Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lukajda
12. lis 2007

Ahoj holky,
občas vás čtu a nestačím žasnout, jak jste všechny statečné a perete se s nepřízní osudu. Vždycky, když si myslím, že mám nějaký problém, tak si vzpomenu na vás a v tu ránu vím, že vlastně žádný problém nemám. Vy i vaše dětičky jste jedničky. Moc vám všem držím pěsti 🙂

kili
13. lis 2007

Tamia, so Samkom som bola včera v poradni, tak viem všetko presne: váha 4720g, výška 59,5cm, obvod hlavičky 38cm- to mi je trošku divné, lebo ja som mu namerala 40, ale asi som merala zle. Adamko váži okolo 3200g

jujka
14. lis 2007

Ahoj mamini.
aj ja mám nedonoseného synčeka narodil sa 34tt 2390g a 45cm. Teraz ma 7týždňov a 3700g a 55 cm.Keď je na brušku tak pomali už dvýha hlavyčku na pár sekúnd, keď ho držím pri sebe tak sa pekne drží.mozoček nemal dostatočne vyvinutý a tak dostáva nootropil na kontrolu nas ešte nevolali,počuje dobre a aj očká su v poriadku. chcem sa vás spítať ako ste zistili, že s pohybmi babatka nieje niečo v poriadku?kedy isť po prvý krát k neurologovi? mali sme zlé krvné testy a tak berieme železo aktiferin, ale veľmi ho boli ztoho bruško. mate stým neaké skúsenosti?

lendy1
14. lis 2007

Ahoj jujka,
tak to je tedy cvalík na 7 týdnech s takovou váhou 😉
Náš Davča byl taky narozen 34tt, měl 2,5kg, teď má 8kg, Aktiferin jsme brali cca do 3 měsíce 3xdenně, pak se krevní obraz urovnal, dávám mu ho teď jen když si vzpomenu, mudr. říkala ať dobereme lahvičku. S tím železem jsme měli potíž jen se stolicí, takže jsme dávali Baby Calm a pomáhalo to anebo pomůže prý čaj, ale já jsem ho nedávala. Na neurologii jsme byli na kontrole ve 3.měsících a teď půjdeme na 6.měsících. U nás jsou potíže tak, jak jsem již tady psala-hlavně s motorikou, teď jsem jen dostala info, že ten dr. u kterého jsme byli minulý týden v Praze diagnózu DMO dává vše dětem, takže zítra razíme do Prahy znovu, tentokrát za paní dr. neuroložkou, aby se na malého podívala a řekla co a jak, raději pojedu k více dr., než abych něco zanedbala. Na očním jsme byli jednou, zítra jdeme podruhé, 1.kontrola O.K., teď posledních pár týdnů dost Davča šilhá, tak uvidím, co nám poví zítra.
To že se mi zdá Davča motoricky pozadu i když beru korigovaný věk jsem začala řešit až posledních pár týdnů, když jsem neviděla žádné výraznější zlepšování po cvičení vojtovkou.

Kotenko, moc díky za tip s tím hlazením, praktikujeme a měla jsi pravdu, zabýrá to.

cuckaa
14. lis 2007

Ahoj lendy,
chcela by som sa spytat,ake body na tele stlacas,kde asi su? Moj Tobik ma tiez hypertoniu a nejako nam neustupuje.Najhorsie je,ze viac to ma na nozkach a tak sa bojim toho ci bude chodit.Od pondelka ideme na rehalilitacny pobyt do Martina,tak som rada ze aspon nieco.Ked som si precitala co si pisala,tak som normalne chcela ist aj ja do Prahy na vysetrenie.Obcas mi pripada,ze to lekary podcenuju a zbytocne cakaju.Nasa nurologicka tvrdi,ze DMO sa udava az od jedneho roka.Denne cvicime,ale nejake velke vysledky sa nedostavuju.Moja psychika je uz na dne.Musim vsak verit,ze bude vsetko raz lepsie,je to vsetko velmi tazke.

lendy1
14. lis 2007

Ahoj cucka,
no já se připravuji na to, že to bude asi vše taky na dlouho a s tou diagnózou DMO až od roku jsem to taky slyšela, ale nejsem neurolog, neumím to posudit, podle mě by to ale měli poznat dřív.
Ty bodíky, to je těžký takhle vysvětlit, max. bych to to mohla změřit a vyfotit. Jsou to vlastně body, kdy se tlačí do nějakých svalíků-nejdříve vedle pupíku na obou stranách-to úplně cítím ten břišní svalík, co tam je, pak na zadečku a pak v podpaží, ale spíš maličko směrem k zádům, Davča tam má takový malý faldíky, tak to poznám i bez označení. To máčkám celou silou kolmo vždy 1minutu. Je po tom vždy hezky uvolněný a téměř vždy se mi potom počůra-to je prý z toho uvolnění. Ale nevím, jestli to zabírá vždy jen na tu chvilku, nebo i nějak dlouhodobě.
My také cvičíme a příjde mi, že bez efektu. Na bříšku vydrží jen pár minut a to je tak vše, co umí. Nevím teď jestli se snaží o otáčení, nebo se začíná díky hypertonii prohýbat do luku, ale jednou nožkou se zapře o podložku a zvedne trochu zadeček a natočí se na stranu. Já vůbec nevím, jak se přesně děti s hypertonií projevují. Davča je stabilní na zádech i na bříšku (jen nevydrží dlouho), hlavičku má rovně, ani ji nijak nezaklání. Jen má občas napnuté nožky, palečky na nohou má hodně nahoru a malíček mu trčí jako by od ostatních prstíků, ručičky má taky jakoby ztuhlý, ale jen občas.
Nevím, jestli se to nebude vše ještě zhoršovat, protože mi to tak někdy připadá. Takže zítra jedeme do Prahy, v pondělí jdeme do poradny pro nedonošence a pak kontrola u našeho obvodního neurologa, tak uvidíme, co všichni řeknou. Ale já se nedám a budu bojovat, cvičit a doufat, že to bude vše dobré.

Cucka a co Tobík umí a neumí? A jak je na tom mentálně? A cvičíte vojtovku?
A neuroložka ti řekla, že má jen hypertonii nebo i něco víc?

Objevila jsem jednu zajímavou věc, ale zkušenost s tím nemám, písla mi o tom jedna mamina s klučíkem, kterému je teď 10měsíců a je pozadu o 5měsíců a v tomhle je mu prý fajn:

http://www.pomucky.com/index.php?nid=2002&oid=4...

cuckaa
14. lis 2007

Ahoj lendy,
aj mozes,tak mi tie body skus odfotit.Tobik zatial len pasie koniky aj to nevydrzi dlho,zacne sa zlostit a tak ho radsej prevratim naspat.Sam sa nepretaca,iba ked mu pomozem trocha s nozkou.Som z toho uz zufala,ale manzel ma podporuje ze raz vsetko dozenie.Tobik mal tazsi start do zivota,nevedel uplne sam dychat a tym sa vsetko skomplikovalo,tyzden nato dostal krvacanie do mozgu.Viem,ze aj my budeme mat tu istu diagnozu,uz sa na to pripravujem,ale co citam,tak zazraky sa este vzdy deju a urcite aj nasi chalani budu raz v poriadku.
Vojtovku cvicime az od tretieho mesiaca,nakolko v nemocnici asi na nas zabudli alebo co a ja ako prvorodicka som nevedela co a ako ma byt.Neurologicku sme hned zmenili a ta nova vzdy vravi,ze sa vsetko ukaze do jedneho roka co to vsetko na malom zanecha.Mame tam este napisanu vertikulaciu a v piatok ideme na ocne,lebo maly trocha skuli.
Davam nadej este tomu rehab.pobytu,ze nas trocha posunie vpred a hlavne sa trocha dozviem o jeho zdravotnom stave viac.
Drzim ti prsty aby vysetrenia dopadli v poriadku,daj potom vediet ako ste dopali v Prahe.

mimi
14. lis 2007

jujka, aj moj maly bral aktiferrin a mne maly zvrackal po nich, tak nam dr. predpisala ine lieky, tusim, ze sa to volalo Maltofer kvapky.

cuckaa, daj vediet ako ste dopadli na ocnom!
My sme uz absolvovali rocnu prehliadku na ocnom, ale nedopadli sme dobre, maly ma strabizmus a nasa ocna dr.to vidi tak, ze sa to bude musiet operovat :- Vraj to bude dlhodoba liecba, caka nas niekolko operacii a potom sanatorium.
Mate niektora skusenosti so strabizmom?

tamia
14. lis 2007

kili,
malí drobčekovia pekne priberajú 🙂.
My sme boli dnes u neurologičky, vraj je všetko ok, tak som veľmi rada.

Pri narodení nemali krvácanie do mozočku? Moja mala.

kili
15. lis 2007

tamia, nie nemali 🙂

sofik
15. lis 2007

Ahojky. Ja by som sa chcela spytat ci uz niektora z vas ma skusenost s vakcinou proti pneumokokom. Ja by som ju chcela vyuzit kedze sa mi mala narodila v 32 tt ale neviem ake ma neziaduce ucinky. Ak ma s tym niektora skusenost tak napiste. Dik.

tamia
15. lis 2007

sofik,
moja malá bola už očkovaná 2x. Nažiadúce účinky boli na druhý deň po očkovaní a to také, že malá mala teplotu cca do 38 stupňov, nechutilo jej papať. Ale na ďalší deň boli našťatie preč.

Kili,
to ste mali šťastie.

sofik
15. lis 2007

Dakujem Tamia. A od kolkych mesiacov si dala prvykrat malu zaockovat proti pneumokokom a vakcina mala aky nazov? Nejak Prevenar alebo nieco podobne?

tamia
15. lis 2007

ano, tak sa volala - Prevenar.
Malá bola očkovaná po 1x keď mala 9,5 mesiaca, potom bola preočková o 6 týždňov, a ešte nás čaká jedno očkovanie, asi o pol roka alebo tak nejak.

mimi
15. lis 2007

tamia, to ockovanie ti poradila vasa pediatricka? Ja som o tom iba pocula, ale nasa dr. mi nic o tej vakcine nepovedala 😒

tamia
15. lis 2007

mimi,
prevenar sme dostali na odporúčanie plucneho lekára.

janina77
15. lis 2007

Ahojte maminy.
Aj my mame malickeho chlapceka, ktory sa poponahlal na svet (pozrite fotogaleriu 🙂 )
Niekedy vam napisem viac, ale teraz by som potrebovala od vas len rychlu infosku:

- kolko kvapiek VIGANTOLu ste davali svojim detickam? Nam napisali 5 kv. denne a zda sa mi to strasne vela.

Dakujem za vase odpovede.

petrule28
15. lis 2007

Janina77: Vigantol pouze 1 kapka denně !!!

leni96
15. lis 2007

Janina77
Ahojky, nám v nemocnici předepsali 2 kapky denně a zatím je bereme, než půjdem na další kontrolu do rizikovky. Zkus se zeptat doktora, ten nejlíp ví, kolik toho maličký potřebuje 😉 .

sofik
15. lis 2007

Janina77, do pol roka jedna kvapka, pootom az do roka 2 kvapky. Viac kvapiek by som nedala.

sofik
15. lis 2007

Mimi, ja som sa o ockovani proti pneumokokom dozvedela z casopisov a netu pretoze doktorky sa mi o tom ani nezmienili a pokial ma mala na to pravo tak sa to ma vyuzit, Ziadne ockovanie nie je na skodu.

kili
15. lis 2007

janina, my máme dávať 3kv. ale teraz nám z nefrologie prišlo, že doporučujú 3kv.

kili
15. lis 2007

janina, koľko mal malý, keď išiel domov 🙂

kocurek
15. lis 2007

Ahojky maminky, my jsme se narodili sice ve 38tt, ale porodni vaha byla jen 2350g a z porodnice jsme sli a meli jsme 2050g ☹ ☹ . Trvalo to cele 2 mesice nez jsme pribrali meli 2500g a mohli nas naockovat proti TBC, jako to mivaji miminka, kdyz jdou z nemocnice. Vytrvalym kojenim a stravou maminky jsme vse nabrali a ted mame 8500g v 8.mesicich. 🙂 Hlavne hlavu vzhuru, pevne nervy a vydrzet!!!!

janina77
16. lis 2007

kili, domov sme sli 2430 gramov.
A dnes som volala mamine, ktora bola s malym tiez v nemocnici s rovnakou diagnozou, tak oni maju 2x2kv. denne, a maly ma tiez len 2,5 kg.

Este zavolam doktorke do BA, co nam pisala prepustaciu spravu z nemocnice, ci to nie je nahodou preklep, ale dnes ma dovolenku ☹
Ale obvodna nam to tak predpisala ako bolo v sprave, a vobec sa nad tym nepozastavila 😕

dashak
16. lis 2007

Ahoj holky, my jsme měli vigantol 2 kapky denně od pondělí do pátku. Víkend pauza, aby se nepředávkovala.

Jinak jsme byli včera na rehabce a začíná nám znova sranda 😝 Musíme koupit ten velký rehabilitační balon (snad skoro metrový 😅 ), na tom bude malá sedět a já ji přitom tlačit určitý bod na noze, pak taky koulet kvůli zad a zbytek cvičení z minula. Jsem už taky docela otrávená, že to furt nebere konce, navíc včera teda dělala hroznou ostudu na rehabkách. Šílený hysterák, sestra nemohla udělat ani krok dopředu, už začla ječet a pořád si ji hlídala 😅 Byl s náma poprvé i taťka, takže to bylo furt jen "tatínkuu tatínkuu" maminkooo, furt se vztekala a spolupráce žádná. Ani jsem pořádně neslyšela, co sestra říká. Pak jak už se oblíkala, tak se mi omlouvala maminko a malá malá a hladila mě po puse ☹ a pořád se dívala na sestru a smutně na ni teto 😒 No byla z ní paf, přitom ji dycky měla ráda, ale čím je starší tím víc si uvědomuje kdo je kdo a jak říkám, ta jen na ni promluvila a ona už hysterčila. Nakonec ji teda udělala i papa, ale pořád měla v očích ten nedůvěřivý výraz 😅

K očkování prevenar - doktorka nechtěla o něm slyšet, max. až dokončíme povinné očkovací schéma a ať se zeptám neuroložky. Ta říkala, že pokud netrpí nějak na infekty, že ji nemám zatěžovat dalším očkováním imunitní systém a když už tak až půjde třeba do školky, kde bude v kolektivu. Takže na pneumokoky zaočkovaní nejsme. Ono to očkování je jen na na asi 4 typy a je jich celkem 70. Je o tom i diskuze na MK, tak kdo jste nečetli, hodím sem pak link.

Jinak ještě k DMO, pokud já vím, tak se dá diagnostikovat hned. Aspoň nedávno byla v televizi maminka s nedonošenými trojčátky a těm DMO diagnostikovali krátce po porodu.

Tak se držte a dětičkám posíláme pohlazení 😵

dashak
16. lis 2007

Diskuze o očkování na pneumokoky

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

lendy1
16. lis 2007

Ahoj,
dashak nechce se dohadovat, ale už jsem od 3 dr. slyšela, že DMo se stanovuje až po 1.roce, kdy vývoj stagnuje nebo se objeví jiné problémy.
Do roka věku to mohou být hypotonie, hypertonie, špatná koordinace, predilekce a různé další vývojové vady. Nevím, podle čeho by u miminek hned po porodu diagnostikovali DMO, když vlastně není vidět, jak jsou s vývojem na tom....Ale třeba se mýlím, ono je to prý dost těžké poznat. Fakt nevím.
Koukám, že to taky nemáte lehké a že vás s tím cvičením trápí pořád. Ach jo.
Chudinky ty naše dětičky, ale zase je to vše pro jejich dobro, tak se to musí zkousnout.

Pro cuckaa:
Včera jsme byli v Praze a DMO nám paní dr. nepotvrdila, ale problémů máme dost a dost. Končetiny hypertonické, trup hypotonický, dráždivost, mírná predilekce, třes ručiček...Ale rozhodně to není tak vážný, že by třeba nechodil nebo tak, reaguje prý pěkně, mentálně odpovídá věku, horší je ta motorika. Nemám na něj koukat co se týká vývoje jako na téměř 5.měsíčního, ale spíš sledovat, jestli dělá nějaké pokroky a vývoj nestagnuje. Už se mi Davča natahuje po hračkách a bere si je do ručiček, dneska se mi přetočil i na bok. podle dr. se snaží přetočit, ale jak mu nespolupracují ty nožky a ručky, tak zapojuje jiné svaly než má, no ale alespoň nějaký pokrok.
Nejlepší je prý vojtovka a to důkladně a často cvičit a tím se dá ještě dost vylepšit jeho zdravotní stav popř. zmírnit následky poškození mozku.
Paní dr. byla bezvadná, udělala si na nás čas, vše nám perfektně vysvětlila, zodpověděla dotazy...Opravdu jsem z toho měla dobrý pocit.
K tomu dr., co jsme byli před týdnem se nebudu zde vyjadřovat, jelikož jsem k němu slyšela dost, abych si udělala obrázek sama a někteří lékaři by měli za určité "služby" vrátit diplom.

A tak jdeme zase cvičit...

lendy1
16. lis 2007

Jo a beru zpět vše, co jsme napsala, že nám tvrdil ten "chytrý" dr. v Neurocentru. Nechápu, jak někdo takhle může vydělávat na dětech a jejich nemocech, víc k tomu raději nebudu nic dodávat, jinak bych se zase musela nehorázně rozčílit 😠 😠 😠

nissanek
16. lis 2007

ahoj, mam 8t Kristynku, ktera se narodila 36+5 a vazila jenom 2250g. Vcera mi dokotrka rekla, ze je trochu opozdena (malo zveda hlavicku a nesmeje se) a poslala me za neurologem. Jsem z toho trochu nervozni, nevim moc co me ceka a jake muzou byt komplikace. Porad se uklidnuji, ze ma na tyhle pokroky jestre tri tydny cas, kdyz se o tolik narodila driv... Muzete mi nekdo poradit, uklidnit...