Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

zizala79
19. zář 2012

@olivka84 nevím, zda to může být, ale existuje takový syndrom, gilbertův syndrom a to je miminko žluté, pokud má například hlad, ale není to ta pravá žloutenka. ale oni na to tak snadno nepřijdou, nám na to dělali speciální testy (páč já to mám a malý to má po mně), jinak by to neobjevili, a ty testy trvaly asi měsíc než byly výsledky
malý se narodil 34+2, teď je mu 14 měsíců a byl 6 týdnů v nemocnici, operace žaludku, krmení flaškou MM a snaha o kojení, ale doma od prvního dne plně kojen 😵
obdivuju @lenka5731 já jsem měla po krk odsávání po šesti týdnech, jsi dobrá!!!
a metody jsou asi všude stejné, já jsem nerodila v ČR ani SR, ale v "západní Evropě", ale vypadalo to tady taky strašně, tedy ta péče. když jsem si ho asi po třetí vzala, že budu kojit (mohla jsem, jakmile byl odpojený od přístrojů, i když byl ještě jinak v inkubátoru, a dávala jsem si ho na sebe pro to klokánkování po značnou část doby, kdy jsem za ním mohla jít na návštěvu), a zeptala se sestry, jak to udělat, aby se přisál (on to prostě někdy odmítal a z lahve potom pil, asi byl unavený nebo nevím), tak mi jen řekla, že si musím pohodlně sednout (na tvrdé nemocniční židli jsem fakt nevěděla, jak na to), ale to jen pro "pobavení"

jinak v nemocnici byl vývoj strašně pomalý, včetně přibírání, doma mi přibíral i čtvrt kila za týden! pořád se kojil, až do pěti měsíců skoro každé dvě hodiny a pořád rostl! a nikdo mi neřekl, kdy na bříško a co dělat (Vojtovka tu neexistuje), musela jsem si vše vyguglit a vykoníkovat, ale jakmile jsem se trochu oklepala z toho šoku, že mám miminko doma, tak jsem se mu začala věnovat a bylo to znát (bříško, hračky, písničky, atd..)

bambina1009
21. zář 2012

@hula Ahoj, chvalabohu sme vojtovku docvičili, mali sme s tým problém zladiť cvičenie a jedlo, spánok, atď. Keďže malá mala aj reflux, museli sme cvičiť až dve hodiny po jedle,a cvičením som ju vždy naštvala, takže jedlo bolo boj, no zaujímavé obdobie to bolo. A kešd ešte chceš ísť von, nebodaj musíš niekam na kontrolu, veľký problém dostať do denného programu aj cvičenie, džím palce.

sanyk
23. zář 2012

ahojte pridavame sa k vam nedonoseniatkam Tobiasko sa narodil v 28tt 1130g, 39cm. po tyzdni dostal krvacanie do mozgu III stupna a tym posthemoragicky hydrocephalus a s tym suvisi moja otazka hladam maminu alebo niekoho kto ma skusenosti tento tyzden by ho mali previest na kramare a voperovat komoru cez ktoru bud potom odcerpavat tekutinu. ma niekto skusenosti ako to prebieha ako to zvladaju babatka? momentalne vazime 1100g odkedy nastalo krvacanie zhorsilo sa aj dychanie aj travenie. prestal travit mliecko takze sme sa nevedeli prehupnut cez kilo to uz sa upravilo aj plucnu ventilaciu mu uz zrusili teraz ma iba okuliarky v nosteku kde mu prudi vzduch. teraz mame tri tyzdne. za kazdu radu dakujem 🙂

renata9
25. zář 2012

@sanyk ahoj,ak chceš napíš @berryvajt,sme v súkromnej téme extrémne nezrelý,tam sa popýtaj,určite ti poradia

sanyk
25. zář 2012

vdaka

mitote
25. zář 2012

Ahoj holky, muzu k vam? Jsem 24. Tyden, zacala me unikat plodovovka, jsem na jip. Ted me prijali. Je nejaka sance ze nas jeste udrzi pohromade? Jake s tim mate zkusenosti?

renata9
25. zář 2012

@mitote ahoj,pokiaľ v plodovej vode nemáš nejaký zápal alebo infekciu,tak myslím,že plodovka sa dá doplnať........držím palce aby si vydržala čo najdlhšie 2v1 🙂

vanule
25. zář 2012

@mitote přesně jak říká RENATA9 myslím si, že šance na udržení těhu určitě je, každopádně držím palce!!!!!

mitote
25. zář 2012

@renata9 mam proti infekci nasazena antibiotika

mitote
26. zář 2012

Holky s jakou vahou se pousti miminka domu?

bambina1009
26. zář 2012

@mitote ahoj, miminko by malo nať minimálne 2 kg, nás pustili keď malá mala 2240g, keď každý deň váha pomaličky stúpala.

mitote
26. zář 2012

@bambina1009 diky, no u me zatim nedokazi rici nic, ale byla byt rada kdybychom malou aspon do toho kila v brisku udrzely.

bambina1009
26. zář 2012

@mitote
drž sa, uvidíš že to všetko bude dobré, ani by si neverila, koľko som sa naplakala ja, a malá má 4 rôčky, ešte ma to stále občas chytí, tieto moje plačky, ale potom je už dobre. Hlavne sa neboj.

mitote
26. zář 2012

@bambina1009 dnes je to lepsi, v noci jsem teda spala ctyri hodiny a prad chtela brecet ale dnes uz nejak prezivam. Proste verim ze tech 5 tydnu minimalne jeste vydrzime

mirfa
28. zář 2012

ahojte kočky 🙂 chcela by som sa spýtať, aký máte názor na očkovanie predčasne narodených detičiek? kamarátka mi vravela, že predčasniatka, kedže majú oslabenú imunitu, by vôbec nemali byť očkované 😲

mimi
29. zář 2012

@mirfa ja mam obidve deti predcasne narodene, syna som dala ockovat, vtedy som moc nevedela o neziaducich ucinkach. Dcerku som nedala ockovat, v poslednom case sa stretavam s viac a viac pripadmi, ktore skoncili velmi zle ☹
Na moje prekvapenie nasa dr primerane reagovala, ziadne presvedcania 🙂
Uz ste absolvovali nejake ockovanie, ci nie?

mimi
29. zář 2012

@bambina1009 ako dlho ste cvicili Vojtovku? Nam pridali dalsi cvik, takze teraz mame dva , mam pocit, ze sa ani von nedostaneme 😅

bambina1009
29. zář 2012

@mimi
ahoj, cvičiť sme začali v 5 mesiacoch, malá bola po respiračnom zlyhaní a nemohli ju prebrať z umelého spánku, niečo sa proste pokazilo. bola v hroznom stave, kde sme prišli len lomili rukami.Nedokázala sama pohnúť rukou, otočiť hlavou, nekopala, nenadviazala očnbý kontakt. a do 4 mesiacov bolo všetko o.,k. nemuseli sme cvičiť. Do 2,5 roka sme fakt poctivo dreli, potom začala sama chodiť, a cvičenie nám ubrali, a asi 2 roky a 7 mes. sme sa prestali vojtiť, boli sme potom v Adeli a tam nám ukázali ako posilovať svaly viac-menej len pri bežných hrách a činnostiach.
tiež som mala pocit, že sa nikdy nikam nedostaneme, cvičenie ťa hrozne obmedzuje, keď sú ešte všetci vonku, ty už uháňaš domov cvičiť, aby si to všetko postíhala.

mirfa
29. zář 2012

@mimi ahoj 🙂 už máme za sebou prvé dve hexa a o dva týždne by sme mali ísť na tretiu, no nie som o tom presvedčená... Čo som zatiaľ čítala články tak sa tam píše, že pri očkovaní sa predpok'ada, že dieťa je úplne zdravé, nemá žiadne ochorenie imunity a tiež ju nemá oslabenu 😲 ale veď kazdy lekár vie, že predcasniatka oslabenu imunitu majú, že nikdy ju nebudú mať tak silnú ako väčšina načas narodených deti... Na jednej strane sa obávam, že čo ak dám a niečo sa stane a ostanú im trvale následky a na druhej ked nedám, čo ak dostanú niektorú z chorôb, proti ktorej mali byť očkovaní a bude to mať ťažký priebeh alebo nebodaj smrť... Ja naozaj neviem čo robiť, pretože neexistuje lekar-odbornik ktorý by mi povedal ako to s ockovaniami skutocne je

niikoletka
29. zář 2012

No detičky naozaj imunitu slabšiu majú a radím vám dávať si pozor na drobčekov. Ja som sa narodila veľmi skoro a bola som často chorá, takže som musela brať rôzne lieky. Mňa to bohužiaľ skoro stálo život, pretože mi doktorka predpísala zlé lieky, ktoré mali byť až pre deti od 12 rokov a veľmi mi to ublížilo, mám celoživotné následky po tom, takže aj keď sa to netýka očkovania, ale odporúčam vám čítať v prvom rade príbalové letáky a až potom podávať lieky a snažiť sa aby miminko choré ani nebolo

mimi
30. zář 2012

@mirfa chapem ta, je to tazke rozhodnutie, ja som vela o tom citala, dokonca som sa stretla s kamoskami a ich neziaducimi ucinkami, tak som pevne rozhodnuta, ze ockovat ju nedam. Mozno je tam male percento, ze prave nas tie neziaduce ucinky postihnu, ale co ked to bude prave moje dieta. Ono sa to aj tak nemusi prejavit hned, ale neskor. Ved sa pozri, v inych krajinach je to dobrovolne, tak keby to bolo take ucinne a nevyhnutne, tak sa povinne ockuje vsade. Ja som sa este rozpravala s mojou znamou, je pediatricka a ona by neockovala predcasne narodene dieta iba so suhlasom neurologa. No ale ako poznam neurologov, ockuju hlava nehlava, cest vynimkam...
Kto tebe povedal, ze by sa predcasne narodene deti nemali ockovat?
Je tu tema nesuhlas s povinnym ockovanim, skus tam polistovat 😉 A este ti doporucujem knizku Doba jedova 😉
Prveho syna som mala ockovaneho, vtedy na TBC a po par mesiacoch dostal zapal pluc, neviem odkial, doma sme boli vsetci zdravi, netahala som ho po obchodnych domoch a napriek tomu ochorel. Ockovanie ti nezaruci, ze danu chorobu nedostane a este k tomu oslabuje imunitu, vsak si pozri pribalovy letak, co obsahuju tie vakciny.. Je to na dlhsie studovanie 😉

lenka5731
30. zář 2012

@mirfa dcera první hexu dostane před prvním rokem...
nemyslím si, že by to s imunitou předčasně narozených dětí bylo až tak špatné, asi spíš záleží na rodinných dispozicích, máme ještě jednu starší, školkovou, takže je malá ve styku s ledasčíms, ale zatím nic od starší nechytla (teda i ta starší je jako jedna z mála dětí ve třídě zdravá..) ťuk, ťuk.

drahukl
1. říj 2012

Ahoj, jsem zde nová. Mám syna narozeného 35 týden s porodní váhou 2200 g. Naprosto zanedbané těhotenství, měla jsem těžkou hepatopatii, celé těhotenství potíže, nestálo jim za to udělat jediný test. Az jsem se na poslední chvíli dohrabala do porodnice, kde to začalo lítat. Bohužel ještě máme VVV.
Kdo Vám psychicky pomohl/pomáhá? Snažím se normálně fungovat, ale někdy mám naprosto propadající se stavy. A obávám se toho, že syn bude nějak postižený☹

vierazit198
1. říj 2012

@moncicik ahoj chcem sa spytat ci kojis alebo papate umele mliecko. ja stracam mlieko a ojim sa dat umele aby nebol chory..narodil sa o dva mesiace skorej.teraz mame 4 mesiace .dakujem

vierazit198
1. říj 2012

@lenka5731 ahoj my sme narodeny v 31t a ja si pre maleho odsavam mliecko..no najak ho stracam ..prosim ta ake mliecko papate vy? ako ste natom s imunitou? stepili vas kvoli nedonoseniu? som zufala lebo neviem co budem robit..

vierazit198
1. říj 2012

Ahoj Mamicky, chcela by som sa pridat k vam do forumu a popisat si..My sme sa narodili 12.6 A MALI SME TERMIN 15.8 cize sme narodeni o DVA MESIACE SKOREJ /32t / emoticon emoticon emoticon
Cakai sme na synceka 5 rokov a nakoniec sa nam narodil..Vazili sme 1870g a merali sme 42cm pekne nie?
Chcem sa svami poradit no aj podelit o skusenosti..ja som nekojila lebo bol slaby a nevladal tahat a tak odsavam vzdy po jedle..no problem je vtom ze mi zacina odchadzat mlieko a nechcem davat umele..Vy ste ako natom? Jozko je krasny chlapcek no mame probem s papkanim!!!!!!!!!!!!! stale sa mi drhne, zakuckáva...máme aj REFLUX cize mame ho drzat po jedle hodinu zvysle nadol ..pri papani mi chrci asi mu tam v hrdle eha mliecko..Teraz som sa dala na uzivanie SENOVKY A BENEDIKTU tak som zvedava mozno pomoze..mamicky prosim vas ohlaste sa dajte mi vediet ako ste natom vy! Ako riesite situacie a ci mate nieco podobne.....JA SOM ZUFALA MOZNO PRETO STRACAM MLIECKO...........PROSIM VAS PORADTE MI

vierazit198
1. říj 2012

@bambina1009 AHOJ TO RESPIRACNE ZLYHANIE ste mali preco zle papala? dusila sa alebo mala reflux? my sa tiez zakuckavame pri jedle mam strach

vierazit198
1. říj 2012

@mirfa ahoj neviem ake ockovanie mas na mysli..chodis na Kramare dr Vicianovej? tam vas ockovali? ona mi hovorila ze je to dobre ockovanie a rozumie sa predcasniatkam aj ked ja tiez vaham

mirfa
1. říj 2012

@niikoletka
@mimi
@lenka5731 ďakujem žienky za Vaše názory 🙂 no prvé dve očkovania čo máme za sebou dopadli dobre, no teraz by sme mali ísť na tretiu hexavakcínu a prevenar, ale to veľmi zvažujem 😖 predtým ma ani nenapadlo si niečo študovať alebo zisťovať o očkovaniach, možno keby som to spravila, nemáme za sebou ani tie dve... ach jaj ťažké je sa rozhodnúť, keď nemám potrebné znalosti a nepohybujem sa v "obore" možno potom by to bolo jednoduchšie 🙂

mirfa
1. říj 2012

@vierazit198 myslela som očkovanie celkovo, ale najväčší strašiak je pre mňa asi MMR 😒 nie, my chodíme do Zámkov k dr. Dancziovej... čo sa týka Tvojho problému s kojením, ja kojím dodnes, no tiež som mala málo mlieka. mne pomohol až domperidonum (costi). hoď si do googlu... je na lekársky predpis, ale ak máš dobrú dr. tak Ti ho bez problémov predpíše.. dovtedy som skúšala všetko od čajov, cez hroznový cukor, vineu, nealko pivo až po homeopatiká a nezaberalo nič, resp. zabralo možno tak na chvíľu 🙂