Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
21. lis 2009

no u nás to taky není až tak moc jako u toho 13ti letého chlapce na fotografii ale přesto to máme....mají to všichni hypotonici a nejsou výjimkou i zdravé děti

rohacka
21. lis 2009

Andulka - tak ta fotka je fakt brutal, dufam, ze takto nebudeme vyzerat po istom case 😔 . Mne sa nezda, ze to maju vsetci hypotonici, ale niektori urcite.

andulka4
21. lis 2009

Rohačka věř mi mají to všichni
a nejen hypotonici.....může za to hypermobilita kloubů a špatné držení těla což souvisí s tím že ty děti mají slabší svaly

kostra není tak dobře držena atd atd atd

teddyna
21. lis 2009

dobrý večer všem. máte pravdu,je to náročné hlavně na psychiku. hormony hrajou. ale dneska byl Vojtíšek moc šikovný-otevřel pusinku,přisál se,ale netahal.sestřička říkala,že až bude "těžší" -až tak kolem 1700 začínají ty děti tahat. včra měl Vojtík 1540g,takže od minulého dne přibral 30g.tak snad to půjde takhle dál.i když,teď má zatím sondičku,takže je to v pohodě. až bude pít sám,bude to asi horší - aby přibíral jak má. nechci ho přikrmovat z flašky,dokud mlíčko mám. dneska tam byla super sestřička-vše vysvětlila,ukázala.tak jsem se přestala bát na Vojtíška šáhnout. přebalila jsem si ho dvakrát,nosila bez peřinky. akorát to přikládání k prsu mi zatím nejde. zatím jsme to zkoušeli dneska potřetí.snad se to taky naučím. mám si zítra přinést kojící kloboučky,že si to ty nedonošeňátka lépe takhle zafixují. tak zkusíme zítra s kloboučkem a uvidíme.

argousek
21. lis 2009

rohacka Adámek má taky tyhle valgózní paty, teda teď už to má mnohem lepší, dost mu pomohly lázně a cvičíme takové reflexní body podle neurochirurga Živného. Ortoped mi řekl, že se to srovná časem, jak se mu posílí svaly kolem kotníků. 😉 Nevěš hlavu, to bude oki 😉

irasek
21. lis 2009

teddyna- vítej 🙂 . Ze začátku je to fakt na psychiku, já byla zralá se oběsit ☹ Ale vše dopadne dobře a za chvíli už se budete navzájem užívat. Kloboučky nám hodně v kojení pomohly, určitě si je pořiď. Mrkla jsem na fotku a už teď je Vojtíšek fešák 🙂

Plochý nohy nás doufám minou. Já sama mám plošiny, tak to nikomu nepřeji.
Dneska za mnou Páťa přišel s nočníkem v ruce a řikal fuj, tak jsem ho tam posadila a fakt tam udělal bobek, tak první velký úspěch z jeho strany 😉 Uvidíme, co bude dál

deina
22. lis 2009

17tt, ako pekne ti to nabieha, Argousek. 🙂

Misko tiez nema ploche nohy, hoci hypotonicky bol, neviem, ci sa este mozu "spostit" alebo uz ich ma dost pevne... ale zase on mal tu hypotoniu skor na chrbatiku, ten sme museli vela posilovat.

Nuz a u nas s Matkom asi nic nemoze byt jednoduche. Ma zabku v puse, doktorka nam na to dala nizoral, ale nezabera, ma to horsie a obavam sa, ze mu to preslo do hrdla, zvykne ho napnut a chuda, jeho to aj ocividne boli (co by som si nebola myslela, ze toto moze aj boliet), pyta si kazdu chvilku jest, ale nezje takmer nic. 😒 Zajtra budeme musiet este raz k doktorke, nech ho kukne, ale ze existuje aj nejaka vodicka na toto?

Irasek, super. 😅 Mne Misko stale robi nad nocnikom mostik, takze nic... ale ze sa s tym ani nema zacinat, ked do rodiny pribudol surodenec, vtedy ho vraj nema zmysel. Tak pockame par tyzdnov a potom skusime, lebo konecne sa mi zda, ze si zacina viac uvedomovat mnohe.

gucz
22. lis 2009

ahojte

deina, chúďa Maťko, musí ho to bolieť. Tá vodička je tuším genciánka, taká fialová vodička, s tým sa vytrie pusina. Skús vybehnúť do lekárne, určite Ti ju predajú. Laurinke to dávali v pôrodnici asi 2x a pomohlo to hneď.

No a k tým plochým nôžkam, Laurika nemá ploché nožičky a tiež mala hypotóniu, i keď slabšiu. Neurológ povedal, že sme to vycvičili, že má tonus v norme.

andulka4
22. lis 2009

Gudz juuu ty už jsi 31tt 😀 To už jsme byli na světě 🙂

andulka4
22. lis 2009

plochá noha....dítě do 3let nemůže mít plochou nohu, nožka se vyvýjí a má tukové polštáře takže vypadá jako by byla plochá....to tak mají všichni

hypotonie nejde vycvičit....je na celý život, akorát někdo to dokáže vycvičit lépe a někdo hůře. Taky máme svalový tonus v normě, přesto je oproti jiným dětem o trochu měkkčí....ale to je šumák 😀 Každý to má jinak a jinde. D to má jen na zádech, jenže ty drží celé tělo proto našlapuje špatně.

marcelapetrikova
22. lis 2009

ahoj holky omlouvám se že sem lezu ale sestraq porodila holčičku v 35 tt a měla 2170 g a 42 cm ale za dva dny spadla na 1870 g a nechce moc jist teda hlavně chytit prso myslíte že by bylo lepší kdyby používala kloboučky na kojení?a s jakou váhou pouští tak malé miminka z porodnice?a ma ji nutit jidlo?

rohacka
22. lis 2009

Agrousek - ohladom Dr. Zivneho som ti napisala IP, uz som si ho davno nasla, ale neodpovedaju, ci robia nieco aj na SK

Deina - skus mu urobit taky babsky recept - sodu bikarbonu s praskovym cukrom a trochou prevarenej vody zmiesat a vytierat vatovou tycinkou. Urcite neposkodis a pomoct mozes. Nezabudni na to, aby si si umyvala bradavky tiez vodou so sodou bikarbonou, aby Ti to nepreslo do bradaviek, lebo bude zle.... Samozrejme, kym to Matko ma v puse. Nasa lekarka nam dala Diflucan prasok na to, za 2 dni bolo dobre. Gencianka sa vseobecne odporuca tiez, ale niekto tvrdi, ze je vraj karcinogenna.... Neviem, mozno je to len poplasna sprava...

Marcela - len nech sa sestra nestresuje, ze nechce jest, taketo babatka byvaju velmi spave a nedostatocne silne, aby pili mliecko dostatocne. Kazdym dnom to bude lepsie, uvidis. Klobucik je velmi kontroverzna vec. Ano, moze pomoct babatku lepsie si chytit prsnik, je predsa dlhsi ako bradavka. Ale na druhej strane, klobucik moze urobit aj vela sarapaty - dieta potom odmieta prsnik bez klobucika, vytiahne len mlieko, ktore je blizko pri bradavke a dostatocne nestimuluje tvorbu dalsieho mlieka, treba ho vyvarat, nosit vsade so sebou. Ak uz, tak maximalne na tyzden, aj to potom postupne z neho ustrihavat, postupne po milimetroch, az kym nezostane z neho len kruzok okolo bradavky. Klobucik je skor vhodny pre mamky, co maju dovnutra vpadnute bradavky, kym ich dieta dostatocne nevytiahne a na prekonanie bolesti pre prasknutej bradavke. Ale opat len na nevyhnutne dlhy cas. K hmotnosti - nas pustali, ked mal drobec 2240g (asi tyzden pred predpokladanym terminom porodu). A k nuteniu do jedla - hmmm, tazka otazka - ale asi ano, inac nepriberie 😉

marcelapetrikova
22. lis 2009

rohacka moc děkuju za odpoved s tím nucením do jídla jsme to myslela takjestli ji budit a jak často třeba co 2 hodky?

rohacka
22. lis 2009

Marcela - no ja si myslim, ze treba budit, tieto deturence su spave ze az.... Zvlast preto, ze babatko dost vela schudlo (300 g je dost vela). Ale to jej snad upresnia v nemocnici, co a ako.

irasek
22. lis 2009

marcela- my kloboučky používaly, moc nám pomohly. Používala jsem je cca měsíc, pak nám Páťa zesílil a naštěstí jsme bez problémů od nich ustoupily. Jinak domů jsme šly s váhou 2070g a bylo to přesně 3 týdny před termínem porodu 🙂

Jak jsme se tu bavili o natáčení, tak u nás to probíhá asi takto:

https://www.youtube.com/watch?v=TxuyLP_kXn8
andulka4
22. lis 2009

Nám kloboučky nevyhovovali začala jsem kojit až po 6ti týdnech odstříkávání. Z nemocnice nás pustili ve 34tt po 3týdnech s váhou 2245g.....přesně tedy 6týdnů před porodem

irasek
22. lis 2009

U nás v porodnici se nepouštělo dřív, jak v 36tt. To byla jedna z více "podmínek". Nejdůležitější ale určitě bylo prospívání miminka a jeho celkový zdravotní stav.

Kamarádka, co rodila asi před devíti lety(v 34tt), tak ta musela splnit váhu 2,5kg. Co je boom dětí, tak mě přijde, že pouštějí dřív a dřív 😒

Deina- moc moc Ti přeji, ať už je u Vás vše v pořádku, zasloužíš si to.

deina
23. lis 2009

Irasek, podareny je. 😅 U nas je to fotenie a kamerovanie podobne.

Malinky nam v noci zase nespal, trapil sa (ta zabka v puse ho nejako boli 😒 ). Som zvedava, kedy sa toto vsetko zlepsi. Inak sa mu dari dobre, pekne pribera, aj ked teraz menej papa a je velmi silny (aspon v porovnani s Miskom), pekne dviha hlavicku a ked ho vezmem na ruky, je uplne iny ako bol Misko, taky pevnejsi. Ked ste sa bavili o hypotonii, tento clanok som nasla: http://www.radost.sk/tiptyzdna.php?show=more&ac... 😉 To sa priblizne zhoduje s tym, co vravela aj nasa neurologicka.

Ach jaj, zase mi placka, tak idem...

marcelapetrikova
23. lis 2009

holky děkuju moc za tipy sestře vše řeknu
včera jí malá spapala 10 ml mléka tak ji chválili že je malá šikulka jenže ona do sebe dostane jen tech 10 ml a to je u prsa hodinu je strašně moc unavená furt jen mnauká a spinká
a nemužu si pomoct ale váhou mi malá připadá tak na 33 tt a ne skoro 36 nevím
obdivuju vás že jste to všechno tak zvládly jste šikulky já bych se snad i bála takve miminko rozbalit
ona má tak strašně malinkou hlavičku a nožičky je jako panenka ještě vedle toho mého 9 kilového buřtíka 😀

maatkka
23. lis 2009

marcela podla mna ta vaha je celkom fajn aj ked malicka naozaj dost schudla... ja som bola v nemocke s dvoma babamy ktorym sa mimca narodili v 34. tt. a obe mali 2 kg...
nasa Liluska bola hypotroficka (na ten tyzden v ktorom sa narodila mala nizsku vahu kvoli preeklampsii) a mala v 30. tt. len 1020 g - najmenej 910 g
u nas pustali domov (ako asi vsade) hlavne podla zdravotneho stavu komplikacii a toho ako rychlo sa mimi naucilo sat (muselo aspon 2-3 dni za sebou vypit vsetky svoje davky mliecka) takze to bolo rozne niektore isli domov velmi rychlo aj s nizsou vahou a v skorsom tyzdni a my napr. sme boli v nemocnici skoro az do terminu porodu a do vahy skoro 2800 g!!! lebo Julinka nedokazala sat z prsnika ani z flase a musela byt krmena sondou do zaludka (ale my sme boli skor vynimocny pripad).
to ze je malicka unavena je normalne (este si mala vegetit v brusku 🙂 ) a ak ma este napr. zltacku... ono sa to zlepsi ked zosilnie. nam klobuciky nepomohli - ale nam nepomahalo fakt nic takze nakoniec bola aj sestricka ktora je proti krmeniu z flasky rada ze sa aspon na tu flasu naucila lebo neviem dokedy by sme tam boli kedze sa nenaucila sat nikdy...
a budit nam zo zaciatku kazali ucite lebo ona sa nebudila na hlad skoro vobec ani cez den. v noci sme prestali budit kazde 3 hodiny az ked sa budila pravidelne cez den...
odkaz sestre ze im drzime palce nech su ryyychlo spolu doma a ze 35. tt. je aj tak kraaasny 😉
teddyna to iste prajem aj tebe... nech je to zle uz za vami a nech sa uz len vytesujete z Vojtiska doma 🙂
deina drzim palce nech je lepsie aj tak ste straaasne sikovni 😀

deina
23. lis 2009

Jooj, tak Matkovi ta zabka uz ustupuje, kukla som mu doobeda do pusy a je to ovela, ovela lepsie. 😅 A teraz spokojne spinka (pre zmenu Misulo nespi).

irasek
23. lis 2009

Deina- tak sláva 😀 , že už je lépe. Hlavně, ať to tak zůstane. Jak tak na to koukám, tak toho moc nenaspíš...

Maatkka- Páťa byl taky hypotrofický kvůli preeklampsii ☹ a podle těch doktorských tabulek a percentilů je pořád na dolní hranici.
Jinak přesně jak píšeš, 35tt už je relativně v pohodě (i když 40tt to není), takže Marcelo, za chvíli jsou doma...

marcelapetrikova
23. lis 2009

holky děkuju moc za vaše rady, moc si toho cením ,máte určitě svá trápení ale přesto mi ochotně poradíte jste zlatíčka 😵 😵 😵 jinak už teda bobeček dostala i žloutenku zatím teda slabou tak snad budou ok 😵

deina
23. lis 2009

Irasek, uz som si nejako zvykla. 🙂 Nechcem to zakriknut, ale momentalne mam opat doma spokojne babetko, aj mlieka mam odrazu nejako dost (som si povedala, ze sa s tym nebudem stresovat, budem odsavat ako sa da, nie za kazdu cenu a tak podobne a aha ho...), takze klop klop. 🙂 Idem este koselu vyzehlit manzelovi do prace, kym mi spinka.

irasek
23. lis 2009

Marcela- žloutenku mívají z nedonošenosti... Už jsem to tu kdysi psala, my jí měli též a byl žlutý ještě snad tři měsíce od porodu. Ale i z toho se dostanou 🙂

deina- kdyby se tak člověk mohl natáhnout, když dětičky spinkají...a ne ještě žehlit, vařit, uklízet ☹

deina
23. lis 2009

No jo. 😒 Ale cez den sa natiahnut zvyknem, ak obaja spia, na obed. Vtedy sa mi chce. Ale napr teraz som nejaka vyspata, ani sa mi nechce do postele, tak cakam, kym sa Matej zobudi, dam mu jest a az potom si lahneme. Uz sa dost mrvi, tak hadam zachvilku...

baba77
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
marcelapetrikova
24. lis 2009

holky tak zitra jdou domů malá přibrala na 2020 gramů je zdravá a žloutenka se nerozjela 😵 😵 😵

mia81
24. lis 2009

marcelka tak to mas vynikajuce spravy mala je sikulka gratulujem. 🙂

deina
25. lis 2009

Marcelka, to je super. 🙂 🙂