Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
18. led 2008

aha, a v ktorom mesiaci sa na to ockuje?

helka1
18. led 2008

elinka, precitaj si tuto stranku 😉, je tam ockovaci kalendar: http://www.starostlivostodieta.sk/u-lekara.html

elinka27
18. led 2008

dakujem, ja som este rodic zaciatocnik 😀

helka1
18. led 2008

elinka, ja tiez a preto hladam infosky cez net 😀

susika
18. led 2008

ahojte.cuckaa,ja mám ísť na kontrolu do MT 25.1..len k fyzioterapeutke, ako malá cvičí a ukáže nám cvik, čo sa cvičí v 6 mesiaci.tak na ten som zvedavá.a potom až po 2 mesiacoch na kontrou k rehabilitačnej dokyne,že akjo sme na tom a že možno ešte o nejaké 2-3 mesiace by sme možno išli aj na pobyt.vychádzalo by to teda niekedy na marec-apríl. tak som zvedavá, či nás ešte pošlú.teraz som vytešená, lebo malej, ked trošku pomožem mi začína normálne ísť po štyroch.

inak teiž chodím od tých lekárov dosť vytočená. narpíklad na rizokovom sa ma už od 4 mesiaca vypytovali, či sa už otáča z chrbátika a či už začína liezť.nech mi ukáže normálne narodneé dieťa, ktoré v 4 mesiacoch už lezie.

my tiež chodíme na synagis.už budeme mať štvrtú.ale povedali nám, že to už sú vytvorené protilátky, takže to už možme cvičiť na druhý den.aj ked som bola v MT sme ju akurát mali a cvičili sme, aj ked tam neboli nadšení, ale každý nám povedal inak. malá nemala žeiadnu reakciu, tak snád jej to neuškodilo. po hexa vakcíne sme tiež necvičili 10 dní, ale nespozorovala som, že by sa vrátila nejak dozadu, iba prvé dni, ked sme začali cvičiť, bola trochu lenivá, ale inak fajn.

lululu
18. led 2008

elinka- to je to klasicke ockovanie, kt.sa ma rocit 10t,pak o 6t.,pak o 6m , u vacsiny nedonosenych je to posunute.. je to difteria+tetanus+pertussis+hemofilus inf.+polio+hepatitida B

januliak
18. led 2008

Ahojte,
ja mam sice donosene babatko do konca, ale zavitala som sem kvoli Kotenku. Mate nejake novinky o nich? Ako sa maju?

elinka27
18. led 2008

uz som si precitala co to o tom ockovani,inak mne doktorka kazala s malym cvicit tu hlavicku,mam ho nechavat na brusku aby sa naucil ju zdvihat a to mu uz ide.A co sa tyka toho zdvihania hlavy na chrbatiku, tak to sa mi zda prehnane aby som s nim cvicila tak ze ho budem tahat za ruky,pretoze sa bojim,ze mu nejak ublizim, to mu predsa robi len doktorka na poradni.Ked mu hlavicka spevnie urcite ju zancne zdvihat aj sam.
A chcem sa spytat ako su vasi maly na tom co sa tyka liekov ci vitaminov?Mne sa zda ze toho berieme vela, a maly ma stale kyselinu a grcka, tak neviem ci to moze byt aj z toho.Reflux to vraj nieje.
My berieme Nootropil,Maltofer,Pyridoxin,Vigantol,Acidum Folicum a teraz nam dokonca pribudli Fenistil kvapky,lebo mal na tvaricke slabu dermatitidu, a este mal aj dlho nadchu. 😒

susika
18. led 2008

ahoj elinka.my sme tiež brali toho celú fúru.teraz nám ostal Maltofer+Cebium-to mi kázali dávať spolu, lebo železo sa lepšie vraj vstrebáva a ešte Vigantol.ale stále sa mi nepáči, vraj malá má stále vzadu mäkkú hlavičku, tak tie dvávky stále menia...a ešte Kanavit. a ešte jej neurologička plánuje pichať injekcie, aby dobehla vrstovníkov.neviem, ako sa to volá, ale dávajú to veľa detičkám. len stále nie je pevne rozhodnutá, lebo malá sa jej zdá, že super napreduje.

elinka27
18. led 2008

no my sme najprv brali 2kvapky Maltoferu,ale pri poslednom odbere vraj maly klesol vyrazne na krvnom obraze,ale vraj si z toho nemam nic robit,pretoze kedze narastol a pribral ta davka mu nestaci.Tak nam ho zvysili na 5kv denne.A maly ma z toho uplne ciernu stolicu, a je pekne zapeceny, sa mu dost prace kym sa vobec vykaka. 😒 No nam nerolog povedal,ze je vsetko OK.A aj na poradni nam napisali ze svalovy tonus je v poriadku.Tak dufam,ze to tak bude i nadalej

susika
18. led 2008

ja som teda zvedavá, čo nám povedia teraz na svalový tonus.lebo všae jej píšu inak.asi podla toho ako sa dokina vyspí.už má v zázname aj hypertonus aj hypotonus zapísaný a to v jeden den u roznych lekárov.dobré , čo?
Maltofer je podla váhy.kolko malý váži?moja má teraz len okiolo 4,5 kila.dávam 4 kvapky.ale stalo sa, že dokyna si neoverila váhu, malá mala len niečo do 4 kil a dávala som 5 kvapiek.hrozne sa naplakala, kým sa vykakala.fajne ju zapekalo.tak som jej to potom povedala, tak sme znížili a holka sa super drží z výsledkami.aj ona kaká na čierno a tak fajne "voňavo" 😀

janina77
18. led 2008

Elinka, my berieme Maltofer 2x3kv, Acidum folikum (kazde 3 dni 1/2 tbl vecer), Vigantol 5 kv vecer. A ja este davam Cebion C - 5kv. rano, Cebion multi - 5 kv vecer.
A davam mu to teda na dvakrat - rano a vecer. Vsetko do jednej lyzicky, nerobim s tym ziadna komplikacie, tak mu to davali aj v nemocnici, pekne zapit mliekom. Nepaci sa mu jedine Ac. folikum, lebo to je kysle. No a este som mu to par krat dala priamo do mlieka, ale to ma preslo, lebo potom to mlieko nechcel.

Aj mne sa to zdalo zo zaciatku vela, ale ked som si na to zvykla, tak je to pohoda.

Tie fenistil kvapky sme brali na sopliky aj my, a to bola velka pohoda, lebo bol po nich spavy, tak mi tak super spinkal aj cez den, ze som vselico stihla porobit... 😉

A este okrem toho sme brali inekcie Cerebrolysin, to ma dost otravovalo, 2x do tyzdna chodit k doktorke a pichat 😢 😖 , este nas 1O inekcii caka, a teraz nam neurologicka vymyslela daky sirup Encephalo... (neviem co), to je ako tie inekcie.

elinka27
18. led 2008

no ja neviem ci je to podla kil,ale jednoducho mne to vysvetlila tym,ze kedze vyrastol tak mu tie 2kvapky jednoducho nestacia a je treba zvysit davku.No ja uz padam dole pusov,pretoze tie jeho zachvaty placu ked ho boli brusko mi trhaju srdce a najradsej by som mu to zelezo ani nedala,ale viem ze musim 😒

susika
18. led 2008

elinka, ja na tovojom mieste by som to doky povedala,že mu to nerobí dobre.ja toho Maltoferu dávam 3x4kv, takže ked toho bolo 3x5, tak to je riadny rozdiel, či dáš 12 kvapiek za den alebo 15kvapiek na ten drobný organizmus.
janina ako ste znášali ten Cerebrolysin.to je to, čo nám chce pichal neurologička.a tiež 2x do týždna.dúfam, že to nebudeme nakoniec potrebovať,lebo tá moja, je už chúdatko taká dopichaná.vaj z toho detičky možu byť živšie, hyperaktívnejšie..no tak to si ju už živšiu ani necem predstaviť 🙂 🙂 🙂

janina77
18. led 2008

Ja som s Cerebrolysinom bola spokojna, aj ten plac pri pichani bol znesitelny, ziadne zatvrdliny ako po ockovani. Mne to chvalila aj rehabilitacna, ze je to to najlepsie, co moze tymto detom pomoct. A maly sa nam vtedy fakt pekne rozbehol (bez vojtovky), akurat ze teraz po tej Hexa je zas o mesiac spat ☹ .

A nezda sa mi, ze by bol nejaky zivsi vtedy, len lepsie reagoval a pekne sa motoricky rozbehol.

Inak ak nechces pichat, pytaj sa na ten Encephalo.. kvapky, je to udajne to iste, akurat sa to nedovaza na slovensko, ale je jedna lekaren, co ti to objedna - v Kysuckom novom meste. Mam kontakt.

elinka27
18. led 2008

no nam kazali davat Maltofer len 5kv denne, a nie 3x denne ako tebe 😲 A co sa tyka toho Fenistilu tak mojho kedze boli brusko po nich spavy vobec nieje 😀 A ten acidum folkum asi bude nejaky hnus,lebo som si zacala pisat kedy to vlastne grcka a vyslo mi ze najcastejsie po nom,alebo Vigantole, tak neviem ci je to len nahoda

janina77
18. led 2008

Susika, tak to je tvoja Zuzka fakt sikovna, ked uz zacina liezt. A pekne sa prevracia z chrbatika na brusko a naopak?

susika
19. led 2008

janina-neprevracia.to by som už od nej chcela si veľa.ale kedysi sa prevracala aspon do polovice,čiže nabok, ale ako som bola na pobyte na rehabke v decembri, tak prestala. neviem prečo. ale aj tak jej ten pobyt pomohol ostala taká živšia.možno náhoda,lebo to bolo 2 týždne alebo preto, že by niečo aj v takom "mladom" veku tam odpozorovala od iných detičiek? 😨 tak už aby som sa na ten Cerebrolisin začala tešiť, že?ona je na injekcie asi aj zvyknutá, kričí, iba ked jej ich pichyjú.rozmýšlam aj nad tým sirupom.čo je lepšie?kvapky, či injekcie?koli pečeni ako čistiacemu orgánu.....

elinka-aj malá grcká, vidíš, idem si to aj ja značiť kedy.lebo je to asi hocikedy, ked je "prepchatá", lebo ona aj po Maltofere.dnes som jej prvýkrát dala Nutrilon 2 a zjedla ho lepšie ako jednotku.a dokonca takú istú dávku.tak som zvedavá, lebo po jednotke mi znova nechcela papať ani po 3 hodinách.

lululu
19. led 2008

susika, tak mala je fakt super, ze liezt 😉 nasim sa ani nesniva 😖 my sme mali predpisane 3 balenia cerebrolizinu- 1.balenie pichali kazdy den s vynimkou vikendov, 2. balenie 2x do tyzdna a tretie 1x za tyzden-to zaciname o 2t.. dufam,ze sa aj nasi nastartuju 🙂

lululu
19. led 2008

ozaj, susedka mala ten sirup ecephalo.. mozno aj vdaka tomu s rehabilitaciami skoncili este mal len 6m, uz vtedy sam lozil,narodil sa 1600g.......ona odmietla tie inj.. neviem ci je to to iste,nam nasa neurolog.povedala,ze sirup vraj nie je taky ucinny..ale neviem,ci to nie je len firemna propagacia,kedze ten sirup nie je nas vyrobok ??????neviete o tom nieco?

janina77
19. led 2008

Ahojte, tak ten sirup sa vola Encephabol, tak skuste daco pogooglit.

susika
19. led 2008

mna by to potešilo, keby už s malou nemusím cvičiť.len neviem, či by to jej nechýbalo. akosy si už na to zvykla a je celá vytešená.....no nám ten cerebrolisin neurologička už chcela v januári pichať, ale zasa to odložila, lebo malá sa jej zdala pokročilejšia o dosť.a že aj tak by nám musela dávať len polovicu ampulky a polovica by sa vyhodila, lebo malá je ešte len 4,5 kilová.ak tam ideme začiatkom februára a že ak sa jej niečo nebude zdať, tak už začneme s "kúrou" 😒 ale ako to tu tak čítam, tak ste celkom spokojné...mala som z toho strach. EEG ale bolo OK

elize
19. led 2008

Tak tu čítam koľko vitamínov vaši drobci berú, my sme na tom rovnako. Chcem sa spýtať ako znášajú vaše deťúrence Maltofer. Nám ho dr. kázala dávať medzi kŕmením do vody. Neviem prečo ho nemôžem dať do mlieka, veď aj tak pápá len mliečko. Tiež mu ho dávam zároveň s Cebionom. Ale vždy keď mu dám ten Maltofer začne grckať, všetky vecičky máme od neho hnedé. Ach jo ... 😒

lululu
19. led 2008

aj my ,ale da sa vyprat 😉 pocujte,berie niekto z Vas pyridoxin? ak jop, kolko a aky druh..tabletky al.je aj sirup.. poradte ak, mozte 🙂 ..diky

elinka27
19. led 2008

lulu my berieme pyridoxin 1/4 tablety denne

elinka27
19. led 2008

a chcem sa este opytat davate im vsetky tie lieky naraz?lebo ja som si to rozlozila ze pri kazdom krmeni nieco, aspon mam prehlad po com grcka

kili
19. led 2008

lululu, my pyridoxin 1/2 tab. denne obaja

eli, ja dávam naraz, už keď sa mám s nimi jedovať, tak nech je to minimálne 😀

elinka27
19. led 2008

kili,no ja sa bojim aby mi to nevygrckal,a takto mu to aspon rozlozim na cely den a ma cas to stravit,ale je fakt ze keby som mala dvoch ako ti,tak asi visim na lustri 😀

susika
19. led 2008

ja som na začiatku chcela tiež dať viac vitamínov naraz, ale doktroka hovorila, že rozložiť, aby nemala z toho v alúdku "guláš".tak som z každou dávkou mliečka dávala niečo. teraz sa nám to už trochu preriedilo, tak sa to dá zvládnuť. 🙂

Maltofer by sa do mliečka nemal dávať.mne to vravela aj lekárka na hematologii, lebo potom to njeako reaguje. a kázala mi ho dávať do trošky čajiku aspon 15 minut pred krmením.ono železo je bez tak ťažké na žalúdok a potom s mliečkom.....tak ho dávam na lyžičku spolu s cebionom, potom do strekačky a cez cumlík.tiež sme mali všetko hnedé, ale dá sa to krásne vyprať.

kili, aj ak si dobrá, že tých dvoch zvládaš.pridelili ti pomocnicu 😀 asi by som večer vyzerala nejako takto 😝

lululu
19. led 2008

na zaklade coho Vam dali ten pyridoxin? ja ja to mojim zrejme naordinujem,bo vraj zlepsuje mozgove funkcie 😀