Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
29. črc 2008

Ozaj baby nakúkla som do albumu od liciny, má tam fotky Jakubka, škoda že sa občas neozve ako sa majú?
Licina ako sa Vám darí???

deina
29. črc 2008

Asi sa jej Jakubko vie postarat o program. 🙂 Len akosi neviem najst jej album, musim polistovat par stranok dozadu...

Dnes sa uz Misulo takmer podarilo pretocit sa aj z bruska na chrbatik - uz mu vela nechybalo. Zeby to cvicenie tak rychlo zaberalo? 😕 Alebo uz na to prisiel a teraz len trenovat a trenovat.

deina
29. črc 2008

Aha, pozerala som iba slovenskeho kona, preto som album nenasla. Jakubko je krasny drobcek. 🙂 😵

Nezda sa vam, ze tieto nedonosene babetka su velmi pekne, ked su take malinke? Okolo toho 35tt - su male, ale nie az take chuducke a maju take pekne male tvaricky. Mne sa vtedy donosene babetka zdali obrovske, mali take velke hlavy oproti tymto drobcekom okatym.

gucz
29. črc 2008

🙂 , na šestonedelí vtedy ležala maminka s dieťatkom, čo malo takmer 5 kíl, zdalo sa mi obrovské!!!!, neviem si predstaviť, ako by také bábo zo mňa vyšlo, veď pri malej ma museli zašívať, pri 5 kilovom by ma museli asi komplet štopkať 😀 😀 😀 .

andulka4
29. črc 2008

Gudz úplně mi mluvíš z duše 🙂 Já měla těhu cukrovku takže ty děti jsou po ní hrozně veliké a Davídek měl mít předpokládanou porodní váhu....byl li by donošený ....přes 4kg.No a koukni na mě do alba jaký jsem drobek...to by mě zabilo!!!!!

I tak mám jeden vnitřní steh 🙂

Jo a dneska jsme byli na půlroční kontrole.
Máme 7400g, 69cm a protože od minule přibral 650g tak jsem se s Dr domluvila že příkrmy odložím a začnu až tak od toho 7ho ukončeného měsíce.

Jinak Davídkovi našla šelest na srdíčku ale prý to asi bude z horka :( Nemám to prý řešit tak nevím no!!!!

Dokonce se tam ukázal 🙂 Když mi seděl na klíně tak chtěla upoutat za stolem jeho pozornost a začala ťukat o stůl tuškou a on jí zmerčil a chňapnul po ní 🙂 Tak byla spokojená a pochválila nás 🙂

Jo a nevím jestli jsem to tu už psala ale jak si ochmatává furt ty kolínka tak už si našel i pindíka a pořád si za něj tahááá 🙂

rohacka
30. črc 2008

Vdaka, baby, za reakcie k tej mojej kamoske. Myslim, ze najvacsi problem je oddelenie od starsieho dietatka, nastastie ste to ziadna nezazila a dufam ani nezazijete. Viete si predstavit, ze teraz rizikovo otehotniete a budete musiet lezat v nemocnici a svoj pokladik musite niekomu nechat na cele dni? Ja som bola od malej 57 dni v nemocnici a bolo to zufale. Mne sa to hrozne vlieklo, stale som myslela striedavo na maleho v inkubatore a na vsetky mozne komplikacie a stredavo na Dorotku, co robi, ci niekde neplace, ci....Mala vtedy 2 roky a 3 mesiace a ked prisli na navstevu, len som si ju stiskala a mojkala, chcela som sa nabazit ja a aby sa aj ona mna nabazila. Tiez som chodila za malym, odstriekavala, kecala, citala,....ale ked vam ide srdce roztrhnut medzi dve deti, tak to je hrozne.

Naozaj, nase malicke deti boli a su krasne, ja som tiez pozerala na donosencov, ze su nejaki cudni, velke hlavy (samozrejme oproti nasim drobcom). Ale aj tak by som radsej donosene... 🙂

Andulka - pipika objavil uz aj Kubko, ked ho prebalujem, chyti si ho a rehoce sa ostosest. Ked som doma, celkom to zvladam, hovorim mu, ze to nie je na hranie, ale na piskanie, ale ked sme niekde, tak sa hanbim...

Nase udaje z minuleho tyzdna - 15 mesiacov, 9240 g, 77 cm.

gucz
30. črc 2008

Andulka malý je krásny, pozerala som fotky. A je to riadny chlapisko 🙂 .
Z toho šelestu si nič nerob, určite to nebude nič vážne. Aj moja má, ale nie je to nič vážne, so srdiečkom to nemusí mať nič spoločné, môže to byť aj z krvi (málo železa, alebo aj tekutín, neviem ako Ti malý pije). Moja má funkčný šelest, má cez ľavú komoru nejaké vlákenká (neškodné) a tie je počuť. Je to ten detský šelest, deti z toho lúbia vyrásť. Tuším 19 ideme na kontrolu, tak uvidím čo nám povedia.

Aj ja som mala tehu cukrovku, aj keď len v miernej forme, riešili sme to obmedzením sladkého. Malá mala pri narodení krásnych 2620g, tak až by bola načas, mala by ževraj dačo cez 4,5kg. U detí z manželovej rodiny sú takéto váhy bežné, on sám mal okolo 4600g. Ja som bola slušné bábo, nechcela som mamu trápiť, tak som mala len 2890g a to som bola donosená.
No mi pindíka nemáme, ale moja si rada chytá stehienka pri prebalovaní a ak ju pokakanú idem osprchovať, stojí pri tom vo vani a drží sa okraja, tak si lúbi jednou rukou chytať šušku, no čo, pomáha mi s umývaním 🙂 .

naše údaje ako ročná má 9000 - 9200 gramov, neviem presne, lebo sa na digitálnej váhe trepe, a na poradni ju budú vážiť až ako 15 mesačnú. Výšku tiež neviem presne, ale oblečenie veľkosti 74 je jej malé, nosí 80, sem tam 86, podľa toho, ako je to ušité. Chcela som ju aj zmerať, ale ona je živé striebro, tak som to vzdala. Skúsim ju odmerať, keď bude hore, teraz spinká

mila01
30. črc 2008

rohacka - já jsem to také zažila,Andrejka měla 3 roky a 3 měsíce,když jsem musela do nemocnice,bylo to 28.5. a pustili mě 3.8.2007.Bylo to nejhorších 67 dní v mém životě - já s Karolínkou v nemocnici v Mostě ( asi 80km od domova),malá u babiček v Děčíně. Ale teď už je dobře,už rok jsem doma a jsme ta nejšťastnější rodinka pod sluncem.A přeju to všem,který to zrovna prožívaj - nebojte se,bude líp a pak si s odstupem času řeknete - stálo to za to.Ty měsíce se vydržej a pak je úžasnej život s těma dětma.

argousek
30. črc 2008

Adámek si taky takhle chytal pindíka, myslím, že je to v pořádku, že je to další vývojový stupeň, když přijde na to, že ho má. Teď když je na nočníku, tak si ho taky tahá a manžel si z něj dělá srandu, jak se může vyčůrat, když si ho pořád uzluje 😅

nika2
30. črc 2008

ahojte baby, dnes som citala v mama a ja o nejakej infekcii RVS. poculi ste o nej? ze rizikova skupina su predcasne narodene.

elinka27
30. črc 2008

tak sa poslusne hlasim, dnes sme prisli domov z dovolenky, bolo celkom fajn, dalo sa a aj maly to zvladal k mojmu prekvapeniu dobre

andulka4
30. črc 2008

Ahoj Elinko tak jak jste se měli? A co Jakubko jak ti spal? A kde jste byli?

janama001
30. črc 2008

ahojte som tu nová ale prispevky citam pravidelne len volako som sa nevedela dostat k pisaniu. nasa janinka sa narodila v 34 tt (23.3.08) mala 2050g a 44 cm. bol to najmänsi drobcek v nemocnici pobudli sme tam 17 dni. u ostnych detičkach sa mi zdalo ze maju fakt velke hlavicky niektory mali az elipsu co mali take velke licka a nasa janinka nemala ani len druhu briadku 🙂 zato dnes ju ma poriadu a aj stehienka maju riadne zahybky. teraz vazi asi okolo 5,5kg a meria asi 60 cm ale neviem presne lebo na buduci tyzden ideme k doktorke - ideme sa druhy krat ockovat. prve ockovanie znasala dobre nemala ani teplotu a cely den prespinkala. inac je to uzasne dobre babatko prespinka celu noc a je velmi sikovna pomaly dohana vrstovnikov (a je poriadny smejulko 😀 ) a asi to bude tym ze si pomahame vojtovkou neurolog nam kazal cvicit preventivne tak sa trapime. dnesny den ju tak zmohol ze spavanie aj s jedenim jej trvalo len 4 min. to bude tym teplom lebo vtedy sa jej cez den horsie spava a castejsie budi. ahojte a prajem vela radosti z drobcekov

gucz
30. črc 2008

nika2 ešte nové mama a ja nebolo v obchode, ale infekcia RVS, o tom som už počula. Moju malú proti tomu očkovali v ambulancii rizikového novorodenca, očkovacia látka, či teda lepšie napísané protilátky proti rvs nám boli podané v piatich dávkach injekčne do stehienka a volalo sa to synagis. Tento rok už ževraj proti tomu očkovať nebudú, lebo je to veľmi drahé. Tak som zvedavá, čo si o tom v mama a ja prečítam.

janama 001 vitaj medzi nami 🙂 , malinkú kojíš? Som len zvedavá, lebo nám sa to nikdy nepodarilo

musím sa Vám priznať, závidím ženám, ktorým priniesli dieťatko po pôrode a položili im ho na brucho a prsia, ja som to nezažila, malú mi ukázali a utekali s ňou preč. Keď vidím v telke, napríklad v nejakom dokumente tento moment, tak mi je z toho smutno, ja neviem, ale je mi to moc ľúto. A vlastne závidím všetkým ženám, ktoré svoje detičky kojili, neviem aký je to pocit, dúfam, že to niekedy ešte zažijem. Možno si pomyslíte, že som šiši, ale mne je to fakt hrozne ľúto, že som o tieto zážitky prišla.

elinka27
30. črc 2008

boli sme na Zemplinskej Sirave, prve dni to pocasie nic moc a este na vychodnom Slovensku boli aj povodne, ale sme si nasli nahradny program a chodili po vyletoch a do bazena a ked vyslo slnko tak na plaz 😝 Cesta nam trvala 8 hodin aj s prestavkami na jedlo, maly polku casu prespal.A aj na hoteli krasne spaval, sice s krikom ale spaval aj 1,5hodiny poobede co napriklad pred tym nebolo, tak som zvedava co bude teraz ked sme doma 😖

andulka4
30. črc 2008

Já jedu 11.srpna do Tater 😝 hrozně moc se těším 🙂
Budeme bydlet u Štrpského plesa

Na Širavě jsem jako malá byla 🙂 je to tam moc pěkné

janama001
30. črc 2008

ahoj gucz mne je tiez luto ze mi ju ukazali len na sekundu a uz bola prec videla som ju az na druhy den. prvy mesiac a pol sme sa krmili z flasky a potom zo dna na den zacala papat z prsnika. proste somto stale skusala bola som pri tom spotena az zo mna tieklo ale nakoniec sa to podarilo a to mam este aj male bradavky. ale myslim ze je to tym ze som pouzivala flase avent a tie maju velmi malinku dierku na cumli tak sa musela riadne trapit pri tahani a z cicuse jej mliecko az tieklo. proste musela len zosilniet a museli jej podrast ustocka aby vladala udrzat cicusu. inac neviem ako by som to pri nej stihala s odsavanim lebo ked zacala brat zelezo velmi mi vracala tak sme sa museli nosit na rukach a potom jej to grckanie ostalo takze aj teraz sa po kazdom krmeni musime nosit aspon pol hodinu a je dobre ked ju polozim skor alebo na brusko tak si potom stale odgrckava alebo sa mi zobudi. musim priznat ze mam slzy na krajicku ked vidim v telke vo filmoch porody a tak - to budu tie hormony 🙂

gucz
30. črc 2008

🙂 🙂 🙂

deina
30. črc 2008

To bolo luto aj mne, ze som nerodila normalne a teda nemohla vidiet maleho hned po porode (cisarsky v plnej narkoze). Mozno to bude zniet divne, ale strasne rada by som si pozrela ten svoj porod - ako to prebiehalo, co sa tam dialo, ako ho vytiahli, co maly robil a co s nim robili oni. Viem, ze mu dali kyslik, ale dychal sam a adaptacia bola dobra - nevideli ste tu cast z Ordinacie v ruzovej zahrade, ked rodila Daniela? Predcasne. To som pozerala dokola a dokola na nete, ako toho malinkeho hned balili a odsavali a davali mu kyslik, ciapocku, bolo to strasne dojimave.

nika2
31. črc 2008

gucz ja nechodim z malou do Trnavy do rizikovej poradne. lebo primarka ked nas pustaa domov tak povedala, ze netreba aby sme tam chodili, ze ked by bol nejaky problem tak moja doktorka by sa s nimi kontaktovala. ale o tej infekcii nikto nic nepovedal. teraz som davala malu ockovat proti pneumokokom. musim sa spytat aj na toto. a tiez nekojim. zo zaciatku som bola z toho zufala. lebo kazdy ked sa pytal co kojim , ked som povedala , ze nie tak to vysvetlovanie uz liezlo na nervy. moj manzel chcel byt pri porode ,ale ked sa to takto zbehlo tak to nestihol. to je mi tirez luto. dufam, ze zazijem este normalny porod zo vsetkym co k tomu patri 🙂

janama a deina vas tiez ockovali proti tej infekcii RVS?

nika2
31. črc 2008

oprava je to RSV

deina
31. črc 2008

Nas neockovali. Prvykrat o tom RVS pocujem teraz, ked som to citala v Mama a ja. Musim to este podrobnejsie prestudovat.

janama001
31. črc 2008

ahojte nas ockovali proti pneumokokom rotarovírusom a tou povinnou vakcínou o inom doktorka nevravela este sa da dat proti kiahnam ale to nechcem ja som ich napríklad ani nemala, žlačke, a o chvilu sa bude ockovat asi proti vsetkemu 🙂. nam ked sme odchadzali z porodnice vraveli ze nam poslu pozvanku do rizikovej poradne ale asi na nas zabudli ale v podstate tam kontroluju to co u nasej detskej. susede sa narodil chlapcek v 36tt a jej pozvanka prisla uz druhy krat. musim ist kupit mama a ja a precitat.
nika2 zo zaciiatku kym sme pili z flase aj mne liezlo na nervy ked kazdy hned a kojis? a tiez ma rozculilo ked som bola minule na poliklinike - sli sme na kontrolu na ortopediu niesla som ju na rukach po chodbe a jeda pani poznamky ze ako to dnes tie male deti nosia atd. som si pomyslela ze keby si vedela ze ma uz 3,5mes,. proste poznamky len preto ze je drobnucka. ale zas som mala aj dobru skusenost ked sa pri nas v hypernove pristavila poľka a ze aka je krasna a ze ci ju moze pohladkat. no pre mna je samoska najkrajsia na svete ako kazde babatko pre svoju mamicku 🙂 😀

gucz
31. črc 2008

janama001 ani u nás všetky maminky s detičkami nechodia asi na tú poradňu (rizi), len buď moc skoro narodené detičky, alebo ktoré mali fakt problémy s popôrodnou adaptáciou.
Nás tam aj očkovali proti tomu Rsv, moja detská ani nevedela, čo je to za očkovanie, keď som jej o tom hovorila prvý krát, školenie mala až za týždeň na to.

nika2
31. črc 2008

no vratila som sa z malou z kontroly na kardiologii. lebo mame selest na srdiecku. ale je to v norme. len chodime na kontrolu. a pytala som sa jej na to RSV a , ze mala na to aj tak nema narok lebo nema take problemy pre ktore to poistovna uhradza. tak chvala bohu, ze tak. inak keby sa to spytam obvodnej doktorky tiez urcite by nevedela , ze co to je. teraz 14.8. ideme aj na bezne prve ockovanie.
janama a cvicis este stale vojtovu metodu? lebo aj ja musim z malou cvicit. lebo otacala viacej hlavu do lava. teraz uz otaca pekne aj do prava. mame ist este na konrolu na rehabilitacii tak dufam, ze uz to nebudeme musiet cvicit.

janama001
31. črc 2008

ano nika2 cvicime stale 4x do dna ked sme boli pri rehabilitacnej tak povedala ze je hypertonická a mohla by potom chodit po spickách a odporucila nam cvicit do roka tiez nampovedala ze ju nemame davat do sedu skor ako od pol roka a aj v autosedacke ma byt co najmenej ale hlavicku si drzi uz od dvoch mesiacov uplne sama lepsieko niektore normalne narodene deti mozno je to aj tym ze som ju nenosila vo vankusi ani zavinovacke len v nej spavala lebo spinkava na sikmo - ma pod madracom vankus aby mala vysie hlavicku - a bez neho sa mi valala do boku. krmit vo vankusi som ju nejak nevedela stale sa mi v nom stracala a musela som ju furt vatahovat vysie tak som to vzdala. ked sme prisli z porodnice uz si velela sama otocit hlavicku z jednej strany na druhu ked bola na brusku a inac tiez si dava hlavinku radsej na lavu stranu tak ju ma trosinku vylazanejsiu a moja mamina je z toho cela nestna a ked je u nas stale jej ju otaca 😉. a neboj moja sestra mala tiez selest vtedy sa este s tym chodilo do martina a aj moj manzel a ked zacali sportovat-behat na lyziach tak im selest zmizol. a tiez drzim palce pri prvom ockovani nech to zvladnete bez teplot a kriku. nam nasa detska doktorka hned pre istotu predpisala nurofen proti teplote a tiez octanovu mast aby som jej potierala miesto vpichu a pomohlo ani nezacervenalo ani neopuchlo.
a hlavne velku trpezlivost pri cviceni da sa to.

andulka4
31. črc 2008

Holky já do rizikové poradny vůbec nechodím :( Vůbec nevím co to je? Chodíme jen ke své dětské a pak co 2 měsíce na neurologii a co 14dní na rehabky 🙂

RSV taky nevím co je :(

Jinak já jsem rodila normálně a manžela jsem u porodu taky měla. Davídka jsem viděla hned jak ze mě vystřelil a pak ho vzali omyli a zabalili do plachty.Byla jsem hrozně nervozní protože hned nezačal plakat 🙂 Pak mi jej zabaleného přišli ukázat.....celou tu dobu ho ošetřovali hned vedle mě takže jsem vše viděla....pak jej odnesli na JIPku. I tak mi ale bylo strašně líto že mi jej nedali na bříško a že manžel nemohl přestřihnout pupeční šňůru.

Myslím holky že vám to nemusí být líto že jste rodily v celkové narkoze....hlavně že jste v pořádku a děti taky 🙂
Koneckonců je takových porodů spousta a i u donošených 🙂

ely
31. črc 2008

Ahojky dievčatá, neviem či si ma pamätáte, raz som tu nakukla... mám emmku - má 7,5 mesiaca a narodila sa 34. týždni, mala váhu 1750 g... emmka sa otočí z chrbátika na bruško od 6 mesiaca, teraz začína ťapuškať, objavila si nožičky... ešte však nesedí, neotáča sa z bruška na chrbátik... kedy toto zvládli vaše detičky?

gucz
31. črc 2008

andulka RSV je vírus, ktorý spôsobuje ochorenia dýchacích ciest, objavuje sa najčastejšie od októbra do apríla. Do dvoch rokov ho chytí takmer každé dieťa, je to vlastne prechladnutie, dačo ako chrípka, akurát nedonoseným detičkám a detičkám so srdcovými vadami to môže spôsobiť značné problémy, môže to prejsť do zápalu plúc, a stáva sa, že dieťatko môže aj zomrieť. Neviem či je u Vás dostať časopis mama a ja, slovenský, tam je o tom písané. Mojej proti tomu podávali protilátky v zime, musela to schváliť poisťovňa, ale malá mala po narodení ťažké pľúcne zlyhanie. Tak to preto. Deti hlavne predčasne narodené by sa mali minimálne do dvoch - troch rôčkov vyhýbať nákupným centrám (tesco a podobne), bazénom, chorým ľuďom kvôli infekciám dýchacích ciest, aj RSV. Ale to Ti asi povedala aj tvoja doktorka. U nás je poradňa pre rizikové deti, teda pre predčasne narodené, ale chodila tam napríklad aj kamarátka so synom, ktorému príliš rýchlo rástol obvod hlavičky, takže tam to viac sledujú.

andulka4
31. črc 2008

JÁ SI POŘÁD ŘÍKALA PROČ PÍŠETE RIZIKOVÁ PORADNA A NIKDY JSEM SE VLASTNĚ NEZEPTALA :(
U NÁS ZŘEJMĚ NIC TAKOVÉHO NENÍ A NA TEN RSV SE ZEPTÁM ALE MYSLÍM ŽE NÁM HO NEDAJÍ 😢
POSLEDNĚ KDYŽ JSEM SE DĚCKÉ DR PTALA JESTLI DOSTANEME ZDARMA PREVENAR JAKO NEDONOŠENCI TAK ŘEKLA ŽE NÉ ŽE NEMĚL PROBLÉMY S DÝCHÁNÍM ANI JINÉ PROBLÉMY KTERÉ POJIŠŤOVNA UVÁDÍ JAKO DŮVOD PLATBY