Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
14. led 2009

gucz,my sme ich mali tak do 2 dni prec

lenk
15. led 2009

🙂

erika107
15. led 2009

dlhsie som tu nebola prave som si precitala co trapi vase deticky...vobec som o takych chorobach netusila a ked pojdem s malym do poradne tak sa musim spitat na to ockovanie proti RSV--- a ako sa ta choroba prejavuje, nikdy osm o takom niecom nepocula...vsetkym choruckym detickam prajem skore uzdravenie

elinka27
15. led 2009

erika, moju sa to prejavilo iba ako bezna nadcha s kaslom,skus si najst vo vyhladavaci na internete je toho dost popisane o tom

deina
15. led 2009

Ahoj Elinka, ako sa ma Jakubko?

elize
15. led 2009

Ahojte, tak vidim, ze aj vy sa trapite s chorobami. Laurinke a Kubkovi prajem skore uzdravenie a vam pevne nervy-
Maxinko ma laryngitidu ☹ nespim celu noc, na každe zakaslanie vystrelim k postielke a davam ho do sedu. Cez den je v pohode ale vecer je to des. Stale vetram, zvlhcujem a chodime von na studeny vzduch. Nastastie teplotu ani sopliky nema. Pekne zaciname novy rok 😅

Gucz, ty si tusim spominala ze mavate laryngitidu. Na co sa mam pripravit? Nemas nejake babske recepty? Z liekov mame toho veeelmi vela (rectodelt, calciovy sirup, ditustat, promethazin, k tomu davam biogayu a cebion multy).
Ked sme boli v nemocnici kvoli alergii na ATB tak dr. povedala, ze bude zrejme silny alergig alebo astmatik. Ach jo, len to nie ....

gucz
16. led 2009

ahojky elize, ja som mávala laryngitidu, aj moji súrodenci. Malá musím si zaklopať zatiaľ nie. No čo Ti môžem poradiť......, vlastne si už všetko napísala, zvlhčovať vzduch, ak sa mu zla dýcha, tak otvoriť okno a dať ho do okna, pomáha aj dať pod matrac v postieľke trebars balík plienok, aby bola hlavička vyššie. My sme dostávali aj dithiaden na ukľudnenie a teraz sa na to dáva myslím fenistil kvapky, je to antihistaminikum. Ale to je najlepšie sa poradiť s lekárkou, alebo v lekárni, lebo neviem čo je promethazin, asi niečo podobné, nie? A kalciový sirup je síce starý liek, ale vážne pomáha, ja som ho vypila za život už litre. Ak sa nebude dať malému dobre dýchať, a nepomôže studený vzduch, tak neváhaj a volaj 112, moja segra aj brácho s tým skončili v nemocnici keď boli malý a pomohli im tam. Dúfam, že to Maxovi čoskoro prejde a bude fit.

Moja malá sa má už dobre, včera sme boli po kontrolách. Takže ušká sú už v poriadku, močové cesty to uvidíme na druhý týždeň, akurát šiel MM odniesť moč na rozbor do nemocnice a tá vyrážka - fľaky, no boli sme poslaní na kožné, a výsledok je, že to buď bola alergia na ATB, takže tento druh teraz dlho nedostaneme, alebo tá šiesta choroba, čo si myslím aj ja. Malá už vyzerá celkom pekne, včera bola vysypaná aj na čele, dnes jej tie vyrážky takmer zmizli, má ich už len na krku, tam sa jej vysypali naposledy. Tak sa veľmi teším, už pôjdeme čoskoro aj von, teda asi možno poobede na chvíľku, celý týždeň sme zatvorené doma a mne už z toho vyšíva.

elinka a vy ako?

deina
16. led 2009

To sa tesim, Gucz, ze jej je uz ovela lepsie. 🙂

Chuda Maximko. Dufam, ze lekarka sa myli a nebude z neho silny alergik alebo astmatik. Mava casto laryngitidu? Kamoskina mala mava casto a ona aj je astmaticka, ale mavaju ju aj zdrave deti, napr aj moja sestra a alergicka nie je. Tak drzim palce, nech vas to obide.

elize
16. led 2009

Gucz dakujem za rady. My tiez pojdeme von, ved teplotu nema a studeny vzduch mu urobi dobre.

Tiez si myslim, ze to bola ta siesta choroba, aj Maxino ju mal. My sme boli kvoli tomu v nemocnici, pretoze mal vystupenu a tvrdu fontanelu a mali podozrenie na zapal mozgu, to mal 5 mesiacov. Tiez sa vyhadzal ako tvoja Laurinka a asi o tri dni mu to postupne vymizlo.

Tak sa drzte 😉

rohacka
16. led 2009

Elize - nase obidve deti mavaju laryngitidy, takze to zhrniem-
Prevencia - nekurime v spalni, vecer pred spanim poriadne vyvetrame, pri kazdej nadche zvlhcujeme vzduch
1. pomoc -
- zabalit do deky, ciapka na hlavu, na balkon alebo ku otvorenemu oknu, v lete k otvorenemu mrazaku
- upokojit, aby neplakalo
- dat napit poriadne studenej vody - celu zimu mam v chladnicke pohar s vodou, ktory priebezne obmienam
- Kubko ma 10 kg - takze 10 kvapiek Fenistilu + 1 cajova lyzicka Calcium chloratum sirup + par kvapiek olivoveho oleja, nech premasti hrdielko
- teply olejovy obklad na hrdlo
- v pripade silnejsieho zachvatu Rectodelt cipok, ale niekedy to predychame aj bez neho
- po upokojeni kasla dat lahnut na vysoke vankuse, aby sa lahsie dychalo
- zapnut zvlhcovac, rozvesat mokre plachty, striekat vodu z rozprasovaca po izbe
- priebezne vetrat celu noc, prip. nechat spat s ciapkou a otvorit okno na vetranie
- Vincentku mineralnu vodu do hrnca, zovriet, nechat dychat teplu paru

Tot vsetko, co robime my. Ak davam aj Rectodelt, rano ideme k lekarke. Ak to predychame, par dni este beru Fenistil + calcium a za par dni je O.K., ak samozrejme nic ine nepribudne alebo sa stav nezhorsi.

elinka27
17. led 2009

čaute, tak malý sa má už lepšie, boli sme na kontrole, tak nám dokina dala ešte Ribomunyl to sú také prášky rozpustné vo vode čo posilňujú imunitný systém najmä pri opakovaných infekciach uších, nosných a krčných dutín a taktiež priedušiek, a musíme čakať či to zaberie,aby sa to už neopakovalo, vírus je naštastie preč,včera sme boli konečne aj na chvílľ vonku na prechádzke.
No a treba malého sledovať,lebo opakované zápály priedušiek môžu vraj prameniť aj s alergie na nejaký druh potraviny, a kedže malý do roka chorý nebýval,ale začalo to až keď sa jeho jedálniček po roku rozšíril tak to treba sledovať.Potvrdiť to nevieme ale ani vyvrátiť, tak ja len dúfam,že to bolo naozaj len z toho že prechladol,pretože sa teraz dosť ochladilo a on behá a aj keď je oblečený teplo,predsa sa nadýchal studeného vzduchu.Tú variantu alergie si nepripúšťam, musím byť optimista, a verím že RSV máme už definítivne za sebou.

elize
17. led 2009

Rohacka, dakujem 🙂 hned som si tvoje rady ulozila 😉 a skusim to s tym olivovym olejom.

Elinka som rada, ze sa polepsilo. Konecne si aspon trochu oddychnes, musis byt velmi vycerpana 😉

Maxinko sa ma lepsie. Zvlastne je, ze aj napriek tomu ze ma sopliky a kasle, prespi celu noc. Vobec sa nebudi. To asi preto, ze spi na bruchu. Len cez den musim sopliky castejsie odsavat. Tecu mu ako z vodovodu a nechce fuknut do vreckovky. Ked sopliky nema fukal by stale 😀

elinka27
17. led 2009

elize, dik, no vtedy som bola vyčerpaná,ale bola tu na pár dní mama,tak mi trochu pomohla,tak sa to dalo,ale popravde viac ma vyčerpalo to,že sme boli zatovorený doma ako to,že bol chorý 😉

elize
17. led 2009

elinka: maminy su zlate, ochotne kedykolvek pomoct a poradit. Vdaka za ne 🙂

sykorka2
18. led 2009

GUCZ- o akom očkovaní hovoríte? Sinagis?

maatkka
18. led 2009

Ahojte babky mam zas raz otazku.Mame ist zaciatkom februara na rodinnu oslavu kde bude cca 30 ludi vratane deti.Vsetci ma prehovaraju aby som zobrala aj ja malu - bude mat 5 mesiacov korigovane 3 - ale ja sa bojim ze ked tam bude vela ludi po kope a ma prist ta chripkova epidemia atd aby sa tam na nu nieco nenalepilo ked je este taky drobcek a skor narodeny k tomu.Co myslite?A este ked som pri tom mnozstve ludi chcela by som sa vas spytat kedy asi ste zacali chodit s drobcekmi do obchodnych centier kde je klima a tak?Su to take malickosti ale vy mi budete vediet najlepsie poradit.Dakujem.

gucz
18. led 2009

sykorka2 ano o synagise

maatkka ja osobne by som i tak veľkého "kolektívu" nebrala, hlavne v takomto období. Možno keby to bola záhradná párty dakde vonku cez leto, tak prosím, ale teraz keď má prísť chrípka, tak asi nie. Ale musíš si spraviť podľa seba, alebo sa poraď so svojou detskou doktorkou, ale ani tá ti to asi neodporučí. A tie obchodné centrá, tam neber dieťatko čo najdlhšie, moja bola prvý raz v Tescu asi až nejako po 10 mesiaci od narodenia, aj to len na chvíľku. Je tam klimatizácia a všetok vzduch, čo vydýcha kopa ľudí tam koluje, nieje to pre mimi dobré. Ak máš možnosť, tak nechávaj Julinku trebars u svojej mamy alebo u kamarátky nachvíľu, kým nakúpite. Mne varovávala malú mama.

erika107
18. led 2009

ahojcek

maatkka tak co sa tyka tej oslavy to by som este neriskovala ... my sme mali ist tiez v decembri na rodinnu oslavu ale vyslovene som povedala ze nikam nejdem lebo nic ine by to nebolo len by ho chcel kazdy natahovat a boskavat a pre Mattinka to neni dobre kedze je o 4 tt skorej narodeny ... A co sa tyka obchodnych centier ? tak ja som s matim bola v obchodnom centre tak v 3 mesiacoch a v poho...ja vzdy s manzelom rychlo nakupim a letim prec odtial...teraz uz nemame kde nechavat prcka lebo mamina je po operacii a ku svokre ho ani zanic nedam...

elize
19. led 2009

ahojky, na oslavu by som asi nesla. Ak tak len bez maleho. Ja som s Maxikom bola prvykrat u mojej babky ked mal 6 mesiacov a tam nebolo vela ludi. Na nakup som ho bravala malokedy. Len ak sa nedalo inak. Velmi som sa o neho bala, az mi to je teraz smiesne 😀 Aj teraz sa bojim, to je jasne. Ale vtedy to bol extrem 😀 😀 😀

deina
20. led 2009

Ja som zatial maleho nejak extra neochranovala, boli sme aj v nakupnom centre niekolkokrat, aj medzi mnohymi ludmi - len ked je niekto chory, tak ho obchadzame a nemoze k nam prist. Ale inak sa snazim neizolovat ho.

bobulka34
20. led 2009

ahojte, moja dcerka ma uz rok a pol a este stale nebola ockovana na TBC, narodila sa 1600g a vtedy ju nemohli ockovat, nemate s tym skusenost

rohacka
21. led 2009

Bobulka - my sme boli tiez ockovani az po zakladnych ockovaniach, maly mal 1.5 roka. Tiez bol prilis maly, aby ho zaockovali vtedy, tak sme boli teraz.

maatkka
21. led 2009

Bobulka aj nam v nemocnici povedali ze kedze mala nestihla mat dve kila do siestich tyzdnov budu ju ockovat az po roku.

erika107
21. led 2009

matka ale mala je krasnucka 🙂 a aj ked bola taka drobunka tak velmi peknucka je v tvaricke 🙂 a v ktorom tt sa ti narodila? a kolko vazila a kolko vazi teraz?

maatkka
21. led 2009

Dakujem erika to kazdu mamicku potesi ked jej pochvalia babo 😀 Ked sa narodila v 30-tom tyzdni vazila 1020 g poton schudla na 900 g.Teraz ma 5 kg.

erika107
22. led 2009

matka: ale je krasnucka 🙂...moj maly sa narodil v 36 a vazil 2340 g a teraz ma 8200 uz predbehol aj rovesnikov 🙂

maatkka
22. led 2009

Este raz dakujem erika.Som sa vsetkym chvalila co si mi napisala ako male decko 😀 taku radost si mi spravila - niekedy staci malo 🙂 Nerozmyslas aj ty ze by si spravila album by som ti to vratila 😉 Inak vahu mate teda paradnu.Ja sa do teraz tesim z kazdeho deka (samozrejme kazdeho deka malej - tych svojich sa radsej zbavujem)

rohacka
22. led 2009

Ahojte, my sme prave po 3 roznych kontrolach, tak hlasim nas stav
- ocne - po 3 mesiacoch s okuliarmi v okuliaroch neskuli vobec, predtym skulil 15 stupnov, naozaj to aj ako laik vidim, ze je to lepsie. Okuliare nosime dalej, samozrejme. Ale aj tak sa tesim. Snad nas ta operacia minie.
- neurologia - vraj dobre, ze ide dopredu, ale chodi vraj ako na drevenych klatikoch 😒. Vraj ma velmi nerovnomerny psychomotoricky vyvin - chodi ako keby bol na zaciatku druheho roka a mentalne ako na koniec druheho roka. Tesim sa, ze to nie je opacne. Pochvalila nam rozpravanie a povedala, ze keby sme boli cvicili od narodenia, taketo problemy by sme nemali - ako je vtaci hrudnik, prepadnute clenky, neista chodza, mozno ani skulenie. Ale vtedy sme mali ineho neurologa a jemu sa zdalo, ze cvicit netrebaaaaaaaaa 😠 . Tak sme zacali az v 5. mesiacoch.
- dnes rehabilitacia - vraj je vysoky a chudy ako palicka. Ale inac dobre, samozrejme, cvicit, cvicit, cvicit. Odporucala nam kupit v buducnosti trampolinu, ze je to super na ploche nozky. Kupili sme aj taku napominaciu bandaz, co nam odporucali, take popruhy na chrbatik, ktore mu maju drzat rovno chrbatik. Vydrzal v tom 2 minuty 😖 . Zatial... A chodit v pevnej obuvi, ortopedicke vlozky.
Doktorov uz nechcem tak skoro vidiet... Za 10 dni 4 doktori.

deina
22. led 2009

Ach jo, mate toho vela, Rohacka, tych doktorov. Ale aspon maju dobre spravy, som rada, ze to ocko sa mu upravuje, to je vyborne. Tesim sa. 😅 🙂

Chuda, bude musiet nosit tu bandaz? Neviem si to predstavit.

maatkka
22. led 2009

Rohacka drzim palce aby sa ocko zaobislo bez operacie.Ked sme boli na ortopedii bolo tam babo co malo take tie popruhy a doktor sa pytal ako to mala znasa a ta mamicka povedala ze uz o tom ani nevie ze jej to sklada len na kupanie.A prosim ta co je to vtaci hrudnik?My mame taky doktorsky den 29.1.Ideme o 11.00 do rizikovej poradne 12.30 sono mozgu a po 13-tej poradna u pediatricky+ockovanie.Tyzden po tom este ocne rehabilitacie a kardiologia.Esteze to mame aspon pod jednou strechou.