Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

silvia.t
22. led 2012

@helcas ja este zvazujem vymenit rucnu aventku za elektricku,mozno by mi to skratilo cas odsavania...a to ze si mala tolko mliecka ti v dobrom zavidim 😀 ja mam pocit ze som stale na tom istom a to som uz vyskusala asi vsetko na podporu tvorby

helcas
22. led 2012

@silvia.t jeee tak to te obdivuju, odsavat rucne....rucni jsem mela pro pripad nouze u kluka, ale nepotrebovala jsem ji, ale jakmile se narodila Marketka, hend druhy den jsme museli elektrickou poridit, jinak bych byla bez mlika...malou jsem dostala k prsu az po 4 tydnech a mlicko jsem ji musela vozit do nemocnice celou tu dobu, rucne bych to nenastartovala. Pujcovala jsem odsavacku i kamaradkam, nedonosenecku je ted tolik! Urcite od nekoho sezenes, z bazarku nebo zkus tady na konikovi od nekoho, kdo bydli pobliz..?

silvia.t
22. led 2012

@helcas myslis ze by sa mi laktacia este rozbehla? niekde som citale ze mesiac sa rozbieha a potom sa to uz ustali,a viac nepojde...

helcas
22. led 2012

@silvia.t muzes to zkusit, uvidis....ale laktaci neni problem rozjet i pozdeji..cim vic budes odsavat, tim vic mlika bude..to je jednoduchy...zkus si najit nejaky info na www.kojeni.net

rohacka
22. led 2012

@silvia.t ahoj, som laktacna poradkyna, mam tiez predcasniatko 33+3, urcite skus elektricku odsavacku, usetris kopu casu + na tvorbu mlieka Benedikt a Senovka kapsle. Kupis v lekarni Adonai Kosice. Rozbehnut este mozes. Dokonca adoptivne matky dokazu dojcit, tak co by nerozbehla mamka, ktora skutocne chce a urobi pre to vsetko. Drzim prsty. Kludne sa ozvi do IP, ak budes mat otazky.

gabulle
23. led 2012

@silvia.t ahoj,nečetla jsem všechny příspěvky ale třeba tě to povzbudí,malej se mě narodil 34+5 a musela jsem taky odstříkávat,každé prso mě reagovalo na něco jinýho jedno pouze na ruku a druhy na ruční or´dsávačku,u mě se elektrika vubec nechytla asi jsem měla slaby výkon,ale to jsem psát ani nechtěla , odstříkavala jsem od začatku narození malýho a po dvou a pul měsících už jsem byla uplně k.o. a malej se ne a ne sám přisát(navíc mám vpáčené bradavky,kloboučky meduzky malej nechtěl) když už jsem to uplně vzdala,že i jiný deti vyrostly na UM tak jsem to ještě naposled zkusila a malej se chytil,takže i po 2,5měsíci se dá začít kojit,a taky už mě mlíčko ubejvalo už jsem měla tak na dvě dávky za den MM a zbytek byl na UM,ted to praktikujem tak že přes den ja na MM a na noc dostává UM,občas už mu do toho i namíchám kašičku,
držim ti palečky at se zadaří,chce to pevné nervy

karivoko
28. led 2012

Silvi, mně to odstříkávání nikdy moc nešlo. Kolem pátého měsíce už mi malý strašně málo přibíral, připadalo mi, že mám mléka tak akorát pro něj, nebo možná ani to už ne, tak jsme začali dávat příkrmy a brzy potom jsem přestala mít s kojením problémy. Teď má malý 8 měsíců, jí už všechno (zelenina, ovoce, kaše) a kojím teď jak o život i 8x denně, malý má najednou zájem o prso, možná i proto, že přestal mít problémy s bolavým bříškem a já jsem začala být spokojená, že Petřík mi přibírá, mléka najednou je zase více, prsa mám nalitá. U mně to snad byla i psychická záležitost, nebo já ti nevím. Za ty 4 měsíce co přikrmujem mi strašně nabral a je z něho šikovný kluk.
Holky, my teď nově cvičíme vojtovku. Malý měl teď nekorigovaně 8 měsíců (je narozený 35+2) a pořád se mi nepřetáčí na bříško. Je to docela boj, hodně mi pláče. Rehabka říkala, že jsme začali cvičit v nejhorším možném období. Cvičíte některá? Pokud ano, vidíte pokroky u dětí a jak dlouho to trvalo, než k nim došlo?

karivoko
28. led 2012

Ještě jsem chtěla říct, že Petřík byl tak do 6. měsíců co se týče motorického vývoje strašně šikovný a pak prostě najednou zlom, zatvrdil se, přestal se točit i na bok, což předtím uměl. Je to strašně zvláštní, nevím čím to je.

bocianka123
28. led 2012

@karivoko ahoj on sa naštartuje opäť uvidíš 😉 náhodou nebol na povinnom očkovaní? niekedy je naň reakcia aj spomalenie vývoja ale iba krátkodobé,

karivoko
29. led 2012

@bocianka123 to jsem vůbec nevěděla 😕 . Na očkování byl ve čtyřech, šesti měsících a zítra nás čeká další očkování.

ivanka85
29. led 2012

@karivoko bocianka123 ma pravdu, kazde dietatko reaguje na ockovanie inac a Tvoj Petko mozno zareagoval takto, verim ze je to len prechodne, deti maju rozne fazy a kym to nezazijes, tak sa tizda, ze jedno obdobiee nikdy neskonci🙂ale skonci a pride dalsie🙂s Vojtovkou ti neporadim, lebo my sme ju necvicili..

erikapo
29. led 2012

Ahojte , chcela by som sa poradit,, mam rizikove tehotenstvo c 16tt tehotenstva som mala bolesti v podbrusku a zacinalo mi tvrdnut brusko v kuse , a tak ma prijali do nemocnice potrat mi zatial nehrozil , v nemocnici mi zistili ze mam placentu dost nizko a uz moje tehotenstvo bolo ohrozene ,, placenta sa mi po hospitalizacii posunula vyssie tym sa to zlepsilo...v 20 tt som dostala zapal obliciek a musela som mat zavedeny jj stent lebo ja a aj moje babo sme boli ohrozeny , hrozila nam otrava krvy ,,, stent nam pomohol!! 🙂 🙂 aj ked cele tehotenstvo mam dost bolestive lebo mala rastie kope a lezi mi na oblicke tak nemozem nic len oddychovat ,v 22 tt tehotenstva ma hospitalizovali koli krcovym bolestiam v podbrusku a tvrdnutie bruska , aj ked sme brali magne B6 3x denne a nospu 2xdenne ,,,, teraz som v 30tt a tvrdne mi brusko dost casto mam aj bolesti bruska , cakam prve babatko tak niesom si ista co su to za bolesti , bolesti v podbrusku tak isto citim neake zmeny a pohybi precitujem v dolnej casti ,, dost nizko ...vie mi niekto poradit?? myslite si ze to vyzera na predcastny porod ???? moj instinkt ma strasi ze moja malicka sa narodi skor,,, zatial podla ultrazvuku vazi len 1300 g a dlzka je 27,9 cm....niekto kto ma stym skusenost?

moze mi niekto opisat aka je to bolest alebo ako by som sa mala citit keby ze nahodou sa zacinam otvarat??

bocianka123
30. led 2012

@karivoko ahoj, ja by som na tvojom mieste povedala dr., že sa malý takto "zasekol", aby mu očkovanie odložila, kým sa znova naštartuje.. ja mám potvrdené z viacerých zdrojov, že to tak môže byť - reakcia na povinné očkovanie...
je to však vo väčšine prípadov prechodný jav, tak verím, že Peťko sa opäť naštartuje.
a ešte jedno - pečo ti na rehabke povedali, že ste začali cvičiť v najhoršom možnom období??? tomu trošku nerozumiem.

@erikapo - ja by som išla k dr. na tvojom mieste. radšej ležať do nemocky, aby si babatko čo najdlhšie udržala v brušku 😉 uvidíš, dobre to dopadne.

erikapo
30. led 2012

hmm problem je ten ze som teraz v zahranic koli manzelovej praci, a budem rodit tu 😖 a tu je to uplne ine aj lekari aj ich system uplne ine

vierka0
30. led 2012

@silvia.t ahoj, ja mam tiez male nedonosenča - moja ninka sa narodila v 34tt, avsak s nizsou porodnou hmotnostoou - 1490gr. - vcera sme oslavili druhy mesiac, tiez odsavam mliecko (rucnou odsavackou medela harmony, elektricka sa mi vobec nezdala taka super) a davam jej na flasu. Ono pri odsavani je dolezite masirovat prsnik, dostanes to mliecko odtial ovela rychlejsie a viac..ked chces zvysit mnozstvo mliecka, musis vzdycky uplne vyprazdnit prsnik a to sa ti podari len masazou pocas odsavania..aj ked fakt je, ze nikdy toho mliecka nebude tolko ako by bolo pri dojceni, predsa ta stimulacia pusinkou je celkom ina ako pri odsavani..ja momentalne odsajem takych 600-650ml na den (5x120-140ml), malicka ma 2900gramov a papa mi tak asi 420-480ml na den v davkach asi po 40-60ml - v nemocnici papkala kazde tri hodiny 60ml, ale doma chce menej ale castejsie..myslim, ze to suvisi s tym, ze ma mensiu dierku na cumli a tak sa jej nechce tahat prilis dlho 🙂 no nechcem jej dat vacsi, lebo mam snahu ju este naucit na prsnik 😅 inak co sa tyka mnozstva, mne lekarka povedala, ze dieta by malo spapat 150ml mlieka na kilo hmotnosti a mat min. 6 pocikanych plienok za den, takze ked toto je splnene, malo by to byt dostatocne mnozstvo..

vierka0
30. led 2012

@helcas pocuj, aku elektricku odsavacku si pouzivala ?? ja som skusala medelu mini electric a nic moc 😒

silvia.t
31. led 2012

@vierka0 ja uz odsavam s elektrickou a zda sa mi rychlejsia ako rucna,aj je to pohodlnejsie lebo jednu ruku mam volnu 😉 aj teraz odsavam 😀 ale mlieka mam malo odsajem tak 60-80ml mala uz pije 100ml 😕 tak musim dokrmovat...a to ma cca 3200gr. vecer papa o 20ej a potom az o 1ej a dalsia davka az rano o 5ej,cez den ma 3hodinove intervaly...a ty v noci este odsavas?ja odsajem o 23ej a potom az rano (dnes som zaspala tak to dobieham teraz)

@karivoko ja s malou zacinam cvicit,dnes sme boli na rehabke tak nam dali jen cvik reflexny,stlacanie bodu pod bradavkou a to mame cvicit 3-4x denne...malicka sa trocha bruskom vykruca na lavo,inac vie si obratit hlavicku sama ked lezi na brusku aj ju udrzi hore na paru sekund,a uz asi tyzden reaguje na hracky,ma take hudobne lezadlo tak podla toho vidim ze uz v nom len nelezi,ale zacina si aj vsimat hracky,hudbu a reaguje na to 🙂

vierka0
31. led 2012

@silvia.t no ja odsavam o polnoci a potom rano okolo siestej, ked sa mala zobudi..to ti mala spapa 700ml ?? no to je dost 🙂 inak aku rucnu odsavacku si mala ? lebo napriklad najhorsie su tie piestove..katastrofa

silvia.t
31. led 2012

@vierka0 ano tych 600-700ml je to dost ale co uz ked ma taky apetit 😅 po jedle nikdy negrcia tak asi tolko potrebuje, odsavacku som mala avent,aj teraz elektricku mam avent...odsajem rovnako vele len s elektrickou je to rychlejsie

bocianka123
31. led 2012

@vierka0 @silvia.t - pekne vám ide odsávanie mliečka, super 😉
k odsávačkám - ja som používala pri prvom synovi medelu ručnú tú staršiu - piestovú - no a bicepsy som mala na r ukách riadne vytrénované 😉
a teraz pri mladšom synčekovi som mala elektrickú aventku - naozaj tichá bola, dobrá vec. v pôrodnici som skúšala medelu elektrickú, ale tam sa im často kazil strojček a skoro som prišla o mlieko, kedže prsník bol plný na prasknutie a pri odsávaní nevyšla ani kvapka!!! 😕 .
a máš pravdu, stimulácia pusou bábätka je najlepšia, ale ked sa nedá tak sa nedá .
a máte doma riadnych papkáčov 😉

a ešte som chcel k množstvu mliečka - ako píše @vierka0 150 ml na kg hmotnosti za deň by malo dieťatko vypiť a tých 6 mokrých plienok - mi povedala dr. na rizikovej poradni.

@silvia.t malá je šikovnica - dievčatká sú asi šikovnejšie 😉 ona sa skôr obzerá asi za zvukom a začína fixovať aj zrak - je to na dobrej ceste 😉 a k tomu cvičeniu - bruško vykrucal aj môj pri tomto cvičení a niekedy ani necvičil, iba na mňa pozeral a usmieval sa 😀 a mohla som ho držať aj 5 minút a ani sa nepohol 😎

@erikapo tak uvidíš... verím, že všetko dobre dopadne. ako tak čítam niekedy tieto príspevky - zdravotná starostlivosť v zahraničí - niekedy som rada, že u nás na SK je to tak ako to je... všade to má svoje + aj -...

vierka0
31. led 2012

@silvia.t sak ked jej chuti tak nemozes jej od ust odtrhat 😀 moja naraz nespapa viac ako 60ml, zvycajne este menej, podla mna je to tym, ze ma malu dierku na cumli, v nemocnici mala vacsiu a v pohode tu 60tku zmakla..inak ja mam medelu harmony, skusala som medelu mini electric, ale vobec sa mi to nezdalo rychlejsie, trvalo to rovnako dlho a s vacsim hlukom 🙂 okrem toho mi nevyhovoval rytmus odsavania, lebo s rucnou stlacim, urobim podtlak a drzim, kym mliecko tecie, popritom stlacam aby vyslo viac..odsavam zvycajne asi 20min.

vierka0
31. led 2012

@bocianka123 priznam sa, aventku elektricku som chcela aj ja vyskusat, predtym nez by som ju kupila, ale nikto v mojom okoli ju nema 😒 a vy ako ? odsavate ci sa kojite ??

bocianka123
31. led 2012

... a ešte jedna vec ma napadla - odsávať z oboch prsníkov maximálne 20-30 minút - nie viac - tak mi povedali v pôrodnici - na striedačku - 10 min jeden 10 min druhý a potom ešte po 5 min vystriedať oba... a v noci by mala byť nejaká pauza - treba sa vyspať, oddýchnuť. ved ani dieťatko nesaje v kuse non-stop.

bocianka123
31. led 2012

@vierka0 my už dáávno nie, 3,5 mesiaca som odsávala a kedže mám svoje zdravotné problémy - dr. mi odporúčala ukončiť. chcela som potiahnuť 6 mesiacov, ale klby ma nepustili a mlieko postupne samé odišlo - pri oboch som to tak mala. ani jeden sa poriadne nevedel prisať - obaja sú predčasníci - mladšiemu to išlo trošku lepšie, ale zaspával a potreboval energiu na liečenie a priberanie, tak som ho netrápila.
a ešte jedna vec sa mne osobne veľmi osvedčila - často si prikladať dieťa koža na kožu - asi to už poznáte - nemusí byť prisaté, ale jeho telíčko na vaše a mne vtedy mlieko samé tieklo...

silvia.t
31. led 2012

baby a davate niektora detom pyridoxin? mojej to davali v nemocnici,ked na pustili uz som jej ho nedavala..a teraz som volala dr.o vysledky co brali malej krv a kazal mi davat jej ho dalej ,pol tbl 2x denne...viem ze je to vit.B ale naco je pre take mrnusky dobry?

vierka0
31. led 2012

@bocianka123 no ja tiez takto odsavam, asi 7 minut kazdy prsnik (teda dokym tecie) a potom sa este vratim na chvilu k prvemu a potom k druhemu, spolu mi to trva asi 20, max. 25 minut..45 minut by som sa urcite netrapila..urcite sa to urychli aj tou masazou prs pocas odsavania, to hned vidim, ze viacej tecie..no ja mam tiez ten problem, ze ked som malej davala papat cez cievku, tak mi malo spapkala, rychlo sa vycerpala, bala som sa ze nebude priberat, z poharika a lyzicky sa dusi, nevie tak papat..sem tam malu este prilozim, ale je to narocne vystihnut, lebo odsavam vzdy kym spi a ked sa zobudi, tak mam prave odsate, takze o nicom..ked je uz hore, nic neodsajem..s tym prikladanim cista pravda, mliecko mi tecie, ked ju mam tak na sebe 🙂

vierka0
31. led 2012

@silvia.t ja davam nielen pyridoxin, ale aj bkomplex, kyselinu listovu a celaskon, kazdy den pol tabletky denne dvoch druhov, cize jeden den kyselinu listovu a pyridoxin, na druhy den celaskon a bkomplex - na striedacku, vzdy po pol tabletke..myslim, ze to suvisi s krvotvorbou aj vyvojom nervovej sustavy, moja mala je anemicka, este davame aj maltofer - zelezo

bocianka123
31. led 2012

@silvia.t - ten sa dáva pri poruchách krvotvorby, moji ho obaja brali a museli dostať aj krv - teda nejakú zložku z nej - a ešte sa berie aj pri neurologických záležitostiach - myslím pri hypo alebo hypertonii, neviem presne. ale ja som ho už malému nedávala a dr. povedala, že ked sa sám s tým vysporiadal aj bez neho, tak je to dobre.

silvia.t
31. led 2012

@vierka0 a to vam naordinovali? moja mala raz v nemocke transfuzku,teraz mala KO dobry,a z neurologickeho hladiska mame tiez jeden nalez vola sa to periventrikularna leukomalacia,mala pri mozgu msle cysticky,co jej sleduju ,zatial sa to nezvacsuje co je dobre...ale mozno by som jej tu kys.listovu a bkomplex mohla davat aj ja,rozpustas to v mlieku? ozaj davate uz detom cajik alebo vodu?ja zatial nie

vierka0
31. led 2012

@silvia.t hej, nam tak naordinovali v porodnici..moja nemala transfuziu, ale 3x dostala krvnu plazmu - mala hemoragicku chorobu novorodencov - sa jej po tele robili modriny, nastastie sa to prejavilo iba v kozi a nezakrvacala do mozgu ani do traviaceho ustrojenstva..ale bali sme sa..
vitaminy jej davam rozdrvene do mlieka, len pozor, bcomplex je horky, aby ti to potom mala vypila,,ja davam v malom mnozstve mliecka hned ked je hladna, to vypije, ksichti sa a potom jej dam ciste mliecko 🙂 a cajik jej davam fenyklovy, lebo sa trapime s kolikami, okrem toho jej v tom davam maltofer, ten by sa s mliekom nemal davat..