Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

rohacka
7. lis 2008

Tvarohacek - skus napisat na www.sinalgis.sk - do poradne, su strasne zlati a rychli.
Magda - blahozelam k babatku, nech Vam robi len radost. A vdaka za povzbudenie, ze to nemusi stale skoncit predcasne...
K vaku - dlho som vak vyuzivala, ale teraz ho Kubko uz velmi nechce, lebo sa mu v nom tazko chodi okolo postielky, ked sa rano zobudi alebo ked vecer nechce spat 🙂
Inac, mam novy album, je tam Kubko uz s okuliarmi - mozete pozriet.

deina
8. lis 2008

Predstavila som si, ako Kubko chodi okolo postielky vo vaku - to sa da? 😀 Zlaty je s tymi okuliarmi, aj sa mu hodia.

Musela som dnes bojovat s krpcom, aby zaspal. On si proste stal v postielke, suchal ocka a nic, len stal a ked som ho zlozila, tak spustil plac. Tak som ho stale ukladala, on stale vstaval a takto sme to robili skoro pol hodinu, ze kto vyhra - ja som vyhrala, uz spi. 😅

janina77
8. lis 2008

Deina, tak Domi bol v chodeni vo vaku expert. Vo vaku ci bez neho, lozil, chodil okolo postielky, staval sa, gulal sa v nom, proste akoby ho ani nemal. Keby ho stale neobzuval az tak, ze ho mozem potom zmykat, tak ja vak urcite pouzivam dalej...

elinka27
8. lis 2008

Kubo by vo vaku ani nezaspal, bo on neznasa byt prikryty ani paplonom, prikryvam ho az ked zaspi aj to veeeelmi opatrne,ale aj tak ho nachadzam zas a znova vylezeneho na paplone 😀

deina
9. lis 2008

Aj nas maly stale vylezie na paplon, tak sa rozvali (na chrbte), pozera na baldachyn, ze "heee eee".

gucz
9. lis 2008

čauko baby
dnes sme prežili prvý vážnejší pád ☹. Malá behala po byte, ja som bola v kuchyni a zrazu obrovský plač. Malá utekala, podkla sa a spadla nešťastne hlavou akurát na hranu dverí. Stráááášne plakala, tak som volala do nemocnice čo máme robiť, a oni že aby sme ihneď prišli. Tak sme leteli na traumatológiu (úrazové). Tam nás hneď zobrali, poslali nás na rentgen. Tam to bol boj udržať malú na stole bez pohybu (držali sme ju aj s MM), pritom hlavičku držať len za bradu. Chvalabohu nemá prasknutú lebku, akurát dve podliatiny medzi čelom a spánkom. Musíme ju do zajtra sledovať, a v noci ju budiť každé 2 - 3 hodiny, či sa po zobudení preberie, či nebude v bezvedomí. Takže po strašnom ráne nás čaká ešte aj strašná noc. Držte nám palčeky, aby to bolo v pohode

rohacka
9. lis 2008

Gucz - tak sa teda drzte, uz som to tiez raz robila, ze som budila priebezne, ci nie je v bezvedomi. Hrozne!
My sme inac znova chori. 2 tyzdne sme mali pokoj a teraz znova - teploty 38 - 39 stupnov a inac nic. Ziaden kasel, sople, nervozita - nechapem. Uz nam vysli 2 ocne zuby a deru sa spodne, tak neviem, ci je to z toho. My mame bezne zo zubov horucku, aj ked oficialne by mala byt len zvysena teplota. Dufam, ze to teda bude len to. Uz nech su tie zuby vonku.

deina
9. lis 2008

Gucz, drzte sa, dufam, ze Laura bude vporiadku.

Chuda Jakubko, aj jemu drzim palce, nech ma uz tie zubky vonku.

gucz
10. lis 2008

čauko tak sa hlásim, sme ok. Noc bola dobrá, kontrolovala som ju o desiatej, to som bola ešte hore, potom o jednej a štvrtej a o siedmej sme vstávali. Už aj to uderené jej odpuchlo (hrče splaskli), tak tam vidno len modriny, vyzerá omnoho lepšie. Už večer som vedela, že bude dobre, malá našla téglik s krémom na zadok, otvorila ho a pichla doň celú ruku 😀 , potom sa s tým krémom hrala ako s plastelínou a nakoniec si to poroztierala po všetkych vlasoch.... 😀 😀 😀 , a to stihla za pár sekúnd, kým som jej šla pre spací vak do spálne, takže som ju ešte pred spaním drhla vo vani od krému. Nuž čo výmyselnica. Hodím na dva dni aj foto...

rohacka boli to tie zúbky? už Jakubkovi dačo vyšlo? Moja má stále len 8, stoličky žiadne, ale poctivo si ďasná masíruje prstami, poprípade celou rukou a hodne slintá.

rohacka
10. lis 2008

Gucz - super, ze je to dobre. Fotka je super, ale dolu to asi z vlasov islo tazko.
My sme tiez mali celkom dobru noc, este do polnoci mal horucku, ale potom klesla a do rana to bolo uz diobre. Ale to som uz kombinovala paralen s ibuprofenom po 4 hodinach, lebo inac dole neslo. Cely den sme robili zabaly a utierali a premeriavali teplotu...Zubky zatial nevidno. Kubko ma 14 zubkov a kazdy jeden mame premakany - teplotami, soplami, hnackami a pod. Mali sme ist dnes na ortopediu kvoli hrudnicku, ale kvoli teplotam sme museli odlozit.

gucz
10. lis 2008

14 zúbkov..... 😕 to si neviem ani predstaviť.

magdatop
10. lis 2008

ahojte maminy.
Dakujem za gratulacie 🙂
Deina - drzim palce, uvidis ak mas dobreho lekara a bude Ta sledovat, vsetko dobre dopadne. Ja som v 31.tt mala strach, normalne aj sny... vtedy sa narodila totiz prva dcerka. Clovek to podvedome stale nosi v hlave. Ale treba sa sustredit na to, ze to bude dobre a mysliet pozitivne. Ja som nakoniec rodila cisarskym aj druhe. Lekar vravel, ze je uzka ta rana a nechcel to riskovat normalnym porodom. Moj lekar zasa hovoril, ze preco nie. Nakoniec to skoncilo aj tak sekciou. Hlavne, ze sme v poriadku.
Sylvar - ten strach tam bude stale. Ale musis verit, ze to bude dobre.
Drzim prsty vsetkym mamickam a drzte sa maminy. Tie nedonosene deti su niekedy potom sikovnejsie ako tie normalne narodene. Aj ked zaciatky su strasne, ale to Vam asi nemusim pisat.
Magda

deina
10. lis 2008

Gucz, tak to som rada, ze je Laura vporiadku. Ta fotka je perfektna. 😀

Som rada, ze aj Jakubkovi je trosku lepsie.

Musim sa trochu pochvalit - konecne krpec ide dopredu nielen pohybovo (v tom je riadne sidlo), uz vie, kde je svetlieko, ked sa ho opytam, hned sa pozera hore a hlada. Aj vo vytahu, aj doma. A okrem "ba ba baba" zacina hovorit aj cosi ine, ale to sa este neda identifikovat, nieco medzi "ť" a "ď".

Magda, kedy sa ti narodila malicka? V pase mas, ze si este tehotna. Aj ja som rodila cisarskym a pravdu povediac, teraz, ked prve bolo cs, chcela by som aj druhe tak. Trochu sa bojim, aby sa jazve nieco nestalo pocas kontrakcii a mam taky blby pocit z toho, ze by som mala mat jazvu aj na bruchu aj hore. 😝 Blbost, ja viem... 😅

elinka27
10. lis 2008

rohacka ako sa robia presne tie zabaly?Ja som to chcela vyskusat ked mal maly teploty ale som si netrufla bo to neviem.

deina ako si myslela,ze jazvy aj na bruchu aj hore?

gucz,tak to je dobre ze mala je ok 😉

magda a ako si prezivala to druhe tehu?nemyslim teraz co sa tyka strachu z predcasneho porodu,ale celkovo ake je to byt dalsi krat tehu,ked si predtym rodila sekciou?Zaujima ma ci ta rana neboli ked sa zvacsuje brusko,alebo ked babo do nej kope a pod.Ja mam totiz strach,ze by mi so zvacsujucim sa bruskom mohla rana povolit. 😖

andulka4
10. lis 2008

Dejno tak to je fajn že máte pokroky 🙂 U nás se říká jenom bababa.... Na světlo jsem ho neučila ale umíme už natáhnout ručky když řeknu hopapa, to ví že ho zvednu a taky otevře pusu když řeknu Ham.

Dívala jsem se na vaše fotky a mooooc vám to sluší 🙂 Miško je o hodně před náma....

Gudz ještě že to dobře dopadlo....s takových věcí mám hrůzu

deina
11. lis 2008

Andulka, aj nas dlho len bababa a teraz neustale nejake tetete (podla nasho tata je to tata, samozrejme 😅 ) s madarskym prizvukom. To asi preto, ze tam hore este nema zuby, ved ja inak pekne rozpravam... 😅 Ale dlho nechcel robit nic take ako ukazat na svetlo alebo urobit papa (to este doteraz nevie), zacal s tym len teraz, par dni ukazuje svetlo a vie urobit aj znak pre svetlo.

Elinka, myslela som, ze jazva na bruchu aj dole, pomylila som sa. 😒 Viem, blbost, ale mne je divne, byt sita aj na bruchu, aj dole (ako po nastrihu), jedno sitie by hadam aj stacilo (predpokladam, ze druhy cisarsky robia cez povodnu jazvu?). Magda, mas dve jazvy po cs alebo len jednu?

elinka27
11. lis 2008

deina ved to ja by som prirodzene uz rodit ani nesla,je to sice bolest tych prvych par tyzdnov po cisarskom,a hlavne teda vetdy ked prestane ucinkovat anestezia,ale neviem si predstavit to cakanie v tych bolestiach kym pojdem rodit a kym sa otvorim.Ja som sice prisla do porodnice ked uz mi odtiekla plodova voda a tie bolesti boli nenormalne,a behom hodiny som bola otvorena na 8cm, a keby nebol maly KP porodim normalne.Ale keby to malo trvat dlhsie asi zjancim 😀

rohacka
11. lis 2008

Elinka - najprv dam Paralen cipok, o pol hodinu zmeram teplotu a ked je stale nad 38.5, skusim najprv len utierat vodou - zobleciem mu vrch tela, zinku na ruku namocim do vlaznej, skor teplej vody a utieram mu hrudnicek, chrbatik, pod pazuskami a necham ho trochu zobleceneho, nech sa mu voda vypari. Vo vode mam cvrknute trochu octu - to som kdesi citala, ze skor stiahne horucku ako cista voda. Aj niekolkokrat ho takto natriem, necham ho hrat sa v tom lavore, aspon to lepsie znasa. Ked je este vyssia horucka, davam zabaly na hrudnicek - latkovu plienku poskladanu na dlhy pas - 2 x zlozenu - namocim do vlaznej vody a obtocim popod pazusku, cez hrudnicek a chrbatik. Navrch dam suchu plienku a navrch este suchu osusku a tak ho drzim na rukach kym sa ta mokra plienka neprehreje, do 5 minut cca. Potom znova namocim, obtocim - napr. 3 x. Potom zmeram teplotu. Musi klesnut pod 38.5, potom uz nezrazam. Ked ma velmi vysoku teplotu, nad 39 stupnov, zabaly davam hned po cipku - t.j. paralenovy alebo ibuprofenovy cipok alebo sirup, diazepam a hned aj zabal. Zabaly sa nesmu robit, ked ma dietatko studene ruky a nohy. Vtedy len lahucko obliect - do tricka alebo latkovej kosielky, tenke pancusky, prikryt len plachtou, casto vetrat. Mala som velky problem sa to naucit, furt mi to prislo strasne zlozite s tymi horuckami, ako davkovat lieky, ako casto, co s cim kombinovat, zabaly a tak - ale postupne som sa naucila, lebo Kubko ma takmer pri kazdom zube alebo viroze hrozne teploty par dni. Inac, dnes sme boli u lekarky, lebo vcera uz bolo cely den dobre, bez teploty, ale bol nervozny, tak sme mu pozreli do hrdla a mal tam take cervene bodky na podnebi a v hrdle, aj na telicku bol trochu vysypany. Mala som podozrenie na 6. chorobu alebo na herpeticku anginu, tak sme radsej sli. A naozaj - 6. choroba + herpesova faryngitida. Ale dostala som pochvalu, ze sme to super zvladli, uz sme nedostali ziadne lieky, ze uz teraz to samo prejde. Len vitaminky + probiotika mam davat dalej, co uz davam od soboty. Vraj bezne mamicky bezia na pohotovost, lebo dieta ma horucku, tam dostane antibiotika zbytocne a teplota po 2 - 3 dnoch zmizne aj sama. Stale vraj treba vyckat, co sa z tej horucky vykluje, lebo niekedy sa nevykluje nic...

elize
11. lis 2008

Ahojte maminky, dlho som tu nebola a ked budem mat viac casu, tak precitam aj vase prispevky.

S Maxikom sme sa vcera vratili z nemocnice. Boli sme tam kvoli alergickej reakcii na anibiotika (Augmentin), ktore bral pri zapale priedusiek. Par dni bol na infuziach a teraz je na kortikoidoch. Stale je cerveny a vyhadzany, ale to vraj potrva niekolko tyzdnov, kym sa telo uplne precisti. Teraz je na diete, aj tak mi okrem mlieka poriadne nechce nic zjest. Tusim sa vraciame k obdobiu zavadzania prikrmov 😅 Mame sa vyhybat drazdivej strave a penicilinu a ampicilinu do konca zivota.
V nemocnici vraveli, ze na tento druh antibiotika je najviac alergickych reakcii. Nechapem, preco ho lekari predpisuju. Len s nami tam bolo este jedno dievcatko. Zhodou okolnosti sme od rovnakej obvodnej.

Tak utekam, majte sa krasne a este sa ozvem ked precitam tie prispevky. Pa

deina
11. lis 2008

Chuda Maximko, ale som rada, ze mu je lepsie. Dufam, ze sa da rychlo doporiadku. 🙂

Rohacka, pozeram tie Rak topanky, vyzeraju dobre, ale to cislovanie je nejake divne - take, ake by som chcela, maju len cisla 11-14? 😕 Potrebujeme velkost 18. Nieco podobne som dnes videla v jednom obchode, ale tam pre zmenu mali len od cisla 20 hore. Tak som mu kupila aspon jedny sandalky, krasne a aj pevne su, ale toto by sa mi aj tak viac pacilo.

Elinka, ja som sice kontrakcie nezazila, hoci som prisla do nemocnice s odtecenou plodovou vodou (ale porod zastavili, neotvarala som sa). Snad by som ich prezila, len teraz uz po cs akosi nemam chut na prirodzeny porod, aj sa bojim, zeby ta rana robila problem a tak akosi celkovo sa po tom cs necitim na normalny porod, tazko vysvetlit, ze preco.

andulka4
11. lis 2008

Elize ach jo to je mi líto :( Doufám že budete brzo fit.

elinka27
11. lis 2008

elize drzte sa, aj my sme pri zapale priedusiek brali Augmentin,ale bolo to v pohode.Este raz drzte sa a to bude ok.

rohacka, dik som si to prekopirovala, a este sa chcem spytat, raz nam na pohotovosti dali Diazepan aj s aplikatorom do konecnika, ten sa ma dat pri febrilnych krcoch,myslela si ten Diazepan?

deina, veru ja som mala silne kontrakcie, a potom ked mi anesteziolog pichol lokalku, som myslela ze ho vybozkavam 😀 a ked prestala ucinkovat a tak som mala hrozne bolesti lebo ma bolela rana ale aj "spodok" bo som ku koncu mala strasne tlaky,ako hovorim,keby nebol KP stacilo raz zatlacit a bol by vonku 🙂 aspon tak hovoril lekar

ededik
11. lis 2008

Ahojte kočky, dnes nám oznámili, že Adelka pravdepodobne pôjde na operáciu očiek do Bratislavy, dosť sa jej to zhoršilo, zajtra spravia ešte kontrolné vyšetrenie...a podľa toho sa rozhodnú.
Aj Vaším bábätkám operovali laserom očká ???? Čo mám vlastne očakávať ??? 😒
Nemáte niektorá podobnú skúsenosť ?

fajn
11. lis 2008

Ahojky ededik. Já vás tady čtu a tak vím jak máš šikovnou holčičku.Já píšu sem tam do extrémních nedonošenců. Dianka byla dlouho na kyslíku a jí se začala odlupovat sítnice a měla ROP 3 stupně a 4 stupeň je slepota. Takže si dovedeš představit co vše se mi honilo hlavou,ale Dianka byla šikovná a je dosud tak ty operace zvládla. Byla jak na laesru tak na zamražování čili na kryu. Dělala jí to šikovná paní doktorka a zvládla to sice mi nedávala na to jedno očičko moc velkou naději. Pak jela ještě v inkubátoru do Brna k jiné paní doktorce a ta řekla že to jsou jenom jizvy po tom laesru. Dnes jsem sní byla na kontrole a máme už jenom 4 dioptrie na každym očku a brýle máme na jedno 3 a na druhy 1 dioptrii.
Ededik neboj ona to zvládne bude mít jeden den opuchlá očka ale to prý je dobře čím víc je to oteklé tím líp to znamená že se to povedlo. Tak držím pěsti a budu se modlit protože za Dianku jsem se modlila celou domu co byla v inkubátoru a prosila svého tatínka který už 10let nežije ať se tam nahoře přimluví a asi se to po
vedlo. 😀 TAk ještě jednou držte se nejste v tom samotné. 😉 😉 😉 😉 😀 😅 😵
Adélce posílám pusinku na dálku

hancas
11. lis 2008

ahojky maminky 🙂 já mám dvojčátka narozena o 6 týdnů dříve,porodní váhu měli 2500g,46cm a 2200 a 46cm,a to jsme zhubli v inkubátou na 1980g,v inkubátoru jsme byli 14 dní a po příjezdu z nemocnice jsme do našich 5 měsíců lítali po doktorech,rotože jsme stihli chytnout zápal plic.6 nemoc,rotaviry(leželi jsme v nemocnici s kapačkou v hlavě ☹ ).Chodíme na rehabilitace cvičit aby jsme zvládali vše co dítě má,nesrovnávám moje děti s ostatnimi,kteří jsou stejně staří,nemá to cenu každé dítě je jiné.Ted máme 10měsícu holčička už sedí,leze po 4,a už si i stoupá,chlapeček neleze po 4,nesedí,ale už taky stojí.Nevěsím hlavu a čekám a stále vidím pokroky den ode dne lepší.Maminky nevěste hlavu a nesrovnávejte svoje děti s dětmi ostatními.Věnujte jim dostatek času a hlavně lásku tu potřebují nejvíc.I donošené děti mohou být šikovné 🙂

deina
11. lis 2008

Hancas, tak to ste mali toho dost, tych chorob. ☹ Mas sikovne deticky, vidim, ze toho zvladaju dost. 🙂

Ededik, kedy pojde Adelka na operaciu? Budem na nu mysliet a drzat jej palce.

ededik
12. lis 2008

Ahojte kočky, dnes o jednej mám volať, či ju budú prevážať do tej Blavy, alebo nie...
Trocha sa nám to zkomplikuje, Tn bol predsa bližšie, ale zase určite je to nevyhnutnosť, aby potom v budúcnosti nemala nejaké väčšie problémy...Takžte držte palce...
Fajn, ďakujem ti moc, ja sa modlím neustále - aj včera bola za Adelku omša, pán farár tak pekne hovoril, že som sa nezdržala a plakala...

janina77
12. lis 2008

ededik, mojmu malemu operovali laserom oci v BA. Mal ROP III, a nastastie mu stacila jedna operacia, ale este 6 tyzdnov po nej tam ostal lezat. Ale to aj preto, lebo nas uz neposielali spat do rajonu a cakali sme na vahu, kym mozeme ist domov.
Ak mas mliecko, tak ta tam na oddelenie prijmu a mozes tam byt s nou.

rohacka
12. lis 2008

Deina - tie Rak prezuvky maju ine cislovanie. Ja som kupovala 20.5-ky - to su u nich14-ky a 21-ky - to su 15-ky.

denka28
12. lis 2008

ahojte, od 3sepzembra nam konecne uznali sinagis, takze buduci tyzden ideme na to... a neurologicka nam predpisala 30 injekcii cerebrolysinu... takze budeme straaasne dopychani... ☹