Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

ellar
16. říj 2014

@iwuska19 Kubík se narodil v 36tt. Podle mě byl normálně donošený, ale všude mu píšou, že je nedonošený. Neměl žádné problémy.. Po porodu mi ho hned vzali do inkubátoru, kde byl 3 dny. Sestry ho krmily tam jen z lahvičky, 1x denně mi dovolily, abych ho zkoušela kojit. Poprvé mi ho přoložili po více než 24hod po porodu. Což je podle mě pozdě. Dlouho mi trvalo, než jsem se rozkojila. Přibíral málo, ale tak 2-3 měsíc se krásně rozpil a vše bylo ok. Pak zase pil málo a od 5. měsíce jsem musela přikrmovat.
Jako asi bys to neměla podcenit, ale zkus se dát psychicky do pohody 🙂 Nenech se strašit nemocnicí! Co zkusit nějakou laktační poradkyni?

iwuska19
16. říj 2014

@josefina79 Děkuji jsem z toho zoufalá včera pediatrička hrozila nemocnicí tak krmíme co 2 hodiny kdy prý má vypít 40,ale víc jak 35 do ní nenarvu.Zítra mám telefonicky podat hlášení a v pondělí jedeme na převážení tak jsme moc zvědavá.Už jsme z toho nešťastná 😒 😒

iwuska19
16. říj 2014

@ellar Laktační poradkyně je u mě myslím zbytečná mám mléka málo tak jednou 2x denně jí po 25 z láhve přiložím pije hezky,ale já mám tak 20-30 ml víc ne.U první dcery jsem ztratila mléko 3 týdny po porodu.Holt nejsem chodící mlékárna...... 😉 😉 😉 😉

ellar
16. říj 2014

@iwuska19 Ona by ti právě poradila,jak se rozkojit 🙂 Tak snad se vše zlepší. Malá se rozpije a poroste jako z vody! Držím palce 🙂

zuzka_b2
16. říj 2014

@iwuska19 laktacni poradkyne ma prave za ukol pomoci zvysit tvorbu mleka, v sestinedeli ti navstevu myslim zaplati pojistovna, urcite to zkus! Najdes treba na FB ve skupine Laktacni poradkyne, zastanci a milovnici kojeni, spojme se. Ale i tady jsou skupiny, kde najdes kontakty.

josefina79
16. říj 2014

@iwuska19 hele, nechci Tě od laktační zrazovat, všechny víme, že MM je super - nejlepší složení, vždy po ruce, žádné ohřívání, žádné sterilizování a žádné tahání lahviček s sebou. Na druhou stranu, UM v dnešní době je na vysoké úrovni. František byl do 3 m na MM odstříkaném, 4-5 směs MM a UM, od té doby plně na UM a je to nejzdravější dítě široko-daleko.
Vystřídalo se u mne několik laktačních v porodnici, pak ještě 2x když jsem byla doma, uzavřeno jako diagnóza - dítě s mizerným sacím reflexem a malým apetitem. On ani z lahvičky nevytáhl tolik mlíka, kolik by měl a to tam mohl mít díru jak blázen. Prostě když už nechtěl, skončil, zavřel pusu a konec.
Takže za sebe radím - zkusila bych laktační, ale pokud se kojení nepovede, nevěš hlavu. Jsou důležitější věci na světě a podle délky kojení se fakt správná máma nehodnotí. Ani podle toho, jestli má baculatý dítě nebo hubeňoura.
Zkus se v případě nejvyšší nouze informovat na ty Infantrini mlíčka.

josefina79
16. říj 2014

@katharinka4222 ahoj! Tak u nás došlo k mírnému pokroku 🙂. Teď je mu 15 m, korigovaně 13 a kousek. Umí na pokyn udělat Paci-Paci, Prosím-Prosím, Hodiny, Ty-Ty-Ty a Halo-Halo a ukázat jak je veliký. Ví, že telefon je telefon, to mu jde 🙂, když ho vidí, ukáže na něj a udělá Halo-Halo (dá si ruku k uchu, jako že telefonuje). Aby na pokyn něco přinesl, to zatím nehrozí.
Vím, že to není "nic moc", ale oproti stavu před měsícem to je veliký pokrok. Tak snad se bude zlepšovat i dál...

iwuska19
17. říj 2014

@josefina79 No právě v porodnici jsem s laktační mluvila probrali jsme minulé kojení a přišli jsme na to,že kojit můžu ale ve fázi 2-3 týdnů po porodu prostě u mě MM ztrácí kvalitu je to pak už jen obarvená voda a že je tedy dobré 1-2-3x denně přiložit nechat dceru něco vypít,ale nebrat to jako plnohodnontou dávku jídla.Takhle to dělám a mléka je o dost méně než v porodnici.Nejsem zapřísahlím zastáncem kojení pro mě je důležité syté dítě což s MM dcera není........

pele
26. lis 2014

Dievcata, mozem sa opytat, co ste rodili skoro okolo 26-28tt, ako ste rodili, normalne alebo cisarskym? A ak cisar, mali ste norm. bikini rez dolu, ci vyssie v strede brucha zhora dolu?

konipas
21. led 2015

@pele Asi to už není aktuální, ale malá šla ve 25. týdnu císařem, sešlo se nade mnou několik odborníků a vymysleli řez středem shora dolů (aby té smůly nebylo málo, byla v cestě normálnímu porodu i řezu, který se dá schovat i v mini plavkách, ještě placenta).

pele
21. led 2015

@konipas to mi je luto, ze si mala takuto smolu, je to urcite najkrajnejsia varianta. Dlho ti trvalo zotavovanie? Ja som sa toho dost obavala, ale nakoniec ma cisarsky nastastie minul.

konipas
25. led 2015

@pele Je fajn, žes měla nakonec štěstí. Ve srovnání s normálním porodem (resp. spíš překotným) první dcery bylo zotavování o dost delší (za mě téměř dvojnásobně), dost dlouho mě taky jizva tlačila v kalhotách apod., ale co, pořídila jsem si "harémovky" a jiné kalhoty "pro volný čas" s širším pasem. A hlavně že jsme obě (dcerka i já) přežily ve zdraví, ne? S jizvami na těle se člověk nějak vyrovná, až bude sponzor a odvaha, třeba dojde i na plastiku... 🙂

marketa11112
2. únor 2015

ahoj, mam chlapecka narozeného 20.12.2014. jsme doma par dni. první 3 tydny jsem mlicko odstrikavala a bylo ho malo-- jen tak tak na davky malého. když mel 1800 g sel do postýlky a ja zacala pomaličku zkouset kojit. maly vypil max 20tku, zbytek dostal sondou. pak jsme sli spolu na pokoj roming a ja porad doufala v kojeni. přes den to jakstak slo, v noci dostal nenatal. a zacali koliky. po peti dnech jsem lékařku premluvila, ze zkusim jen kojit. spolubydlici mi poradila stridat prsa při kazdem kojeni. jedna sestřička zase mit a jist tucne mlecne výrobky - jogurty, mleko, slehacku. a nakonec jsem na internetu objevila pripravek emulips. nevim, co pomohlo, mozna vse dohromady. ale ja kojim. maly vytahne z jednoho prsa 50-tku -- svou davku, a ještě tam něco zbyva. ted je mu cca 6 tydnu , vazi cca 2 a pul kila. a ja doufam, ze se bude dařit i nadále. jinak kojim kazde 2 1/4 -2 3/4 hodiny.v noci je to narocne, spim po hodinách, ale verim, ze bude lepe.

jinak vysetreni nas ceka ještě hodne --každý tyden kontrola u pediatra, opakovane ocni, kycle, neurologie, sono mozku ( maly nalez). ale to musíme zvladnout a doufat, ze bude vse ok. prcek je vitalni chlapecek. narodil se 30+ 5 s vahou 1760 g, 41 cm, hlavickou 29 cm, apgar 10,10,10.
v sesti týdnech ma 47 cm, cca 2500 g, hlavicku 32 cm. umi rvat jak tur-když ma hlad. brisko ho boli uz asi jen po daveckach zeleza, davame kapicky bio gaia. a pak také davame kapslicky vapniku-- ty rozmíchávám v trosce odstříkaného mlicka a malému je striknu do pusinky strikackou.

plechovky999
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
marketa11112
11. únor 2015

prosim poradte. mam nedonoseneho chlapecka. narodil se o 9 tydnu drive, takze vlastne mame termin az za dva tydny. jsme doma, pribira hezky, zatím sice kojim, ale pripadam si srasne vycucana a maly by urcite zvadl i vic. nechci jej ale nechavat hladoveho, mam mu dat prikrm? nebo by mi ještě něco mohlo pomoci? jim hodne mlecne výrobky -- tucne, i slehacku vypiju, pak jogurty , mleko , syry. ...... pak si davam emulips, pak kojici caje, caro, snazim se hodne pit. kojim tak 12-15 x za den. včera jsem malého zacala vazit, zajímalo me, kolik si tak da, protože mi pripada, ze uz mam prsa uplne prazdna-- tak včera to bylo 560 ml, dnes ma přes 400 a ceka nas ještě jedno kojeni. vypije i 60-70 na jednu davku. ale problém je uz ve me. mlicko se mi proste nejak nechce tvorit-- maly se snazi a vypije prsa fakt uplne . nevim co s tim dal. prsa stále stridam a to uz i při jednom kojeni, jinak by se maly nenajedl nikdy. ma někdo ještě nejakou dobrou radu?

ale ted navíc muj manzel prisel s nejakou virózou a ja se strasne o malého bojim. manzel nosi rousku, dezinfikuje si stale ruce, na malého nesaha apod. ale co když to maly chytne? jaky je pak prubeh nemoci? desim se toho. preci jen se narodil v prosinci a to 30 +5, tak je jasne, ze bude slabsi nez bezne narozene deti. ted ma cca 2,7 kila.

evulina77
11. únor 2015

@marketa11112 kojení je pro malýho nejlepší, i kvůli imunitě. Pokud máš pochybnosti o množství mlíka apod. určitě bych si zavolala laktační poradkyni. Třeba nemáte úplně v pohodě techniku kojení. Hodně rad ohledně kojení je na kojeni.net
Jak končí šestinedělí, nebo trochu později, se mění způsob tvorby mlíka. Už to není řízeno hormony, ale na základě poptávky. Taky bývají růstové spurty - 3 týdny, 6 týdnů, 3 měsíce a 6 měsíců, kdy se upravuje množství mlíčka. Krátkodobě je ho méně a jeho tvorba se postupně upraví podle potřeby miminka. Trvá to tak zhruba max týden. Určitě to bude v pořádku a malý je už teď šikulka

marketa11112
11. únor 2015

@evulina77 tak myslis, ze bych mela ještě vydrzet a snazit se jen kojit? vim, ze je to pro malého nejlepší a doufam , ze diky tomu by se nemusel ani od manžela nakazit.
jinak vůbec nevim kde jakou laktacni poradkyni sehnat. ale asi je to pekne drahe, ne?

summ
11. únor 2015

@marketa11112 A hledá ještě po kojení, nebo už nechce? Pokud by pořád chtěl pít a ty už bys neměla, není problém ho ještě dokrmit stříkačkou UM. Nebo můžeš zkusit, jestli by ti odsávačka ještě něco neodsála a dokrmit ho tím. Třeba by se i trochu snížil počet kojení, 15x je dost.

marketa11112
11. únor 2015

@summ prave, ze hleda. a me to pak strasne mrzi. tolik bych chtěla kojit dat mu vse....

summ
11. únor 2015

V tom případě je podle mě škoda ho tak nechat. Buď zkus odsávačku a třeba ještě něco vyprodukuješ, nebo mu zbytek doplň umělým - a neboj, není to vůbec nic špatného, to gró ve formě MM bude mít od tebe a to je skvělé. Syn měl v porodnici taky sondu, pak sondu+kojení a domů šel po pár dnech plného kojení s dávkou asi 40 ml 8x denně. Po nějaké době doma se začal budit nějak moc často a byl pořád nenaladěný a když jsem ho zvážila před a po kojení, zjistila jsem, že ačkoliv je mléka dost, pořád zvládne vypít těch svých 40-50, jenže jak rostl, potřeboval už víc. S dokrmem odstříkaným mlékem se to krásně srovnalo.

janazzz
11. únor 2015

@marketa11112 Zkuste třeba ještě homeopatika Ricinus Communis pro podporu laktace. Já jsem je používala při rozkojení a i při laktačních krizích a vždycky mi pomohly. Také jsem syna přikládala co 3 hodiny a to i v noci, to se tvoří mléka prý nejvíc, takže jsem ho třeba dvě tři noci za sebou budila po 3 hodinách než se mlíčko rozjelo. Tedy nebudila, on se při kojení nezvbudil. sosal i ve spánku 🙂

marketa11112
12. únor 2015

@summ když jsme sli z nemocnice, také pil maly cca 40 -tky. včera a dnes jsem jej schvalne po delší době zkousela vazit -- a včera vypil 560 a dnes 530 za cely den. to je cca 70-tka při 8 kojenich za den ? to mi pripada docela dost. ma cca 2800 g. ale nekdy mam fakt pocit, ze by chtěl ještě vic. kojim tedy vícekrát za den, ne 8 x , tim padem v mensich davkach. chtěla bych kojit dal, co nejdele to pujde, kez by se mi povedlo byt jem u kojeni, strasne v to doufam,ale bojim se, ze to nezvladnu.... jinak doma v pripade nouze mam pripravenou bebu pro nedonosence. nutrilon mu zkusili dat párkrát ještě v nemocniic a mel silenou koliku. pak jsem se nastesti rozkojila a stacilo mu to. ale fakt ted nevim, zda mu to opravdu nestaci nebo zda je to jen muj pocit.....
@janazzz jinak kojim stále-- i v noci. maly se fakt budi sam. nekdy i po hodine a pul, tim padem spi-- no pul hodinky? preci jen kojeni, odrihnuti a uspani chvilku trva. nekdy po vice, ale 3 hodky jsou maximum a to když před tim vypije 70-tku. je pravda, ze jsem i dost unavena ja, snazim se dospavat ještě dopoledne, většinou tak do pul jedenacte, do jedenacti, dle toho jak se maly vzbudi.
jo, homeopatika tady mam, zkousela jsem je uz v nemocnici a nemela jsem pocit, ze by mi nejak pomohli, ale zkusit je mohu ještě jednou, třeba to tentokrát bude jiné. 🙂), jak jste je asi brala ? dekuji

jinak maly se narodil 20.12. 2014 - o 9 tydnu dřív, mel 1760 g, 41 cm. zhubl ale na 1471 g. z nemocnice nas pustili po 5 týdnech, tedy cely mesic před terminem porodu. a to mi trvrdili, ze s tim nemam pocitat, ze propousteji prave kolem terminu. termin mam az 23.2.2015 - tedy skoro za dva tydny. ale uz ted ma kolem 2800 g, hlavicku 32-33 cm, delku 49-50 cm. ( samotne se mi to meri blbe, rekne mi to presne az doktorka na kontrole v patek). ještě před porodem mi doktorka rikala, ze zrejme budu rodit ctyrkilove dite. spatna predpoved.....

tim jsem jen chtěla rict, ze mi maly pripada nenazrany a mam pocit, ze me fakt vycucava. fakt se snazim delat pro mlicko vse, ale uz nevim jak na to lepe jit. piju fakt hodne a jim take dost, malého prikladam také často, prsa stridam. proste bych rada byla jako jiné maminy, které kudy chodi, tudy z nich mlicko tece.... ach jo, fakt bojuji za kazdou kapicku. proste bych malému chtěla dat co nejvic, vim, ze je to pro nej dobre...

kazdopadne moc dekuji

summ
12. únor 2015

@marketa11112 No, různými čajíky na podporu laktace a homeopatikama a častým přikládáním nic nepokazíš. Ale ber v potaz catch up fenomén - nedonošenci v prvních měsících prostě dohání růst a jejich růstová křivka je na rozdíl od donošených dětí exponenciální, zatímco donošeným stačí cca 150 ml mléka/kg/den, nedonošenci jsou schopní vypít i výrazně nad 200 ml/kg/den. Ale propadat úzkosti kvůli tomu je úplně zbytečný, prostě chce růst a to je dobře. A už vůbec není nutný podléhat panické hrůze z UM, která se někdy po internetech šíří. Jsou matky, které jedou od začátku jen na UM a dítě mají živé a zdravé 🙂 Jasně, složení mateřského mléka je vždycky lepší. Ale pokud ty nakojíš přes půl litru mléka denně, tak nemusíš řešit lepší horší, všechny prospěšný látky z toho půl litru bezpečně dostane a dál už jde jen o kalorie. Jestli mu dávka mléka stačí nebo ne si imho řekne, buď bude pít dál, nebo ti sevře rty a nic už do něj nedostaneš 🙂 Myslím, že když se ti to podaří srovnat, takse ti i trochu prodlouží intervaly mezi kojením a trochu se vyspíš a odpočineš si. Pro mě je teda každá dvouhodinovka spánku dobrá 🙂

janazzz
12. únor 2015

@marketa11112 Brala jsem je 3-4x denně pět kuliček pod jazyk nechat rozpustit. Nepolykat, necucat. Brát tak týden, pak se má myslím přestat. Ale mě se vždycky tak po 4 dnech to mlíčko rozjelo, takže pak jsem vysadila.

annaluciapetrzel
12. únor 2015

@marketa11112 ahoj davas fortifikaci? doporucili ti to v nemocnici?

marketa11112
12. únor 2015

@annaluciapetrzel copak to je ?

annaluciapetrzel
12. únor 2015

@marketa11112 ahoj - asi to malemu davali v porodnici. obcas se doporucuje to davat i po navratu dom. jde ale o to aby dite dobre prospivalo, pribiralo. http://www.mamishop.cz/produkty/products/view/3.... nebo existuje v saccich. dava se to u kojenych deti pres strikacku. podle me... 1. nezoufej 2. porad se s pediatrou - pkd dobre pribira, i podle krivky, neni nutne podle me NIC, pkd ne - optej se na fortifikaci (bacha, nektere pediatry to neznaji) nebo dokrmit UM a jak rikaj holky z UM neni treba mit strach. naopak - budme rady, ze ho mame. jedno je dulezite (moje dcera nar. 31+3) by vse ostatni bylo OK! nejake UM te nemuze rozhodit. hlavni je ze ma OK oci, sluch, dychani etc. To je dulezitejsi nez nejake kojeni. sama vis, co vse se mohlo stat pri predcas porodu. Hlavu vzhuru.

marketa11112
12. únor 2015

@annaluciapetrzel dekuji, docela me to povzbudilo 🙂)). maly pribirapres 200 g tydne, tak to asi zatím staci. ale proste mi nekdy pripada hladovi... no, uvidíme, mam doma pripadne bebu pro nedonosence. jinak maly je tedy 30 + 5, sluch ma ok, dychani -- to, ze se mu stále meni rytmus , je pry ok. me se to sice nelibi, ale pry je to normalni i u donosenych deti, nevim.... občas se mi zda, ze se s nádechem trosku louda, ale nevim, kolik vterin je ještě v norme. nekdy dycha po vterine, pak terba po dvou , nejdele ma nadech po cca sesti. stále se to strida. oci-- no pry je to ok, jen ma bledsi sitnici-- nikdo nerekne, co to znamena, jen ze musíme na další kontrolu-- jdeme zrovna zítra.. strasne u toho maly krici,ma pak vytlacene carky přes oci, dokonce minule mel i proseklou kuzicku. ja to nemohu videt. jen jak krici, tecou mi slzy i za nej. musí tam se mnou jit manzel... porad se bojim, bojim se byt doma sama. ale jsem , jak jinak, manzel chodi do práce docela casove narocne. malého stále kontroluji , je na monitoru dechu, bojim se odejit i na wc. ale uznavam, maly ma desne noci a ja se uz citim strasne unavena. asi trikrat tady byla mamka, ale jinak jsem na vse sama....

annaluciapetrzel
13. únor 2015

@marketa11112 caues. naprosto chapu. ja jsem uplne sama. jako UPLNE 🙂. pomahaji mi jen chuvy. ty oci neres, musi to tak byt je nutne si byt jisty, ze nema retinopatii, nebo jine vady. proste bez kdyz tak pryc. rikej si, lepsi kdyz tedka bude plakat, chvili, nez by mel trable se zrakem. co se tyce dechu, kup si monitor dechu na plinku (ja mam respisense, jj, 2tis ale me to za ten klid stalo), ja jsem uplne vysilovala, ze mala prestane dychat (mela apnoic. pauzy v nemocnici), supr vec, dite je furt pod dohledem kdekoliv, nemusi byt na postylce, uznavam, haze to vic fales. polachu, musi se dotahovat plina. ale mne to strasne pomohlo. mimochodem doted vysiluju ze prestane dychat. to se nezapomina, krisit v inkubatoru vlastni dite. pkd pribira 200g tydnne tak neres 🙂. bude lip a lip. jo a vycucla budes. proste my matky nedonosencu to mame holt horsi, mame to narocne obdobi nekdy i o 2mes. delsi. drz se 🙂

marketa11112
13. únor 2015

@annaluciapetrzel dekuji 🙂)
jinak oci dnes dopadli dobře, ještě ale musíme za tri tydny na jednu kontrolu-- v poradi 4,jeste pry ma malicko bledsi sitnici, tak pro jistotu.
jinak dle vazeni na pediatrii maly pribral 290 g za 8 dni. pry je to super. vůbec nevim, kolik třeba tydne pribiraji deti normalne. jinak ma 50 cm, takze za 17 dni vyrostl o 3 cm. hlavicku uz ma 34 cm, takze také o 2 cm vetsi.
jo a narodit se mel az za 10 dni a ted vazi 2820. ale když to vezmu tak, ze po porodu 300 g zhubl a ope to musel nabrat, navíc nejdříve netravil mlicko, takze to chvilku trvalo, tak dle rozhovoru s lékařkou by opravdu mel při porodu v terminu skoro 4 kila. no mazec.