Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
10. kvě 2008

jani,ja viem ale uz by som bola rada keby si to masko sam pozuval 😀

janina77
10. kvě 2008

😀 tak to sa este nacakas 😀

susika
10. kvě 2008

eli, jani-oni vedia tými cih dasienkami riadne hrýzť, ked chcú...Zuzka napríklad mäsko aj hocijaký kúsok hryzie úplne super🙂)je to srandovné, ako to "žujká" 🙂 je taká podarená...a flšou už do nej nedostanem nič , okrem mlieka. takže čas z hrnčeka a papku iba lyžičkou.dokonca jej to je už aj jedno ktorou, donedávna som ju inou nenakrmila ako jej oblúbenou červenou 😀 sú to potvori, tie deti

a ozaj, jani, títo, naši sú takí podobní vekovo.aj tvoj Domčo sa tam horzne jeduje, ked niečo chce s ty mu to nechceš dať.malá všetko berie aked jej to vezmem a ona to chce, spustí riadny krik.je to teraz asi posledné 2 týždne🙂)ale ked vidí, že nepochodí, prejde ju to... 😀

elenita
10. kvě 2008

Ahojte babulky, diky vsetkym za odpovede..... 🙂 Dlho som tu nebola, lebo mi tvrdne brusko....ja by som bola uplne najradsej, keby sme sa zaobisli bez inkubatora a keby som s drobcami nemusela cvicit vojtovku, ani nic podobne, ale ved cas ukaze.....
Vsetkym Vam drzim palceky, ste silne maminy a myslite potom aj na nas 🙂

kendra
10. kvě 2008

Ahojte dievčatá,tak aj sa k vám pridávam.Môj synček sa narodil v 28. t.t. s p.v 920g. 😖

petrule28
10. kvě 2008

Gabinaf:No jasně Gabčo, vždyť mi jsme se naposledy potkaly v IGY, ale to jme ještě asi ani jedna nebyly těhotné, nebo jo ?? Vím, že jsme se bavily o tom, že jsme vdané.... potkaly jsme se tam nahoře v té kavárně. Pamatuji si to dobře ?? 🙂

gabinaf
10. kvě 2008

Petrule28: to víš že jo 🙂 já byla jen o pár týdnů dýl vdaná než ty 🙂 svět je opravdu malej 🙂

deina
11. kvě 2008

Asi to este nebudu zuby. Sice stale ma kopec sliniek, casto mu zabehnu, ale uz je zase taky, aky byval predtym, aj jest mu zase chuti. 🙂 A vcera sme boli cely den vonku, boli sme piknikovat pri Sturove a malemu sa velmi pacilo, cely cas prespal na vzduchu, zobudil sa, len ked bol hladny a doslova zhltol vsetko, co sme mu dali. Bol v tieni, so satkou na hlave, nakremovany... a vyzeral spokojne. 😅 Zajtra ho odvazim, nech viem, kolko pribral za mesiac, v poradni mal minule 6 990g.

licina
11. kvě 2008

Ahoj holky,

prosím o podporu,
toho našeho kluka po 3 dnech dýchání opět zaintubovali!!!!!!!!!!!!!
Já jsem z toho na nervy. Nemáte s tím někdo zkušenosti???

rohacka
11. kvě 2008

Vitaj, kendra. Bola by som zvedava, ako ste na tom zdravotne a vyvojovo, vidim, ze ty tu mas jedno z najstarsich deti, tak nech vieme, co nas caka, ci ste O.K.

Licina - my sme sice neboli zaintubovani opakovane, ale upozornili ma na to, ze sa nemam zlaknut, ked pridem a opat bude zaintubovany, vraj sa opat intubuje, ked zistia, ze dietatko sa s dychanim velmi trapi, ze ho proste odintubovali priskoro, tak ho nenechaju trapit. Tazko Ti povedat, neboj sa - ved jasne ze sa bojis, vsetky sme tym presli, ze sme sa bali. Skor sa utesuj, ze je v dobrych rukach, oni urcite urobia vsetko, co mozu. A velmi sa netrap, aby si neprisla o mliecko! To je pre neho nielen strava, ale aj liek. Kdesi som citala, ze mliecko matky, ktora predcasne porodila, je presne prisposobene jej dietatku, teda jeho zlozenie je ine ako mlieko matiek, ktore porodili normalne.

kendra
11. kvě 2008

Ahoj Rohacka,vdaka za privitanie.Vidim,ze si z Presova.Nebola vasou lekarkou MUDr.Vrbova?Ja som tiez rodila v Presove v starej nomocnici,tak to tam poznam.

gucz
11. kvě 2008

Ahojte baby
licina: neboj sa, malinký asi nemá moc síl, takto si aspoň oddýchne. Ja som bola nešťastná, keď museli Lauriku nakŕmiť cez sondu a predtým už papala z fľašky. Potom som však pochopila, že je to pre ňu lepšie, lebo sa nenamáhala a lepšie priberala, ako keď polovicu energie z mliečka minula na to, aby ho vypila. Neboj, Jakubko naberie sily a určite bude čoskoro dýchať sám 🙂

gucz
11. kvě 2008

a ešte niečo, nemáš nejakú jeho fotečku?

kendra
11. kvě 2008

Ahoj Licina.Ked bol moj maly v inkubatore,tiez bol zaintubovany asi 5 dni,potom ho odpojili,no nezvladol to,takze ho znovu napojili,potom ho opat odpojili asi na 1 den (rano) a ked som prila vecer k nemu zase bol zaintubovany,takze nemaj strach,oni skusaju,kolko babatko zvladne a ked na pristrojoch vidia,ze to este nieje ono,tak ho zaintubuju aby sa netrapilo.Je to uplne normalny postup.My sme co sa dychania tyka sli takto:zaintubovany s trubicou v hrde,potom NCPAP(myslim tak sa to vola) je to akesi pomocne dychanie do nosa,kedy uz sice babatko dokaze dychat samo,ten stroj mu len trochu pomaha., az potom pokusy od odpojenie.Prajem vela stastia,viem presne ako sa citis.

licina
11. kvě 2008

Holky, děkuji moc za podporu. Já vím, že jste si tím museli projít všechny.....
Celý den brečím..., udělala bych všechno na světě, aby byl v pohodě....

Gucz: mám fotku....

licina
11. kvě 2008

kendra:
a kdy jste se narodily a sjakými mírami a za jak dlouho jsi si malého odnášela domů????

panterka
11. kvě 2008

kendra, na NCPAPu byl i náš prcek... dýchal sám, ale pomáhalo mu to, aby se mu zas neslepovaly ty plicní sklípky a nebylo pro něj dýchání tak namáhavý, a navíc to prý pomáhá při dozrávání plic 😉

kendra
11. kvě 2008

Licina,narodili sme sa 6.6.2006 s p.v. 920g a p.d. 36cm. Domov som sla presne v termine porodu 14.8.2006 s váhou 2220g.Cely cas som bola s nim v nemocnici,bola som stastna,ze mi to umoznili. Najdolezitejsi je kontakt s dietatkom.Ak mozes,bud pri nom co najviac.

panterka
11. kvě 2008

jé, kendra, u nás pouštějí, když mají miminka váhu 1900g 😒 to byste byli doma dřív....

licina
11. kvě 2008

kendra.
Já jsem v nemocnici zůstat nemohla.
Byla jsem na oddělení šestinedělek a padalo to tam na mě (každá měla své mimi u sebe).
Psychicky jsem to nezvládala, ale bydlím kousek od porodnice.
Každý den mu vozím mlíčko.Telefonujeme si ohledně zdravotního stavu.
Ale je to vyčerpávající. Dnešek jsem celý probrečela. 4dny už dýchal sám a dnes jsme si v 11 hod volali a řekli nám, že je zaintubovaný.
Že mu pomáhají jen z části a jen vzduchem (nepouštějí mu kyslík).
Akorát prý má nějakou začínající infekci, tak mu nasadili antibiotika a zítra až mu zaberou by ho měli dle doktorky zase odpojit. Já se ale všeho tak bojím.....

andulka4
11. kvě 2008

Licinko neboj všechno překonáte a budete brzo doma.Hlavně odstříkávej mlíčko ať pak můžeš kojit. Jak už tu někdo psal, složení mléka je jiné než u donošenátek.....takže žádné nervy....ať to nemá v mléce

PS:Všechny jsme se bály, já proplakala celé 3týdny v nemocnici a vlastně pláču dodnes....proč zrovna já porodila tak brzo :( Stejně tím nic nevyřešíme....musíme být silné

panterka
11. kvě 2008

holky, já taky brečela... už v těhu, protože jsem prožívala už podruhý to samý... dvě těhu a dva předčasný porody ☹ taky jsem se furt ptala proč zrovna já ☹

gucz
12. kvě 2008

ahojky!!!
Licina myslela som fotku tu v albume, no co už je malinkému lepšie? Dúfam že hej. Chcela som Vám baby povedať, že v našej vzdialenej rodinke máme ešte jedno takéto mini dieťatko a dnes myslím by ho mali prepúšťať domenko. Volá sa Samko, narodil sa pred zhruba dvoma mesiačikmi ako 850 gramové miminečko v 26 týždni tehotenstva. Dnes má okolo 1700 gramov a krásne sa prisal a papká len z cicíka. Tiež prekonal dve infekcie a výborne ich zvládol. Je to taký malý zázrak 🙂 😉 🙂 . Tieto detúrence majú neuveritelnú silu, veď Samko dýchal už po 4 dňoch sám. Jeho maminke stihli dať injekcie pred pôrodom na dozrievanie pľúcok. Mne to dať pri malej nestihli, porodila som 14 minút po príchode do pôrodnice (sponntálne). Malinká musela dostať surfaktant, inak by to neprežila ☹ . Držím palčeky licina

licina
12. kvě 2008

Mě stihli dát před porodem jen antibiotika, ale na dozrání plic Kubíčkovi nic, takže s tím musí bojovat teď.
Od středy do soboty si dýchal sám a vedl si dobře. Včera nám ho opět zaintubovali, tak jsem celý den proplakala.
Je to psychicky velmi náročné.....
Říkala doktorka, že by ho dnes měli zase odpojit, tak jsem zvědavá. Moc mu držím palečky.

deina
12. kvě 2008

Licina, drzim palce, viem, ze je to velmi narocne na psychiku. Nas maly sice nemal problemy s dychanim, dychal sam (stihli mi dat vsetky injekcie na dozrievanie pluc), ale i napriek tomu to bolo tazke stravit 3 tyzdne v nemocnici. Ja viem, vela deticiek je tam ovela dlhsie ako 3 tyzdne, maly bol uzasny, rychlo sa vsetkemu naucil a krasne priberal, napriek tomu som bola zozaciatku dost nestastna. Ale tieto deticky su naozaj velkymi bojovnikmi, je neuveritelne, kolko dokazu zvladnut. 😉

licina
12. kvě 2008

deina:
já vím, že i náš Kubík je bojovník. Narodil se ve znamení býka, tak snad světu ukáže!!!!

deina
12. kvě 2008

Ukaze, uvidis. 😉 Nemozes byt s nim v nemocnici? Nie na oddeleni sestonedeliek, ale nemaju oddelenie pre nedonosene deticky, kde s nimi mozu byt aj matky? Je to pre dietatko velmi dobre. Tiez som tak bola s malym a bolo vidno, ze detom, ktore tam boli s mamou, sa darilo lepsie ako tym, ktore boli same.

licina
12. kvě 2008

Já za ním každý den chodím.
On je na novorozenecké JIPce, kam se smí jen v určitou hodinu.
Já tam nějakej den, chodila při každé příležitsti, jak to šlo, ale nakonec po dohodě s doktory jsme dospěli k tomu, že bude lepší, když půjdu domů, nachystám vše pro mimi a jednou denně ho navštívím. Aspoň uvidím nějaký posuny dopředu.
Mám doma, alespoň oporu v příteli a v rodině, tam jsem si připadala na všechno hrozně sama. Na druhou stranu mám výčitky, že jsem ho tam nechala smaotného, ale já bych u něho nemohla být, tak jak bych chtěla.

gucz
12. kvě 2008

Ja som bola tiež celý čas v nemocnici, u nás v Trnave majú na to vyhradenú zvlášť izbu pre maminky predčasniatok, ktorá nieje súčasťou šestonedelia, odtiaľ sme dostávali akurát stravu. Po čase som si chodila malú kŕmiť, prebalovať aj kúpať. Naučili ma tam aj cvičiť s malinkou, merať jej teplotku a podobne, čomu som bola veľmi rada. Kamarátka tá tam prišla po 10 dňoch od narodenia malého, keď už bol vonku z inkubátora. Tiež nemohla byť v nemocnici celú dobu, mala aj iné povinnosti. To však neznamená, že na synčeka nemyslela

gucz
12. kvě 2008

licina výčitky nemaj, s tým mu nepomôžeš, hlavne sa mu na návštevách prihováraj a ak sa dá, tak ho aj hladkaj, malinký to určite vníma, a pozná Ťa aj po hlase