Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

ivanka85
15. srp 2011

@pitipitipa suhlasim so @zebra41, nas maly maval rozne obdobia, ved aj nam chuti niekedy viac niekedy menej, a ja som sa kvoli tomu stresovala, ze nebude priberat a schudne mi🙂ale nic take sa nestalo a on si to zase v dalsich dnoch dohnal..

lenocka84
15. srp 2011

uz asi zacnem nadavat do riti kolkokrat budu menit nazov????
uz tento je dost ponizujuci, preco by mal byt vyvoj hned spomaleny aj ked ju predcasniatka!!!!!!!!!

saxana123
15. srp 2011

@lenocka84 Ale tá otázka znie či skutočne je ich vývoj oneskorený? To nie je podľa mňa ponižujúce, je to iba otázka na skúsenosti s predčasne narodenými detičkami, tak sa nehnevaj 😉

lenocka84
15. srp 2011

@saxana123 myslim si ze povodny nazov uplne postacoval! a tieto zmeny nazvov takmer vsade, ako uplne zbytocne

ivanka85
15. srp 2011

@saxana123 ved keby tam bolo oneskoreny, tak to znie lepsie ako spomaleny..nas je skor zrychleny, rano sa nase dieta natiahne na klucik a ide do vecera🙂

saxana123
15. srp 2011

@ivanka85 presne tak ,ako každé iné dieťa 🙂

lenkaa222
16. srp 2011

baby idem sa vás opýtať.. vidno na drobcoch ten rozdiel v narodení?? ked sa mi malý narodil o dva mesiace skôr (mal sa narodiť v septembri).. tak bude sa správať ako deti narodené v júli či v septembri?? 😖

ivanka85
17. srp 2011

@lenka222 ja rozdiel nevidim, sme narodeni o 5 tyzdnov skor

simcza
22. srp 2011

Ahoj. Mohla bych se přidat do vaší diskuze?
Ač nerada, také jsem se stala maminkou nedonošeňátka(11.8.2011). Valinka se narodila 30+6.
Rodila jsem kvůli rizikové porodní anamnéze císařským řezem. Bohužel došlo během porodu k ruptuře dělohy a odloučila se placenta. Malá tak byla nějakou dobu bez kyslíku. Já zůstala v Litoměřicích a dcerku převezli do Ústí nad Labem. Od začátku nám říkali, že máme být připraveni na nejhorší, že její zdravotní stav je velmi vážný, až kritický. 15.8. když jsem si tam volala mi řekli, že se u malé objevilo krvácení do mozku 4.stupně. Díky nedostatku kyslíku jí hrozilo postižení, a díky tomuto krvácení se její postižení zřejmě zvětší. Dneska mi doktor řekl, že byla Valinka na uzv, kde se ukázalo, že krvácení postihlo značnou část mozkových buněk. Ty pak převážně odumírají. Vůbec netuším, jak moc může být postižená a už vůbec netuším, jestli bych zvládla starat se o tak hodně postižené dítě. Zítra jedu poprvé do Ústí. Mám z toho divné pocity. ☹

pitipitipa
22. srp 2011

@lenkaa222 myslim si, ze na zaciatku tam ten rozdiel bude, bude sa pocitat korigovany vek ...tiez sme skor narodeni, 32+4...a ked som sa nasho dr z neonatalneho pytala, kedy asi dobehneme ostatne deticky tak mi povedal, ze okolo 9 mesiacov az rok...po roku ked postavis svojho drobca vedla donoseneho rocneho..tak tam rozdiel uz asi neuvidis...mozno to bude v roku a pol...ale urcite sa to vyrovna...ale tiez zalezi, ako skoro ste narodeni a ci su komplikacie..
my mame 20tt...ked porovnas s 20tt donosenym babatkom, tak sme na dolnej hranci...ked porovnam 13tt babatkom tak sme presne na tej urovni ako donosene, mozno trosku vacsi 😉...ked korigujem vek o 7tt...

pitipitipa
22. srp 2011

@simcza ahojky, je mi luto, ze nastali take komplikacie. ani neviem co mam napisat, nemam stym skusenosti, ale aspon takto ti chcem povedat, drzim vam palce, prajem vela sil a energie...dufam, ze sa to nejako zvrati a nakoniec to nebude az tak zle...modlim sa za vas..myslim, ze ten divny pocit je normalny, nevies co mas ocakavat, co uvidis a co ti povedia. nerob unahlene zavery. odychni si, pospi si, naber sil, aby si mohla celit zajtrajsku...cmuk moja...

simcza
22. srp 2011

@pitipitipa děkuju za podporu. Sílu budu teď potřebovat opravdu hodně.

mispulka22
22. srp 2011

@simcza Také moc držím pěsti, ať se vše v dobré obrátí!!! V Ústí jsou výborní doktoři (docházela jsem tam za malým - narodil se 32+3 - přes pět týdnů den co den), udělají co bude v jejich silách........ držte se, moc vám přeju, ať se zítra dozvíte nějakou lepší zprávu. A taky myslím, že divné pocity jsou v takové situaci úplně přirozené... Hodně sil!

simcza
23. srp 2011

Tak to mám za sebou. Vysnila jsem si, že když je první holčička blondýnka po tatínkovi, druhá bude určitě tmavovlasá po mě. Když mi ten inkubátor odkryli a já viděla tu malou černou hlavičku ... Zalily se mi oči slzama. Ja taková malinkatá, ale moje takže krásná! Vypadá tak zdravě, až na ty hadičky. Jen jí sbalit do náruče a odnést si jí domů. Jenže pak vám doktor znova řekne, že to krvácení do mozku bylo opravdu rozsáhlé a poškození bude značné a stále není jisté, zda přežije ...

@mispulka22 taky bych tam ráda den co den, ale s cestou domů to mám denně téměř 100km a navíc mám doma ještě jednu cácorku, pro kterou musím vždycky zajistit hlídání... Je to finančně i organizačně docela náročné. Každopádně pokud to bude jen trošku možné, chtěla bych za ní jezdit.

mispulka22
23. srp 2011

@simcza Myslela jsem na vás dneska celý den, jak to tam asi zvládáte. Musí to pro vás teď být hodně těžké, hlavně ta nejistota, jak to bude dál. Ale neztrácejte naději, třeba Valinka ještě všechny mile překvapí, taky se to stává! To je jasný, že každodenní cestování je náročné, to přece nemusíš vysvětlovat....já jsem to měla mnohem jednodušší, když jsme přímo z Ústí a s hlídáním starší nám pomáhali manželovo rodiče v důchodu. Něco mě ještě k tomu napadlo, mrkni se do IP 😉 .

erika160669822
23. srp 2011

@simcza Drzim vam palceky vsetky a verit ze vsetko dobre dopadne.

erika160669822
23. srp 2011

@luciferkax Ja som nemala strach ist za synom pre mna bol aj tak krasny hoci malicky.Moj starsi syn vtedy 14 rocny mi povedal mama ved vypada ako mimozemstan ale mne to tak vobec nepripadalo.A to ze si tam boôa cely cas tak to Ta obdivujem ja som isla domov na 5.ty den a chodila som za nim kazdy druhy den a volala kazdy den do nemocnice.Mnasi tam nechceli nechat a asi by som to nezvladla.ja nemocnice hrozne nenavidim.

zebra41
24. srp 2011

@simcza drzim vam silno palce.

zebra41
24. srp 2011

@lenkaa222 urcite tam chvilu ten rozdiel bude. my mame teraz 7 mesiacov a narodeny sme o 5tt skor. co sa tyka vysky, vahy tak uz nie je vidno ziaden rozdiel. avsak vo vyvoji trosku ano. len asi ako vela mam, mam tendenciu ho porovnavat s detmi, ktore su popredu....ale sme primerane korigovane veku - to jest akoby sme mali 6 mesiacov

luciferkax
24. srp 2011

@erika160669822 pravdupovediac, aj mne pripadal ako mimozemšťan 🙂 ale našťastie sa to rýchlo zmenilo, ani nie tak on fyzicky, ako sa zmenil v mojich očiach, začala som ho ľúbiť ako mama syna a to je hlavné 🙂
Hm, bola som tam vyše dvoch mesiacov - bol to môj prvý pobyt v nemocnici, ale naťťastie, už je to za nami

erika160669822
24. srp 2011

Ja nevidim rozdiel v nedonosenych detoch.Pajo zacal sediet neskoro az po roku a zacal behat ked mal 18 mesiacov ateraz je z neho nezbednik a uz nikto nepovie ze je predcasnik.Maly bol v nemocnici necele 3 mesiace.Este minuly rok sme sa tam nachodili lebo byval casto chori no tento rok sme tam este neboli a dufam ze uz tam ani nepojdeme.Su to krasne deti a my ich milujeme o to viac.

simcza
24. srp 2011

Všem vám moc děkuju za podporu. Byla jsem se na ní včera teda podívat. Je přesně taková, jakou jsem si ji vysnila. Jenže do reality mě pak hned přenesla doktorka, když mi řekla, že její stav je stále vážný, poškození mozk. buněk rozsáhlé, že je to už téměř 14 dní a ona je stále na ventilátoru, že to neudýchá sama ... Včera jsem to docela zvládla, ale dneska sem si zase musela zalézt do kouta a pobrečet si.

maatkka
25. srp 2011

@simcza ani neviem co napisat... je mi tak luto cim si prechadzate... nasa dcerka mala diag. krvacanie do mozgu III. st. a nedokyslicenie mozgu II.st. - tak si viem aspon z casti predstavit ako sa citis a myslim ze nemusim ani pisat ako som sa citila ja... nase prognozy boli od uplne katastrofickych az po tie najoptimistickejsie (ale to az neskor) a ten strach a neistota boli naozaj hrozne... nam na IVH prisli az po mesiaci ked sme sa uz tesili ze to zacina vyzerat fajn a preto ze sa na to prislo az po takej dobe bolo to o to horsie - vytvorila sa jej krvna zrazenina mala uz nezive miesta na mozgu atd. ...
neviem ako lekari postupuju alebo budu postupovat vo vasom pripade ale my sme malej pichali injekcie cerebrolysinu a uzivala sirup encephabol na podporu mozgovej cinnosti + sme samozrejme intenzivne cvicili vojtovku a veeela sa jej venovali - velmi dolezita bola pre nas dobra neurologicka a rehabilitacna sestra...
tym ze je malicka este na UPV by som sa teraz vobec netrapila - na to ma este "narok"... nasa Julinka zase mala napr. aj kvoli IVH taku silnu hypotoniu ze este v termine musela byt krmena sondou do zaludka kedze nevladala ani len sat mliecko...
nechcem to nijako zlahcovat kedze IVH IV. st. je naozaj velmi vazna diagnoza ale mne napr. psychicky pomohlo ked nam dr. povedal nieco v tom zmysle ze detsky mozog ma velmi dobru regeneracnu schopnost...
po dlllhej dobe som otvorila tuto temu ("chodim" uz len do temy extremni nedonosenci) a rovno na tvoj prispevok - tak dufam a veeelmi drzim palce aby aj u vas vsetko dopadlo najlepsie ako je len mozne - ak budes chciet kludne mi napis aj IP
moooc na vas myslim

bonduele
29. srp 2011

Ahojky,
tak jsme si dneka přivezli domů toho našeho nedonošenýho broučka. Dneska je 36+1, takže má ještě 4 týdny než se měl narodit. Musím teda říct, že co jsem opustila porodnici mám o něj ještě větší strach když vím, že nejsou po ruce sestřičky. Je to i tím, že jsme si v porodnici zažili zástavu dýchání, když Vojta při kojení vdechl mlíko a museli mu ho odsávat. Když je úplně potichu a spinká koukám jestli dýchá (a to není rozvna vždycky vidět) i když má v postýlce monitor. Pak zase kníká, tlačí a tak zase panikařím, že mu něco je.

bonduele
30. srp 2011

Tak první noc doma teda mazec. Vojta měl buď hlad, tak jsem kojila, pak ho asi zase bolelo bříško, tak kňoural a nakonec se spustil alarm u monitoru dechu. Nevím teda jestli to byl planý poplach nebo se Vojta extra rychle probral, ale když si ho manžel vzal, tak vypadal úplně v pohodě. Do rána už jsem oka nezamhouřila. Jsem zvědavá jak dlouho to vydržím ...... Je to hrůza, jaký o něj mám strach.

zzuzana82
30. srp 2011

@bonduele ahoj,gratulujem k babetku ,super ze uz ste doma. A pozeram ze celkom rychlo 😉 no ono je to vzdy tazko na zaciatku pamatam si,ze ed sme prisli my domov tiez som nevedela ci vobec pojdem spat, taky nezvyk, ze v nemocnici boli tie deticky stale kontrolovane a na monitoroch a zrazu nic 😀 ale zvykli sme si,my sme este dokonca aj na kysliku,tak ja som nevedela ani aku ma saturaciu tak som sa bala,ale pomaly preslo a teraz je vsetko ok. My mame tiez monitor dokoncadva,jeden pod matrac a druhy z nemocnici ,taky co sa pripina priamo na teloten nam tiez uz niekolko krat pipal,ale maly bol vzdy ok,falosny poplach(teraz ho uz ani nezapinam,lebo mam len nervy z neho) No a tiez nas varovali ze to bude na zaciatku trosku ine bo aj to babetko si zrazu zvyka na nove prostredie, my sme k tomu este mali aj koliky tak tiez bolo veselo ale hlavnemy sme sa museli naucit vstavat k malemu 😀 prajem vsetko dobre 😉

zebra41
31. srp 2011

@bonduele ahoj, presne viem o com hovoris. nam trvalo niekolko tyzdnov kym som si zvykla na to,ze je bud uuuplne potichu alebo tie zvuky co v noci vydava su nejake divne....nam sa tiez pustil monitor dychu, ale my mame Nanny a na ich stranke pisu,ze ak ma babo pod 2500g,tak sa nema dat pod matrac,lebo take male babatko nemusi zachytit. my sme ho davali na matraci, nan deku a potom Jakubka. a prestal pipat. Teraz ma Jakubko 7 mesiacov a tiez ho stale kontrolujem,ale teda uz je to o dost lepsie. A tie cudne zvuky nejako zmizli.
Ked sa Jakubko narodil, neverila som tomu,ale proste vsetko chce cas 🙂 Drzim palce

bonduele
31. srp 2011

@zzuzana82 nás to bříško asi taky trochu trápí, ale docela pomáhají kapičky Espumisan.

@zebra41 taky máme Nanny a 2500g nemáme ani zdaleka, tak to snad bylo tím. Jen mě zarazilo, že půl dne to fungovalo v pohodě a zrovna v noci se ten alarm spustil.

Holky prosím poraďte. Zápasím s kojením, protože nemám zrovna moc mléka. Od včera mám doma váhu, takže jsem zase najela na systém z porodnice a vážím každý kojení. V porodnici měl cca 50ml každý 3,5 hodiny a teď doma nakojíme tak maximálně 40 ml a někdy nám to trvá víc než hodinu. Kojit hrozně moc chci, ale bojím se, že ho budu muset aspoň dokrmovat. Čím je nejlepší dokrmovat?

miky
31. srp 2011

@bonduele ahoj omlouvám se, že se pletu k Vám do diskuze, ale kamarádce se narodila nedonošená holčička, tak jsem se chtěla podívat jak bych jí mohla pomoci a náhodou jsem narazila na tvůj příspěvek ohledně obavy ze zástavy dýchání. Jedna maminka tady z koníka jednou psala, že jim holčička přestala také dýchat a v nemocnici jim potom doporučili, že se dá koupit něco jako "přenosný" monito dechu - připíná se na plínku, takže ho má dítě pořád u sebe

mispulka22
31. srp 2011

@bonduele
@miky Ten přenosný monitor dechu máme, tak kdyby vás k němu něco zajímalo, klidně se ptejte.
Miky, náš Vašík se narodil ve 32. týdnu a mně třeba hodně pomohla knížka Narodilo se předčasně. Pokud ji tedy kamarádka už nemá 🙂.