Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

petris
30. lis 2007

Právě oni vylučujou, že by mohly pochybit jelikož se to dělá na přístroji a ten má být 99% 🙄 Je stará ted korigovaného věku 7 měsíců a kalendářního 10.Toto je také šílené, že musím to pořád uvádět takto ten věk, kor ze začátku jsem nevěděla vůbec co mám říkat kolik jí je 😔

kili
30. lis 2007

ja som chcela hovoriť, že im je podľa korigovaných, ale napokon je to jedno, lebe Adamko nevyzerá ani na tých 5m 😀 , aj Samko je menší, ale zas keby som povedala že 2, tak mi nikdo neuverí. Proste mišung. Poviem rovno, že im je 8, ľuďom padne sánka a je to 😀

kotenko
30. lis 2007

Ahojte, tak my si uz samy dychame 2 tyzdne, dnes som ju KONECNE drzala prvy krat na ukach, bolo to rkasne (aj ked bola uz dost tazka), ale bola to pre mna ta najkrajsia chvila a nezabudne manto. No a od pondelka by ju uz mali dat prec z inkubatora, uz by mala ist do perinky, tak sa tesime, dufam to nezariekneme.
Mam doniest vecicky - kosielky a body, chcem sa vas opytat... Lili ma teraz 52cm, aku velkost oblecenia jej mam doniest? Poradte mi, prosim vas, aku velkost jej mam dat? Inak, konecne sme zacali priberat (ked bola na pristroji, tak schudla a tyzden sa drzala na vahe), teraz uz ma 3 190 gramov. Ale bohuzila ju do vianoc doma nebudeme mat.
Petris, mne dr povedali, ze nevedia, ci lili prezije, lebo jej hlavicka stale nerastie, viem ako sa citis, ale nemysli nan ic zle, bud optimista a mysli pozitivne, velmi to pomaha aj babatkam, lebo to citia. Ja sa lili prihovaram IBA s usmevom a vraj za mesiac spravila velky pokrok, co sa tyka psychiky a aj celkoveho zdravia.
no hlavicka jej stale nerastie, za mesiac by mala narast 1-2 cm, jej uz hlavicka nenarastla 2 mesiace... No uvidime, cakame na Ct-cko a magnet. rezonanciu, vraj by to mali robit este tento rok. Bojim bojim

petris
30. lis 2007

Právě, kdybych řekla tenkrát když jsme si jí přinesli domu , že jí jsou 3 měsíce tak na mě budou všichni koukat jak z jara jelikož měla 2300 g a 42 cm, takže si to asi dokážeš představit tu reakci ostatních 😲

kili
30. lis 2007

Petris, ja som si odviezla 3 mesačného Samka s váhou 2150g a 4,5 mesačného Adamka s váhou 1730g 😀

kotenko
30. lis 2007

Booze, aj ja si chel lili uz zobrat domkou. A ked ste pri tych vahach, mame 3 mesiace, 52cm a 3190gr. Je dlha, ale chuducka (po tatovi papkacovi asi nebude 😅 )

petris
30. lis 2007

kotenko my jsme byli s Terezkou také na magnet. rezonanci, toho se neboj!Víš ono je to těžký myslet pozitivně, já jsem dokonce celkem optimista ale potom co Terezka ležela ty skoro 3 měsíce v nemocnici a měli jsme pořád něco tak už bych si přála,aby byl klid 😖 JSem naprosto psychicky vyšŤavená 😖

kili
30. lis 2007

ja som sa úplne klepala, keď jeden (už neviem ktorý), bol na sone hlavičky

kotenko
30. lis 2007

Petris, jasom tiez vystavena psychicky, ale postavilo ma na nohy, ked dr povedal, ze sa jej zlepsuje zdravie, ze zacina vnimat a taaaak 😅

mam otazocku, kedy sa vam deticky zacali usmievat? lili este "ee"

petris
30. lis 2007

Koukala jsem že jsme na tom asi tak stejně váhově, Terce je vlastně 10 měsíců a má 6 500 g a 63 cm, je to pro nás zázrak, už když jdeme k dětský tak nejsme nejmenší, vždy to tak bylo, a to byli ty děti ještě ke všemu čertvě narozený a Terce třeba 5 měsíců 🙂

petris
30. lis 2007

Terka se začla usmívat asi korigovaného věku ve 2-3 měsíci takže kalendářního v 5-6

kili
30. lis 2007

petris, no neviem či podobne (teda ak si myslela mňa). Samko je dlhý len 60,5cm, pochybujem, že za 2 mesiace narastie 12cm.

petris
30. lis 2007

jak to že 12 cm , snad jen 2 cm, Terka má 63 cm

kili
30. lis 2007

petris, ahá, môj omyl, neviem, furt som si nejak myslela, že je menší 😨

petris
30. lis 2007

neni, možná že bude dokonce, větší, ale je to kluk, tak ještě aby ne 🙂

kili
30. lis 2007

petris, a koľko mala tvoja pri narodení?

moji mali Samko 800g a Adamko 680g

petris
30. lis 2007

Tak Terka měla 900 g takže jsme na tom téměř stejně se Samkem

dashak
30. lis 2007

Ahoj holky,
koukám, že se rozrůstáme o další maminky 🙂

Kotenko, skvělé zprávy o Lili, úplně jsem měla zimnici na zádech, že už si ji konečně měla na rukách. Já dostala malou na ruky po 14 dnech, jen pootevřeli tu boční stěnu inkubátoru a se všema těma hadičkama mi ji dali pochovat. Byl to super pocit 😵 a tajně jsem ji pusinkovala na nosánek a ona spinkala a ze spaní se občas tak usmála 🙂 A taky se docela pronesla, přesto že měla něco přes kilo 😅
Uvidíš, teď bude jen lépe a lépe. Ty diagnozy nemusí být až takové, doktoři vždy uvádějí tu horší variantu, co kdyby. Vím to sama a dneska když se podívám na malou, jak už krásně vykládá apod 😵 Je šikovnější než spousta starších kamarádek co máme. Ale chce to prostě se těm dětem fakt moc věnovat, stále s nimi být, mluvit na ně atd.

Jinak koukám, že se tu bavíte o korigovaném věku. No já vždycky uvěděla věk skutečný a bylo mi celkem jedno, jestli lidem spadne huba nebo ne. Vždycky se teda zeptali, proč je tak maličká, tak jsem řekla, že je nedonošená a bylo. Prostě jsem se nebála o tom mluvit. Jinak nám neuroložka vždy do papírů psala jaký máme i korigovaný věk, ale ani ona ani rehabilka na to moc nebrala zřetel a chtěli aby uměla to co v kalendářním. A vyplatilo se, malá byla zhruba od 5 měsíců už tabulková. Já koriguju věk jen s ohledem na jídlo, tam jsem fakt opatrná, protože neuvážené podávání jídel může mít následky, i když si to spousta lidí neuvědomuje.

Takže Kili, co se týče krupice s tebou fakt nemůžu souhlasit 😅 Ale to víš, já moc nepobírám ani to, že jste začli tak brzo přikrmovat, protože kluci jsou jak mladí tak malí na příkrmy, ale je to každého věc. Jinak z krupice žádné dítě ještě nevyrostlo, jen nakynulo a to myslím není to pravé ořechové. Takže když už tak raději kvalitní bílkoviny z masa a mléčných výrobků, které mu narozdíl od krupice něco dají.

Jinak já jsem váhu u malé nikdy neřešila a i moje doktorka byla v tomhle směru "normální". Malá přibírala 250 max 300g měsíčně a naprosto v pohodě.
Takže v roce měla 6,90kg a to měla porodní 1180g. Dneska má 20 měsíců a kolem 9kg

A ještě k lezení. Samozřejmě, že je to nejdůležitější fáze vývoje dítěte, takže nejen že není dobré, když ji přeskočí, ale optimální je, když dítě leze co nejdéle, protože se posiluje svalstvo a nezatěžuje se páteř jako u chůze. K tomu je ale zapotřebí, aby bylo mimi co nejvíce času na zemi a ne v šátku. Šátek je možná pozitivní na psychický vývoj, ale motorický dost brzdí. A dá se dítěti vyjádřit láska i jinak než smykáním celý den v šátku.
Výborné jsou opravdu baby masáže jak píše Lendy, mluvení na dítě, hraní si, samozřejmě nejlépe všechno na zemi

Jinak my jsme tento týden začli s učením na nočník. Zatím chytáme tak 80% čůrání, ale ještě si neřekne sama, každopádně je bez plínky, takže když si čůrne, tak si to uvědomí, že má mokro v gatích a na nočníku to dodělá. Takže musíme trochu vypilovat techniku a na vánoce nám snad dá dáreček v podobě bezplenkového pobytu, teda samozřejmě přes den, v noci to ještě nějakou dobu potrvá. Ona totiž ráda dává dárečky 😅 Na moje narozky loni v prosinci začla lézt a na bráchovy v červnu začla dělat první samostatné kroky 😵

No a taky stále cvičíme, už máme udělaný chodníček z pšenice, tak je vždycky natěšená a říká, že jde ťapy ťapy a pak tam na tom poskakuje 😅 Na obřím balonu se ji vůbec nelíbi, to brečí 😒 na tom menším, na kterém jsme cvičili původně zas má snahu si na něho sama lehat a říká kuli kuli, ale to je tak aby se někde s tím vymlela. No a pak děláme teda kuli kuli ještě na tom válečku na těsto. Plavat jsme byli zatím jednou, byla jak urvaná z řetězu, jsme ji nemohli dostat z vody, po hodině už jsme museli, bo měla fialovou pusu a stejně volala voda voda 😅 a druhý den měla fajnovou rýmu, takže do kontroly 6.12. už asi plavat nezajdeme.

No a v úterý nás čeká mikulášská, pozvali nás ode mě z práce, tak doufám, že nebude mít žádnou psychickou újmu z čerta 😅

Tak se holky mějte a miminka ať se drží a rostou 😵

petris
30. lis 2007

Ale přece jenom tvé malé se narodilo o měsíc déle to už je hodně znát u těchto mrnousků, i ten každý gram je fakt znát, pamatuji si, že kdy už měla těch 1200 g , že jsme si řikali jak už je velká, přitom to samozřejmě tak nebylo ale v tu chvíli to každý vidí jinak

dashak
30. lis 2007

Petris, já jsem to myslela spíš tak, že tady někteří moc řeší, kolik jim dítě přibralo, přitom ta váha fakt není to jediné 😉 Třeba kili chce dávat malým krupici, ale psala, že přibírají 700-800g měsíčně, což je nadstandard 😉 Optimální přírustek váhy je 150g týdně, takže 600g za měsíc.

A jak vidíš, tvoje malá váží v 10 měsících více než moje a to měla méně. Ale nemysli si, ona měla porodní 1180g a zhubla to na 1060g, takže žádný obr nebyla, hlavně byla 32. týden, takže na ten věk fakt malinká 😉

kotenko
30. lis 2007

Dashak, zamyslela som sa a mas pravdu, na vahe babatka nezalezi, aj ked je to urcite podmienene niecim. Lili ma 3 mesiace a ma 3190g (a to sa narodila 1770g), cize za 3 mesiace pribrala iba 2kg cca

petris
30. lis 2007

To máte pravdu momentálně na váze už nezáleží, předtim na tom záleželo, váhu ani neřešim!Naopak se mi víc líbí i menší děti!A jsem ráda, že jsem jí takhle aspon mohla užít víc jako miminka 😉

kotenko
30. lis 2007

No to ti zavidim petris, lili ma uz 3 mesiace a dnes som ju prvy kat drzala na rukach 😖 ale bol to skvely pocit, asi s toho ani nezaspim 😀 Mne sa tiez pacia mensie babatka, ako tie 3-4 kilove (ratam novorodenca), lebo to babatko malicke mi pripada viac krehke a nevinnejsie ako tie 3-4 kilove 😀 A mne sa lili vobec nezdala malinka ked sa narodila, ja som maal brusko male a praveze sa mi zdala velka, ze ako sa tak zmestila a akoto zo mna vysla 😅 (rodila som klasicky). No idem silahnut, drahy na mna krici zo spalne ze mu je smutno 😵 pa a dobru noc vsetkym

dashak
30. lis 2007

No tak je jasné, že čím více váží, tím lépe ten nápor zvládají, ale pak doma si myslím, že už je to jedno. Musí být hlavně v psychické pohodě, což musí být i maminka, jinak se to přenáší z jednoho na druhého a je to pak začarovaný kruh - když je mamka nervozní, mimi to cítí a je takové uplakané, tím hůř pak mamka situaci snáší a je ještě víc nervozní a tak by to mohlo jít dokola. Takže nejlepší je klídek a první týdny někdy i měsíce zapomenout na okolní svět a prostě neřešit, jestli jsem stihla vyžehlit nebo udělat tamto, protože jsem musela prďouse nosit, aby bylo spokojené a neplakalo. Ony ty miminka pak obrátí a rozkvetou 😵

A ani asi ty týdny nejsou vždycky směrodatné, někdy mi přijde, že je to prostě haluz a vyjde to nebo ne. Protože udávají, že po 34.týdnu by to mělo být v pohodě, do té doby se ještě vyvíjejí plíce a jak vidno, tak děti narozené později mají někdy více problémů než extrémní nezralci 26tt apod. Asi možná i bude pravda něco na tom, jak se vykládá, že 8. měsíc je horší než 7.měsíc. 8 😕 Ale jak říkám, hlavně na to špatné vůbec nemyslet a radovat se s každých okamžiků s miminkem, podle mě, když je fakt v harmonickém prostředí tak ten vývoj jde rapidně dopředu. Malá měla taky krvácení do mozku a taky nám říkali, že do dvou let nám nikdo neřekne, jestli se obešlo bez následků. A nakonec obešlo, což si nakonec troufla neuroložka říct už při 18 měsíční prohlíce, takže jsem šťastná jak blecha.

A pomalu začínám být otevřenější k úvahám o druhém dítěti 😅 , ale ještě tak rok si nechám zajít chuť, chci aby měla malá aspoň 3 roky.

Petris, mě přijde malá jako mimino pořád, navíc má i vlasů poskromnu a je to fakt prďous, má 75cm, takže kupuju hadry na 6-9 měsíců 😀
A prosím tě, jaký jsi měla tlak před porodem? Ty jsi už dostala eklamptické křeče nebo tomu stihli předejít?

petris
30. lis 2007

nene byla jsem tam naprosto za 5 minut 12 jak se říká a to díky tomu že jsem se nedala, měla jsem už šílený bolesti a prý kdybych odjela domu tak to nepřižuju, doktoři nezjistily co se mnou je až na pohotovosti na gyndě,tak mě hned operovali!Měla jsem 180/110 myslím, ty znáš někoho z okolí kdo měl Help?Dala jsem tam fotky tak se můžeš kouknout jakej to byl prtavec tak zhruba

dashak
1. pro 2007

Wow, až takhle jo? No já měla 170/110 ještě i po porodu na jipce a bylo mi až z toho blbě, jak furt co půl hoďky nafukovala ta pumpa a měrilo to tlak a pak to začlo na tom monitoru pípat a blikat a nelezlo to dolů. Já jsme s preeklampsií ležela týden v jedné nemocnici a pak mě teda vezli do fakultní, protože je tam lepší novoroezenecká jipka pro děti pod 1500g a tam kde jsem ležela jen od 1500g nahoru a podle UZ měla mít kolem 1360g a nakonec ještě méně. A tam jsem přijela a za chvíli mě vezli na sál a já byla z toho docela paf, ale prý už nemohli čekat, měla jsem ten tlak taky vysoký a bílkovinu taky čím dál vyšší, otoky jsem neměla vůbec. Vlastně bych normálně ani neřekla, že mám preeklampsii - však jsem to i tvrdila tomu doktorovi, že ji nemám a on mě tak srandovně popleskal po stehně a myslel si asi svoje 😅 Protože fakt většinou je člověk oteklý,hlavně kolem kotníků, hodně přibyde na váze a dost bolí hlava. Já fakt otoky žádné, přibrala jsem jen 4kg oproti váze před těhu a hlava mě začla šíleně třeštět až jak mě píchli na kapáky, to mi museli dávat algifen, nebo jsem myslela, že mi vyskočí mozek. Bolesti jsem celkově žádné neměla, akorát se mi špatně dýchalo, to už mi šlo fakt ztěžka a byla jsem z toho unavená, jak kdyby mi někdo položil balvan na hrudník. Léky na tlak mi vůbec nezabírali, brala jsem 6 dopegytů a 6 magnezek denně + ještě nějaký lék na tlak, který mi předepsal po konsiliu internista a něco na zklidnění. Ale tlak i tak letěl furt nahoru, tak se taky rozhodli to ukončit.

Za to teď mám bolesti hlavy úplně šílené 😠 Ale prý to tak po spinále bývá. I menses mám strašně bolestivý, první dva dny mám křeče jak při tvrdnutí břicha 😝
Jinak nikoho kdo měl help osobně neznám, ale na koníkovi je holka a ta ho měla myslím taky, teda myslím, že psala, že ji selhaly játra a upadla do bezvědomí, ale to normálně byla doma a právě měla taky bolesti, tak ji tchýně zavolala sanitku. Ale dopadlo to dobře a druhé těhu prý proběhlo relativně v pohodě a rodila myslím v termínu.

Ještě se chci zeptat, dali ti teda narkozu nebo taky jen lokální umrtvení?

Na fotečky jdu kuknout 😉

petris
1. pro 2007

já jsem byla šíleně oteklá a měla jsem bolesti vzdad který vystřelovali do žaludku, celý týden jsem nic nejedla, skoro ani nepila jelikož se mi chtělo hned zvracet a to jsem za celý teho nezvracela a nic , nejhorší bylo , že zrovna to období byla chřipka takže jsme to sváděli na to, nic méně jsem byla u praktickýho i na gyndě a na pohotovosti v Motole a nikdo se mnou nic nevyřešil, jeden mi napsal Renie na žaludek, v Motole mi řekli at piju hořký čaj a jim suchary, tlak mi ani nezměřili!Naštěstí jsem tam byla se švagrou a ta mě dovedla na pohovost ale gyndu , tam přesně mi zjistili ty bílkoviny a tlak a hrozně se divili že jsem přišla sama a hlavně co mi napsali dole na tý pohotovosti!Ale zprávu hned ztopili radši!Za dvě hodiny mě vzali na sál a pod narkozou mi jí vyndali!Nejhorší ale bylo, že jsem malou viděla poprvé až za tři dny!Všem tam nosili mimča na kojení a mě nic, bylo to hrozný!A taky jsem měla na sobě ten tlakoměřič jak si psala!Ještě že mám tak skvělýho partnera, že mi maximálně pomohl!
Jinak ty si měla aspon štěstí, že ti na to doktoři přišli sami, já se potom nepídit tak mám smůlu

dashak
1. pro 2007

Jé, Terezka je fakt nádherná 😵 😵 😵 Závidím ti to klokánkování, u nás se nic takového nepraktikuje ☹ Musí to být super. Taky máš v ní tatínka jo? Já tatínka a tatínek je podobný na maminku, takže si vozím v kočáře malou tchyňu 😀 No ale už je vidět, že je to už slečna, už tam má na některých fotkách i faldíky 😉

A koukala jsem, že papáte z flašky. Mně se kojit nepodařilo, nějak tam to mlíko nebylo ☹ Ale u druhého už budu chytřejší a brát eventuelně homeopatika a budu myslet i na sebe (tedy vlastně tím pádem i na miminko) a snažit se víc odpočívat a najít si čas se pořádně najíst, lítala jsem do nemocnice dvakrát denně, navíc tramvají, tak jsem zabila blbé 4 hodiny vždycky cestováním. Takže ani to odstříkávání neprobíhalo v pravidelných 3 hodinových intervalech a jak jsem moc nejedla, tak se mlíčko moc netvořilo a taky pracovaly nervy a celkově je to prostě něco jiného než porodit v termínu a přirozeně než to kuchání břicha 😒 Ale i tak si myslím, že malá je spokojená i na UM 🙂

dashak
1. pro 2007

Nezměřili ti jako těhotné tlak? To nechápu 😠 Vždyť to by měli automaticky 😝 Já jsem ho měla vyšší hned ze začátku, i když normálně mám nízký. No ale můj doktor se neznepokojoval protože právě podle vzhledu usoudil, že nejsem dobrý adept na preeklampsii, protože jsem hubená a oteklá jsem teda taky nebyla. Ale v 26 týdnu se mu nelíbilo, jak mám furt malé břicho, tak malou na UZ proměřil a o 10 dní se zpožďovala, což tvrdil, že je v normě, že příště to zase důkladně proměříme. Už mi napsal ten dopegyt a magnezko protože ten tlak byl zase vyšší a taky jsem měla docela málo plodovky. No ale poslal mě na kontrolu až za měsíc a to už se malá zpožďovala o 3 týdny. Resp. hlavičku měla asi o týden menší, ale tělíčko o 3 týdny menší než hlavičku, což je známka špatné funkce placenty. No ta vlivem toho tlaku mění strukturu cév, takže to moc nefachčí, takže mě poslal k nim do nemocnice, kde dělá asistenta primáře a tam si mě už nechali. On si mimochodem ani nevšiml, že mi sestra do průkazky zapsala bílkoviny. Jinak by hned věděl, že mám preeklampsii, ale on jen řešil tu diferenci mezi hlavičkou a tělíčkem. Takže se v nemocnici zhrozili, udělali mi doppler, kde byly minimální průtoky a nechali si mě tam, chodila jsem jak maňas 3x denně na monitory a nakonec jsem skončila na porodním na kapáku a vypadalo to, že mě rozřežou, pak to těma kapákama po 2 dnech rozehnali, ale poslali mě do té druhé nemocnice. Takže ten můj doktor taky nebyl bůhvíco a když jsem přišla na kontrolu po šestinedělí, tak mi na koze říká - to jste nečekala, že to tak může dopadnout co? a To jste byla pořád taková vysmátá. Mě nasral, no já byla vysmátá ještě v sanitce jak mě převáželi, protože jsem nevěděla co mě čeká. A nikdo ani nevěděl, že mě vezou do druhé nemocnice, takže to bylo docela halo a tak tak mi dovolili zavolat manželovi, že jdu za 20 minut rodit.

petris
1. pro 2007

my se snažíme aby byla maximálně spokojená, hlavně aby to dopadlo vše dobře!Ted už je to obrík nám přijde, už nemůžu ani uvěřit že byla takhle malinká 😅 já jsem jí vůbec nekojila, nebylo to možný a pak už jsem neměla ani kapku mlíka!TAk dobrou noc a někdy napiš