Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
13. kvě 2009

Myslis? Aj ked nema nadchu a uz dlho ziadnu nadchu nemal? Ako vzdy lepsie, ze tam nieco take ma akoby mu mali mandle vyberat, ale neviem... nezda sa mi to. Niekedy chrape ako stary chlap, niekedy vobec. A mozno tam ma sucho, skusim mu dat este nejake morske kvapky na noc.

Brusko rastie ovela rychlejsie ako pri prvom, uz dost dlho ho je vidiet, tak sa zajtra idem priznat do skoly (do prace). Ti sa potesia. 😀 Prijali ma tehotnu, tak som tam ucila len pol roka a teraz zase... hehe. Misko to zatial vobec nechape, som zvedava, ako zareaguje, ked tu to babo bude. Inak sa ma dobre, najnovsie miluje schody a preliezky, tak sme neustale na ihrisku, ked prsi, tak behame tu v panelaku az na siedme.

andulka4
13. kvě 2009

Deinuš jojo D taky miluje schodiště 🙂 taky knížky a nejvíc balony a auta 🙂

deina
13. kvě 2009

U nas knizky vobec nejdu, neobsedi pri nich. ☹ Aj mi je to luto, lebo ja aj manzel radi citame, ale snad to este pride, ked bude vacsi (mozno potom obsedi 😀 ).

rohacka
13. kvě 2009

Deina - myslim, ze morskym sprejom urcite nic nepokazis, ja by som skusila toto. Ale asi by som neodsavala, ked nema nadchu.

Andulka - David chodi nadherne! Nas Kubko takto chodil mozno 3 mesiace po tom, ako vobec zacal chodit. A on uz takto po kratkej dobe. Super! Len tak dalej...

U nas zasa knizky ficia. Ale auta ani nie. On si radsej zoberie babiku 😒 . A najhorsie je ho donutit robit nieco pre rozvoj jemnej motoriky ☹ . Vkladacky a podobne - on to radsej okomentuje, ze modra kocka, ale zeby ju tam hodil - to sa mu strasne musi chciet. A v juli ideme k psychologicke a vraj ona tam skusa hlavne jemnu motoriku. Dufam, ze neprepadneme 😉 . Ale zato rozlisuje niekolko farieb - modru, zelenu, ruzovu vola AKO DOJOTKA - Dorotka chodi rada v ruzovom, oranzovu AKO MUKJA - ako mrkva. Snazi sa pocitat, doplna kooopu basniciek a pesniciek. Ale zeby chytil lopatku na piesku do ruky....... Ani napad..... Rocne deti na pieskovisku robia babovky a on len vsetko komentuje ☹

maatkka
13. kvě 2009

Deina a nebude to suchym vzduchom? Lili tiez este v nemocnici niekedy tak chrapcala a sestricky jej vzdy len namocili vatovu tycinku do prevarenej vody a nou zvlhcili nostek a vesali mokte plienky na postielku. Doma to uz potom nikdy nerobila asi tam bol fakt suchy vzduch. Mate zvlhcovac vzduchu?

deina
13. kvě 2009

Mame, ale v poslednom case sme ho nepouzivali. Asi poviem manzelovi, nech ho precisti a vyskusame.

sue250
14. kvě 2009

ahojte baby ked to tu citam chyta ma uzkost velka, ja som minuly rok potratila v 24tt bol to klasicky porod ale kedze boli dva mali 700 g sanca na zivot ziadna pocula som plac a potom ticho. teraz som opat tehotna a vyzera to tak ze budem rodit opat predcasne. moja mama nas porodila vsetky v 7m. brat mal 1,3 dnes ma 1,80cm a 7Okg v skole mu to moc neslo ale nebol zaostaly, ako chalani, ja som sa narodila v prelome 7 a 8m tiez som neola zaostala mam VS plus doktorat takze hlupa nie som))) treti brat mal tiez kilo aj nieco tiez mu to v skole neslo ale nebol zaostaly vobec. mama prezila vela tym ze mala kopec potratov a v 6m mrtve dieta si prezila, ked som potratila ja sla som do nemocnice otvorena nato nik neprisiel lebo moja lekarka ma pozrela v 6m ked som mala zodrate hrdlo a bol vidno obal, brali mi vzorku ci nemam infekciu dali infuzie a do rana porod, vraj jedno geneticky dobre nebolo len som mala tri verzie od lekarov co tam v skutocnosti bolo neviem mozno aj to vyvoalo porod v zaverecnej sprave mam napisene dedicne nevivnute svaly na rodidlach ale to sa da zistit len amniocent. tak asi su vestci v nemocnici. teraz mi pvoedal v 17tt ze ak sa zacnem otvarat ma podsiju bojim sa toho lebo aj mojej mame a aj mne aj ked to lekari nepripustaju kontrakcie vyvolai infuzie na udrzanie. bojim sa predcasneho porodu bojim sa trapenia co pride skor strachu tym ze som uz o deti prisla. sklanam sa pred vami lebo viem co ste prezili tie dni neistoty co bude zajtra.

andulka4
14. kvě 2009

Rohačka a co zkusit procvičit jemnou motoriku u jídla?
Např. uvařit dětem špagety ať je jedí rukama a srkají je do pusy
-nebo uvařit hráček s kukuřicí
-ne nakrájet jablíčka na měsíčky a strkat je do sklenice
-nebo přikládat na kostičky chleba sýr
-prostě tak různě 🙂

deina
14. kvě 2009

Sue, to mi je luto, ze ti deticky ten porod neprezili, mas pravdu, v 24tt uz sanca je, ale nie je este velka. Budem ti drzat palce, nech to dotiahnete co najdalej. Neboj sa, dnes lekari vedia v mnohom pomoct - aj to zasivanie moze pomoct, tusim v druhej teme toto podstupila Janina, skus sa jej na to opytat a uz je v peknom 34tt. 😉 Samozrejme ju pravidelne kontroluju. Aj teba asi teraz viacej kontroluju, ze?

sue250
14. kvě 2009

deina ano kazde dva tyzdne do nma pozeraju co tiez nie je bohvieco ☹

maatkka
14. kvě 2009

Sue pozri do temy extremny nedonosenci. Su tam aj tehulky ktorym tiez hrozi predcasny porod a paradne sa drzia 😉 Mozno ti to pomoze. Je mi strasne luto cim si si musela prejst. Strasne strasne strasne moc drzim paste. Chapem tvoj strach. Mne sa mala narodila v 30 tt. ma osem mesiacov a este stale ked sa ma niekto spyta ci bude aj druhe ide ma pri tej predsave ze by sa to mohlo vsetko opakovat porazit od strachu ☹ Ale verim ze casom bude tuzba po babatku silnejsia ako ten strach a ze moja zabka nebude jedinacik 🙂

fajn
14. kvě 2009

sue je mi to strašně líto. Já mám holčičku 23+5tt a měla velké štěstí. Neboj musíš věřit že to všechno dobře dopadne .Budu na tebe myslet a držet ti pěsti. Přidej se na extrémní nedonošenci a tam ti budem lít optimismus do žil místo infuzí. Drž se 😉

maatkka
14. kvě 2009

Rohacka prosim ta ako je na tom Jakubko s tym skulenim? Ako pokracujete? My sme boli dnes na ocnom a konecne mi k tomu dr. nieco povedala lebo doteraz vzdy ked som ju na to upozornovala vravela ze sa to moze este upravit. Ani dnes nam k tomu nepovedala nic podrobnejsie len to co napisala aj do spravy - pohyblivost do abdukcie obmedzena + 8 - +10 st v uchylke viac v lavo. A kazala nam cvicit svalove cviky do stran. Kontrola o pol roka! Zatial ziadne preliepanie okuliare nic. Bojim sa ze nieco zanedbame a ze sa s tym uz potom neskor nebude dat nic moc robit. Ako je to u vas lepsi sa to?

rohacka
14. kvě 2009

Sue - mas uz tiez za sebou tazke veci ☹ . Ale doveruj lekarom, ze doba pokrocila a ze vedia, co robia. Moja mamina so mnou tiez lezala 6 mesiacov zasita, ale vydrzala do terminu. Takze v dedicnosti nieco bude. A je pravda, ze mame s tymi nasimi predcasniacikmi vela trapenia, ale aj vela radosti. Tak vydrz co najdlhsie, a snaz sa nebat - to casto "pomaha" predcasnemu porodu. Aj ked je to hrozne, mne to tiez hovorili a ja na to, ze sa to neda....nebat sa. Ale psychika vela robi. Do mna uz potom pchali v nemocke aj nieco na ukludnenie. Veeelmi Ti prajem, aby to teraz vyslo. Zasluzis si... 😉

mimi198
15. kvě 2009

sue 250, velmi drzim pasticky nech sa vam to vydari. Aj ked som neprezila to co ty az tak ale tiez sa bojim predcasneho porodu ked budem druhe cakat nahodou. bojim sa toho ze to dopadne horsie ale to naozaj asi clovek nemoze na to mysliet. tiez jednu poznam mala najprv myslim 6potratov a nakoniec ma tiez krasne 3uz velke zdrave deti. no ale dost o potratoch nahod pozitivne myslenie a nech to vyjde.

elinka27
18. kvě 2009

caute, ako sa mavate, som sa tu len tak "zastavila" a vidim,ze sa vam nechce pisat v poslednej dobe 🙂

luci81
19. kvě 2009

Sue,moc držím palečky.
Já se s většinou z Vás tady nemůžu rovnat,rodila jsem ve 35tt,malá neměla kromě žloutanky žádný problém,ale ztrávily jsem i tak v nemocnici tři týdny a stačilo mi to.S hormony po porodu a hlavně se šokem z toho všeho,protože těhu absolutně bez problémů a najednou...
Přeju všem,ať se dří co nejlíp!

gucz
19. kvě 2009

elinka čauko čo máte nového??? hoď dajaké foto ako ste vyrástli 🙂

elinka27
19. kvě 2009

gucz ja mam aktualne foto na facebooku 😝 sem uz akosi nepridavam,ale ked budem mat cas napravim to 🙂

gucz
19. kvě 2009

už je tiež dobre veľký 😉 , na tej ako ide šibať vyzerá ako škôlkar.

elinka27
19. kvě 2009

no už meria 83cm a váži 14kg 😀

mimi198
20. kvě 2009

ahojte, kolko vam vazili deti tak v 7mesiacoch, zda sa mi nas maly nejaky drobny od vsetkych, ma 7kg, inak na neurologii mi povedali ze ma hlavicku ako v poriadku aj vyvojovo ale vyzorovo ale mierami neviem presne ako to myslel ze ma hlavicku dvojmesacneho babatka ze ma mensiu hlavicku. ma obvod hlavicky 41cm, alebo 42 teraz mi to vypadlo presne neviem. je to malo? oni lekari maju na to nejaku tabulku a podla toho. no tak neviem.

gucz
20. kvě 2009

eli Kubko je riadny chlapisko 🙂, mi máte 11,2 kg a výšku neviem, ale oblečko nosí 86 a aj 92. Ona sa mi nechce dať odmerať.

mimi váhu malej mám napísanú v albume, v 6 a 7 mesiacoch mala tuším 42 a 43 cm obvod hlavičky, a nezdá sa mi, že by dakto vravel že ju má malú.

gucz
20. kvě 2009

7730g mala v siedmych mesiacoch a mala vtedy veru riadne líčka

meleri
20. kvě 2009

ahoj holky,

tak jsem mírně v šoku z 4 měsíčního miminka kamarádky, které toho umí víc jak můj malý která má 6 měsíců. Tedy to miminko už skoro leze, překuluje se všelijak a skoro už i sedí. Kdežto můj malý akorát leží na zádech, pase koníky a občas se překulí z boku na bok. Přitom pediatrička řekla, že to že se narodil v 36 tt už na něm není vůbec poznat. já to do te´dka neřešila, nechávám to na něm. ale nevím jestli to taky tak máte-nebo měli?

amira55
20. kvě 2009

ahojky meleri my jsme se narodili taky v 36tt ale cvičíme vojtovku páč jsme meli slabé svalstvo takže aby se něco nezanetbalo a vývoj pokračoval talk jak má.jinak já dnes viděla holčičku co v 8 měsících chce chodit....to nemůžeš tak posuzovat a tvýmu prtěti je podle vývoje tzv.gestačně teprve 5 měsíců takže to musíš brát taky a kdyžtak pokud se ti fakt něco nezdá tak řekni doktorce ať vás pořádně prohlídne a pošle někam na rehabilitační a tam už budou vědět🙂a jinak-nelam si s tím hlavu 😉

andulka4
20. kvě 2009

ELINKO, GUDZ AHOOOOJ
No my máme taky 83cm ale jen 10,2kg 🙂 David je hubeňour ale zato vysoký

gucz
21. kvě 2009

andulka aj Laurika mala v jeho veku také váhu, mne však ani nepripadala nejaká chudá, aj teraz má 11,2, a je tak akurát, akurát musí nosiť traky, lebo jej padajú nohavice, má ich široké cez pás

gucz
21. kvě 2009

takú nie také

deina
21. kvě 2009

Ja som Misula davno nemerala, ale naposledy mal 84 cm a 11,5kg, priblizne. Myslim, ze je teraz este o nieco vyssi, akosi sa vytahuje, bude po tatovi (194cm). 😅

Meleri, nedaju sa porovnavat ani deti narodene v termine a uz vobec nie donosene s nedonosenymi - ale viem, ze sa tomu da tazko vyhnut. Neboj sa, niektore deti su proste rychlejsie, ale v urcitom veku budu vsetky viac menej rovnake a nikoho nebude zaujimat, co kedy zacali robit. 😉 Ak je s nim pediatricka spokojna, tak urcite nezaostava a je uplne vporiadku, nemusis si robit starosti.

No a ja mam doma riadneho lenivca niekedy, straaasne je pohodlny. Nedavno som sa stazovala, ze sa nevie sam postavit - a co by nevedel! Len je samozrejme lahsie sa nechat stavat ako sa stavat sam. Povedala som si, ze dost, tvrdo nanho, spadne, nedvihnem ho - a aha ho, tak krasne sa vie postavit sam, akoby to robil odjakziva, skoro som ho prerazila, ked sa tak postavil. 😀 Tak teraz ho idem prinutit sameho pit z hrnceka, vie to len v lahu, akoby mu este nezaplo, ze treba hrncek naklonit - ale to bude zase len pohodlnost, takze ho dam do parady.

Ozaj, malinke sa mi zacina v brusku mrvit. Teda urcite sa mrvi uz dlhsie, ale uz to je citit. 😵