Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

moni1412
13. kvě 2008

baby, kedy ste krstili predcasne narodene babätka? nas sa narodil o mesiac skor....a chceme krstit ked bude mat mesiac. Neviem ci to nie je skoro.... 🙂

elinka27
13. kvě 2008

moni,tak my sme maleho krstili teraz nedavno, 27.4. 😉

kendra
13. kvě 2008

Moni,my sme maleho dali pokrstit v den narodenia,v inkubatore na JISke,potom o 3 mesiace sme mali este v kostole obrad dodatocneho prijatia do cirkvi.

grettka
14. kvě 2008

ahojte dievcata, ja sice nie som mamina, ale momentalne je moja sesternica v nemocnici, vcera jej odtiekla plodova voda, je v 29. tyzdni a malicky ma cca 800g, a asi zajtra alebo v piatok jej urobia sekciu, strasne sme sa vsetci zlakli, ale ako vas citam, tak dnes lekari dokazu vypiplat take malinkate babenka, aj ked mnohe maju dalsie problemy, tak vidim, ze sa s nimi statocne pasujete a deticky tiez. Uz som trosku kludnejsia, aj ked vidim, ze to bude beh na dlhu trat.

elinka27
14. kvě 2008

tak my sme doma z poradne, maly ma 8300g a 69cm,uz pribral len 400g za mesiac 😀 ,kedze predtym priberal 1kg za mesiac, je to uspech.

moni1412
14. kvě 2008

grettka dnes dokazu lekari vypiplat aj pol kilove babänka....neboj, .... drzim im palceky nech su obaja v poriadku.... a nech ten beh na dlhu trat dopadne vyborne 🙂

deina
14. kvě 2008

400g za mesiac! 😀 Skvele. Nas krpec tento mesiac pribral kilo a to sa tesim, ze konecne "len" kilo. 😅

gucz
14. kvě 2008

Ahoj
My sme boli na poradni včera, malá má 8760g a OH 45cm. Tento mesiac pribrala 620g, čo je na jej vek už aj trochu moc. Minulý mesiac pribrala len 40g. Elinka keď tak rozmýšľam, Jakubko je ozaj riadny macek. A ešte sa musíme pochváliť, doktorka nám povedala, že keby malú nepoznala od narodenia, ani by nepovedala, že je predčasniatko. Tak ma to veľmi potešilo 🙂 😉 🙂. Myslím že aj Laura bola rada lebo dala doktorke aj PÁ-PÁ, čo nedáva hocikomu

elinka27
14. kvě 2008

deina a kolko pred tym priberal viac ako kilo? 😀 lebo na mna pozearla doktorka,ze co mu davam jest ked tak moc priberal,tak som bola dnes rada,ze "len"400g 😝

gucz, kto bol vcera na rizikovke aka doktorka?

andulka4
14. kvě 2008

Páni ti vaši klučíci jsou macci :-
Davídek má 5400g 🙂 ale myslím že je to až až 🙂 Kddo by ho nosil🙂
Dneska jsme zase byli na rehabilitaci....vše při starém.Zopakovali jsme cviky a terapeutka to naučila i manžela.Bude mi pomáhat s cvičením taky.Jinak říkala že to že nezvedá hlavičku když ho zvedám za ručičky -že to umí už měsíční miminko :( Tak to zas byla pro mě blbá zpráva:( No jo no musíme cvičit...

A kdy začali tu hlavičku zvedat vaše děti?Vím že nemůžu srovnávat, jen mne to zajímá jak moc jsme pozadu.

gucz
14. kvě 2008

Elinka:
Ja som nebola na rizikovom, len u obyčajnej doktorky, u detskej na linke. Na rizikove ideme až 23 júla aspoň myslím, to bude mať malá už vyše roka. Keď som tam chodila, bola tam skoro vždy primárka Mišová. Laura ju má veľmi rada a strašne sa jej páči aj tá sestrička čo tam je, z tej ani oči nespustí 🙂 . Chodila si s malinkým na to očkovanie Synagisom?

Deina:
Na začiatku všetky tieto detičky priberajú moc, akoby chceli dobehnúť alebo aj predbehnúť načas narodené detičky. Časom sa však to priberanie spomalí a keď sa dieťatko začne moc pohybovať tak priberá len minimálne. Kamarátkina dcérka doteraz hodne priberá, neviem či nemá už okolo 11 - 12 kilov, od desiatich kilov ju nevážia. Je o 9 dní mladšia od mojej, narodená len o 2 týždne skôr a ešte len nedávno sa začala pretáčať, plaziť sa nevie, ani štvornožkovať, natož posadiť sa. Moc kíl pre dieťatko ani neni dobré mať, lebo potom je nemotorné.

elinka27
15. kvě 2008

andulka, na Kubo zacal hlavu dvihat pri pritahovani az v 5tom mesiaci,po tom co sme zacali cvicit Vojtovku, asi po tyzdni cvicenia to jednoducho sam zacal robit.Nam rehabilitacna ukazala cvik prave na tu hlavu.Chytim ho za ruky akoby som chcela aby sa pritahoval, zdvihnem ho tesne nad podlozku a drzim, jednoducho stale aj ked mu hlava visi dozadu, drzim kym sa nezacne jedovat a od nervou tu hlavu dvihne. 😉 Ale zasa nie nejak dlho,maximalne tak 1-2minuty.Tak neboj vy to dokazete.My sme Vojtovku cvicili len mesiac,teraz uz nemusime.No co bude dalej uvidime.

gucz, my sme mali na nu stastie zatial len raz,teraz naposledy.Inak vacsinou tam byva Valovicova, a tu mam rada.

gucz
15. kvě 2008

Ono keď sa to tak vezme všetky doktorky sú tam veľmi dobré a milé, ja nemám problém ani s jednou, všetky mi vždy vysvelili všetko zrozumiteľne, a na rovinu. Ja sa na trnavskú nemocnicu nemôžem sťažovať vôbec, mám len dobré skúsenosti (zatiaľ 🙂 ). A to som tam strávila dosť času si myslím.

deina
15. kvě 2008

Elinka, najprv pribral za mesiac 1.6 a potom az 1.8kg (a to sme ho uz vtedy brzdili v jedeni) a teraz "len" kilo, tak som rada. Uz ked dosiahol 6 kil, tak sa to spomalilo, dufam, ze uz teraz nebude tak rychlo priberat. A narastol 20 centi od narodenia, zda sa mi to neuveritelne. 😅 Tazky je poriadne, taky maly valibuk, ale tucny zatial nastastie nie je. Lekarka si mysli, ze je po manzelovi, ten je velky a vysoky. Len tu hlavicku nedviha poriadne, ked ho taham do sedu. Niekedy ju dvihne, niekedy nie. Tak neviem, ci je lenivy alebo co, ale uz s nim viac cvicim, nech sa snazi.

janina77
15. kvě 2008

Ahojte baby, mna zas chyta nejaka depka.
Donedavna sme cvicili len jeden cvik z vojtovky - ref. otacanie na chrbte. Cvicili sme to uz dlho, Domco si na to zvykol, nevyvadzal pri tom, odcvicili sme to chytro, 4x denne, ale otacat sa nezacal. A to nam neurologicka aj primarka na FRO tvrdila, ze mu to staci. Nedalo mi to, tak som naliehala, a isli sme na reh. pobyt do Luznej. Tam mi povedali, ze ten jeden cvik nestaci, ze treba vsetky 3. Ked som tam videla to cvicenie, hned som zmenila nazor na vojtovku. Maly reval ako tur, po cviceni na hlavicke sama bodka - popraskane vlasocnice, na nohach modrinky ☹ Ale nejak som to zvladla (3 dni som tam prerevala), vratili sme sa po 2 tyzdnoch domov, ale nejake velke pokroky som nezaznamenala. Trochu zivsi, a pri tom viac spi, chyta si kolienka, ale otocit ani nahodou. A este sa mi zda, ze ma ovela tvrdsie nohy, ako mal (mame hypertonus), ale ruky su uz pekne otvorene a makucke. No a ked s nim cvicim doma, tak mi to bud odreve, ale nerobi celkom to co ma, alebo len odlezi, a to tiez nezapaja tak svaly ako ma. Este ten cvik na bruchu - ref. plazenie - tak ten mu ide, to maka, ale ten na boku, to je uplne onicom.
No a ja sa dostavam do ponorky, ze naco takto trapim dieta, ked aj tak ziadny pokrok nevidim, ze ci to teda nerobim vsetko zle. Ved tam v Luznej tak pekne reagoval (samozrejme s revom).
Uz som nas objednala aj do BB k primarke na FRO, ideme buduci tyzden, a aj tu v LC k rehabilitacnej na cvicenie, hoci som povedala, ze tam uz viac nepojdem 😠
Tak asi som vam moc na nalade nepridala, ale ja som v takej depke, ze som potrebovala to dat von. Tak sorry.

andulka4
15. kvě 2008

Janina úplně ti rozumím :( Já to cvičení taky nesnáším a ještě ke všemu jsem zjistila že to už měsíc cvičím blbě :( Včera jsem na tu Rehabku vzala i manžela 🙂 Davídek tam řval jak blázen ale opravdu cvičil a zapojoval ty svaly jak má....doma to tak neumíme cvičit :(

Paní mi tam řekla že cvičit musíme že někdy příroda pomůže a někdy ne no a u nás asi nepomáhá tak musíme cvičit

gucz
15. kvě 2008

Baby tak strašne Vám držím palčeky aby sa detičkám dobre darilo, treba to vydržať, chúďatká malinké keď ich takto trápime. Ešteže už bývame s manželom sami, keď sme bývali u svokrovcov, svokra mi pri každom cvičení nezabudla pripomenúť, že malinkú trápim. Ona to nemyslela zle, bolo jej malej ľúto, ale mne to na nálede nepridalo a tie reči som potom neznášala, až nenávidela. To cvičenie nenávidím tiež, možno viac ako malá. Dúfam, že na kontrole nám povedia, že už netreba

janina77
15. kvě 2008

andulka, gucz, vdaka za podporu. teraz som uz kludnejsia, vypadla som poobede sama do mesta, maly zostal s ocinkom, tak som sa kus vyvetrala. Nech ide depka hnusna prec, ved musime bojovat, nie?

gucz
16. kvě 2008

Veru veru. Občas terba vypnúť. Ja som malú dala tatinkovi nech ju vezme na prechádzku, a na chvíľku som si ľahla. Bolela ma hlava ako koňa a malá posledný týždeň štrajkuje so spánkom a ani za svet nechce ležať. Stavia sa v postieľke i v káre a spať ani za svet. Aj vonku ju musím nechať zaspať po sediačky a keď už tuho spinká, potom ju zložiť.
Taká chvíľočka len pre seba občas robí zázraky 🙂 .
Janina 77 pozerala som si tvoj album, máš krásneho chlapčeka.
Keby si chcela daj si do googlu meno Marek Balát, a malo by Ti nájsť jednu stánku o predčasniatku, ja rada sledujem, aké robí pokroky a je tam ak kopa fotiek a videí

janina77
16. kvě 2008

gucz, tu stranku poznam, ano, casto takm kukam. A vies ze jeho mamina Gretka ma uz druhe babatko? A donosila ho v pohode do 40 tt., je to dievcatko, meno presne neviem 🙂.

deina
16. kvě 2008

Elinka sa vola, myslim. Pekna stranka, akurat som ju kukla. O tom chlapcekovi pisali raz aj v Mama a ja, ze? Je mi to akesi povedome. 🙂

Zacala som maleho castejsie tahat do sedu, nech sa nauci dvihat tu hlavicku a dnes sa uz aj snazil. 😅 Ked sa uz dostal do sedu, potom sa straaasne usmieval, to sa mu uz pacilo. Janina, drzim palce, viem, ze niekedy je to velmi tazke, ale urcite to cvicenie pomaha.

womenne
16. kvě 2008

Ahojte mam taky mali problem.Dnes rano som si všimla že Nikolasko sa trošku hrbi.predtym sme cvičili s nim asi 3mesiace vojtovku a potom sme už nemuseli,lebo bolo všetko ok.Ma už 2roky neviete nejaky cvik,lebo to čo som snim cvičela predtym som skušala dnes ale neudržimho,ma silu.Rozmyšlala som aj o cvičeni na Fit lopte ale nepoznam cviky.

elinka27
16. kvě 2008

janina, uplne ta chapem,ale ver ze aj ked nereaguje vzdy ako ma je to lepsie ako leby si s nim necvicila vobec.Mne rehabilitacna povedala,ze svaly pracuju pri vojtoivke vzdy aj ked to nieje vzdy volnym okom vidiet.Zober si dospelych ktori ju cvicia, ti nerobia take pohyby ako babatka,ale ich svaly pri tych cvikoch pracuju, takto mi to aspon vysvetlila.Viem,ze sa mi keca,ked my uz nemusime cvicit,ale ver tomu je to pre neho 😉

womenne, asi by som sa poradila s nejakym odbornikom,alebo skus pozriet nejake cvicenie vo fitness pre deti,viem ze niektore to robia v ramci aerobiku.

A idem sa este pochvalit,ale neukamenujte ma za to,ale od vcera sme bez sirokeho balenia 🙂 a boli sme vcera prvy krat na plavani pre babatka a celkom sa dalo

deina
16. kvě 2008

Elinka, zavidim. 🙂 Maly mava v poslednom case uz aj zapareniny, urcite mu je teplo, ale na kontrolu ideme az koncom maja, tak sa este chuda povari. 😖

gucz
16. kvě 2008

Elinka gratulujem k odloženiu poštoliek, ja som ich strašne neznášala, malá sa v tom nemohla ani hýbať.Nosili sme ich len 1 mesiac, neviem si predataviť, že by sme ich museli nosiť dlhše.
Deina aký krémik na zadoček používaš? Ja už len niveu, aj keď dosť stojí. Keď som používala iné mastičky( detskú s rybým olejom, hipp, od firmy de miklén) malá mala takú vyhádzanú ritku, až tam mala také pluzgieriky alebo akoby zoškretú kožičku. Musela som jej potom dávať imazol krém, ktorý je na mokvajúce infekcie. Už nikdy nebudem experimentovať, už len nivea, je hustá a dobre drží na prdelke. 🙂

elize
16. kvě 2008

Elinka, ani nevieš ako vám závidíme, že nemusíte nosiť poštolky. My ideme na kontrolu až v polovicu júna 😝
My chodíme plávať do rehabilitačného centra, kde chodia detičky cvičit vojtovku. Maxinko plače už keď ich počuje plakať. A to sú z dvomi dverami. Neviem ako by som to zvládala. Mám pocit, že je drobec trošku pozadu, ešte sa nepretáča. Párkrát sa mu to síce podarilo, ale potom už nič ....

elinka27
16. kvě 2008

tak uz bolo na case,maly uz bol zly ked ich musel mat,ale pretocit sa vie aj s nimi len musel zabojovat 😀

panterka
16. kvě 2008

holky, nevíte, jak to vypadá s licinou a jejím prckem? 😕

janina77
16. kvě 2008

womenne, na fitlopte su na to cviky. Napr. das ho lezat na brusko na loptu, chytis za nozicky a robite "furik", kolko najdalej sa da.
Mozes ho dat aj sediet, chytis ho len dole pri zadku, cim ho budes na lopte gulat viac dopredu, tym bude rovnejsi. A potom ho mozes vychylovat do stran.
A chrbat posilnuje aj lah na brusku na popte a zapieranie sa rukami o loptu tak, aby boli ruky blizko seba. Ale na to ste uz asi velky 🙂.

eli, no tak to si ma prekvapila, ze tie svaly pracuju aj ked to nevidim. To je nejake divne. Esteze to ide ako signal do mozgu, to by som aj brala, ale ze svaly pracuju a nevidim to? No, ona je cela ta vojtovka nejaka cudna...
A tie postolky - to si urobila dobre, ze ich uz nemate, v tomto teple by som ich davala len pri zlom naleze na sone.

Elize, presne ako pises, Domco v tej Luznej plakal uz len ked sme stali pred dverami a pocul tam ine deti plakat. Potom som hladala termin, ked tam nikto nebol alebo aspon neplakal 😒

No a este sa pochvalim, Domco sa zacal skrucat - vytoci cele telo do zaklonu a obzera sa za hrackami co su mu akoze za hlavou. Vyzera to akoze este kus, a otoci sa. Len neviem, ci ten spravny obrat nema byt ze sa zbali do klbka, da sa nabok a potom na brusko? Alebo je to vpohode?

andulka4
16. kvě 2008

Elinko myslím si že nemáš pravdu :( Pokud necvičíš správně tak je to nanic :( Musíš dítě držet přesně jak má být a tlačit na správné body.....jinak nezapojí ty svalíky jak má. Je to stejné jako u jakého koli jiného cvičení 🙂

Jinak ti blahopřeji že už se přetáčíte 🙂 To nedělají ani donošenci v 6ti měsících 🙂 No prostě je úžasný...jen tak dál 🙂

Taky jsem se dívala na ty fotečky Marečka a je to úžasné....pevně věřím že i nám ostatním vše dopadne dobře 🙂

No myslím že to cvičení je vážně dobré. Davídek dneska vydržel pást koníky....tedy držet hlavičku nad podložkou asi 2minuty vkuse 🙂 Myslím že tam došlo k pokroku 🙂