Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

susika
30. srp 2008

k tým topánočkám - nám na rehabke povedali, že musia byť original ortopedické, pre takých drobcov na prvé kroky...firma ortopedika a ešte jednu spomínali, ale to si už nepamätám...takže kupovať len v lekárni..fuu, tam to stojí okolo 1000 sk...a pritom drobcovi zachvílku nožka podrastie...tiež som kupila certifikované za 400 sk u nás v obuve...tak som zvedavá...a myslím, že aj tak je nožka pevnejšia, ako ked je naboso...

nika2 - moja je 2 meisace skor, takže ja som nezačala presne po pol roku...ale zasa po 8 mesiaci sa mi to zdalo dosť neskoro..tak ja som začala prikrmovať ukončením 7. mesiaca..pomaličky mrkvičku, po troch dnoch zemiak....a s lepkom som začala až ked malá mala rok..a myslím, že nič nezameškala..názory sa s tým lepkom roznia, každý lekár povie inak, ale vela mamičiek začína po roku a niektorý gastro lekári tiež odporučia počkať...
paáte materké alebo UM?na tejto stránke si možeš nájsť, čo kedy papať...aj ja som išla podla nej.

http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

gucz
30. srp 2008

ahojte baby tak som kúpila malej tie topánočky, možno sú to tie isté čo kúpila elinka. Stáli 390 korún, sú pevné po členky, smotanové, kožené. Majú aj stielku pod klenbou nožičky, a super jej držia nožičku pri chôdzi. A myslím že značka je univerzal. Kúpila som jej č.19, keď nevydržia do zimy, kúpime potom ešte dvadsiatky.

deina ani ja si nejak nepamätám, že by si malá pozerala ruky, ona si ich akurát stále žužlala, skôr ju zaujímali hračky na hrazdičke a rozprávanie.

nika my sme začali s príkrmami asi takto. Okolo piateho mesiaca kaše ryžové a kukuričné, potom mrkvičku. Potraviny obsahujúce Lepok som jej dávala neskôr ako sa dáva u bežných detí, ale koľko presne mala mesiacov neviem, to by som musela pozrieť v kalendári a nie som doma.

elinka27
30. srp 2008

gucz tak to mame na 100% rovnake, smotanove kozenne, ibaze my mame 18 😀

deina, a nejdu mu zubky?nas maly vtedy viac kakal a nepriberal.Alebo ma mozno take obdobie, pokial je inak v pohode neboj sa.

co sa tyka prikrmov, my sme zacali ako nekojeny od 5 mesiaca.

elize
30. srp 2008

Ahojte, aj my sme Maxikovi nedavno kupovali prve topanocky. Su urcene priamo na prve kroky a stali neuveritelnych 990,- Sk 😲 a mame cislo 18.

Maxino je velmi zivy. Uz sa stavia pri nabytku, ale nevie co potom. Dnes capol na zadok asi 10x - to bolo potom placu. Hold musi sa naucit aj padat 😅 ale plakal skor kvoli tomu, ze sa zlakol. No a tiez si poudieral hlavicku. Na to budem musiet davat lepsi pozor. Staci ked sa otocim a on je za par sekund na druhej strane izby. No a v choditku je ako uragan.

V poslednej dobe mam problem ho prebalit. Stale mi uteka, sada si, stvornozkuje s pokakanou, alebo nakremovanou ritkou a samozrejme si aj sadne... a po novom si odliepa pampersku. Som maximalne vystavena 😝 Neviem ci to mam riesit tak, ze mu dam po zadku. Zdvihnuty prst a nono uz vobec nezaberaju. On ma z toho velku srandu. Takyto vobec nebol, nemozem povedat ze by bol zly, len je velmi zivy. Ach jo 😅

elize
30. srp 2008

Nika, my sme zacali s prikrmami v 5.tom mesiaci - Maxino bol dokrmovany aj UM. Teda normalne ako u deti narodenych v termine. Mne bolo povedane, ze "traviaci trakt" dietatka sa zacina vyvijat prijmom prvej potravy, preto nie je potrebne odratavat 😉

gucz
30. srp 2008

elize aj mne tak bolo povedané, akurát že veci čo obsahujú lepok mám dávať trošku neskôr, že ak sa dá tak aj od roka. ale horlivé babky malej dali piškóty aj skôr, inak kaše napríklad som jej nekupovala pšeničné, ani ovsené, doteraz papá len kukuričné (sunarku) alebo ryžové (nutrilon)

A to že je Maxík živý... buď rada 🙂, lepšie ako by mu malo dačo byť. To nemyslím v zlom, ono je to taký vek, ale to prejde. Aj ja musím mať oči stále na stopkách, ale i tak som rada, že je malá normálna, že je to veselé, šťastné dieťa, hravé, veď pri takom vstupe do života aký mala, sa mohlo stať hocičo. Dokonca mi ani nechceli povedať prognózu do života, asi sa báli. Takže tak. Ale veď Ty si určite rada, že je malý šikulka, že? To sme všetky.

Inak ja som vždy hovorila, že by som asi nezvládla mať postihnuté dieťatko, že by som ho asi nechcela a tak. Keď sa však narodila malá, tak som sa do nej zamilovala, a nedala by som ju ani za nič na svete, ani keby bola postihnutá....

elize
30. srp 2008

gucz, mas pravdu. Hlavne je, ze je v poriadku 😉 tiez nam nechceli povedat prognozu, bolo to hrozne. Ale nikdy som si nepripustila, ze by to cele dopadlo inak, ze by nebol v poriadku 🙂 A dokonca ani Vojtovku sme nemuseli cvicit 🙂
A ako sa paci Laurinke "cupitanie"

gucz
30. srp 2008

doma chodí už celkom isto na kratšie vzdialenosti, ak sa moc zakymáca, tak si radšej sadne a pokračuje po4. Vždy ma to riadne prekvapí, keď za mnou príde pešo 🙂 , musím si na to aj ja zvyknúť, ale je to krásne. Keď ide, tak má ruky nad hlavou pomaly, a je pri tom zlatá. Však uvidíš, aj Maxík bude o chvíľu cupitať

elinka27
31. srp 2008

elize tak to sme na tom podobne, ja sa otocim a uz je niekde vylezeny, a tiez uz mame za sebou par padov aj na hlavu 😒 A to na neho davam pozor, a aj tak capne holt niekedy cloveka nenapadne co dokaze vymysliet.Neviem si predstavit co by sa stalo keby na neho pozor nedavam.
Co sa tyka prebalovania ten problem mame odkedy sa vie pretacat, akonahle ho dam na chrbat tak ta sa petoci aj s okoakanou ritou, alebo si v plienke vymaca nohy.A obliekame sa v zasade len za behu 😀

nika2
31. srp 2008

dakujem kocky, doktorka ked som bola na poradni ,povedala, ze zatial jej nemam nic davat. to mala este len 4 mesiace. a teraz idem az 25.9. ,to bude mat tyzden po 5-tom mesiaci tak uvidime co povie. to bude hadam akurat zacat nieco davat. teda najskor tu mrkvicku a tak postupne.

gucz
31. srp 2008

nika2 ak kojíš, tak stačí začať s príkrmami až od šiesteho mesiaca. Ak nekojíš, s príkrmami musíš zároveň prejsť aj na mliečnu formulu číslo dva.

deina
31. srp 2008

Aj my sme zacali s prikrmami v piatom mesiaci - mrkvou a ryzovou kasou. 😉

To prebalovanie je aj u nas sranda odkedy sa pretaca, zatial pomaha, ked mu zamestnam ruky, vzdy v nich nieco musi mat. Bud sa teda hra so sudocremom alebo s krabicou na utierky (ta sa mi zdala aj trochu tazka, ale paci sa mu).

Vcera sme boli v Galane a tam mali tak nadherne vecicky do detskych izieb, ze sme mu par veciciek pokupili - dostal taku peknu modru lavicu a k nej dve stolicky, jednu truhlicku na hracky. Postel velku mame (po mne), tak uz len doladit nabytok, kupit daky koberec a bude mat vlastnu izbicku. Ale spavat bude zatial este s nami, na samostatne spanie ma casu dost. 😅

Aj kocik nam prisiel. Akurat sme boli v Galane, ked prisla sms z Kiky, ze ho tu mame, takze to trvalo len dva tyzdne namiesto mesiaca, hura. A je kraaaasny, cerveny Multiway, parada.

Krpec ma zase taku akoby suchu vyrazku - tentokrat na nozicke. 😕

gucz
31. srp 2008

deina potom hoď foto tej káričky aj s malým do albumu. Aj moja malá má nejakú vyrážku, teda ani by som nepovedala, že je to vyrážka. Medzi prštekmi na nožičke má také šupinaté červené. Pôjdem s ňou v pondelok k detskej, nech sa na to pozrie. A dosť často sa jej robia modriny, také malé, tak nej jej rovno aj väzme krv na rozbor. Pre istotu

nika2
31. srp 2008

gucz nekojim .mala papa nutrilon. len teraz sa zmenilo, ze dvojka je az od ukonceneho 6-teho mesiaca. teda nutrilon 2.
inak ak je napisane, ze od ukonceneho mesiaca, tak to znamena ,ze az od toho dalsieho co zacne? teda ak je napr. od ukonceneho 4-teho tak to moze az od 5-teho nie? lebo som z toho uz magor.

gucz
31. srp 2008

od ukončeného šiesteho je keď bude mať 6 mesiacov. Za mesiac sa ráta aj mesiac od narodenia po prvý mesiac. Ale veď uvidíš čo ti povie lekárka. Nutrilon je veľmi dobré mliečko, možno ešte nebude treba dávať príkrmy.

elinka27
31. srp 2008

deina tak predsa ste sa rozhodli pre ten Multiway?nebudes lutovat ja som s nim max. spokojna.

Inak co porabate?Ja prave krmim drobca s vyzivou a mame zasa show 😝
Vcera bolo inak otrasne pocasie ,neviem ako u vas, ale tu napriek tomu,ze svietilo slnko bolo chladno,brrr.
Teraz pozeram,ze je slnko,ale veru na kratasy to asi aj tak nevyzera, vyzera to ze leto sa skoncilo ☹

deina
31. srp 2008

Nas krpec je vonku s babkou (svokrou) a my oddychujeme. Poupratovala som cely byt. 😝

Ten Multiway je fakt krasny, mame cerveny (Fuego?) a vyzera aj byt dobry, pevny. Urcite ho hned buduci tyzden vyskusam. 🙂

Pisala som, ako bol u nas kamaratkin Jakubko a Misulo mu slohol hracku? 😀 To bolo take podarene, najprv sa len pozeral, potom sa zacal nacahovat a sups, tak rychlo mu ju zobral, Jakubko len pozeral, chuda. 😅 Ale docitala som sa, ze je dobre, ked sa tak za vsetkym nacahuje, ze to tak ma byt.

nika2
31. srp 2008

gucz - aha , takze aj cco je ta rozna vyziva v obchodoch a je tam od ukonceneho 4-teho mesiaca , tak to by mohla uz aj papat. lebo sestricka povedala , ze keby jej na noc nestacilo mlieko tak jej mozem dat taku vyzivu. ale zatial nam staci a chcem zacat najskor z mrkvou a postupne pridavat ostatne. a tu obchodovu vyzivu skor budem kupuvat ked niekam pojdeme na cestu. no uvidime. ono je aj lachsie zarabat len mlieko ako mixovat rozny prikrm 🙂

elinka27
31. srp 2008

nika2, ak myslis ovocnu vyzivu tak s ovocim sa odporuca zacat az ked zvladne prikrmy zeleninovo-masove.Skus ist do temy Prve prikrmy tam sa o tom bavia baby.Ak nestaci mlieko skusila by som skor kasu na noc.Ale je to individualne,bo nas malpo kasi prdiky.

Deina my mame taky modry skor tyrkisovy.

Ja mam muza v sluzbe a pride az zajtra rano, tak sme sami.Obed mam navareny uz od vcera tak mam veget, teda ak sa to slovo vobec da pouzit pri Kubovi, bo od rana ho len nahanam. Je strasne neposedny slak ho triafa ked by mal byt chvilku v klude a sediet. 😠 😠

gucz
31. srp 2008

eli to veľmi dobre poznám. Že kľud 😀 😀 😀 , to si užijem možno až keď pôjdem zasa do práce 🙂 , ale nie sem tam sa malá už zahrá aj sama, najradšej sa hrá s topánkami (šnúrky), tak keď sa chcem v klude najesť, dám jej papučky, topánočky atď a mám chvíľu veget

gucz
31. srp 2008

k tej káričke multiway bol tiež fusak?

elinka27
31. srp 2008

my sme to mali bez fusaku, je k tomu len nanoznik.

gucz a co si vlastne robila pred materskou?

gucz
1. zář 2008

ja som bola volakedy dávno predavačka v Maxe v spodnom prádle, ale to bolo už riadne dávno. Potom som robila v Invensyse (taká firma za Sony) operátorku výroby, teda tam som ešte stále zamestnaná a Ty?

deina
1. zář 2008

Ani my nemame fusak k Multiway, ale ten nanoznik je dobry, teplucky. Teplejsi ako na nasom sportovom kociku. Zajtra ho mozno odskusam. 🙂

elinka27
1. zář 2008

ja som predtym robila veducu pracovnej agentury v TT a potom som nastupila do banky, jej meno nebudem verejne pisat iba ak cez IP 😉

deina
1. zář 2008

Ja som ucitelka. 🙂 Ked tu uz pisete o zamestnaniach... A poviem vam, to je uzasny pocit vediet, ze zajtra sa zacina skola a mna sa to netyka. 😀 Jupiii...

deina
1. zář 2008

Odkedy ste davali jogurty a kedy, ake? Vidim, ze v tej teme o jogurtoch vedie Hollandia. Ja by som Misulovi pomaly uz aj dala jogurt, ale nechcem ho davat na olovrant alebo ranajky, tym by som ho pripravila o mlieko, ktoreho vela nepije. Mozem to striedat, ze namiesto ovocia na desiatu mu dam raz, dvakrat do tyzdna ovocie s jogurtom?

A dnes som mu dala surove jablko, ale... zjedol, tvaril sa zhnusene a potom bol hrozne umrncany, kym sa mu nepodarilo riadnu si puknut. 😕 Asi mu to nesadlo bohvieako...

elinka27
1. zář 2008

deina ja to tak robim na desiatu, bud jogurt,alebo vyziva alebo ovocie a striedam mu to.
Zacala som od 8 mesiaca, a davam Activiu bielu sladku,alebo len bielu.Popripade pridam do toho roztek,alebo nejake ovocie.A tiez som mu davala par krat aj Bio jogurt z Billy

janama001
1. zář 2008

ahojte dnes v porodnici rodi moja svagrina a poviem vam som z toho normalne nervozna furt kukam na hodinky a nic. rano jej vyvolavali lebo jej odtekala voda a este stale nic lebo sa velmi pomaly otvara. rodi dva dni po termine ale poviem vam normalne ani riad nie som schopna umyt len sa s nasou janinkou prechadzam po dome a cakam pri telefone a myslim na to ako sa chuda trapi.
o mesiac zaciname s mrkvickou zatial sme na materskom mliecku a z janky je riadna baculka ma nieco cez 6kg. ked si predstavim ze skoncia tie pekne jednoduche casy ze ked je hladna len vyberem cicusu a caka ma struhanie a mixovanie . . . ach jaj. 😅
boze tak sa tesim na jankinho bratranceka

elize
1. zář 2008

jani, neboj svagrinka to zvladne, presne tak ako sme to zvladli vsetky. Po narodeni drobceka hned zabudne na bolest 😉 a urcite vsetko dobre dopadne.
A k tym prikrmom, veru jednoduchsie to bolo ked pili len mliecko. Ale teraz si pri papani uzijeme viacej srandy. Niekedy mame jedlo aj vo vlasoch 😀 hlavne ked necham drobca aby si vyskusal papanie sam ... ked uz nechce a mam pocit, ze toho zjedol malo dam mu lyzicku a krmime sa spolu -on mna a ja jeho. Je este malinky tak preto to casto dopadne tak ako to dopadne, ale paradne sa pri tom nasmejeme 😀 😀 😀

Ked sme pri tych zamestnaniach aj ja som pred materskou robila v banke. Vlastne som robila len v banke, tej istej som verna uz 10 rokov 😅

Ja som Maxikovi dala jogurt az v 9.tom mesiaci. Zatial mu davam activiu bielu nesladenu a velmi mu chuti. Obcas primiesam ovocie alebo piskoty. A davam mu ho na olovrant, namiesto mlieka. Ono ho to velmi nezasyti, takze o dve hodky mu aj tak dam mlieko 🙂

Deina, klobuk dolu. Obdivujem vsetkych ucitelov. Ja by som taku profesiu nezvladla.

Ozaj, uz je zo mna vysokoskolacka. Dokopala som sa dokoncit si popri materskej VS. Nasim sa konecne splni sen 😅