Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

memory97
10. led 2011

@bufina maly mi neobsedi po papani, on sa hned pretaca, naraba s nozickami, takze je to von z neho po par minutach🙂 nie sice vsetko, ale celkom dost ma mokre body🙂

misha8
10. led 2011

kočky čo krmite umelým mliečkom prevarate vodu??? ževraj Lucka ta ružová sa nemusí ???

memory97
10. led 2011

@misha8 ja prevaram aj tu lucku, co by sa nemala 😉 . V nemocnici davali instrukcie, ze je dobre prevarat vodu do 1 roka.

ivanka85
11. led 2011

@misha8 my pijeme Toma Natura neperliva a prevaram

lenocka84
11. led 2011

@ivanka85 ahojky, ty prevaras dojcensku vodu?
my sme uz davno presli na klasicku vodu, je prevarena, ale normal z vodovodu

ivanka85
11. led 2011

@lenocka84 ved pomalicky aj my prejdeme, to len manzel je taky uzkostlivy na vsetko co sa tyka maleho

lenocka84
11. led 2011

@ivanka85 my sme prevarali dojcensku tusim do 3m, a potom uz len normal voda a vsetko je ok
a to maly pil blavacku, zilinsku aj popradsku vodu a je ok

gabrielaa
11. led 2011

Já teda převařuji i kojeneckou vodu, protože co já vím, kde byla jak uskladněná.
Jinak u normální vody si dejte pozor na dusičnany - zjistit kolik jich tam je, hraniční množství je 50mg/l, jinak pak může dojít k modrání - vnitřní zadušení.

brulka
13. led 2011

ahojte babule. este som tu nikdy nebola ale rada by som sa s vami poradila. dcerka sa narodila v 35+4 s porodnou vahou 2480 gr a 46 cm. po porode nemala ziadne problemy s adaptaciou vsetko bolo super. vahu velmi rychlo dobehla a momentalne je vzdy tak tabulkovo v prostriedku. co ma vsak trosku trapi je ze vo vyvoji je pozadu. neznasa uz od narodenia pasenie barankov a uz ma 5 mesiacov a vydrzi tak maximalne 5 minut na brusku. potom jej padne hlavka a zacne sa jedovat. ako su na tom vase deticky? je to normalne ze je len o mesiac skor narodena a je predsalen pozadu? ja som si myslela ze tyzdne sa odratavaju az u deticiek tak velmi predcasne narodenych. ci plati to aj pre taketo? sa bojim ze sa to spozdenie este len zhorsi lebo nezacne sa prevracat nezacne sa plazit a stvornozkovat. predsalen to brusko je taka startovacia pozicia na vsetky objavy 😉 ako vy motivujete deti aby vydrzali ??? ja jej ukazujem hracky spievam robim opicky a ona aj tak sa najradsej prevrati na chrbatik a co to a prevracala predtym teraz sa uz nevie ☹ nejak tusim j zabudla to co vedela ...

lenocka84
13. led 2011

@brulka ahojky, vobec sa tym netrap, su deticky ktore su aj nacas narodene a tiez nedrzia hlavicku a maju aj 5-6mesiacov
a co sa tyka tych tyzdnov, odpocitavat to budu hlavne na rizikovej ambulancii,
nam to inde neodratavaju, lebo maly to krasne dobehol, a to sa narodil 6tt skor
vsetko chce cas a vela trpezlivosti.
a ze zabudla? to je normalne tiez, moj sa vedel otacat, potom sa prestal,

brulka
13. led 2011

@lenocka84 dakujem 🙂 ved ja to skusam sa netrapit ale ked mi potom kolega povie ze jeho dcerka je o 7 tyzdnov starsia od tej mojej sa v jej veku uz otacala z chrbatika na brusko uf tak si poviem dokelu co s tou mojou je 😀 . my mame v okoli samych rychlych. aj synovec sa vedel uz v 5-tich mesiacoch sam posadit, dalsi detto a behat zacali uz v 9 mesiacoch. tak ma to trosku vzdy znekludni ci nebude nejaka moc zaostala .... 😅

brulka
13. led 2011

@lenocka84 a do rizikovej poradne ani nechodime lebo po porode nemala najmensi problem. bola len mensia ale do 2 mesiacov vahu dobehla.

lenocka84
13. led 2011

@brulka my chodime, zial, ale nijako na nom nie je vidiet ze je narodeny predcasne

brulka
13. led 2011

@lenocka84 tak ved ked to nie je vidno je to super 😉 ci mate nejaky prblem preco chodit treba. lebo akurat som si pozerala tvoj album, malicky je naaaaadherny 😵 😵 😵 a vyzera byt teda skutocne uplne fit 😉
a pasenie baranov mu slo dobre? ja by som dcerke rada nejako pomohla len neviem ako ... 😔

lenocka84
13. led 2011

@brulka dakujeme
je to viac menej len sledovanie, uz teraz nechodime ani na rehabilitaciu, ani k neurologicke
kedze od narodenia uz v nemocke ho davali na brusko bol zvyknuty
a nepomahaj, vsetko ma svoj cas. my budeme mat teraz 9mesiacov, a maly sa len teraz zacina plazit

loloo
14. led 2011

ja so rodila na začiatku 32 týždna ☹ sekciou , nečakaná komplikacia ☹ ale cele tehotenstvo som bola rizikova po IVF 🙂 pre placenta pravia marginalis a krvacanie som stale pendlovala medzi domovom a kramarmi v bratislave 🙂 nakoniec 14. máj 2010 mna prepustili z nemocnice vraj všetko v norme a 16 nedelu silne ako kontrakcie , kopanie v brušku a to ešte k tomu exstremne krvacanie nebolo mi všetko veru jedno ☹ tak naspäť nemocnica a cestou som povedala manželovy idem rodiť aj tak skoro bolo , doviezol mna tam romno na vzdycharen a naštastie mi hned davali inekciu na dovyvíjanie plúc , krvacanie ustalili nechali si ma na pozorovaní no ale 1ý pondelok v noci som sa zase zobudila v kaluži krvi 😲 hneť výšetrovňa , monitor , konzilium a ráno 4:20 hod. mi oznámili že sa to musí akutne ukončiť sekciou a Miško sa narodil 4:48 hod. ráno . bol to najkrajší ale aj najhorší den mojho života . Po sekcií v plnej nárkoze mna previezli na jisku , ked som sa zobudila prvé čo bolo chcela som vedieť či žije a je v poriadku - ale nikdo mi nič nevedel povedať 😠 hrozní to pocit , a vtom čase mi už začali chodiť aj sms , plakala som ako malá , všetkých naokolo som otravovala aby mi už konečne niekdo povedal niečo ... a stale nič ... až manželová teta sa sa dopatrala cez známosti k informáciam aj to večer o ôsmej ☹ naleho mi previezli do deckej fakultnej nemocnice na oddelenie patologických novorodencou 😉 to bolo všetko čo som vedela . Potom až ráno mna previezli na normalné oddelenie na šestonedeli , bolo mi na nič že nič neviem a tam baby mali svoje babatka pri sebe , poviem vám psychika na bode mrazu ale prišla lekarka a dala mi do ruky telefone čislo sem si zavolajte ..... ja som nemala ani tušenia kam volam a čo mám vravieť je to dcera či syn 😲 , až do telefonu som prvý krat počula že mám syna a že je v poriadku Michal važil 2045g a meral 45 cm , a bol v inklubatore 🙂 🙂 🙂 upokojila som sa až v stredu ked prišiel manžel za mnou a on už mohol isť do vedlajšej budovy sa informovať na syna a mohol ho chovať vo svojom náručí 🙂 🙂 🙂 a mne priniesol aspon foto , taký obrovský kamen mi padol zo srdca , bola som štastná aj ked len z obrazkom z mobilu ... ale vedela som že nieje na tom tak zle ked ho mohol chovať dve hodiny na rukách . poviem vám informovanosť katastrofa ☹ 😒
ja som sa k synovy dostala až v sobotu s manželom lebo inak sa nedalo , vzladom na to že som dostavala tranfuzie

loloo
14. led 2011

teraz máme skoro 8 mesiacou 🙂 🙂 a sme hvala bohu zdraví len po všelijakých kontrolách musíme chodiť , ale nevadí , no a už od oktobra cvičime vojtovu metodu ☹ ☹ sme na treťom cviku ale vraj už pôjdem na štvrtý cvik ☹ pred vianocmi sme boli chorí tak sme necvičili ☹ a od vtedy je živší sa mi zdá ... a už sa pretača , lozí pokuša sa sadnúť si , povie mama a fuj je zlatý , no ale aj pred cvičením bol čiperne babo 🙂 neurologička nám doporučila cvičenie že sa jej zdalo že má stuhnute svalstvo a rozliate bruško 🙂 ale to svalstvo bolo asi tak s tolkých liekou a železa sa nemohol vykakať a zrovna sme boli u neurologičky , ale nevadí a bruško sa upravilo tieš 🙂 🙂
neviem vždy a všade mu odpočitavaju tie dva mesiaca čo sa skorej narodil .... neviem vraj vyvojovo môže byť pozadu ale ako to mám vedieť ?

dida38
14. led 2011

@misha8 ahoj,
nasa Tamca sa narodila v 36 tt, na 4 den nas pustili z porodnice a rovno sme sli do tesca kupit este nejake veci....a po dvoch dnoch sme boli asi na hodinovej prechadzke a odvtedy je vonku kazdy den....a to aj ked boli tieto mrazy teraz, som ju obliekla a na hodinku vystrcila pod okno....
to iste bolo aj pri synovi, ten sa narodil vo februari, ale podotykam ze nie predcasne, ale v 39tt, a po tyzdni ako nas pustili z nemocnice sme zacali chodit von a vtedy tiez boli minusove mrazy ....a prechadzky tak, ze dieta v kociku pred kaviarnou a ja pri kavicke dnu 😀 a cez okno som sledovala kocik...a mozem povedat, ze mam zdrave deti, a niesu ani kojene ale cisto na UM....moj nazor a osobna skusenost je, ze pobyt na vzduchu od malicka detom prospieva.....

lenocka84
14. led 2011

@loloo ahoj, my sme sa narodili 34tt+1d, len u rizikovej nas beru predcasne, inak vsade spokojnost
oficialne vo vyvoji deticky robia veci neskor, podla toho terminu kedy sa narodili

kedze Misko sa ti narodil 32tt cca 8tt pred terminom, mal by byt vyvojovo na urovni 6m babatka
ale je to indi vindi
moj Patko dobehol rovesnikov krasne rychlo, viac menej bez problemov, aj vojtu sme cvicili, potom na fitlopte, ta urobila zazraky, a dodnes ju ma rad.

olifcek
14. led 2011

@loloo ahoj, my sme 32plus3, vojtovku sme nemali, vyvojovo sme si odratavat nemuseli, a do roka sme dobehli i velkostne. Ale ma sa odratavat cas, o ktory sa babo narodilo skor 😉

loloo
15. led 2011

@olifcek no pekne aký ste šikovný 🙂 mo mi sme veľkostne rýchol dabehli a vyvojove sa mi nezda pozadu neviem prečo sa to musí vždy odpočitavať ☹ ☹

loloo
15. led 2011

@lenocka84 super a to dake špecialne cvičenie na fit lopte ? 😀 a vojtovu kolko cvikou ste cvičili ? a do kedy ? mne ten plač trhá srdce ale nevadí cvičime aj tak len už to začalo byť problem lebo už si robí čo chce a takú ma silu že pomali už nevladzem ho udržať v polohe 😀

lenocka84
15. led 2011

@loloo nemyslim ze extra specialne, ale posilnovalo to krcne svalstvo, a vojtovku sme mali 1 cvik, asi 2 mesiace a potom nam zrusili cvicenie uplne
ale dodnes sa salime na fitlopte kedze maly ju ma rad

loloo
15. led 2011

@lenocka84 no parada mi sa na fit lopte len tak hrame 🙂 🙂 a čo už mali dokaže zaujima mna to pretože su približne rovnako starí ... mi asi teraz skončime z vojtovu metodu po kontrolo 15.2. u neurologičky len nevýhoda je ta že vždy sme rozospatí pretože aute mi zaspí ...

olifcek
15. led 2011

@loloo no i nam lekari odpocitavaju, no i kebz neodpocitavali, robime veci podla tabuliek, tak som to myslela 😵 😵

inak, nerozmyslala si nad babyplavanim?

loloo
15. led 2011

@olifcek šak prave podla tabuliek 😲 😲 ved každe dieťa je individualné 🙂 🙂 a inak rozmíšlala som nad plavaním no tu na okolí nič take niní , ale viem že pezinok len kurz sme už nestihli a aj tak by som radčej skusila len tak isť a potom pripadne daky kurz ... vy chodite dakde plavať ?

lenocka84
15. led 2011

@loloo otaca sa na brusko, obcas na chrbatik, zacal lozit, stavia sa na nohy, bezne si preklada veci z ruky do ruky

olifcek
15. led 2011

@loloo tak tak, ja od zaciatku ignorujem tabulky 😅 no mali sme stastie, ze sme podla nich sli... mame super neurologicku, ktora nepanikari a nedava vojtovku len tak, preventivne, ako to robi vela neurologiciek, u predcasniatok... plavali sme, od septembra do novembra 😵 😵 chcela som byt v kolektive a aj Oliv naucit na kolektiv a hluk 😵 😵 😵 opat chcem ist na jar x;o) v zime mi neodporucala pediatricka... my chodime do slanej vody, a tam by kludne prisli maminy i so sasoplenym babom, nech si dutiny precisti.. 😉

loloo
15. led 2011

@lenocka84 no šikula mi tiež lozíme , prekladame veci , ak ma možnosť tak by stal a kakal 😀 otačame sa dookolo na brušo aj hrbatik , cestujeme okolo vlastnej osi ked sme na hrbate , no je toho dosť ... a to je vraj lenivý mne sa teda nezda ... ja by som skorej povedala že ospali lebo ked je u lekara vždy z auta je rozospatí 😀 😀

loloo
15. led 2011

@olifcek no padara ked je možnosť isť tak treba 😀 😀 ved to preventivne to neurologičky davaju a mna aj rozčuluje že vždy je tam iná doktorka ☹