Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lenocka84
24. dub 2012

@bocianka123 narodil sa v 34tt+1d tak kvoli tomu bol sledovany, nemam pocit zeby nejako extra zaostaval, 4nozkovat a sediet zacal v 10m, chodit v 14m nemyslim si ze je to nejako extra pozadu
a teraz uz vobec nemam pocit ze ma problem. je to cislo ako kazdy iny 2rocny chalan, ti totiz viac vymýšľaju ako dievcatá

maudn
1. kvě 2012

ahoj holky, potřebuji radu, malej má velký problémy s pitím má vypít 60, ale z vlastní vůle vypije 30, zbytek (a to ne celej)mu různými způsoby liju do krku, je to hrozné, nedá se něco vymyslet?

lenocka84
1. kvě 2012

@maudn bud mu nechaj malu pauzicku a podaj mliecko po nej, alebo skus cez cievku po prste, mozno sa mu to zapaci 😉
nemal nahodou zltacku?

maudn
1. kvě 2012

@lenocka84 měl, ale vyrovnal se s ní sám, ty přestávky bohužel moc nepomáhají, možná tak se podaří vypít o 5ml víc, četla jsem na internetu o lžicce,ale to nevím, jestli by bylo lepší nebo horší

lenocka84
1. kvě 2012

@maudn nam to islo pekne cez tu cievku a prst, ale v nemocke ho naucili na flasku ☹ a to sa taaaazko oduca, ale dnes je to uz davno za nami, uz ma 2 Roky 🙂

vierka0
1. kvě 2012

@maudn my s tym tiez mame problem, kym sme boli v nemocnici, pila presne ako mala, kazde tri hodinky svojich 60ml (to sme pili pri odchode), akonahle sme prisli domov, zacala mi pit take tridsiatky, ale zase castejsie..najprv som sa tym trapila, ale ona proste vela mliecka nepotrebuje a rastie aj tak..v 6tt ked sme sli domov pila tak 480ml, dnes ma 5mesiacov a pije asi 520 - 580ml denne,takze nie ovela viac 🙂 ja este vyuzivam jeden trik - davam jej papat, ked spi 🙂 po kupani a v noci mi spapa najviac 🙂

maudn
1. kvě 2012

@vierka0 přemýšlím, že zítra pošlu manžela koupit takovou tu obyčejnou lahev s dudlíkem, měli je v nemocnici a teklo to asi víc, já mám avent, mám i avent pro děti 2,3,4 měsíce ale z.ase nevím, jestli to nemůže nějak uškodit, ted sál z lahvičky moc pěkně kolem 35ml a sál jak drak. Z prsu vzal nula (nebo do 10g- přesnost váhy), když dám první prso,tak pak dá zase méně z lahve, každopádně, když má splnit aspon 50ml, tak mu to musím stříkat dudlíkem do pusy a čekat až polkne. jsem z toho fakt už na zhrozcení, mám pořád hrozný strach, aby se mu něco nestalo, že to papání potřebuje
a ve spaní ? neblinkne pak?

vierka0
1. kvě 2012

@maudn my mame tiez aventku, zase ked jej das flasu, z ktorej lahko potecie, nebude chciet prsnik..moja skusenost je, ze sme zacinali s cumlom 1, asi po mesiaci uz bola nervozna po papani, ocividne uz nevladala papat a bola este hladna, tak sme presli na cumel 2, a tento tyzden sme presli na trojku 🙂 skus mu pisat, kolko spapka (my piseme dodnes, stale pocitame od kupania - do kupania) , tak niekolko dni po sebe, uvidis, ci papa dost alebo nie..ono staci ze papa castejsie..v spanku pohoda, pokruzim s flaskou okolo pusy, obcas otvori, obcas nie, tak jej to tam supnem, treba ale dat flasu na jazycek, inak papat nebude..a nepovrackala sa mi z toho, je to akoby papala normalne..neboj, treba skusit 🙂 ked si blinkne, tak si blinkne, aspon budes vediet 🙂

maudn
2. kvě 2012

@vierka0 ahoj děkuji, pak to zkusím, taky od včerejška zapisuji, vypije v průměru 40ml (to ho teda musím nutit, protože o 30 je hotovej) ráno se povedlo 30 z prsu a 30 z lahve ale to je téměř vyjímka, v noci zase měl 30 a na další 40

vierka0
2. kvě 2012

@maudn ale papa castejsie, ci nie ? kolko za den dohromady vypije ?

maudn
2. kvě 2012

@vierka0 ne tak 2,5-3,5 h, mám to nejak domrvené, ale za 24h měl asiiiii 320 pokud vypike co do neho ted se snazim dostat, v porodce pribyral 10-20g za den od navrat-pondeli- z porodnice ,a porad stejne 2580G

maudn
2. kvě 2012

TED SIKULA DAL SAM 40 z lahve 10 do něj ješt+ natlačím

vierka0
2. kvě 2012

@maudn no parada 🙂 treba pocitat, ze by mal vypit tak 120-150ml na kilo..skus dva dni davat fakt len co si vypyta, mozno sa to skor ustali..ja som sa tiez bala, chapem ta..

maudn
2. kvě 2012

@vierka0 no to by plus mínus sedělo- má 2,5kila, jenže jemu by stačilo 30ml na krmení, doktorka mě v nemocnicci strašila, že když mu dám méně jak 50ml tak zeslábne a už nebude sát vůbec, ted je pro mě kojení i krmení docela stres☹ žádné krásné chvilky mezi maminkou a miminkem
na poslední kojení od 14 do 15h- z prsu 0 (nebo 5 -možná nepřesnost váhy) a pak nechtěl nic,tak jsem do něho doslova načepovala 55ml z lahve, bylo mi ho líto, ale co mám dělat, v nemocnici pil sondou a teď je to na něho hodně rychlé

vierka0
2. kvě 2012

@maudn neviem, ale zda sa mi to divne, ze ti toto doktorka povedala, lebo moja fakt sem tam len tu tridsiatku a dost..myslim, ze 2,5kg je parada, my sme sa narodili 1490gramov 🙂 chapem, ze je to pre teba stres, ja som sa na to nakoniec vykaslala s prikladanim (len vrestala, vobec sa neprisavala) a sustredila som sa na odsavanie a davala uz len na flasu..ono pri dojceni sa dieta viac vytrapi..hlavne aby ti papal dostatocne dokopy za den..ja by som na tvojom mieste skusila fakt davat mu len kolko bude chciet, ved skus len jeden den a uvidis ako to pojde, mozno fakt si najde svoj vlastny system..

maudn
2. kvě 2012

@vierka0 no ten můj by tady dal tak tu tricitku a dost, ted jsem ho trapila dvě hodiny☹, první hodinu vypil dvacet, pak to všechno nebo většinu blinknul, druhou hodinu jsem do něho dostávala taky dvacet, možná se stresuju zbytečně a tobě pije těch 30 třeba taky jednou za 3 hodiny? doktorka mě děsila, že pak zeslábne, když mu nedám šedesát a už nebude pít vůbec, tak jsem hrozně vystresovaná

vierka0
2. kvě 2012

@maudn podla mna ti to vyvrackal aj preto, lebo si to do neho tlacila..aj mne to robi, ked jej tlacim viac, tak mi vsetko to navyse vyvracka, takze to uz nerobim 🙂 no hej, bolo obdobie, kedy mi spapkala fakt tu tridsiatku (dokonca obcas desiatku a dost) a spala, no vravim ti, ze v priebehu dna to dobehla..neboj sa jeden den davat mu len tolko kolko bude chciet, za ten jeden den mu to neublizi, aj keby spapkal menej..my sme uz mali 3,5kg a mali sme dni, ked spapkala 350ku - tiez som bola vystresovana, ale potom som si povedala, ze co stresujem, moje dieta predsa najlepsie vie, kolko chce a veru na druhy den to dobehla 🙂 hlavne rozvahu, klud a trochu materskeho instinktu 🙂 ale urcite mu stale nukaj, v noci si mu skusala dat ? normalne mu trosku potiahni bradicku, aby otvoril pusku a hlavne davaj pozor, aby bola flaska na jazyku - no ja som krutila s tou flasou az kym nezacala tahat 😉

maudn
2. kvě 2012

@vierka0 dobře, máš pravdu, zkusím to- v nemocnici jsem to tak dělala a nebyl problém- podle sester- než přišla ošetřující pediatrička. V noci vstávám po třech hodinách, ve spánku jsem to nezkoušela, to mu jen dávám injekční stříkačkou rozmačkaný prášek. aLE TY 3 hodiny jsou reálně 4 (počítám od ukončení krmení,což trvá i hodinu,když ho trápím) no to on většinou už pobrukuje a kouká

vierka0
2. kvě 2012

@maudn v noci urcite treba vstavat na budik pokial by sam on nevstal..aky prasok mu davas ? ste na umelom mliecku ci materskom ? uvidis, dobre bude, drzim prsty ! 😉

maudn
2. kvě 2012

@vierka0 Pyridoxin, ale má to už asi je na na 3 dny. V noci vstáváme na budík, někdy to je těžký- manžel pomáhá- nosí pak sterilizovaný klobouček nebo lahvičku z ledničky. Mlíčko mám zatím svoje

vierka0
2. kvě 2012

@maudn aha, to my tiez davame, pyridoxin aj kyselinu listovu, este sme davali aj vit. C aj bcomplex (teraz uz nie) ale davas mu to v mliecku ci nie ? len tak dalej s odsavanim 🙂

maudn
3. kvě 2012

@vierka0 ano v mléčku mu to dávám, za včerejšek přibral 40g, ale to je tím, že jsem do něho cpala ty 60tky, teď mám jinou strategii- méně bolestivou pro všechny, dávám mu 30ml a krmím každé dvě hodiny ( od ukončeného krmení- které trvá 30-60min), malej je spokojenější, já nejsem ve stresu a uvidím, jestli z toho bude přibývat, stejně je dobrej, ještě před týdnem jedl sondou

vierka0
3. kvě 2012

@maudn 40gramov je super 🙂 ale to vazenie kazdy den moze byt pre teba stresujuce..pamatam si z nemocnice (my sme tam boli sest tyzdnov) ako som kazdy vecer trpla, kolko mala pribrala, boli dni ked nepribrala ani gram, boli dni ked desiatku a boli dni, ked pribrala 90gramov a to som trpla, lebo sa mi vecer povrackala..drzim palce, drzte sa 😉

lidasedlakova
3. kvě 2012

@maudn Ahojky,Eliška se narodila v 30.tt. díky preklampsii..1,5 měsíce byla na sondě..pak jsme v nemocnici začali zkoušet flašku aby nás pustili dom..chudina se s ní vždycky prala..když neměla vypito a já to do ní nenacpala tak sestra to do ní nějakým způsobem narvala..až mě jí bylo líto jak jí ten dudlík rve do pusy a ona nechce...dom nás pustili když jsme byli napůl kojeni a zbytek dostávala flaškou..první den doma jsem myslela že to doma nedám..papala jen 20 ml,dávku měla 50- 60 ml..měla jsem doma Avent sadu..tu mi nechtěla..lahvičku od Canpol Babies taky ne..tak jsem další den ráno koupila flašku Tommie Tippee a ejhle z tý krásně pila..jinou nechtěla...dnes když už máme 14 dní po termínu porodu kdy se měla narodit si i flašku z Aventu veme..a ten avent nechtela protoze maji tvrdý dudlíky..v nemocnici měli ty hnědý měkký a na to byla zvyklá...nyní máme třetí týden co jsme z nemocnice doma..minulý týden jsem myslela že s kojením seknu a budu dávat UM..malá vypila jen 20-30 ml a víc nechtěla..ani flašku...pak jsem zjistila že mi začalo ubývat mlíko tak jsem použila na rady homeopatika..ty naštěstí zabrali a nyní malá papá dávku 60ml a někdy dá i víc...flašku jí dávám jen ráno kdy dostává prášky...
radím nevzdávat to..a pokud máš doma váhu a malej ti přibírá tak bych byla v klidu..já už jsem..doktorka mě řekla budit co 2 hodky,ale ona mi nechtěla právě skoro jíst a tak to tedka řeším přes den kojim co 2-3 hodky a naposledy kojim o půlnoci a pak se sama ve 4:30 vzbudí že má hlad...přibíráme 250 g týdně a doktorce tvrdim že kojíme i v noci co 2 hodky..nemam naladu se s ní hádat..a narovinu mě by se taky nelíbilo kdyby me budili a nutili do jídla co 2 hodky..
toť moje zkušenost..🙂 džím palečky at se daří..🙂

maudn
3. kvě 2012

@lidasedlakova ahoj, děkuji ,že jsi napsala. Máme to opravdu podobě. Teď jsem nakonec skončila u toho, že krmím každé dvě hodiny (počítám od ukončení krmení takže 2,5-3), a dostává 30ml- případně víc, když chce (ale víc jak 40 nedá), to se většinou bez větších potížích podaří vypít. za dnešní den i s posledním kmením mi to vychází na 320ml,ale nevím, jestli je to dost a vlastně to ani vědět nechci, přijde mi, že mi začíná mléka ubývat, manžel mi koupí pro jistotu ty prášky, teda pro moji jistotu, on říká, že je to placebo,

maudn
6. kvě 2012
maudn
7. kvě 2012

Ahoj maminy, hlásím, že se nám daří zvyšovat dávky a zkracovat krmení z 60min na 20min (nedoufala jsem), a teď v průměru papá 40, samozřejmě zvládne občas i 50 a vyjmečně t 60, ale také i 30, když už je znaven.

lenocka84
7. kvě 2012

@maudn vyborne, len tak dalej, a malicky je kraaaaasny 😉 😉 😉

zebra41
8. kvě 2012

@maudn ahoj, som si pri vasich problemoch s krmenim spomenula na nase zaciatky. ja som pri krmeni plakala, co nic nechcel. kojenie som vzdala,lebo to ho unavilo a potom uz nepil nic. tak som len odsavala. u nas to bolo presne tak, len s tym rozdielom,ze sa na krmenie budil. a jedol kazde 3 hodiny,ale od zaciatku krmenia - ktore trvalo tak 1-1.5 hodiny. potom to bolo lepsie. tiez som to do neho pchala silou mocou. obcas vyvrackal, obcas nie. po 30ml uz spal a ja som stlacala dudlik a krminila v spanku. doma som ho nevazila. to by ma moc stresovalo. iba u dr - zo zaciatku sme chodili kadzy tyzden. a potom sa to nejako zmenilo. a ked zacali prikrmy,tak ostal z neho celkom jedak - teda pokial to nie je mlieko 🙂 a tiez Avent u nas nefungovala. Obycajna komunisticka flasa s najvacsim dudlom aky existoval. drzij palce. zrejme je toho teraz vela,ale ono to prejde a upravi sa to. ja som tomu sice neverila,ale je to tak 🙂

janaka27
10. kvě 2012

Ked som si citala prispevky, tak som sa v spomienkach vratila na vlastne zazitky s papanim. Syncek sa narodil v 35 tt / podla mojich vypoctov 34 / mal 2200g a bol velmi sikovny apgar 10/10 vsetko v poriadku . Od prvej chvilky papal moje odstriekane mlieko najprv po 5 ml potom to zvysovali na 10 az 15. Ja som bola stastna mamicka. Ale po tyzdny prestal papat a museli hozacat sondovat. Preplakala som cele dni a este aj teraz mam slzy na krajicku,ked si spomeniem na svoje naliate prsniky a mlieko co som odstriekala na kazde krmenie po 100 a on to odmietal. Zacali sme cvicit orofacialnu rehabilitaciu a uspechy sa zacali dostavovat. Znova zacal papat z flasticky. chcela som velmi kojit , ale dr povedala ze na to je este spaby. Prvy krat som ho mala na prsniku v den odchodu, aby som si ho este odvazila , a on si vtedy vypil viacej ako z flasky. Odvtedy ho kojim, az doteraz a budem sa snazit kojit co najdlhsie. Teraz mame 10 mesiacov. Verim ze nam pomohla k spravnemu saniu a lepsiemu papaniu aj ta rehabilitacia