Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
7. bře 2009

Ahoj Cipisek, dievcata su krasne, akurat som pozerala fotky. No zlatucke. 😵

Bubinko, asi tyzden po 9.mesiaci.

bubinko83
7. bře 2009

deina,takže je v poriadku že mi maly nesedi? Chodime totižto k psychologičke a ta mi hovorila,že by mal už sedkat. 😕 A pritom niektore detičky v jeho veku a načas narodene ešte nesedkaju.Vždy ma tam len vystrašia zbytočne 😠

deina
7. bře 2009

Co ta takto strasi? 😠 Je to vporiadku, aj donosene deti nesedia vsetky uz ako sedemmesacne. Je tu jedna tema o tom, kedy deti zacali sediet, tam vidno, ake rozne to je - niektore sedia skoro, niektore az ako 10-mesacne. Vacsina deti si sadne az potom, ako sa nauci liezt - z polohy na styroch. 😉

rohacka
8. bře 2009

Bubinko - uz si sa to raz pytala na str. 143 😀 . Nas maly zacal sediet ako 12-mesacny tesne po tom, ako zacal stvornozkovat.

bubinko83
8. bře 2009

rohačka,sorry zabudla som a ak ta to otravuje,že som sa to spytala nemusiš mi odpovedat.

cipisek007
8. bře 2009

Deino, děkuju 🙂 nás poslední tři noci zlobí prdíky, tak jsme se nidko už dlouho pořádně nevyspal ☹ Nic nám nezabírá, už jsem z toho zoufalá a hrozně unavená.
Tvůj Miško je taky krásnej chlapeček!!! 😵

andulka4
8. bře 2009

Bubinko holky mají pravdu....donošené děti sedí v rozmezí od 8-10m takže to co ti psycholožka řekla je mesmysl...

jen málokteré si sedne samo ještě před dokončeným 8m....to jsou naprosté vyjímky a tady je bohužel nenajdeš 😀 tady jsou nedonošení a ti to mají o to co jsou předčasně prostě později a možná i déle

bubinko83
8. bře 2009

baby dakujem za odpovede,ja tiež myslim,že mame ešte čas na sedkanie.Ved raz to zvladneme 🙂

bubinko83
8. bře 2009

andulka,ale ona ta psychologička mi nehovorila,že si ma sadnut sam ale že ked ho ja dam do sedu mal by už sediet sam a pridžiavat sa ručičkami

andulka4
8. bře 2009

Bubli tak to máš pravdu....nejpozději v 8m by se mělo dítě samo v sedu udržet....pokud ho tak dr posadí (dokonce by to měl pediatr na 8m kontrole zkontrolovat) ale vy jste přeci napřed né? A o kolik týdnů, a proč chodíš k psychologovi?

deina
9. bře 2009

Bubinko, to neviem, ci by mal vediet - u nas to ziadna doktorka nikdy neskusala, vlastne raz rizikova a to este neobsedel (mal asi 8 mesiacov), mal slaby chrbatik, ale o mesiac nato uz zvladal sediet sam, aj sa posadit. Ale nestretla som sa s tym, zeby sa mal v sede vediet udrzat... mne sa vzdy naklanal do strany, ked som ho nachvilku posadila skor, ako sam sedel.

rohacka
9. bře 2009

Mne stale hovorili, ze dieta nema byt posadzovane, aj keby sa v sede udrzalo. Sediet ma az vtedy, ked si sadne samo. Posadzovanie je katastrofa pre chrbticu. Ale verim, ze aj pre mamicky je to lakave, dat dietatko sediet, uplne inac sa zabavi z inej perspektivy, aj mna to lakalo, ale ked vidim pripady na rehabke, ze dietatko bolo zdrave, len ho posadzovali a teraz ma rok aj viac a nesadne sa samo a ked ho dvihnu zo sedu do vzduchu, tak mu ostanu trcat nohy dopredu, lebo ani nevie, ze ich ma spustit dole - proste kde ho posadia, tam sedi, ked spadne, zacne plakat, tak ho zasa posadia a tak stale dokola.Vravela mi, ze ma viac takychto pripadov. Rehabka mi stale zdoraznovala, ze dieta ma byt co najviac na brusku, z bruska sa zacne otacat, natahovat za hrackami, tym pretiahne vsetky svaly, psychomotoricky sa rozvija, postupne ho to uz nebavi, tak sa vyberie za hrackou, ktora je dalej, zacne sa plazit, postupne ho nebavi suchat sa po bruchu, tak sa dvihne na styri a z toho sa posadi. Toto je vraj zdravy vyvoj.

bubinko83
9. bře 2009

andulka,neviem prečo chodime k psychologovi iba ho tam sleduju,ale zase vobec nechodime k neurologovi.Sme o 4tt skor narodeny.Na brušku sa Filipkovi moc nepači,aj ked sa tak sam pretoči začne nervačit. 😕 Musim ho nejako inšpirovat,lebo takto sa nič nenauči

deina
9. bře 2009

Neskusala si ho obklopit hrackami, ked je na bruchu? Naozaj je najlepsie, ked je co najviac na brusku, tak sa vela nauci.

andulka4
9. bře 2009

ad posazování....každý pediatr zkouší na 8m kontrole zda se dítě v sedu udrží....je to pouze vyšetření maminky to samozřejmě nemají dělat

Bubi jestli jste o 4tt tak to se naprosto neboj....vše doženete velice brzo. Na neurologii nejspíš nechodíte proto protože takové děti nemají žádné problémy

shaula
9. bře 2009

Andulka bude mít pravdu, naši klučinové jsou taky narození o 4 týdny dřív a doktorka nás nikam neposílala. Vyvíjejí se prý jak mají. Teď mají 7,5 měsíce, v sedu se mi ještě neudrží (sice je neposazuju, ale občas to jen vyzkouším). Zatím se mi ani neplazí ani nelezou, ale umí se otáčet z bříška na záda (zatím tak ze 3/4 uvědoměle) a na bříšku se umí otočit jiným směrem.

ingra73
9. bře 2009

ahojte mamicky, prosim vas, ake mliecko ste davali svojim nedonosenym babatkam? moj malicky bol doteraz na nutrilone HA, no nejako mu to nerobilo dobre, v podstate az posledny tyzden...mal problem s naduvanim a so stolicou, tak od vcera sme na obycajnom nutrilone... mate skusenosti aj s inym mlieckom u nedonosenych babatiek? a este sa opytam, videla som ponuky ovela lacnejsieho nutrilonu vozeneho z Madarska, mate aj s takym nutrilonom skusenosti u nedonosenych babatiek? dakujem

maatkka
9. bře 2009

Neviem ci ti moc poradim lebo my sme sa prve tri mesiace vylucne kojili a potom sme uz papali a papame obycajny nutrilon. Posledy asi mesiac aj pol kupujeme ten madarsky a je podla mna uplne rovnaky. No az na tu cenu 😝

shaula
9. bře 2009

My jsme kromě kojení (málo) dokrmovali Bebu HA. Ale fakt je, že dost trpěli na koliky, ale nevím, jestli to bylo mlékem, tehdy mě nenapadlo to dávat do souvislosti a doktorka nám neřekla, ať zkusíme změnit mléko. Kluci holt na koliky trpí hodně. Ale když začalo období kolik, tak jsme jednoho dokrmovali jen málo a druhého skoro vůbec, tak to asi nesouviselo. Teď už jsme jen na kojení + příkrmy.

martina81
10. bře 2009

Ahjte, mne sa narodil syncek 07.01.09 v 31 tyzdni v irsku, vazil 1620kg, uz tri tyzdne sme doma z nemocnice a vyzera byt vsetko v poriadku. Prosim Vas citam tu o nejakych cviceniach ako Vojtovka, moze mi niekto opisat ako sa to cvici? Tuna lekari mi nepovedali o tom nic takze neviem ci to mame cvicit? a co je to vobec, naco je to?
Dakujem za pomoc

rohacka
10. bře 2009

Martina - Vojtovku ta nauci jedine rehabilitacna sestra, neda sa to naucit cez net, aj keby sme Ti to neviem ako opisovali a fotili. Na zaciatku sa cvici najma reflexne otacanie a reflexne plazenie, ale ani to sa neda zovseobecnit, lebo kazda rehabka ma na to iny sposob, ktory vyucuje. Ja na Vojtovku nedam dopustit, zacali sme cvicit az ako 5-mesacny, lebo dovtedy to vyzeralo dobre a doteraz si nesieme nasledky za neskore cvicenie. A co citam na nete skusenosti mamiciek, co su v zahranici, co sa tyka starostlivosti o nedonosencov, specialne mlieka a kontroly, je to bieda. My sa sice stazujeme, ze nas sleduju ako laboratorne mysi, ale na druhej strane je to dobre, ze nas odsleduju. Keby som ja bola v zahranici s nedonosencom, vratim sa na Slovensko. Stalo by mi to za to. Ale to je samozrejme len moj postoj 😉 .

rohacka
10. bře 2009

Aha, este som zabudla - priklanam sa k nazoru, ze radsej s malinkym babatkom cvicit par mesiacov zozaciatku zbytocne, ako sa potom trapit roky. Viem, ze sa najdu mamicky, ktore necvicili a su v pohode, ale su aj vynimky.

andulka4
10. bře 2009

Je pro mne záhadou že se vůbec najdou maminka co V.metodu necvičí...
každá RHB totiž důvod k cvičení najde

znám jen velmi málo maminek co necvičí a jejich děti se opravdu vyvíjeli krásně a v roce chodili

motorické vzorce se u dětí tvoří až v 28tt a tak pro ty co jsou pod je cvičení dle mého nutností

deina
10. bře 2009

Misulo mi akurat sam spravil tri krociky! 😅 😅 Taaak sa tesim (inak dnes ma korigovane rok), sice velmi, velmi opatrne siel ku mne do narucia, ale siel - v rukach drzal hracky, tak sa nemal coho chytit.

bertica.h
10. bře 2009

občas si Vám tak potichúčky čítam..
Deina..gratlujem,to je super 😉

deina
10. bře 2009

Dakujem. 🙂 A coze len tak potichucky?

bertica.h
10. bře 2009

neviem..nemám sa s čím moc pripojiť..len tak potichučky Vám držím palce.ja mám nar.dcéru normal v termíne a dufam,že ja táto to vydrží do mája🙂

Musíte byť veľmi starostlivé a trpezlivé maminky 😵

maatkka
10. bře 2009

Bertica ak tak potichucky pre to ze sa bojis aby sa ti babula nenarodila skor tak na to ani nemysli. Ja som kazdy tyzden odratavala a citala keby sa narodila v tom ktorom tyzdni kolko percentna je pravdepodobnost ze budeme "za vodou" . Cakala som aspon na ten 30. tyzden a potom ked sa mala vtedy narodila som si zase vycitala ze som si tym ten predcasny porod privolala ☹
Deina tak super sa to cita.Gratulujem. 🙂
Ja by som sa asi tiez s predcasniatkom vratila na nejaky cas na Slovensko. Teda ak by som mala pocit ze v tej krajine nie je ta starostlivost o predcasne narodene deti aspon taka ako u nas. Som ovela kludnejsia ked je mala pod drobnohladom. Nenadavam na to ze nas tak sleduju inak by som sa o nu este viac bala.Tie kontroly mi nevadia ved to absolvujeme pre nase babo.

maatkka
10. bře 2009

Hi si ma predbehla tak nic 😀 Drzim palce.

bertica.h
10. bře 2009

no.tak trošku pravda 😅
vraj by už mala 90% šancu na prežitie..nič tomu nenasvedčuje,žeby sa skor mala narodiť..ale bojím sa,to je jasné.spokojná budem ked budeme za 35tt.