Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

mirka.m
13. bře 2009

mimi nam detska lekarka predpisala nejake kvapky a kupila som physiomer - nosovy cistiaci sprej. tiez to je na baze morskej vody. musim sa smiat ked mu to striekam. jednou dierkou strieknem a druhou mu to vytecie von. chudatko moje. ale chrci dost. na to mi dala doky kalciovy sirup. ale je mi ho strasne luto.
mam dvojcatka, je to drina. to ked som ich cakala som si vobec nevedela predstavit co ma caka. ale teraz uz viem. 😀 pomaha mi maminka a v noci muzicek.tak sa to da. ale je to fuska a hlavne ked ideme k lekarovi do blavy. kym ich nachystame, kym sa mi rychlo oblecieme. uff. vyzera to ze zatial su o.k. len to ze maju uz vyse mesiaca a nejako mi nereaguju na hrkalky, na hracky. ked ich dam na brusko tak pekne zdvihaju hlavicku,

mimi198
13. bře 2009

mirka.m, no nas maly zacal reagovat na hracky tak v polke 3.mesiaca a vies zacne jedno a uz to ide najprv len sem tam do toho vrazil rucickou ked to nad nim vysalo tie hracky a potom postupne to zacal aj chytat ale tak sa mi to uz neskor zdalo ze to vlastne bolo zo dna na den, dnes uz do toho triska, ja som sa tak nemohla dockat prveho usmevu od maleho dlho mu to trvalo nez sa usmial a teraz sa rehoce ako o dusu uz aj na hlas , to vsetko dojde. ten physiomer som prave kupila a tak som mu to tam nastriekala ale hned sa rozplakal a nejako mu to vytieklo ale nie s druhej dierky ale s tej istej, asi som to nejako zle aplikovala. tiez mi ho je tak luto a ked tak chrapci, uz keby to preslo. kolko asi tak trva ta nadcha u deti? ako kedy to je asi tak najhorsie? ma sice problem s tym stale ale takto to este nemal asi ma riadnu nadchu. , je aj taky mrzuty s toho.

mimi198
13. bře 2009

deina, no prave chodime aj neurologovi a ten nepovedal nic asi to nepotrebuje, povedal nam akorat naposledy ze ma mensiu hlavicku ale ze to dobieha lebo mu narastla za mesiac o dva centimetre ale inak ze je v poriadku, aj ta hlavicka dokonca len aby mu rastla nadalej..aby sa mu to nezastavilo to by sa uz musel viacej sledovat neviem co to presne znamena.

mirka.m
13. bře 2009

neviem ako dlho to trva ale mne sa to zda uz vecnost. a hlavne vecer to ma horsie. aj kvoli tomu zle papka.ma dlhe prestavky. ja uz nekojim tak mu davam flasu a vyteka mu to z pusinky aj sa mi zda ze oproti sofinke dost slinta.

deina
13. bře 2009

Mimi, tak je vsetko vporiadku, nemusis sa obavat. Neurolog vie, ci dieta potrebuje cvicit alebo nie. 😉

lulia
13. bře 2009

Ahoj Deina.moj maly sa narodil v 31 tyzdni v Novych Zamkoch.teraz 9.3 sme mali v Nitre rizikovu poradnu ktora chvalabohu dopadla dobre zatial nemusime cvicit,len sme boli aj na vysetreni sluchu a zistili mu ze slabsie pocuje na uska.este sa mu to moze upravit?

maatkka
13. bře 2009

Tak my mame uz snad za sebou prvu teplotu po vcerajsom ockovani - hexa + prevenar - najviac mala 38,5 to bola strasna noc po tom co sa tu pisalo o febrilnych krcoch som sa hrozne bala
Podla nasej rehabky by mala zabka vediet zase nieco co nevie... Mala by sa vediet na brusku opriet o dlane vystriet rucicky a aspon chvilu sa tak udrzat. Kedy to dokazali vasi drobci?
My sme mali sopliky snad cely prvy mesiac co sme prisli z nemocky hlavne sme veeela zvlhcovali vzduch vtedy sa jej najlepsie dychalo
Deina keby tu bol taky ten smajlo co tlieska tak Misulovi poslem siestich 😀 Nech uz aj ta nasa zaba chodi... 😀

deina
13. bře 2009

Vdaka, Maattka. 🙂

Co by to mala vediet? Snazim sa predstavit si to a mam taky pocit, ze toto krpec vobec nechcel robit a rizikovej sa to nepacilo, ale proste nechcel. Este aj ked sa plazil, tak toto nerobil - dokazal to, az ked stvornozkoval, kratko predtym (a to zacal az od 11.mesiaca).

Neviem, ako je to so sluchom. Nepovedali ti nic viac, Lulia?

maatkka
13. bře 2009

No mne to pride este dost tazke pre nu som nechapavo pozerala na rehab. sestricku ze preco to uz teraz od nej chce no neviem. Proste ako ked pasie koniky a je opreta o predlaktia mala by sa zdvihnut na dlane ako by chcela stvornozkovat len nema byt este na kolienkach ale lezat na brusku. No to je jedno podla mna to tak skoro vediet nebude aj ked v nejakej knizke kde bolo co ma babo vediet v tom ktorom mesiaci bol kresleny obrazok na ktorom to babo robilo v piatom mesiaci tak asi to nie je zas take nerealne no Lilinke sa o tom este ani nesniva. Som rada ze uz aspon paradne pasie koniky aj dlhsiu dobu a skusa sa jednou rucickou natiahnut za hrackou aj ked je na brusku 🙂
Lulia som sa cudovala preco prave menovite Deiny sa na tie uska pytas ved Misko nemal s uskami problemy nie? Ale ani ja neviem ako je to so sluchom ako sa dalej vyvija alebo tak. Viem len ze Julii nemohli dlhsie sluch namerat az na treti pokus ale ja som sa toho nejako nebala lebo som videla ze na hluk reaguje. A Petko reaguje ked nieco buchne otaca sa za tvojim hlasom alebo tak?

gladriel
13. bře 2009

ahojte mamicky.dufam ze sa dozviem odpoved na otazku ktora ma velmi trapi.malinka sa narodila 6 septembra amala sa narodit 22 oktobra.na posledy to jest na poradny ku 5 mesiau bolo vsertko oki.vyvija sa priemerne alurat neskor nam zacala dviat hlavicku.moja otazka znie ze kedy asi by sa mala zacat prevalovat.ani naznak cvicime s nou kazdy den a teraz 16 ma pol roka.ci sanemam bat ked naposledy bola oki.sediet uz chce sked je v kresielku sa jej dary si sadnut na rozpravnie zacina poiuzivat ustocka krici proste je super buchta.liezt akoby uz chcela ale ked zodvihne zadocek tak spadne na tvaricku a naopak nevie jednoducho spojit hlavicku rucicky a nozicky dokopy.a ked ju pri cviceni prevalujem z bruskas na chrbatik tak sa vobec nezapaja .ani hraky nepomahaju.dakujem.

lulia
13. bře 2009

Ahojte.no nic my nepovedali len to ze sa mu to neda zmerat a ze aby sme prisli o 2 tyzdne.ano reaguje na buchot,minule som naschval buchla a Petko sa zlakol,takze neviem preco sa mu to nedalo zmerat.teraz tam pojdeme uz treti krat

nicky95
13. bře 2009

Ahoj pre všetky. Mne vždy doktorka vravievala, že mám malému odpočítať týždne o ktoré sa skôr narodil. Nemôžete ich posudzovať ako bábätká narodené na termín. Nebojte všetko bude v poriadku. Môj sa narodil v 31tt, mal 1200g a 40cm. 3 krát sme boli na prahu smrti a teraz je to veľký 13 ročný lotor, ktorý chodí na 8 ročné gymnázium s výbornými výsledkami. Držím palce a prajem veľa síl, všetko bude ok!

bubinko83
13. bře 2009

gladriel,neboj ani mne sa maly dlho nepretačal a začal sa až asi pred dvoma tyždnami.Je to podla mna indi-vindi u každeho dietatka.Napr.mam kamošku mame rovnako narodene deti(ona na termin ja o 4 tt skor) a jej sa dcerka ešte nepretača.
A teraz sa gula jedna radost,dneska až tak neštastne že mi padol na zem z postele ☹ Ale chvalabohu sa nič nestalo,len musim byt už opatrnejšia a nenechavat ho sameho bez dozoru.A doteraz nechapem ako sa mu to podarilo,bol to moment a zrazu len buchot počujem a maly na zemi.

maatkka
13. bře 2009

Gladriel ja som v teme extr. nedonosenci pisala ze sa ma neurologicka pytala na to pretacanie a baby ma tam ukludnili ze to vediet este nemusi ani niektore donosene deti sa nevedia pretacat v pol roku a ako spravne napisala Nicky mal by sa vek prdcasne narodenych babatiek korigovat vzhladom ku gestracii to znamena ze ked sa Vanesska narodila o cca mesiac a pol skor ma korigovane len styri mesiace tak ma na pretacanie este cas si myslim.Ale je to teda sikulka kolko toho uz ona vie 😉
Lulia ako som pisala nam to tiez na treti pokus zmerali a bolo to vporiadku tak drzim palce...
Nicky dakujem za povzbudzujuce slova tiez verim ze bude vsetko v poriadku... 🙂 A ak sa mozem spytat preco sa ti syncek narodil skor? A druhe detucho bolo uz v termine?

nicky95
14. bře 2009

maatkka- začala my odtekať plodová voda, 3 týždne som ležala na pôrodnej sále a dostávala infúzie a injekcie na vyvinutie pľúc malého/teraz nechávajú max.1deň/. Keď sme už mali problém so srdiečkom, tak nám spravili cisársky. Ale tie injekcie nám pomohli- ani minutu nebol na dých. prístrojoch.Prvé 4 mesiace boli katastrofálne, ale zvládli sme to.Mali sme alergiu na laktózu, čo nám hneď nezistili, krmili ho sunarom, výsledok ťažká metabolická acidóza- už aj primár si dal zavolať manžela a s ľútosťou mu oznámil, že sa máme pripraviť na najhoršie. V labáku povedali, že z neho už dieťa nebude-A SME TU. Potom sme sa dostali do Blavy a tam nám zistili tú alergiu. Potom to už bolo ok. Druhý syn sa my narodil 2 týždne pred termínom, celé tehotenstvo bolo ok. A narodil sa bez cisárskeho. Takže kočky hore hlavu, už to bude iba vždy lepšie....

mimi198
14. bře 2009

kedy vam vase deticky zacali papat stavicky? myslim jablkovu a mrkvovu a tak.5.mesiaca aspon tak mi to doktor povedal, ale vsadim sa ze ked tam pridem v 5.mesiaci tak povie este mesiac ma cas ako s kazdym tak neviem, nepijeme ani caj vraj aj na to ma cas. a co sa tyka soplikov ked maju vase deti su pri tom nervozne, umrncane lebo nieco podobne?

gladriel
14. bře 2009

diky holky som kludnejsia uz.dakujem otazocka mozem sa pridat do vASEJ temy nastalo 😉

ededik
14. bře 2009

Ahojte babulky,

Maatka...pozerám, že ty máš dcérku len o pár dní staršiu ako je moja Adelka.....kedy sa ti narodila ?????
Moja sa mi narodila v 30 tt. Aj my sme boli konečne na 1. očkovaní a takisto sme mali teplotu...ale čípok to
spravil..... Naša malá má ešte takisto slabé nožky, ešte stále má ten žabací postoj...ale koníkuje už pekne....
Ja našu rehabilitačnú beriem z rezervou, tiež mi hovorí čo by už mala vedieť.... 🙂

Mimi to by aj mňa zaujímalo....ale že vraj ešte máme čas.....Moja nevypije nič, okrem môjho mlieka...ani čaj nechce....začala som jej dávať bebu 1x každý druhý deň...ale pozná ten rozdiel - súdiac podľa toho jej chsichtíku... 🙂

Bubinko, mňa presne na toto upozornil neurológ, že občas mamičky zistia - že sa detičky pretáčajú, až keď im spadnú na zem..... Ja si už dávam pozor, nenechávam ju samú - aj keď pretáčať sa teda ešte nevie...radšej ju položím na koberec... 😀

Deini ahoj, čo nové dokážete ?????

rohacka
15. bře 2009

Mimi - ja som ani jednemu mojmu dietatku nedavala stavicky. Myslim, ze je to zastaraly nazor. A surove veci by sa zo zaciatku nemali davat vobec. Treba zacat varenou zeleninou, neskor varenym domacim ovocim. Na www.babetko.sk je vyborny chronologicky prehlad kedy s cim zacat mesiac po mesiaci, kazdy mesiac mas osobitne, co vtedy mozes davat, ako zacat. Dojcene deti by mali zacinat od zaciatku 7. mesiaca a nedojcene od zaciatku 5. mesiaca. U nedonosencov sa moze mamicka rozhodnut, ci pouzije realny vek alebo korigovany. Ja som zvolila kompromis. 3 tyzdne neskor, kedze sa narodil 6 tyzdnov skor.

Gladriel - vitaj medzi nami a pis! Na to sme tu, aby sme si poradili a povzbudili.

K pretacaniu - je tu taka tema, ze Nepretaca sa alebo nieco podobne, tam som pisala, ako sme my nacvicovali, to bolo hrozne, zacal az v 9. mesiaci a ja som uz mala nervy na dranc. Ale podarilo sa. Je tam viac rad v tej teme, tak skuste si pozriet, ak chcete.

Ededik - podla mna by si nemala prikrmovat Bebou! Ked Ti normalne alebo aspon priemerne pribera, nic ine nepotrebuje. Ani stavicky, ani Bebu. Ked je hladna, treba jej dat castejsie materske mlieko. Len by si ju zbytocne alergizovala tymi pridavkami. Aj to, ze jej to nechuti - babo najlepsie vie, co je pre neho dobre
😉 . Najnovsie sa odporuca, ze ked treba zacat prikrmovat dietatko, ktore je starsie ako ukonceny 4. mesiac a je kojene, tak radsej treba zacat skor so zeleninovymi prikrmami ako pridavat umele mlieko.

mimi198
15. bře 2009

dobre ranko prajem, no aby toho nebolo malo s tymi soplikami este nam aj zacalo ocko jedno slziet stale mu slzi, a na vajicku sa mu najprv urobil maly vriedok, a teraz to ma uz take velke kolecko cervene ako zosupanu kozu tak mi to pripada ako ked sa praskne pluzgier tak to vypada, neviem zasa co to ma. vsetko naraz sa pridava.

maatkka
15. bře 2009

Ahoj ededik nasa zabka sa tiez narodila v 30-tom tyzdni ale 28.8.2008 takze je od Adelky asi o mesiac starsia v skutocnosti aj korigovane 😉

bublinka9
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ededik
15. bře 2009

Rohačka - nie je to preto, že ju chcem prikrmovať - jednoducho už nemám dosť mlieka.... Je to tak na hrane, preto si vypomáham tou 1 dávkou beby..... ja viem, že pre ňu je moje, aj keď len odsaté, mlieko najlepšie...
ale jednoducho nestíham odsávať tak často, ako by som to potrebovala.... 🙂 Preto toho mlieka nemám až tak veľs...
Ale dík za tip, tie príkrmy si pozriem....

deina
16. bře 2009

Ededik, kazdy den je odvaznejsi, coraz castejsie sa pusta a pekne stava kocky (ma jednu stavebnicu, rozne tvary nielen kocky a tam vie dat tri na seba), inak nic nove. 🙂 Podla mna super, podla manzela by mal vediet ovela viac, uz mi zacina liezt na nervy - stale by ho len porovnaval s inymi detmi. 😠

Tiez som tak citala, ze ked kojenemu dietatu nestaci mlieko, je lepsie zacat skor so zeleninou ako dokrmovat UM.

mimi198
16. bře 2009

No tak zase mame za sebou dalsi den u lekara, vysledky ma negativne nastastie. Chcem sa opytat aky maju vase deti rezim papania, myslim tym tak 4mesacne babatko , ci je kazde 3hodiny stale, ci si pospinka aj dlhsie alebo ich budite na papanie? moj papa kazde 3hodiny s tym ze ho niekedy preberiem ale neviem ci je to dobre ci by som ho nemala nechat pospinkat. v noci ho samozrejme nebudim. , to niekedy prespi aj celu noc ale niekedy sa zase budi na jedlo, no proste neviem ci mu mam dat vtedy ked si vypita alebo ho mam rusit zo spanku.

rohacka
16. bře 2009

Ededik - tym, ze si vypomahas jednou davkou beby si ale nezvysis tvorbu mlieka. Mlieka sa Ti utvori viac len vtedy, ak bude v prsniku miesto, t.j. len tym, ze ho vyprazdnis najlepsie castejsim dojcenim. U vas je mozno teraz problem s tym aj preto, ze malicka je v 6. mesiaci a vtedy zvykne byt tzv. rastovy spurt - dieta viac rastie do vysky aj viac pribera, preto ako keby vtedy potrebovalo viac papat. To sa uz ty musis rozhodnut, ci budes viac dojcit, odsavat, prikrmovat Bebou alebo zacnes skor prikrmami. Tak ako to ty citis, co je pre tvoje babo najlepsie. Mamky to vedia 🙂

Mimi - u nas to uz bolo davno, tak ja nepamatam, ale viem, ze lekarka mi vravela, ze ho mam budit, kym nebude mat nejake 4 kila a potom ho uz mam nechat, nech si spi. Podla mna to zistis aj podla toho, ci ti dobre pribera. Ked dobre pribera, ze mu staci papat len vtedy, ked ho samo brusko zobudi, je by som ho nechala, ale ked dobre nepribera, tak mozno aj zobudit. Lebo ti nasi nedonosenci to su riadni neprebudenci 😉 . Pamataj ale na to, ze dietatko potrebuje mat aj klud, pokoj, potrebuje rast, oddychnut si - a to len v spanku.... Sama musis zvazit.

mimi198
16. bře 2009

rohacka dakujem, no u nas to je tak ze doteraz sme si priberali dobre, dokonca ma priemer este teraz na 4.mesiace 6kg, ale teraz to nejako ide dolu vodou pribral len 200g za dva tyzdne ziadna slava ale pritom papa stale takk isto aj stale pravidelne, neviem ci to tak ma uz bytt ze uz je aktivnejsi a predsa uz ani tolko nespinkava ako ked bol malicky. no neviem uvidime co povie doktor.

rohacka
16. bře 2009

Mimi, pokial viem, minimalne hmotnostne prirastky kojenych deti maju byt priblizne take-
1-2.mesiac - 120-140g/tyzden
3-4.mesiac - 70-100g/tyzden
5-6.mesiac - 40-60g/tyzden
- niekto tvrdi, ze to ma byt viac.

vejinka
16. bře 2009

alebo menej 😉

vejinka
16. bře 2009

a sorac ze som vam sem vliezla..ale podla tabulky by som sa s hmotnostou babatka a este ked sa narodilo skor vobec neriadila...kazde babenko je indi-vindi 😉