Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lululu
24. říj 2007

kotenko:
je to zvlastne , ze je to tak, to je dost problem, ked nemocnica rozhodne, kt.matka moze byvat v nem. , a kt. nie. nuz ale my s tym nic neurobime,..len sa asi nemozeme nechat odbit, teda ja sa uz urcite nenecham, raz stacilo-ked tam muza nepustili.. hoci si myslim, ze skutocne ma na to pravo.. a to kojenie mi pride ako dost blba vyhovorka.. uplne ti rozumiem, ked hovoris o tej tracheotomii, je to dost radikal vykon na take male babo, ale musis verit, ze to bude ok, ze jej to pomoze preklenut tu najtazsiu fazu.. btw. reflux je asi u nej lepsie zoperovat, nech toho nema tolko, ber to tak, ze tym sa aspon 1 vec definitivne vyriesi. a uz mate vysledky genetickych testov? aj nam robili, bo ten razstep..ale nastastie to bolo v poho...
katrin. 🙂 to iste robil aj synovec-lozil po 3och tak, ze 1 nohu tahal za sebou.. som zvedava, ako sa ti nasi posunu..teraz mali tu nutenu pauzu po ockovani a vcera sme zasa zacali, dost hystericke zachvaty to boli..ale od unavy domca rovno vecer zaspala🙂 sa to davno nestalo🙂

petrule28
24. říj 2007

Kotenko: U nás v nemocnici jsem taky mohla být s malyým v nemocnici. nejdříve byl vda dny na JIP-ce, ale to já také ( po císaři ), pak jsem ška na oddělení Neonatologie ( pro nedonošené děti ), tam mají maminky miminka i sinkubátorem u sebe. Malej byl zase ale nejprve dva dny na intermediále a třetí den jsem ho už měla u sebe až do konce...

kotenko
25. říj 2007

Ahojte, tak vcera sme volali do BA a Lili budu zajtra robit tracheostomiu 😢 Uz sa tak rozhodlo, bojim sa...

petrule28
25. říj 2007

Kotenko:Jak tady mluvíš o Pallfym, to je ten hokejista ?? Oni rodili taky předčasně ??Omlouvám se, ale nevím, co to ta tracheostomie je...

kotenko
25. říj 2007

Petrule:
Tracheotómia je odborný názov pre operatívny otvor do priedušnice (dýchacej trubice). Jedná sa o život zachraňujúci zákrok pred zadusením u pacientov, ktorí majú problémy s dýchaním. Jedná sa o krátky chirurgický zákrok, kde sa rez vedie tesne pod ohryzkom cez pokožu do priedušnice. Do vzniknutého otvoru sa zavedie tracheálna trubica z umelej hmoty alebo kovu, čím sa umožní umelé dýchanie pacienta. Takýto zákrok sa prevádza pri zabránení pred udusením

Palffyovci - to veru neviem ci je nedonosena ich dcerka, ale viem, ze ma vaznu vrodenu chybu - nieco s dychanim a ze im skoro uz dva krat zomrela. A teraz su s nou v nemocnici na ARO... Ano, je to ten hokejista

petrule28
25. říj 2007

Kotenko ! Uvidíš, že to bude vše v pořádku. Chápu, že se mi to lehko říká, když jsem sama nic takového neprožila. My jsme neměli naštěstí ( musím zaklepat ) od začátku žádné problémy, ani žádné přístroje a na JIP- ce jsme byli jen dva dny.
Ale uvidíš, že vše dobře dopadne, budeme na vás zítra myslet a držet vám palce !! Až z Českých Budějovic !! 😉

kotenko
25. říj 2007

Petrule, dakujeme, najma Lili treba drzat palce, chudiatko moje malinke... 😖

leni96
25. říj 2007

Kotenko
Moc vám přeju ať to všechno dobře dopadne a ať vám Lili už brzo pustí domů. Koukla jsem na fotečky a ona se už určitě moc těší, až se bude vozit v tak pěkném kočárku 😉 , docela jí ho závidím, je moc pěkný 🙂 .
Náš drobeček strávil v BA na JIRS dva měsíce a pak ještě měsíc na intermediále. Bylo to dlouhé čekání a nakonec jsme se dočkali, konečně jsme všichni spolu 😉.
Vím, že je to těžké, ale zvládnete to 😉.

maaja
25. říj 2007

kotenko, budem vam strasne drzat palceky, nech to cele dobre dopadne ... a nech ste uz vsetci spolu doma .... lebo naozaj si nejako veeeelmi smutna 😢

petrule28
25. říj 2007

Kotenko: Nevím, kdy se zítra dostanu na počítač, ale přejeme hodně štěstí, držíme palečky a ať vám to vše dobře dopadne, A určitě nám dej vedět !!!!! 😉

kotenko
25. říj 2007

baby, dakujeme vam velmi pkne. nemozeme s drahym spat, tak si on pustil dvd-cko a ja som sla sem. nevladzem uz, dufam ze ju uz budem mat coskoro doma... Uz to trva velmi dlho, uz 9 tyzdnou... 😢

susika
26. říj 2007

ahoj kotenko.aj moj drobec bo dlho v nemocnici. narodila sa v 32 týždni, ale mala len 960 gramov a 37 cm, takže bola hypotrofická, čo znamená, že bola menšia na svoj vek.mla novorodeneckú žltačku, liečili jej streptokoka z plodovej vody. som si to odtrpela od 29.7. do 28.9.Posledné 2 týždne som tam bola s nou, ale inak som tam chodila len s materským mliekom. bolo to strašné na psychiku, vidieť ju len každé 3 dni, kedže je to od nás dosť ďaleko.strašne mi chýbala a hrozne som sa na nu vždy tešila a prerevala som celú cestu domov.teraz sme už doma, nevyspím sa, ale je to úžasný pocit.Je zdravá, chodíme po vyšetreniach. boli sme aj na sone mozgu-našťastie bolo všetko OK, u neurologa, ten bol tiež spokojý, vraj ešte aj tak uvidíme po 3 mesiaci, čaká nás ortopedia a cvičíme vojtovku-takže asi pojdeme aj na rehabilitáciu.malá je ale hrozne šikovná, akoby fakt rozumela, čo jej kto hovorí, veľmi múdro sa tvári.aj ked sa pri cvičení nareve, už jej tie cviky ostanú v pamäti a robí ich automticky pri prebalovaní, alebo na brušku-plazenie 🙂 práve dnessme začali očkovanie Sinagisom, takže dúfam, že aj plúcne ochorenia sa jej vyhnú. takže toľko na tvoju podporu.
neboj sa, všetko bude dobré. držím ti palčeky, aj malá Zuzanka 😉 aj ona vie o čom tu píšem 😉

cuckaa
26. říj 2007

ahoj Kotenko, dnes som na vas myslela a verim ze vsetko dopadlo dobre.Neboj verim,ze po tom trapeni pridu konecne dni plne radosti a hlavne rodinnej spokojnosti.Drzim prsty aby vsetko dobre dopadlo.Je to take nespravodlive,ze tie nase deticky musia tolko toho od narodenia podstupit.Zivot nas skusa,ale nesmieme sa vzdavat 😉

petrule28
27. říj 2007

Kotenko: Tak co, myslíme na vás a doufáme, že je vše v pořádku. Brzy se nám ozvi. 🙂

shiju23
29. říj 2007

ked som sa blizila k 8mes tehotenstva,tak jedna znama mi povedala,ze deti narodene v 8mes. maju mensiu sancu prezit,ako tie narodene v 7mes. castejsie preziju dievcata ako chlapci, to ma dost deprimovalo a vkuse som na to myslela,ze nech ja neporodim v 8mes. stalo sa,maly je zdravy, bude uz mat 10mes. ziadne komplikacie sme nemali.ja som len chcela reagovat na 1prispevok, kde samamicka bala strachu,ci nebude ine a pod. ako su komlikacie, netreba mysliet na tieto veci,prave naopak,verit,len to v naj.
ja viem o com hovorim. pomohlo mi toa nikdy som neporovnavala naroden.v 9mes.vzdy som pysna na kazdy jeho novy krok a kaslem na to,co vravia ine, co ich deti vedia nar. v 9mes. o v termine,moj je ten najchytrejsi,zacal sediet asiv 8mes. ale podpora inych pomohla,
mozne nasledky an mne nik nepovedal,len som citala vsetko co sa dalo,aby som vedela co to moze priniest, vacsinou to casom prinasa hyperaktivitu u predcas. nar.deti a pod.

sofik
1. lis 2007

Ahojte holky. Prave dnes som nasla vasu diskusiu a skoro celu som si ju precitala. Tiez som mamina predcasne narodeneho dievcatka Sofie. Narodila sa 6.3.2007 v 31+6tt s vahou 2340g a 45cm. Prvy den bola napojena na dychaci pristroj pretoze este nemala dozrate plucka pretoze 5.3.2007 vecer mi odtiekla plodova voda a 6.3.2007 o16:25 bola na svete a nestihli mi aplikovat vsetky 4 davky latky na dozrievanie pluc. Mala aj dost silnu infekciu a preto si polezala 3 tyzdne v inkubatori a 10 dni som s nou bola na izbe na Jip. pocas celeho pobytu v inkubatore skoro vobec nepapala, vsetko vyblinkavala alebo jej to ostavalo vsetko v zaludku nespracovane. 3 tyzdne bola krmena sondou do zaludka a ked mi ju priniesli na kojenie prvy krat tak sa nevedela prisat pretoze stratila saci reflex. Tyzden som sa ju snazila kojit cez klobucik ale odmietala ho tak som sa nastvala a zacala ju kojit normalne z prsnika. A predstavte si po pol dni uz pila celkom sama ale pomaly. Chcelo to pevne nervy, plakala ale ja som sa nevzdala. Teraz ma skoro osem mesiacov a stale ju kojim a chcem az do roka. ja som mala dobre to ze mala sa mi narodila v Prahe-Krci a tam sa mi dost doktorka venovala a ucila ma odstriekavat mlicko aby sa mi laktacia nezastavila. Teraz mam mliecka stale dost a v nemocnici som zasobovala svojim mlieckom celu JIP-ku. Po psychickej stranke to vplyvalo na mna velmi zle, musela som za malou dochadzat 2 tyzdne kazdy den do nemocnice a nosila som tam odsate mliecko pre svoju malicku. Ale ja som tam chodila rada pretoze rada som ju hladkala a prihovarala sa jej a moje mliecko bolo v tej dobe najlepsie co mohla dostat. Vsetky vas viem velmi dobre pochopit co ste prezivali a prezivate pretoze to iste som si musela vytrpiet aj ja. A stalo to zato. Svojej Sifinke sa venujem nepretzite a ona je rada za kazdu chvilku ktoru moze stravit so svojou maminkou. Je to maly certik ktory nevydrzi na jednom mieste. Strasne je priebojna a zatial zaostava len minimalne. Vazi teraz okolo 8 kg a meria 68 cm. Tak Vam vsetkym drzim palce aby vase deticky prospievali dobre. Ved oni su bojovnici od zaciatku zivota a teraz to urcite nevzdaju. Pa paa

nadule1
1. lis 2007

Ahojky mamino!
Matýsek je narozený ve 34tt. 2,52kg a 49cm. Měla jsem štěstí, se jsem rodila v Praze v Motole, kde je perinatologické centrum. Výborně se tam o nás starali. Taky jsme museli absolvovat spoustu nestandardních vyšetření (kontrola očního pozadí, sluch, neurologie). Jsem ráda, že jsme všude byli. Taky buď! Jiné mamky nemají tu možnost, aby jim např. radil neurolog, co má jejich dítko umět a jak jej stimulovat.Matýsek je ok. Byly mu teď 3 roky a začal chodit do školky. Je trochu živější než ostatní děti...a teprve čas ukáže, dle mého názoru, jestli třeba nebude mít nějaké poruchy pozornosti...ale to už se stejně nikdy nedovím, jestli je to způsobené předčasným porodem. A ty buď v pohodě, když jsi porodila ve 36tt! Tak jsem porodila druhé dítě (Naďulce jsou 4,5 měsíce) a vůbec na žádná vyšetření nechodíme...takže se vlastně divím, že ty chodíš...
V každém případě, až otěhotníš po druhé, bude lékař na tvé těhotenství pohlížet automaticky jako na rizikové. A i ty bys k němu tak měla přistupovat a šetřit se, abys neporodila opět dříve. Já jsem toho zdárným příkladem.
Pa, pa a když budeš chtít vědět něco konkrétního, tak mi mailni...to je jistější....
Naďa
...a ještě jedna prosbička.
pošli nám hlásek:
Na baby portálu běží do 4. 11. soutěž o nejkrásnější foto miminka v kočárku. Zahlasuj denně pro fotku č. 266 na:
http://www.babyportal.cz/soutez-2kolo/
a posuňťe nás trochu blíž výhře.
Děkujeme.

dashak
1. lis 2007

Ahoj holky,
sofik, máš březňátko stejně jako já, akorát o rok mladší 😅 a rodila jsi taky přesně 31+6, jen Ivanka vážila 1180g, takže Sofinka na tom s váhou byla výborně 🙂 Vlastně jak tak koukám, tak jsou holky teď stejně velké i když je mezi nimi rok 😀 , páč my jsme na 18měsíční vážili 8,650kg a 75cm 😅

Jsem vždycky ráda, když napíšou maminky, že se jejich děti mají dobře 😵
A věřím, že všichni co si tady píšeme, budeme jednou "za vodou" a i ostatní teď smutné maminky se dočkají a budou mít svoje pusinky doma a zdravé 😔

Naďule, já jsem moc nepochopila komu si to přesně adresovala, páč maminy jsme tady všechny 😅 , ale jestli to bylo na sofika, tak ta nerodila v 36tt ale v 32tt.

Tak se zatím mějte 🙂

misa82
7. lis 2007

Ahojky holky, musim se zapojit k vam do diskuze.
Pro DashuK: Ja mam doma 10 mesicni holcicku, ktera stejne miry mela v 8 mi mesicich a ne v 18 🙂ale je narozena v 38.tt.....
Takze by se dalo rict, ze se do vasi debaty nemam zapojovat. Jenze minuly patek jsem skoncila misto na kaficku s kamaradkou v nemocnici a ta porodila CR Natalku 990g v 32+1tt.Celou vasi debatu jsem precetla, abych nasla spolecny osud a kamaradce vryla nadeji, ze bude Naty v poradku. Jen jsem se potrebovala vykecat...
Tak se mejte, papa

dashak
7. lis 2007

Mišo, to je Natálka taky malinká 😖 Záleží jestli má nějaké problémy, váha nemusí ještě nutně znamenat průser, i když samozřejmě čím víc váží, tím lépe ten nápor zvládají. Tak držíme kamarádce a Natálce pěstičky.

Jinak hodně užitečných informací o nedonošených dětech je na www.nedoklubko.cz

misa82
8. lis 2007

Ahojky, zacatek je vlastne stejny jako u Susiky. Tak doufam, ze pribeh kamaradky bude mit obdobne stastne pokracovani.
Diky za podporu. Hezky den

vanila
9. lis 2007

Ahojte! Malý má 1 rok stále sa nevie posadiť sám, len teraz sa začal otačat z brucha na chrbát a opačne. Inak je o mesiac skôr narodený. Bola som s tým u lekárky ta povedala že nevidí v ňom chybu zlého vývoja, ale to že je lenivý. V bežke skáče nerobí vôbec kroky do predu len do zadu. Sedieť sedí, keď ho položim sem tam urobí šup do zadu a už sa hnevá, že sa nemôže posadiť. Chcem sa opýtať či niekto mal s tým už skúsenosť a ako si s tým poradil.

dashak
9. lis 2007

Ahoj vanilo,

a co to je bežka? 😕

Nic proti doktorce, ale myslím, že jste měli dávno začít s vojtovou metodou, začít v roce s přetáčením je dost pozdě 🙄

kili
9. lis 2007

dashak, to je asi chodítko

vanila, povedz doktorke, nech ťa pošle k neurologičke a tá nech rozhodne, čo s ním. Mať názor od jednej doktorky a ešte k tomu obvodnej by som rozhodne nebrala vážne.

dashak
9. lis 2007

no já si myslela, že chodítko. Ale posledně jsem tady pochopyla ťapy ťapušky jako chození a bylo to paci paci, tak se radši ujišťuju 😀

I když jak jsme byli na východě, tak tam říkali chodačka, tak jsem si to na 99% myslela, že jde o chodítko

Vanilo, v tom případě ale není moc divu, že takhle zaostává 😝 Chodítko prdni do kouta, přestaň ho pasivně posazovat a určitě si domluv rehabilitace.
Jinak jak o tom píšeš, že tam skáče - to je přesně jeden z příčin chodítek - nejen že nenutí dítě držet správně těžiště, páč tam má prostě oporu, ale způsobuje i to hopsání - protože si dítě neosvojí správný pohyb končetin - a to je střídavý. Pak se stává, že místo aby chodil levá pravá levá pravá, tak jde oběma dopředu a prostě hopsá a to právě díky tomu, že to v chodítku "jde", protože tam si nenabije držtičku 😀

A jak jste na tom s lezením?

kili
9. lis 2007

ja som tiež o týchto chodítkach čítala, že to nie je dobré, ale na druhú stranu, ja som v chodítku bola (teda aspoň myslím, si to totiž pamätám 😀 ) a naučila som sa chodiť v 8mesiacoch. Ale určite závisí od dieťaťa. Ale ja by som chodítko nekupovala, je to skôr také odkladište detí, viac sa mi páči také na kolieskach, čoho sa dieťa chytí.

dashak
9. lis 2007

Kili, ty mi připomínáš ty rádoby chytré 50-ti leté babky 😀 - my jsme to dělali taky tak a bla bla 😀 , viz jídlo - cpali do nás krupici, kravské mlíko atd. a nic nám nebylo 😀 Neee, vůbec, jen já teď sotva sním smažený řízek, tak ho jdu do půlhoďky vyhodit na záchod, páč chytnu totálně křeče ve střevech a nejde udržet, jak sním něco dělané na sádle, tak jsem do druhého dne nepoužitelná, protože se sotva udržím na nohách, jak je mi těžko, že se mi až motá hlava apod. To samé posazování - já seděla od 5 měsíců v kempingové postýlce v rohu, abych se nikam nevybulila. Výsledek je ten, že není dne, kdy mě nebolí záda, bolívá mě dost často hlava apod.

Jinak jestli chceme dělat věci, tak jako kdysi, protože se to tak kdysi taky dělalo a nevadilo to - tak to se rovnou můžu zeptat, proč neperete na valše nebo nesvítíte petrolejkou 😀 Prostě vývoj jde dopředu, pokrok nezastavíš. A to, co se tehdy jevilo, že je "dobré", tak časem a hlavně průzkumy se zjistilo, že je to naopak 😉

kili
9. lis 2007

daši, si si to asi neprečítala poriadne. Ja s tebou súhlasím, tiež by som to svojim deťom nekúpila, len som písala, že každé dieťa je iné, ja som codila skoro aj napriek tomu chodítku.

tamia
9. lis 2007

ahoj,
v koľkých mesiacoch začali vaše detičky štvornožkovať?

Moja malá sa narodila o 3 mesicae skor a začala loziť po 4 v 10 mesiacoch.

bobulka34
9. lis 2007

kocky preco ste rodili skor? Ja som mala preeklampsiu, nieco neprijemne