Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

ivanka85
26. dub 2011

@lenocka84 ahoj Leni, mame sa dobre, zdravi sme tiez, vsade lozime, staviame sa ale sami sa este neudrzime..rozpravame v kuse ako farar a plujeme boze moj🙂)mame 4 zubky, dalsie dva sa tlacia, vazime nieco cez 10kg..zacali sme chodievat na ihrisko hojdat sa, ako je teplejsie, len posledne dni dost fuka, tak sa ho bojim tam brat..a vy ako?krasne narodeninky oslavencovi prajeme

lienka1304
26. dub 2011

@lenocka84 mame to my mamy tazke... 😒 ale hlavne, ze nam nasi drobci prosperuju.. 🙂 peknu narodeninovu party.. 🙂

@bobjan ahoj.... 🙂 tak mas riadnu bojovnicku.. to sa musi uznat.. 🙂 my sme mali stastie, ze nas david hned pil sam z flase, kedze ja som si pekne tri dni polezala na jiske.. 😒 ale taha nam velmi pekne 🙂
s vahou tvojej dcerky si ma potesila, lebo medzi nasimi detmi su dva dni a ked tvoja pribrala za mesiac pol kila, tak aj moj by mohol aspon tych 200g pribrat odkedy sme doma - v piatok to budu dva tyzdne.. Ako fakt nechapem, preco nas tak skoro pustili.. ale ako som pisala som velmi rada, ze som doma.. je nam tu lepsie a malemu nic nechyba - len mne chyba vaha, aby som si ho mohla zvazit aspon kazdy druhy den, lebo uz som na nervy z toho.. 😒
drzim palce, aby tvoja slecna zacala cim skor sama papkat.. 🙂

ivanka85
26. dub 2011

@zuzana315 kazde dietatko sa vyvija individualne, to ze niektore zacne samo sedkat alebo lozit skor, este nic neznamena, jednoducho su aktivnejsie a lenivejsie deti a vraj chlapci su lenivejsi🙂ked pride jeho cas, on bude robit vsetko ako ma, neboj sa..my sme narodeni v 35.tt, sediet sme zacali okolo 8.mesiaca a stvornozkovat v 9.mes, to stvornozkovanie dlho skusal, daval sa na kolienka, ale kym prisiel na to, ako prekladat naraz rucky aj nozky🙂

ivanka85
26. dub 2011

@lienka1304 aj so mnou na izbe lezala maminka po cisarskom, tiez v 35.tt a velmi rychlo bola fit, az bola ona sama z toho prekvapena..ja som rada, ze som rodila prirodzene, ale ked by to raz neslo, tak by to neslo a bol by cisarsky..moja mamina nas so sestrou mala obe sekciou..

rohacka
26. dub 2011

@duracelko super, ze dostava materske mlieko, aj ze zatial nezabudol, ako je to pit z prsnika. Ale si vo velmi, velmi
rizikovej situacii, co sa toho tyka. Ked dieta ochutna flasu, kde je uplne iny sposob satia, ako z prsnika, skor alebo neskor prsnik nezoberie. Niektorym detom staci flasu ochutnat par krat a uz prsnik nechcu, niektore deti vydrzia aj par mesiacov. Ale je to velke riziko, nevies, ako to bude u vas. Jednoznacne by som odporucala prestat krmit flasou! Je mnoho alternativ, ako to robit bez flase a bez rizika odmietnutia prsnika.
Pozri na mojej stranke, cievka sa da kupit v zdravotnickych potrebach, je to Cievka novorodenecka CN01
http://mojedietatko.webnode.sk/dojcenie/dokrmov...
aj nieco z toho by sa dalo pouzit
http://www.vitalos.sk/index.php?option=com_cont...
tu mas aj obrazky, ako to pouzivat
http://www.kojeni.net/alternativy.php
Naozaj zvaz, ci si nekupit nieco z toho. Dieta je schopne sat z prsnika uz od 28-30 gt., takze v prvom rade by bolo dobre nukat prsnik a aj ked vidis, ze uz nevladze, potom dokrmit alternativne. Ak by si cakala par tyzdnov, kym zosilnie, tvoja snaha by uz bola s najvacsou pravdepodobnostou marna. Uz by bol taky zvyknuty na flasu, ze uz by prsnik odmietol uplne. Samozrejme, vynimka je mozna, ale strasne mala sanca. Radsej nech papa ovela castejsie ako teraz, ale v prvom rade z prsnika.

bobjan
26. dub 2011

@lienka1304 , aby si bola spokojnejšia, tak si kúp váhu, alebo ak máš váhu, tak skús na nej. A malý ti pekne pije z prsníka?

Malá je riadna bojovníčka. Keď dosiahne 2kg, tak ju dajú von z inkubátora a potom ju už čoskoro dúfam pustia domov. To odstriekavanie a behanie do nemocky 2x denne je na nervy. Sestrička povedala, že do 2 týždňov, by to mohlo byť. Moja pije pekne z fľaše, a dúfam, že si ju naučím na prsník, keď bude silnejšia 😉

lienka1304
26. dub 2011

@ivanka85 tak ja neviem preco mne to tak strasne dlho trvalo.. ☹ uz mi to aj na nervy liezlo, ze poriadne z postele neviem vstat.. ved este tyzden po operacii som bola jak kalika... ale to mozno aj preto, ze som mala vsetko dnu podrazdene - oblicky, pecen, zaludok.. a este k tomu aj maternica sa pridala potom... boh vie..
no ja velmi dlho budem rozmyslat nad druhym, lebo uz teraz sa bojim, ze by som mala mat este raz ten hlupy hellp syndrom.. uz by som to nechcela zazit.. 😒

@bobjan vahu som uz dneska objednala.. nedalo mi to.. hovorila som si, ze ved sa nebudem stresovat tym, ze budem vazit doma maleho.. ze si pekne mesiac pockam do poradne.. ale uz teraz po dvoch tyzdnoch co ho vazili naposledy som veeelmi zvedava a bojim sa zajtrajska, ze malo pribral...
maly nie je kojeny.. on pekne papa z flasky... chuti mu.. na to aky je malinky si myslim, ze papa az velmi dobre.. vcera vypil za cely den 365ml... ked sme prisli z nemocnice bolo to len 255ml na den.. pomaly sa rozpapal.. som nanho hrda ako sa drzi.. 🙂
verim, ze je to narocne.. a nezavidim ti tvoju situaciu.. asi by som to nezvladla psychicky, keby bol maly v nemocnici a ja doma.. budem vam obom silno drzat palce, aby malu cim skor pustili domov.. 🙂

lenocka84
27. dub 2011

@ivanka85 no tak s tym plutim to dobre poznam 🙂 hojdacku ma rad aj Patrik, uplne si to na nej uziva, teraz u svokrovcov bol hotovy, stravil tam vela casu
zuby tiez 4, a tiez dalsie 2 idu ako Vam
a naucil sa chodit popri stene, tak uz lobzuje kade tade 😉

lenocka84
27. dub 2011

@bobjan ahoj, nechcem ta strasit ale cim dlhsie bude na flase nenauci sa sat, ja sama som to zazila, hore vyssie rohacka davala alternativne moznosti, ako krmenie cievkou, skus to aby sa malicka naucila sat, lebo potom to uz bude horsie, moj maly bol 2tt na flaske a viac sa uz neprisal ☹

bufina
27. dub 2011

@bobjan Můj malej se narodil v 33+6tt. Byl sice v porodnici jen 10 dní, z toho 5 v inkubátoru, ale taky dostával všechno z flašky. Pro ně to byla podmínka aby mohl jít domů, aby uměl hezky pít. Když sem za ním byla, tak nebyla příležitost zkusit kojení, protože vždycky spal. Takže prso viděl až doma. Sme to kombinovali s flaškou, protože mně řekli že kojit jenom chvílu aby se neunavil a zbytek flaška, ale nakonec to vyšlo a asi od 3m byl už jen plně kojenej. A myslím že by to šlo i dřív. Takže s větší dávkou trpělivosti to taky určitě zvládnete. Akorát ten kolotoč odsávání atd. je nic moc ☹

ivanka85
27. dub 2011

@bobjan lenocka84 ma pravdu, tiez osobna skusenost..

barchee
27. dub 2011

@lenocka84 aj u nás to tak bolo...moj hríbik sa narodil 34+4, bol 15 dní v inkubátore a 5 dní v postielke, bol krmený z fľašky a doma prso odmietal...len jedinký raz sa prisal a viac nie 😔 som skúšala pri každom papaní ho prikladať a nepomohlo, plakal až do bordova a som nemala to srdce ho trápiť... 😅

duracelko
27. dub 2011

@mispulka22 Vašík sa s toho dostane, hlavne že nebol dlho na kyslíku, ako už nebude v inkubátore, tak ho budú este krmit sondičkou, postupne bude vládzať aj tahať flaškou, skúsiš ho dojčiť, pekne priberiete, a pustia vás domou. ani sa nenazdáš a budete spolu doma 🙂 🙂 🙂 držím vam obom palce, vašík je tiež velký bojovníček.

bobjan
27. dub 2011

@lenocka84
@ivanka85
@barchee
dúfam, že nebudem aj ja takú skúsenosť.

@bufina rada, by som dopadla ako ty, lebo mne sa malá pekne prisaje aj v nemocnici aj si potiahne 😉 Keď tam prídem, tak je hore, dám si ju k prsníku a morduje sa asi 15 min. Dnes aj čoto málo vypila, ale ešte má malinkú pusinku a nevládze tak ťahať. Ale sestričky mi tvrdia, že krásne mi bude piť, ak budem prikladať.
V piatok idem k nej ležať a budem čoraz viac prikladať prikladať k prsníku (teraz je to 2x denne) a keď sa zosúladime, pôjdeme domov 😉

bufina
27. dub 2011

@bobjan Tak to bude dobrý když má o prso zájem a neodmítá ho 🙂 Malýmu kombinace flašky a kojení nijak nevadila. Sem mu dávala UM hlavně v noci, sem si říkala že ho nakojím a stejně musím dodělat ještě trochu UM, tak sem na to v noci kašlala a dostal jen flašku. No jednu noc sem se rozhodla že zkusím jenom kojení, když je rozespalej, tak toho tolik nevypije no a stačilo mu to. A během týdne sme flašku odbourali úplně. Tak sem si říkala že kdybych to zkusila už dřív, tak nemusel pít z flašky už dávno. Ale co už. Teď je mu 16 měsíců a kojíme pořád. To naopak nevím jak se ho zbavit, je to malej závisláček 😀

barchee
27. dub 2011

@bobjan držím velmi palce 😉 ja doteraz nie som zmierená s tým, že som nekojila a neposkytla tak svojmu synčekovi ten pre neho tak dôležitý kontakt so mnou...to ma trápi doteraz a neviem sa toho pocitu zbaviť 😅

bobjan
28. dub 2011

@barchee
@bufina
ďakujem, zajtra nastupujem do nemocky, tak dúfam, že pôjdeme čoskoro s maličkou domov 😉

mispulka22
28. dub 2011

@duracelko @duracelko Děkujeme 🙂. Vašík je moc šikovnej, dneska ho přeložili z jipky na intermediální oddělení 🙂. Už není v inkubátoru, ale na vyhřívaném lůžku. Zkoušeli jsme včera a dnes prvně kojit, ale zatím vůbec neví, co má s tím prsem dělat 🙂. Jsem zvědavá, jak dlouho bude trvat, než na to přijde a zbaví se sondy. Jak dlouho to trvalo u vás? Podle doktorů to může trvat pár dní, ale i pár týdnů... A jak jinak si Timko zvyká doma, jak zvládáte? 🙂

pajinta
30. dub 2011

Ahoj chtela bych se zeptat kdy vase miminka poradne zvedli a drzeli hlavicku? Muj syn se narodil 31+5tt, nyni mu jsou 2 mesice a korigovane 5dni. Snazi se porad a je to velkej sikulka.

lenocka84
30. dub 2011

@pajinta ahoj
u nas to zacalo cca 2m 2tt gestacne, korigovane akoze 1m, a do 1mesiaca to bolo uplne super
a maly sa narodil 34tt+1d

@mispulka22 ahoj, super ze Vas uz prelozili, na lozku sa zacne aj viac hybat, a kojenie chvilu potrva, ale treba skusat skusat, a hlavne ked sa nechyti krmit alternativne, nie flaskou
nam sa flaska stala osudnou, a maly sa nikdy nechytil ☹

mispulka22
30. dub 2011

@lenocka84 Díky za odpověď i za radu 🙂. Malý zatím nechápe ani prso ani flašku, je ještě hodně unavenej a spavej. Doufám, že jak bude postupně čilejší, tak přijde tomu prsu na chuť. Sestřička si myslí, že to ještě tak dva týdny potrvá, než se naučí vypít si všechno sám bez pomoci sondy a bude moct jít domů. Jinak je moc šikovnej, zítra už ho prý přendají z vyhřívaného lůžka na normální postýlku. Už ho ani nijak nemonitorují, už mu sundali i to čidlo na saturaci a má už jen obyčejný monitor dechu. Do propouštěcí váhy mu chybí 20 g......takže opravdu "jen" doladit to jídlo a snad už se ho doma dočkáme 😵 .

lenocka84
1. kvě 2011

@mispulka22 ked bol pod svetlom bude spavy, este fakt takych 10dni, u nas to tak bolo
papat papal sondu mal asi 2x, nastastie, ale len z flasky. sestricky neboli otvorene alternativnemu krmeniu, co ma dodnes mrzi. v den ked nas prepustali mal maly 2470g, hlavne bolo aby sam papal, a priberal 🙂
silne drzim palce nech ste co najskor doma

mispulka22
1. kvě 2011

@lenocka84 Moc děkujeme 🙂. A gratulujeme k prvním narozeninám 🙂.

lenocka84
1. kvě 2011

@mispulka22 nemate zaco, viem aky je to pocit 🙂 a my tiez dakujeme, ku gratulacii

duracelko
2. kvě 2011

@bobjan aj ja som bola doma a malého som ani nevidela. ja som dostala na staré kolená kiahne a infekcia mi vyvolala pôrod. ja som si mater.mliečko aj tak udržala, najprv som odsávala a vylievala a potom po takmer dvoch týždnoch sme malému nosili 2x denne do nemocnice. malý tam bol takmer mesiac, ja som potom šla za ním a po týždni sme mohli ist domou. krmili ho najprv sondou potom flašou. malého teraz doma striedavo dojčím aj krmim flaškou MM, tiež sa bojím že málo vypije cez prsko tak ho este krmim aj cez flašu aby som mala istotu. želám aj tebe aby to všetko s maličkou dobre dopadlo, a už si mohla ist za nou do nemocnice, a potom spolu domou...

zebra41
3. kvě 2011

baby ako vam doma spinkaju deticky? my mame teraz 3 mesiace gestacne - narodili sme sa v 35tt. Kubko v noci spinka celkom pekne - budi sa len 2krat na papanie. no cez den nie a nie spat a pritom je taky unavenyyyyyy - a ak zaspi tak na 30 minut , v kociku aj na 2 hodky - no vidim,ze aj tam tak po 30 minutach vzdy pootvori ocka - akoby skontroloval situaciu 🙂 a potom spinka dalej, len musim kocikat - pomalym tempom smerom dopredu, nie cuvat....no a samozrejme je z toho uplakany, potom nevladze papat - uspinkava sa pri tom a vzdy ked ho nadvihnem,ze ho prenesiem,tak plac, lebo ho preberiem. a o hodinku znovu hlad. resp. mam pocit,ze ani nie je hladny, len chce mliecko,aby sa mohol uspinkat

zebra41
4. kvě 2011

@gretkab ahoj, citam si dennik tvojeho Mareka 🙂 presne som sa v nom nasla. my sme sa sice narodili az na 35tt, ale so zdravotnymi komplikaciami...takze inkubator sme si tiez celkom uzili a este staaaale sa trapime s papanim - no som rada,ze je to normalne. ja som si fakt myslela,ze to je len otazka nejakeho mesiaca a v 3.5 mesiaci to bude oka...no mylila som sa 😒 len my mame vyhodu,ze v noci spinkame 🙂 za to cez den iba placeme... ☹

gretkab
4. kvě 2011

@zebra41 Neboj, s vekom sa to zlepsi 😉. A aby som ta potesila, Marek do cca 6 mesiacov cez den spaval len na mne (kocik ignoroval kompletne) v klokanke a to som nesmela zastavit - tak vtedy vydrzal aj 3 hodiny 😉.

zebra41
4. kvě 2011

@gretkab no neviem,ci by som to ja vydrzala 🙂

zebra41
4. kvě 2011

@gretkab a tiez ti papal trosku, potom pospinkal 20 min a potom dopapal? dalo sa ti cosi planovat pri nom? napr. k doktorovi?