Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

chikitacmuk
15. kvě 2011

@uvinka Jeeej,,aj my sme v Trnave 🙂 to vazne?ked papala sama tak uz vas pustili?a kolko mala vahu pri prepustani?no my nemame ziadne ine problemy, nic,,,,len to papanie,,,a s akou davkou ste odchadzali?kolko musela vypit?mne vypije fakt max. tych 50ml,,,a musela sa aj vediet dojcit?lebo Samko sice taha krasne, ale vypije len velmi malicko,,,neviem ci nemam malo mliecka,,asi aj hej, ved ta strava tu nic moc,,,tak verim ze snad do tyzdna budeme doma, ak sa uz nevyskytnu problemy,,,bola by som strasne vdacna,,,uz nam tu je strasne smutno :(

uvinka
15. kvě 2011

@chikitacmuk no malinká po pôrode schudla na 1590g, 3 týždne jej trvalo kým nabrala pôrodnú váhu a keď nás prepúšťali mala 2170g a to Samko asi už má. Keď nás púšťali vypila okolo 80 ml. Keď si písala, že od teba toľko nevypije ako od sestričiek, tak skús si ho menej túliť k sebe, teda aspoňmne tak povedali, že my maminy si och pritúlime k sebe čo najbližie, silno držíme im je to príjemné a tak zaspia. Tak skús tak volnejšie malinkého držať. NEmuseli sme sa vedieť dojčiť. Odchádzali sme s odporúčaním, že skúšať kojiť tak dvakrát denne. O nás sa starala MUDr. Valovičová, veľmi príjemná žena. Takže v TRnave ste? Svet jenaozaj malý. Tak to pôjdeš o chvíľu kúpať, teda ak sa nezmenili zvyky. Verím ti, že ti je smutno a dokonca života si budem pamätať ako pomaly išli minúty na izbe matiek. drž sa, neboj čoskoro ste doma.

elinka27
22. kvě 2011

@uvinka ahoj aj ja mam dobru skusenost s TT a dokorka Valovicova bola aj mna pozriet teraz ked sa mala narodila.A ako ste teraz na tom s dojcenim?

uvinka
23. kvě 2011

@elinka27 s dojčením úplne super. momentálne idú malinkej zúbky tak nechce nič papkať, ale mliečko neodmietne nikdy. tak som rada, že aspoň tieto dni niečo spapká. Ale poviem ti, že netruším ako malú neskôr odstavím, ona celkovo príkrmy veľmi nemusí. pre nu je strava len mlieko.

elinka27
23. kvě 2011

@uvinka ahoj, nikde v pase nevidim kolko ma dcerka ako je stara?Ja som za dojcenie dovtedy pokial chce dieta a pokial je to prijemne pre obe strany samozrejme 😉 co sa prikrmov tyka, ani moja ich nemusela terraz sa to za posledne 2 tyzdne prelomilo a je to lepsie, nenut len ponukaj 🙂 prechod na tuhu stravu netreba silit, v mlieku ma vsetko co potrebuje, som rada ze sa ti podarilo dojcit,na flasku uz zabudni, je to smutne, ze podpora dojcenia v TT nieje taka ako by mala byt, ved prave predcasniatka by tak potrebovali byt dojcene, chapem, ze su slabe a nevladzu sat ved aj moj bol taky,ale flasa je u mna "zabijak" dojcenia a okrem ineho kazi prisatie.Su aj ine sposoby dokrmu,ale to je uz nadlhsie 🙂

uvinka
23. kvě 2011

@elinka27 zajtra má Vivien 11 mesiacov, takže naozaj čas kedy by mala toho už spapkať viac okrem môjho mliečka. Ale nejako sa preto nestresujem, hovorím si, že raz musí začať papať. Korigovane má skoro o dva mesiace menej, tak snáď to príde. Vidím, že aj ty máš synčeka narodeného skôr. Dúfam, že s ním je všetko v poriadku, že dobehol všetko tak ako má byť.

elinka27
23. kvě 2011

@uvinka ano, my sme uz za "vodou" ako sa hovori,ale tiez sa este trapime s par problemami, neurolog, kardio, ortoped, urolog a pod. Chodime aj pravidelne na liecenie do Lucivnej,ale nic zavazne uz nieje a snad to tak aj bude. No 11mesiacov ano to uz by mala papat tuhu stravu,ale netrap sa, urcite sa to popravi potrebuje len cas ma na to narok 😉

uvinka
24. kvě 2011

@elinka27 tak to som rada, že synček všetko dobehol. Vivienka je tiež chvalabohu v poriadku, nechodíme ani na žiadne špeciálne vyšetrenia. Len v júni nás čaká očné a neurológia. Asi od ôsmeho mesiaca nemusíme cvičiť ani vojtovku, tak sa s toho všetkého teším. Mala som veru v začiatkoch o ňu poriadny strach, ale tí malí červíčkovia sú veľakrát silnejší ako my dospelí.

zuuzii
25. kvě 2011

Ahojte maminky, potrebujem vasu radu, vcera nas pustili domov z nemocnice, malicka sa narodila v31tt- 1450g
pila okolo tych 45-50ml.. teraz ale doma iny cumlik, ledva dam do nej 40... dokonca rano aj nieco vyzvrackala ☹ A doteraz mala stolicu zltu, od vcera taku dozelena.. hrozne sa bojim, inak jej nic nie je, neplacka... viem ze asi len chaosim, ale nejedla som nic take- papa moje mliecko z flasky.. Mala problem s bruskom, tak mam obavy.Ako ste zvladli to prve obdobie?? Dakujem

lenocka84
25. kvě 2011

@zuuzii ahojky, ta stolica sa upravi, a ze papa menej, nevadi, rozpapa sa, zmena cumlika to moze ovplyvnit, ale nemusi. treba len trpezlivost. silno drzim prsty a bude dobre 😉

zuuzii
27. kvě 2011

lenocka84 dakujem 😉 stolica je uz na rozbore, dufam, ze zbytocne 😕 ale pre istotu

lenocka84
27. kvě 2011

@zuuzii bude dobre, netreba mysliet na zle
a istota je gulomet, to mas pravdu 😉

elinka27
28. kvě 2011

@zuuzii pises ze stolica je zelena, ako si na tom s mlieckom?mas vemli naliate prsniky?ako casto odsavas?neprisaje sa ti na prsnik?ste malicky da sa dokrmovat aj priamo na prsniku, aj keby sa nevedela prisat je tu realna sanca ze mozete dojcit, odkial si?napis IP 😉

zebra41
5. čer 2011

ahojte, ako zacinate s prikrmami pre babatko? napr. pri tych na UM ste zacali od ukonceneho 4.mesiaca alebo ste pripocitali ten cas o ktory sa babatko narodilo skor?

alisek
6. čer 2011

@zebra41 počítala jsem gestační věk tj. kdy se měl syn narodit, začínali jsem ale až od ukončeného 6 měs. gestačního věku (skutečně mu bylo 8měs.) a to byl syn už 1 měsíc na UM + částečně kojen, jé osobně bych s příkrmy nepospíchala ikdyž je dítě na UM.

diocka
7. čer 2011

ahojte. dufam ze sa k vam nakoniec nebudem musiet pridat ale zatial to tak nevyzera 😢 prave som sa vratila od lekarky, som v 31. tyzdni a lekarka mi povedala ze sa babatko nevyvija dobre, hlavicku a nozicku ma OK - velkostou na 32 tyzden, prietoky su tiez OK, ale ze brusko zaostava o 2 tyzdne 😢 o tyzden idem na kontrolu a ak sa to neupravi tak mi ho budu musiet z bruska vybrat. ze v inkubatore mu bude lepsie ako u mna 😢 podla dnesneho merania ma iba 1600g.
mate niektora s tymto skusenost? vygooglila som si "hypotrofia plodu" a su tam popisane velmi smutne veci 😔 😔

wlladka
7. čer 2011

Ahoj. Omlouvám se, že Vám sem tak lezu, ale oči mi zastavili na hlavní stránce s otázkou od diocky.... 😕 Chtěla bych ji jen podpořit. 😵
@diocka ničeho se neboj, doktoři dokážou ledacos. Mám tři nedonošené děti. Dvě první měli 2kg a ten třetí 90dkg. S tím nejmladším bylo více problémů, ale když by to u tebe dopadlo tak, že ti miminko vyndají, bude mu v inkubátoru lépe a krásně se vykrmí. 1600g je už pěkná váha. Až bude mít 2 kg, tak pofrčíte domů. Lepší je sice miminko v bříšku, ale když to jinak nejde, inkubátor a lékaři vše uvedou na pravou míru. Věř doktorům a když bude miminko venku, co nejvíc se ho dotýkej, hlaď a mluv na něj. Hlavně žádné nervy - není to jednoduché, vím, ale když je v pohodě maminka, děťátko to cítí a ví, že v tom není samo. Držím moc palečky a přeji mnoho mnoho štěstí.

sunflower2
7. čer 2011

@diocka ahojky, taky tě chci podpořit. Hypotrofie plodu není žádná hrozná věc. Obecně se za hypotrofii označuje stav, kdy je miminko menší o tři týdny a více oproti jeho gestačnímu stáří, tj. délce těhotenství. Můj syn se narodil ve 33. týdnu s váhou 1490g, měla jsem špatnou placentu, která ho nevyživovala a proto už nerostl a zaostával s váhou. V takovém případě je opravdu lepší, pokud se miminko narodí. V inkubátoru bude dostával infuze a později mlíčko. 1600g je krásná váha, nemáš se čeho bát. V dnešní době jsou už nemocnice na taková miminka připraveny a po třicátém týdnu už nehrozí téměř rizika, je to spíše o váze, že se mimčo jen "vykrmí". Opravdu se neboj.

diocka
7. čer 2011

@wlladka @sunflower2 dakujem za podporu. ani neviete ako mi to pomohlo. uz sa na to divam troska inak, pozerala som si aj skratky v tehotenskej knizke a aj minule zaznamy, a uz vo februari som mala rovnake rozdiely v tyzdnoch medzi hlavickou, bruskou a nozickou. a za posledne 2 tyzdne malinke pribralo podla merani 500 g. tak sa mi to velmi s tou slabou vyzivou nezda.
objednala som sa na kompletny morfologicky a 3D ultrazvuk k jednemu vynikajucemu lekarovi a k mojej lekarke o tyzden pojdem aj s tymi vysledkami. este sa ozvem sa este ako som dopadla. dakujem vam este raz.

sunflower2
7. čer 2011

@diocka 500g za dva týdny je hezkej přírustek. Pamatuju si, že náš Honzík za poslední týdny už nepřibíral skoro vůbec, jen třeba 100g a tak..Jinak o nutnosti porodu, resp. toho, zda je výživa už tak špatná a bude lepší, aby se mimčo "dopeklo" v inkubátoru, se rozhoduje podle průtoků pupečníkem - pokud jsou hodnoty rizikové, tak se to více sleduje, pokud už patologické, tak je to otázka několika dní a pak může být dokonce tzv. Zero Flow, tj. nulové průtoky, to jsem měla já ten poslední den před císařem. To vyšetření se jmenuje Doppler. Každopádně držím palce, ať ti vyšetření dopadne co nejlépe a mimčo je u tebe ještě co nejdýl a dej vědět!!! 😉

diocka
7. čer 2011

@sunflower2 v tej sprave od lekarky mam napisane ze PPHL prietoky su v norme, tak toho sa velmi drzim. ale este mi zistila ze mam lahky oligohydramnion, ze mam menej plodovej vody. ale to som mala aj v prvom tehotenstve a nebol s tym problem. ozvem sa a diky moc este raz.

sunflower2
8. čer 2011

@diocka tak to je důležitý, že jsou průtoky pupečníkem v pořádku!!! to je super! oligohydramnion bývá často v případě špatné výživy, kdy dítě protože nemá výživu, tak polyká plodovou vodu.. ale neboj, budou tě teď hodně hlídat, nejdůležitější jsou ty průtoky.

alca22
4. črc 2011

Ahojky chtěla bych se zeptat kdy jste s miminkama šli poprvé na procházku. A jestli vadí když bych týden po příchodu s malou s nemocnice jela třeba jen na návštěvu k rodičům. Díky.

lenocka84
5. črc 2011

@alca22 ahoj, my sme boli prvykrat na prechadzke ked mal maly cca 20dni, kedze sme boli sami doma musela som ist na nakup, bolo teplucko, tak polhodka bola v pohode
pokial nemate ziadne problemy, nevidim dovod preco by ste nemohli ist von. a uz ste doma? ci este v nemocnici?

alca22
5. črc 2011

@lenocka84 Ahojky no jsme ještě v nemocnici. Ale právě když bdue venku teplo tsk bx neměl být problém když bych šla s malou ven. Doma je chladněji než venku. A domů si jí povezu a bude mýt už přes 2,5 kg.

lenocka84
5. črc 2011

@alca22 po chvilockach jej to nemoze ublizit. treba postupne, a bude dobre

komurka
7. črc 2011

@alca22 ahojky, názory dr. se na to hodně různí, my jsme měli na procházky povoleno až jsme zdolali hranici 3kg a větší návštěvy a tak až ve 3. měsících! Je pravda, že naše dr. je z těch přísnějších, ale zase na druhou stranu pracovala na klinice a viděla ty důsledky. Uvidíš, co Ti řeknou při propouštění!

zebra41
7. črc 2011

@alca22 nam pri prepustani z nemocnice kladla primarka na srdce,aby sme s babatkami zacali chodit na prechadzky tak max do tyzdna - odchadzali sme a Jakubko mal 2100g a narodil sa v januari. poriadne som ho zabalila a bol uplne v pohode. ale prve dni len 20 min na balkone, potom po 30min vonku a potom to uz slo. po troch tyzdnoch prespal vonku aj 3 hodky 🙂

chikitacmuk
13. črc 2011

Ahojte kocky,,,chcem sa spytat ako je to so zubkami u predcasne narodenych deticiek,,,,kedy im idu?podla skutocneho veku ci podla korigovaneho?viem ze zubky maju ist okolo 4-5 mesiaca,,ak sa mi maly narodil o 2 mesiace skor, znamena to ze zubky mu pojdu o 2 mesiace neskor? 🙂 dakujem za odpovede 🙂

ivanka85
13. črc 2011

@chikitacmuk no my sme narodeni v 35.tt a prvy zubok sme mali vonku v 6.mesiaci, v piatok mame 13 mesiacov a 6zubkov, aj ked to vyzera ze pribudne dalsi🙂je to urcite individualne a nemyslim si, ze v tom hra velku rolu, ze sa predcasne narodili