Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

tamia
11. bře 2008

janina,

tak sme na tom podobne, moja je v 25.tt váha 490g, 30cm. a tvoj?

teraz má rok aj 3 mesiace nekorigovaného veku.

kili
11. bře 2008

ja sa do Harmonii chystám kôli tomu cvičeniu, odporučila mi ju sestra, ale zatiaľ to odložím, lebo od budúcej stredy ide Adamko na kramáre, tak to už nebudem začínať.

janina77
11. bře 2008

My sme boli trosku vacsi 🙂, 800g, 35 cm. Podla pasu vidis ze ma 7 a pol mesiaca nekorigovane.
A tvoja ma tiez hypertonus? A uz sa stavia na nozky?

tamia
11. bře 2008

lululu, kili
pýtali ste s atie žinenky? ako ste dopadli?

tamia
11. bře 2008

janina,

ano má, neurologička hovorí, že je to zlepšené. Ano stavia sa na nožičky, ale dosť špičkuje a veľa sa opiera o nábytok, takže pevne nestojí, je len veľmi dúfam, že to bude dobré, už som sme si vytrpeli dosť.

Mali ste aj nejaké komplikácie? Prečo si tak skoro rodila?

kili
11. bře 2008

tamia, a tvoja už lozí?

tamia
11. bře 2008

už ano ale tvralo to dlho kým začala, už stojíme na nohách..... písala som v predošlom príspevku janine.

janina77
11. bře 2008

tamia - IP

susika
11. bře 2008

elinka-u nás sa toho korigovaného veku drží len neurologička.a tá hovorí, ž malá je OK, podla toho veku.inak naša dokina chce všekto stihnúť v ten "momentálny" mesiac.

susika
11. bře 2008

janina-my máme tiež skrížený. ale máme pravá ruka, ľavá noha.ale ono sa to mení, podla toho v akej je malá nálade.dnes pri cvičení naboku-to otáčanie, nie a nie otvoriť tú pravú ruku. ona to skor robí opačne. ked má otvárať, tak zatvára.inak ich má celkom volné. bojím sa, či to nerobí skor zlotu ako dobrotu.

a stále som nezistila, prečo sa mi vlastne prestla pretáčať.začala som ju včera a dnes zasa motivovať a začína sa zasa rozbiehať. a dnes sa sa snažila sama liezť. zadok vypučila, jedna noha pokrčená pod sebou, druhú mala niekde v čudu a taká smiešna poloha 🙂

susika
11. bře 2008

tamia, kedy sa ti malá začala stavať?moja sa tiež občas postaví na špičky-jasné, že nie sama. a niekedy úplne super na celé nožky

rohacka
12. bře 2008

Ahojte, susika - pozeram, ze mate rovnaky problem, ako sme mali my - zabudnutie pretacania. Kubko to zabudol na 2 mesiace, to bolo hrozne. Nakoniec som ho nalakala na novu hracku, ktora sa mu veeeeelmi pacila a manzel ho presvedcil na kukuricne chrumky. Tak sme to nakoniec zvladli.
My mame za sebou neurologicku kontrolu. Tak mame zas 2 mesiace pokoj. Boli sme tam takmer 2 hodiny. Doktorka je pedant, urobila mu aj USG aj EEG / na tom bol prvykrat. Vraj dieta sa nema pri EEG velmi hybat... ha,ha. Ked mu dala na hlavu tu ciapocku a stipce do usi 🙂 , tak so sebou mykal, skoro jej to znicil. Nastastie som ho zacala kojit a zaspal!!!!! Ani som neverila, ze to tak dobre dopadne, natocili mu 17 minut uplne v pohode. A este lepsie je, ze je to v poriadku, na USG mame tiez zmensenu nasu rozsirenu komorku z 8 mm na 6.9 mm, vertikalizacia sice stale na 2 - 3. trimenon, ale ostatne na 3. - 4. trimenon. A dolezite je, ze je mentalne uplne v poriadku, len telesne zaostava. Tak to sa dufam spravi cvicenim.
Inac, konecne sa Kubkovi zacina pacit na brusku. Asi tyzden totiz robi kruhy dokolecka dokola, ked je na brusku, to je super, konecne tzv. plazova poloha. Snazi sa aj lozit, ale len tak, ze sa odraza od mojej ruky. Zajtra ideme na reh. kontrolu, to som zvedava. Ale znova mame nadchu, uz asi 7 . x v zivote, tak si to zas uzijeme. Este ze mame baterkovu odsavacku, to je super vynalez - vysavac vo vrecku. Ja totiz nemam silu na odsavanie ustami beznou odsavackou 😒

elinka27
12. bře 2008

rohacka ked sa mozem spytat na tu odsavacku, to je aka ta baterkova?ja mam tu klasicku co sa odsava ustami a potom do vysavaca.A ked niekam ideme tak je mi nanic ta k vysavacu, a tou ustou to vobec nevysaje.

susika, no nasa sa drzi korigovaneho, tak neviem fakt uz komu verit.Inak maly uz sa mi budi v noci aj 2-3x a to doteraz byvalo len 1x, a pyta jest.A aj cez den uz si pyta o jednu davku navyse, tak podla veku by uz od ukonceneho 4 mesiaca mohol prikrmy,ale ked to budeme musiet podla korigovaneho tak neviem. 😒

tamia
12. bře 2008

susika,

začala tak asi ked mala 11 mes. až rok od narodenia. neodporúčam veľmi malú ťahať hore do stoja lebo ešte nemá dobre vyvynute svalíky.

tamia
12. bře 2008

roháčka ahoj,
napíš, prosím podrobný postup ako odsávať tou baterkovou, lebo aj mi ju máme a ja to neviem, malej to vôbec nevytiahne ani toľko čo by som vytiahla takou tou obyčajnou. Máte living lab?

elinka,
príkrmy odporúčam podľ+a korigovaného veku lebo tráviaca sústava ešte nie pripravená - zrelá prijímať inú potravu. Takto nám to vysvetluje aj naša gastroenterologička.

elinka27
12. bře 2008

tamnia, to znamena ze ked sme o 1,5 mesiaca skor narodeny tak ked podla veku je mozne davat uz od ukonceneho 4.mesiaca my mozeme az od 5,5 mesiaca 😉 no co uz nejak to prezijeme 😀 len maly je uz viac hladny akosi mu to mliecko uz nestaci,ale tak neva bude asi papat radsej castejsie.

tamia
12. bře 2008

..... ano tak ako si napíslaa v 5,5m. koľko ml mliečka spapa za jeden deň? aké dávaš?

ale zase tieto názory sa veľmi líšia. Jeden lekár povie že od narod. a druhý že ptreba pripočítať obdobie o ktoré je skor narod.
mne hovorila ggastroe. tak ako som písla vyššie. a príde mi to aj logické. lebo vlastne kým iní deti rastú v brušku naše rástli v inkub.

susika
12. bře 2008

raohačka, ja som ju už zasa pocvičila s tým otáčaním. už niekedy ide zasa aj sama od seba, ale niekedy sa na mna začne dívať, akože, čo to tá zasa odo mna chce.aha, ja sa mám otočiť, tak sa otočí.Aj my sme už boli na EEG.malá sa mrvila a vrtela, nevedela som, ako ju zabaviť. potom sme jej dali papať a chvílku vydržala.potom sme jej tam šermovali hračkou.dopadlo to dobre a vyzerala super v tej čapici🙂)ako ježko🙂)neviem čo je USG, ale na tom sme neboli. tiež je mentálne v poriadku, už len tie svalíky trochu pocvičiť.jasné, že sa to cvičením spraví.ja tomu verím🙂)

tamia, keby sme my začali podla korigovaného veku, tak to by bolo na konci 8 mesiaca. aj to dokina už chcela od 6.mesaica, ale nič povriadne nepovedala ,tak som jej nedávala.stačilo jej mlieko aj ked pribrala hrozne málo.a teraz som sa urobila na 7.mesačšnej kontrole blbá, akože som nevedela, a kázala prikrmovať.a mám z toho dilemu, lebo malá mi iné ako mlieko nechce.a dokina kázala od konca 8 mesiaca lepok. to som tu už tiež niekde spomínala, lebo vraj nie je dobré začať neskoro-alergia na lepok.ale ako je to s nedonosenými detičkami, to netuším. našťastie ideme na konci mesiaca na rizikovú, tak sa jej tam spýtam. tá isto povie, že žiadna panika.tak to je asi prvýkrát čo sa tam teším. aj ked Oblúková je priama a vždy ma zvozí, ale kašlať na to.to prežijem,ako by mi malá mala mať problémy na celý život

elinka27
12. bře 2008

ja tiez niekedy rozmyslam nad tym ci pediatricka ma vobec predstavu ako sa riesia nedonosene deti.

Tamia
Inak moj maly bol v inkubatore len 3 dni, tak tam sa asi uz moc nevyvijal dobieha si to teraz 😀
Davam Nutrilon HA a spapa 160ml 6x aj s nocou,ale on je velky jedak aj muz bol taky.

Ja sa asi tiez na to opytam ked budeme na rizikovej poradni, tam snad lekarka lepsie bude vediet ako s tymito detiskami 😉

susika
12. bře 2008

ved práve.sa mi zdá, že praktickí lekári chcú ísť všetko tak, ako u normálnych detí, aby náhodou na niečo nezabudli, ked by mali rozmýšlať kedy,, čo urobili.

rohačka-aj moja sa tak zlato kruti, ale už to konečne vyzerá ako plazenie, i ked je to dokoliečka.ale aj tak jej to najlepšie ide dozadu. a ineak asi vás chce všetky pozdraviť, mi tu búcha do klávesnice a nedovolí písať 😀

elinka27
12. bře 2008

no my sme sa dnes uz druhy krat pokakali 😀 konecne mu dali pokoj s tym zelezom 🙂

tamia
12. bře 2008

ahoj,

moja malá je narodená o tri mesiace skor a z príkrmami som začala až ked mala 8 mesiacov na odporúčanie gastroenter. a lekárky v rizikovej poradni. Ja osm už chcela prikrmovať skor a povedali mi, že je to zbytočné, aby som jej nezaťažovala tráviacu sústavu. Takýto bol postup "mojich" lekárov. A vobec nelutujem, že som začala neskor nič som nezmeškala. Lepok sme začali cca v 11 mesiacoch. Všetko korigovaného veku.

elinka,
tak malý spapá naozaj dosť. ešte som počula info, že ak bábo vypije viac ako 1 liter mliečka denne je vhodné začať s prikrmami, tak neviem. Najistejšie bude ked vám poradia vaši lekári, len prosím vás nie detský pediatri lebo oni nemajú ani šajnu o nedonosených deťoch a to už vobec nehovoriac o extrémne nedonosených...

janina77
12. bře 2008

tamia, ale pri tom prikrmovani musis brat do uvahy aj to, ci dieta malo problemy s travenim alebo nie.
Nas maly od 2. dna zivota toleroval mlieko, ziadne traviace problemy nemal, a tak nam uz neonatologovia hovorili, ze s prikrmami pocitat od dna narodenia, nie podla korigovaneho veku.
Potom sme mali problem s anemiou, tak nam odporucili zacat s prikrmami, aby sa to pohlo. A naozaj pomohlo. Zacali sme ked mal Domco 5 a pol mesiaca, cize korigovane 2. A po 2 tyzdnoch sme pridali maso, a anemia sa krasne upravila, stale sice berieme aj zelezo, ale urcite mu pomohli tie prikrmy. Ja to (zatial) nelutujem, maly sa mi krasne rozjedol, chuti mu vsetko, aj ked zatial papame len z flasky. Ale ja sa s tym netrapim. Mlieko pije tiez z flase. A sem-tam spapa banan lyzickou a niekedy pol vyzivy lyzickou, ostatne flaskou.
A teraz uz mame zacat s lepkom, tak pomaly ochutnavame piskoty, roztek, rezance, ale je to ozaj len ochutnavanie.

susika
12. bře 2008

janina-no fajn.niekto taký ako ja🙂)
už sa teším na tie piškoty.to potom može žužlať hocikedy cez den.konečne bude spokojná a bude mať stále plné ruky🙂)

a tie zvieratkové keksíky od Hami sú bezlepkové, či s lepkom?

elinka27
12. bře 2008

moj maly tiez nemal nejake problemy co sa tyka travenia,len take bezne ako ze ho zapeka mlieko pretoze je na UM.A grga tak obcas,ze ma opluje az za krkom,ale to je viac-menej z toho,ze je pahltny 😀 Takze predpodkladam,ze ak to takto pojde tiez by sme mohli zacat s prikrmami od datumu narodenia.Nasmu by sa veru uz zisli, on by aj mna zjedol keby mohol 🙂 Ale opytam sa radsej na rizikovej poradni,lebo tam urcite budu vediet co a ako.Inak zajtra ideme na kontrolu k ortopedovi.
Chcem sa opytat co sa tyka klbikov, mate niektora skusenost,ze aj klbiky sa u tychto deti vyvijaju neskor?Nosia vase deti este siroke viazanie?

tribitka
12. bře 2008

elinka, mne sa Sofia narodila o 2 mesiace skôr a pred týždnom nám ortopedka povedala že má úžasné klbiky, ako keby ani nebola predčasná....takže na široko balíme len na noc....

susika
12. bře 2008

elinka-my sme sa pre istotu balili an širok do 6 mesaicov, ale malá mala klbiky už vo 4 mesiaci super.teraz už nasiroko nebalím, ale máme ísť ešte na jednu kontorlu, lebo nemala vyvinuté "jadierka"

janina77
12. bře 2008

susika, neviem, ci su tie hami bezlepkove. Ale ja sa s tym nebabrem. Davam riadne piskoty, co jeme aj my, opavia. Ano, su v nich vajcia a cukor. Ale on ich zje take nepatrne mnozstvo, ze ak sa rozje, tak mozno kupim aj hami. A co sa tyka toho cukru, tak ten je takmer v kazdej kasi. A kase davame tiez.

A co sa tyka klbikov - ja som ani poriadne nestihla nasiroko balit. Ked sme prisli domov, mal 3,5 mesiaca, obvodna nam povedala, ze to ani nie je nutne, ze staci pamperska, ja som ale aj tak (pod tlakom mamy) davala sem-tam postolky. Ale fakt len obcas. A ked sme konecne isli na kontrolu, tak doktor zasomral ze dobre, my sa ho pytame, ze teda ci mame balit nasiroko, a sikovna sestricka pohotovo - "Samozrejme, do troch mesiacov v kazdom pripade". A moj muz jej na to - "Ale on uz ma styri." 😀 Tak sa nezmohla na slovo, a my sme dalej nebalili vobec na siroko.

A teraz sme boli na kontrole zas, doktor na neho kukol a hovori - "Kolko ma, mesiac?" - ja na to "Nie, sedem." - a on "Tyzdnov?" - a ja "Nie, mesiacov." 😀
No, vsetko bolo ok, tak my sa tam chodime vlastne pobavit.
Ale my sme tie jadierka mali vyvinute uz pri prvej kontrole.

dandinda
12. bře 2008

ahoj janina- dobre som sa pobavila 😀 To mu vyslo 😎

lululu
13. bře 2008

TAMIA.. na zinenky som sa samozrejme zabudla spytat,ale bud.t.budem v mt, tak sa tam zastavim.. akoze, trosku ma to aj nahnevalo, pretoze, mam pocit, ze nam stale vsade nieco vycitaju, o tom ako a kde cvicit,ale takuto, pre mna dost podstatnu vec, nejak spomenut "pozabudli"... 😒
tamia, a este cvicis? ak nie, kedy ste prestali..nam dalil nejaky novy cvik pre kubka, bo mu vraj nozka uchadza, ale inak uz v podstate ok, ked lozi..