Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
8. črc 2008

No ten koniec... to mi vravel aj reumatolog a pravdupovediac, ja som aj nieco citila, ze sa nieco moze stat. Aj som sem raz pisala, ze mi po porode odhlahlo, aj ked to bol predcasny porod, ale vedela som, ze uz sa mu nic nestane a bude vporiadku. 🙂

My ideme o dva tyzdne k neurologicke, tak som naozaj zvedava, co nam povie. Misulo sa ocividne lepsi, teraz s nim ani necvicim (ona nas vraj posle, ak treba) a pritom je ovela pevnejsi, ma podla rizikovej lekarky hranicnu hypotoniu. Najprv som s nim cvicila poctivo, ale on tak zosilnel, ze sa nedalo, neudrzala som ho v predpisanej polohe, nech som robila cokolvek. Je to silak.

Ale obcas mi pride luto, ked vidim ake sikovne su deticky narodene v termine. ☹ Ja viem, ze Misulo je tiez sikovny, hlavicka mu uz nepada, krasne pasie koniky, pretaca sa bez problemov na brusko (naspat este nevie, to je potom krikuuu, ked sa pretoci v noci), chyta hracky, nahlas sa smeje... Len ine deticky uz sedia alebo dokonca sa postavia. Ale to ma vzdy len tak nachvilku potrapi, vlastne to nie je ani trapenie, viem, ze aj on sa raz vsetko nauci a dobehne tie deticky. 😅

Tie rehabilitacne pobyty nie su hradene poistovnou, ze?

angelina22
8. črc 2008

deini, a o kolko skor sa narodil tvoj misko???

elinka27
8. črc 2008

gucz,tak on praveze ani cez den moc nespi, maxmalne tak 2-3x po 30min, a vecer po 17tej ho uz nedavam spat aj ked je umrcany, lebo to ked si pospi vecer hoc aj tych 30min mam ho problem uspat do 21.00 😠

Vcera normalka zaspal o tej 19.30, tak chodi aj bezne,ale zrazu o 23.00 som ho nasla v postielke pretoceneho na styroch a veselo sa plazil 🙂 Tak som mu dala vodu ci nieje smadny, cumlik ale on nic pretacal sa veselo dalej.Inokedy by si lahol a spal dalej,neviem co sa porobilo.Ale dnes som ako chodiaca mumia,a spim aj postojacky 😝

Deina tym som prechadzala aj ja, tiez ma stvalo,ze deti v termine co uz vsetko vedia, a ze my estelen toto a hento zaciname..., uz som tu o tom davnejsie pisala, a bolo dokonca aj obdobie kedy som sa hnevala na maleho ze ma sklamal... ☹ jednoducho som si vsetko naplanovala uplne inak, a nic nevyslo vratane porodu.A aj teraz ma niekedy chyti depka z toho,ale snazim sa to zahnat rychlo prec.Lebo viem,ze niesme jedini a to mi pomaha,aj ked to znie trosku sebecky,ale uz len ten fakt,ze su na tom deti podobne ako nas tak ma to drzi nad vodou.

janina, to mas tak ked sa nehybal som smutila a teraz uz by som ho najradsej niekam priviazala,aby bol v klude.Dnes som ho prebalovala a nejak som zle zatiahla uzaver na rybacej masti a on ju chytil a vytlacil si ju do pusy skoro ma slak trafil 😀

janina77
8. črc 2008

deina b- su hradene poistovnou, doplacas si len za svoju stravu.

gucz
8. črc 2008

deina to by som chcela vidieť dieťatko, ktoré sa stavia v 5 mesiacoch a 3 týždňoch, nepoznám vo svojom okolí žiadne také. A malé detičky by sa ani nemali dávať sedieť, kým sa nevedia posadiť samé, kvôli chrbtici. Moja sa posadila sama až keď vedela chodiť po 4, takže až nejak po 10 mesiaci. Z toho si vôbec hlavu nerob, Mišulko to určite všetko dobehne, aj Ti ľúto bude, že už ho nenájdeš kde ho necháš.

Mne osobne tie reči typu čo už dieťatko vie, lezú strašne na nervy, hlavne keď mi svokra povie, že MM chodil sám už v 9 mesiacoch, čo je myslím kravina a že neterky chodili na šerbel už od roka. Čo je tiež kravina, pretože si dobre pamätám ako mladšia neterka chodila po izbe a tratila hovienka a to mala 2 roky. Ono niektoré maminky si ľúbia strašne prikrášlovať okolnosti a strašne radi sa chvália úspechmi svojich detičiek.

Poznám dievčatko ktoré je o 9 dní mladšie ako moja malá, ešte neštvornožkuje, ani sa neplazí, len vála sudy, donedávna sama ani nesedela a nikto si z toho hlavu nerobí. Ono nieje podstatné kedy detičky niečo urobia, teda ako skoro, ale podstatné je, že sa to naučia a budú to robiť správne a je jedno kedy.

No tak som sa rozrečnila, dúfam, že sa nenahnevá niekto 🙂

mila01
8. črc 2008

Ahojky,gucz,myslim,že se nikdo nemůže nahněvat,napsala jsi to dobře,plně s tebou souhlasim.Také mě rozčilujou řeči,kdy jaké mimčo začalo co dělat - nejsou to přece stroje a nemůžou se vyvíjet podle nějakých tabulek.Já jsem měla mírně opožděný pohybový vývoj i u starší dcery a pediatrička se vždycky smála,ať si z toho nic nedělám a ať se o tom s ostatníma nebavim,že je to přece jedno.Jsou jí 4 roky,jezdí na kole,bruslí,lyžuje.Bez plen začala chodit až ve 2 letech - no a co?Stalo se něco?Ani náhodou.Takže pokud ti někdo okolo něco takového řiká,tak podle mého názoru - ať si trhnou nohou.

andulka4
8. črc 2008

Mili moc pěkně jsi to napsala 🙂 a ty Ducz taky 🙂
Já vím že po něm nemůžu chtít zázraky.....ale i tak je to těžké :( V podstatě mě spíš leze na nervy že nevidím do nbudoucnosti a neívm jestli bude nebo nebude chodit :(
U nás není problém chytání hraček , výskání, smání se nebo tak něco....u nás je problém ta hypotonie a dost mne zarazilo že Dr napsaal že už zaostává i oproti korigovanému věku.Dítě ve 3měsících prý už musí na přítak zvedat hlavu a držet jí...dále říkala že je nestabilní na zádech...on se totiž pořád odráží patičkama a nebo se hýbe celý(třepe nohama i rukama)
Taky ještě namáme to tzv. oko-ruka-oko což mají děti sice až ve 4tém měsíci ale jsem zvědavá jestli to do konce července zvládne.....ty tabulky mě serou 😖

gucz
8. črc 2008

andulka4 na tabuľky nepozeraj, mňa teda dosť psychicky ničili. Aj som pár krát preto plakala, obviňovala som sa, že či za to nemôžem a tak, podržal ma MM. Dnes som malú objednávala po doktoroch na kontroly a pozerala som si aj papiere z neurológie, aj z rizikovej poradne. Malá tam mala napísané, že hraničná retardácia vzpriamovania, potom zasa hypotónia axiálna, na dolných končatinách hypertónia, mala ich také napnuté, nechcela ich ani pokrčiť, dlho jej prepadávala hlavička nielen dozadu, ale aj dopredu, to jest bradu mala až na prsiach. Tak to hlavne nevzdávaj a poctivo s ním cvič. Ja som si myslela, že snáď tú hlavu malá ani nikdy držať nebude. Ale ona začala, aj keď neskôr.
Davídek to zvládne, len potrebuje čas. Aspoň tak si myslím, veď je to prekrásny okatý chlapček. Máš v albume moc krásne fotky 🙂

deina
8. črc 2008

Elinka, ty mas doma riadneho sibala! 😀

Angelina22, Misko sa narodil o dva mesiace skor, v 33tt. 😉

To dievcatko, ktore som spominala (nar v termine) je o mesiac starsie ako Misko, nemyslela som to tak, ze ma ledva 6 mesiacov, bude mat 7. Zevraj aj ja som ako 9-mesacna chodila (zdokumentovane na fotkach 😅) a ako 7-mesacna s oporou, ale pravdupovediac, teraz sa mi to zda strasne, ale strasne skoro (preskocila som stvornozkovanie), vobec mi nebude vadit, ked Misulo zacne chodit trosku neskor - videla som totiz dnes jedno velmi zive dievcatko, stale pobehovalo, no koniec. 😀 Ked bude Misulo nadalej take sidlo ako teraz, tak si kludne moze dat trosku nacas s chodenim. 😅

Mna sa susedka minule pytala, ci uz maly chodi. 😕 😀 On asi vyzera starsi, vacsi, kedze je taky duco... ale som jej povedala, ze dobre, kym nechodi. 😅 Kto za nim bude behat?

Co je to oko-ruka? Nam napisala doktorka do spravy, ze to zvlada ("oko-ruka ++"), ale ze co to presne je... 😨

Davidek je sikovny chlapcek, preco by mal byt tabulkovy?

Moja svokra mala obidvoch synov predcasne narodenych, moj manzel je nar v 8.mesiaci a jeho brat v 7.mesiaci (presne ako Misko) a stale sa cuduje tomu, kolko chodime po lekaroch, ze vtedy nic take nebolo. Manzelov brat zacal sam chodit, az ked mal viac ako rok a pol a nikto sa tym netrapil. Zato sa naucil sam citat, ked nemal este ani styri roky. 😅

mila01
8. črc 2008

Andulko,já s tebou naprosto souhlasim,taky mě ty tabulky serou. 😠 😠 .Mě hodně podržela naše rahebilitační sestra,která mi řekla,ať se na ně fakt vykašlu,že malá poleze,bude chodit,jen protě trochu později.A také mě podržel manžel,našel mi lidi,který mají také holčičku narozenou ve 28tt a začala jim chodit na 2 letech - a je naprosto v pořádku.My jsme také zpožděný i proti tomu korigovanému věku,je jí 13 měsíců,teoreticky 10,ale pohybově je na 8 měsíců.A fakt mi řikaj,ať neplašim.My máme v lékařské zprávě napsáno - pastozní,pomalejší,neurolog.nález bez jasné pathologie,motorická retardace,nerovnoměrný vývoj,ale pokračuje. Nic moc povzbudivého.
Opravdu jsem tu nad ní mockrát brečela a vztekala se,až mi starší dcera řekla - nebreč a nekřič,ona se bude pohybovat,uvidíš,věř jí. No,tak o jsem obrečela 2x tolik,ale teď už je vážně líp.

magdatop
8. črc 2008

MAhojte maminy. 🙂
vitam tuto diskusiu o predcasne narodenych detoch. Moja prvorodena dcera sa narodila v 31.tt, kvoli preeklampsii.
Momentalne bude mat Klaudia 3 roky a je velmi sikovna 😉 Dokonca mam pocit, ze ako mi lekari vraveli, ze bude vzdy pozadu, oproti inym detom, teraz ju psychologicka chvalila. Je sikovnejsia v emocionalnej oblasti oproti normalne narodenym detom. Mala samozrejme oneskoreny vyvoj, liezt zacala v 9 mesiacoch a chodit v 13. mesiacoch. Ale v nicom som ju nenahlila, a na nocnik sme zacali chodit v 2 rokoch.
, a co citam Vase diskusie, plne chapem Vase obavy, starosti. Vsetkym tym sme si presli aj my. Hlavne tie kontroly a porovnavanie.

Teraz cakame druhe babetko, som v 25.tt, tak dufam, ze to dopadne lepsie ako prvykrat. 🙂
Magda

deina
8. črc 2008

Drzim palce, Magda a gratulujem. 🙂

Mne sice pride obcas smutno, ked vidim, ze Misko este nevie vsetko ako ostatne deti, ale robi pokroky, je sikovny, tak sa tym netrapim, tesim sa z kazdeho uspechu. Vzdy sa trosku potrapime, ale potom to uz ide - naposledy sme sa dlho trapili s prikrmami, ale uz prisiel na to, ze aj to je jedlo a chuti mu. Sice ho krmim naheho a potom ho musim okupat... 😀

mila01
8. črc 2008

magdatop - tak teď jsem trošku v rozpacích,že říkáš,že tvá holčička byla opožděná - naopak,je to velká šikulka.Moje první dcera se narodila 4 dny po termínu,otáčet se začala v 5 měsících,lézt začala na 9 měsících a chodit na 13.Plínky jsme měli do 2 let a 3 měsíců. - dpst shoda,co? Máš velkou šikulku a držím palce do dalších 15 !!!!!tt.Uvidíš,že donosíš a bude vše ok.Moc ti gratuluji a moc ti to přeji.

andulka4
8. črc 2008

Deino nemyslím si že by bym tvůj malý nějak opožděný ba naopak 🙂 Je napřed než by měl být 🙂 Vždyť se ti už přetáčíííí 😀 Je to prostě borec

Jinak OKO-RUKA-OKO znamená že si pozoruje ručičky. Né to že něco strká do ruky nebo že sahá na hračky.....musí si sám prohlížet ruce 😀
Ale to vy jistě už dávno zvládáte 🙂

Elinko četla jsem o tom kolik ti Kubík přibral.No máme určitě taky takový problém.Davídek mi za posledních 14dní přibral jen 100g 🙂 Nechce se mu přes den papat.Odstrkuje se od prsa .....cpe si ruky do pusy místo bradavky....no hrůza

A ohledně toho spaní....chodíme spát tak v 22.00 vstává v 8.00 a přes den spí 1X30min dopoledne a 1X30min odpoledne. Když jdu ale ven v kočárku ho udrncám a spí i hodinu 🙂

janina77
8. črc 2008

Magda - drz sa, nech je to teraz tehotenstvo trvajuce poctivych 40 tyzdnov 🙂 .

Deina - dako mi vypadli pismenka. Pisala som, ze za tie rehab. pobyty sa neplati, hradis si len svoju stravu. Ubytovanie, strava pre dieta a procedury (nie len cvicenie) ti plati poistovna. Len musis mat odporucanie od neurologa. Oni s tym zas nerobia problem, ked povies ze ides na pobyt, tak ti odporucanie napisu (aspon u nas to tak funguje).

gucz
8. črc 2008

ahoj janina77 chcela som sa spýtať či Vám ide už to pretáčanie?

janina77
8. črc 2008

gucz - do lava sa otaca uplne bezproblemov, doprava len ked je nieco naozaj veeeelmi zaujimave alebo v postielke, ked sa moze chytit za palicky.
A dik za opytanie.

gucz
8. črc 2008

No vidíš 🙂 je to šikulka, ja som vedela že on to zvládne, len tak ďalej 🙂 😉 🙂

deina
9. črc 2008

Aha, tak to oko-ruka... jeho ruky ho este nie velmi nezaujimaju, to skor moje, tie si stale obzera. 😅 Tak neviem, preco nam tam napisala, ze to vie, nepobadala som, zeby to bol predviedol, ale ved nevadi. Vcera som ho chuda dost potrapila, lebo doteraz sa pretacal iba na jednu stranu, tak som ho motivovala, nech skusa aj druhu - a slo mu to, sice tazsie, ale slo. A tie zvuky k tomu! 😀 Dnes mu to islo uz lepsie.

No a v noci som ho nasla spat na brusku. To sa uz davno nestalo, lebo vzdy, ked sa pretocil, tak zacal frflat, dvihat hlavicku a teraz nic, spal. Sice sa vraj nema spavat na brusku, ale co sa uz len moze stat? Keby nieco, tak je tam monitor a aj tak ho pocujem, ci dycha alebo vidim, ci ma hlavicku na stranu.

janina77
9. črc 2008

deina, ked sa dietatko vie pretacat, tak pokojne moze spavat na brusku. A ak mas monitor, tak je to uplne vpohode. Ja nasho Domiho nechavam spavat cez den na brusku, lebo tak spinka dlhsie ako na chrbatiku. A to takto robim uz hodne davno, vlastne odkedy dviha hlavicku 🙂.

No a s tym otacanim aj na druhu stranu - to by som mala aj ja ho potrapit, lebo sam od seba doprava nechce ☹. Ale dnes je umrncany od rana, takze z toho nic nebude. To musim vystihnut dobru naladu 🙂

gucz
9. črc 2008

deina ak si bábetko samo lahne v spánku na bruško, to nevadí. Len by sa tak úplne maličké detičky nemali dávať spať. Moja tak spávala keď mala 3 mesiace a strašné koliky, inak mi ani nezaspala

gucz
9. črc 2008

ale samozrejme mala monitor dychu a má ho dodnes 🙂

sylvar
9. črc 2008

od pondělí chodíme, úplně sama bez držení

malá spí na bříšku pořád a asi se jí to líbí 😉 spinká s nožičkama pod sebou nebo na boku schoulená jak koťátko 😵

nika2
9. črc 2008

ahojte,
chcem sa vas spytat ohladne toho, ci je riziko ak som rodila prvy krat predcasne , ci tak budem rodit aj dalsi krat? nemala som predtym ziadne problemy ani mala. len sa proste pytala o mesiac skor na svet. presnejsie v 34+4tt. lebo chceme mat este dalsie deti. teda este aspon jedno , ale obavam sa ci by som znovu zvladla to co prvy krat.

gucz
9. črc 2008

nika2 určité riziko tu je.... ale ak by si bola 2y tehotná, tak Ťa budú lepšie sledovať a možno budeš hneď zaradená na rizikové tehotenstvo. Teda aspoň mne tak bolo povedané. Ale zasa druhé tehu tak dopadnúť nemusí 🙂

nika2
9. črc 2008

gucz tak uvidime. zatial este nechceme dalsie. az ked bude mal trosku vacsia. a ty si preco porodila skor. inak aj ja som rodila v Trnave. neplanovala som tam rodit, ale som z Piestan a previezli ma tam kvoli tomu, ze unas nemaju inkubator a lepsie bolo ked som mohla byt hned pri malej.

deina
9. črc 2008

Nika, zevraj ked bol prvy porod predcasny, tak je vacsie riziko predcasneho porodu aj pri druhom tehotenstve, ale nedaj sa tym odradit. 🙂 Ja verim, ze sa to uz druhykrat opakovat nebude. Sice sa obcas tiez obavam, pretoze u mna bol predcasny porod kvoli mojej chorobe a tej sa uz nezbavim, ale som optimista, verim, ze budem tentokrat viac sledovana a vsetko dobre dopadne.

sylvar
9. črc 2008

já se taky bojím dalšího porodu, taky jsem rodila o měsíc dřív 😒

nika2
9. črc 2008

bola som aj na amniocenteze lebo som mala 1:25 riziko na rastepy. ale teraz viem, ze to bol plany poplach. inak mam kamaradku , ktora ked bola prvy krat tehotna tak bola na rizikovom od zaciatku. von nemohla chodit tusim az do 6-teho mesiaca. porodila sice normalne. teraz je druhy krat tehotna a toto tehotenstvo ma uplne normalne. a to sa stara est o 2-rocneho syna.
deina a aku mas chorobu? teda ak sa mozem spytat.
a baby mate krasne babetka 🙂 clovek sa toho obava, ze predcasne ,ale dnes sa uz aj narodene z vahou 700g prezije. jedno take bolo v porodnici ked sme tam boli.

deina
9. črc 2008

Nika, Sjogrenov syndrom, viac sa o tom mozes docitat v poslednom cisle Dietata, pisala som tam (v sekcii Cakame babetko - pytala som sa, ci sa moze predcasny porod zopakovat). 😉 Vpodstate su to problemy s imunitou.

A maly sa mi asi zobudil, uz ho pocujem stazovat sa v postielke. 🙂 Ide sa jest.