Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kili
15. říj 2007

danousek, je to fakt od nemocnice. Na Antolskej v BA majú podmienku aby dieťa jedlo samé a aby priberalo. Zvyčajne ale nepúšťajú domov pred 37tt (rátajú ich aj mimo delohy). Samko išiel domov v deň termínu s váhou 2150g a Adamko o necelých 6 týždňou neskôr s váhou 1730g. On moc nesplňal podmienku priberania, ale keďže on nepriberal, tak čakať kým začne moc nemalo zmisel. No potom už priberať začal 😵
Ževraj pustili domov dievčatko, čo sa narodilo v 22tt s váhou ca 500g, v termíne a s váhou 1500g.

kili
15. říj 2007

leni, tiež Antolská 🙂 , v ktorom týždni akoby bol???

4a
15. říj 2007

tamia,
dávej jí na tu stranu, kam se furt dívá a neměla by těžkou překážku, třeba knížku/y aby tam nemohla otočit hlavu. A na druhou stranu něco moc zajímavýho a měň to. Možná by pomohla i hudba, aby se dívala odkud jde a co se děje.

Kotenko,
to je mi moc líto s malou. ALe určitě se to vyřeší tak, aby vás pustili domů. Já vím, je to dlouhá doba, ale určitě bude líp.

4a
15. říj 2007

lululu,
tak to máš správný selský rozum, nejvíc o nezralcích ví ti, co se jimi zabývají, takže si myslím důvěřuješ správně. Moje dr. z poradny pro nezralce má svůj okruh lékařů, ke kterým posílá svoje pacienty. Takže má jistotu, že jedou na stejné "vlně". To se týká i rehabilitační. Ta totiž s nezralci pracuje a je na ně zaměřená.

tamia
16. říj 2007

4a,
ďakujem za radu. Knižky sme už svojho času skúšali, ked bola menšia, vtedy zabrali. Teraz veľmi nie, lebo sa hned začne zlostiť. Ale skúšam to s motivovaním na tú stranu kde hlavičku dáva menej. Snáď to pomôže.

dashak
16. říj 2007

Ahoj holky,
tak koukám, že samé starosti 😒

Začnu tím nejjednodušším a sice denousek:
Teoreticky, pokud je dítě v pořádku odchází domů většinou cca 2 týdny před plánovaným termínem porodu. Podmínkou je, že dýchá bez pomoci a umí se najíst - tzn. je buď kojené nebo schopné sát z lahve. U nás je hraniční váha, kdy pouštějí domů 2,10kg. My jsme dýchat i sát uměli, takže nás pustili přesně ty dva týdny před TP s váhou 2,130kg, narozená je v 31+6tt

tamia,
tenhle problém jsme měli taky, kromě motivování a cvičení vojtovky mi rehabilka poradila, abych malé dala do postýlky klasický velký péřový polštář, na kterém bude spát (celé tělíčko, jakoby místo matrace). Krásně se v něm uloží, uvolní, rozplácne, nevím jak to popsat 🙂 , ale všechno svalstvo se uvolní. Teď je na to i super období, protože mi to třeba dělali takhle v létě a bylo ji na tom polštáři dost horko.

Co se týče vyšetření sluchu, tak my na žádném nebyli, teda leda že, by ji ho dělali ještě v nemocnici. Ale slyšet slyší.

Kotenko, ach jo, snad vás brzo pustí, vidím, že tvůj sen, že budeš mít 2.10. malou u sebe moc nevyšel ☹ Ale určitě to bude brzo dobrý. Jinak malá sice oči zavírá, ale když spí, tak je nedovře úplně, jedno už se spravilo (po kapkách), druhé ještě trochu zlobí. A s tím přehltáváním, to se snad taky nějak vyvrbí 😉

Kili, takže Adamko musí být na přístroji? 😕 A jak dlouho? Už jste byli na tom vyšetření u nefroložky?

Jinak co my, právě jsme se vrátili z rehabek. Takže sestra říkala, že to až tak hrozné není. Říkala, ať nechávám malé i nadoma boty (ne papučky) nebo by byly dobré sandálky (malé se hrozně potí nohy, ale sandálky už teď asi neseženu, všude už jsou zimní boty) a pak chodit naboso a udělat ji nerovný terén, různé polštářky plněné rýží, hráškem apod. Taky ji mám koulet šlapky po válečku na těsto 😅 a koulet s ní na míči, to zas kvůli zad. To zvedání různých věcí nožkou mi říkala, že to určitě nebude dělat, že je na to moc maličká a nechytla by to. Když jsem se ptala, jak je možné, že měla hypertonus a teď má zas hypotonus, tak říkala, že se to u těch nedonošených dětí často mění 😒 Půjdem se zas ukázat za měsíc. Tak musím vytvořit nějaké polštářky a budeme si hrát na princeznu na hrášku 😅

Ještě k vojtovce, jsem tu už vysvětlovala lendy jak funguje i jsem posílala odkaz. Má 3 výchozí polohy, ze kterých se cvičí.

Tak se holky držte a hlavně dětičky 😔 🙂

lululu
16. říj 2007

chcem sa Vas spytat- dokedy ste cvicili tie 3 cviky z Vojtovky? kym nezacali chodit al.kym nelozili? ako to je? al. je to individualne? nikto mi to zatial presne nevedel povedat diky

pri tom tahani hlavicky najviac pomoze vojtovka ,cvik na chrbte.. a nasa rehab. hovorila, ze vacsie dieta treba hlavne motivovat,ja som to tak robila, zabralo to-vymenili sme postielky, chodila som ku nej len z lava-do lava sa nechcela tocit... tak neviem, asi to pomohlo.. vyskusaj vsetko

kili
16. říj 2007

daší, neviem ako dlho, o 10 dní ideme na kontrolu.
k nefrologičke ideme zajtra, teda ak sa mi podarí odchytiť všetkú moč od 18-6 🙄
ale mylsím, že už je OK. Keď prišiel z nemocnice, tak mu moč tak hnusne smrdela a veľa čúral, teraz už ju má normálnu 🙂

kili
16. říj 2007

dnes sme boli na neurologickom vyšetrení v nedonoseneckej poradni. Samko je úplne v poriadku, len preferuje tú ľavú stranu, ale nie je to katastrofálne, len má zležanú hlavičku. Ináč ju v pohode otočí na obe strany.
O Adamkovi povedala, že na to čo prežil je na tom moc dobre 🙂 , ale cvičiť budeme, ale kôli tomu kyslíku to zatiaľ nechajú tak a na kontrolu máme ísť o 6 týždňov.
Tiež mali USG hlavičky. Samko OK, Adamko má ale zatiaľ stále mozog nezrelý, ale v rámci veku je to ešte dobré.

mimi
16. říj 2007

lululu, my sme cvicili do 13 mesiacov, ale hlavne kvoli tomu, ze maly mal gulaty chrbatik. Moje kamaratky skoncili cca v 10 mesiacoch, takze priblizne rataj, ze do roka sa cvici, ale aj tak je to individualne. Moj maly este sam nechodi a nasa primarka nam vravela, ze to nevadi, aj k tomu pride.

kili
16. říj 2007

lululu, a ako je starý?

lululu
16. říj 2007

mimi: vdaka a prestali ste, ked sa vyrovnal chrbatik al. ked zacal liezt? alebo to Vam len urcila dr? pytam sa, bo ked este nechodi, tak sa zrejme prestava cvicit na orcitom stupni vyvoja, ci? ako to bolo u Vas? diky

lendy1
16. říj 2007

lululu,
nám v pondělí řekla rehabilitační sestra, že budeme muset cvičit, dokud nebude malý chodit, ale moje známá měla klučíka narozenýho v 31tt a cvičili jen do půl roku a pak jim řekli, ať s tím hned přestanou, jelikož cvičili až moc a prý by jim za chvíli začal chodit. Prý se tak srovnal, že od toho půl roku byl ve všem napřed oproti normálně narozeným dětem. Takže je to asi idividuální.

pro leni96:
my měli to samé s tou stoličkou, brali jsme Aktiferin a Davča měl tmavě zelenou až černou stolici, několikrát jsem se na to ptala mudr, a ta mi řekla, že to je normální po tom železe. Brali jsme kapičky 2xdenně do 3měsíce, pak se mu ta anémie srovnala, teď jen máme prý dobrat co zbylo, takže mu je dávám jen 1x denně a někdy na to zapomenu a dám mu to až druhý den a jde vidět, že se mu ta stolička už srovnává.

dashak, s tím polštáem, to je super nápad, určitě to vyzkoušíme.

Jinak se musím pochlubit, Davídek už začíná konečně pást koníčky a zlepšuje se každým dnem, sice je mu na obtíž, že je moc velký (dneska měl 7,4kg!!!!), ale fakt jde vidět pokrok každý den a cvičíme 3 x denně. A dneska se poprvé nahlas zasmál, takže mi udělal hroznou radost (prý to dělají děti až ve 4.měsíci)

lendy1
16. říj 2007

Holky,
tady je zajímavý dokument o nedonošených dětech, který dávali na ČT 1 29.7.07:

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1009553030...

lenoucha
16. říj 2007

ahoj holky.našla jsem vaši diskuzi a chtěla bych se přidat.i ja jsem zažila dost velka muka.muj malej se narodil ve 28tt,važil 900 gr ☹ dnes ma už 3 a pul roku.tak bych vam chtěla popřat,hlavně vydržte,cvičte atd.opravdu to stoji za to

lenoucha
16. říj 2007

kdyby jste měly zajem,rada se s vami podělim o naše strasti.je to běh na dlouho trat a hlavně,chce to trpělivost,ktera mi dosti často dochazela.a to jsem 2 roky poslouchala,jak nebudem nikdy chodit,budem na vozičku atak podobně.každy pokrok jsem obrečela,ale nikdo mě moc nechapal.dnes jsem rada,že jsem se nad všechny povznesla.

denousek
17. říj 2007

holky tak ten dokument me doslova vazne roplakal....jak vytahly z briska mamince detatko ve 25tt....budme radi ze ta ved je tak daleko ze uz ty drobecky dokaze zachranit!

lenoucha ve 28tt vazil jen 900g??neni to nejak malo?to uz prece musi mit aspon tak 1250g ne

kili
17. říj 2007

lenoucha, a po tých 2 rokoch začal chodiť? Mal aj v polroku nejaké známky, že bude mať problémy?
ja mám dvojíčky narodené v 27tt+3 s váhou 800g a 680g, tak preto sa pýtam. Zatiaľ sú neurologicky celkom dobre, Samko úplne a Adamko len trošku niečo, neviem presne čo.

kotenko
17. říj 2007

Ahojte, chcem sa vas opytat, Lili nam v BA peibrala vyse kila, ale VOBEC nerastie... Tym sa jej nema kde vyvijat mozog. Lekarka mi k tomu viac nepovedala, ale viem, ze je to velmi zle, lebo draheho som videla plakat druhy krat v zivote... Vraj deticky by mali na obvode hlavicky za mesiac narast cca 1-2 cm, Lili vobec nenarastla. Nemate s tym niektora skusenost??? Inak davali jej pred vysetrenim transfuziu. Vysetrenie dopadlo dobre, odpojili ju od pristroja a dnes jej daju dole kanylu, ak sa bude dobre drzat, tak ju prelozia do NR, dufam to Lili zvladne´... Lebo je toho psychicky na mna strasne vela, stale jej nieco nove najdu, ja uz to vidim tak, ze sa s nou domou ani nedostane a taaak velmi ma serie aj to jej prehltanie...

denousek
17. říj 2007

tak me by teda zajimalo kolik vazi muj mlej......dr na genetice mi rikal ze ve 24tt mel cca 712g.... 😕 ze by obrik??kolik tak muze mit ted....ach jo....jeste 2 mesice doufam ze tam vydrzi at nemame trapeni jako vy holky,vubec vam to nezavidim....

kotenko
17. říj 2007

denousek, niekde na nete som nasla tabulku, podla ktorej mozes vediet kolko meria a vazi tvoje babatko... idem to skusit najst

kotenko
17. říj 2007

Denousek, tam je ta tabulka, dufam admini nevymazu prispevok, kedze davam link:
http://tehotenstvo.academy.sk/index.php?click=35

Inak, podla tohto co pozeram, moja Lili bola chuducka a aj malicka... My sme sa narodili v 33+6 tt (skoor 34) s mierami 1 770 gramov a 42 cm. 😒

lendy1
17. říj 2007

Holky, chtěla bych se zeptat všech, co předčasně porodilii, zda Vám vysvětlili, proč se to stalo (zajímá mě spíš když těhotenství probíhalo v pohodě bez komplikací a stejně se toto přihodilo). Já jsem měla těhu docela O.K., jen jsem od 28.tt ležela 3 týdny s předčasnými kontrakcemi, ale jelikož na mě žádná léžba neučinkovala a tyto potíže jsem měla už od 5.měsíce, tak usoudili, že mám dráždivou dělohu, jelikož kontrakce neměli vliv na předčasný porod. No a porodila jsem v 34tt. Bohužel moje gynekoložka nedostala z porodnice žádnou zprávu o porodu a v porodnici jsem měla úplně jiné myšlenky, takže vím houby. A dost mě zarazilo, jak říkají v tom dokumentu, že je pravděpodobné, že se to přihodí znovu. Z toho mám teda hrůzu.

denousek
17. říj 2007

takze vazime cca 1150g 🙂 to je jako pytlik mouky s rucicka nozickama a hlavickou 😀

kotenko
17. říj 2007

Lendy, mne dr hovorili, ze som mala nejaku virozu a ta sa dostala do plodovej vody a babatku sa to nepaci, tak radsej zdupkala (to som citovala detsku primarku 😉 ) a vtedy mi povedala, ze je dobre, ze vtedy Lili sla von, lebo by to mohlo skoncit ovela horsie... 😒
tehotenstvo som mala UPLNE bez komplikacii, akurat co som v prych dnoch tehu uzivala jedny tabletky, ale nato mi dvaja lekari nezavisle od seba povedali, ze tie lieky nemaju ziadny vplyv na babatko... a predsa sa stalo, ze Lili je postihnuta, ma nejaku neuroticku chorobu (nepovedali mi aku, je to este vo vyvoji vraj)...

denousek
17. říj 2007

lendy a kolik Davidek vazil pro narozeni??a jak jste byli dlouho v porodnici??

lendy1
17. říj 2007

denousek,
Davča byl O.K., měl 2,5kg a 48cm, jen strašně zanedbali jeho dýchací potíže v porodnici a týden byl ve stavu, kdy přestával dýchat a nikdo s tím nic nedělal, pak nám ho na základě špatné diagnozy doktorky (bylo nám řečeno, že má vrozenou metabolickou vadu a že možní nepřežije) převezli do Prahy-tam tu diagnózu vyvrátili, jenže je hodně znepokojili ty dýchací problémy, jelikož měl malý křeče z nedostatku kyslíku a měli obavy, že když byl v takovém stavu týden, že může mít poškozený mozek. Pak Davča putoval do další nemocnice a z ní už jsme šli domů-takže 3týdny celkem v nemocnicích. No zatím je to dabré, jen je pomalejší ve vývoji, má sice nějaký nález na mozku, jenže neurolog řekl, že se to může zlepšit nebo zhoršit, že mozek se vyvýjí do 1roka.

kotenko a ty jsi začala předčasně rodit sama (jako že ti odtekla plodovka nebo jsi měla kontrakce...), nebo na to přišli během kontroli, že něco není v pořádku a doporučili ti předčasný porod?

denousek
17. říj 2007

lendy tak aspon ze tak ze nemate zadne dalsi velke trapeni a mas Davidka doma,u sebe....no doufam ze Vojtíšek jeste 2 mesice vydrzi ja bych takove trapeni asi nezvladla....

kotenko
17. říj 2007

Ledny, dva dni pred porodom som sa citila, akoby na mna sla chripka. bolel ma strasne chrbat a nohy... V noci pred porodom som mala teplotu 38.9, dala som si paralen. Potom som mala asi 3 krat hnacku. rano o 8.50 mi odisla hlienova zatka, tak som volala svojmu dr., ze ci mam prist k nemu na kontrolu, alebo mam ist rovno do porodnice. Povedal aby som prisla, ne hlinova zatka to nemusela byt pokial som nemala kontrakcie. No kym som k nemu prisla, mala som uz nepravidelne kontrakcie a otvorena som bola na 3 cm, tak moj dr. volal 112 a prisla po mna sanitka, sli sme rovno do nemocnice, kde maju specialne inkubatory pre predcasne narodene deti. kym sme tam prisli sanitkou (cca 30 minut casta), tak som uz mala pravidelne 4-minutove kontrakcie a bola som otvorena na 7-8 cm. tak ma iba rychlo vysetrili a sli sme na porodnu salu. dali mi nieco na rychle otvaranie, pustili mi plodovku a bolo. Vsetko zo zacalo (odtecenie hlienovej zatky) o 8.50 a dcerka sa mi narodila o 14.20h... rodila som klasicky, spontanne

dashak
17. říj 2007

Ahoj holky,
tak jsme se vrátili z očkování na spalničky. Bylo to v poho, malá začla ječet už jak ji položili na břicho, takže ani nevím kdy ji píchli 😀 , pak jsem ji vzala na ruce, tak přestala. Spíš se teď obávám těch reakcí, bývají až později, tak kolem 5. dne po očkování, takže musíme 5.-12. den dávat 3x denně půlku diazepamu a paralen. Preventivně, i když nebude mít teploty. Tak to asi bude snad po dlouhé době i dobře spát 😅

Dokument planeta věda jsem viděla už dříve, posílala mi link 4a a shodly jsme se, že to mají všechno perfektně zmáknuté, na profi úrovně, každý ví co dělat, kam šáhnout, takže je super, že je ta péče o nedonošence na takové úrovni a řadíme se mezi top 10 států.

Moje těhotenství bylo docela nevyvedené, hned v 5 tt. mě doktor vystrašil, že mám v děloze hematom, plod že je asi mrtvý, že nevidí srdeční ozvy, takže mě nechal doma a za týden na kontrolu. To byl snad nejdelší týden v životě. Ale malá to zvládla a byla tam 😅 , pak nám zase vyšly špatně AFP, takže na plodovku a zase 3 týdny čekat na výsledky. A když už jsem myslela, že už je to všechno, tak malá přestala růst a já měla preeklampsii, takže po týdnu v nemocnici mě převezli do fakultky, kde mi okamžitě udělali akutního císaře. V neukončeném 32tt. (malá odpovídala zhruba 27-28tt) s váhou 1180g.
O 2. těhotenství se se mnou nikdo nebaví, protože nikdo neví, jak to bude. Je velká pravděpodobnost, že budu mít preeklampsii znova, a to dokonce třeba o 2-3 týdny dříve než v 1. těhotenství. Nebo se taky nemusí objevit, ale to nikdo neví a zjistí se to nejdřív v 6. měsíci. Prý se říká, že preeklampsie je doména prvorodiček, ale už jsem potkala hodně holek, které ji měly znova. Jedna dokonce o první dítě přišla (tady v Ostravě), protože ji nechaly ležet v nemocnici a ona nakonec podepsala reverz a 2 dny před termínem se ji odtrhla placenta a dostala eklamptické křeče, takže mimi okamžitě mrtvé. Podruhé už trvala na okamžitém ukončení těhotenství, jakmile se ji tlak dostal na 150. Jinak myslím v tom dokumentu říkají, že je to dědičné, takže to bude mít s velkou pravděpodobností i moje malá.