník odmietať, tak odstriekavam - cez deň pije len z prska na požiadanie a večer po kúpaní prsko plus odstriekané mliečko.

helcas
8. lis 2012

@adelka89 Dobrý den, možná už máte zájemkyň dost, ale také se nabízím 🙂 Naší holčičce jsou 2 roky a narodila se ve 30. týdnu. Kdyžtak se ozvěte, Helča

an1ta
9. lis 2012

@vierazit198 Ahoj, Moj syn dostaval Synagis, 5 davok , kazdy mesiac jednu od dec do aprila, neboli ziadne neziaduce reakcie, Toto nie je ockovanie ako tie povinne, toto su protilatky a preto ich treba podavat pravidelne kazdy mesiac v rizikovom obdobi. Je to na tebe ci das alebo nie, ja som neolutovala ze maly tu vakcinu mal. 😉

mimi
9. lis 2012

@evakva urcite si kup odsavacku, mne sa obidve deti narodili predcasne a vyuzila som ju hlavne na zaciatku, ked boli slabucke a nevedeli sat.
@adelka89 rada ti odpoviem, syn sa narodil v 32tt a teraz ma 6 rokov 😉

mimi
9. lis 2012

@vierazit198 no to si musis zvazit sama, obidve deti mam predcasne narodene, maly je zaockovany a vkuse je chory ☹ dcerku som uz nedala ockovat, syn je neustale pri nej a musim poklopat, ze sa drzi napriek tomu, ze sme neabsolvovali ziadne ockovanie 🙂

stellamaris
9. lis 2012

@evakva moj syncek sa narodil akutnou sekciou v 34+6tt.,bol na nedonoseneckom oddeleni,hned ma upozornili,ze na kojenie bude slaby,tak som mliecko odsavala a oni mu ho davali z flasky a kombinovali sme to s umelym mliekom,ale skusala som ho prikladat k prsniku,no nevytiahol ani kvapku,az po mesiaci...a odsavacku som mala elektricku a velmi som ju vyuzila....takze odporucam ti nejaku si zohnat,medelu odsavacku som mala v nemocnici,bola super 🙂

racerunner
9. lis 2012

@adelka89 Ahoj Adél, zaujal mně Tvůj příspěvek ohledně Tvé práce o extrémně nedonošených dětech. Konkrétně věta "Chci dokázat, že i děti,které na svět spěchaly velmi brzy mají právo na plnohodnotný život a NIKDO nemá právo rozhodovat o jejich budoucnosti ". Mám osobní zkušenost se zachraňováním takových dětí (na pracovišti neonatologického JIPu pracuji) a zároveň mám za sebou stáže v různých perinatologických centrech. Můžu tě ujistit , že jsem nikdy nenabyla dojmu, že by jim někdo něco chtěl upřít? Naopak...hranice viability se neustále posouvá. A my zdravotníci si o tom můžeme myslet své. Ve svém okolí a ze všech stáží nemám pocit, že by si někdo chtěl někdy hrát na nějakého soudce budoucnosti těch dětí? Ba naopak. V neonatologii je stále velký prostor pro zlepšování a výzkum, který jde hekticky kupředu a neonatologická společnost velmi přísně dbá na to, která pracovitě v republice jednotlivé statuty "center" dostanou. Jsou to taková, která splňují nejnovější stadarty péče a umí se postarat i o ty nejdříve narozené děti (perinatologická centra). A samozřejmě i v těch nižších centerch a porodnicích , když se už takový porod neplánovaně přihodí, zachraňujeme, ač samozřejmě okamžitě překládáme (jsme intermed. c.). Téma je moc hezké, jen mě prostě zajímá, co tě k němu dovedlo. Právě proto, že i extrémně nezralý novorozenec může být časem zcela vpořádku a nikdo z nás nedokáže příliš dobře odhadnout, který to bude..., se tyhle děti zachraňují... Nebo máš jinou zkušenost? Díky.

stellamaris
10. lis 2012

@racerunner velmi pekne si to napisala 🙂 ja mam svoju osobnu skusenost,moj syn bol na nedonoseneckom oddeleni par dni,ked som videla,kolko este mensich deticiek mali v inkubatoroch,extremmnych nedonosencov (medzi 500g-1000g),tak mi tiekli slzy.....doktori boli ale velmi mili a tak mi vysvetlili,ze sice nevidia do ich buducnosti,ale mozu povedat,ze väcsinou budu v poriadku zdravotne a dobehnu svojich rovesnikov,narodenych v termine 😉 este som videla galeriu fotografii byvalych detskych pacientov a bola som nadsena,kolko deti uz zachranili ....vdaka novym poznatkom a modernym pristrojom......ja som mala akutnu sekciu a tak prisli dvaja neonatologovia sanitkou po mojho syna,stali uz pred operacnou salou a na pooperacnom som videla synka uz v cestovnom inkubatore,najnovsia technika,plne vybaveni boli,tak som vedela,ze je v dobrych rukach 😉

hula
10. lis 2012

baby prosim mate niekto s vašimi detickami ductus?nas odporucili na operaciu ale az po roku ,boze ja neviem som si myslela ze najhorsie sme si uz uzili ale nie neskoncilo to oooo jako sa ja bojim

vierazit198
10. lis 2012

@an1ta Dakujem ti pekne ze si mi odpisala,,, ano aj ja som sa rozhodla dame ho stepit.. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vy ste v ktorom tyzdni narodeny? kolko uz mate? aj si kojila? ako ti znasal stepenia?

vierazit198
10. lis 2012

@mimi dakujem za odpoved

vierazit198
10. lis 2012

@jeemima Kedy chces ist dat ockovat? my ideme 21 novembra

an1ta
10. lis 2012

@vierazit198 Ahoj, David sa narodil v 30+2tt akutnou sekciou, mala som preeklampsiu. Uz ma 25 mesiacov, sikovny zdravy, jazdi na cykloodrazadle..... len rozpravat sa mu nechce. Nekojila som, odsavala som ale kvoli mojim liekom som nemohla davat malemu, a potom ked som uz nebrala lieky aj mlieko sa stratilo... Bolo to tazke ale zvladli sme to 😉 Ten synagis zvladal v pohode, tam sme vzdy museli pockat cca 30 minut vtedy este skontrolovali miesto vpichu ale ani raz nebol problem.

racerunner
11. lis 2012

@stellamaris Děkuju, já to od Adélky vzala osobněji, než to ona myslela - neměla tím namysli zdravotníky. Naopak. Je totiž pravda, že mezi lidmi obecně, ale dokonce i pediatry je spousta těch, co jsou proti snižování hranice viability...Ti ale většinou neonatologii přímo nedělají. Člověk o tom musí být hluboce přesvědčen, aby to mohl dělat se zápalem. Práce je to krásná, ale není tak veselá, jak by se mohlo zdát ( já z tohohle důvodu také nakonec volím pediatrii všeobecnou...) ....Je fakt moc krásné, když se to povede, ale bohužel z mého pohledu člověka, který se setkává s těmi dětičkami denně, je jich stále ještě hrozně málo...Jenomže kdo z nás může dopředu říct, že zrovna tohle děťátko dopadne špatně / dobře? To prostě odhadnout neumíme. Navíc - ani kdybychom uměli, není to jako na trhu- "tak já ho nechci, když bude slepý"....(mám nyní celou dobu namysli ty opravdu velmi extrémně nezralé pod 25tt). Takže myslet si o tom můžem všichni co chceme, ale ve finále neznám lékaře, který by nezachraňoval ... A pak ještě jedna zkušenost - mámy těch dětí jsou andělé. Co ty pak s těmi dětmi dokážou dál doma, to je vážně zázrak...i tady si strašně ráda čtu, jak všechny odhodlaně bojujete !

vanule
11. lis 2012

@an1ta ahojky, po přečtení tvého přípěvku jsem se mi vybavil den před půl rokem, kdy mi zjistili preeklampsii a malá musela ve 34tt ven. Já bych se ráda zeptala tebe, jak dál tě léčili a za jak dlouho jsi byla v pohodě? Jak říkám včera to byl půl rok od porodu a já stále chodím po doktorech a něco se řeší a léčí, už i přestávám doufat, že to někdy skončí.

an1ta
12. lis 2012

@vanule ahoj, Tak ja som sa dala dokopy celkom rychlo, ja som bola v nemocnici dokopy 3 tyzdne, takze psychicky na dne, hned ako som dosla domov moj tlak zacal pekne kleset, postupne som vynechavala lieky. Absolvovala som vysetrenie na nefrologii, bielkoviny sa za 4 mesiace vratili do normalu, sono brusnych organov, vysetrenie na endokrinologii, aj test funkcie nadoblicky, mala som holterov monitor (na monitorovanie tlaku 24h) ale nic sa nezistilo, vsetko upravil cas. Aj to odsavanie som nestihala, aj som to nezvladala psychicky, ma to strasne vycerpavalo ze odsat vyliat kvoli liekom.... ☹ ked som prisla o mlieko tlak zacal klesat... Kym sa ustalil preslo niekolko mesiacov, ja som to uz potom nechala tak, ked mi moja doky povedala ze tych 130/80je este v pohode, to chce cas kym sa vsetko da spat do normalu. Teraz po dvoch rokoch mam ten spodny tak medzi 70-80 ako kedy. Drzim Ti palce aby sa ti tiez rychlo upravil tlak. 😉

robinsonkaa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mariannka1
13. lis 2012

mile maminky, chcem sa spýtať, ako ste riesili to, cim nas neustale strasili v nemocnici....ziadne navstevy, co najviac doma, ziaden kolektiv a predovsetkym ziadne deti, aspon do dvoch rokov???? ☹ náš Tomáško sa narodil v 30tt, mame BPT, sme doma na kysliku, plucna hypertenzia....je mi jasne, ze sa treba vyhzbat chorym ludom, najma detom ale zas nemam v umysle urobit zo svojho syna asociala 😒 a myslim, ze ked uz musime chodit na tolko vysetreni do nemocnice madzi chorych, tak sem tam nejaka ta vychadzka nam snad neublizi??? ci sedite doma so svojimi detmi bez kontakov s ostatnymi??? dakujem za odpovede

mitote
13. lis 2012

@mariannka1 tak to me nikdo nerikal, dostala jsem dve brozurky a tam je napsano pouze ze se ma zachovat po prichodu domu sestinedeli, omezit navstevy a chozeni mezi vice lidi - obchody, atd... ale do dvou let doma? To jsem jeste neslysela.

mariannka1
13. lis 2012

@mitote no my sme teraz boli kvoli tomu kysliku 5dni na pneumologii a tam mi sestricka povedala, ze by si rozmyslela, ci vobec babku pustit po roku za malym..... 😒 viem, naco si mam davat pozor, nemam v umysle svoje dieta vystavovat zbytocne chorobam ale toto mi prislo chore. mame dve netere, dvoch synovcov, velku rodinu a vsetci sme sa na Tomáška velmi tesili, tak by mi bolo luto, zvariet ho teraz doma... ☹

mitote
13. lis 2012

@mariannka1 ono je to asi pripad od pripadu, my jeste doma nejsme a jeste nejaky mesic nebudeme, ale vim, ze kamaradka pred sestilety chodila normalne ven a mezi lidi, ale nemeli zadne problemy. Ja bych rodine dala rousky a klidne je pustila. My to take planujeme, pokud nekdo bude muset videt malou v "sestinedeli", tak si vydezinfikuje ruce a vezme rousku. Pak nevidim problem.

luly3
13. lis 2012

@mitote ahoj Simon sa narodil v 33 tt + 4, mal 1800 g..., keď ho pustili dom tak hneď v ten deň k nám
došla celá moja rodina a to je nás dosť 😀 😀 😀 nikdy som nikdy nikomu nezakázala dojsť a Simon
má dnes rok a vôbec nebol chorý..., imunitu má parádnu 🙂
môj názor ak je dieťa zdravé a nemá zdravotné problémy nieje treba ho izolovať čím viac ho chrániš tým viac bude chorí 😉

mitote
13. lis 2012

@luly3 ja vim, me to nerikej, take pisu, ze me to do dvou let prijde divne 😉

vierazit198
13. lis 2012

@adakujem TI velmi to pomze ked si mozem vymnit skusenosti a hlavne dodala si mi silu aby som sa nebala aj ked je drobec skorej narodeny 😉 😉 😉 😉 😉 😉 tak na buducu stredu pojdeme pichat tak verim ze bude vsetko ok 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 som rada ze sa mate dobre..a to ze nerozprava ??? neboj sa zacne ale potom budes z toho unavena tolko bude rozpravat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 este raz dakujem ahoj a prajem vsetko dobre

saskapac
16. lis 2012

@racerunner prosím ťa , nesleduješ náhodou maminku @sima21 a jej bojovníčku Timejku? Majú to ťažké a potrebovala by akútne konzultovať postup ďalej. Nevedela by si jej niekoho odporučiť? Ďakujem!!!

misak33
16. lis 2012

Ahoj holky, náhodou jsem narazila na vaše otázky. Můj syn se mi narodil ve 32. týdnu, podle ultrazvuku ve 29. týdnu těh. Vážil 1500g. Dnes je mu 14. let a nikdo by na něm nepoznal, že se musel během dvou měsíců v inkubátoru potýkat se spoustou nepříjemností... injekce na anemii, sondování, protože byl příliš malý a nedokázal sám sát... Tenkrát jsem tam ani nemohla být s ním. Chodila jsem za ním 2x denně a zbytek času probrečela nad prázdnou postýlkou. Až teď po 14ti letech jsem se odhodlala zkusit pořídit mu sourozence. Snažíme se o miminko a doufám, že se nám to povede a bude tentokrát vše probíhat bez problémů.

renata9
16. lis 2012

@hula ahoj,mojej malej operovali duktus ked mala 1 mesiac,bála som sa strašne,ale maličká to zvládla..........neviem prečo vám povedali až po roku,ale asi preto,lebo si myslia,že sa to možno ešte zrastie ...............my sme to mali moc velké a robilo jej to šarapatu s krvným obehom

hula
17. lis 2012

@renata9 ahoj no mi,praveze nemame problem len to je stale otvorene nie moc velke,tak asi preto lebo ze ked sa to neuzavrelo hned po mesiaci tak teraz musime cakat pokym bude vacsi tak asi koli tomu no dufam ze to zvladneme aj mi a kolko ste boli hospitalizovany

hula
17. lis 2012

@mariannka1 ahoj moja aj mi mame BPD a vobec nesedime doma a aj navsteva k nam chodi ,takze nie neobmedzujte sa ale vobec

renata9
17. lis 2012

@hula oni jej to robili,ked ešte ležala na JIS-ke,ležala v nemocke od narodenia 80 dní