Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
10. bře 2009

deina gratulujeme k prvým krôčikom 🙂 , my nemáme nič nové, sme zdraví všetci, malá je výmyselná, ale zlatunká, teraz ju začalo baviť pozerať rozprávku, vie si sama zapnúť dvdčko, šikulka, akurát ja som z toho na nervy, lebo sa bojím, že ho pokazí 😎

elize
12. bře 2009

Deina to je uzasne, gratulujem 🙂 uz to pojde ako po masle, o chvilu ho budes nahanat 😀

tiez nemame nic nove, vlastne ano 😀 Maxik zacal spojovat slova napr. pyta sa "tata de?" akoze kde je tatinko. Alebo "havo haji" akoze pes spi. 😀 je to velmi mile 🙂

No a ja som opat v nemocnici kvoli sclerodermii ☹ pichaju mi 2x denne procain penicilin. Dnes som nastupila a neviem ako to tie dva tyzdne vydrzim. A ako to vydrzi drobec ☹

Bertica, ani si to nepripustaj. Este budes prenasat, uvidis 🙂

A s tou starostlivostou o predcasniatka. Tiez obcas zafrflem, ale som rada. Aspon viem, ze je naozaj vsetko v poriadku 🙂

rohacka
12. bře 2009

Deina - super, gratulujeme! Uz to budes mat lahsie, ked ho nebude treba tolko vlacit po rukach, aspon ja som to ocenila 🙂 .

Elize - tak nech Ti to rychlo prejde. Ja som bola v nemocke 2 mesiace a doma 2-rocne dieta - a ja som to brala horsie ako ona, tolko som sa naplakala ze az ☹ . Som si myslela, ze som nenahraditelna 😀 , a ona v pohode, ze cau mami, a tahala ocka, ze podme uz domov (po 5 minutach navstevy).

My sme O.K., uz dlhsie sme vsetci zdravi, tak sa tesim, snad predsa ta solna jaskyna pomohla. Uvidime, ako to pojde dalej. V utorok sme boli na 4 davku Synagisu, mam tam znamu sestricku, tak som sa pytala, co by poradila mamicke, co porodila v zahranici predcasniaka - to je pre teba, Martina - povedala, ze aspon na par mesiacov by sa vratila na Slovensko, nech mu porobia vysetrenia, krv kvoli anemii, poposielaju kde-kade, ci je v poriadku.
Nas Kubino je zlaty, tesime sa z pokrokov, zacina casovat, napr. ked cvici a niekto pride do izby, tak mu povie - CVICIM a ked skoncime, povie CVICILI. Vcera si pozeral uprene na vystrceny ukazovak z vnutornej strany a hovori sklamane - NECHTIK NEMAM, potom trochu neobratne poobracal rucicku a ked ho nasiel na druhej strane, usmiaty povedal - TU JE! Strasne zlate to bolo 😵 . Najnovsie si chce umyvat rucky casto, vojde do kupelne a krici TU CAKAM MAMKU UMYT JUCKY, ale ked sa pokaka, tak krici NECEM UMYT HADOK (teda zadok).
To je velmi prijemne obdobie, tie take prve vety.

bubinko83
12. bře 2009

deina a kedy už možeš stavat dietatko na nožičky? Nechapem či aj tam su nejake pravidla?

tilky
12. bře 2009

Rohačka teda vy ste šikovný 🙂 a to ešte stále cvičíte vojtovku?
aj náš Kubko sa narodil o 10 týždňov skôr

mimi198
12. bře 2009

Ahojky, no my sme si dnes vytrpeli od rana behame po vysetreniach, to vsetko kvoli tym sopliikom uz davame aj ten sinupret , a neviem ci s toho sa mu nahodou nezacali uvolnovat a zriedovat hlieny a ked mu to steka tak s toho kasle tak kvoli tomu kaslu sme dnes leteli k doktorke a ta nas hned poslala ze pre istotu do nemocnice na vysetrenia pluc, nosne , usne , krcne no hroza som sice rada ze ma vysetrenia radsej ako by sa nic nedialo, ved my mame problem s tymi soplikami problem snad od narodenia, najprv mi hovorili ze to moze byt nejakou chrupavkou ale on ma dost hlieny takze tak.. no len to prezliekanie a obliekanie, este mame problem s grckanim samozrejme ked sa napapa hned zasa von nieco tak sme u doktora boli ako pogrcanci, aj mamina ogrcana aj ocino aj maly 😖 , no nastastie zapal pluc nemame , a na vysledky z nosneho este len cakame takze bud infekcia alebo bude alergik no dufam ze nic vazne to nebude, booze, ja si pripadam tak bezradna ked po tychto doktorooch chodime to je take tazke vsetko, este ze je malinky taky dobry ale uz aj on mal toho plne zuby, aj vy to tak mavate s tymi lekarami ze? ako to zvladate? uz aby bolo aspon jaro, alebo aby bol starsi a povedal sam co mu je, toto je velky strach ked clovek nic nevie.

tamia
12. bře 2009

rohačka,
vy ste dostali synagis? čo vám doktor napísal do žiadosti? nám ho zamietli

rohacka
12. bře 2009

Tilky - dakujeme, cvicime stale vojtovku, kvoli vtaciemu hrudniku a plochym nozkam, celkovo sme hypotonicki.

Tamia - ano, dostali sme. Neviem, co napisali, ale povedali mi, ze do roka ockuju vsetkych nedonosencov a do dvoch rokov, ked rodicia poziadaju a poistovna schvali, tak sme to skusili a vyslo to. Ale neviem, co tam napisali. Viem, ze som hlasila, ze sme mali infekciu hemofilom. Ale to som len tak pre zaujimavost zavolala, co nas nevolaju, ze uz je september a nedostali sme pozvanku a oni mi to takto povedali. Podla mna kazda nemocnica ma nejaky iny system, mozno aj podla toho, kolko maju deti. Vraj u nas maju na Synagis tohto roku len dve deti nad 1 rok. Povazujem to za zazrak, ze sme jednym z nich. Vraj aj to bolo dobre, ze Kubko ma dva roky az po synagisovej sezone.

Mimi - neboj, postupne to ustane, nebudete toho mat tak vela, my sme celkovo chodili k 11 odbornym lekarom, ale postupne to nejako odpadava. Nastastie. Ale cim je starsi, tym je mudrejsi a o to statocnejsie to
dava najavo, ze tam nechce ist a ze vsetkych lekarov neznasa.... Kym je male, tak si to este neuvedomuje, ze kde to vlastne idete. Ale teraz....

andulka4
12. bře 2009

Bubinko dítě se na nožičky postaví samo....nechápu proč by jsi ho chtěla postavovat sama!!!!!

Deinuš mooooc gratuluju 🙂

evaviki
12. bře 2009

Ahojky, chcem sa opytat.. V troch mesiacoch by nas mali ockovat hexavakcinou. Ked som sa pytala sestricky, tak mi povedala, ze maly musi splnit vahovy limit 5kg, co nema. Ma zhruba o kilo menej (teda tesne pod 4kg). Ockovali vas v termine, alebo neskor? Maleho mi zatial neockovali ani proti tuberkuloze, do 6 tyzdnov na to nemal vahu a teraz mozu az po prvej davke hexavakciny. Tak neviem, ci mam cakat v poradni ockovanie, alebo nie..
Dakujeeem

andulka4
12. bře 2009

Nám bylo TBC píchnuté před odchodem z nemocnice...to jsme měli 2245g a byl vlastně v 34tt
reakci na TBC měl cca v 5ti měsících a to měl pšes 6kg....proto nám nemohli Hexu dát a dali nám ji až na konci 10m

pokud nejste očkování TBC při odchodu z nemocnice....bude vám píchnutá až ve 2letech

evaviki
12. bře 2009

cize pri hexe sa caka na vahu 5kg??
to moze byt reakcia na tbc po takej dlhej dobe? ☹( ako sa to prejavilo?

maatkka
12. bře 2009

My este tiez nemame ockovanie proti TBC lebo mala nemala do siestich tyzdnov nad 2 kg. Teraz nam ju maju ockovat az po roku po kontrole v pneumo amb. Hexa vakcinu nam pichali az ked mala nad 5 kg co bolo v 5 mesiacoch a dnes po siestich tyzdnoch druhu davku spolu s prvou davkou prevenaru.

mirka.m
12. bře 2009

ahojte kocky
pridam sa do vasej temy, chcela som si ju precitat ale je toho vela stran 😉 . mne sa narodli dvojicky v 34 t.t.27.1.2009, termin som mala mat 9.3. Dcerka bola na tom celkom dobre, v inkubatore bola len par dni. u maleho to bolo horsie, mal problemy s dychanim, dychal zanho pristroj a bol dlho v inkubatore a na 13 den dostal krizu a zapal pluc , tak nanovo na pristroje. teraz uz je o.k. lekari ma na nic neupozornili co nas caka a ake problemy. chcem sa spytat, kto vam odporucil cvicit vojtovku.
ako a v com sa im venujete. ja mam taky pocit po precitani prvych stran tejto temy, ze ich zanedbavam.
dik mirka

andulka4
12. bře 2009

Evaviki
Myslím si že na váhu 5kg se asi nečeká ale nevím....
o kolik týdnů jste napřed? v metříku to nemáš napsáno a já nevím...
hexa se očkuje u donošených tak okolo 4m

jo a TBC je živá vakcína takže na ní je reakce a zustane na paži flíček....ale nám se flíček trochu rozjel a nakonec z něj máme flek :(

evaviki
12. bře 2009

Dakujem za odpovede, tak to ste ma ukludnili. 🙂 Ja som v nemocnici proti TBC ockovanie odmietla a nasa dr. je nastastie rozumna a povedala mi, ze ak do 6 tyzdnov veku nebude mat 2800g, tak ho na to ockovanie neposle. Ja som rada, pretoze sama mam na ockovania dost vyrazne reakcie, tak sa bojim, aby to maly nezdedil.
Andulka, maly je skor o 5 tyzdnov (podla mna o 6, podla toho kedy som otehotnela). Mal 2,26kg a pri odchode z nemocnice v dvoch tyzdnoch iba 2040g.
Stale bojujeme s papanim, kojim ho dost dlho, bezne aj hodinu, co uz ked je to taka leniva potvorka 😀 😀 😀
uff, tak ta alergia na tbc nic moc ☹ Ale vyhoda je, ze chlapci to moc neriesia, dievcatko by bolo na fliacik asi citlivejsie 🙂

maatkka
12. bře 2009

Ahoj mirka ja som az teraz niekedy docitala vsetky strany aj tu aj v extrem. nedonosencoch a aj tak si uz zase tie prve stranky nepamatam tak asi budem tocit dokola o tom istom lebo sa mi to na tych predoslych strankach uz hladat nechce...
Nam vojtovku odporucili no skor nakazali uz v porodnici uz tam sme zacali cvicit a potom neskor aj pediatricka a neurologicka. Okrem tychto lekarov chodime este do rizikovej poradne na ocne na kardiologiu a na tie rehabilitacie kde cvicime vojtovku.
Malej sa teraz venujem veeela. Teraz pisem preto lebo prve dva mesiace sme boli v nemocnici a ten prvy mesiac doma pomaly cely prespinkala. Teraz uz je to uplne ine. Vela cvicime aj vojtovku aj takou hravou formou hrame sa citame si spievame davam ju casto na brusko uz aj tak sa konecne vydrzi chvilu pohrat chodime vonku na prechadzky a k mojej mame ta ju so segrou tiez dokaze paradne zabavit a samozrejme aj manzel 😉
No ale vy ste 34. tyzden tak to snad nebudete mat toho tolko. A aku mali detuchy porodnu vahu ak sa smiem spytat?

mirka.m
12. bře 2009

maatkka Sofinka mala 2000 g a Marek mal len 1730 g. mali problemy s pluckami. marek to schytal viac, tak mi povedala lekarka. ale nic viac mi nepovedala. chodime aj my po lekaroch - ocne, do poradne, na pneumologicku ambulanciu. cvicit nam nik zatial nekazal. aj lekarka vravela ze je dobre ze v 34 tt. prisli na svet ale aj tak mam strach. a neviem ako sa im mam venovat.

maatkka
12. bře 2009

Tak to mali celkom pekne vahy. Moja zabka mala len 1020g potom este isla dolu na 900g. No co som ja bola v nemocke s dvoma babamy na izbe tak im sa tiez drobci narodili v 34. tyzdni a cvicili s nimi vojtovku uz tam a pokial viem cvicia stale. Ale kazde babo je samozrejme ine... Ak sa ti nieco nebude zdat skus sa popytat doktorov lebo potom je co najskor dobre zacat. A ak sa obidete bez vojtovky tak bud radaaa lebo je to fakt fuska aspon teda pre nas.
A co s nimi 😀 ako sa im venovat na to rychlo prides neboj.

mirka.m
12. bře 2009

dakujem ti 🙂 idem uz spat, kym sa mi nezobudia na papanie. dobru.

bubinko83
13. bře 2009

andulka,ja ho nechcem stavat na nožičky som to zle napisala.Myslela som akože kedy zistim že može chodit?

rohacka
13. bře 2009

Mirka - ja som si hladala z roznych zdrojov, ako stimulovat a co robit v tom - ktorom mesiaci s babatkom, na roznych strankach to najdes, aj kalendar psychomotorickeho vyvoja.

Napr. tu mas 2. mesiac
http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=ActiveWe...

aj ostatne su na www.mamaaja. Doteraz to sledujem, aj ked su uz vacsi.

mirka.m
13. bře 2009

dakujem, s chcem sa este spytat pri predcasne narodenych sa tento psychomotoricky vyvoj rata od datumu narodenia alebo od datumu kedy sa mali narodit? lebo moje deti este na hracku vobec nereaguju. aj sa bojim ci maly nema nieco s ockami lebo ten vobec nereaguje na hracku. ☹

deina
13. bře 2009

Mirka, od datumu, ked sa mali narodit - tak by to malo byt, hoci myslim, ze mnoho lekarov to berie od datumu narodenia a potom len znervoznuju maminy.

Dakujem za gratulacie. 😅 Este je strasne, strasne opatrny, takze stale su to len tie tri krociky, ale ved on sa osmeli. A potom vam este nieco poviem, ale teraz nemam cas vas ani docitat, lebo tu na mne maly visi - ked pojde spinkat, docitam vas.

mimi198
13. bře 2009

Ta vojtovka, to ako ma clovek vediet kedy ju dieta potrebuje? Nepotrebuje to snad kazde dieta co je skorej narodene? pokial je dieta v pohode a dobre sa vyvija je aktivne a tak , tak dufam ze nieco nezanedbam ja. To by mi snad neurolog povedal ale ten nehovoril nic o takom cviceni.

mimi198
13. bře 2009

deina, to mas uz super ze ti takto chodi, vela stastia a malo padov prajem malinkemu. Ja sa neviem uz dockat kedy bude taky nas uz, este je malinky moc.. a teraz tie sopliky len kontrolujem aby sa nezacal z hlenami dusit alebo aby sa mu to neusadilo na prieduskach.,

mirka.m
13. bře 2009

ahoj mimi, tak tsme na tom podobne. aj moj syncek ma sopliky a len ho kontrolujem. moj to ma este z porodnice a nic mu nepomaha. odsavame sopliky , kvapky davame a stale sa ich nevieme zbavit.

mimi198
13. bře 2009

mirka.m no aj nas to ma uz od porodnice, uz som tu aj spominala ze najprv mi doktori hovorili ze to moze mat kvoli nejakej chrupavke ze este nema zrostlu a tak ale to je asi blbost uz pretoze ma dost soplikov.. on vzdy maval take chrcanie v nosiku a nic som mu ale nevytahala ked tak tak tvrde velke susniky tak som mu zacala davat sinupret a teraz mu to zacalo tie sople sa spustat je mozne ze to ma s toho sinupretu vraj je dobry, uvidime este ho stale uziva. davam ho na vyvysene. je to nanic, teraz este aj doma musime trcat. a kvapky ani nedavam do nosika len morsku vodu ze mame davat. asi nam nic ine nezostava len trpezlivost ja si myslim ze to prerastu.

mimi198
13. bře 2009

mirka.m ty mas dvojcatka? jej to je krasne ako to ale zvladas ja si to neviem predstavit.. inak su zdravucke? nas ma uz 4mesiace a vidis stale tie sopliky..

deina
13. bře 2009

Jej, dnes mi presiel 6 krokov, asi si povedal, ze kazdy den pojde o tri viac. 😀

Mimi, neurolog by mal zhodnotit, ci dieta vojtovku potrebuje alebo nie. Neposlali vas k neurologovi? Alebo potom rizikova doktorka, asi chodite do rizikovej poradne.