Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
9. črc 2008

nika ja som bola celé tehotenstvo v poriadku, akurát som na začiatku trochu špinila (krv), mesiac som bola na pn pre istotu v kľudovom režime, ale ultrazvukom sa zistilo, že som nekrvácala zvnútra (doktorka povedala, že to mohlo byť pre endometriózu). Potom sa dlho nič nedialo, do konca tehu som chodila do roboty na 12-tky, denné aj nočné, cítila som sa super, plná energie. Mala som zvýšený cukor pri glukózovom teste, ale kázali mi iba vylúčiť sladkosti a malinovky zo stravy. Až tesne pred pôrodom som dostala nepríjemný výtok, doktorka mi dala krém a povedala, že som na 1cm otvorená a že mám doma ležať. Krém nepomáhal, tak som za ňou šla zasa, ale ani ma nepozrela, len mi napísala čípky, s poznámkou, že lieky tak rýchlo nezaberajú (ako si ja predstavujem). No to bolo v piatok a v nedeľu sa malá narodila náhlym pôrodom. Bolo mi povedané, že tá infekcia musela byť silná, keď telo tak rýchlo vypudilo bábo, a že je to aj možno lepšie, keď sa malá tak skoro narodila.
Druhé bábenko by som aj ja chcela, ale možno neskôr, až malá trochu vyrastie.

deina
9. črc 2008

Maly zase spi. 😕 Zobudil sa, najedol sa, mrncal a suchal si ocka, tam som ho dala naspat do postielky. Dufam, ze nebude chory, ze tolkoto vela spi. Mozno pocasie?

Mozno, keby sa nase babetka neboli narodili skor, boli by dopadli horsie. 😒 Co myslite? Mozno bolo pre ne bezpecnejsie ist von ako zostat vnutri, najma ak slo o infekciu a pod.

gucz
9. črc 2008

aj ja si to myslím, a aj som sa tým utešovala keď mi bolo najhoršie 🙂 .
Moja malá je soplavá, aj ja som a aj MM. To je z toho, že jeden deň je horko a druhý chladno a prší. Akurát rozmýšľam, čo oblečiem malej von. Teraz je toho kopa. Akurát sa tu jeduje, štikúta, tak jej idem dať papať a pôjdem ju uložiť hajať.papa

deina
9. črc 2008

Preco to moje dieta tolko spi? 😕

Toto pocasie je divne. Boli sme dnes na prechadzke, ale fukalo teda paradne, tak som mu hned vytiahla nanoznik, nech ho neofukuje. Davam nanho vacsi pozor, odkedy bol chory, pre istotu.

susika
9. črc 2008

deina - bud rada, že ti tolko spí.moja zasa spať neche. ked vie, že má ísť spať, spustí krik, v púostielke vyvádza, a plače a spať ani za nič. aj hodinu sa jedujem.poobede chodím s nou von, nech tam spí, niekdy spí aj 2 hodky, kedysi to bola len 30 minut.no ale akonáhle zastavím kočík, je hore.

aj my sme boli soplaví.už to polavilo, konečne, trvalo to skoro dva týždne.a dnes sme dokonca zmokli, tak snád zasa neochorie.boli sme len pri dome, ale ten dážd bol dosť silný..

nika2
9. črc 2008

gucz inak nejako podobne som na tom aj ja bola. zo zaciatku ten krvavy vytok a mesiac na pn . potom vsetko ok. az nato ,ze pocas celeho tehotenstva som mala biely vytok. doktor o tom vedel, ze to byva. postupne som sa zacala otvarat. to nakazal , ze kludovy rezim. a dopadlo to takto. dokonca este rano som bola na sone u mojho porodnika a vsetko bolo ok. ked som prisla vecer na porodnicu tak dokonca sluzil. a hned ma poslal do trnavy. ale dobre to dopadlo tak som rada. ako pise deina.

gucz
9. črc 2008

tak tak, chvalabohu je to už za nami 🙂 , takto pred rokom keby mi niekto povedal, že o 5 dní porodím....a ani som sa nenazdala a mám veľkú holku, ktorá sa na mňa stále vešia a vykrikuje mama mamama mama 🙂 🙂 🙂

elinka27
9. črc 2008

caute babule,ja som na par dni isla k segre na vidiek 😀 si odpocinut,bo MM isiel zarabat 😝 tak som sa dostala k netu.Inak to pocasie je o nicom,dnes fukalo tak som maleho obliekla potom zasa vyslo slnko a tak mu bolo teplo,tak som ho hore dole prezliekala ako blazon 😠 Vcera malemu zasa svitorilo,lebo sa mu chcelo spat,vselijak mozne som sa ho snazila uspat,a on ani za svet 😖 zaspal nakoniec az o 22.30,neviem ci to bolo tou zmenou prostredia,alebo cim...Som myslela prave ked noc predtym poriadne nespal,tak ze dalsiu noc zaspi lebo bude unaveny a nic.Nechapem,co sa deje cez den malo spava ale noci vzdy prespal cele.Hm

nika mne jedneho pekneho dna proste praska voda a do 2 hodin bol maly na svete nic nenasvedcovalo predcasnemu porodu,cele tehu bez problemov,setrila som sa pokial sa dalo,este som si aj PNku vybavila, vidis niekedy je to asi osud alebo co.
😉

elinka27
9. črc 2008

a este som sa chcela opyat bratislavcaniek,nemate niektora cislo na ocnu kliniku v BA?myslim,ze je to na Kramaroch.Dakujem 🙂

gucz
9. črc 2008
gucz
9. črc 2008

to by mala byť očná klinika na kramároch, sú tam aj otváracie hodiny na stiahnutie

gucz
9. črc 2008

v pravo hore máš číslo na spojovateľku 🙂

mila01
10. črc 2008

Ahojky holky.Koukám,že to s tím předčasným porodem máme skoro stejné.Já jsem začala ve 25 týdnu krvácet,šla jsem do Děčína do nemocnice,po 2 týdnech mě převážela rychlá do Mostu ( tam je to centrum pro nedonošence ) - že je prý lepší převést miminko ještě v mamince než v inkubátoru.Ještě týden to udržely ( ale na kapačkách a v absolutnim klidu ),pak mi udělali ultrazvuk a rovnou z té kabinky jsem jela na sál a císařem malou vyndali.Prý ještě hodinu a nepřežily bysme ani jedna. Ale už je to pryč,myslim si,že nemá cenu se otáčet po tom,co bylo,máme krásné zdravé děti a to je hlavní. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Jinak mě malá kolem půl roku taky hodně spala,vydržela vzhůru tak 2 hodiny a pak usínala.Zlomilo se to kolem 9 měsíce.Teď je jí 13 měsíců a přes den spí od 9 do 11 a od 15 do 16.30 a večer jde před 20 zase spát.Až se začne pořádně pohybovat,tak bude spát už jenom po obědě.Už aby to bylo.Někdy ztrácim uplně naději a padám do takových pochybností,jestli vůbec začne lézt a chodit. ☹ 😒 Navíc má už skoro 11 kilo a pořád jí nosit je docela záhul,dost mě to unavuje a odrovnává - nakonec na rehabilitaci zkončim já ( mám totiž jenom 53 kg při výšce 173cm,takže je to pro mě fakt záhul ).
Tak se držte a mějte se,u nás je pěkně hnusně,musíme to nějak přežít. 🙂 😉

deina
10. črc 2008

Moj sa tiez strasne rad nosi, ma takmer 8.5kg (ja mam 51kg), tazky je paradne a este je to aj riadna potvora, nechce byt v nosici. Mame Ergo, v nom sa ho da nosit uplne pohodlne, ale jemu sa tam nepaci, on sa chce nosit len v polohe lietadielko, bruskom dolu. No a to v Ergu tazko... 😨

Taka blba otazka - trvalo dlho, kym sa vase deti naucili jest tak, aby neboli uplne cele od jedla? 😀 U nas to vzdy vyzera takto: https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... 😅 Misulo proste musi zapajat rucky, stale si ich dava do pusy pri jedeni a este k tomu robi take zvuky, ze hm, mmmm, ako daky labuznik, akoby mu to strasne velmi chutilo, no a potom si trebars pretrie ocka... 😀

gucz
10. črc 2008

zlatý 🙂

gucz
10. črc 2008

moja sa začala gebrošiť až s dlhými piškótami, tie rozcumlala a s takými mazlavými si prešla po vlasoch , po celej tvári vrátane obobčia. Neboj to ho prejde. Poprípade mu skús dať do rúčky malú plastovú lyžičku. Moja sem tam držala aj dve (v každej ruke jednu)

deina
10. črc 2008

Aha, to je celkom dobry napad! 😅 On si to takto asi musi ochutnavat... Uz som sa velakrat smiala na tom, ked niekde pisali, ake dobre su kupovane Hami alebo Hipp flasticky na cesty - no takto tazko. 🙂

Inak jemu asi naozaj ide zub - horny. 😨 Budem mat doma maleho upira.

deina
10. črc 2008

Nedavno som sa uz pytala, ale nikto mi neodpovedal - myslite, ze keby mal Misulo daky problem so srdieckom, pocula by to aj nasa pediatricka pri vysetreni? 😨 To mam z tej odpovede v Dietati, spominaju tam srdcovu blokadu u deti matiek so Sjogrenovym syndromom - vedela som o tom, ze sa to obcas stava, ale Misulo vyzera zivy, zdravy... Mozno ho prilis sledujem. 😨

gucz
10. črc 2008

čítala som to dieťa, kúpila som si ho dnes. Oni tam spomínajú poruchu, ale to by mu srdiečku nefungovalo ako má a to by si určite všimli. Pediatrička alebo doktorka na rizikovej poradni si môže všimnúť akurát šelest. Poprípade ak dieťatko málo priberá a omodráva, poprípade je bledé, vtedy sa posiela na kardiológiu. My chodíme, pani primárka jej počula šelest na srdiečku, tak nás poslali. Ale napríklad keď sme tam boli na kontrole ešte 2x (na rizi. poradni) ten šelest jej už nebol počuť. Ak sa však veľmi bojíš, povedz to svojej pediatričke, nech Ťa pošle pre istotu na vyšetrenie 🙂

janina77
10. črc 2008

deina, ja myslim, ze pediater by si to mal vsimnut. Ale mozes na to upriamit pozornost, konkretne sa na to pediatricky opytat.

A co sa tyka toho jedenia - u nas by to vyzeralo rovnako, keby som mu nedrzala pri jedeni ruky. Takze ja jednou rukou nakladam do ust a druhou zachytavam lietajuce ruky. Ked som mu dala lyzicku do ruky, vyzeralo to horsie - vyberal s nou z ust, kydal to po stolicke a nakoniec mal jedlo aj na chrbte 😝 . U nas to funguje tak, ze spapa asi 10- 15 lyziciek normalne, potom uz spekuluje, a kedze nemam chut ho po kazdom jedle prezliekat, svihnem to do flase a doje to z nej ☹. No co uz, stale je flasa nas kamarat a zachrana aby sme sa najedli a neskoncila polovica jedla na satach.

deina
11. črc 2008

Spomeniem jej to. Ale asi mate pravdu, kebyze ma nieco so srdieckom, bolo by to na nom dako vidiet. Ziadne omodravanie alebo nepriberanie, sice uz pribera menej ako kedysi,ale to je len dobre a je to riadne sidlo, take zive striebro. 😅 Minule som jej uz hovorila o svojom syndrome, ale toto som jej nespominala. Musim sa jej na to opytat.

Tak sa mi zda, ze Misula sa teraz skusa pretocit spat - z bruska na chrbatik - a je pritom strasne podareny, lebo mu to este nejde a potom to skonci tak, ze ma zadok hore a kyva nim na jednu stranu, na druhu stranu... 😀 Akoby tancoval.

elinka27
11. črc 2008

gucz dik za link,myslela som to 🙂
deina,pytaj sa na poradni na vysetrenie,sa aj cudujem,ze ste neboli ked je predcasny nas poslali preventivne.Ale myslim,ze uz v nemocnici mu urcite urobili vysetrenie

gucz
11. črc 2008

elinka27 neni zač, ja som tam kedysi dávno hľadala číslo na chirurgickú kliniku, malá mala pruh na pupčeku. Mali ju aj operovať v decembri na kramároch, ale nakoniec som ju operovať nedala. Tak som si adresu tej stránky zapísala do zošita s poznámkami (debilníčka 🙂 ) , že snáď sa mi to ešte hodí

sylvar
11. črc 2008

Holky a zkusily jste při krmení dát dětem něco do ručiček?třeba plínku nebo lžičku, cokoli a do druhé taky...my bysme se bez hrníčku, kterým zapíjí jídlo, neobešly a v druhé třeba plastová flaška nebo didi(plínka)

gucz
11. črc 2008

no veď to som aj ja písala, že moja drží lyžičky v rukách, poprípade nejakú malú hračku 🙂 . Ak nie, zaručene mám do 5 sekúnd jej rúčku v miske s jedlom, ona sa už totižto chce kŕmiť sama! 🙂

sylvar
11. črc 2008

gutz, tak nezbyde, než ji to naučit 😀 a budeš to mít bez práce 😉

elinka27
11. črc 2008

tak aj my sa musime pri jedle s niecim hrat,lebo moj si dava ruky do plnych ust a potom s nimi vsetko dookola pochyta.Tak mu davam lyzicku,alebo kusatko, take co sa da umyt,lebo potom si cpe do pusy to zasa 😀

deina
11. črc 2008

Mozno ho vysetrovali v nemocnici, teraz naozaj neviem. Vsimla som si, ze ine predcasne babetka z NZ chodia aj na kardiologiu, tak ho dufam vysetrili este na oddeleni... 😕

Neviem, ci pomoze, dat mu nieco do ruky - aj to si urcite da do pusy a to je potom uz aj jedno, nie? Hoci ak si tym potom neprejde po tvari... Dnes sme ho krmili s mamou, tak to bolo lepsie, ona mu rucky drzala. Mama nema stolicku, tak sedel na nej a ja som ho krmila, takto sa az tak strasne nezababre, staci mu len trosku umyt tvaricku a ruky.

magdatop
12. črc 2008

Ahojte, dakujem za povzbudive slova 🙂 aj ja mam strach, aby to nedopadlo tak ako pri prvom porode. Som teraz viacej sledovana a lekar mi povedal, ze sa to moze, ale nemusi opakovat. Takze sa radsej nestresujem, aj ked podvedomie pracuje, a ten 7. mesiac je urcite kriticky.

Pri prvom tehotenstve som nemala ziaden problem az do 7 mesiaca, ked sa to cele spustilo. Vysoky tlak, bielkoviny v moci a 3 dni na to sa mala musela narodit, inac by to jedna z nas neprezila ☹

Niekedy si vravim, preco prave ja, ale tak to malo byt a zamyslat sa nad tym nema zmysel. Jedna mamina normalne narodeneneho dietata mi povedala: Musia to byt silne zeny - osobnosti, aby zvladli predcasne narodene deti. Nie kazda zena to zvladne, hlavne problemy na zaciatku, obavy a starosti ako pojde vyvoj.

Drzim Vam palce, aby Vase deticky rastli v poriadku a nech mate z nich stale radost. 🙂

magdatop
12. črc 2008

Mila01 - dakujem za povzbudenie 🙂
Myslim, ze na to, ze sa narodila v 31 tt to celkom fajn zvladla. Aj ked sme na rizikovom stale pocuvali, ze nemam zabudat, ze je nedonosena. A problemy sa mozu este vyskytnut... To su jednoducho lekari ☹
Asi 2 tyzdne po porode sme boli este na operacii oci - Klaudia mala retinopatiu- takze jej museli robit zakrok na Kramaroch, nakolko sa jej odlupovala sietnica od oka. Takze to bolo dost tazke obdobie, ale zvladli sme to. Teraz okuliare sice nenosi, ale musi chodit na kontroly.