Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

irasek
6. únor 2010

rohacka- to je mi lito, tak at uz jenom lip. Laryngitidy se opravdu moc bojim ☹

deina- k lekarce asi az po vikendu, co? Taky na Vas myslim, ale verim, ze to bude o.k. Drzim palce.

u nas teploty poklesly, ale v noci se budil snad po dvou hodinach a vzdy desne plakal. Ze by ty zuby, par mu jich jeste chybi, ale dotedka jsem ani nevedela, ze mu rostou...

stylly
6. únor 2010

ahojky všem

petka035
6. únor 2010

Ahojte.Deina naša malá je tiež tak a tom.Prvý krát sa pretočila z chrbátika na bruško pred viac ako dvoma t´ýždnami a potom sa stale prevracala,ja som ju otočila späť a ona zas, poprípade sa aj sama pretočila nazad, no a už pár dni nič, položím ju a ona len tak leží a aj ked je rozbalená ☹ v utorok sme boli na očkovaní tiež hexa a prevenar ale zas nechcem na to všetko zvalovať aj ked som počula o tom,že po očkovaní sa dieťa vráti na zad vo vývoji

deina
8. únor 2010

Boli sme dnes u nasej doktorky a zajtra ideme k neurologicke, tak uvidime. Podla nasej reaguje vporiadu, tak snad to bude naozaj len take "zaseknutie sa". No tak som zvedava, clovece, tie deti si taketo veci vymyslaju, hroza. 😒

maatkka
8. únor 2010

deina tak drzim palce na zajtra ale urcite to nic nebude... si este pamatam ako si kedysi davno pisala ze Misko zacal krivat - to mi bolo cudnejsie a nakoniec to aj tak nic nebolo - tak neboj...

irasek
8. únor 2010

deina- taky budu držet palečky, to bude v pophodě 🙂

Posílám video, někdo ten den slavil narozeniny, někdo rodil, my stříhali 😀

https://www.youtube.com/watch?v=wSuWcWVwUwo
irasek
8. únor 2010

poprvé stříhali, bála jsem se, jak bude vypadat 😀

andulka4
8. únor 2010

Irasek malý je šikovný 😀 moc se mi to video líbí......a je opravdu drobínek 😉

deina
9. únor 2010

Zlaty je. 🙂 A hodia sa mu tie kratke vlasky? Neprotestoval pri strihani?

Tak nasa neurologicka dovolenkuje, smola, pojdeme k nej az pondelok - ale ja neviem, co to ta nasa pediatricka s krpcom porobila, ale odkedy sme boli u nej, tak sa to zlepsuje. Mozno bude len potrebovat novy cvik. 🙂

irasek
9. únor 2010

holky díky 😀
Andulka, je drobínek, mrkni na video s názvem Pat a Mat, je tam s o 9m mladším Matýskem a vypadají stejně velcí. I když trošku zkresluje, jak je Matýsek na zemi, ale stejně, v létě už nás na 100%má.
Deina, super, že se zlepšuje, třeba už ani neuroložku potřebovat nebude. Páťa při stříhání vůbec neprotestoval, sledoval co a jak se děje. Měl ty vlásky takový jemný, takový nijaký a rostlo mu to hlavně nahoře, takže si od toho slibuji, že narostou pevnější. Uvidím 😉

Momentálně nechce P. vůbec chodit venku po svých, neustále ho nosim, jinak ječí. Kočárek nemůže ani vidět, to samé saně... Dělali vám to taky kluci?

andulka4
10. únor 2010

Irasek ty jsi trdlo....dyť jste o hodně větší než ten váš kamarád-já tam tedy vidím velký rozdíl 🙂

rohacka
13. únor 2010

Ahojte,
tak my sa opat hlasime.
Vcera nam Kubko pripravil opat horuce chvile. Vrazil celom do kovovej vystuze na rohu steny, v priebehu 10 sekund sa mu urobila hrca 3 x 3 cm, do vysky asi 1 cm, nenormalne to rastlo pred ocami. Pretal si nejaku cievku v cele. Vyzeralo to fakt zle. Chladili sme to vsetkym moznym a potom bezali na chirurgiu. Poslali nas na rontgen hlavicky. To bola sila - asi fakt nevideli male dieta - kazali mu, ze si ma lahnut na ten pas na snimkovanie hlavou dole a opierat sa celom a nosom o tu podlozku a samozrejme tak vydrzat!!!!! No to bolo strasne, samozrejme, ze furt dvihal hlavu. A este jeden snimok - podobna hrozna pozicia. A nakoniec tie zabery nevysli - moje nervy. Tak silno to presvietili, ze nebolo vidno nic!!!! Chirurg nechapal, ze ako mohli spravit take snimky, kde nic nevidno. Ale kedze maly nezvracal ani po udere nebol v bezvedomi, tak povedal, ze zbytocne ho nebude znova vystavovat ziareniu. Ale poslal nas na neurologiu, vraj pre istotu, ked ma DMO. V Presove su 3 detski neurologovia. Nasej som volala, vraj v piatok robi len do 13.00 (a to uz bolo 14.00). Boli sme aj u dalsich dvoch, samozrejme, nikto uz nerobil. Tak sme mali ist do nemocnice na neurologicku dospelacku pohotovost. Tam nas vykricali, co tam robime, ze oni deti nerobia 🙄 . Vraj kde su detski neurologovia.... No asi doma, ved bol piatok po 13.00 😎 . Ale nakoniec nas vysetrili, vraj O.K., len ho mame sledovat. U neraz spadol, ale tentokrat to vyzeralo fakt nepekne. Ale noc sme prezili v pohode, super modrina na cele za par dni zmizne.

gucz
13. únor 2010

rohacka chúďa Jakubko, a aj Vy... nech sa mu to rýchlo zahojí.
My sme mali podobný zážitok myslím na jar, malá narazila pri páde bokom čela do hrany dverí a ten rontgen tiež stál za to, sme ju držali na tom stole aj s manželom, no ale bolo to strašné. A najlepší bol chirurg, že nech mu to predvediem ako spadla, že on si to nevie predstaviť... 🙄
A inak už sú deťútence zdravé? Laura mala v noci záchvat kašľa, štekala pri tom ako starý hrniec, tak som sa bála aby sa nezačala dusiť, ale prešlo to 🙂

irasek
13. únor 2010

rohačka- též je mi to líto. My Páťu taky drželi na RTG asi v deseti měsících, když spadl zátylkem na prah u dveří a pak zvracel. Byla tam tehdy dost nepříjemná laborantka, která na nás koukala, jako když nejsme schopný ho pořádně držet. Ale na neurologii byl tehdy naopak úžasný doktor. Je to všude vždy o lidech... 😒

rohacka
13. únor 2010

Inac vcera to bola cely den sila....
Vo stvrtok neskoro popoludni mi volala pediatricka, ze mame prist s Kubkom na odbery, lebo ma podozrenie na rachitidu - krivicu - z nedostatku vit. D. V ten den sme boli na 3-rocnej preventivnej prehliadke, ona si potom pozerala jeho vysledky a vsetko mozne. Tak sme boli na odber, urobili nam aj na anemiu aj na stitnu zlazu, ci nahodou.... Tak som odtial prisla a znova na mna prisla taka depka.... ze co to zas bude.... A nanovo som si musela prezit, ze Kubko nie je zdrave dietatko.... A potom popoludni prisiel ten pad a tak. Hned som bola vyliecena!!!! Tesim sa, ze to nakoniec tak dobre dopadlo, ze sme neskoncili niekde v nemocke s otrasom mozgu alebo co.... Tak sa z neho nanovo vytesujem. A v pondelok budeme vediet vysledky....

andulka4
13. únor 2010

Rohačka to není možné jak vy máte na ty doktory smůlu 😖

hlavně že to dopadlo ok

irasek
13. únor 2010

rohačka, držím palce

stylly
14. únor 2010

Ahojky opět vás zdravím,..stále nám nejde net ale příští týden by už snad měl jít.Andýsek už má 3,8kg a je moooc šikovný🙂))Papáme 100ml mlíčka,..paseme koníky a otáčíme se🙂

dera
14. únor 2010

Ahojte žienky. Ja som tu bola strašne dávno. A to v snažilkovaní. Ale malá sa mi narodila v 27 tt ako 870 gramová. Prešli sme všetkým... vyšetrenia, Vojtova - super vec, očkovania aj so Synagisom. Malá chodí sem tam niečo povieme, šerblík ignorujeme,a papať? Musíme ju kŕmiť. Všetko máme OK, ale na podporenie rečovej schopnosti nám dali Encephabol.Čo vy na to?

nika2
14. únor 2010

ahojte,
chcem sa spytat ci aj tu niektorej dieta pri chodze kriva? lebo moja mala zacala nejako krivat a neviem preco. mame znameho ortopeda , ten ze nech si to nevsimam , ze male deti chodia vselijako zo zaciatku tak neviem.

maatkka
14. únor 2010

rohacka tak to je mi straaasne luto co sa vam vsetko stihlo v ten jeden den stat ☹ hlavne ze je Kubka vporiadku... a prosim ta pekne do kedy ste brali vigantol? lebo nam ho uz chcela pediatricka zrusit ale teraz ste ma aj vy trosku postrasila... (lebo vsade citam ze min. do 2 rokov by sa mal uzivat aspon v zimnych mesiacoch...)
gucz ake je to mat 2 deti??? 😀

rohacka
14. únor 2010

Maatkka - brali sme do 1 roka kazdy den aj v lete a do dvoch rokov v zimnych mesiacoch. Potom nam ho zrusili. Ale citala som na nete, ze niektori pediatri odporucaju davat v zime pocas celeho rastu!!!! T.j. u dievcat do cca 14 rokov a u chlapcov do cca 18 rokov. Zajtra vam dam vediet, ake mame vysledky....

andulka4
14. únor 2010

vigantol......brali jsme ho do roku
Encephabol.....vůbec neznám, syn mluví od 18měsíců

irasek
14. únor 2010

my brali Vigantol do roku. že by jsme ho měli brát a potom konečně vyrostli 😀 ? to musim nastudovat...

Andulko, jojo, jsem trdlo, já ho pořád asi děsně sleduji, ale to je tim, že nám to říká úplně každý 😠 Jinak Páťa nám začal říkat dost zvláštní a těžká slova: hrablo, kazisvět (to jsem mu řekla, když tady něco ničil, hned se toho chytnul), mandarinka...ale auto prostě ne a ne 😵

andulka4
14. únor 2010

Irásek D začal říkat slovo "mandarinka" až před týdnem.....pořát říkal "mandinka" 😀
jinak už mluví normálně 😀 akorát šišlá 😝
je to prča

irasek
14. únor 2010

Andulka 😀 ,
u nás se ještě šišlá hooodně a strašně srandovně komolí slova a co neumí popsat, tak komentuje, že to je "kía"
Myslim, že Davídkovi určitě nekonkuruje, uvidíme za půl roku 😵

deina
15. únor 2010

Nieco som stlacila a prispevok je fuc... 😠 Ale dnes mame celkovo blby den... 😝

Encephabol bral Matko v nemocnici, injekcie, malo ho to "nakopnut" do jedenia, nechcel jest (inak kukala som nedavno spravu a mal tam napisane nieco o poruche prijimania potravy, bohvie, co to znamenalo 😕 ), tusim to nejako podporuje cinnost mozgu. Ale na podporu reci, to neviem... Mne starsi zacal viacej rozpravat az nedavno, pred 2.rokom a neurologicka to neriesila, vraj ma cas rozhovorit sa az do 3.roku - podla nej je to tak vporiadku, zaujem o komunikovanie ma, ze to je dobre, on sa este rozhovori.

Rohacka, to mi je luto. 😕 Aj toho urazu, aj rachitidy - drzim palce, nech sa to nepotvrdi. Co to vlastne znamena?

Nam doktorka davala vigantol asi tak do roku a pol? Ani neviem, dlhsie ako rok, ale dva roky to neboli...

Inac k neurologicke ideme az v stredu, volala som jej, pre istotu a dobre som urobila, lebo babetka beru len v stredu a tuto stredu uz maju plno, takze nabuducu stredu ideme. Nejako to snad zvladneme, predtym mame este imunologiu s Miskom, no parada, zase budeme po lekaroch behat.

deina
15. únor 2010

A este som sa chcela trosku postazovat, snad sa mi ulavi a pomoze to... 😒 Misulo je od rana hrozne mrzuty, asi zle vstal, Matko ked nespi, tak place, len ho nosit a nosit (trapia ho sopliky), popri tom je nejaky vyhladovany, co mi je divne pri nadche, ale co uz s nim... popritom sa trapim s dalsim atakom Sjogrena, ktory tentokrat trva nejako dlho. Ten posledny som len tak tak rozchodila, ze sa mi este podarilo mlieko zachranit, ale teraz neviem, neviem... stracam optimizmus. Annag mi este radila jeden liek, tak mozno vyskusam - zevraj nejaky domperidon? 😕 Ked ono by bolo treba dat najprv toho sjogrena doporiadku, ale to teraz nemozem... snad to este prejde, doteraz to vzdy preslo a potom bolo dobre, dufam, ze aj teraz bude. A ze sa Misulo z tej blbej nalady vyspi. 😅

andulka4
16. únor 2010

Gucz jak se ti daří? Jak to doma zvládáte?

rohacka
16. únor 2010

Deina - drzte sa! Snad sa to znova upravi a este si maly bude uzivat tvojho mliecka 😵 . A aj keby nie, patri ti nobelova cena za "odstriekavane dojcenie" takmer do 5. mesiacov 😉 .

Tak som dnes volala o vysledky - anemia a stitna zlaza dobre, ale vit. D ma malo. Opat mame davat 2 - 3 kvapky Vigantolu, o 2 mesiace kontrolny odber. Tak teraz neviem - lekarka nevravela nic - ci to ta rachitida je ci nie.
Tu kopirujem, co je rachitida (krivica)
Krivicu spôsobuje nedostatok vitamínu D v detstve. Ide o poruchu metabolizmu fosforu a vápnika, ktorá následne spomalí premenu detských chrupaviek na kosti. Toto ochorenie hrozí predovšetkým dojčatám a malým deťom. Vitamín D sa vytvára v koži, a to vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia (ultrafialových lúčov). Najčastejšou príčinou krivice je nedostatok pohybu na slnku a málo telesného pohybu.
V strave sa nevyskytuje dostatok vitamínu D, a preto je nevyhnutné, aby si ho telo vytvorilo samo pôsobením ultrafialových lúčov alebo "horského slnka". V posledných rokoch sa krivica v rozvinutých krajinách vyskytuje iba zriedkavo.
Príznaky
- lebečné fontanely sa uzatvárajú pomaly
- krivicový ruženec (uzlíky vytvorené na mieste, kde sa rebrá napájajú na chrupavku)
- "vtáčí" hrudník
- dolné končatiny do tvaru X alebo O
- úzka panva
- skrivená chrbtica
- spomalený rast
- ochorenia zubov