Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lubjatqo
3. bře 2013

ahojte, mne sa malý narodil v 34+0tt s mierami 1900g a 47cm. Dýchal sám, komplikácie žiadne, pár dní si poležal v inkubátore, pár dní na oddelení patologických novorodencoch. Cvičili sme Vojtu ale v 8 mesiacoch nám povedali, že už nemusíme, resp. nemáme. Teraz má drobec 13 mesicov. Váhovo a výškovo je na tom ako rovesníci. Všetko robí ako rovesníci narodených v termíne. Všade kam prídeme (neuro,očné,kontroly na Antolskej) sú z neho paf, lebo všetko dohnal tak rýchlo a predsa jeho pediatrička sa vzjadruje o ňom ako o zaostalom. Pretože neurobí pá-pá a ťap-ťap na jej povel! Sám chodí, resp. pustí sa, spraví zopár krokov, je si ešte trochu neistý. Ale osobne si nemyslím, že by v 13-tich mesiacoch musel bezpodmienečne suprovo chodiť. Bohužiaľ na výmenu pediatričky nemôžem ani pomyslieť, nemáme na výber (bývame na dedine a táto je nabližšie) :(
Máte niektorá takéto skúsenosti s doktormi? (nie len s pediatričkou)

luly3
5. bře 2013

@lubjatqo ahoj mne sa drobec narodil 33 tt 1800g a 44cm 🙂 tiež sme boli a sme úplne zdravučký 😅 😅 😅
pediatričkú mám najlepšiu na svete 😉
ale na tvojom mieste jej normálne poviem , že si neprajem aby sa vyjadrovala o mojom dieťati, že je zaostalý 🙂 🙂 🙂
povec jej, že je profesionálka a že by sa mala vyjadrovať odborne a to že je nedonosený..., pretože nedonosené dieťa nieje zaostalé dieťa 🙂 🙂 🙂

cuceravalucy
5. bře 2013

ahoj mamicky. aj mne sa syncek narodil skoro v 29.tt s vahou 1480g.
no urtite by som si od lekarky vyprosila aby sa takto vyjadrovala o mojom dietati. treba jej to povedat na rovinu ze tvoje dieta nieje cvicena opica ze na povel tapuska :D to musi byt riadna tapa ta dr :D

lubjatqo
7. bře 2013

@luly3 ja ju zakaždým opravím, keď povie zaostalý - že je nedonosený 🙂 sestrička je milá, krásna, úžasná, tá sa len smeje vždy 🙂
inak kedy Ti začal malý sám chodiť? pretože mne povedala, že ak na najbližšie očkovanie nepríde po svojich (v 15tich mesiacoch), budeme musieť ísť na nejaké vyšetrenie, či čo :-/

vierazit198
12. bře 2013

haha normalne si ma pobavila lubjaqo , my sme 32t 1870 g a stale sa len pretacame :( mrzi ma to no viem ze moj drobec je zdravy a bude sedkat a aj chodit no trocha neskorej .. 😉 😉 😉

luly3
12. bře 2013

@lubjatqo úplne sám že išiel kam chcel na začiatku 14 mesiaca 😉 ale tak to čo máš za dokinu veď ak dieťa nechodí do 18 mesiaca ešte je to v pohode potom by mala robiť bububu a nie teraz 😉
nemaj strach on sa pustí, niekomu to trvá dlhšie niekomu kratšie 🙂

venuss
13. bře 2013

ahoj maminky, mam dvojčátka holčičky narozené v 37.mém týdnu. Plně kojím. Holky nesnesou mléčné výrobky z mé strany. Myslíte, že je to chvilkový stav, nebo se může jednat o alergii na BKM. Jedna z holek má po požítí zelený průjem a jinak obě mají křeče, nic víc. děkuji za rady.

stellamaris
13. bře 2013

@lubjatqo zaostala je doktorka,nemoze predcasne narodene dieta porovnavat s terminovo narodenymi detmi,ako hovori nas pediater....mne vravi na kazdej kontrole,ze nas maly je sice mensi a lahsi ako ine deti,ale vo vyvoji ich dobieha a vzdy doda,ze je zdravy ,sikovny a pekny chlapcek 😉 .......,...este nesedi,nema este zubky a pije iba mliecko,prikrmy odmieta...vzdy vravim,ostatne pride tiez a nestresujem sa.chodim s nim na osteopatiu,doma cvicime s nim a malemu sa dari super...

hula
14. bře 2013

baby 14.4 mam nastup do Dunajskej Lužnej je tu este niekto s tymto termínom ::?

canama
15. bře 2013

Prave som sa ratila z kontroly u rehablitacnej lekarky,,,nasrdena....doteraz nam ordinovala Vojtovku aj ked neurologicka aj rehabilitacna sestricka tvrdia ze je to zbytocne a ani sme na rehabilitaciu Vojtovku velmi necvicili. Dcerka uz zacala stvornozkovat, na nozicky sa sama este nepostavi ale doktorka tvrdi ze vo Vojtovke treba pokracovat. Pokial viem tak stvornozkujuce deti uz Vojtovku cvicit nemaju, ci??? 😒 Ja tu doktorku fakt nemusim, ale ta sestricka s ktorou cvicime je super.

rohacka
17. bře 2013

@canama cvicia dalej, ak stvrnozkovanie je je uplne bezchybne...napr. ak dietatko vytaca viac jedno chodidlo ako druhe pri pohybe po styroch - bezny laik si to nevsimne, ale lekar ano, alebo ma velmi prehnuty chrbatik, alebo kolienka daleko od seba...no proste je viacero dovodov, preco sa cvici niekedy az do chodze, niekedy aj dlhsie. Ale je pravda, ze niektore deti vyradzuju uz ked zacnu stvorkovat.

vierazit198
18. bře 2013

@canama ja ju mam cvicit tez a poviem ti je to pakes! no Vojtovku cvicia aj velke deti je to na dobru motoriku.. 🙂 🙂 🙂

vierazit198
18. bře 2013

@venuss nerozumiem ze nechcu vyrobky z tvojej strany? ja by som sa poradla s lekarkou to bude lepsie..kolko maju? nemaju katar? alebo davas si pozor co jes? ked kojis mala by si pozerat co spapas asi to moc vplyva na nich 😉 😉 😉

vierazit198
18. bře 2013

Mamicky,,,,my sme mali 9mesiacov 12.6 no stale nesedime...aj ked odratam dva mesiace :( druhe deticky uz sedia 😒 😒 😒 😒 ako ste natom vy?

rohacka
18. bře 2013

@vierazit198 deti, zvlast ktore cvicia vojtu, maju prejst postupne vsetky vyvinove stupne. Sedenie nasleduje az po chodeni po styroch. Ak Ti dietatko este nechodi po styroch, nebude este sediet. Takze ho treba podporovat a cvicit na stvorkovanie a ono si vo velmi kratkom case od stvorkovania sadne cez sikmy sed a bude sediet. 9 mesiacov je priemerny vek, kedy zdrave, donosene deti uz stvornozkuju, casto aj sedia. Nedonosenci su v tomto v nevyhode, zvlast ak maju nejaku centralnu tonusovu a koordinacnu poruchu, hypotoniu a tak... Neboj sa, dockate sa, len cvicte 🙂 .

Mozem potvrdit, ze aj starsie deti cvicia Vojtovku, nas maly ma pomaly 6 rokov, na rehabke stale cvici Vojtu, a je to bez pipnutia a nadherne robi, to co ma robit...kazdy svalik, co sa ma zapajat, sa zapaja. Vraj vojtu cvicia aj dospeli napr. po mozgovych prihodach a tak. To len male deti si to naozaj odplacu, co uz narobime 😒 .

canama
18. bře 2013

@rohacka no to ano, len ona si ta doktorka ani nepozrela ako mala stvornozkuje. pozrela sa len ako stoji a ci urobi krok. ked ju postavila tak len zhodnotila ze ma stale Babinskeho reflex a ze to je problem. pricom na nete citam ze tento reflex vymizne az ked sa dietatko samo postavi a zacne chodit a ze za abnormalne sa to teda povazuje az po 2 roku zivota. tak sme si s muzom vyzuli ponozky a otestovali sme sa a cuduj sa svete....mam tento reflex tiez. podla lekarov mam teda poskodeny CNS a mam problemy s rovnovahou a koordinacoiu pohybov.....no nic take som si nevsimla. 🙂

lubjatqo
19. bře 2013

Ahojte, zaujímal by ma Váš názor. Dnes sme boli na kontrole na odd.predčasne narodených detí na Antolskej. Všetko bolo fajn, iba že malý má 13 mesiacov a 76,5cm a len 9320g. Vraj od poslednej kontroly sa prospievanie dieťaťa zhoršilo. Keď som doktorke povedala, že mne malý zje čo nezje jeho, tak sa iba pousmiala.
Pije mlieko, papá všetko od výmyslu sveta, nie je nič čo by mu nechutilo. Je veľmi živý a ani na 5 min. sa nevie zastaviť, furt chodí, lozí, štverá sa na niečo. Už už ho chcela posielať na kadejaké vyšetrenia, na krv a pod., keď som jej opísala manžela - má 198cm a 64kg. Vtedy sa zháčila, že aha, asi to bude dedičné.
Taktiež mi povedala, že má menší obvod hrudníka a ramien - manžel je v tomto smere tiež užší ako ostatní muži. To už som ostala úplne v pomykove, že čo teraz. Chápem, že dedičnosť je silná ale stále mám na mysli, či mu naozaj nemôže niečo byť :(
Zabilo ma už len posledné, keď mi povedala, že malý je príliš bledučký - je špinavý blondiak a má svetlé oči, tým pádom aj bledšiu pokožku. Ja s manželom sme ako riaditelia vápenky, čo sa týka pleti a manžel je blondiak. Ako niekedy fakt nechápem lekárov. Najprv ma vystraší rôznymi testami, že mu budú brať krv a až keď jej ja sama poviem niečo o rodičoch dieťaťa zdedukuje, že je to ASI dedičné a už to nerieši. Čo mám robiť? Mám navštíviť radšej pediatričku a nech mu ak tak spraví základné vyšetrenia? 😕

renata9
19. bře 2013

@lubjatqo ahoj,vôbec si nerob ťažkú hlavu s lekárov,pokiaľ ti malý priberá tak je to v pohode,aj mi chodíme na atolskú,tiež sa na to ohromne teším ako nás zvozia,že je chudá atd........................máme 14 mesiacov,korigovane 11 mesiaco a 2 tt a malá váži len 7200g a nejakých 75 cm....................tiež je stále v pohybe...........moja pediatrička to nejak nerieši,vždy mi povie,ked priberá tak to je dobre,horšie by bolo keby stála na váhe alebo by chudla....................hold niektoré detičky sú až moc živé a naše asi patria k nim 😉

hula
23. bře 2013

@vierazit198 no tak je to blsbost stvornozkovat nemusia vobec a ani sediet moj maly sa mi rovno postavil a isiel takze tak a je o 3 mesiace skor narodeny

luly3
24. bře 2013

baby toto je naše nedonosenátko 🙂)) 🙂 bude mať teraz 17 mesiacov 😉 váži 11.800 a 82 cm

nebojte sa všetko doženú, detičky nás strašili tiež a pozrite aký chlap s neho už je 🙂 🙂 🙂

vierazit198
24. bře 2013

Mamicky prajem Vam krasne sviatky a deticky nech posluchaju

dadkav
6. dub 2013

@vierazit198 ahoj moja Saska ma 10 mesiacov a 2 tyz. a tiež si sama nesadne

vierazit198
6. dub 2013

@dadkav asi musime vydrzat ze?no keby sa nemusel nosit na rukach stale.. boli ma chrbat 😒 😒 😒 😒 a ked len lezi tak je nervozny z toho....

dadkav
6. dub 2013

@vierazit198 veď presne ako u nás 🙂 tiež je najradsej na rukách, vidieť chce všetko, akurát sa tam ešte nevie dostat...na rehabke zakázali dávať sedieť a pod., ale nie vždy to ide

ivushqa
6. dub 2013

@luly3 je zlatý...v ktorom týždni sa narodil?

22beba
6. dub 2013

Ahojky 🙂 moj syn sa narodil v 36 tt ... a možem povedať že ma oslabenu imunitu zakaždým sa na neho niečo nalepi ale zvlada to v pohodke teraz už je všetko v poriadku 🙂 a ma zúžene nosne priepažky takže dosť sa nam zahlienuje ale inač je zdravý ako rybka 🙂 vo vývojí nezaostava 🙂 niečo mu ide viac niečo menej 🙂) držím palce

luly3
6. dub 2013

@ivushqa ahoj 🙂 ďakujem 🙂 🙂 🙂 je v 33 tt drobec

vierazit198
7. dub 2013

@dadkav ja ho nedavam sediet... dokonca aj hojdacie kreslo sme dali prec. sedime len v stolicke ked obedujeme... nedam ho je z toho skolioza.... oni si sadnu sami len treba cvicit.. ja ho tak bokom potiahnem za ruku aby vedel ako sa to robi...len sa mu nechce.. 😒 😒 😒 😒

stellamaris
7. dub 2013

@vierazit198 ani my nebudeme nasho trapit v hojdacom kresle alebo chodaku,hoci sme mohli lacno odkupit. nech maly sam zacne,kedy chce...teraz skoro 8mesacny skusa iba na styroch byt,iba sa hojda.....myslim,ze zacne stvornozkovat za par dni 🙂 sedi iba na mojich kolenach,kym ho krmim alebo hopsa na mne a tesi sa velmi 🙂 inak rad lezi na brusku alebo sa prevaluje,maly lenivec po tatkovi 😀

vierazit198
8. dub 2013

@stellamaris jasne , vsak pride cas ked budu robit to co maju.... aj ked ma to sem tam trapi lebo druhe deticky uz sedia ale hovorim si ze on bude tiez len sa mu dotoho moc nechce