Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kili
25. únor 2008

tamia, ja som bola v DL a nič také mi nepovedali 😨
mne by sa aj zišla, malích cvičím na stole kde dám deku a plienku ale aj tak je to dosť tvrdé a dosť tam trieskajú nožičky a niekedy aj hlavu ☹ . Tých 500,- sa dopláca alebo to už je potom zadarmo?

tamia
25. únor 2008

kili,
tých 500 je už doplatok.
Skús sa spýtať tvojej rehab. lekárky.

lululu
25. únor 2008

mrsky ,mne nikto nic take nepovedal, zislo by sa, tiez cvicime na stole,je to tvrde,ale niet pomoci... diky tamia, spytam sa na to 🙂

sylvar
28. únor 2008

holky, neví některá co je s kotenkem a lili?

maatalka
28. únor 2008

sylvar, kotenko nedavno zabehla k nam do oktobroviek 2007. kedysi sme tuto temu tahali spolu, az po lilinkinom narodeni sa preorientovala a pisala si s vami. tak vam to skopirujem, aby ste si mohli precitat. snad sa kotenko nenahneva.

kotenko • 1d • 18. feb 2008 o 22:38

Ahojte dievcata. casto si vas citam a myslim prave nato, co by sme robili my, keby sme zdravuckí. uz to vyzera tak, ze Lilianku nam daju domov, lenze naspal jeden problem a to, ze dvaja na nu stacit nebudeme. treba ju mat na ociach 24h denne kvoli odsavaniu a my dvaja - ja a drahy to nezvladneme. maťo chodi do roboty, on nemozem byt v noci pri malej a ja mam dost uz teraz, ked som s Lili cez den. rodicia nam pomoct nemozu, pracuju, svokrovci tak isto a nic proti nikomu, ale nedoverovala by som pri odsavani... chceli by sme si najst nejaku zdravotnu sestricku, ktora by k nam chodila na noc, aspon kazdy druhy den, lenze zas aj tu pani treba platit a to si zs nemozme dovolit.
lekari v NR a aj u nas v Partizánskom nam radia, aby sme Lilianku dali do dojcenskeho ustavu pre taketo deticky, lenze my nato srdce nemame. vieme, ze by to bolo pre nu asi najlepsie, ale zas na druhej strane zas potrebuje vediet, ze sme pri nej a najblizsi taky ustav je do nas okolo 100 km vzdialeny a potom dokonca az v BA - 130km. a zas cestovat a byt s nou iba v sobotu alebo v nedelu a aj to iba navstevne hodiny, to by som nezvladla, zili sme takym zivotom 5 mesiacov a poviem vam, mozno som sebec, ale to denne hodinove cestovanie do NR mi uz liezlo krkom... trepat sa plnym autobusom a byt s malou iba 2-3 hodinky denne, toto uz prezivat nechcem.
spojili sme sa uz aj s Plamienkom, mame sa s nimi stretnut tento tyzdne, tak som zvedava ako by nam boli oni ochotni a schopni pomoct. Viem, ze zabezpecuju lieky a pristroje potrebne, ale skor by sme potrebovali tu psychicku podporu a podporu v noci, aby sme sa mohli vyspat...
Neviem ci viete, ale uz ju prelozili k nam blizsie - do mesta, tak sme s nou stale, teda najma ja. reaguje na mna trosku, zacala reagovat aj na bolest a svetlo-tmu.

Nechcem od vas lutost, to pocuvam s kazdej strany, skor by som potrebovala od vas akukolvek radu alebo nazor, ako by sme to mohli vyriesit. sme bezmocni, lebo sa nevieme pohnut....

Ahojte

my sme koteko nahovarali, nech da cislo uctu a posleme jej peniazky. velmi jej s malickou poradit nevieme. ak by napadlo nieco vam, napiste jej internu postu, urcite sa potesi. ahojte a drzte sa vy aj vase deticky.

sylvar
28. únor 2008

aha, díky.to mají asi dost práce,snad je jim dobře a zvládají to 😔

krikri27
28. únor 2008

Kotenko
Holky, já jsem z říjnovek v ČR, prosím, to č.ú. pak pošlete i mně nebo nám, já už jsem to holkám psala, když si založím t. příkaz na 50Kč měsíčně, já to nepoznám a jim to pomůže, když nás bude moc, já věřím, že konímk pomůže

lendy1
28. únor 2008

a nešlo by to umístit někam, kde by si to přečetlo víc lidí, než tu v diskuzi? Co to třeba umístit do volné diskuze s přístupem pro ČR i SR?
Já souhlasím s krikri a tímto způsobem jak píše bych také velmi ráda kotence pomohla...

krikri27
29. únor 2008

Jj, hned, jak se Kotenko rozhodne, určitě se to dá dohromady v pohodě na celém MK

elize
29. únor 2008

To s tým trvalým príkazom je super nápad 🙂 Určite by som sa pripojila. Síce nemáme peniažkov nazvyš, ale napr. 500,- Sk mesačne by nám určite nechýbalo. Ak by bolo takých ľudí viac mohli by si dovoliť opatrovateľku na výpomoc pre Lili.

negrovka78
29. únor 2008

taky budu ráda,když budu moct kotence posílat nějaké penízky 🙂

jana300
29. únor 2008

Baby nechcem vas strasit ale viete ze pokial vasi drobci nebudu v roku stvornozkovat dostanu DMO?

lendy1
29. únor 2008

jana300, no tak to je pěkná blbost, co píšeš. Myslíš jako, že se DMO dá dostat, jo? Já jsem se o DMO dost zajímala, jelikož nám jeden dr. tuto diagnózu sdělil a rozhodně to není tak, jak ty píšeš, takže prosím tě, neděs tu ostatní maminky, jo?

marorlinko
29. únor 2008

ivka22, nas maly tiez pekne priberal vobec sa nelisil od ostatnich deti, narodik sa v34tt, nemal ziadne problemy, co sa tyka dvihania hlavicky,tak to problem bol, on by aj dvihal,ale neznasal byt na brusku,stale plakal, tak som ho nechala,kym on sa sam da na brusko a slo to, nic nezmeskal, za rucicky som ho nikdy netahala a nenutila ho aby sam sedel bez opory, sam zacal ,ked mal 8 a pol mes a bezomna, takze vsetko ma svoj cas

janina77
29. únor 2008

mila jana300, tak taketo vyjadrenia su skutocne to posledne, co tu potrebujeme citat. A ked uz o to ide - to stvornozkovanie, resp. nestvornozkovanie moze byt dosledok, ale urcite nie pricina DMO, ako to pises ty.

leni96
29. únor 2008

jana300
Tak nestraš a nepiš sem takové blbosti, nikdo na ně není zvědavý, něco takového mě OPRAVDU DOKÁŽE VYTOČIT 😠 😠 😠 😠

jana300
29. únor 2008

nakolko mam doma 3rocnu kocku s DMO viem o com hovorim. Necucam si to z prsta.

jana300
29. únor 2008

Zbytocne sa rozculujete ja som len chcela na to pripravit niektore maminky. Mne to tiez povedali az v roku ked na to uz pisala a bola som z toho riadne prekvapena. Takze zbytocne ma osocujete.

tribitka
29. únor 2008

moja neter má traz dva roky.....ona vôbec nelozila, len sa jedného dna postavila na nôžky.... a aj podla lekárky je to v poriadku, každé bábo je iné.... môj synovec zase lozil, ale len pospiatky....teraz má 9 rokov, chodí reprezentovať školu v šachu, v matike, je najlepší vo futbale a ovláda 2 cudzie jazyky.... takže to tiež na nom nezanechalo žiadne následky.... 😀

janina77
29. únor 2008

jana300, tak skus zvazit sposob, akym si sa zapojila do tejto diskusie. Ak mas chut si s nami normalne pokecat, tak napis najskor par slov o sebe a svojom dietatku, vypln si pas, hod nejaku fotku do fotoalbumu, a uvidis, ze si radi precitame o tvojich skusenostiach.

Na svojom vyjadreni trvam - to, ze dieta nechodi po styroch v roku, nemoze byt pricina DMO. Ta vznika inde. Ale ze ak dieta ma DMO tak sa to prejavi napr. tym, ze v roku nestvornozkuje, to je mozny fakt. Precitaj si, co si napisala a porozmyslaj o tom 😉 .

jana300
29. únor 2008

Neviem sice aku pricinu myslis ale nemam pocit ze by som mala rozmyslat nad tym co som napisala. Ja som Vas len chcela nato upozornit aby ste neboli neskor nemilo prekvapene ako ja. Pokial Vam to tak strasne vadi nemusim sa uz zapajat. Ja som len myslela ze Vas na to upozrnit lebo som si tym sama presla. Tiez mam predcastne narodenu malinku a dodnes nechodi ale pre mna je ta najsikovnejsia a najkrajsia na svete a nezmenia to ani 3pismena. Pokial neverite zistite si ze hypertonus alebo hypotonia sa pisu len do jedneho roka. Pokial nieje predpoklad ze dieta bude okolo 1 roka chodit Vam to prehodnotia na DMO. Moja mala ju dostala a pritom sme su uz plazili. Co to na tom zmeni? Aj tak je pre mna len ta naj. Preco sa tomu tak branit. Sama poznam deti co maju DMO a pritom su sikovnejsie a omnoho lepsie ako zdrave bez 3pismen. Kto bol na lieceni vie ze niekedy ani nerozozna dieta s DMO so zdravym dietatom. Nech si vyberie kto co chce z toho ja som si len myslela ze by ste sa mozno radi opytali niekoho kto uz o tom nieco vie.

tamia
29. únor 2008

jana300,
počula som, že DMO sa diagnostikuje okolo jedného roka života dieťaťa. A ako vám na to prišli, že malá má DMO? Robili jej EEG? Ak ano, aká bola príčina, že jej ho robili?

jana300
29. únor 2008

Nerobili. Mala sa narodila predcasne a aj napriek tomu ze nemala ziadne problemy pri sone zistili ze mala zakrvacanie. Ta sa nam sice vstrebala ale nasledky to zjavne zanechalo. Mala trosku zvysene hypertonus tak sme cvicili uz v inkubatore. A ked sme mali jeden rok aj 2 dni uz sme si niesli v papieroch od neurologa DMO. EEG nam nerobili. Inak to sa dava vsetkym detom bez rozdielu ci su predcasnici alebo nie a v roku nechodia alebo nieje predpoklad ze coskoro budu. Napriklad aj tym ze este nestvornozkuju. Ale videla som aj kopec deti ktorim oficialne nic nebolo lekari nic nezistili a napriek tomu maju DMO (myslim tym ze sa nevyvyjaju ako maju - ako si to zase niekto zle nevysvetlil.)

tamia
29. únor 2008

to mi je nejaké zvláštne. Ja mám tiež predčasne narodenú dcérku a tiež mala krvácanie do mozočku. Teraz v marci bude mať rok podla termínu porodu a taktiež ideme na kontrolu neurologičke. No uvidíme, ale nejak sa mi to nepáči, že to idagnostikujú bez akýchkoľvek vyšetrení. Odkial si?

v koľkom týždni sa ti malá narodila?

lendy1
29. únor 2008

takže pár info k DMO, sice jsem to tu už psala, no ale opakování je matka moudrosti.
Takže nám u malého diagnostikoval jeden dr. DMO - spasticidní na všech 4 končetinách. Začala jsem shánět informace, přečetla o DMO mnoho a mnoho - ať z netu, tak z knížek přímo pro dětské neurology, knížky od profesora Vojty atd. A co jsem se dozvěděla?: ve zkratce:
DMO se dříve diagnostikovala všem dětem s jakoukoliv mozkovou poruchovou hybnosti, je několik druhů DMO podle toho, jak závažné to je, zda jde o spasticitidu nebo o ochrnutí. Vždy je DMO spojena s nějakým psychickým problémem, ale zase, může to být lehčího rázu až po těžká postižení. S velmi lehkou a lehkou DMO se dá normálně žít s jen minimálními potížemi v životě. Dnes však asi z důvodů toho, aby lékaři neděsili maminky, nebo nevím proč se DMO schovává za výrazy jako je Centrální porucha hybnosti, porucha koordinace, hypertonie, hypotonie...atd. Takže opět-jakýkoliv hybný problém=DMO. Do 1.roku to lékaři nechávají většinou být, doporučí rehabilitaci vojtovou metodou a na pravidelných neurologických prohlídkách zjišťují, jak se dítěti daří, jak zvládá své hybné potíže...Po 1.roce pokud není vše v pořádku se může (ale nemusí) překlasikovat hybné potíže jako je hypotonie, hypertonie na DMO. Ale zase, záleží na dítěti, jak je šikovné a jak velký hybný problém má.
Např. my: malej měl po narození potíže s dýcháním, z čehož měl poškozen mozek a odcházeli jsem se spoustou potíží. Časem jsme se všeho téměř zbavili (měl predilekci, okrajovou hypertonii, celkovou hypotonii, propínání do luku, hyperxentabilitu...atd), nyní má jen lehkou hypotonii trupu a okrajovou hypertonii na končetinách. Cvičíme, psychicky odpovídá svému věku. Dle naší neuroložky se nemám obávat, že by někdy nechodil, to prý v žádném případě, je prý šikovný a dělá pokroky a to je velmi důležité, i když to jde moc a moc pomalu. Samozřejmě na druhou stranu nikdo nedokáže říct, jak velké poškození mozku mohlo nastat a zda v pozdějším věku nebude potřebovat nějaké mozkové spojení a ono to nebude fungovat-to vše ukáže čas. Vždy nás upozorňuje, že ta možnost, že by se jeho potíže mohli překvalifikovat na DMO tu je, ale nejspíš to tak u nás nebudea to jsme měli a máme dost velké hybné potíže. Takže asi tak.

K tomu lezení - jak se tu už psalo-spousta dětí toto přeskočí a rovnou stojí. Avšak děti, které jsou sledovány neurologem, chodí na rehabilitace...tak po nich se vyžaduje, aby lezli a to co nejdéle naž začnou chodit, jelikož to je dobré pro rozvoj a posílení svalů. Takže je možné, že kdyby tyto děti nebyli tak hlídané, tak by se nad tím nikdo nepozastavil, že nelezou a později rovnou chodí.

jana300
29. únor 2008

Takze Lendi teraz si vlastne potvrdila co som napisala. akýkoliv hybný problém=DMO. Preco si presvedcena ze u Vas to tak nebude? Aj ked neviem ako to je v Cechach u nas to je automaticky. Moja mala je strasne sikovna mentalne je uplne v poriadku ale bohuzial nechodi.

jana300
29. únor 2008

Teraz som pochopila nad cim sa tak rozculujete. Nie dostat ale v takom vyzname ze to lekari prekvalifikuju. Myslela som dostanete na papieri. Sorry za zlu interpretaciu

lendy1
29. únor 2008

já jsem reagovala na to, že DMO se nedá nějak "dostat" - buďto to tak je nebo ne, rozhodně to není, že by někdo onemocněl DMO jen tak. A pak jsem reagovala na to, že když dítě neleze a má hybné potíže, neznamená to, že musí mít automaticky DMO. Takže tak.
A z čeho usuzuji, že DMO nebude malej mít? On má DMO dle jednoho rádoby lékaře, ale 2 neurologové, ke kterým chodíme uznávají tuto diagnózu až po určité době a po zhodnocení celkového vývoje dítěte. Takže pokud u nás vše probýhá jak má, malej přesně dělá to, co má, dělá to dobře, jen o pár týdnů déle, tak věřím tomu, že nám nikdo na 1.roce neřekne: tak, malej neleze, takže už žádná hypotonie, ale máte DMO. Sorry, ale to je dle mého blbost.
A já nevidím důvod, když je tvé dcerce rok, proč by nemohla chodit? (sice teda nevím, jaké všechny potíže jste měli a máte) Že má někde napsáno DMO? Předčasně narozené děti dělají vše déle, srovnají se až třeba i ve 3.letech se zdravými dětmi. A znám spoustu dětí i zdravých, co začali chodit klidně ve 2 letech. Takže být tebou, pořádně proberu situaci s lékaři, s malou doporučuji co nejvíc cvičit a uvažovat pozitivně. Malá nemusí lézt a z ničeho nic ti začne chodit ani nebudeš vědět jak ryche 😉
Můžu se zeptat, co všechno malá umí?
A ještě něco, ale to je jen můj osobní názor-já bych k dr., který by mi nic nevysvětlil a rovnou někam napsal DMO trošku ztratila důvěru ne-li bych hledala odbornou pomoc i jinde a chtěla znát názor i třeba jiného neurologa.

jana300
29. únor 2008

napisala som uz ze som to zle interpretovala. Moja dcera ma 3 a nie rok a nechodi. Co sa tyka lekarov to by som nemohla verit vsetkym na Slovensku. Mne osobne je jedno ci mame alebo nemame niekde v papieroch DMO. Pre mna je dolezite co vsetko dokaze. Co sa tyka cvicenia viac sa uz asi neda. Cvicime 3xdenne Vojtu ktomu 1800x kolisku podla Smoljanina a 900xtik tak, po 30x posilovacky z DIC, chodime 2xtyzdenne plavat, 1xtyzdenne na hippoterapiu, 1x za 3 tyzdne na nitkovu akupunkturu a kazde 2 mesiace na liecenie. Okrem toho chodime na Montessori a tejpujeme sa. Myslim ze viac toho uz nejde. Co sa tyka toho lozenia lozi uz vyse roka. A chodenie stale nikde. Ale inak je velmi sikovna. Vie sa bicyklovat (samozrejme s pomocnymi koleckami), vie plavat(sama) a recni o 106. Ale do skolky mi ju zobrat nechcu lebo nerozprava. Takze asi tak.

lendy1
29. únor 2008

aha, tak to teda jo, tak to jsem špatně pochopila-omlouvám se 🤐 . Je vidět, že opravdu děláš vše, co je potřeba (něco z toho, co píšeš vůbec ani neznám 😔 ). Nezkoušeli jste místo vojtovky v tomto věku Bobathovu metodu? A neměl náhodou někdo z dr. podezření na mozečkový syndrom? Nemá třeba potíže s koordinací? A co na to lékaři, jak se k tomu staví?
A malá leze nebo se i staví, obchází třeba kolem nábytku nebo se vůbec nezvedne z lezení? A vyvýjela se do roka v pořádku nebo měla opožděný vývoj?
Mám moc otázek, co? Ale moc mě to zajímá 😉