Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

licina
12. kvě 2008

Gucz:
děkuju...........za sebe ...............a hlavně za Kubíčka........

gucz
12. kvě 2008

mne neďakuj 🙂 , sama som si prežila to čo ty prežívaš teraz, a nechcem Ťa veľmi strašiť, ale ešte si toho prežiješ dosť. Ja som s malou chodila asi do pol roka po všetkých možných doktoroch pomaly každý týždeň. Neurológovi, sleduje jej vývoj, ďalej očnému, očká má v poriadku, ale taký je postup, budú ju sledovať do 2 rokov. Ďalej na nefrológiu, mala rozšírenú panvičku na obličke, už sa to takmer upravilo. Ďalej si ju moja detská doktorka chcela dobre odsledovať, tak sme chodili každé dva týždne na poradňu a preváženie. Malá mala pupčekový pruh, takže sme chodili na chirurgiu tu v trnave, neskôr sme boli v Bratislave na kramároch, mali ju na to opreovať v decembri, ale zasa ju v nemocnici začali očkovať proti plúcnym chorobám. Chodili sme tam každý mesiac (dostala 5 dávok). Keď očkujú, nemôžu operovať. Chvalabohu sa jej ten pruh scucol sám po čase. Asi pred 3 mesiacmi jej zistili šelest, tak zasa kardiológia, vraj z neho vyrastie, má aj dieročku medzi predsieňami srdiečka, aj to by sa malo zrásť do roka a pol, takže ju budú sledovať.
Toto všetko znie možno hrozivo, ale vpodstate mám zdravé dieťatko a som šťastná, že sa máme dobre. Keby mi niekto takto pred rokom povedal čo všetko prežijem, ani by som mu neverila. Za ten rok sme aj dostali bývanie, sťahovali sme sa.... Bolo toho dosť ale moja malinká mi dodáva silu žiť

licina
12. kvě 2008

Já vím, že mě toho čeká asi spoustu, ale tak dalece zatím nevidídm. Je pro mě důležité, aby byl v pořádku a už nebyl na přístrojích. Hlavně ať kluk dýchá sám....., ať mám z čeho brát sílu na dny příští.....

amj
12. kvě 2008

holky, všem držím palce. všechno bude dobrý, hlavně kojit, když to jde. se mi to říká, co... já vim, taky jsem si myslela, že všichni jsou děsně chytrý. Po 2 měs v porodnicich (loni) jsem ovšem chytřejší, a vím, že ty malý prdolkové mají oooobrovskou chut k životu a hlavně chtějí být s mámou! držte se!! není to jednoduchý, ale prckové vám dají sílu, a všechno v pohodě doženou, i když ted je to o dost těžší, než to maj maminy se zdravejma dětma. Na druhou stranu můžu říct, že mojí berušce bude 16 měs, a díky tomu co máme za sebou, si bezvadně rozumíme. Všechno dohnala, jak fyz. tak psych....teda doufám.a snad je i v pohodě. Jen je trošku víc hyperaktivní a nechce moc spát. ale to se dá všechno zvládnout 😀
všem držím palce!!!!

janina77
12. kvě 2008

licina, drzim vam strasne palceky, aby bolo vsetko fajn. Ja som tiez nebola s malym hospitalizovana v nemocnici. Kym bol v Banskej Bystrici, prve 2 tyzdne som este lezala na gynekologii a bola som stastna, ze nie som na sestonedeli, ani som nebola schopna sa tam ist pozriet, lebo by som asi nevydrzala pohlad na stastne mamicky zdravych donosenych deticiek. Znie to hrozne, ale je to tak.

Po tych 2 tyzdnoch, ked ma prepustili, som byvala v BB a chodila za malym na JISku niekolkokrat denne. Tam to umoznovali a bolo to super. Vzdy som tam pobudla nejaky cas, pokecala si s malym, so sestrickami, lekarkou, co-to sa dozvedela a davala som silu malemu. Zial, mliecko som nemala, tak aspon tu podporu. Bol tam 2 mesiace.
Potom ho previezli do Bratislavy, tam ho operovali na ocka a na pruh, bol tam 6 tyzdnov. Zas ma neprijali do nemocky, lebo som nekojila 😒 , tak som znovu byvala v BA a chodila za nim denne. Nastastie nebol na JISke, lebo tam sa dostat - jedna hroza. Len 1x denne, a cakat aj hodinu, kym vas laskavo za dietatom pustia! No tak to som v BB nepoznala. Ale bol na OPN, tam to bolo kus volnejsie, ale tiez sa im nevidelo, ked sme prisli 2x denne, co sme v BB chodili 3-4x denne vpohode. Tak potom som chodila len 1x, ale zato na cely den.

No a tiez nepochopim, ze v tej BA nechceli pustit k dietatu jeho otca, ked uz maly nebol v inkubatore! To som mala take nervy! Tak premelie sa tam za den 30 medikov, ale otec dietata k nemu nesmie, moze sa nan pozriet cez sklenene dvere! To je sila! Asi preto mam na Kramare zle spomienky a verim, ze tam uz nikdy nebudeme musiet lezat.

panterka
12. kvě 2008

holky, tak koukám, že v budějcích to maj docela v pohodě 😅 když byl mal na jipce a já po porodu na oddělení, tak jsem za ním mohla chodit kdykoliv... návštěvy pro rodiče, prarodiče a sourozence byly od 14-17h, potom byl pořád na jipce, ale já už byla s ním na neonatologii, takže jsem za ním taky mohla kdykoliv a návštěvy stejný... no a pak mi ho dali na pokoj 😉 a propouští při 1900g 😉

janina77
12. kvě 2008

Panterka, presne, na tych Kramaroch v BA je to cele chore. Otrasne sestry, minimalna starostlivost, matka podla nich nic nevie, iba tam zavadzia, ziadne navstevy, a prepustaju domov, ked ma dieta 2500 g. Maly mal 2430 g, ked nas pustili,, aj to len preto, ze som tam 3 dni vyrevuvala a pohadala sa tam s kde kym, tak nas milostivo pustili.

No a vrchol bol, ked ho s vahou 2100 g odpojili od pulzaku, nedali monitor dychu, ze vsak mu nic nie je. No a ked mu nic nie je, tak naco tam lezi?! Tak sme si doniesli svoju podlozku, ale velakrat sa stalo, ked som prisla, ze bola vypnuta 😠 😠 😠

elinka27
12. kvě 2008

tak my sa pochvalime,Jakubko sa zacal v sobotu pretacat na brusko 🙂

gucz,veru veru kazda sme si prezila svoje,my tiez lietame na vselijake kontroly stale,ale ved co je to pre nasich drobcov no nie? 😉

licina hlavu hore,uz bude len lepsie,musis verit.

gucz
12. kvě 2008

elinka27:
paradička že sa Jakubko už pretača, moja sa začala až po šiestom mesiaci, aj to najprv len na bok, vyzerala pri tom ako tulenček 🙂 . Cvičite vojtovku? My sme cvičili 3 cviky, jeden ešte z nemocnice a dva z polikliniky. Mali sme Mesarošovu na rehabke

panterka
12. kvě 2008

janino, mě třeba dorazilo - kolem těch poplatků - že za malýho jsme zaplatili celou dobu, za mě ty první 3 dny, co jsem byla na gyndě a pak se za mě platilo až od tý doby, co malej nebyl na jipce a ani neměl pulzák 😒 prostě dokud byl na jipce a já tam byla jen na byt a stravu, tak se neplatilo nic 😕 pak mi ho dali na pokoj, ale měl pulzák, tak se taky neplatilo nic 😕 je to nějaký divný, kdyby se radši neplatilo za ty miminka 🙄

elinka27
12. kvě 2008

gucz, my sme cvicili Vojtovku kratko, iba mesiac, kvoli prepadavaniu hlavicky,ale cvicili sme aj plazenie a pretacanie, no ked sa hlavicka upavila rehabku nam ukoncili.Zatial teda necvicime a vraj v buducnosti sa uvidi ako mu to pojde,ale vyzera,ze je sikula a pojde to, a ak by aj nie, uz tie cviky poznam tak ich budeme cvicit doma.Jakub si dava so vsetkym "nacas" a chvalabohu zaostava len o 6 tyzdnov,cioze o cas o ktory sa skor narodil.Ja som z Trnavy,ale uz rok byvame v Seredi,tak sme chodili na rehabku sem.
Aj ty si napisala pribeh do zosita na izbe matiek? 😉

sisstin
12. kvě 2008

eli: zdar soudružko, pojd na icq 🙂

kili
12. kvě 2008

janina, MM na kramáre za malími pustili 😕

gucz
12. kvě 2008

Ahojky elinka27. Ak si citala celý ten zošit, tak tam bol aj náš príbeh.Aj príbehy maminiek s ktorými som bola na izbe matiek. Boli sme tam štyri. My už tiež nebývame v Trnave ale v Šelpiciach, to je na opačný smer od vás, prvá dedina. Aj moja Laura zaostávala tých 6 týždňov, potom to bol už len mesiac, tak nás z rehabilitácie vyradili. Prestali sme cvičiť a o dva mesiace na to mi neurológ povedal, aby sme cvičili doma 2x denne. Zajtra idem malú objednať na kontrolu, tak som zvedavá čo mi povie, aj keď on zhovorčivý bohvieako nieje. Potom napíšem, ako sme na tom, bude to asi o týždeň

janina77
12. kvě 2008

kili, aj mojho, ale len kym bol maly v inkubatore. Ako ho vylozili do postielky, tak uz dnuka nemohol. Nejak som sa dohodla so sestrickami a aspon 1x do tyzdna som ho na 10 minut prepasovala, ale to bolo vsetko. 😠 😠 😠

kendra
12. kvě 2008

Ahojte,tak ja sa len divim,ake su na "zapade republiky" v nemocniciach maniere.Ja si Presovsku staru porodnicu s oddeleneim neonatologie a perineonatologie neviem vynachvalit.Ja som tam bola cca.3 mesiace (s malym asi 2 mesiace) a nemozem sa na nic stazovat.U nas v PO je to uplne normalne,ze ste tam hospitalizovani spolu s dietatkom a dokonca na mamicky,ktore chceli ist domov,sa pozerali velmi nesuhlasne a presviedcali ich o tom,ze bude najlepsie,ak s dietatkom ostanu.Kym bol maly v inkubatore,tak som k nemu chodila od 10-11,potom poobede od16-17 a potom este vecer od 20-21.Tam je JIS-ka robena tak,ze pozostava z troch boxov.V prvych dvoch su inkubatory,a v poslednom posteíelky.Bolo uplnou samozrejmostou,ze so mnou stale maleho navstevoval aj manzel.To je uplna samozrejmost a desi ma predstava,ako by som vystrajala,keby som bola napr. na Kramaroch.Aj ked maleho skusobne vybrali do postielky,bolo normalne,ze sme sli s manzelom k nemu a vybozkavali ho,takeho zababuseneho.Co sa tyka tych Kramarov,jedne mamina musela csetovat s babatkom do BA na Kramare kvoli operacii ociek.Pisalanam potom SMS,ze je to to najprisernejsie,co zazila...hnusne sestricky,hnusni lekari,hnusne prostredie,nikto sa nestara o nikoho,nepodavali ziadne informacie,na ktore ako matka mala pravo,jednoducho "hruza a des". 😒

elinka27
12. kvě 2008

gucz a ktoremu neurologovi chodite?My do Trnavy Pivoluskovi, akurat v utorok 20.5. tam ideme.Hej ten pribeh styroch mamiciek si pamatam. 😉

gucz
13. kvě 2008

aj ja chodím s malinikou k nemu na kontroly. ešte som sa neprepracovala k tomu objednaniu, musím tam dnes zavolať. V poslednej dobe som neuveriteľne zábudlivá.... 😖

gucz
13. kvě 2008

licina ako sa má malinký???

deina
13. kvě 2008

Kendra, u nas v NZ je to tiez takto ako v Presove, len pozeram, ake je to na Kramaroch, to by som veru nevydrzala. Uz ked som lezala v NZ na vzdycharni dva dni, manzel chodil za mnou. Sice to nebolo dovolene, ale sestricky to vzdy nejako zariadili (tak, aby o tom lekari nevedeli 😅). A na JIS-ke nebol problem. Mohla som prist za malym hocikedy, manzel takisto a potom, ked sme uz boli spolu na izbe, manzelia mali povolene navstevy na 15 minut, ale byvali tam ovela dlhsie, nikto ich nevyhanal. Cez vikend tam mohli kludne stravit aj cely den. Myslim, ze sestricky boli radi, ked tam boli aj mamy, aj otcovia, vraj to detom prospieva. A tiez sa zle pozerali na tie mamy, ktore nechceli prist k detom. Mozno aj preto, ze tych sestriciek nebolo vela a bola to pre nich dost pomoc, ked sa o deti starali matky. A prepustaju u nas, ked maju deti okolo 2 200g a vedia jest same.

deina
13. kvě 2008

Elinka, gratulujem k pretacaniu! 😵 😵

gucz
13. kvě 2008

Elinka tak nás objednal na stredu 21. deň po vás.

andulka4
13. kvě 2008

Eli taky gratuluji k přetáčení....je to borec 😉

elinka27
13. kvě 2008

babule dakujeme, no maly sa snazi teraz pretacat vsade kam ho polozim, strasne nieco, uz ani prebalit sa mi poradnie neda 😀

elinka27
13. kvě 2008

gucz, tak to sa nestretneme 😝

chcem sa opytat,davali ste malym aj piskoty?myslim tie bezlepkove?lebo nad tym uvazujem, ze by som mu take kupila a zmiesala s jabckom,alebo bananom,aby to bolo trochu sytejsie,viem ze lepok este nemoze 😒

deina
13. kvě 2008

Tak nas maly mne ani za svet hlavicku nedvihne, ked ho taham do sedu (na brusku alebo vo zvislej polohe nema problem) a doktorke sa prevedie, ze ved on to vie! 😨 Minule som ho tak tahala do sedu, nech sa potrapi s tou hlavickou a on sa mi zaprel nozickami o zem a postavil sa. Mama sa na tom strasne smiala, ze maly bude najprv chodit a az potom si sadne. 😀 Najnovsie sa takto zapiera aj vo vani, ked ho kupem - vtedy sa tak ohne a vystrci von brusko. Vyzera to, akoby sme mu davali strasne horucu vodu, akoby chcel utiect z nej. To co su za pohyby? 😀

Elinka, kedy si zacala s prikrmami? Hovori sa, ze od ukonceneho piateho mesiaca sa ma zacinat - to je den, ked dosiahne 5 mesiacov alebo den, ked dosiahne 6 mesiacov? Asi pat, ze?

rohacka
13. kvě 2008

Kendra - bola som v tiez v Presove na starej porodnici, spolu 57 dni, s Kubkom cca 5 tyzdnov z toho. Dr. Vrbovu poznam, velmi zlata, ale nas mala na starosti Dr. Durcova - uzasna lekarka, doteraz sa o nas velmi osobne zaujima a pamata si uplne podrobnosti o Kubkovi.

Inac,som prekvapena popisom u nas v nemocnici, ako ty pises. Ja som bola tiez cely cas s malym, ale kym bol v inkubatore na JIRS, tak som mohla prist o 10.00 a o 16.00, lebo vtedy mali sestricky prestavku, ale len na cca 15 min. - 1/2 hod. Manzel mal pristup na JIS len 1 x tyzdenne, starsia dcera vobec. Ked som zacala chodit na kojenie, tak spociatku len 1 - 2 x denne, postupne kazde druhe krmenie a potom na vsetky krmenia kazde 3 hodiny. Ale lekarka mi vybavila rooming, sposobili sme sice rozruch v porodnici, ze co robi nedonosenec na roomingu, ale pre mna to boli najkrajsie dni - hoci ich nebolo vela, lebo potom chytil zapal mocovych ciest a uz mi ho nedali, vraj to ten rooming, ha, ha, ha. Nakoniec vyslo najavo, ze E.coli, co mal premnozene v konecniku, mu presli do mocovych ciest a slavne E.coli je ich JISkova bakteria, ktoru im tam chytia deti, ktore su tam dlho a samozrejme, su uz take odolne, ze maloco na nich zabera. Na novorodeneckom naozaj boli radi, ze som tam, velmi to podporovali, aby mamky boli pri detoch a dokonca, ked som si brala priepustku z nemocnice na jeden den, lekarka s tym nebola nadsena, ale ja som myslela, ze sa zblaznim bez Dorotky, tak som sla. Vraj aby som nepriniesla bacily. Ale je pravda, ze primar na sestonedeli sa mi uz vyhrazal, ze oni su sestonedelie a ja uz som pomaly po sestonedeli, tak tam uz nemam co robit. Tak som skonstatovala, ze si prinesiem karimatku pod inkubator 🙂 ...

Elinka - ja som davala piskoty az od roka, lebo aj ked su bezlepkove, su tam cele vajcia a tie sa mozu az od roka, kvoli alergii na bielok.

gucz
13. kvě 2008

Elinka:
Ahojky ja som piškoty, chlebík začala dávať až v 9,5 mesiaci, a obilné kaše malej ešte stále nekupujem.Ale zasa tie piškotky a chleboviny nepapáme každý deň. Kukuričnú alebo ryžovú kašu papáme od piateho mesiaca, výborne zasýti aj tá. Ak chceš môžeš malému zarobiť trošku kaše (napr. kukuričná nutrilon) a do toho primiešať nejaké ovocíčko. U nás momentálne frčí biely jogurt s banánom, ale to sa papá až neskôr

kendra
13. kvě 2008

Rohacka,tak teraz si aj Ty prekvapila mna.Neviem,ja som rodila v lete 2006,takze mozno odvtedy sa nieco zmenilo,viem len,ze vsetky mamicky sa uz od pol 8 vecer chystali na JISku ku inkubatorom,ale do 9 museli "vypadnut"lebo o 9 zacinala vecerna hygiena.Co sa tyka sestonedelia,vtedy bol primarom MUDr.Halak a zastupca primara MUDr.Olejar (ten mi robil aj sekciu) a nikdy mi nikto nenaznacil,ze mam vypadnut,ale je pravda,ze som sa stretla s mamickami,ktorym to bolo naznacene (skorr od zenskeho osadenstva lekarov,jedna nemenovana pani doktorka,blondyna,prsnata,asi vies,kto...ze?)A Poch sa ma sem tam spytal,ze kolko ma maly vahu?Tak jedine taky naznak.A primar s Olejarom boli starsne zlati,dokonca sa vraj boli na JISke informovat,ako sa maly drzi.Durcovu poznam osobne tiez,ked Vrbova sla na dovolenku na 2 tyzdne (bolo horuce leto),tak sa ona starala o maleho,takze mozem dosvedcit,ze je to strasne zlate ziena,volali sme ju "torpedko",vsak vies,ze starsne rychlo rozprava a chodi.Aj ona nam vybavila tiez pre maleho rooming,tak som s nim na roomingu bola cca.3 tyzdne a potom sme sli uz domov.Co povies na sestricky na JISke? 😉

elinka27
13. kvě 2008

deina, my sme zacinali od ukonceneho 4 mesiaca,kvoli tomu,ze Jakub je velky jedak a aj kvoli krvnemu obrazu.Ale aj to len zeleninou,masko mal az od 5 mesiaca, a ovocie papa asi tyzden.Ukonceny 5ty mesiac, je den ked dovrsi 5 mesiacov.

rohacka, veru s tymi vajickami ma to tiez napadlo,takze nic.Bude musiet vydrzat este 2 mesiace to uz bude mat 8m, a vtedy nam dokina odporucila lepok.

gucz, kase mu vobec nedavam, lebo ma po nich strasne prdy 😒