Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
4. srp 2009

deina myslím že to nevadí ak nechce mlieko, hlavne mu dávaj jogurty a tvrdý syr. A dostatok vody či nesladeného čaju.

Ja mám opačný problém, malá by pila len mlieko, dostáva ho ráno, pred obedným spánkom, dnes si aj poobede vypýtala a vypila pomaly tri deci a večer dostáva mliečnu kašu. Ona zasa v poslednej dobe nejak nemusí jogurty, ako zje ho, ale že by jej nejak extra chutil nemôžem povedať. Radšej si dá jablko, alebo nejaký keks (ale to jej nedávam často). Niekedy pri nej fakt neviem, čo jej mám dať jesť, na všetko mi povie že nechce.
Dnes mala mlieko (po šiestej ráno), potom chlebík vo vajíčku (nejak o ôsmej), potom nič nechcela, ale ukecala som ju na jogurt a to zjedla len polovicu. Pred spaním mala mliečko, po zobudení asi pol hodiny spapala ryžu so šťavou, potom si vypýtala mlieko a odvtedy nechcela nič. A ani nič nechce, tak dostane asi už len tú kašu pred spaním. Aj som ju prehovárala nech si dá dačo papať, ale najprv mi povie nie, a ak ju prehováram ďalej, tak začne plakať, že nechce. Keď mala rok, tak jedla omnoho viac ako je teraz. No ale ešte jej skúsim ponúknuť koláčik, akurát pečiem perník, tak dúfam, že si dá.

No a ešte som chcela, že po druhých narodeninách nastal riadny zlom v rozprávaní, rozpráva moc, opakuje všetko. Samozrejme to nieje ako keď rozpráva dospelý, ale snaží sa. Strašne je pritom zlatá. Dnes mi normálne prišla povedať, že si MM buchol nohu o jej hračku. Potom ju chytila a hovorí mu, že to je Laurina hračka, a že nono búchať 🙂 (Auine babo, nono bukat ňoa tato!!!)

andulka4
4. srp 2009

DEINUŠ a už jste byli na 18m prohlídce? Tam ti ho Dr neměřila? J e pěkná kravina že se děti měří v leže do 3let!!!!Davídka už měřila ve stoje v jeho bio roku a to měl 79cm. Pak zase v 15m to měl 83 a teď na 18m ho bude taky měřit ve stoje.Myslím že měříme tak cca 86cm

S mlíkem neporadím ale neřeš to a dávej mu co má rád....jogurty, jogurtové mlíko, atd

dvojka
4. srp 2009

vždyt říkám že se mi to nezdá,páč ve třech letech nás měřili ve stoje.
Jo a to proč se měří v leže mi odůvodnila tak,že do té doby se dítě nedokáže pořádně napřímit,takže mi to zas jako taková kravina nepřijde 🙂

deina
5. srp 2009

Andulka, u nas je posledna poradna v 15m, odvtedy sme neboli u doktorky - teda boli, ale nie v poradni. Nieco na tom moze byt, ze sa tak nenarovna ako starsie dieta... a v leze ho narovnat vieme, ktovie...

Tak dnes rano mi vypil 40ml mlieka. 😒 Nic moc, ale aspon nieco... zeby mu prestal nutrilon chutit? Mozno este skusim inu znacku, co na to povie, ale asponze mu chutia jogurty a vcera mu strasne chutila ryza v mlieku, otvaral pusu ako male vtacatko, co sa davno nestalo. 🙂 (lebo je dost priebercivy v jedle, ma uz svoje oblubene jedla a nove napr vobec nechce)

deina
5. srp 2009

Este jednu vec mam v hlave... chodim po 20tt kazde dva tyzdne do poradne kvoli predchadzajucemu porodu a teda, bohvieako ma to nebavi chodit tam tak casto. Chcela som lekarovi navrhnut, ci by to neslo trebars kazde 3 tyzdne, on ma vzdy kontroluje - krcok + robi kultivaciu, tak mi vysvetlil, ze ked mi odtiekla voda, musela to byt infekcia. To je take jasne? Ako to bolo u vas? Zda sa mi to prilis jednoduche, ze "len" infekcia, na druhej strane ma to celkom tesi, potom by na vine nebola moja imunita a toto sa da pekne odsledovat...

dvojka
5. srp 2009

deina-takže tys porodoila předčasně kvůli odtoku plodové vody?
U mě to bylo taky tak.Když jsem se v porodnici ptala co to způsobilo tak mi řekli že toho mohlo zapříčinit hodně faktorů.Infekce,stres,pohlavní styk,námaha...Ve finále mi pověděi at po tom nepátrám 😒
Takže když ti tvůj doktor řekl,že to byla infekce,tak to nemusí být až zase taková pravda,ale také může na to už nikdo nepřijde.
A ty časté kontroly?Na jednu stranu dobře že se tak stará,na druhou stranu je to fakt záhul chodit každý druhý týden do poradny.Zkus mu to navrhnout,že bys chodila každý tři týdny a uvidíš.

Ještě k tomu měření,já jsem to myslela tak,žýe vlastně tady u nás se měří v 18 měsících a to v leže a pak už doktorka měří až ve 3 letech a to ve stoje.Třeba to má každý doktor zařízený jinak.
Zkus změřit třeba svýho manžu,věřim tomu,že v leže bude měřit víc než ve stoje 🙂

deina
5. srp 2009

Hehe, to si neviem prestavit. 😀 Neviem, ako dlhy je ten nas meter, manzel ma 194cm. 😨 Ale za pokus to stoji. 😅

No ano, odtiekla mi voda a pricina sa v podstate nevie, lekar sa priklana k tomu, ze to bola infekcia, co mna celkom potesilo, kedze ina moznost by bolo moje autoimunitne ochorenie (a s tym si vela nepomozem, ale infekcii sa predchadzat da). Inak vyzera dost neoblomne, ze kazde dva tyzdne, to ho asi neukecam. A pritom zatial *klop klop* vsetko vporiadku, ziadne otvaranie (lenze ani vtedy som sa neotvara, prislo to tak zrazu, nemala som predtym problemy), ziadna infekcia. Ono zase je pravda, ze ja som na infekcie velmi nachylna, tak asi by sa patrilo vydrzat chodit tam kazde dva tyzdne... este tri mesiace.

dvojka
5. srp 2009

hm,tak to ti nezbyde opravdu nic jinýho než tam chodit a nechat doktora aby to hlídal.Je pravda kdyby z toho stěru něco zjistil,dalo by se předčasnýmu porodu zabránit 🙂

Manža je teda čahoun 😀 takže Míša bude taky pěkný topol

deina
5. srp 2009

Tusim aj Andulka ma doma dvoch takychto dlhanov. Uz sa tesim, ako ma prerastie, ked bude mat 11 rokov. 😀

dvojka
5. srp 2009

jo a ty si budeš muset vzít židličku abys ho mohla pohladit po hlavě 😀

lenavos
5. srp 2009

Ahoj holky,
zdravím Vás po odmlce 🙂 Včera jsme byli na prohlídce a prcek už má 2,7 kg (porodní váha 2120), doktorka byla v šoku 🙂
Co se týká lidí a jejich reakcí, tak mě teda nejvíc vytáčí tchýně, jak to pořád všechno zlehčuje - pro ni je to otázka pouze váhy, nechápe, že nás čeká ještě spousta vyšetření. Pořád jenom, on to všechno dožene a mně řekne, ať jsem ráda, že se nemusím tahat s břichem v těchle vedrech 😠 😠 Minule si to k nám naběhla i s neteří, která se vrátila před 2 dny s Egypta, a dala jí Danka pochovat. No vaří se ve mně krev, jenom když to všechno píšu. A to je pořád dokola, vymyslí nějakou krávovinu, tak ji vysvětlíme, že to ne, že je na to ještě malej, hlavně nedonošenej, ona uzná, že máme pravdu a druhý den už volá další krávovinu. Jako že třeba máme přijet na oběd (malý neměl ještě ani měsíc, venku 30ti stupňová vedra a my auto bez klimatizace, navíc u nich zase na návštěvě i neteř se synovcem 😠 No prostě mně teda už krajně točí...a to jsem to napsala slušně 😉 😀

Jinak jsem se Vás holčinky chtěla zeptat, jak to je s vývojem zraku, jestli je taky opožděný? Malý bude mít teď měsíc a pořád zkoumáme jestli už něco trošku vidí (ve čtvrtek jdem teda na kontrolu očního pozadí...), někdy se nám zdá, že očička otočí ve směru pohybu nějakého předmětu a někdy, jako by nic neviděl...
Jo a taky se mi poslední dobou zdá, že v době bdění, halvně když je rozrušený - při přebalování, když má hlad a hledá flašku atd., často zaklepe nožičkama, hlavně teda spíš levou - setkaly jste se s tím?

lenavos
5. srp 2009

Jo holky a co se týká příčin předčasného porodu, ptala jsem se na to tady a tohle je odpověď (ten popsaný případ nejsem já 🙂 jenom mi pan doktor na tomto případu taky odověděl)
http://www.porodnice.cz/predcasny-porod-zname-p...
Takže já jsem rozhodnutá v případě dalšího těhotenství chocit určitě do nějaké rizikové poradny, nejlépe k dr. Kouckýmu, kdyby mě vzal 😉 I když to teda nemáme zrovna kousek do Prahy...

deina
5. srp 2009

S tou nozickou som sa nestretla, on asi tak dava najavo, ze je hladny alebo nieco potrebuje, ked to robi len v urcitych momentoch. 🙂

S ockami chodime aj my stale na kontrolu, nabuduce tusim az o rok, zozaciatku to bolo castejsie (kazde 2-3 mesiace), lebo u nedonosenych deti tie ocka este nie su vyvinute, je potrebne ich sledovat. Ale vidiet vidia, uz v brusku vraj deti vnimaju svetlo (trosinku). Pokup mu vela farebnych hraciek, cervene, oranzove, proste kriklave farby, to nam radila ocna, aj take, ze zlte s ciernymi pasikmi a tie mu ukazuj, stimuluju vyvoj ociek.

No tu svokru nezavidim. 😒 Moja ma v tomto chape, kedze obaja jej synovia su predcasne narodeni - starsi tak ako Misko v 7.mesiaci a mladsi (moj manzel) v 8.mesiaci, takze vie, ze to nie je len o vahe. Aj ked vtedy sa tolko tie deti nekontrolovali ako teraz, vobec necvicili, neboli rizikove ambulancie a pod.

lenavos
5. srp 2009

No Deino, mně to s tou nožičkou připadá jako takový tik...prostě v jednom momentě několikrát rychle zaklepe nožkou...
Na kontrole u doktorky jsem na ní vysypala seznam dotazů a trochu mě uklidnila a teď zas ta noha... 😒

andulka4
5. srp 2009

Deinuš a napadlo vás někdy že to může být genetické když jsou manžel a jeho bratr předčasně????

dvojka
5. srp 2009

lenavos-s tou nožičkou nevim,malá klepala nohou jen když měla velkej ječák.Snad tě doktorka uklidní 🙂
tchýni pošli k šípku 😀 teda my to měli jen ze začátku,pořád chtěli jezdit na návštěvy a to neměla malá ještě ani 2500g.Jsem si pak připadala už jak u blbejch na půdě.
Na očním jsme nikdy nebyli 😕

deina
5. srp 2009

Andulka, mna to aj napadlo, ale genetika v tom nebude - svokra mala nejake problemy s maternicou, nieco s tvarom, moja maternica je vporiadku. Je to asi len nahoda v tomto pripade, ze jej synovia predcasne a moj tiez.

meleri
6. srp 2009

čau holky dneska sem viděla v parku 8 měsíční holčičku co už normálně stála a seděla...:( najednou mě to zas zamrzelo, jak by to bylo fajn, kdyby už seděl a měl ten bazének, nebo i v krosničce už by se mohl nosit na zádech..ach jo no kdy už to přijde..příští týden má 9 měsíců...
a to sem si řekla že to nebudu řešit...

dvojka
6. srp 2009

mel-nešil 😀 dej mu čas nebo nakazíš i mě 😀 ,vždyt i donošené děti si sedaj až mezi 8-10 měsícem 🙂

meleri
6. srp 2009

jo já vím...sem hrozná!! ☹ užmlčím! 🙂 ale všimla sem si že ta holčička měla teda nohy jako sloupy, kdežto náš malý má takové tenoučké oproti ní..

dvojka
6. srp 2009

až bude připravený stoupne si...Vim,že to je někdy těžký,ale fakt je na tom pozitivní že se dočkáš.
Nohy jako sloupy 😀 Naše první dcera měla nožky jako jehly a stoupla si v 9 měsících...Potřebují holt vytrénovat svalstvo.No a nejspíš si stoupne nejdřív na četyři a pak na nožky 🙂

meleri
6. srp 2009

jo fakt? já myslela že s tenkýma nožkama to nejde! 😀 holky jsou jakési šikovnější co...sakryš...ale já ho nenutím, neposazuju, nepřitahuju do sedu atd...a to mi všichni radí ať to dělám...musí na to přijít sám.

dvojka
6. srp 2009

jo jde,možná o něco hůř,ale na to bych nesázela.
Jí jeden čas s Anetkou cvičila podle knížky baby gymnastika,ale už jí to nebavilo a tak jsme toho nechaly.A ted to skutečně nechávám na ní.
Pokroky vidim,i když jde to všechno pomaleji než u první,ale co...Dočkám se.
Kluci jsou taky šikulky,ještě ti to jednou Sam natře,uvidíš 😉

deina
6. srp 2009

Meleri, ano, to obcas zamrzi, ale to je aj dost vynimocne, aby 8-mesacne dieta stalo a sedelo. Samozrejme, su take, kolegynina dcerka ako 7-mesacna uz chodila za rucicky, ako 9-mesacna chodila sama, taky drobcek a Misko sa vtedy len naucil stat. Ale vsetky deti na to skor ci neskor pridu a malinkemu bazen urcite nechyba, ved zatial nevie, co vsetko sa v takom bazene robit da. 😉 To len my si tak predstavujeme, ake by to bolo, keby uz vedel toto a tamto a ake by to bolo super.

elinka27
7. srp 2009

meleri neda sa mi nezapit do debaty, ja som mala taky detsky bazenik a maly v nom lezal na brusku, nedala som mu tam samozrejme vela vody,a on sa v nom len tak clapkal 😉 takze v sedeni problem nevidim, Kubko sa posadil az ked zacal stvornozkovat okolo 8-9mesiaca ale ako uz po 100ty krat opakujem kazde dieta je individualne, "vyckaj casu jak hus klasu" 😀

poola
7. srp 2009

ahojte holky,my jsme se taky narodili dřív-33+5 a ted máme bez týdne pul rok.Tak nějak ani nevím co by mělo mimčo v pul roce zvládat,já se po tom radši nepídím abych nebyla vystresovaná. My se ještě nepřetočíme na bříško,ale na bok už se nám docela daří.(jen hlava je při tom pořád v záklonu) Naordinovali nám taky vojtovku ,že se propínala do luku a přepadávala mi na bříšku na stranu.To cvičení docela šidíme,řve tak hrozně až je celá upocená a dáví se mi u toho.Je to hruza.
Jinak se berušce daří dobře,jiné problémy nemáme,je moc vnímavá a usměvavá.....až moc a na všechny.Tak by mě snad jen zajímalo,jestli už si uvědomuje ,že bych jí měla být nejbližší osobou a měla by už projevovat nějakou fixaci ke mně ,protože její projevy vuči všem jsou naprosto stejné... ☹ a to mě asi začíná mrzet a připadat divné ☹ Co myslíte,je to normální?

deina
8. srp 2009

Poola, nestrachuj sa, je to normalne. Uvidis, ze o take dva tri mesiace sa to zmeni, vtedy si zacne vsetko este viac uvedomovat a bude sa bat cudzich ludi. Bude chciet byt len s tebou alebo s tatinom. 😉

Chudatko, ale ked sa tak strasne trapi pri Vojtovke, to vam nemozu dat nejake ine cvicenie? ☹

rohacka
8. srp 2009

Poola - k fixacii na teba - neviem. Ale k vojtovke - kamoska bola nedavno v Olomouci na skoleni k Vojtovke a vraj tam hovorili o tom, ze najnovsie sa propaguje, ze dieta by nemalo sialene plakat - lebo mozog sa zablokuje a nic z toho, co chceme vojtovkou dosiahnut, sa nedosiahne. U nas trochu pomohlo proti placu-
- cumlik v ustach (doteraz si pyta cumlik, ked poviem, ze ideme cvicit)
- cely cas som mu spievala, rozpravala recnovanky, naklonila som sa nad neho - proste skusala odputat pozornost, hovorila som mu, ze musi pekne cvicit, aby potom pekne chodil a proste hocico...

wsmoulinkaa
8. srp 2009

ahoj holky...

musím vás pak dočíst, ale nevím proč se malá ještě nesměje a nevejská????? mám to teda brát že ji je jakoby měsíc a ne dva?? někdo řekne že se to tak bere, někdo že ne-tak fakt nevím!!

narodili jsme se 35+5tt

hlavičku zvedá už pěkně 😉

rohacka
8. srp 2009

Wsmoulinkaa - jednoznacne treba odratavat. Niekto tvrdi, ze az do 3 rokov. Ale vy ste 36. tyzden, tak to uz nie je az take hrozne.

Inac, ja sa znova na tyzden lucim, ideme zajtra na dovolenku na Oravu - do horarne, bez elektriny. Sviecky sa daju zvladnut, ale chladnicka mi veru chyba.... Ale prezili sme minuly rok, tak prezijeme aj teraz. A detom sa to paci.... Nadherne prostredie a dobry vzduch... Tak sa zatial majte 🙂