Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

dudlikarnacz
30. říj 2013

@mitote no na Obilňáku jsme byli 1. týden a pak nás vzhledem k zaměření na neurochirurgii přesunuli do Dětské tam už jsme 10 týdnů 😕 Děkuju za info, já taky myslím, že shunt bude dobrý a zbytek ukáže čas 🙂

mitote
30. říj 2013

@dudlikarnacz a v detske take zvladaji peci o nedonosena miminka? 😲 Hlavni je, ze se podarilo shunt zavest a ze mozkomisni mok teda odtika... jsou pripady, kdy to nejde a to je pak pruser :-/ A jak vypada sono mozku? Mate uz za sebou prvni neurologii? Kdyby jsi chtela, kamaradka ma kluka 28tt, ktery byl po praskle placente, take krvaceni do mozku, ale bez kysliku, ma teda DMO, nicmene jezdi s nim rehabilitovat do Olomouce, ze je tam spickove vyvojove centrum...

mitote
30. říj 2013

@dudlikarnacz jinak ja mam holcicku 25tt, ale nam se nastesti vse zle vyhlo...tuk tuk 🙂

dudlikarnacz
31. říj 2013

@mitote Ano ono je tam dole v suterénu JIP oddělení 56 a tam jsou všichni tihle prcci, co maj nějaký problém. Prý je tam tohle odd. 20 let. Sváží je tam z celého okolí a řeší tam různé diagnozy, právě na Obilnáku neurochirurgii nedělají. Shuntík má zatím od minulé středy a ťuk ťuk zatím je to dobrý a odtíká to a různě upravují průtok. Neurologie nás čeká první zítra teda už dnes nebo v pátek, tak uvidíme, sono moc dobře nevypadá, tedy podle toho co nám říká doktor, ale příroda a miminka jsou mocní 🙂 Určitě by nebylo špatné se s kamarádkou zkontaktovat, alespoň se můžeme dozvědet jak je to v tom Olomouci, tam určitě jezdí do toho centra co je přímo sídlem i pro výuku Vojtovky. A moc děkuji za reakci a super, že to holčičce vyšlo 🙂 🙂
Monča

mitote
31. říj 2013

@dudlikarnacz jj, presne tam jezdi.... ja se ji zeptam a dyztak Ti poslu kontakt 🙂 no u ni taky meli jen ty nejcernejsi prognozy a nastesti se to nepotvrzuje... ale fakt je, ze ona s tim malym dre o sto sest 🙂

dudlikarnacz
1. lis 2013

@mitote děkuji, my pro to taky uděláme co nejvíc půjde 🙂

terezapetrova
1. lis 2013

Ahoj Holky, přiznávám nemela jsem az tolik casu precist všechny příspěvky ale presto jsem chtěla všechny, kdo mají jakkoli nedonosene deti podporit a hlavne před nimi smeknout. Asi trochu tusim cim si jejich rodice prochazeji, nas Vojtisek se sice narodil ve 38+0 a vaha byla 2,35 coz k veku nebylo tolik, hned z porodnice nas poslali do detske nem. Ke Karlovu, ze ma nemocna jatra a uz jsme se vezli, genetika, rehabilitace, metabolika, endokrinologie, gastroenterologie, sona mozku, Magneticka rezonance CNS atd je ro hroznej napor na nervy, doktori nas vlastne udrzovali při vedomi, ze malému opravdu něco je. Dnes je mu přes 26 mesicu, všechny výsledky negativni, chodi a zda se relativne v pohode. Ještě před nami jako Demakluv mec visi mentalni retardace /ty se pry urcuji az po tretim roce/ a toho se strasne bojim. Zaroven bychom chteli další dite ale ja se moc bojim, ze zase nebude v poradku a ještě vic jsem smutna z toho, ze nejsem schopna porodit normalni dite ale třeba jo a budoucnost ještě prekvapi.. Vsem drzim peste, hezky vikend

katka2309
4. lis 2013

@terezapetrova ahoj...to je super, ze tvoj drobcek je v poriadku, hlavne mysli pozitivne a ziadna mentalna retardacia. urcite nemysli na to, ze nemozes porodit zdrave dieta, obcas sa to prose stane a urcite to nie je tvoja chyba. my mame Samka 36+4, s nizkou porodnou vahou 1802g, este len zaciname, ale napor na nervy to teda je. drzim nam vsetkym palce a prajem nech sa dari pri druhom mimcu 😉

terezapetrova
5. lis 2013

@katka2309 dekuji moc a tez mnoho zdravi Vasemu Samikovi, to byl proti nasemu ještě lehci když porovnam stejne tydny. Uz Vam něco vyzkoumali? My ted po dvou letech vysadili všechny leky a vypada to, ze by nam konecne lekari mohli dat trochu pokoj. Akorát v prosinci ještě budeme mit kontrolni odbery jestli leky znovu nenasadit, podle toho jak to bude mit malej s krvi. At hezky pribirate. Pochopila jsem, ze bydlis nekde ve Velke Britanii? Při jake hmotnosti Vas pustili z porodnice? Drz se..

katka2309
5. lis 2013

@terezapetrova este nam nic nezistili, ale tu sa moc vysetreni nerobi. tak sa chystame domov na generalku 🙂 len cakame na pas. z nemocnice nas pustili po dvoch tyzdnoch, maly mal 1960g, ale museli sme mat plne kojaci rezim. nastasite sa podarilo, poslednych 5 dni bol maly plne kojeny a priberal, tak nas nechali na pokoji. teraz chodime na poradnu kazde 2 tyzdne, ale len na vazenie. 28/10 sme mali 3250g, a teraz v piatok ideme znova, tak som zvedava. museli ste cvicit vojtovku?

terezapetrova
5. lis 2013

Ja si myslela, ze ve VB se to "az tolik neresi" ale nechtela jsem se Te ptat - zahlcovat Te dotazy. Tak drzim na patek pace. My jsme zacli rehabilitovat když bylo malemu asi 2,5 mesice, protože daval stále hlavicku v postýlce na jednu stranu, tak to spis byla takova kontrola, ale reha doktorka postupne prichazela na dalsi a další problémy a vyrazne motoricke opozdeni ale jeji peci jsme potrebovali vlastne dosud každý tyden, ted uz k ni budeme chodit jen jednou za mesic ci 2 na kontrolu. Vojtovku jsme necvicili nikdy jen mozna 3 procenta našeho téměř 2leteho cviceni byla Vojtovka. Jinak to byly jiné cviky uzpusobene na našeho Vojtiska, musim rict, ze nase reha doktorka je skvela, nemyslim, ze by Vojta zacal "takhle brzy" chodit bez jejich rad a pomoci a vůbec nam s pohybem moc pomohla + me byla psychologem kdykoliv jsem to potrebovala, kdykoliv ochotna pokusit se s cimokoliv ohledne materstvi poradit. Bydlis jinak V CR nebo na SR? 🙂

mimka252
6. lis 2013

Ahojte mamicky, tak sa ku vam pridavam, malicka sa nam narodila v 31.tyzdni, s mierami 39cm, 1600g, ale schudli sme na 14000 a uz pomaly znovu priberame, prve dni bola komplet na pristrojoch, na ventilacii no od tyzdna uz dychame sami, krmena je sondickou, doobedu mlieckom sterilizovanym od inej mamicky a poobede umelym, Bebou, zatial celkom pekne pribera, a ja dufam ze budem moct k malej nastupit ak budem mat dostatok mliecka, len sama som po operaciach a len teraz ma prepustili domov, s tym ze sme s manzelom schytali este anginu, mame teraz zakaz za malou, ktory sa skonci tuto nedelu. Tak sa uz nevieme dockat kedy malu znovu uvidime. Mamicky moje zlate, viete mi povedat nieco o tom co nas bude cakat?Ake vysetrenia, pripadne ake nasledky?A ci by sme mohli v takto skorom tyzdni sa pokusit o dojcenie?Mate s tym niektora skusenosti?
Dakujem velmi pekne za akekolvek odpovede, tak asi ako ostatni rodicia sme sa ocitli v uplne neznamej situacii a nemame nikoho v okoli kto by si tym presiel, co sa tyka predcasne narodeneho babatka.
Mirka

mitote
6. lis 2013

@mimka252 ahojky... neboj, 31 tyden uz neni takova tragedie... jeste v nemocnici vas budou cekat vysetreni oci, sono mozku, odbery, popr rentgen a pak podle stavu... po propusteni to bude obdobne, pediatr bude delat odbery, budete mit kontroly na ocnim, mozna rehabilitace, budete chodit do rizikove poradny kde na vas koukne neurolog, mozna psyhcolog... a pak podle komplikaci muzete jeste mit nejake dalsi kontroly. Co se tyce nasledku ,to ti nikdo nepovi. Muzu te uklidnit, ze deti narozene v tomhle tydnu jsou vetsinou bez nasledku, ale znas to, vyjimka... moje dcera je 25tt a vypada to, ze bude zcela v poradku 😉
O kojeni se budete snazit az bude mala dost silna, nevim jestli ma kyslik v inkubatoru, nebo nCPAP nebo neco...? Vetsinou se to zkousi kolem kila a pul a kdyz deti nepadaji saturacne, nemaji problemy s dychanim, atd... ale vypit celou davku jsou schopny az nekd ykolem 2kg. Jo jeste jsem zapomnela, vetsina nedonosenych ma problemy s anemii, tak mozna budete mit nejakou transfuzi, neni se ceho bat, miminku to udela akorat dobre.

mimka252
6. lis 2013

@mitote Jeeej, dakujem krasne za info. Uz ma len kyslik cez nosne okuliariky. Anemiu ma, uz ma jednu transfuziu za sebou, akurat vcera nam volali, ze sa to kus zhorsilo a museli jej teda podat. Tak to si nas teraz ukludnila, dakujem velmi velmi. Viem, ze ocne a neurologicke sa chystali robit v 36.tyzdni gestacneho veku, cize o 2-3 tyzdne. Ale nic blizsie nam k tomu nepovedali. Teraz ma 1540g. Takze teoreticky sa pytat mozem na to kojenie. Mliecko postupne mam, aj ked malo, ale bola by ho skoda nevyuzit, preto ma napadlo to kojenie, aj ked mi je jasne, ze sa bude musiet prikrmovat, ale vsak aj samotnym kojenim predsa mliecko mozem stimulovat. Aspon to som citala. Je to nase prve, vytuzene babatko, takze bez skusenosti 🙂

mimka252
6. lis 2013

@mitote A este som sa chcela opytat...nevies nahodou kedy sa taketo deticky prepustaju domov?Alebo je to vyslovene individualne podla stavu?

mitote
6. lis 2013

@mimka252 takze nCPAP ma... no to se kojit jeste nebudete....az nebude mit nic, ani kyslik v inkubatoru. Oni sami ti reknou hned jak pujde kojit. A uz muzete klokankovat?
Propusteni domu zavisi na spouste vecech, vetsinou vaha kolem 2kg, musi si udrzet teplotu, musi umet vypit celou davku mlika, musi pravidelne pribirat, musi byt celkvoe stabilni.

katka2309
6. lis 2013

@mimka252 ahoj, drzim silno prsty malej bojovnicke....nas drobcek sa narodil 36+4, ale nizka porodna vaha 1802g iba....z nemocnice nas pustili po vyse 2 tyzdnoch, ked bol uz maly plne kojeny. urcite sa o kojenie snaz, malinku prikladaj tak casto ako sa bude dat a klokankuj (koza na kozu) robi to dobre maminke, babatku a moze aj otecko 😉 ....mne sa tiez mlieko pustilo postupklne, najprv som mala iba par kvapiek a tie avali drobcovi na pusinku, aby si privykal na chut a pacilo sa mu to 🙂 ...drzte sa.

mimka252
6. lis 2013

@mitote Dakujeme za odpoved. No tak klokankovat budeme chciet urcite hned ako budeme moct, zatial som mala malu len raz v naruci zabalenu v deke, len to bude tazsie, len cez navstevy, ktore su 2 hodiny denne :( Ja nie som totiz pri malej, tam je obmedzeny pocet lozok a podmienka mat mliecko, a zatial maju plno, no dufam ze sa mi podari tam dostat napriek tomu...som na cakacke, no kedze to mame relativne blizko ... 20 km, tak samozrejme ine mamicky z inych okresov maju prednost. Tak dufame ze sa podari.

mimka252
6. lis 2013

@katka2309 Dakujeme velmi pekne za podporu... Tak nam pvoedali ze cca 2 mesiace a pojde domov, ale to hovorili skoro vsetkym, ale nic viac... ze kedy, s akou vahou a take.... A chodit na navstevu a kojit pocas toho, urcite sa pokusime...ale aj to je len 1x denne, tak uvidime ako sa to bude dat...

mitote
6. lis 2013

@mimka252 vetsinou to propusteni vychazi plus minus kolem terminu porodu.... ono ti vickrat ze zacatku ani casteji kojit nedovoli, miminko by se vycerpalo... dela se to hodne postupne, pomalu a necekej, ze hned bude pit, na zacatek mozna vypije jen 2 ml, nebo 10ml.. al ene rozhodne tolik, kolik ma....
prvne ti povoli klokankovani, az to stav dovoli a az bude miminko silne, tak i kojeni... jen na nic se bohuzel neda spechat... ja klokankovala poprpve az po dvou mesicich.... "kojit" jsme zacali asi tyden na to.... ale vypit si davku dokazala dcera az po 3 tydnech

mitote
6. lis 2013

@katka2309 dokud ma miminko nCPAP tak kojeni neprichazi v uvahu a klokankovani nejspise take ne... ono je neco jineho porodit ve 36tt i kdyz hypotroficke miminko a ve 31tt. Zvlast, kdyz bylo miminko na umele plicni ventilaci.

nikusssik
6. lis 2013

@mimka252 naše dievčatko bolo hypotrofické 1800g v 35tt, dýchala pekne sama od začiatku a bola len na vitaminovej infuzii...po 18 dnoch nas pustili s váhou 2200g domov...tiež dostala transfúziu krvi...starostlivosť o takéto detičky je troška náročnejšia hlavne v tom, že sú sledované a väčšinou cvičia vojtovku...nám ju nariadili v rizikovej poradni v 4 mesiacoch, tak cvičíme...maličká je ale veľmi aktívna, pohybuje sa po byte veľmi rýchlo 🙂 ja sa stále o ňu bojím, aj keď nemá žiadne komplikácie, neurologička je s ňou spokojná, ale stále mám ako keby taký pocit, že niekde sa to odzrkadli...a preto sa strašne bojím...robí nám radosť, prvý polrok bola plačlivá ale už sa vie unaviť s hračkami a lozením po byte 🙂 má 7 mesiacov a je to zlatíčko...držím palce, nech sa vám darí a nech ste čo najskôr spolu 🙂 to bol najštastnejsi den v mojom živote, keď nás ocko bral domov z nemocnice 🙂

mitote
6. lis 2013

@mimka252 jeste k tomu kojeni, miminku dozraje saci a polykaci reflex az nekdy kolem 34tt, takze ani ted nebude vedet, co ma delat....

katka2309
6. lis 2013

@mitote tak s kojenim asi tazsi, ale klokankovanie urcite ano, nasi susedia z intenzivky z inkubatoru boli dvojicky narodene v 29tt a klokankovali sa jedna radost skoro kazdy den.

mitote
6. lis 2013

@katka2309 pokud ma dite nCPAP tak se malokde klokankuje... dokonce jsou nemocnice, ktere klokankuji, az kdyz dite nema ani kyslik v inkubatoru...
nezalezi jenom na tydnu narozeni, ale na tom ,jakou ma dite dechovou podporu a dalsi veci...

terezapetrova
6. lis 2013

@mimka252 ahojky kamaradce se narodila holcicka asi 2 mesice před planovanym porodem s vahou cca 1150gr, vseobecne se asi říká, ze se proupousti když dite muze jit alespoň docasne mimo lékařskou peci okolo skutečného data porodu ale toto mimi pustili jiz asi po mesici a vyvyji se dobře. Takze hlavu vzhuru 🙂 budoucnost muze překvapit i mile 🙂 A vazne asi neplati, ze dite hodne brzy narozene bude mit problémy i když se to nabízí ☹ a dite narozene docela v case bude ok. My jsme toho zivoucim diukazem 😠 Chce to dost cas zatnout zuby a vydrzet lekarsky napor a strasne dulezita je rovnez soudrznost rodicu, kterym ne normalni dite dava velmi zabrat a podepisuje se to i na vztahu. Ja to tak sice s manželem 100procent nemam ale když pohlednu zpet co jsme vse zazili se synem jsem Stastna, ze jsme stále manzele.. a mozna jsem na to i hrda 🙂 Drz se, letmou pusu mimi..

mimka252
7. lis 2013

Dakujem holky, za rady, aj za podporu 🙂

mimka252
9. lis 2013

Chcela som sa vas este popytat, ze ci mi neviete poradit v jednej veci, kde zozenieme vecicky pre nasu malu?Take male velkosti?Neviem zohnat nic, ani len rukavicky pre malu :(

nikusssik
9. lis 2013

@mimka252 no ak mas niekoho v zahraničí tak tam sa predávaju vecičky pre predčasniatka...skús pozrieť aj tu na bazari je sekcia predčasniatka....mne posielala sesternica z ameriky...a inak aj tesco robi tinny baby velkosti, vzdy som nasla...ono na to si musis zvyknut ze bude všetko spočiatku bude veľké...veď aj 3 kilovým detičkám sú veci veľké, nie ešte týmto našim...ono to tak rýchlo ubehlo ,za mesiac ako bola doma som už zohnala veci normálne hocikde 🙂

zuzulkaba
9. lis 2013

@mimka252
V kiku maju aj take male veci,ja som tam kupovala..