Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

vanule
10. pro 2012

@lubjatqo taky máme holčičku narozenou ve 34tt teď v půl roce jsme byli na kontrole podruhé a za 4měsíce jsme pozvání opět. V poradně se dětská doktorka hrozně divila, že jdeme až po čtyřech měsících, takže to tak vypadá, že budeme chodit ještě dále.

gable
15. pro 2012

@lubjatqo já mám syna 32+1tt a je mu půl roku, do poradny chodíme jednou za tři měsíce a chodit budeme asi do dvou let, záleží,jak bude vše zvládat 🙂

gable
15. pro 2012

@vierazit198 ahoj,já mám taky půlročního chlapečka a v noci se mi budí každé dvě hodiny 😀 trvá to už třetí týden a naše pediatra mi poradila dávat příkrmy i k večeři a pokud to nepomůže,tak se smířit s tím,že už ho začínají zlobit zoubky. Nemusí prý být vidět,ani dásně nemusí být naběhlé,ale už se tam může něco dít a většinou se to děje v noci,když je v klidu. S příkrmy jsme začali před týdnem a papá hezky. Kašičku jsem nedávala vůbec, chci ho prvně naučit papat zeleninku a sladké věci až později. Ven ho oblékám do mrazů do termo punčošek a body s dlouhým rukáve, dám do kombinézky, do fusaku a spinká jak jelimánek 🙂 Jo a na nohy mu přetáhnu ponožky anebo mu nohy obalím dekou,ať je nemá studené. Na ruce rukavičky,ale ty má stejně schované v kombinéze.

beru3nek
15. pro 2012

holky chci vás trošku povzbudit 🙂
Adámek se narodil v 33+5, měla jsem preeklampsii, takže museli udělat CS, aby vše dobře dopadlo. Měl 2260 g a 46 cm. V inkubátoru byl týden a v nemocnici měsíc. Pít z prsu se naučil až po 6 nedělí, byl slaboučkej a měl hypotonii. Cvičili jsme 10 měsíců vojtovku a určitě mu to moc pomohlo. Byl jak hadrovej panáček a hlavu držel snad až na půl roce sám. Někdy na půl roce nám po UZ hlavičky řekli, že má vidět na mozku změny, že se dusil. Tak jsme se hrozně báli, aby bylo vše o.k, ale v létě měl dva roky a je to šikulka. Vše dohnal a nikdo by na něm nepoznal, že se narodil o měsíc a půl dřív.
takže hlavu vzhůru a dětičky se s tím s vaší pomoc vypořádaj. Je to boj, nevzpomínám na ty začátky vůbec dobře, ale stojí to za to 🙂

gable
15. pro 2012

@evakva přijmi upřímnou soustrast, je to hrozné ☹ Držím ti palce,ať všechno zvládneš!

gable
15. pro 2012

@beru3nek Moc ráda čtu tyhle zprávy o už velkých nedonošeňátkách 🙂

mariannka1
30. pro 2012

maminky, viete mi povedat,ako sa posudzuju predčasniatka, čo sa týky spánku? náš Tomino spí cez deň horko-ťažko 3x po polhodine, vo ýnimočných prípadoch dá jeden spánok hodinu a to je všetko....v noci spínká dobre, papá 2x. má 18 mesiacov a korigovane 8. ďakujem 😉

janaalzbeta
30. pro 2012

môj sa narodil v 24tt(ani to si nieje isté či to nebolo skôr podľa očiek)s pôr. váhou 580gramov. Môj pozadu je tie 4 mesiace. Niekedy mám pocit, že mám stále miminko. Máme diagnózy a hneď niekoľko. No už to neriešim ako je tak je. Stále ho ľúbim. Povedali,že nikdy nebude chodiť,je stratený prípad atď. Ani na ňom nevidno. Keď ho vidia cudzí čo nevedia ako to bolo tak ani nepostrehnú a tý čo vedia. Proste sme mali šťastie v nešťastí tak nejako................Chodiť začal o čosi neskôr ako zdravé deti................a to ostatné chce čas..............je to dlhý bojjjjjjjjjjjjjjjj....Len ma trápi,že som na všetko sama. Moja rodina sami otočila chrbtom a to ma mrzí najviac, ešte aj to že počas tehu som sa o seba starala a toto....

dadkav
2. led 2013

@mariannka1 ahoj, nasa mala tiez nikdy nespavala velmi, max. 3x po polhodine ako pises Ty 🙂 je to unavne, ale uz som si nejako zvykla 😀, hlavne že v noci spíme

bubka22
3. led 2013

@lena82 ahoj, mam cerstvo narodenu dcerku na zac. 37.t (36+1). Mam problem o akom si pisala, nechce moc oapat, len prehltne co samo stecie, nechce sa prisat, ked sa jej to podari,tak 2x cucne a konci. Strasne chcem dojcit (starsiu dceru som kojila 2roky),mam sancu? Vy ste to nakoniec zvladli? Ako sa vam dari?

lena82
5. led 2013

@bubka22 Ahoj, krmení je u nás bohužel pořád velký problém. Původně jsem si odsávala své mléko a dávala ho malému z lahve. Po zánětu prsu mi ale mléka ubylo, takže jsem bohužel musela začít dokrmovat UM. Malý už si sice z prsu vypít umí a to dost, ale přisání je stále boj a často u sání usíná a nejde vzbudit. Když ho pak chci nechat odříhnout nebo uložím do postýlky, vzbudí se a chce pít zase. Tak běžně strávíme nočním kojením včetně dokrmu hodinu a půl. Popravdě už delší dobu přemýšlím, že přejdu na UM celkově a budu krmit z lahve, ale pokaždé si to nakonec rozmyslím s tím, že se to třeba ještě spraví a budu plně kojit. Jsem už ale z celé situace strašně unavená. Přeji, ať máte více štěstí a plné kojení se zdaří. Mám kamarádku, která byla v podobné situaci, a plně kojí. Takže podařit se určitě ještě může.

bubka22
5. led 2013

@lena82 hm, tak to mi je luto. .. Moja mala dnes zacala sat, no to prisavanie je tazke a mam pocit, ze ani nie dobre, a po chvili sania ci cuckania zaspava.
Dojcenie sa iste neda rovnocenne nahradit, no zase ked tak dlho bojujete s tym papanim, ani sa nevyspis ... A co tak na vecr UM a ostatny cas materske mliecko, dojcenie?

dajulik
7. led 2013

Ahoj holky, můžu se k vám přidat? 🙂 taky mám doma jedno nedonošeňátko, Nelinka se narodila 31+2 s váhou 1570g, teď má skoro 5kg, je to velká bojovnice, naštěstí mi stihli napíchat kortikoidy na vyvinutí plic, měla jsem preeklampsii a vzhledem k tomu, že ségře u druhýho dítěte preeklampsii gynekolog zanedbal a došlo to až do hellp syndromu, tak doktoři byli dost ostražití u nás, za což jsem teda ráda... zdravotně jsme relativně v pořádku, jen máme alergii na bílkovinu kravskýho mlíka, takže máme speciální umělý mlíčko, ale to je to nejmenší... jen nám teď na neurologii paní doktorka řekla, že má malá křivici (rachitida), na hlavičce má strašně měkký kosti, má tam dokonce takovou prohlubeň na jednom místě, takže máme zvýšenou dávku Vigantolu a v únoru jdeme na kontrolu, tak jsem zvědavá. Máte s tím některá zkušenosti?

lubiduch
7. led 2013

@bubka22
@lena82
Kocky zavolajte laktacnej poradkyni, nám veľmi s kojenim pomohla.
Môj syn sa sice nenarodil predčasne, skôr naopak, omylom sme ho prenasali,ale niektoré problemy predcasniatok a prenosenych deti su podobne. Syncek sa ani raz neprisal, zavolali sme si tetu poradkynu, dnes má pol roka a okrem prikrmov stale cucka moje mliecko 🙂

Držím palce všetkým maminam predcasne narodených deticiek!

bubka22
8. led 2013

@dajulik hm, krivica je teraz velmi zriedkava, mozno len v rozvojovych krajinach... nevraveli, ze by trebalo vysetrit metabolizmus vapnika? pricina moze byt niekde vo vnutri organizmu. Ved UM su obohatene vitaminmi aj kalciom, nie? Preco by potom vznikla krivica?

bubka22
8. led 2013

@lubiduch dakujem, zatial som poradkynu nekontaktovala, nakolko sa nam papanie krasne zlepsilo, u dcerky dokonca sleduje,, ze behom 3-4 dni jej rastu na tej chuduckej tvaricke aj licka 🙂 , tak dufam, ze to pojde aj nadalej takto dobre

mon76
10. led 2013

Ahojte mamicky,
som rada,ze som konecne nasla nejake forum,kde sa da poradit s mamickami nedonosenych deticiek. Nasa malicka sa narodila 29 tt a vazila 1050gr 37 cm. Bola strasne malicka. Teraz vazi 3350gr a 54 cm a ma tri mesiace, korigovany necely mesiac. Kojime sa a vobec nemala problem prejst s flasky (nemocnicnej) na bradavku. Sice spociatku nevladala,tak sme odsavali a davali z flasky ale teraz je to uz ok. Co sa spanku tyka ako pisali niektore maminky,tak nasa malicka spinka v noci niekedy aj sest hodin v kuse🙂 Cez den tiez spi takmer stale. Budi sa sice kazde dve hodky ale hlavne,ze v noci spinka🙂

renata9
11. led 2013

@mon76 ahoj,vitaj medzi nami..............mne sa tiež dcéra narodila skôr v 28tt,váha 1100g,teraz máme 1 rok,váhovo sme na tom slabšie,má len 6700g a ked tak pozerám na tvoj príspevok,tak maličká ti pekne priberá,mi ked sme mali 3 mesiace mala len 2200g,ale mi sme mali operáciu srdiečka,necvičíme ani vojtovku,komplikácie nemáme zatiaľ žiadne.............držím vám palce a maličká nech sa drží...........ak budeš mať nejaké otázky kľudne napíš,ahoj

aslhey27
11. led 2013

@mon76 ahoj moj maly sa presne narodil s takymi mierami ako tvoje babo 1050g a 37cm ale v 31tt dnes ma 6 mesiac a 2 tyzdne korigovane 4 mesiace zatial sme zdravy aj ked na neurologii nam nasli nalez ale vraj to nic neznamena ze sa to moze a nemusi prejavit tak verim eze sa neprejavy dnes mame 5250g a 61cm

mon76
11. led 2013

@aslhey27 Ahoj. Tak nalez na mozgu mame aj my a tiez nam hovoria,ze je to v oblasti,kt sa nemusime bat. Ale traz sme boli na ko u neurologicky a povedala mi,ze sa mam zmierit s tym,ze malicka bude mat DMO☹ vraj sama casom uvidim,ze sa nebude vyvijat normalne... Tak neviem☹ A tiez cvicime, naucila ma rehab sestra este v nemocnici,tak cvicime. Mne sa mala javi uplne v poriadku,dokonca aj Dr povedala,ze je upne v poriadku ale dodala,ze zatial...

mon76
11. led 2013

@renata9 Nemate nahodou skusenosti s ockovanim proti RSV? Nas to caka na konci januara a velmi sa toho bojim☹ Vraj sa ockuje vakcinami Sinagis... Mala dnes vazi 3480gr,tak som stastna,ze pribera. Je plne dojcena a mliecko fortifikujem. Som strasne rada,ze sa mam s kym poradit a podelit o starosti aj radosti. Dnes sme boli na ko na ocnom a dr nam odporucila konzilium u dalsej ocnej. Tak sa bojim,aby nas neposlali na operciu ociek... Absolutne netusim co vsetko ma s malickou caka...

aslhey27
11. led 2013

@mon76 to ma mrzi nam boli najdene nejake posthypoxicke zmeny 1 stupna ani etusim co to je doktorka mi nic nepovedala len ze sa nemusim bat ze to nieje noc vazne na internete som sice nieco nasla ale lentake veci ze ako sa prejavuje hypoxia ale zatial tuto diagnozu nema urcenu tak neviem vraj sa to moze a nemusi prejavit tak verim ze sa nic neprejavi .mali ste pri narodeni krvacanie do mozgu??? moj maly nemal vraj by taketo deti mali byt v poriadku ale ani to nieje zaruka vzdy mi hovoria vsetko sa ukaze casom zatial sa javy normalne aj ked vsetko robi torksu neskor ako by mal ale hlavne ze postupuje .drzte sa urcite to bude dobre ved ani lekari nevedia vsetko 😒

aslhey27
11. led 2013

@mon76 a este Sinagisu sa nemusis bat je to neskodna latka maly uz dostal 3 davky a nemal ziadne teploty ani nic aj som sa pytala doktorky ktora mu ho pichala tak vraj nema ziadne vedlajsie ucinky

dadkav
12. led 2013

@mon76 @ aslhey27 ahojte, my mame za sebou tiez druhu davku Synagisu a v pohodke ani žiadna reakcia, teplota a pod., takže neboj 🙂 taktiež máme bohužiaľ nález na mozgu a to krvácanie II-III. stupeň 😒 klop klop zatiaľ vyzeráme v poriadku, pohybovo je Saška síce trošku lenivšia, ale dr. sa vyjadrila, že to je skôr tým, že je trošku pevnejšia....už máme 10 kg a že nedonoseniatko

mon76
12. led 2013

@aslhey27 Ahoj, tak mali sme krvacanie do mozgu ale ja som sa to dozvedela vlastne az na kontrolnom sone. Vobec nic mi dovtedy nepovedali☹ Ale podla toho,co som si vyhladala na nete, tak to mohli sposobil lekari,nakolko som mala takmer dvojdnovy porod,kt vobec nepostupoval a nakoniec som musela malicku tlacit bez kontrakcii a vobec som sa neotvarala.. Ale mna hneva,ze jedna Dr sa vyjadri,ze je to nepodstatne zakrvacanie a druha povie,ze mam ratat s DMO☹ Dcerka ma teraz tri mesiaciky v po ko je vraj v uplnom poriadku. Pichali jej Cerebrolisin,tak verim,ze bude uplne v pohode. Dakujem za odpoved🙂

aslhey27
12. led 2013

@dadkav tak to ma krasnu vahu naozaj mi sme teraz dotiahli len 5kg vcera mal maly 5250kg mne osobne sa zda ze dost pomaly pribera ale doktorka tvdri ze nie ze pekne ale tak pribera tak 200g za tyzden zda s ami to malo nato kolko papka

aslhey27
12. led 2013

@mon76 moj maly krvacanie nemal tak mne je to tazko povedat hovorim len to co povedali mojej kamoske s ktorou som bola v nemocnici ze vacsina deti ma nejake nasledky ked malo krvacanie do mozgu ale nie je to na 100% takze nikde nieje napisane ze aj dieta ktore malo krvacanie nemoze byt uplne zdrave drzte sa prajem aby ste patrili k tym ktory su uplne zdravy

mon76
12. led 2013

@dadkav Ja verim,ze lekari nam vsetky tie hrozne veci hovoria preto,lebo nam musia povedat vsetky rizika,kt mozeme ocakavat. Ale nemusi to tak byt. Proste nam zostava len verit. Saska aj cvici,ci rehabilituje? Chodite aj na kontroly sona mozgu? My sme boli na dvoch a teraz ideme v marci ale len neurologicke. Bud rada,ze jej chuti papat,to je len dobre. Chore deti vraj zle papaju a celkovo neprospievaju. Dakujem za odpoved,upokojila si ma s tym ockovanim🙂

mon76
12. led 2013

@aslhey27 Niekde som citala,ze na den by mali priberat 10 az 50 gr... Ale neriesim to, pretoze kazde dietatko inak pribera. Pokial pribera,tak je dobre. Moja sa narodila 2.10. a vazila 1050gr. Vcera som ju vazila a vazi 3450gr,tak myslim,ze je to fajn a tesim sa s kazdeho gramu. Kojim samozrejme na poziadanie,niekedy aj kazdu hodinu🙂 Ale v noci ma odmeni a spinka styri a niekedy aj sest hodin v kuse.

aslhey27
12. led 2013

@mon76 mozno ze aj preto moj maly pomalsie pribera lebo on nebol nikdy kojeny nemozek kojit kvoli liekom ktore beriem co ma dost mrzi lebo viem ze z MM by priberal najlepsie