Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kockoska
10. čer 2010

ahojky dievcata. chcem sa opytat mali ste niektora problemy s babatkom, ze byvalo casto chore. My mame uz 5 mesiacov, a sme chori kazdy mesiac. :(

deina
11. čer 2010

Kockoska, sice nemavam deti chore, ale skus si vypytat imunolougicke vysetrenie. Misko mi mal, ked bol malicky, nejaku prechodne znizenu imunitu, ono sa to vraj do 2 rokov same upravi a tieto deti vacsinou byvaju castejsie chore. Nic vazne to nie je. Staci trosku podporit imunitu a potom je dobre. Len by mu vzali krv a podla toho budu vediet... A chodievas s nim niekam do kolektivu castejsie? Nema surodenca starsieho, ze? Mozno aj obvodna mu vie zobrat krv a zistit, ci nema trosku znizenu imunitu.

petula30
11. čer 2010

Ahoj holky, narodil se mi Honzík předčasně ve 27. týdnu teď je mu 13 měsíců (korigovaně necelých 10m) a potýkáme se s Hypotonií. Prosím vás můžete mi napsat své zkušenosti s vývojem - stále ještě neleze po 4 a nesedí. Už jsem z toho celá špatná cvičíme samozřejmě Vojtovku chodíme plavčit cvičíme na baloně ale zatím se mi prostě nechce lézt. Máte nějaký tip jak se vaše mimísko rozlezlo? prosím napište mi své zkušenosti díky moc

maatkka
11. čer 2010

@petula30 ak ta to ukludni tak skus kuknut v teme "extremni nedonosenci" ma bera v albume tabulku kde su nase deticky a ich vyvoj a viacere deti v 10-tich mesiacoch korigovane tam neliezli... a teraz uz aj behaju a su mooooooooc sikovne 😉

petula30
12. čer 2010

jojo viděla jsem tu tabulku jenže mě taky trápí že ještě ani moc neplazí jako že by se mi plazil po bytě jak voják to teda nedělá jen třeba když třeba nedosáhne na hračku tak se tam nějakým způsobem "dopraví" otáčí se kolem osy válí sudy a různě se pohybuje po bříšku zvedá se na dlaně ale prostě že by se systematicky alespoň plazi to ne a taaak by to potřeboval na ty svalíky.....ach jo

raakosnicek
12. čer 2010

petul my se taky neplazime, dostali jsme cvik vojtovky uz na lezeni......
ale my mame korigo 7.,
ona se dostane kam potrebuje tim, ze vali sudy

bufina
12. čer 2010

Ahoj, malej se narodil v 33+6 tt. Teď mu bude půl roku, takže asi 4,5 měsíce. Už se skoro otáčí na bříško, jen ruka mu tam zavazí, ale už moc nechybí. Při spaní má sice hlavičku jen na jednu stranu když leží na zádech, ale když je na boku, tak spí na obou a v prostoru na puzzlíkách se otáčí na bok na obě strany. Píšu to hlavně proto že jsme měli chodit na neurologii. Byla jsem tam asi 2x. Podle dr. bylo všechno celkem dobrý, rehabilitační taky že jo, až na tu hlavičku při spaní, že pokud se to nespraví, tak že bysme museli začít cvičit vojtovku. Že se sice krásně otáčí na obě strany, žádne problém nemá ale prostě že doktorka by to chtěla. Tak sem se na to vybodla tam ještě někdy chodit. Možná teď vypadám jako špatná matka, ale měla jsem zkušenosti i s dcerkou, která se narodila v 35+2tt. To jsem tam s ní chodila pravidelně, cvičili jsme vojtovku. Hodně dlouho nelezla, jen se plazila po bříšku. Doktorka tam na mě byla hnusná, že musíme cvičit víc, že kdo ví jestli vůbec doma cvičíme, že takhle mně nikdy nepoleze... To bylo ve čtvrtek a o víkendu začala krásně lozit po čtyřech. Tak sem si říkala že už tam na ně prdím. S malým jsem tam absolvovala jen to základní vyšetření, ultrazvuk mozku atd., to bych si nedovolila tam nejít, ale jinak když je srovnám, tak malej je opravdu šikula, proti dcerce ve stejným věku. Krásně pase koníčky, přitahuje se za ručičky. Vím že se nemají děti srovnánat, ale když vidím u kámošky stejně starýho chlapečka, tak jsou na tom motoricky úplně stejně.

petula30
12. čer 2010

my jsme teď byli na neurokontrole a malý má podledr.í zpoždění asi 2 měsíce. Všechny ty vyšetřovací testy a reakce má správné jenže ho prostě brzdí ta hypotonie má s tím tady někdo zkušenosti?

marketa137
12. čer 2010

Ahoj, Tomík je teda jen o měsícdřív, v 35+3tt i když vzhledově nevypadá 😉 , byl na svůj věk až moc veliký. Já měla cukrovku a malej se anrodil akutnim císařem, nakonec se zjistilo že měl uzel na pupečníku takže ho zachránili na poslední chvíli, po porodu byl na JIRP na kyslíku, jak byl velikej tak si to neudýchal. Má diagnositkován hypertonus 😒 . Prý máme jen nosit v klubíčku, dětská doktorka nám dala ještě čas do další kontroly a pak asi rehabilitace. chtěla bych se zeptet jstli ěnkdo máte podobný problém čim bych mu mohla pomoct. Špatně pase koníky 😒 , první syn měl taky hypertonus ale ten nechtěl pást vůbec, tomík pase ale většinou se přetočí hned na záda. ted cvičíme na míči, nosíme v klubíčku a nevim ještě jak mu pomoct 😉 . Ale když jsme byli v poradně pro nedonošence tak doktorka říkala že je ok, jediný problém byl že když ho vzala za ruce tak místo do sedu si hned stoupnul ale prý stačí nosit v klubíčku tak právě nevim čím mu pomoct aby hezky pásl koníky, na míči mu to celkem jde 😉 , nevim jestli to s tim může souviset ale v kočáru strašně řve 😒

elinka27
14. čer 2010

ahojte,dlho som tu nebola.Sme prerabali izbu,a som bola na par dni aj s malym prec.
Zacalo sa mi obdobie vzdoru,niezeby ho predtym nemal,ale teraz akoby vrcholilo, zacal vrieskat a trieskat veci o zem ked mu nieco zakazem.POsledny tyzden som sa s nim dost nervovala a nadrapovala, dnes som si nasla na nohavickach slabulinku tmavu skvrnu ako krv, tak sa normalne bojim, zajtra rano idem akurat na poradnu,tak mu to poviem,ale snad to nebude nic znamenat.

rohacka
15. čer 2010

Elinka - super, ze si sa ozvala. Hlavne bud O.K. s babatkom, drzim prsty, aby to nic vazne nebolo......

My sme sa tiez dlhsie neozvali. Mame sa dobre, Kubko je teraz uz taky samostatnejsi, tak si nejako zacinam uzivat matersku 😉 . Konecne mu netreba pomahat cez kazdy obrubnik, schody si vyjde sam, aj do autosedacky vylezie, viac-menej sa sam napapa a caka ma pred zachodom, ked ide curat. Naucil sa takmer vsetky cislice, tak mi teraz hlasi cisla na kazdom tricku a na kazdej SPZke. Okrem 6 a 9, to si myli. Stale raz za tyzden plavame, uz mu to celkom dobre ide, napr. dychat do vody, aj preplava taky maly bazen s pomockami, uz chodime pol roka v kuse, tak uz vidno vysledky. Aj na kona si uz zvykol, tesi sa, stale mu pyta kocku cukru alebo mrkvu, ze mu zoberie za odmenu, ze ho nosi. Vo stvrtok ideme na kontrolu na ortopedicku protetiku, tak som zvedava. Ma dvihnutu tu kratsiu nozicku takou podpatenkou, tak ideme skontrolovat, ci ma panvu rovno. A zda sa mi, ze aj tu bandaz na hrudnik, co dostal, ze mu to pomaha, ze uz az tak hrudnik nevytrca. Vela chodime vonku, uz aj dost vela prejde sam alebo na trojkolke, tak vyuzivame. Ale ked ho obleciem do kratasov, tak to sila - tie nozky ako palicky, len kolena trcia 😀

deina
15. čer 2010

Elinka, dufam, ze na poradni bolo vsetko ok, davaj si na seba pozor. 😉

O hypertonuse toho bohuzial vela neviem, obaja moji mali su hypotonici, co je opacny pripad. 😖

Rohacka, to znie celkom optimisticky, som rada, ze sa vam zacina darit. 🙂 A taky maly a uz mu to plavanie ide? Neuveritelne. Myslela som, ze takto plavat vedia az starsie deti, prvaci a tak.

U nas nic moc nove, Misulo nie a nie sadnut na nocnik, ja toho chalana nechapem. Akoze take veci vie, ze len kukam, ma ohromnu pamat - momentalne ho zaujimaju klimatizacie, pozna vsetky v meste (kadial chodime), presne ktora znacka to je, no sranda. Vzdy je unho nieco, co ho tak pohlti, ze ho ine nezaujima. Zacalo to abecedou, tiez vsetko cital (nie slova, samozrejme, len pismena), potom to boli cislice, auta, rozne znacky, teraz klimatizacie... Ale nocnik ignoruje, uz neviem, ako ho motivovat, presviedcat, nasilu nechcem... on sa snad bude zenit v plienkach. 😀 Jest sam mi zacina az teraz, vcera rano zahlasil, ze ide jogurt zjest sam a zjedol ho celkom pekne, velmi som sa cudovala.

No a Matko je momentalne vsade napriek tomu, ze sa dopredu este neplazi (do ostatnych smerov ano), dnes som ho neustale vytahovala spod stola v obyvacke, co sa tam stale zasekol.

petula30
16. čer 2010

pro Rakosníčka- my máme taky cvik na lezení ale ten na to plazení cvičíme protože se tam dají krásně zaposilovat ramínka takže cvičíme poctivě akorát s tím cvikem na lezení je teď na chvíli pauza protože tam měl strašné úniky tak jsme to vynechali než to začne cvičit bez těch úniků. Jinak jdeme za 2 týdny do Olomouce do Corpusu je to takové zařízení kde dávají konzultace ohledně Vojtovky zda by se to nedalo nějak jinak zacvičit efektivněji a tak sice to stojí 1100,- ale na peníze nehledím snad to přinese něco nového a hlavně účinného.. Jdeme přímo k tomu Mudr. který sám vyučuje rehab. sestry tu Vojtovku takže je to kapacita tak snad nám poradí něco jiného co by zabralo na to aby se co nejdříve rozlezl což by mu pomohlo na to posílení svalíků.

gucz
16. čer 2010

ahojte, aj my sa teda ozývame. Laura pôjde od septembra do škôlky na 4 hodiny, tak sa tešíme všetci 🙂 . Cez deň je už bez plienok i keď sa ešte sem - tam stane nehoda, drží veľkú potrebu do poslednej chvíle a potom už nestíha dobehnúť. Na spanie plienky má, no to bude mať ešte asi dlho, lebo pred spaním vyžaduje kakavko z fľaše, takže po spánku má 5 kilovú plienku. Pohybovo je šikovná, behá, skáče, vylieza na všetko možné /stále má nejakú modrinu či oškreté koleno ako chlapec/... vie sa voziť na trojkolke i na bicyklíku /samozrejme s pomocnými kolieskami/, aj na kolobežke jej to ide. Je to neuveriteľne živé dieťa, keď je niekde na varovke, tak sú z nej riadne unavení všetci 😀 , neviem či je to hyperaktivita, alebo či je len živá, no niekedy z nej mám aj ja dosť. Večer zaspáva až okolo pol desiatej a ráno je hore už o šiestej, niekedy aj skôr. Cez obed spí dve hodinky.
Pozná už všetky farby, aj rozpráva celkom pekne aj keď R a L povedať nevie, ona sama si hovorí Auika alebo Abika. Vie nakresliť slniečko, mraky, tváričku .... je tvrdohlavá a rada si preváza... napríklad jej idem s niečim pomôcť a ona že Ty nie mama ale tato.A keď ide najprv tato, tak zasa nie, ale ona chce mamu....
Nejak sa nám pokazilo papanie, neviem z čoho má energiu, nič nechce papať, najradšej by žila len na kakavku a jogurtoch, mäso nechce vôbec (včera jej brali krv, lebo má asi málo železa), ryžu a zemiaky sem tam spapá, ale málo. Aj chlebík moc papať nechce, ten zje len u mojej mamy a u svokrovcov zasa papá najradšej párky. Dúfam, že jej škôlka pomôže v tom papaní, keď uvidí aj ostatné detičky jesť, tak možno aj ona začne.

V poslednej dobe sme to mali dosť náročné, Laura bola s babkou a potom s tatinkom v nemocnici týždeň pre hnačky (asi pred mesiacom) . Ja som od pôrodu Miška mala 6 žlčníkových záchvatov pričom posledný som už nerozchodila a odviezla ma sanitka do nemocnice. Tak ma urgentne operovali, včera mi vyberali štichy. Už som si myslela, že všetko bude dobré, ale nie, cez víkend dostal Miško teploty, bol nepokojný, tak sme šli na pohotovosť. Má chúďatko moje akútny zápal stredného ucha, museli mu prepichovať bubienok, mal pod ním hnis. Strašné niečo. Laura tiež soplí už asi 2 týždne, tak jej robili výter. Tak snáď už bude všetko dobré a my si začneme užívať leto (i keď dnes u nás leje)

stylly
16. čer 2010

Ahojky zdravím vás,..nestíhám dočítat tuhle diskusi,..doufám,že všechna mimuša jsou zdravoučká

Mě teď Andy přestal chtít papat mlíčko tak kombinujem co se dá 😖 😝 snad né na dlouho 😉

lenocka84
16. čer 2010

@stylly ahoj, aj moj patrik je 34tt, resp. 34tt+1d, ako sa Vam dari?

elinka27
17. čer 2010

ahojte,doktor povedal ze nalez je v poriadku,mam sa sestrit.Ach ako by som aj rada sedela a mala vylozene nohy ale pri malom sa to jednoducho neda.Teraz ma chudak nadchu a je zachripnuty a ma aj zvysenu teplotu, tak pockam este dnes a rano s nim mozem ist doktorke.Inak uz som ako mamut a stale menej vladzem,opuchaju mi nohy.
Zacala som pomaly chystat veci pre malu,ale snad bude mat rozum a aj napriek tomu zaberaku co mam s malym sa predsa len narodi aspon v 38tt 🙂

andulka4
17. čer 2010

AHOJ HOLKY,
Eli neblbni a šetři se, nestálo by ti to pak za to

jinak vás všechny moooc zdravím a jsem ráda že jsou dětičky tak moooc šikovné 😉

deina
17. čer 2010

Eli a nemas niekoho, kto by ti vedel pomoct s malym? Maminu, svokru, hocikoho, kto by ti pomohol oddychnut si.

Andulka a ty ako? Malinka je krasna, co som videla fotky, nadherna. 🙂

stylly
18. čer 2010

@lenocka84 musím zaklepat velmi dobře,..my jsme 33+6 😉
@andulka4 gratulka k maluše 😵 😵 😵

irsina83
18. čer 2010

ahojte, my sme vcera boli v ba na vojtovke a mala strasne vrieskala ale neobyde nas to kedze s nozickami nerobi to co by mala ☹ dufam, ze jej to pomoze...v nemocnici v tt sme to cvicili inak, zaujimave ze vsade ten isty cvik vysvetluju a ukazuju inak...

raakosnicek
18. čer 2010

Ahojky dlouho jsem nebyla

Irsi treba nase rhb kazdy cvik sestavuje individuelne (tim myslim uchyceni a drzeni ditka)nektere ti uhyba tam,druhe jinym.....
a neboj,pomuze,je to intenzivni a pomaha

irsina83
18. čer 2010

@raakosnicek nam boli odporuceny odbornici v olomouci a tak sme tam volali a dali nam kontakt na jednu pani v bratislave ze oni ju vyskolili...fakt dufam, ze to pomoze lebo malicka mala vazny stav po porode, museli ju ozivovat a bola vykrvacana ☹ ale je bojovnicka a amusime verit 😉

raakosnicek
18. čer 2010

irsi ona to zvládne.....
težké situace a věci osud nastraží jen těm, kterí je zvládnou.....

my máme jednu nejlepsich detskych neurolozek.....je fakt,ze empatie a pristup k rodicum nic moc,ale vyvazuje to jeji odbornost

elinka27
20. čer 2010

pomaha mi muz,ked je doma tak sa stara o maleho,ale mama byva v inom meste a este varuje decka aj brachovi,tak sa nemoze roztrhat,ale pomaha aj ta ako sa da.V ramci moznosti sa snazim setrit a okrem toho ze mi opuchaju nohy a citim sa strasne unavena sa inak celkovo citim dobre.Nejak si to proste nepripustam,ze by som aj tentokrat mohla porodit predcasne,aj ked strach tam je.Ale jednoducho nesmiem.Inak v stredu ideme na kontrolu k ocnej,kvoli tomu poklesnutemu viecku co ma od narodenia,a uz teraz sa mi vlasy z toho jezia,on to tam nema rad, vysetruju ho po leziacky a sestricky ho drzia aby sa nebranil a doktorka nadava ked vela place ze nepolupracuje a tak, muz ide s nami lebo ja uz by som ho teraz nezvladla drzat a aby ma nedokopal.Tak na nas myslite

suninka
20. čer 2010

Ahojte, založila som aj novú tému, ale nikto mi neodpovedá. Tak to skúsim aj u vás.
Dostali sme od lekárky predpísané injekcie Celebrolysinu, ale bojím sa jej dcére dať. Nemáte s nimi niekto skúsenosti?

rohacka
21. čer 2010

Suninka - tusim tu medzi nami nikto nebral. Skus sa opytat priamo v teme Extremny nedonosenci a v Cviceni vojtovou metodou, tam su take mamicky. Urcite ale napis aj ake velke mas dievcatko a ake mate problemy. Podla mojich informacii sa dava Cerebr. detickam, co potrebuju trochu povzbudit mozog, ktore zaostavaju v psychomotorickom vyvine napr., po krvacani do mozgu, pri podozreniach na DMO a tak podobne. Nam to napr. nikto nikdy nenavrhol, a to sme boli oneskoreni vo vsetkom a mame lahku DMO. Ale pravdupovediac, keby mi to navrhli, vaham rovnako ako ty, kedze som si o tom precitala dost vela vselijakych info... Tak prajem mudre rozhodnutie....

suninka
21. čer 2010

Ďakujem Rohacka. Teraz som napísala mail aj inej neurologičke, tak som zvedavá ako pochodim. Inak malá má 11mesiacov, je o 2 mesiace skôr narodená, plazí sa, skúša sa vyťahovať za nábytok, je ukecaná, taká srandistka. Ibaže to plazenie jej trvalo dlhšie než na to prišla, ale prišla na to /myslím si/ iba vďaka bobathu a nie vojtovke. Po 1 návšteve u pani s bobathom bolo vidieť zlepšenie. Keby som to vedela skôr, tak začnem s nou bobatha cvičiť skôr a nemusela ani meškať. Ona je totiž schopná chodiť, už nám to ukázala, tak neviem prečo nám dala doktorka také brutálne injekcie.

deina
21. čer 2010

Suninka, Matko ich bral este v nemocnici, to bol malinky. Dali mu ich na podporu cinnosti mozgu, ked prestal jest a akosi sa nie a nie chytit na jedenie. Vtedy som nad tym vela nerozmyslala, Misko take nedostal, tak som ani nemala dost informacii a teraz som sa za tym uz nepozerala. Nereagoval na ne nejako zle, akurat bol mrzutejsi... Preco vam ich doktorka predpisala? A ako je dcerka stara?

suninka
21. čer 2010

Deina, naša malá ich tiež dostávala v nemocnici, keď sa narodila. To som ani nevedela, čo to presne je. Teraz to malej predpísala neurologička, na podporu činnosti mozgu, aby ju to nakoplo v psychomotor.vývoji. Malá má nejaké meškanie, ale zdá sa mi že to dobieha. A tieto injekcie majú spôsobovať u detí epilepsiu. Takže :(