Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

mimi198
27. únor 2009

moze znamenat zeleny soplik, teda skor zelene velke susniky zapal v tele u babatka? mavaju to aj vase deti? ze maju take velke susniky? ked mu odsavam niekedy nema nic aj tri dni a potom len z jednej dierky mu odsajem doslova take svinstvo, ze to ani dospely asi nema. inak mu soplik netecie a to co odsajeme nieje zase tak casto raz za cas., inak v nosiku mu hrka stale.

andulka4
27. únor 2009

DIA rozhodně cvičení nepodceňuj!!!!Já cvičila skoro rok....plno slz a né jen synových a vyplatilo se...
myslím si že to s tím jídlem nesouvisí...jednou jíst bude více podruhé méně...ony ty děti myjí různá přechodná období a každá etapa je jiná....a stále se to střídá jak na kolotoči 🙂

dia123
27. únor 2009

Velmi pekne Vam dakujem za odpovede. Andulka4 ja cvicenie nepodcenujem, len sa bojim aby som mu tym nejako neublizila. Vela som o vojtovke citala, ale aj tak sa bojim, co ak moje dieta bude take, ze vojtovka mu nepomoze. Je mi velmi divne, ze predtym maly vydaval rozne slabiky, dokazal strasne vela kecat a odrazu prestal ako keby onemel. Kde tu zvyskne ale uz vobec tak nerozprava ako predtym. Nechapem co sa stalo. Pri cviceni velmi place, hlavne pri cviku ked lezi na brusku a jednu nohu ma skrcenu, hlavu na jednu stranu a ja mu taham jednu rucku ktoru ma v pravom uhle. Velmi place a po cviceni sa tak unavi, ze hned spi. Vlastne teraz prespi takmer cely den. Pretacanie na bok stale nacvicujeme a vobec sa nechysta pretocit. Je to strasne narocne na moju psychiku, neviem dokedy to vydrzim.
Sura66 velmi pekne Ti dakujem za tie kontakty, urcite buduci tyzden skusim zavolat aj tej pediatricke aj neurologicke. Dufam, ze mi daju nejaky skorsi termin, lebo ja som uz na tom psychicky dost zle, velmi sa bojim, ze maly sa nezacne otacat a tym padom ani chodit. On ma na nohach a rukach hypertoniu, rucicky si drzi v pasticky ked pasie ovecky. Zase na hrudi ma hypotoniu aspon tak nam povedali na rizikovej poradni.

rohacka
27. únor 2009

Dia - nestresuj sa zbytocne, ze sa neotaca a ze nebude chodit!!! Ved na to ma este kopu casu - nechci od 4-mesacneho drobca, nech sa otaca. Nas maly je cviceny od 5. mesiacov a zacal sa otacat v 9., chodit v 19.mesiacoch, ale chodi!!! Nepodcenuj cvicenie, my sme tiez nevideli vysledky, az vlastne prvykrat za 4 mesiace, ked sa otocil,potom to uz islo rychlejsie. Nestresuj sa, lebo aj na neho to prenasas 😉. Neber to tak, ze mu ublizujes, ale ze mu pomahas, ze ho liecis. Pokojne sa mu prihovaraj pocas cvicenia, spievaj mu, aj ked on place, ked on vyciti, ze Ty si v pohode, aj on to bude lepsie brat. Raz Ti podakuje, ked to nevzdas.

dia123
27. únor 2009

Rohacka, ja viem, ze by som sa nemala stresovat ale nejde to. Mam strasne vykyvy nalad, raz som optimistka a o par minut som uplne na dne. Neustale maleho sledujem a cakam nejaky pokrok. Maly mal 6 mesiacov, lebo sa narodil v auguste, to korigovany vek su 4 mesiace. Ked sme boli v januari na rizikovej poradni, to mal 5 mesiacov (korigovany vek nieco cez 3 mesiace), uz vtedy mi hovorili, ze by sa mal otacat na bok. A odvtedy presiel uz mesiac a stale nic. Aj neurolog mi hovoril, ze by to uz mal robit, tak som z toho na nervy. Na brusku uz nastastie dokaze byt, ale este stale nie je stabilny, trosku ho to taha do jednej strany, nepodopiera sa o obe lakte. Teraz ma dost vyplasilo to, ze nam prestal vydavat slabiky, lebo nechapem co sa stalo. Predtym uz rano v postielke si radostne dzavotal a pred tyzdnom to pomaly prestalo. Ja viem, ze musime pri tej vojtovke vydrzat, aby sme videli nejake vysledky, len je to velmi tazke.

rohacka
27. únor 2009

Mimi - striekaj mu Mar Plus - to je morska voda + panthenol - zvlhci aj vylieci sliznicu, ked je nejaky problem. Alebo nejaku inu morsku vodu v spreyi alebo Libenar kvapky. Toto mozes davat aj dlhodobo, neposkodzuje sliznicu. Tazko takto na dialku poradit...

rohacka
27. únor 2009

Dia - aj 6 mesiacov je este v pohode, kazde dieta je predsa ine. My sme sa zacali otacat v 9 mesiacoch nekorigovanych. Ked cvicis Vojtu, skor ci neskor musis prejst vsetkymi vyvojovymi stadiami, lebo to je na to zamerane. A do roka dietata je mozog najplastickejsi, takze aj preto treba cvicit. Ale urcite si pozistuj, preco moze byt taky umlknuty a tak. Skus napisat aj na www.sinalgis. sk, je tam neurologicka poradna, popis svoj problem, oni zvyknu rychlo odpovedat. Ja ich radim kazdemu, lebo mne dobre poradili aj ukludnili 😉 .

deina
27. únor 2009

Dia, ako 5-mesacny sa este nemusi vediet otacat. Ani niektore donosene 6-mesacne deti sa este neotacaju, je to vporiadku. To cvicenie vysledky ukaze, len musis byt trpezliva a nevzdavat to, aj ked je to niekedy velmi tazke.

ededik
28. únor 2009

Dia neboj sa, u nás je to presne také isté..naša Adelka má 5 mesiacov, korigovane 3 mesiace a tiež sa neotáča aj keď je na buršku tak ju troška hádže do jednej alebo druhej strany...Všetko chce čas, každé dieťatko sa vyvýja rôznou rýchlosťou a potom čo tie naše, skôr narodené.....

elize
1. bře 2009

Dia, my sme vojtovku sice necvicili, pretoze nam to neurologicka nekazala. Ale mozem ti povedat to, co povedala Rohacka. Deti su velmi vnimave. Vycitia nasu naladu, nase pocity a potom sa citia tak aj oni. Viem, ze je to pre teba velmi tazke, ale skus nesledovat svoje dietatko tak casto, neprirovnavaj ho k tabulkam. Mozno citi ako velmi na neho tlacis a preto "zaradil spiatocku". Pre pokoj v dusi sa urcite porad s lekarom, len nemysli hned na to najhorsie.

Mimi nas Maxik mava so soplikmi problemy snad kazdy mesiac. Uz som sa smiala, ze ich mava pravidelne ako menstruacny cyklus 😀 Ide o take chrapcanie (myslim ze to ma niekde medzi nosom a hrdielkom), nesteka to do hrdielka, ani nevyteka von. Ja mu to nevysavam, striekam Sterimar a potom vatovou tycinkou vytiahnem to, co stieklo do nosa. Tiez som pocula o kvapkach Libenar, ale este som ich neskusala. Nasa dr. povedala, ze to bude bud zo sucheho vzduchu, alebo alergia, preto nas chce poslat aj na alergologicke testy.

A k tym krcom 😨 😨 😨 dost som sa vylakala. Maxik ma teraz take chorlave obdobie. Laryngitida sa mu po dvoch mesiacoch vratila. Z piatka na sobotu sme museli zachvaty kaslu riesit rectodeltom, niekolkokrat otvorenym oknom ☹ pri tom kasli sa samozrejme povrackal, nevedel sa poriadne nadychnut ... no nikomu to neprajem. Do toho este horucka nad 38,5. Zo soboty na nedelu bol uplne v pohode a dnes cely den tiez. A teraz vecer sa mi opat zdal teplejsi. Uz ho nechcem budit kvoli meraniu teploty, ale stale mu skusam celo. Uz som z toho zufala. A este do toho tato informacia o febrilnych krcoch ... Zajtra sa o tom musim porozpravat s dr.

sura66
1. bře 2009

ahoj elize,

nieco k tomu meraniu teploty, ked sa nam stal ten kolabs, tak sme si kupili taky teplomer ( poradila nam to jedna mamicka v nemocnici ona uz s krcmi mala skusenosti ) do uska znacka braun da sa kupit v nay shope stoji okolo 2 litrov ( sk) zeleno biely ale je super pretoze mas odmeranu na 90 percent najpresnejsiu teplotu, nemusis nic priratavat, odratavat a mas to za 2 sek odmerane, baterky vydrzia dlho uz ho pouzivame 2 roky stale funguju, jedine co si tam dokupujes su take filtre kde 20 ks stoji asi 200 sk. ( to menis tak raz za mesiac dva)

s tym celom je to strasne riskantne lebo to moze klamat.

elize
2. bře 2009

sura dnes zbehnem pozriet ten teplomer. Nay mame rovno pod nosom 🙂
Dnes vecer som sa vobec nevyspala. Teplota mu vyskocila skoro k 39.tim stupnom. Dnes nam dr. robila testy na CRP, nastastie negativne. Teplotu mava len v noci, cez den je uplne v pohode. Nerozumiem tomu ☹

sura66
2. bře 2009

elize,

podla nejakych brutal statistik a neviem co, ma byt najnizsia teplota okolo pol noci a najvyssia zas okolo piatej po obede, u nas to ale vzdy fungovalo tak, ze cez den v pohode tu teplotu zrazim brufenom ( kazdych 6 hodin) a najvacsii problem bol vzdy v noci, neviem preco to tak je, ale ber to ako fakt a bud ostrazita, najvacsiu teplotu zacne maly mat tak okolo jednej druhej rano a to pokracuje az do siedmej, najrizikovejsie je podla mojich skusenosti ( ale neviem ci to plati na kazde dieta) piata hodina rano, drzim palce a ked bude najhorsie tak skus tu vanu co som pisala

rohacka
3. bře 2009

Aj ja mam odsledovane, ze najvyssia teplota je okolo piatej poobede a potom nad ranom - tam je dolezite nezaspat, lebo to nemusi dobre skoncit. Ja pri horuckach mam nastaveny budik kazdych 45 minut, kedy kontrolujem teplotu, lebo mam odsledovane aj to, ze za takyto kratky cas sa mu zvysila teplota o viac ako 1 cely stupen, mal napr. 38, co je este celkom v poho, ale o 45 minut uz mal 39.2 !

petuska55
3. bře 2009

dia - neboj sa cvičenia, rozhodne to nema vplyv na rozpravanie. My sme začali s vojtovkou od 7 mesiaca, pretačala sa mala iba do jednej strany, narodila sa s torticolisom a hypotoniou na nožickach aj rucickach.
Pretačat sa zacala aj do druhej strany po dvoch týždnoch cvičenia, dali nam novy cvik - ten čo opisujes na plazenie, tiež sme pri tom revali ako turci, ale stalo to zato, v 9 sa začala plazit, dali nam novy cvik na štvornožkovanie a v 11 sme zacali štvornožkovat, staviat sa a pomaličky robime aj prve kročky.

Nezanedbaj cvičenie, aj ja som to chcela kolko krat vzdat a dnes nebanujem, mala sa rýchlo chytila a dobehla aj svojich rovesnikov. Prajem vela sily.

denka28
3. bře 2009

dia, ja som to tu uz parkrat pisala, my sme zacali vojtovku ako 3mesacny, ale zial ako som ho zacala nosit na rehabilitaciu, somnou nechcel spolupraocvat, len mi lezal pod rukami, mrmlal si ani sa nepohol, tak sme sa rozhodli so sestrickou, ze budeme musiet chodit 3x za tyzden . takze vlastne od juna chodime v kuse 3x za tyzden na rehab. kricime ako o dusu, takze neverim, ze by to malo vplyv na jeho rozpravanie, neboj. a aj moj je unaveny, ked bol mensi, tak ako hovoris, aj mne prespal cely den. otacat sa zacal ako 8 mesacny nekorigovany vek, a aby som nezabudla aj ja som sa zacala otacat v 8 mesiacoch a to som bola donosena.no a skratka, stabilne zacal sediet ked mal 11 mesiacov, a teraz dva tyzdne pred tym ako sme oslavovali jeho narodky, sa to pekne rozbehlo, sam sa posadi najprv sa otocil na brusko a tak, teraz uz normalne z lahu na chrbatiku, niektore slova co sa mu pacia zacal napodobnovat, posiela pusinku, kiva papa, dava sa na kolena, uz zacina aj so statim, co by nemusl lebo este nevie celkom liezt. ale ja vravim, ze nam moc pomohlo, ze sme zacali chodit na cvicenie do madarska, popri vojtovke tu u nas, a to mu velmi pomohlo, tam normalne deticky cvicia na svaly pekne sa hraju a popri tom si ani nevsimnu ze to je vlastne cvicenie. je to velmi dobra vec, dva tyzdne tam chodime a bomba pokroky.

deina
4. bře 2009

Ja som taaaaka stastna. 😵 Akurat sme sa vratili z rizikovej poradne a dotkorka bola z maleho nadsena, vraj je uzasny, vsetko co by mal vediet, vie (no, par drobnosti by bolo dobre dotiahnut, ale vraj je bystry a sikovny), krasne stoji a podla nej o taky tyzden bude uz sam chodit. Tak to som zvedava. Pekne sa predviedol, v poslednom case zacal robit celkom pekne pokroky (napr dava kruzky na tyc, vraj je to vyborne, ze to robi, mali by sme skusit i kocky, ale nemam doma ziadne vacsie, s malymi mu to nejde), napodobni psa, vcelu, a najviac ma potesilo, ze mu do papierov napisala "tonus primerany". 😵 😵 Tak ho idem vyobjimat a budem donho hucat, aby ukazal, kde ma ocko - to by sa este mal naucit, ze mu to mam castejsie ukazovat, pochopi, je bystry.

andulka4
4. bře 2009

Deino to jsou parádní zprávy 🙂

Já musela D koupit hadrovou panenku protože jsme ho učili kde má očičko a když to ukazoval na mě tak mi málem několikrát vypíchl oko 🙂 Obličej jsem od něj měla úplně poškrábaný...

deina
4. bře 2009

Hehe - to robi tiez, ide mi oci vypichnut a mame sice taku babku plysovu (nejaky Elmo to je), ale ten asi nie je taky zaujimavy ako mama. Este tak maco, ten ho zaujima viac, asi budem toho pouzivat na ucenie.

Sa tu vytesujem a on stoji pri mne, hovori "no no no", nepaci sa mu, ked som tu, tak sa mu idem venovat. 😅 Skusim toho maca vytiahnut.

deina
4. bře 2009

Andulka, ako si to s nim cvicila? Obsedi ti? Mne vzdy niekam odlezie, ked sa ho snazim nieco naucit, takze stiham len sem tam... Neviem, ako by som ho mala zaujat.

gucz
4. bře 2009

deina to je skvelé, šikovníček je to veliký 🙂, mám z Vás radosť. Skús mu ukazovať pusu, očko, uško, pupček a podobne keď sedí vo vani, našu to vo vani bavilo a naučila sa to dosť rýchlo, ukáže aj kde má nohy, ruky, hlavu, vlásky, riťku, zúbky, noštek ešte krk ju musím naučiť. Inak s tou bábikou je to dobrý nápad, očko sme tiež radšej učili na bábike, inak to bolo dosť bolestivé. A k tomu chodeniu, ešte má čas, určite bude o chvíľu behať. Laura mala 13,5 mesiaca keď začala, teda korigovane presne rok

andulka4
4. bře 2009

Deinuš to víš že neposedí....ale když zvýším hlas a důrazně mu řeknu "KDE MÁ PANENKA OČIČKA" tak spozorní....nejprve jsem mu to asi týden ukazovala a pak začal sám

jo a Deinuš vy ještě nemáte bio rok, že né? No to bude sranda až začne Myško chodit 🙂

deina
4. bře 2009

Este nie, korigovane bude mat rok priblizne o tyzden - coskoro. 😅

No tak dnes som ho trapila a ukazal na tigrovi, kde ma oci, aj na psovi, aj na macovi - zakazdym to muselo byt nieco ine a potom sa na ostatne uz vykaslal a siel buchat do piana. Skusim aj tu vanu, hoci ani tam nesedi (minule vyzeral, akoby som ho tyrala, sama modrina - spadol vo vani 😔 ).

mimi198
4. bře 2009

ahojjte, chcem sa spytat, aj vase deti papkaju tolko lieckov? vitaminov? napr. pyridoxin, acidum folicum,fenistil, vigantol,maltofer, no papa toho hodne a este k tomu kvoli zahlenenemu nosteku mozme davat sinuprit ale to su tiez kvapky ale nie do nosteka nemate s tym niekto skusenost? mne sa to zda strasne vela toho co vsetko musi uzivat a tak neviem ze ci mam s tym sinupretom pockat, maju mu robit krvne testy a tak dufam ze by mu nejake tie liecky odpadli , alebo sa to uziva dhlodobo tie vsetky vitaminy? ako dlho vase deti mali vitaminy?

elinka27
4. bře 2009

mimi teraz uz nie ale zo zaciatku bral tiez vela vitaminov a potom mu ich postupne podla krvneho obrazu vyradovali.

andulka4
4. bře 2009

Krev jsme měli ok takže nic nebral....pouze Vigantol ale ten se bere do roka u všech dětí

rohacka
4. bře 2009

Mimi - my tiez tak ako Elinka - zo zaciatku vela, postupne vyradzovali, ked mal lepsi krvny obraz, brali sme pyridoxin, acidum fol., vigantol, kanavit, maltofer, cebion multi, teraz uz len pyridoxin a vigantol.
Podla mna tieto veci, co beriete, su jedna vec a to, ze potrebuje aj Sinupret kvoli nosiku, to je vec druha, ked ich treba, treba ich davat. Ved vsetky tie vymenovane veci su vitaminy a mineraly, takze kvoli tomu sa nestresuj. My sme brali tak vela do cca 6 - 8 mesiacov, kym sme nezacali davat prikrmy a hlavne zelezo uz mal z inych zdrojov.

elinka27
5. bře 2009

no my sme mali tiez co rohacka a k tomu este Nootropil.
A co sa tyka Vigantolu, tak ho berieme doteraz na odporucanie lekarki, vraj do jari kym vyjde slniecko ho mame brat

cipisek007
6. bře 2009

Ahojky holky.

Moje dvojčátka Barborka a Terezka se narodily o 8 týdnů dříve (31+6 jsem rodila). Stihli mi píchnout jen jednu kortikoidovou injekci. Při narození měly 1630g a 1650g. Holčičky pak ležely skoro 2 týdny na JIP v inkubátorech a týden měly tzv. nostrilky, podporu dýchání. Měsíc jsme spolu ležely na neonatologii v nemocnici v Českých Budějovicích. Když už jsem je dostala na pokoj, tak ještě 2 týdny v inkubátoru. Až na poslední 3 dny před propuštěním mi je dali do postýlek.

Už v nemocnici jsme začaly cvičit Vojtovku. Obě mají rozestouplý břišní svaly a před měsícem nám přidala doktorka cviky na posílení ramenních svalů, aby zvedly hlavičku. Výsledek byl po týdnu cvičení znát. Zvedly při ležení na bříšku hlavičku (viz. fotogalerie), málem jsem to obrečela. 🙂

Sranda je, že si z nás začínají dělat legraci. Při cvičení spí a nebo se tlemí a tím pádem necvičí. Na kontrolu jdeme ve středu, tak jsem zvědavá, co nám doktorka řekne.

Jinak bereme železo (aktiferrin), vigantol a kanavit a na prdíky Sab Simplex.
Do nosíku sem tam přes den nebo v noci kápneme Libenar pro děti. Dá se to používat i dlouhodobě, je to na zvlhčení sliznice. Bydlíme v paneláku, tak je to potřeba.

bubinko83
7. bře 2009

baby kedy vam začali detičky sediet?